DE GELE STIJL STADSNIEUWS Laatste Berichten SPAAR VEILIG - SPAAR VOORDELIG NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIj VRIJDAG 1 APRIL 1*60 Gouden zokenjubileum Op 4 maart 1910 werd in Leiden van Cleef's manufacturen-, dames- en kin derconfectiemagazijn geopend. In de af gelopen 50 jaar is dit magazijn uitge groeid tot een grote zeer moderne win kel. Het aan de Haarlemmerstraat gele gen pand werd vele malen uitgebreid en verbouwd, zeer ingrijpend in 1924. Tien Jaar later werd de door wijlen de heer B. Bouchier opgerichte zaak omgezet in een N.V. In 1940 werden de heren A. J. H. en B. G. M. van Cleef in de di rectie opgenomen. Samens met de 79- jarige mevrouw de weduwe A. Bouchier- van Cleef recipieerden gistermiddag de gebroeders van Cleef in hun zaak, waar van het interieur ter gelegenheid van het gouden jubileum is gemoderniseerd. De ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer C. F. Meerpoel, bood tijdens deze receptie een bronzen legpenning aan. In zijn toespraak wees hij o.m. op de gun stige ontwikkeling van het bedrijf, dat zeer beslist in veler behoefte voorziet en onder de Leidse middenstand een be langrijke plaats inneemt. Wethouder S. Menken deken W. P. M. Haring kwamen evenals vele zakenrelaties van de ge broeders van Cleef gelukwensen aanbie den. De heer J. H. v. d. Kloot vertegen woordigde de Leidse Middenstandscen trale. Vele bloemen, geschenken en ge- lukwenstelegrammen kwamen op deze voor de familie van Cleef zo feestelijke dag binnen. AANBESTEDING GEREF. WIJKCENTRUM NOORD Dinsdag 12 april zal de aanbesteding plaats vinden van de bouw voor een gereformeerd wykcentrum Noord. In de toekomst zullen in dit centrum, dat ge projecteerd is aan het einde van de Kooilaan, ook kerkdiensten worden ge houden. LEIDERDORP Aan een inkoper werd rijbevoegdheid ontzegd Tijdens een zakenbespreking met een relatie op 12 januari J.I., gebruikte een 41-jarige inkoper uit Leiderdorp 6 bor rels en 2 glazen cognac. Ook de ander nuttigde behoorlijk wat sterke drank, zodat beide heren niet erg nuchter wa ren. Toen zij naar huis moesten, chauf feerde de inkoper, omdat de ander nog een voorwaardelijke straf boven zijn hoofd had hangen. Veel geluk hadden zij echter niet. De wagen slingerde erg, reed tegen een langs de weg geparkeerde personenauto aan en kwam ten slotte tot stilstand tegen een muurtje. De in koper moest nu voor de Haagse politie rechter terecht staan wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto. De officier van Justitie eiste één week onvoorwaardelijke gevangenis straf en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte's raadsman, mr. M. de Clercq uit Leiden, wees in zijn pleidooi op de omstandigheden, waaronder het gebeurde voorviel. Hij pleitte voor een voorwaardelijke gevangenisstraf voor verdachte. De politierechter veroordeel de verdachte echter conform de eis, met aftrek van de tyd, dat hij reeds niet meer in bezit van zijn rijbewijs was. OEGSTGEEST Veroordeeld wegens heling van radio- en t.v.-toestel Voor de Haagse politierechter moest een drietal verdachten terechtstaan, waarvan aan de eerste twee, een 48-ja- rige bloembollenkweker en een 36-jarige vertegenwoordiger, beiden uit Oegst- geest, heling van een radio- en televisie toestel ten laste was gelegd. De derde verdachte, een 45-jarige consumptie- tenthouder, eveneens uit Oegstgeest af komstig, had hierbij bemiddeld. Tegen eerstgenoemde verdacht eiste de officier van Justitie een boete van f. 100 of 20 dagen gevangenisstraf. Tegen beide an deren werd resp. een boete plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een drie-jarige proeftijd en een boete van f. 200 geëist. De vertegenwoordiger werd veroordeeld tot f. 100 boete of 20 dagen gevangenisstraf en de consumptietent- houder tot f. 200 boete of 40 dagen ge vangenisstraf. BURGERLIJKE STAND Geboren: Raymond R. V. Th., zn. van R. G. J. Kimman en M. B. A. J. Gallen- camp; Annemarle E., dr. van J. N. Lancel en M. A. de Jongh; Theodoor A., zn. van J. J. Hamming en L. Cleton. Ondertrouwd: Ch. Glerum, 26 Jr. en D. Laurentius, 24 Jr.: M. P. J. van Hoe ken. 28 Jr. en P. M. J. Klinkenberg, 24 Jr. Getrouwd: N. E. Nelson, 30 Jr. en H. J. den Ouden, 21 Jr. Overleden: G. F. den Dubbelen, e. v. Th. A. Kriek; H. J. W. van Meerendonk, w. v. M. J. van Doorn; W. Pleuer. VOORSCHOTEN Uitreiking diploma's avondtekenschool Voor de laatste maal werd gisteren aan de leerlingen van de Ambachts- Avondtekenschool in Voorschoten de diploma's uitgereikt. Na 84 jaar moet de school in haar huidige vorm het werk stopzetten, om dat de Rijkssubsidie niet langer toege kend wordt. De voorzitter van het bestuur, de heer P. D. Burggraaf, kon de aanwezige ouders en leerlingen, burgemeester L. de Kool en wethouder G. Schrama in zijn openingswoord helaas geen ander ge luid doen horen. Mevrouw De Waal Malefijt-Spruit, die het woord voerde namens ,,'t Nut", deel de echter mede, dat er stappen onder nomen worden door deze vereniging om te trachten het onderwijs te kunnen voortzetten en waarschijnlijk zelfs uit te breiden. De rapporten en diploma's werden door de directeur, de heer Versluis, uit gereikt aan: D. Koet, B. de Groot, B. Durieux, R. Koren, B. Pols en B. Vermeer, die allen overgingen van klas 1 naar klas 2; H. v. d. Berg en O. Rijsdijk (bevor derd van klas 2 naar klas 3, afgewezen 1); M. Boers, L. Remmerswaal, R. Thier ry, P. den Ambtman, N. Zwet, C. van Veen, N. Lingerak en M. Kurz, die be vorderd werden van klas 3 naar klas 4. Het getuigschrift A kregen: B. de Mooy, die van 4 naar 5 bevor derd werd en tenslotte aan R. Ruyten- beek, J. Terbrugge en A. Mulder, die allen het getuigschrift B, dus het met gunstig gevolg volbrengen van de 5- jarige cursus, ontvingen. R. Ruytenbeek sprak namens de leer lingen woorden van dank en afscheid tot de leerkrachten. Ook de voorzitter dankte de leerkrachten voor het door hen in het belang van de leerlingen en de school verrichte werk. AFSCHEID BU DE SLF Gisteren namen de heren P. Onderwa ter en J. J. Veilbrief afscheid van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektri citeit wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd. In de directiekamer wer den zij door de directeur, ir. Y. Ykema toegesproken, waarbij- hun dank werd gebracht voor hun Jarenlange arbeid. De beide chefs alsmede de voorzitter van de Personeelsvereniging richtten zich ver volgens met een kort woord tot de ver trekkende ambtenaren, die elk met een geschenk werden verrast. Tenslotte maakten de collega's gebruik van de gelegenheid om persoonlijk af scheid te nemen. WV Noordwijk Heeft nog geen beslissing genomen Het bestuur van de Stichting VVV Noordwyk heeft nog steeds geen beslis sing genomen of men al dan niet in be roep zal gaan tegen het door de kan tonrechter te Leiden gewezen vonnis in het proces, dat de heer J. H. Kleine Staarmann aanhangig heeft gemaakt te gen de stichting in verband met zijn ontslag als directeur. De vergadering, die gisteravond ge houden zou worden, is nl. niet doorge gaan. In ieder geval moet de beslissing voor 6 april genomen worden. Men kan tot die datum appelleren tegen de op 6 januari jl. vastgestelde bedragen van schadeloosstelling en dergelijke. Toestand gewonden treinongeval goed De toestand van de gewonden van het treinongeval, dat vanmorgen bij Harmeien plaats had, is op het ogen blik bevredigend. De heer Langendijk, di£ enige diepe verwondingen opliep, is in het ziekenhuis al behandeld. De heer Muis bleek een zware her senschudding en enkele inwendige kneuzingen, te hebben. Hij heeft klem gezeten in zijn cabine en moest met behulp van gereedschappen worden bevrijd. De heer Langendijk heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij, toen hij de zandtrein zag aankomen, terug is gesprongen. Zijn cabine werd name lijk volkomen in elkaar gedrukt. Het aantal bussen, dat de passagiers tussen Woerden en Utrecht v.v. ver voert, is in de loop van de ochtend teruggebracht van dertig op twintig. Maar met het oog op het spitsuur zal dit aantal na vier uur vanmiddag weer worden uitgebreid tot veertig. Vanavond om drie minuten voor zes vertrekt uit Rotterdam een extra trein in de richting Amsterdam. Deze trein vervangt de normale aansluiting Rot terdam via Utrecht - Groningen - Leeu warden. De ingelegde trein sluit aan op trein, die om 19.28 uit Amsterdam naar Groningen en Leeuwarden ver trekt. De extra ingelegde trein ver trekt om één minuut voor acht weer uit Amsterdam. K.N.V.B.-telefoon stond roodgloeiend De 1 april-grap van de KRO, die van ochtend suggereerde, dat er mogelijk toch nog een directe t.v.-reportage zou komen van de voetbalwedstrijd Neder landBulgarije die zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, heeft de KNVB in grote moei lijkheden gebracht. Niet alleen werd de telefooncentrale van het bondsbureau in Den Haag urenlang overbelast, zelfs waren er al mensen gisteren nog dol gelukkig met hun kaartje die de KNVB ervan in kennis stelden, dat zij van hun toegangsbewijs voor deze inter land geen gebruik zouden maken. Ze verzochten de bond de plaatsbewijzen terug te nemen. Maand hechtenis voer nalatige overwegwachter (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft een hech- tenisstraf van één maand opgelegd aan de 24-jarige Leidse spoorwegemployé die op de avond van eerste kerstdag van het vorige jaar nagelaten heeft de spoor wegbomen te sluiten van de overweg te Warmond toen een op volle snelheid rijdende personentrein uit Haarlem na derde. De gevolgen waren verschrikke lijk. een auto, die juist de overweg pas seerde, werd twintig meter meegesleurd en tegen het stationsgebouw van War mond gesmakt. De bestuurder werd zeer zwaar gewond, zijn vrouw gedood. De spoorwegemployé had de bomen niet gesloten, omdat hij dacht eerst nog wel even tijd te hebben om naar het toi let te gaan. De officier van Justitie had drie maanden hechtenisstraf geëist. WARMOND Molen Zwanenburgerpolder blijft behouden De vergadering van stemgerechtigde ingelanden, gehouden in Hotel „Stad Rome", onder voorzitterschap van de heer A. Nederburgh, besloot de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1959 vast te stellen op een bedrag van f 9926.98 aan ontvangsten en f 6418.86 aan uitgaven. Batig saldo f 3508.12. De polderlasten zullen weer f28.per ha. bedragen. De begroting voor 1960 werd vastge steld op f 10.522.02 aan ontvangsten en uitgaven. De voorzitter deelde mede, dat de windmolen is overgedragen aan de Rijn landse Molenstichting, die deze molen geheel zal restaureren Deze mooie mo len blijft dus voor Warmond behouden. Het voorstel, om f 100.beschikbaar te stellen voor het restauratiefonds kreeg algemene instemming. Hierna volgde het feestelijk gedeelte; herdenking van het 25-jarig jubileum van de heer A. Nederburgh als voorzit ter van de polder. Namens bestuur en ingelanden sprak de heer J. P. van Schie hem toe en bood een aansteker met inscriptie aan. Deze en enkele andere sprekers, onder wie de oud-secretaris-penningmeester, de heer J. C. v. d. Voet, roemde de wijze waarop de heer Nederburgh de belangen van de polder heeft behartigd. Ook moeilijke opgaven als dijkverlegging by de Zyl, vernieuwing van sluisdeuren in de oorlogsjaren, bouw elektrisch ge maal kwamen tot een goede oplossing. De heer Nederburg dankte voor de goede woorden en wensen. Hij was 25 jaar geleden blij als voorzitter te worden gekozen, omdat hiermede een bijna 100- jarige traditie werd voortgezet. Ook zijn beide grootvaders en zijn vader bekleed den reeds het voorzitterschap. Burgemeester L. de Kool sprak zeer waarderende woorden tot het school bestuur en de leerkrachten, die kans zagen om aan leerlingen uit diverse be roepen les te geven en zelfs met goede resultaten. Het speet spr., dat deze school opgeheven moet worden. Hij hoopte, dat het „Nut" met de nieuwe plannen zal slagen. Tot de leerlingen sprak burgemeester De Kool woorden ter aanmoediging en de ouders wekte hij op belangstelling te tonen voor de studie van hun zoons. Na deze plechtigheid was er gelegen heid het werk te bezichtigen en met de leerkrachten van gedachten te wisselen. Ons kort verhaal Arm weggesehroeid van beschonken man (Speciale berichtgeving) Een inwoner van Ridderkerk die griep voelde opkomen nam na enkele borreltjes in een café te hebben genoten een fles cognac mee naar huis om te trachten het griepspook te verjagen. De man dronk kort na zijn thuiskomst een glaasje, het smaakte naar meer en het duurde niet lang of de fles was leeg. Dit was niet erg bevorderlijk voor de helderheid van 's mans geest. Hij had zijn arm op de brandende kachel gelegd en bleef zo de hele nacht zitten, uiter aard in een staat van ernstige verdo ving want hij voelde niet dat de arm langzamerhand wegschroeide. 's Morgens heeft men hem ontdekt maar de arm was niet te redden. Het restant moest worden geamputeerd. Ex-directeur B.O.A.Z.-bank geestelijk gestoord? (Speciale berichtgeving) De ex-directeur van de BOAZ-bank te Driesum (.Fr.), die in het Huis van Be waring te Leeuwarden is ingesloten in verband met malversaties in de boeken van de bank, waarbij het om een bedrag van een kwart miljoen gulden ging, zal naar de psychiatrische inrichting te Franeker worden overgebracht ter ob servatie. Sedert 1949 schijnen zich bij verdachte geestelijke stoornissen te hebben voorgedaan als nasleep van een hartaanval. De psychiater dr. J. Ver burg zal thans nagaan of de verdachte tijdens het plegen van de malversaties toerekeningsvatbaar was. De malversa ties dateren reeds van een eerder tijd stip doch die van voor 1949 zijn inmid dels reeds verjaard. Hevige magnetische stormen Hevige magnetische stormen hebben sinds 22.00 uur gisteravond het radio verkeer op de korte golven ernstig ge hinderd. De magnetische stormen, ver oorzaakten vooral moeilijkheden op het verkeer tussen Europa en Azië. Zowel het station van het persbureau Reuter, nabij Londen, als de radiokamer van het ANP in Den Haag hadden last van bijna geheel wegvallend contact voor wat be treft de morse-, de HLL-, de radiotelex en de gesproken uitzendingen uit Mos kou. Peking, Singapore en andere zen ders in het Verre Oosten. Contact via de midden- én lange golven bleef bruik baar, evenals de radioverbinding uit Zuid- en Noord-Amerika. Bij Radio- Holland te IJmuiden, waar men contact onderhoudt met de scheepvaart, had men eveneens te kampen met de magne tische stormen. Vanmiddag te 12.30 uur trad een lichte verbetering in op de korte golf. WASSENAAR Turnuirvoeringen „WIK" Gisteravond heeft de sportvereniging „WIK" in het Dorpscentrum de jaar lijkse gymnastiekuitvoering gegeven. Het programma, waarin achtereenvolgens alle afdelingen van de vereniging optra den werd traditiegetrouw geopend met een opmars door alle leden, het zingen van het clublied en een welkomstwoord je door voorzitter A. Sluimers. Daarna werd in een vlot tempo be gonnen aan het turnprogramma, dat 20 nummers telde. WIK-gymnasten van al lerlei leeftijdsgroepen toonden hun kun nen. De kleuters voerden onder leiding van mej. P. Binnendijk een speloefe ning uit, meisjes demonstreerden vrije oefeningen en oefeningen aan de brug, jongens toonden hun bedrevenheid in het lijnspringen. Ook de afdelingen uit Wassenaar-zuid, onder leiding van de heer G. van Kuyk traden in het pro gramma op. Veel succes oogstten weer de ritmische groepen onder leiding van mej. W. Maas. Na de pauze kwamen de oudere leden aan de beurt. Dames met ringzwaaien, evenwichtsbalk en brugoefeningen, rit mische groepen met een hoepeloefening, een baloefening en een knotsoefening. Clubpianist Dick van Leeuwen zorgde voor de muzikale begeleiding. T'jdens de eerste avond, welke woens dag werd gehouden, werden de heer F. H. de Waal, die de algehele leiding had en de overige leidsters en leiders verrast met een geschenk. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het kan didaatsexamen in de economische we tenschappen onze plaatsgenoot H. H. F. Levert. Belangstelling voor kweken van Floraliaplanten gedaald Uit het jaarverslag van de Floralia- vereniging Wassenaar over 1959 blijkt, dat in totaal ruim 2900 plantjes wer den uitgereikt aan de schooljeugd, een aantal dat ten opzichte van vorig jaar groter was. Het aantal bloembollen dat de vereniginng voor de huisbroeiwed- strijd onder de jeugd distribueerde was iets lager dan in 1958 doch bedroeg nog 3173. De vereniging stelde in to taal 360 prijsjes beschikbaar. De belangstelling onder de volwasse nen voor het opkweken van Floralia planten is zo gedaald, dat besloten werd geen planten meer uit te reiken. Wel zullen volwassenen op de tentoon stelling in september a.s. in een vrije groep maximaal 5 planten naar eigen keuze kunnen Inzenden. Aan de jeugd zullen dit jaar worden uitgereikt: een begonia, fuchsia, cineraria, afrikaan en een pantoffelplant. De keuring 1960 van de uitgereikte bloembollen heeft intussen plaats ge had. Op de dezer dagen gehouden jaar vergadering werden de drie aftredende bestuursleden, de heren A. Vaandra ger, J. C. van Keppel en P. van der Wouden herkozen. floor Percy Eckstein Ik kwam Ramon Martinez in het museum tegen en herkende hem met een, ofschoon hij sedert de jaren, dat wij elkaar geregeld hadden ge zien, volkomen veranderd was juist zoals een mens, die men als jonge hongerlijder gekend heeft en die intussen een wereldberoemde, uitzonderlijk hoog gehonoreerde en enigszins welgedane meester in zijn kunst is geworden, kan veranderen. Hoe gaat het met jóü, Ramon!, zei ik en liep op hem toe. Min of meer rekende ik er al op. dat hij mij öf werkelijk niet meer zou herkennen öf maar zou doen alsof. Mensen, die carrière hebben gemaakt, zijn merkwaardigerwijs meestal geneigd oude vrienden niet te herkennen, oude vrienden, die vroeger met hen een leven vol ont beringen hebben gedeeld. Martinez behoorde kennelijk niet tot dit soort lieden. Op zijn gezicht verscheen een uitdrukking van échte vreugde, toen hij met een hartelijk gebaar m'n beide handen greep en vroeg hoe het mij in al die jaren was gegaan. Ik vertelde 't hem in enkele woor den en liet er toen op volgen: Zoals ik zie, bekijk je je eigen werk! Onze ontmoeting vond name lijk plaats in de Martinez-zaal van het museum en wij stonden voor de wand, waar enkele doeken uit zijn ,,gele periode" hingen, een stijl, waardoor de destijds volkomen onbe kende schilder, die uit het verre Me xico naar Parijs gekomen was, in één slag beroemdheid had verworven. Deze ,,gele stijl" van Martinez had in die jaren sensatie verwekt en niet ten onrechte, zoals ik opnieuw kon vaststellen. Want zijn eigenaardige, fantastische landschappen, composi ties en stillevens waren geheel in gele tonen gehouden, doch in zoveel scha keringen en nuances, dat het leek alsof het hele kleuren-scala gebruikt was. Ja, ja, m'n gele stijl, zei Mar tinez en keek me met die ondeugende blik aan, die ik zo vaak by hem had gezien, toen we nog in Montmartre op naast elkaar gelegen ateliers had den gewerkt. Weet je eigenlijk wel, vroeg hij. waarom ik in deze ..gele stijl", waar ik m'n carrière aan te danken heb, ben gaan werken? Ik zei dat ik 't niet wist. Ik zal 't je graag vertellen, ant woordde hij, maar niet hier. We moeten er een goed glas wijn bü drinken. Toen wij korte tüd later in een klein cafétje zaten Ramon kende altyd en overal, waar ook ter we reld, wel enkele van zulke intieme Johnny Kraaykcmp contra grammofoonplatenmij. Voor de president van de Haagse rechtbank diende vanmorgen een kort geding, dat een grammofoonplatenmaat- schappü te Ryswyk (Z-H) had aange spannen tegen deze kleinkunstenaar. De grammofoonplatenmaatschappij was van mening, dat Johnny Kraay- kamp zijn contract met haar niet was nagekomen, door een verbintenis aan te gaan met een concurrerende firma. De Haagse advocaat mr. R. van der Veen, pleitte voor de eisende grammo- foonplatenmaatschappy. Hij stelde, dat het contract op 1 december 1956 werd gesloten voor twee jaar, en nadien au tomatisch steeds met een jaar was ver lengd. In het jaar 1959 werden echter geen opnamen gemaakt, waardoor de heer Kraaykamp zich niet meer aan het contract gebonden achtte. Daar volgens pleiter de periode, waarin volgens con tract minstens 2 opnamen moesten wor den gemaakt over twee jaar liep, kon de heer Kraaykamp moeilijk stellen, dat de maatschappij haar verplichtingen niet was nagekomen. Mr. W. Voerman, die voor de artiest pleitte .stelde dat de maatschappy dui delijk had laten blüken, geen belang stelling voor opnamen van de heer Kraaykamp meer te hebben. Aan het eind van het vorig jaar werd hij zelfs „uitgeleend". Een soort „hogere poli tiek", zoals de raadsman zei, „omdat de platenmaatschappy een programmalei der van de andere maatschappy wilde overnemen, wat mogelük werd door deze „slavenhandel". De president van de Haagse recht bank poogde herhaaldelijk, beide partij en tot elkaar te brengen. Het bleek, dat de heer Kraaykamp buiten zün advo caat om een voorstel aan de Rijswijk- se grammofoonplatenmaatschappij had gedaan, om binnen twee maanden nog twee opnamen te maken, en daarna „van elkaar af te zün". Hierop ingaan de poogde de president tot een vergelijk te komen, wat echter niet lukte. Hü zal nu op 8 april uitspraak doen. CONSERVENINDUSTRIE KOMT ONDER DE LOEP Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft zich gis termiddag weer beziggehouden met mo- gelijke tegemoetkomingen aan de vis- conservenindustrie, die zich als gevolg van een zeer zware buitenlandse concur rentie op de exportmarkten moeilijk kan handhaven. Ditmaal vormde een adres van groothandel, reders-handelaren, conservenfabrikanten en exporteurs de aanleiding van het debat over de moei- lyke positie van de conservenfabrieken. In het adres werd met klem verzocht om opheffing van de minimumprijs voor verse haring. Het bestuur was echter algemeen van mening, dat voor een opheffing van de minimumprüs voor verse haring thans geen aanleiding bestaat. Van de züde der conservenindustrie werd daarna gepleit voor het instellen van een z.g. tweede afslag. Tüdens deze tweede afslag zou de conservenindustrie de gelegenheid moeten hebben om ha ring te kopen onder de minimumprüs van f. 11,en boven de vismeelprys van ongeveer f. 7,— per kist. De prijs van f. 11,ligt volgens de conservenfabri kanten te hoog om op de exportmarkten te kunnen concurreren. Van de zyde der werknemers werd de suggestie gedaan om voor de conserven industrie een fonds te vormen, waaruit aan de industrie subsidie zou kunnen worden verleend voor het voeren van de concurrentiestrijd met het buitenland. Aan dit fonds zou het gehele visserü- bedrüf in eigen belang büdragen moeten geven. Het bestuur besloot tenslotte tot de instelling van een commissie, die voor 1 juli rapport moet uitbrengen over de positie van de conservenfabrieken en mo gelijke maatregelen voor het verbeteren van deze positie. cafétjes, waar ze een goed glas wün schonken hoorde ik uit zyn mond de geschiedenis van het ontstaan van zün ,,gele stül", die ik hier ten behoeve van toekomstige Martinez- biografen woordclük zal weergeven. Je herinnert je toch nog wel Gaston Lercy, begon hü. die eigen aardige oude kunsthandelaar, hij wie we alty'd onze toevlucht zochten als we erg dringend om geld verlegen zaten? We kregen dan meestal na lang smeken wel een paar franken. Op een keer, toen ik weer eens vol komen platzak was, gelukte het mü Lercy over te halen mij een opdracht te geven voor een haif dozijn schil- derüen, en toen ik hem waarheids getrouw vertelde, dat ik geen verf meer had. gaf hij me zelfs een voor schot, zodat ik die kon kopen. Dat was natuurlük heel mooi, maar inplaats van regelrecht naar de verf- winkel te gaan, ging ik eerst dit heug- lük feit vieren. Toen ik de volgende dag tegen het middaguur wakker werd, kwam ik tot de ontdekking dat er van Lercy's voorschot nog maar zó weinig over was, dat ik er nauwelüks mijn lunch mee zou kun nen betalen. Hoe moest ik nu die zes schilderüen maken, die ik Lercy moest leveren om verder aan geld te komen? Ik had nog wel wat lin nen, maar geen enkele tube verf meer. Niets als een verzameling grondig uitgeknepen tubes. Dat meende ik althans, want na een vertwüfelde zoekpartü vond ik tenslotte nog een onaangebroken tube, die ik destüds kennelük vergeten was. Het was een tube geel Martinez zweeg even en keek me grünzend aan. Heb je ooit wel eens geprobeerd, ging hij even later verder, om met één tube gele verf en een paar schamele resten op je palet een schildery' te maken? Nee? Nu, ik toen ook nog nooit. Maar wat moest ik doen? Langzamerhand begon ik er echter plezier in te krügen. Misschien wel omdat het zo'n spannend werk was. Ik kneep al m'n weggegooide tubes nog eens extra goed uit en met wat ik op deze manier nog bü elkaar kon schrapen, gaf ik dat geel verschillende tinten. Het resultaat ken je: dat doek hangt nu in het museum. Het eerste helemaal links, bü de ingang. Lercy zette nauurlük grote ogen op, toen ik met mün gele doek bü hem kwam. Inplaats van mü echter de deur uit te gooien, wat hü in eer ste instantie kennelük van plan was geweest, staarde hü er lang naar, schudde 't hoofd en zei toen ten slotte iets opmerkelüks: Eén geel schilderü is rondweg rijen, jonge man, vormen een stül- Ik liet me dat niet twee keer zeggen. Met het geld, dat ik van hem kreeg, kocht ik een heleboel geel voor de vüf doeken, die ik Lercy nog moest leveren. En toen ik de laatste tube leeggeknepen had. was de gele styl van Ramon Martinez werkelük- heid geworden: een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van de moderne schilderkunst. Hü keek met met lachende, don kere ogen aan en bü zün ooghoeken hü z'n glas ophief en mij toedronk, verschenen olüke rimpeltjes, terwül Maar als je, begon ik even later aarzelend, toen nu eens toevallig géén tube geel had gevonden, maar groen of blauw In dat geval, zei Ramon Mar tinez en trok daarbü z'n plechtigste gezicht. zou de geschiedenis van de moderne schilderkunst een andere wending hebben genomen Een uitspraak, die mü sedertdien veel te denken heeft gegeven BEURSOVERZICHT Philips willig; Kon. Olies lager Amsterdam, 19 april De laatste beursdag van deze week bracht een zeer vaste stemming voor aandelen Philips, die vanmiddag op cir ca 820 werden verhandeld De aandelen noteerden ex 10 slotdividend en ex 5 T stockdividend. De stockdividenden werden verhandeld op circa f. 410. Gis teren noteerden de Philipsaandelen als slotkoers 848 1/4 cum slotdividend en cum stockdividend De aandelen lagen ook gisteren in Wall Street wederom zeer vast in de markt. De handel in de Philipshoek was op het Damrak zeer ruim. Het buitenland was opnieuw in de markt en speciaal ook voor de preferente aandelen Philips, die steeds meer in de portefeuilles van de grote beleggings- maatschappyen verdwijnen. De mede delingen van de directie van het Phi- lipsconcern in de gisteren gehouden jaarvergadering kwamen de aandelen vandaag ten goede. Aandelen Kon. Olie vielen tegen bü een prys van f. 156, te gen gisteren f. 159 als slotprijs. De maatschappy maakte een totaaldividend over 1959 bekend van f. 5.25 «26 14 waarvan reeds f. 1.50 als interimdivi dend werd betaalbaar gesteld., plus twee procent in aandelen ten laste van de (belastingvrye) agioreserve. Over 1958 werd vijf gulden «25 uitgekeerd. De verwachtingen ten aanzien van het di vidend zijn blykbaar te hoog gespannen geweest. Unilever een paar punten ho ger op 758 evenals AKU op 467. Hoog ovens beter op 602 en de claims op f. 288 (f. 286). Scheepvaarten kalm en vrüwel onver anderd: Cultures hoger voor certificaten Deli. HVA verbeterde op 164 circa vier punten als gevolg van de dividendver hoging van acht tot negen procent. Staatsfondsen praktisch onveranderd. In de lokale sector was de handel niet groot mede in verband met het na derende weekeinde De grootbanken werden doorelkaar iets hoger geadvi- iets idioots, maar zes gele schilde- seerd. Advertentie. Stort in contanten bij een van onze kantoren l van dat kantoor minimaal bedrag van F 250.-. U ontvangt of op de postgiro-rekening van dat onder vermelding „spaarrekening" r een bedrag van f 250.-. U ontvangt 3 vli rente tot f 30.000.- Wij zenden u een folder op uw verzoek of bij ontvangst van de eerste storting. Betaling van belastingaanslagen In termijnen %ten laste van uw spaarrekening. Beurs van Amsterdam Vrijdag 1 april ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100A Ned. '59 4% 100% 100A Ned. '59 4% 98A 98 Ned. '53 3% 94% 84% Grootboek obi. 3% 94 Ned. 47 3'z (3) 93A 92|JGB Ned. '51 3% 94%B 94% Ned. '53 393'kGB 93'* Ned. '56 3% 93%GB 93' Ned. '48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 87 87B Ned. '55 13% 88% 88% Ned. -55 II 3V* 90% 90% Ned. "37 3 88% 88A Dollarlng '47 3 90% 90 Investeringscert. 3 37 97A Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 93% 93 Grootboek '46 3 89% Ned. W.B 6% 108UGB 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40 38% Nat. Handelsbank 164% I64 Ned. HandelmU255% 253% Amst. Rubber 115 112% H.VA.160 164GB Senembah 540 550 A.K.U465 4«>8 Berkel's Patent (v.) 298 300GB Calvé Delft cert. 710% "12% Deli My.en (Ver.) 178 25GL 179 90 Kon. Pap. v. Gelder 249 248% Hoogovens cert598% 596 MüUer en Co. NB. 410% 420GB Ned. Kabelfabr436 440GB Philips 848% 823% Philips pref296GB 267 ".«xd. Unilever 755 757% Wilton Feyenoord 218 210 Biliton 2de r352 347 Dordtse Olie gew. 736 727 Kon. Olie (f20.-) 161 158 idem (50 f20.—) 159.10 156.80 Holl Amer lyn 140% 141% Java China Paket 151 152 KLM 108 107.— Kon Ned. Stmv Mü 172 171% Kon. Paket Mü 136 136 Stoomvaart Mü Ned 170 169 Nievelt Goudr eert 138% 139% v. Ommeren eert. 249% 250 Kon Rott. Lloyd 154'.155 Ned Scheepv Unie 145% 146 NI ET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 93% 93% Idem '48 (3%> 93% R'dam -52-1 (4%> 98 97% ld. ld -37 I-II (3%) 93% 93% Z.-Holland *56 (4%) 971| Bank N. G. -58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 103% 95% 94 103% 95% 94% Premieleningen A'dam '53 3 101 L 101L A'dam '51 I 2% 84 85% A'dam '56 I 2%8311 A'dam '56 II 2% 92 Eindhoven '54 2% 80 79% Enschede *54 2% 79% 79'» Den Haag '52 I 2% 83% 83% Idem H 2% 86% 96% R'dam "52 I 2% 85% Idem n 2% 84% 85% Idem '57 2%98 B 98 Utrecht '52 2% 85% 86% Z.-Holl. 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 209 Amst. Bank 319 HB.U. eert216% Rott. Bank 274% Twentsche Bank 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn377% Borsumü56% K. N. Edmet. A-AA 96 Idem pref wd 107% Electrolasmü 310 Kon Ned Grofsm 171% Holl Constructie 455 lng bur v Bouwnüv. 280 Internatio 155% Int. Kunststoff. Ind. 64 Leidse Wolspinnerij 380 Rott. Droogdok Mü. 615 Sikken's Lakfabr. 601 Ver. Touwfabrieken 289 Walvisvaart 114% Wernink's Betonm. 158% Van Wük en Heringa 100 B Zaalberg 119% Spoorwegen Dell Spoorweg MÜ 6% Amerik. fondsen 208.50 320% 218% 274 264 370L 58% 106% 175 465 282 155 65 378 615 596 287 114% 157 101 118 6% Canadian Pacific R 24% 24% 104% 104% 52% 52 Bethlehem Steel 40% 46% 44% 44 Genera) Motors 45(1 44% 79% 79 Republic Steel 62 61% 71% 69 28% 28% Un. States Steel 80% 80

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9