camera s I i in K AMER en TUIN j JERRY LEWIS Een Zoeklicht ROND EN VOETLICHT ZA TERDAG 2 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 ernstige komiek V OP DE BOEKENMARKT Ina Bauer voor de filmcamera \s OOK VRIJGEZELLEN MOETEN GOED ETEN Het mag wat paradoxaal klin ken maar Jerry Lewis, een van de dolste en dwaaste figu ren uit de filmwereld van van daag, neemt de komedie als een doodernstige zaak. Hij is van oordeel, dat alleen een dood ernstige komiek werkelijk geestig kan zijn. Volgens Jerry loopt de komedie vrijwel parallel met de tragedie en is het slechts een zeer klein stapje van vrolijkheid naar droefenis. En niemand zal Jerry kunnen afbrengen van zyn overtuiging, dat Charlie Chaplin de py geanaliseerd en hij is reeds ver ge vorderd met een flink boek, dat hy schrijft en waarin hij de relatie be handelt. welke er bestaat tussen lachen en vrolijkheid en de gezondheid van het mensdom. Want Jerry is tot de conclusie ge komen, dat de komedie het beste elixer is voor iedereen, de juiste therapie voor de massa. Want het hoofdbestand deel van zijn medicijn de lach na tuurlijk is door de eeuwen heen al tijd de beste remedie geweest tegen de ellende en de problemen in de wereld. MEER DAN OOIT Over zjjn nieuwste onzinfilm „Visit to a small planet", waarin Jerry als een schepsel ronddoolt, dat uit de ruimte op onze aarde is neergeploft", is hy zelf erg enthousiast. „Wij kunnen hier- Jerry heeft werkelijk geen behoefte aan baantjes. Om wat hij nu doet te kunnen bijbenen moet hij 's ochtends om vijf uur de veren uit en stug wer kend volhouden tot zonsondergang. Zijn vrienden maken zich wel eens zorgen. Zij vrezen, dat hy zich over de kop zal werken. Want hy blijft hard nekkig pogen het werk van komiek, zanger, danser, producer, regisseur, schrijver, orkestleider en zakenman te combineren en binnen de 24 uur van één dag te persen. Zijn vrienden maken zich zorgen, maar Jerry zelf niet. Het is zijn groot ste genot om te kunnen werken. En hij voelt zich als een vis in het water, wanneer hij de dwaas kan uithangen en als een vrolijke zorgeloze door het leven kan huppelen. Want hij is ervan overtuigd, dat de komedie niet alleen een geneesmiddel is voor zijn toeschou wers, maar nog meer voor hem zelf. GELIJKENIS Er komt in de film „Visit to a small planet" een meisje voor, dat uiterlijk een grote gelijkenis vertoont met een van de populairste sterren van het he dendaagse Hollywood, Shirley Mac Laine. Zo erg lijkt Barbara Lawson op haar, dat zij soms moeite heeft om de mensen te overtuigen, dat zij Shir ley niet is. Deze twee vrouwen hebben elkaar nog nooit ontmoet, al staan zij beiden onder contract bij Paramount. Maar niet alleen uiterlijk vertonen zij frappante gelijkenis, ook het verhaal van haar „ontdekkingen" lijkt veel op elkaar. Shirley werd door Hal Wallis ontdekt toen zij de rol van Carol Ha- ney dansend, zingend en vrolijk acte rend vervulde in de beroemde Broad way musical „The Pajama Game". En Hal Wallis vond Barbara, toen zij in Las Vegas op de planken stond als Carol Haney. Barbara kreeg prompt Deze wonderlijke acteur is de komedie even vurig toegewijd als de arts de medicijnen en de scheikundige de reageerbuisjes. Hij kan er niet buiten. Hij staat er mee op en gaat er mee naar bed. De komedie is zijn leven. Jerry heeft een uitvoerige en zeer diepgaande studie gemaakt van het verschijnsel komedie en alle bijkomen de factoren. Zijn bibliotheek staat vol met lijvige boekwerken over dit onder werp. Hij heeft er over gefilosofeerd en is tot de theorie gekomen, dat komedie hartverwarmend moet zijn, een tikkel tje ontroerend en niet vrij van pathos. JERRY LEWIS als ruimtevaarder in zijn zelf ont worpen vliegende schotel grootste clown ter wereld is geweest door de puntigheid van zijn onzin. UREN Jerry heeft al heel wat lezingen over komedie gehouden. Hij kan er uren over praten. Het is een bekend verhaal, dat men hem eens na drie uur heeft moeten manen om ermee op te hou den. En hij raakt nooit vermoeid als het erom gaat vragen te beantwoorden over zijn geliefd onderwerp. Hij heeft ook het aandeel van de komiek in de hedendaagse maatschap- BARBARA LAWSON opvallende gelijkenis Men zal de geruchtmakende af- faire-Ina Bauer tijdens de Europese kampioenschappen kunstrijden welke eo'n daverende triomf werd voor onze landgenote Bjoukje Dijk stra nog wel herinneren. De gefor tuneerde papa Bauer trok zijn rood harige dochter, waarop geheel Duits land zijn hoop had gevestigd, uit de wed trijden terug, toen zij bij de ver plichte figuren een niet meer in te halen achterstand had opgelopen. Thans ziet het er naar uit, dat de kapitalen, die hij in de training van zijn dochter heeft gestoken» toch hun rendement gaan opleveren. Want de geruchten, die al spoedig de ronde deden, blijken op waarheid te benis- ten. In Berlijn gaat men binnenkort met de eerste opnamen beginnen van een film, waarin Ina Bauer de hoofdrol zal vertolken. Haar deelne ming aan de Europese kampioen schappen te Garmisch-Partcnkirchen mocht dan geen succes zijn gewor den. de proef opnamen voor de film konden wel als zodanig gekenmerkt worden. En dus is Ina overgestapt van het gladde ijs naar het mogelijk nog gladdere pad -van een filmcar rière. in meer dwaze vrolijkheid spuien dan ooit tevoren". Dat wordt begrijpelijk als men wat van de inhoud weet. Vliegende pruiken zijn heel gewoon. Met de camera is ge werkt op speciale effecten. Hond, kat en muis kunnen spreken, waardoor het ruimteschepsel de mogelijkheid krijgt een boom met hun op te zetten. Er komt een zitting van een volkerenraad in voor, welke op wonderlijke wijze wordt onderbroken door de komst van die vreemde snuiter. Maar deze wordt van al zijn onnatuurlijke gaven be roofd door een heel gewoon menselijke kus van Joan Blackman, de heldin van het verhaal: Tenslotte slingert men die rare snoeshaan toch maar weer de ruimte in met wat traangas. En Jerry maakt voorts nog een idiote entree in een vliegende schotel, welke gemaakt wordt volgens de richtlijnen door hem zelf gegeven. ZAKENMAN Met deze film beëindigt Jerry zijn contract met producer Hal Wallis. Maar niet zijn verbintenissen met Paramount. Men zou het wellicht aan zijn uiterlijk niet zeggen, Jerry is een doorgewinterd en keiharde zakenman. En hij weet, dat hij er best bij boert, wanneer hij zijn filmgrappen en -grol len aan deze maatschappij blijft ver kopen. Hij zal daarnaast beginnen met het maken van een serie televisiefilmpjes, vervaardigd door zijn eigen gezelschap. Hij zal op tournees gaan en de super visie behouden over zyn nachtclub. Willem G. van Maanen. „Taal noch Teken". Querldo, Am sterdam, 1960. Dit is de vierde roman van de jeug dige schrijver Willem van Maanen en sterker nog dan bij zijn drie voorgaan de, treft mij zijn werk door een enig ma. Hoezeer hij mij boeit met zijn schrifturen, ik zit mij al lezende toch vele dingen af te vragen. Ik bedoel dit niet als kritiek op Van Maanens werk indien dat het geval was, zou ik er wel eerder over gesproken hebben ik probeer alleen te wfjzen op een zekere raadselachtigheid, die uit het vertelde te voorschijn treedt. Dat raad selachtige zit hem niet zozeer in de uitspraken van de personen, die in zijn boeken optreden, want die zijn over het algemeen zeer logisch en soms zelfs getuigend van wijsheid. Het raad selachtige voel ik in het „waarom" meer dan in het „hoe". Gorters „Waarom zoo?" komt my herhaalde lijk in het geheugen, maar diens ant woord „Het lieve water leed het zoo", helpt my niet veel. Het verhaal is als volgt. De figuur, die de kern vormt van „Taal noch Teken", blijkt een toneelschryver ge naamd Kazan te zyn. By de aanvang is de man zestig jaar en ligt te bed, min of meer als malade imaginaire. Hy kan niet meer schryven en heeft daarom het leven opgegeven. Liefde rijk wordt hy verzorgd door zyn doch ter Marthe. Het huis staat aan een gracht, waar schuiten „met oud pa pier" geladen worden. Aan de overzijde woont iemand genaamd Sonius, een muziekliefhebber, zoals men uit zyn naam kan opmaken. Deze heeft de ge woonte by zyn gramofoon te dirige ren. Sonius is employé op het kantoor van een ondergrondse, alwaar ook de toneelspeler Merle, die om zyn vrouw de planken verlaten heeft, werk heeft gevonden. Achter het huis van Kazan woont de stoere beeldhouwer Staal, wiens vryheidsbeeld een stylering van het gevoel van kosmische verbonden heid zal worden en die tracht Marthe op haar vader te veroveren. Op advies van de dokter, die zegt dat men op Kazans leeftijd zijn neuroses niet meer ongestraft kan laten woekeren en dat afleiding de beste medicijn is, roept Marthe de hulp in van de toneelspeler Merle en van de toneelcriticus Gilbert, die beiden Kazans werk vroeger be wonderd hebben. Vreemder keuze had zy in haar onschuld niet kunnen doen, want Merle en Gilbert zyn aartsvyan- den vanwege Gilberts vrouw en Gil bert heeft niet anders gedaan dan Kazan voor de gek houden met een mystificatie. De afloop van dit alles is formidabel dramatisch met moord en doodslag en jonge liefde aan het eind. Zozeer dat men zich by na in de verlatenheden van Yorkshire of Scandinavië zou wa nen inplaats van in de grootstedelyke woestenyen. Tot zover het verhaal. Het enigma, waar ik van sprak, ligt, naar ik meen, in het deels symbolische, deels realis tische van het verloop van de hande ling. Daar is b.v. die medicus. Een blykbaar gewoon, verstandig mens, die met zyn twee doktersvoeten op de grond staat, doch die naast zyn pa tiënt „neerknielt" om opnieuw zyn pols te voelen. Wat moet men met zo n mededeling doen? Moet men die aan vaarden van een figuur, die beschre ven wordt als „een dikke, ouderwetse man met een snor uit een toneelstuk?" Ter afleiding van de zieke zal Merle het eerste bedryf nog eens spelen uit een van Kazans drama's in diens ka mer en met behulp van de toevallig aanwezigen. Tydens de geïmproviseer de voorstelling blykt de bedlegerige Kazan, die gezegd heeft bezig te zyn te sterven, tot een krachtdadige moord in staat, waarby het slachtoffer „brul lend en bloedend als een rund" neer valt. Het valt dus wel te begrijpen, dat de dokter voornoemd by Kazans be kentenis reageert met: „Jezus, dat is niet waar!" In het gevang is Kazan weer zichzelf, n.l. de toneelschryver. Hy denkt maar aan één ding: het her- schryven van het drama met zo droeve gevolgen, zyn dood volgt spoedig. Althans, dat maak ik op uit de met gebogen hoofd plechtig uitgesproken woorden van een van de twee recher cheurs. die Marthe naar huis komen geleiden: „Voor uw vader is het dra ma geëindigd". Hoe moeten we deze roman nu be schouwen? Als een diepzinnigheid met als thema de uitspraak van Sonius op bladz. 157? „De waarheid heeft vele vormen. Je vader heeft een byzonder ongewone gekozen, maar hy is ook een ongewone man. Denk je, Marthe, dat je hem ziet zoals hij is? Geen sprake van. Jy ziet hem, ik zie hem, hy ziet zichzelf, dat zyn er al drie. En welke is de ware?" Of als een harlekinade? Ik ben er niet achter. CLARA EGGINK Zuidewindlelies voor de tuin. zame grondsoort, die men dus voldoende moet bemesten. Oude mest is prima; verse mest kan men beter niet ge bruiken. Indien de grond vol doende humusryk is, kan men ook heel goede resultaten be reiken met tuin- en gazonkor- relmest; die strooit men dan n<\ het spitten, doch vóór het poten van de bolletjes over de grond heen. De bolletjes kun nen op een diepte van onge veer zeven centimeter gepoot worden op een onderlinge af stand van tien centimeter. Zuidewindlelies bloeien dus niet alleen geruime tyd in uw tuin, doch ook afgesneden kunt U er weken lang plezier van hebben. Zeker indien chrysal in het water wordt opgelost; chrysal houdt het water schoon en dit gaat dus ook niet onaan genaam geuren als men eens vergeet het tydig te verversen. G. KROMDIJK. een vrohjk rolletje naast Jerry Lewis. Vanzelfsprekend verzet Barbara zich hevig tegen de vergeiyking, die altyd tussen haar en Shirley MacLaine ge trokken wordt. „Het is niet eeriyk my als „een andere" te beschryven, of „een tweede...."! „Het ls myn goed recht te eisen, dat ik zelf een filmcarrière kan opbouwen op myn eigen talenten en mijn eigen persoonlijkheid. Ik heb diepe bewonde ring voor Shirley en ik hoop haar spoedig eens te ontmoeten. Ik heb het gevoel alsof ik haar reeds jaren ken". Ornithogalum thyrslodes wordt ook wel Kaapse vogelmelk ge noemd. doch de naam Zuide- windlelie is veel meer popu lair. VrUwel iedereen kent tegenwoordig die witte bloe men. Deze bloemen hebben een zeer lange levensduur; ze biyven weken lang fris en als men hiervan een bosje koopt is men echt niet bekocht. De bloemist heeft er allerlei ma nieren op gevonden om dit uit de Kaap afkomstige bolgewas tot vervroegde bloei te bren gen, doch tegenwoordig worden ze met veel succes in de volle grond van de liefhebberstuin tot volle bloei gebracht. Deze zuidewindlelies kan men ook gemakkeiyk kleuren: florella heet het poeder, dat men er voor nodig heeft. Het kan in het water worden opgelost. Als de bloemen een half uur in dat mengsel hebben gestaan, kan men ze uit het water nemen en worden ze in fris en helder water gezet. Florella kan men in allerlei kleuren bestellen. Op deze manier is het mogeiyk geworden de witte zuidewind lelies ook oranje of rood of paars te kleuren, doch ik ge loof niet, dat er veel gebruik van gemaakt zal worden. De bloem is toch het mooist in de eigen en natuuriyke kleur. De kleine bolletjes van de zuidewindlelies kan men nu wel bestellen, doch doe het vooral by een solide firma. De bol letjes moeten namelyk een be paalde omvang hebben, willen ze deze zomer nog kunnen bloeien. Zuidewindlelies kun nen direct na ontvangst op de voor hen bestemde plaats in de volle grond gepoot worden. Ze verlangen u el een zonnig plekje en een losse en voed- Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt De meeste vrijgezellen besteden niet byzonder veel aandacht aan hun voe ding. Vooral de „zelfkokers" komen er gauw toe de hand te lichten met de warme maaltyd. Dat is begrypelyk, maar zeker niet verstandig. De alleen staande man of vrouw moet er immers even goed op toezien dat hu of zy ge zond en fit biyft als degene, die in gezinsverband leeft. Een goede voeding is daarvoor een vereiste. Dit betekent niet, dat de maaltijden uitgebreid moeten zyn; als regel komt een werkende vrouw of een vrijgezel er immers toch niet toe om veel werk van de kokery te maken. Maar het is nodig, dat de maaltyden goed samen gesteld zyn, dat als regel dagelijks warm gegeten wordt en dat het menu gevarieerd is, vooral wat de keuze van de groente betreft. Verder is het van groot belang, dat er enige zorg aan het klaarmaken en zeker ook aan het opdienen van de maaltyden wordt besteed. Eten uit de pan en uit boterhamzakjes is natuur- ïyk heel gemakkeiyk, maar wel erg on gezellig en niet ontspannend; boven dien gaat het grenzeloos vervelen. De weg terug naar meer verzorgde maal tyden is steller, maar geeft op het eind veel meer voldoening, hetgeen heus opweegt tegen de wat extra in spanning van het tafeldekken. Een dagelijks gebruik van 3 goede hoofdmaaltyden, zoals vrywel iedereen van huis uit gewend is, biedt de groot ste kans dat de voeding de benodigde voedingsstoffen levert en dat de maal tyden een voldoende verzadigde waar de hebben om de behoefte aan snoepen en roken tussendoor tegen te gaan. Zeker ook degenen, die om hun lyn moeten denken, doen er verstandig aan „normaal" en rustig te eten en weinig te snoepen. Neem iedere dag tenminste een por tie fruit en gebruik dageiyks een halve liter melk en/of karnemelk in een of andere vorm (koffie, chocolademelk, yoghurt, pudding). Wie deze oplossing niet aanstaat, kan b.v. de helft van de portie vervangen door kaas en dan een paar ons kaas per week verorbe ren. Bij de gewone broodmaaltyden behoort in ieder geval melk te worden gebruikt wanneer weinig of geen kaas wordt gegeten. HET SAMENSTELLEN EN BEREIDEN VAN DE WARME MAALTIJDEN Het is het beste dagelyks een vers gekookte warme maaltijd te gebruiken, in ieder geval bestaande uit aardappe len (of desgewenst eens ryst of maca roni) een flinke portie groente en een portie vlees, vis, ei, kaas of peulvruch ten. In plaats van deze laatste eiwit leveranciers kan wat meer melk of een melkgerecht gebruikt worden. Een portie peulvruchten kan heel goed vlees, vis of ei vervangen ,mits daarbij een melkgerecht wordt gebruikt of een graanprodukt, by voorbeeld na erw tensoep pannekoeken, drie-in-de-pan of wentelteefjes. Het koken van de maaltijd behoeft als regel niet langer dan een half uurtje te duren. Wie een hogedrukpan gebruikt, kan met nog minder tyd toe. Hierby moet dan nog wel opgeteld worden de tyd, die nodig is voor het schoonmaken van de aardappelen en groente e.d. Aardappelen kunnen desgewenst de avond tevoren worden geschild. Groente- en vleessoorten, waarvan de bereiding weinig werk of tijd vergt zijn er, zoals uit ieder eenvoudig kook boekje blykt, legio. Vis-, kaas- en eier- gerechten zijn vrijwel allemaal in een paar minuten klaar. Voor het gemak en ook omdat het goed smaakt kunt u een stevige groentesoort en ryst of aardappelen samen in een pan gaarkoken, zo b.v. wortelen, knolraap, groene koolsoorten, prei, boontjes. Roert u op het laatst door zo n ge mengd gerecht balletjes gehakt, stukjes vlees of vleeswaren, gerookte vis geraspte kaas of blokjes kaas, dan heeft u meteen een gemakkelyke vol ledige maaltyd of hoofdgerecht klaar. MAAK HET ETEN LEKKER Laat het op smaak afmaken van de gerechten er niet by inschieten. Voor het koken van groentesauzen zult u meestal niet de moeite nemen; de groente zó uit het water opdienen is ook niet nodig. U kunt hem natuur- lyk na goed uitlekken afmaken met boter of margarine en wat paneermeel of een maizenasaus (bladgroente), to matenketchup (prei, koolsoorten, kool raap, wortelen) of slasaus (vrywel alle groentesoorten), of geraspte kaas (koolsoorten, lof, prei, knolraap, bloemkool). Staat gehakt of een ei op het pro gramma, dan kan dit, losgeroerd, ook al door de groente worden gemengd, en even worden meeverwarmd. Probeert u dit eens met kool, witlof, prei of koolraap. Hebt u voor 2 dagen aardappelen ge kookt hetgeen uit voedingsoogpunt zeker niet ideaal is bakt u dan de tweede dag de aardappelen eens op met ei, vlees of kaas en een uitje, wat peterselie of stukjes tomaat. Het gebruik van middelen om dc kokery smakelyk te maken moet d vrygezel niet achterwege laten. Ge aan aroma, laurierblad, nootmuska peper, kaneel, een of meer soori pikante saus of slasaus een plaats L de hand, zodat u er gemakkeiyk bi„ kunt en vergeet de verse tuinkruiden niet. Wen u er echter niet aan alle ge rechten tepas en te onpas ruim te kruiden of met scherpe sauzen te eten Zorg voor een heel klein voorraadje groente-, vlees- en visconserven, eei flesje gesteriliseerde melk of zak melkpoeder, een blikje soep of zak soeppoeder. Zorg dat u ook altyd v ryst, macaroni of spaghetti in h hebt. zodat u een maaityd kunt kk.; maken als u onverwacht geen inkopt kunt doen en niet buitenshuis wik eten. Voor degenen, die niet zelf hun maaltyden klaarmaken, maar voorna- melyk In restaurants, cafetaria's ed eten nog dit: Probeer zoveel mogeiyk op een r\< male etenstyd te eten: aardappelen en groente gaan d or lang warmhouden in voedingswaai (vitamine C-gehalte achteruit. Bestel om dezelfde reden niet byna altyd gebakken aardappelen en haal uw „schade" dan in de loop van de dag in met fruit.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14