Negerdorpen bij Johannesburg zijn een geheel nieuwe wereld in Afrika FILMS BETER BEHUISDGEVOED EN GEKLEED „Paleisjes" voor half miljoen zwartenvan wie reeds vele duizenden eigenaar zijn geworden Industrie zuigt Bantoes binnen haar rijk van onpartijdigheid Indrukwekkende resultaten VAN DEZE WEEK: Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 april 1960 Derde blad no. 30016 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) (IV) Johannesburg Uit het midden van het geraas van de blanke stad ziet men in de verte de „western townships", Johannesburgs zwarte wijken, waar het half miljoen Bantoes woont, dat het arbeiders- reservoir vormt. Als John en Mary (want overdag heten alle zwarten zo voor het gemak) hun werk gedaan hebben, staan zij een uur of zo in de rij voor „zwarte" trein of bus, die uitpuilend van hun soortge noten, hen buiten het gezicht van de blanke stad brengt. De blanke wil 's avonds alleen zijn met een ijsje in de droomwereld van de bioscoop, in de droomwereld van blanken onder elkaar. Als de lichtjes van Jo hannesburg twinkelen in de avond, slaapt de zwarte stad als een moe lastdier, een groot, donker beest. De brave Johannesburgers kennen hun zwarte „lokasies" nauwe lijks, willen ze niet kennen. Toch behoeven ze er zich niet voor te schamen. Stinkende krotwijken als Moroka, Shantytown, New Look, zwerend van geslachtsziekten, alcoholvergiftiging en moord met lange messen, mogen andere Zuidafrikaanse steden de neus nog doen dicht knijpen, in Johannesburg zijn ze in vijf jaar tijd opgeruimd. Met ge rechtvaardigde trots tonen gemeente-ambtenaren aan buitenlandse bezoekers in het heldere licht van de Witwatersrand de nieuwe zwarte stad: vijftigduizend propere blanke huisjes uitgespreid over 't glooiende Transvaler veld, simpele stenen optrekjes voor ons, paleisjes voor Afrika. De voorlichtingsambtenaar leest tevre den het lijstje voor van de voorzienin gen voor lichamelijk en geestelijk heil: 22 bierhallen, 2 golfbanen, 69 voetbal velden, 6 sporthallen, 2 stadions, 37 ten nisbanen, 56 basketballcourts, 4 sintelba- nen, 2 zwembaden, 25 clubgebouwen, 37 speelplaatsen, 3 danslokalen, 4 kegelba nen, 2 wielerbanen, 600 voetbalteams, 22 sportleraren, 30 chrèces, 9 poliklinieken, 2 ziekenhuizen. Deze metropool van een half miljoen zwarten is een van de ongelooflijkste transformaties, die ik ooit in Afrika heb gezien: hier groeit een nieuwe wereld. Afrika danst de patha-patha de nieuwe rage van zwart Johan nesburg. (Foto: Drum Magazine) Afrika drinkt: in een gemeentelijke bierhal wordt gemeentelijk gebrou wen kaffir-bier geschonkeneen licht-alcoholische, zurigepap-ach- tige drank, de enige vorm waarin zwarten in Zuid-Afrika alcohol tot zich mogen nemen. De gemeente lijke bierhallen zijn voortdurend aanleiding tot onlusten van de Af rikaanse vrouwen. Zelf-brouwen behoorde tot haar traditionele ta ken, nu mag het niet meer. Zij heeft geen elektrisch licht, maar wel riolering en waterleiding en tweeduizend moderne winkels. Blanke regering en blanke gemeente hebben er enorme sommen ingestoken en leggen er nog op toe, maar reeds jarenlang gelden voor de nieuwbouw, die in 1963 de achter stand zal hebben ingehaald, huren van omstreeks 120 gulden per maand. Er zijn zelfs al zevenduizend huiseige naren. Dat betekent dat er een zwarte arbeidersklasse en zelfs een kleine mid denstand is, die dat kan betalen en die zich ook ontegenzeglijk beter kleedt en voedt dan vijf jaar geleden. Een be gin van Afrikaanse welvaart op econo mische basis in een continent van stag nerende „subsistence-economy". De voorlichtingsambtenaar noteert te vreden de buitenlandse verbazing en gaat voor naar het Baragwanath-zie- kenhuis: 200 artsen en specialisten, 650 zwarte verpleegsters (even goed en slecht als blanke, zegt de directeur) verzorgen er 2.000 interne en 2.000 ex terne patiënten. Dit academisch zieken huis is het grootste en best-geoutilleerde van heel Afrika. Baragwanath geeft een paar interes sante aanwijzingen over het leven in de zwarte metropool; het behandelt weinig maagzweren, veel alcoholisten. Op het mededelingenbord hangt een handlei ding voor kogel wonden (kogels bewaren, zegt die». Op feestdagen neemt de Afri kaanse vreugde gewelddadige vormen aan, met Kerstmis kreeg de chinurgische afdeling 103 zwaar gewonde patiënten, 600 gewonden werden in de polikliniek verbonden. Het oude Afrika is niet dood, er praktiseren ook nog Afrikaanse me dicijnmannen in de moderne stad. Kinderen die niet gewenst zijn Humor en tragiek in het leven van doktersechtpaar LIDO Achter de onheilspellende, loodzware titel van deze Franse film verbergt zich de wél ernstige, maar toch vaak humoristische uitbeelding van het leven van een jong echtpaar, hij gynecöloog en zij eveneens arts. Hun gemeenschappelijke huis heeft twee ingangen, maar het komt nogal eens voor, dat Cathérine haar man, André Foucaud, in bepaalde zaken raadpleegt of hem voor moeilijke gevallen laat opdraaien.' Het ont breekt haar zelf overigens allerminst aan bekwaamheid en doortastendheid. Integendeel, haar tact maakt het haar mogelijk in lastige situaties de juiste oplossing te vinden. En zo zien wij dan achtereenvolgens een aantal ..gevallen" de revue passe ren: een jong stel, dat zo graag kin deren wil hebben en de raad krijgt de moed niet zo spoedig op te geven; een meisje van hupse zeden, dat zich ver heugt over haar aanstaand moeder schap; een vroegere schoolvriendin van Cathérine, die bezig is te schei den en in angst zit over de gevolgen van een zwangerschap, weshalve zij haar kind wil afstaan; hun assistente Helène, die moeder moet worden door Michel, de schijnbaar-schaapachtige broer van Cathérine, bij wie hij als student inwoont; Michels vriendinnetje Elvire, die óók al intieme relaties met de quasi-sullige student heeft onder houden, enz., enz. Een dergelijke op somming wekt wellicht een verkeerde indruk, maar deze levendige film is van zo goede makelij <niet alleen tech nisch, maar ook psychologisch), dat bijv. het geval-Michel verklaarbaar en aanvaardbaar wordt, nadat er zich aanvankelijk enige misverstanden heb ben voorgedaan. Enkele hoogtepunten zijn de kunstmatige verlossing van Monique, het hierboven genoemde hupse meisje, zodat de toeschouwers een duidelijke indruk krijgen van deze spannende chirurgische ingreep-met- gelukkig-resultaat. Het slot is ontroe rend, als de keiharde moeder-tegen- wil-en-dank (Cathérines schoolvrien din Odette) op het laatste ogenblik toch besluit haar „ongewenste baby'" te behouden. De Fransen verstaan de kunst om een onderwerp als dit op een aantrek kelijke wijze te behandelen, met een snuifje humor, een vleugje ernst, een tikje spot en een beetje stille tragiek. En boven alles rijst, onopzettelijk maar toch nadrukkelijk, het wonder van het nieuwe leven en de blijdschap van de moeder over het grote geluk! En eeuwig zingen de bossen Vijfde en laatste week Trianon Het begon erop te lijken, dat de bossen van Gulbranssen inder daad eeuwig zouden zingen, maar het is dan nu de vijfde en laatste week. Wie zich voor de romantische heroïek van Noorse snit interesseert verzuime dit werk niet. ,Een zaak van leven en dood" Mysterieus Studio Shakespeare heeft al gezegd, dat er meer dingen tussen de hemel en aarde gebeuren, dan men denkt. In de mysterieuze film .Een zaak van leven en dood", naar het bekende boek „A matter of life and death", gebeurt er in derdaad heel veel op de rand van het le ven op aarde en in het hiernamaals, het leven weergegeven in treffende kleuren, het laatste in het zwart-wit. Daar is de majoor-vlieger Carter, die als laatst overgeblevene van zijn vlieg tuig, welke nog slechts op één motor vliegt, terwijl zijn parachute verbrand is, de diepte inspringt, nadat hij een lang durige conversatie heeft gehad met een vrouwelijke Amerikaanse sergeant, door middel van de radioverbinding. Deze conversatie leidt tot een liefdevolle ont moeting. De vlieger, die volgens de wet ten van hierboven beslist de dood had moeten vinden, blijft als door een won der gespaard en begroet het meisje als door een even wonderlijk toeval op aar de. Nu begint het verhaal eerst recht, want wat uit die ontmoeting voortvloeit, is in een paar woorden niet na te ver tellen. Sincs zijn val lijdt cie vlieger aan de vreemdste hallucinaties. Voordat deze door een psychiater en het meisje uit de doeken zijn gedaan, gebeurt er zóveel in het hiernamaals en op aarde, dat er wel haast geen touw meer aan vast te kno pen is. Met ernst en spot vooral wan neer de tegenstelling tussen de Engelsen en de Amerikanen op de hak genomen wordt, voert dit merkwaardige en knap uitgewerkte verhaal naar een ontkno ping, die iedereen tevreden stellen zal. Reprise van een opvallend goede Rank- film een der meest opmerkelijke van na de oorlog waarin droom en werke lijkheid om de voorrang strijden, met David Niven in de rol ran de vlieger, die zelfs een hersenoperatie moet on dergaan. om weer volledig bij zijn posi tieven te komen Terreur in Dublin Ondergronds verzet Rex Ierland 1921. Bloedige gevech ten tussen vrijheidsstrijders en Engel sen. Zij vormen het onderwerp van deze met spanning geladen film. Men krijgt enigszins een idee van de ondergrondse organisatie, welke de sabotage-acties en gewapende overvallen leidt. Allen zijn bezeten van een ideaal: een vrij Ierland. Een Amerikaans student in Dublin komt min of meer toevallig tussen de opstan delingen terecht. Als hij ziet, hoe zijn beste vriend door de Engelse politietroe- pen wordt neergeschoten, sluit hy zich onmiddellijk bij de beweging aan. Tal van avonturen beleven we met deze Amerikaan, waarin ook het vrouwelijk schoon een woordje meespreekt. We zien de hoogleraar, bij wie deze student college heeft gelopen zich ontpoppen als de rechterhand van de leider van het verzet. De Amerikaan wordt onder zijn commando geplaatst. Onder alle rangen en standen vindt men aanhangers van deze voor hun onafhankelijkheid strij dende groep. En overal in deze kringen is er maar een gedachte: Ierland voor de Ieren, eindelijk na 700 jaar Engels gebied te zijn geweest onafhankelijk te zijn. Doch er bestaat het gevaar, dat dit ideaal langzaam plaats gaat maken voor een soort „privé-oorlog". Dit is ook het geval met de hoogleraar, die tenslotte Jongen door vrachtauto gegrepen en gedood De 13-jarige jongen J. J. Breso uit de Resedastraat te Eindhoven is gistermid dag bij een verkeersongeval op de wal om het leven gekomen. De jongen reed met een aantal jongens en meisjesleer lingen van een ULO-school over de wal in de richting van Stratum. Bij de brug over de Dommel werd de groep gepas seerd door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. Hierbij kwam de knaap even in aanraking met de aanhanger, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en onder het rechterachterwiel terecht kwam. Het slachtoffer werd naar het r.-k. binnenziekenhuis te Eindhoven vervoerd, waar hij na aankomst is over leden. SALARISVERHOGING ZIEKENFONDSPERSONEEL De organisaties van werkgevers en werknemers in het ziekenfondswezen hebben overeenstemming bereikt over een verhoging der salarissen, na verwer king van de compensatie A.O.W. en de huurcompensatie 1957, met 6.2^. De salarisverhoging zal op 1 oktober 1959 ingaan. Het College van Rijksbemiddelaars ls goedkeuring gevraagd. Beslissende stap Maar een onweerlegbaar feit is, dat hier een zwarte massa bezig is de beslis sende stap te zetten van de ene wereld naar de andere, van agrarische noma den naar verstedelijkte technici, van de stamgemeenschap naar een maatschap pij van individuen. Het is een onvoor stelbaar moeilijke overgang, die nog verder bemoeilijkt wordt omdat de even wijdige evolutie in de blanke maat schappij mank loopt op wensen en fei ten, die tegenstrijdig zijn. De economi sche ontwikkeling van Zuid-Afrika zuigt de zwarte bevolking binnen haar onpar tijdig rijk. Economie ziet geen huids kleur, maar magen en handen. De blanke bevolking wil die zwarte meer derheid weghouden, buiten sluiten. Uit die stromen en tegenstromen, in dustrialisering en apartheid, is zwart Johannesburg tevoorschijn gekomen met zijn loffelijke, materiële kanten (in dustrie heeft goed-behuisde, goed-ge- voede,, steeds geschoolder arbeiders no dig) en zijn remmingen; geen enkele vorm van werkelijke zwarte medezeggen schap, het absurde stelsel van passen en persoonsbewijzen, rechteloosheid en on zekerheid, het samenstel van maatrege len, dat de zwarte niet alleen op poli tiek, maar ook op economisch en cultu reel gebied een (laag) plafond boven het hoofd legt: de zwarte mag officieel geen geschoolde arbeid verrichten, het geen betekent dat hij het wel doet, maar slechts de beloning voor ongeschoolde arbeid ontvangt. Al die beperkingen, die bevoogding maken van zwart Jo hannesburg met al zijn schitterende voorzieningen een soort bijzonder hy giënisch gevangenkamp. Ontgoocheling Afrika staat wel voor een ongelukkig alternatief: waar de vrij wordende kolo niën een enorme sociaal-economische prijs neerleggen voor hun politieke on afhankelijkheid, daar betaalt zwart Zuid-Afrika de politieke prijs voor zijn sociaal-economische ontwikkeling. En zo drukt de ontgoocheling als een loden Advertentie 't PANNEKOEKEMHI/YS1E annex O DT LEYD E N Rótisserie Grillroom Tot en met Pinksteren ook *s zondags geopend Ruime parkeergelegenheid Steenstr. 51 LEIDEN Telef. 21217 alleen nog maar van moordlust is be zeten. De „knokfilm"-liefhebbers komen er gezien de aanlokkelijke titel nogal be kaaid af. Alleen als de film haar einde nadert is er aan rook, bloed en tranen geen gebrek. Doch verder een film. die goed de situatie van Ierland in de jaren twintig toont. Tiger Bay" deken op zwart Johannesburg, vooral over Dube, de chique wijk van artsen, intellectuelen, handelaars, een soort zwart Aerdenhout of Wassenaar. Ik ris keerde (omderwille van de voorlichting) een arrestatie door daar met enige van hen een glaasje whisky te drinken, het geen verboden is, want de whisky was zwart en de gasten ook. Zwarten mogen geen sterke drank drinken en blanken mogen niet zonder permissie 's avonds in de zwarte wijken en mogen zeker niet - al is het maar vriendschappelijk - hun arm om de schouders van een zwart meisje leggen, want dat schendt de wet op de immoraliteit. Zuid-Afrika is werkelijk een zéér apart land. In die „shebeen" dan, de clandestiene kroeg waar men vijf jaar geleden le vensgevaarlijk, clandestien gebrouwen „skokiaan" gedronken zou hebben, kreeg men nu de keus uit vier merken Schotse whisky. Men zat er in een keurige ka- Afrika speelt: drie kwartjesflui- ten en een gitaar en de „kwela"~ muziek is geboren, jazz terug in haar geboorteland, vol hoopvolle vrolijkheid. mer op keurige stoelen om een keurige tafel, dronk er niet ïneer of minder dan in een blanke huiskamer en werd er ook niet vervelender. Maar op de achter grond van alle gesprekken huiverde een moedeloze bitterheid, soms opvlammend in een naakte haat jegens de blanke. Ik moest door een barrière van wantrou wen breken, men wilde weten waar ik vandaan kwam. „Nederlander", zei ik. Toen klaarde men op: „Als je maar niet een „bloody Dutchman" bent, is het ons goed", zei de gastvrouw, en ik verzweeg tactvol myn stamverwantschap met Zuid-Afrika's „Dutch", de Afrikaners. Zeemansleed Casino. Deze „Rank"-film heeft als thema een groot probleem in een zee- mansbestaan: het lange tijd van huis zijn, waardoor de liefde tussen man en vrouw verstoord dreigt te worden. Het grootste deel van het jaar is het meisje alleen, dat daardoor gemakkelijk haar liefde aan iemand anders geeft. En dan de terugkeer van de zeeman, het plotse linge besef, dat het meisje niets meer om hem geeft. Dit geeft aanleiding tot hooglopende ruzies en tenslotte zelfs totmoord. Dan is de enige uitweg de zee. De zee, die van dit alles de schuld is. De zee, die toch steeds weer trekt! De zee, waarop je na de ver schrikkelijke daad bent aangewezen om het land te ontvluchten, teneinde niet gepakt te worden door de politie. Een bijzonder knap uitgewerkte film met Horst Buchholz, John Mills en Hayley Mills in de hoofdrollen. Van be gin tot eind spannend met een ontkno ping, die zeker niet iedereen verwacht zou hebben. Weliswaar geen gelukkig einde, maar bevredigend. Zeer gevoelig is het spel van Hayley Mills. Zij speelt zó echt, zó natuurlijk, dat men zou gaan geloven, dat het werkelijkheid is. Haar blonde haren en grote heldere ogen staan in scherp contrast met het donker uiterlijk van Horst Buchholz. Sommige scènes zijn bijzonder ontroerend door de echtheid waarmee beiden hun rol ver tolken. Tegenover dit angstige tweetal staat, vol beroepsovertuiging, de inspec teur hard en meedogenloos. Deze film, die voor de tweede maal in deze stad wordt vertoond is beslist een bezoek aan het Casino-theater waard. Labyrinth der hartstochten Beklemmend tijdsbeeld Luxor De filmregisseur Rolf Thiele die in het recente verleden met Foei „Nicole" (Romy Schneider» en „Das Madchen Rosemarie" (Nadja Tiller) de aandacht op zich vestigde heeft een andere opmerkelijke film aan zijn oeuvre toegevoegd: ..Labyrinth" (in ons land is er om kennelijk commerciële reden „der hartstochten" aan toegevoegd). Thiele voert ons daarin binnen in de naargees tige en bijna uitzichtloze sfeer van een luxueus herstellingsoord voor beter gesitueerden", Een soort geestelijk reva lidatiecentrum onder psychiatrische lei ding, waar min of meer gestoorde wel vaartsslachtoffers. die de nuchtere zin voor de wezenlijke levenswaarden ver loren hebben, vrijwillig genezing zoeken. Een navrant beeld uit onze tijd. In die omgeving past zo goed de figuur van die knappe, jonge, rijke en succesvolle schrijfster, die echter vergetelheid voor een vermeende doelloosheid zoekt in de drank, waaraan zij geheel ten onder dreigt te gaan. Haar diep tragische te vensdrama is de spil waar het verhaal om draait, maar het is de beklemmen de milieuschildering, die de waarde van deze ondanks de gedeeltelijk goede afloop in feite zo in-trieste film maakt. De expressieve Nadja Tiller, wier carrière zo nauw verbonden is met die van regisseur Rolf Thiele, maakte een ontroerende creatie van de aan de al cohol verslaafde schrijfster Georgia Gale, die zich ineens geplaatst ziet tussen vele wonderlijke personages. Naast haar spelen Amedeo Nazzari als de sympathieke psychiater, die een schier hopeloze strijd voert tegen de woeste zee van onpeilbare emoties en hartstochten, die hem dreigt te over spoelen, en Peter van Eyck als de steen rijke nietsnut, die ook van zijn slaafse onderworpenheid van de drank wil af komen. Een opmerkelijk filmdebuut maakt Nicole Badal, het dochtertje van een Hongaarse in ons land wonende vader en een Nederlandse moeder. Thiele ont dekte deze tengere, sierlijke verschijning met het fijnbesneden gezichtje in de Ber- lijnse UFA-filmschool waar o.a. Rijk de Gooyer zich thans in het filmvak be kwaamt toen hij op zoek was naar een jonge actrice, die de rol van de ver warde „liefdesdriftige" Marjorie zou kunnen vertolken. Thieles fijne neus voor talent heeft hem ook ditmaal niet bedrogen. Hij lanceerde niet alleen de carrière van Nadja Tiller, ook Ruth Leuwerik heeft haar bekendheid aan hem te danken. En het gave entree, dat de ranke blonde Nicole onder zijn leidinp in de filmwereld maakt, rechtvaardigt de verwachtingen, dat hij ook voor haar de poort naar succes heeft opengegooid

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11