FRANSEN BRACHTEN WEER EEN ATOOMBOM TOT ONTPLOFFING Interland niet op TV Zuid-Afrika's negers nu betrekkelijk rustig Twee treinen op elkaar gevlogen: 2 gewonden TELEVISIE I960 WEERBERICHT Geen politieke bedoelingwant Russen erkennen Frankrijk al als een atoommogendheid In de Veiligheidsraad een motie van Ecuador in behandeling BOSCH koelkasten 1960 Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Veel verwarring en vertraging Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 1 APRIL 1960 No. 30015 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hedenochtend om kwart over zes is de tweede Franse atoombom te Reggane met succes tot ontploffing gebracht. Deze nieuwe explo sie in het hart van de Sahara is een aanvulling op die van 13 februari, aldus het communiqué van de Franse regering. De kracht van deze nieuwste ontploffing was overigens gering. Voorts deelde de Franse regering mede, dat alle nodige maatregelen waren genomen om te voorkomen, dat de radio-actieve neerslag enig gevaar voor de omge ving zou opleveren. Er werd niet meegedeeld of de explosie boven of onder de grond geschiedde. De eerste bom had de kracht van zestig tot zeventig kiloton TNT, enkele malen de kracht van de atoombom van Hirosjima. Franse deskundigen hebben verklaard, dat zij werken aan atoombommen „in miniatuur" om deze geschikt te maken voor tactische doeleinden. waarschuwd, dat hij van zijn bezoek zou afzien indien het de bedoeling was tij dens zijn verblijf in Frankrijk een tweede atoombom te lanceren. En gis teren herhaalde de Russische regerings- Ook ditmaal was het een plutoniumbom AFP-Reuter deelt mede, dat de tweede Franse atoombom evenals de eerste een plutoniumbom was. Ofschoon Franse atoomdeskundigen verscheidene keren hebben gezegd dat het vaststellen van de datum van de tweede proef een „politiek besluit" zou zijn wat betekent dat dit besluit door generaal De Gaulle zou worden geno men werden de berichten dat deze proef op komst was door het officiële Russische gezelschap van Kroesjtsjef in Frankrijk rustig ontvangen. Deze functionarissen zeiden, dat de Russische premier Frankrijk reeds als atoommogendheid erkende en dat het geen bepaald gevolg heeft of een tweede proef al of niet zou worden gehouden tijdens het bezoek van Kroesjtsjef. Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend: De Gaulle had zeer dringende redenen Kroesjtsjef zou voor zijn vertrek uit Mo;-kou de Frar-ic hebben Be- De Kon. Belgische Voetbalbond heeft aan de KNVB laten weten niet akkoord te gaan met een T.V.-uitzending van de wedstrijd NederlandBulgarije op zon dag a.s. Op grond van de overeenkomst van 3 maart 1955 van Wenen heeft de KNVB derhalve geen vergunning kunnen geven voor een dergelijke uitzending. Later werd uit West-Duitsland bericht ontvangen, dat ook de Duitse voetbal bond geen toestemming wenste te geven voor een directe t.v.-uitzending van de wedstrijd tegen Bulgarije. Misselijke grap KRO-reporter Leo Pagano heeft van morgen twijfel gezaaid in de vader landse voetbalwereld. In alle vroegte interviewde hij een official van de Bel gische Voetbalbond, die vertelde dat België de bezwaren tegen een televisie uitzending van de interland-voetbal wedstrijd Nederland—Bulgarije a.s. zon dag had opgegeven. De Belgische bond wenste dit als een experiment te be schouwen, zo zei de official en van het resultaat eventuele t.v.-reportagge van BelgiëNederland laten afhangen. De oplettende luisteraar zal misschien ge troffen zijn door het al te zeer bena drukte Vlaamse accent van de official. In elk geval werd na de uitzending de NTS te Bussum bedolven onder de tele foontjes. De perschef moest slechts ver tellen dat hier sprake was van een aprilgrap. Alleen by ons, alle Duitse merken. 43 cm. f 675.— 53 cm. f 795. Onze bekende - bétere service. EDLY - RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag iets hogere tempera turen. Tot matige of vrij krachtige toe nemende wind, tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 APRIL Zon op: 6.14 uur: onder: 19.15 uur: maan op: 9.45 uur; onder: 0.41 uur. Hoogwater te Katwijk be 6.55 en 19.19 uur; laag water te 14.53 en 3.06 uur. Dit blad bestaat uit 24 pagina's. leider nogmaals dat het beter was, ook voor Frankrijk zelf, voorlopig van expe rimenten met kernbommen af te zien. Dat De Gaulle deze opmerkingen en waarschuwingen in de wind heeft ge slagen om daarmee tevens het succes van zijn besprekingen met Kroesjtsjef zelf te bedreigen, wijst erop dat de Franse regering zeer dringende redenen moet hebben gehad. Die reden kan al leen maar schuilen in het akkoord, dat zich in Genève steeds duidelijker begint af te tekenen en waarmee de Grote Drie de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland zichzelf een verbod van atoomexperimenten zullen opleggen. Vanwege de klimatologische omstandig heden kon de tweede atoombom slechts op enkele dagen en in ieder geval vóór 1 mei a.s. zonder gevaar voor de bevol king tot explosie worden gebracht. Kennelijk heeft generaal De Gaulle dus niet willen riskeren dat zijn tweede bom tot in lengte van dagen of jaren ongebruikt in het depot zou moeten blij ven liggegn. Niettemin moet men zich afvragen of De Gaulle dit keer ten onrechte niet militaire boven diplomatieke overwegin gen liet prevaleren. President Eisen hower heeft het op zijn laatste perscon ferentie over de „vier atoommachten" gehad en officieus blijkt Frankrijk dus al tot de A-club te zijn toegelaten. In de negerwijken van Kaapstad, die door militairen zijn omsin geld, is het betrekkelijk rustig, ofschoon vannacht drie woningen van neger-agenten van politie in brand gestoken werden. In een negerwijk van Johannesburg heeft de politie het vuur moeten openen op een menigte, die een dreigende houding aannam. Eén neger werd gedood en drie werden gewond. In Cato Manor zijn vier negers gewond door stenen, die door de lucht vlogen. De politie reed steeds met een pant serwagen door wegversperringen, die echter onmiddellijk daarna weer werden opgericht. Gisteren waren de gevolgen van de staking van negerarbeiders duidelijker voelbaar geworden voor de bevolking. Er werd minder brood gebakken en voor de huisvrouwen was het moeilijker vers vlees te krijgen. De prijzen beginnen te stijgen. De bezorging van dagbladen is vrijwel opgehouden. Na de scherpe koersdaling van woensdag, die veroorzaakt werd door de afkondiging van de noodtoestand, vertoonden Zuidafrikaanse goudaandelen gisteren op de effectenbeurs in Londen een krachtig herstel. Ook diamantaandelen konden zich herstellen, ten dele zelfs geheel. Moeilijke taak voor Hammarskjöld Onze correspondent in Washington te lefoneerde ons hedenochtend: Een resolutie van Ecuador, die giste ren na een debat van twee dagen in de Veiligheidsraad ingediend werd, toont aan dat men van dit orgaan van de Verenigde Naties wel enige invloed ten goede mag verwachten, doch geen maat regelen die men als interventie zou kun nen betitelen in de Zuidafrikaanse si tuatie. De resolutie, die de instemming heeft van de negenentwintig staten, die deze kwestie aanhangig gemaakt heb ben, doet een beroep op Zuid-Afrika de Advertentie 110 1. f469.— 112 I. f525.— 140 I. f 575.—. EDLY - RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden rasgelijkheid in te voeren en de politie ke apartheid te laten varen. Van secre taris-generaal Hammerskjöld wordt ver langd dat hij in overleg met de Zuid afrikaanse regering die regelingen zal treffen, welke de principes van het Handvest der Ver. Naties hoog zullen houden. Te zijner tijd ziet men het rap- port-Hammerskjöld tegemoet. De stemming over deze resolutie, waar op nog amendementen kunnen worden ingediend, verwacht men vandaag. Tot dusver zijn geen amendementen aange kondigd. Frankrijk en Engeland zullen zich wellicht van stemming onthouden. Zij zouden ook tegen kunnen stemmen, doch zulk een stem van permanente le den zou een veto betekenen. Gezien de grote verontwaardiging die thans vooral de gekleurde volkeren bezielt, is het moeilijk aan te nemen dat Engeland en Frankrijk zich door een veto de gram schap van een groot deel van de wereld op de hals willen halen. Trouwens, in dien de resolutie in de Veiligheidsraad om hals zou worden gebracht, zouden zeven leden van dit lichaam terstond een speciale zitting van de assemblee bijeen kunnen roepen en hierin zou niet alleen Zuid-Afrika veroordeeld worden door een lange reeks staten, doch tevens Deze [oto toont Z.E. kardinaal Al[rink te Rome in gesprek met de Engelse kardinaal Heard. Kroesjtsjef en zijn gastheer De Gaulle in Rambouillet (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Parijs, 1 april In het schitte rende kasteel van Rambouillet heb ben Kroesjtsjef en De Gaulle van daag de politieke besprekingen voortgezet, die zij er gisteravond na het diner begonnen. Kroesjtsjef strekte er gisternacht de door zijn „tour de France" ver moeide ledematen in het bed, waar in Eisenhower en Macmillan al geslapen hebben. Zijn vrouw Nina betrok in dezelfde vleugel het ver trek dat men in Rambouillet de kamer van Koningin juliana noemt. Vanmiddag om vier uur zou pre mier Debré zich bij de confere rende staatslieden voegen, die voor de wat delicate taak staan een slot communiqué van het bezoek te produceren, dat alle lange tenen spaart, ook degene waarop kanse lier Adenauer momenteel in Tokio rondwandelt. Waar een akkoord over het Duitse probleem uitgesloten is De Gaulle heeft de Westelijke gedachten hierover, vooral die van Bonn zelf. reeds tegen over Kroesjtsjef verdedigd is het geenszins onmogelijk, dat het slotoom- niqué niet van Duitsland zal gewagen. Daartegenover staat, dat de Fransen wel graag van Kroesjtsjef een zinnetje zou den loswringen ter hernieuwde erken ning van de status quo in Berlijn. Maar Kroesjtsjef heeft tijdens zijn reis nog eens uitgebreid reclame gemaakt voor zijn koevoet om die status quo te bre ken: een apart vredesverdrag miet Oost- Duitsiland. Het is dus best mogelijk, dat al deze problemen eenvoudig verschoven worden naar de topconferentie, die over zes weken begint Voordat Kroesjtsjef zich in Rambouil let terugtrok, heeft hu nog eens een drukke dag toegevoegd aan de vele, die hij al aohter de rug heeft. Zijn blijmoe digheid werd daarbij geenszins gestoord door de bekendmaking, dat de Franse justitie een onderofficier op non-actief, Jean-Jacques Delmas, en enige van zijn handlangers heeft gearresteerd, die een komplot op touw hadden gezet om Kroesjtsjef te vermoorden. Delmas had in de café's van zijn woonplaats Montau- ban al op zo'n hoge toon verklaard, dat hy de premier met een handgranaat naar de andere wereld wilde helpen, dat niemand hem ernstig nam, maar voor de zekerheid hield men een oogje op hem en toen hij eind vorige week in Pa rijs ging logeren bij een bevriende ultra rechtse activist, vond men aldaar in zijn koffer drie handgranaten en een lijst met 72 namen van andere extreem rechtse heren, die ook een hand hebben gehad in de recente muiterij in Algiers. Het heet, dat Delmas zijn aanslag had willen plegen toen Kroesjtsjef vorige week het hiuis van Lenin in Parijs be zocht. Slot op pag. 2 handige doos 95 ct. zou daar Engeland en Frankrijk hun veto scherp verweten worden. Het ziet er daarom naar uit dat de Veiligheidsraad een besluit zal nemen dat in grote lynen met de thans inge diende resolutie overeenkomt. Een be roep op Zuid-Afrika betekent natuurlijk nog niet veel. Zulk een beroep is reeds vaker gedaan. Een nieuw element is dat Hammerskjöld opdracht krijgt zich ac tief bezig te houden. Daartoe heeft de raad de laatste tijd herhaaldelijk zijn toevlucht genomen wanneer een pro bleem moeilijk op te lossen was en meer malen met succes. In dat geval krijgt de secretaris-generaal echter wel een extra zware, zo niet bijkans onmogelijke, taak. Slot pag. De huurverhoging I april afgekondigd Gisteren zijn Staatsbladen verschenen, ter afkondiging van de volgende wetten en besluiten: Wet tot wijziging van de huurwet (huurverhoging): Wet ophef fing Grootboek Woningverbetering. Voorts het besluit wijziging van het huuradviescommissiebesluit, wijziging van het besluit bijzondere huurprijzen en het besluit richtlijnen ex art. 12 a van de huurwet (richtlijnen voor het af geven van verklaringen door de Huur adviescommissies) In de Staatscourant van gisteren was opgenomen de beschikking van het Col lege van Rijksbemiddelaars betreffende de looncompensatie van 2.5 procent voor de huurverhoging "960. Blijkens de tekst treedt de beschikking in werking met in gang van het loontydvak, waarin 1 april 1960 valk Peter Renwick. hoofd van de door hem gemaakte zilveren broche technische staf aan boord van het i in de vorm van een onderzeeboot depotschip voor onderzeeboten aan Prinses Margaret van Enge- Adamant", overhandigt hier een I land. Advertentie Officiële dealer van; /ERF VAN VETTE WINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Ravage nabij Harmeien (Van onze Utrechtse correspondent) Op de splitsing van spoorlijnen van de richting Woerden naar Breukelen- Amsterdam en Utrecht, onder Harme ien, zijn hedenmorgen om tien voor vijf een goederentrein, afkomstig uit Rotterdam en een zandtrein uit de richting Utrecht frontaal op elkaar ge reden. Ernstig gewond werd hierbij de machinist Muis van de zandtrein. Minder ernstig gewond werd machinist Langendijk van de andere trein. Zij werden naar het R.-K. Ziekenhuis in Woerden overgebracht. Het ongeluk is ontstaan, doordat de machinist van de zandtrein door een onveilig sein reed. De ravage op de plaats van het ongeluk was zeer groot. De president van de NS, ir. J. Lohmann, was hedenmorgen reeds vroeg ter plaatse. Ook de officier van Justitie van de Utrechtse rechtbank, mr. P. J. v. Roscam Abbing, was op de ongeluks plaats aanwezig. Door de botsing was het treinverkeer tussen Rotterdam- Den Haag en Utrecht, resp. Amsterdam over Breukelen versperd. Er reed een pendeldient van RotterdamDen Haag naar Woerden v.v. en tussen Utrecht en Woerden werd een N.S.-dienst met bus sen onderhouden. De dienst Amsterdam naar Rotterdam en Den Haag over Breukelen kon niet rijden. Reizigers met die bestemming moesten over Haarlem of over Utrecht, en dan deels met bus sen, reizen. Na de botsing lagen talrijke wagens schots en scheef over en door elkaar. Vier zandwagens waren volledig in elkaar geschoven. Een tankwagen is opzij gevallen en werd opengescheurd, zodat de olie wegvloeide hoofdzakelijk in de naastgelegen sloot. De boeren in de omgeving zijn gewaarschuwd hun koeien niet van dit water te laten dringen. De locomotieven, die recht op elkaar in reden zijn zwaar beschadigd en voor lopig niet meer bruikbaar. Voor de zandtrein liep een diesel-elektrische loco motief en voor de goederentrein een elektrische. Na de botsing schoven en kele wagens met grote kracht over el kaar heen en rolden gedeeltelijk opzij, waardoor zij een mast van de boven leiding ontzetten, die daardoor ver nield werd. Een wagon van de goederen trein kwam half in de sloot terecht. Bij het opgang komen van de pendeldienst Den HaagRotterdam naar Woerden v.v. was er op het Woerdense station grote verwarring. Pas langzaamaan kwam er enige regelmaat in de diensten. De Spoorwegen melden, dat de versper ring en de daardoor noodzakelijke wij zigingen in de dienst, waarschijnlijk het grootste deel van de dag zullen voort duren. Er moest met grote vertaging re kening worden gehouden. In de trein uit de richting Rotterdam zat nog een passagierende machinist, die meereed naar Amsterdam om naar huis te gaan. Hij werd licht gewond en Is per taxi naar Amsterdam doorgereisd. De gewonde machinist J. Muis is woon achtig te Utrecht en machinist J. Lan gendijk In Amsterdam. Het Is gebleken dat de seinhuiswach ter Noordlander, die dienst deed op het seinhuis Harmelen-aansluiting en die het ongeluk zag gebeuren, zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt door onmid dellijk na de botsing de stroom van de bovenleiding uit te schakelen. Hij heeft alle instanties, die op de hoogte gesteld moesten worden, snel gewaarschuwd, waardoor de hulpverlening onmiddellijk op gang kon komen. Tijdens de botsing hing er op de spoorwegsplitsing zware mist. Het is niet ondenkbaar, dat de machinist van de zandtrein daardoor het rode sein gemist heeft, aldus delen de Spoorwegen mede. Georges Rapin ter dood veroordeeld De 23-jarige Georges Rapin, zoon van zeer rijke ouders, die in Parijs terecht staat wegens moord, is gisteren schul dig hieraan bevonden en ter dood ver oordeeld. De terechtstelling wordt in Frankrijk uitgevoerd door middel van de guillotine. Voor het vonnis was gevallen, deed Rapins verdediger, de bekende advo caat René Floriot, nog een laatste po ging om hem van de guillotine te red den. Floriot verklaarde dat Rapin een manie had om verhalen te vertellen, die moesten bewijzen hoe „gemeen en ruig" hy wel was. Men kan een fantast niet veroordelen op het gehalte van zijn ver halen en bovendien heeft Rapin deze verhalen later met grote logica inge trokken, aldus Floriot. Rapin zou by het vooronderzoek twee moorden bekend hebben, de moord op een vrouw van lichte zeden en de moord op een bediende van een benzinepomp station. Men heeft tegen de rechtbank gezegd dat Rapin nog elf moorden „be kend" had, maar dat men hiervoor geen bewijzen heeft kunnen vinden. Rapins vader, een bekend ingenieur, heeft voor de rechtbank verklaard dat hij niets afwist van zijn zoons relaties met de Parijse onderwereld en dat hy niet geloofde dat het „aan de ketting houden van zijn zoon" veel had uitge haald. Hy was overtuigd van zyn on schuld. Rapin zou de vrouw, een zekere Do minique Thirel, neergeschoten hebben en haar. terwyl ze nog leefde, met ben zine overgoten en in brand hebben ge stoken. Rapin is er voorts van beschul digd, dat hy de pompstationsbediende Roger Adam heeft doodgeschoten. Dit zou gebeurd zyn by een ruzie over ge morste benzine, toen Rapins auto ge vuld werd. Rapin verklaarde voor de rechtbank dat hij deze twee moorden niet gepleegd had. Kir moet rust houden De burgemeester van Dijon, de bejaar de kanunnik Kir, moet twee weken vol ledig rust houden omdat hy iets aan zyn wervelkolom en een gescheurde spier heeft. De gescheurde spier schynt de burgemeester te hebben opgelopen toen hy maandag Dyon verliet om de Russische minister-president, Kroesjtsjef te myden. Zyn auto was nameiyk om aan achtervolgende journalisten te ont komen. over een spoorbaan gereden en daarby in de modder blyven steken De burgemeester heeft toen. tezamen met de andere inzittenden, getracht de auto los te krijgen. Alle pogingen bleken ech ter nutteloos en een trekker moest ten slotte uitkomst bieden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1