ELTINK MEUBELEN Uitkering aan werklozen wordt afgestemd op liet gederfde loon Maximum: f. 59.20 Prof. Tesch waarschuwt tegen de gevaren van luchtverontreiniging Oostduitse propaganda-machine incasseerde een zware nederlaag Gemeentebestuur Alkemade over jachthaven op het Kagereiland Surinamers tegen de apartheid tie Bouwnijverheid is spil van technische voorjaarsbeurs Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 april 1960 Zesde blad no. 30015 Wijziging van sociale voorzieningen De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Kool- vink, heeft in een circulaire aan de ge^ meentebesturen mededeling gedaan van een wijziging van principiële aard van de structuur van de sociale voorziening voor de groep, welke in hoofdzaak die werklozen omvat, voor wie de uitkerings termijn van de werkloosheidswet is ver lopen. De structuurwijziging vloeit hoofdza kelijk voort uit de sociale wenselijkheid de loonvervangende uitkering aan een werkloze werknemer zoveel mogelijk af te stemmen op zijn gederfde loon, daar dit voor een groot deel bepalend is voor zijn levenspeil. De staatssecretaris heeft thans beslo ten het oude stelsel dat nog gedeelte lijk was gegrond op het beginsel van uitkering naar behoefte te verlaten. Met ingang van 28 maart 1960 zijn de uitkeringen vastgesteld op een percen tage (kostwinners 75 procent, alleen staanden 60 procent, thuisinwonende/i 45 procent) van de individuele lonen, behoudens per gemeenteklasse vast te stellen maxima. arbeiders (resp. de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling en de sociale werkvoorzieningsregeling handarbei ders). Deze compensatie wordt vanaf 28 maart verleend en bedraagt per week f. 4,in een eersteklas-gemeente, in de gemeenteklassen 2 en 3 f. 3,75 en in de gemeenteklassen 4 en 5 f. 3,50. Trekkers van invaliditeitsrenten ingevolge de in validiteitswet zullen de bijslag niet ontvangen aangezien zij reeds uit hoof de van hun rente een huurcompensatie ontvangen. Het zelfde is, wat de GSW-regeling betreft, thans ook ten aanzien van de huurcompensatie 1957 bepaald. Uitgangspunt Uitgangspunt voor deze maxima is het maximum voor kostwinners in de eerste gemeenteklasse, dat is bepaald op f. 59,20, zijnde 95 procent van het basis- loon voor ongeschoolden volgens de richtlijn van het College van Rijksbe middelaars. De uitkeringsmaxima voor anderen dan kostwinners, alsmede in andere ge meenteklassen, zijn daarvan afgeleid, met dien verstande, dat voor kostwin ners het verschil tussen de gemeente klassen telkens f. 1,bedraagt. In het genoemde basisloon is de mi nimum-compensatie, welke vanwege de verhoging per 1 april 1960 der melk- en huurprijzen aan werknemers ten goede komt, begrepen. Afzonderlijke vergoeding voor de wo- ninghuur alsmede verlening van een brandstoffenbijslag in het winterseizoen, is in het nieuwe stelsel verdwenen. De afstemming van de uitkering op het ge derfde loon heeft voorts tot gevolg dat de uitkeringsperiode, de normen en de benaming van de bijslag ten behoeve van de gezinsleden, thans gelijk zijn ge maakt aan die van de wettelijke kinder bijslag en dat in de aftrekbepalingen enige verbeteringen zijn aangebracht. Huurcompensatie Tegelijkertijd heeft de staatssecretaris bij afzonderlijke beschikking een huur compensatie ingevoerd voor de werkne mers in de beide sociale werkvoorzie- ningsregelingen voor hand- en hoofd- Consumentencongres gesloten (Speciale berichtgeving) In het Kurhaus te Scheveningen is gistermiddag het eerste internationale congres van consumenten organisaties besloten. J Dit eerste congres resulteerde in de oprichting van het „International office of consumers unions", hetwelk in Den Haag gevestigd wordt. Met dit bureau als centraal orgaan zullen de 14 aangeslo ten landen, waaronder Australië, Noor wegen, West-Duitsland, Frankrijk, Ita lië, Nieuw-Zeeland en België, in de toe komst internationaal het vergelijkend warenonderzoek gaan beoefenen. Het bureau zal zorgdragen voor het opstellen, uitwisselen en publiceren van de rapporten van testen welke door de verschillende nationale bonden gehou den zijn. Werkbezoeken van staatssecretaris Stubenrouch De staatssecretaris van O. K. en W., de heer G. C. Stubenrouch zal op don derdag 7 april een werkbezoek brengen aan de volgende vormingsinstituten voor de leerplichtvrije jeugd: de Stichting voor karaktervormend onderwijs van de werkende jeugd in de Zaanstreek, de Stichting Amersfoorts Centrum Vorming Bedrijfsjeugd (jongenswerk) te Amers foort, de Katholieke Levensschool voor jonge arbeiders te Arnhem en omgeving, en het Vormingsinstituut voor Werkende Jongens te Arnhem. De Gaulle morste met de thee.... (Van onze Londense correspondent) Het vuurwerk, dat op 5 april ter ere van het staatsiebezoek van president De Gaulle aan Londen tegenover Buckingham Palace zal worden alge- stoken, zal het grootste worden sinds de kroningsfeesten in 1953. President De Gaulle zal het vuurwerk van het balkon van het paleis gadeslaan. Een van de grote stukken is een gigantisch kruis van Lotharingen, waarmee het programma zal worden geopend. Er zullen 900 vuurwerkgranaten de lucht ingaan, welke 70 verschillende effec ten zullen opleveren met inbegrip van kleur- en vormveranderingen. Er zul len zowaar ook enige nieuwigheden op vuurwerkgebied worden vertoond. Het vuurwerk zal twintig minuten duren. Gedurende het staatsiebezoek zal het, op 6 april, 39 jaar geleden zijn, dat de president en madame De Gaulle in het huwelijk traden. Zij ontmoetten elkaar voor het eerst toen, bij een familiefeest, de jonge kapitein De Gaulle geïntroduceerd werd bij de heer en mevrouw Wendroux en hun dochter Yvonne. Dat was ter gelegenheid van de „Salon d'Automne". Na deze ten toonstelling te hebben bezichtigd ging men naar een patisserie om thee te gebruiken. De Gaulle gesticuleerde met zijn lange armen en toen ge beurde het onvermijdelijke: een kop thee viel over Yvonne's japon! Zij glimlachte alleen maar. Enkele weken later danste hij zestien walsen met haar op het bal van de Ecole Poly- technique in Versailles, waarna De Gaulle Yvonne ten huwelijk vroeg. Zij accepteerde onmiddellijk. Zij trouwden in Calais, waar de Wendroux's grote industriëlen zijn. Er waren duizend gasten bij het huwelijk. Ministeriële opening technische voorjaarsbeurs Naar wij vernemen, zal de technische voorjaarsbeurs dinsdag i.s. met enig of ficieel vertoon geopend worden. De deu ren zullen ditmaal namelijk niet zonder meer ontsloten worden, zoals laatste ja ren gebruikelijk was. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft zich namelijk be reid verklaard om deze technische beurs, waarop de bouwsector sterk vertegen woordigd is, met een officieel woord te openen. Tijdens het uitspreken van zijn rede - in de congreszaal op het Croeselaanter- rein - zullen vijf jonge bouwwerkers een weegschaal van eigen ontwerp en uitvoe ring monteren, waarna de minister ten slotte deze weegschaal in werking zal stellen. Op de ene schaal rust, in symbolische vorm, de bouwnijverheid. Op de andere schaal zal de minister een even symbo lisch tegenwicht plaatsen. En daarmee zal dan de beurs geopend zijn. II ordt het tcoonen werkmilieu ongeschikt? Prof. dr.J. W. Tesch, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst te Rotterdam, heeft op een gistermorgen te Utrecht gehouden bijeenkomst van de Nederlandse Vereni ging tegen Water-, Bodem- en Luchtver ontreiniging gepleit voor een uitbrei ding van onderzoek en handelen in ons land in verband met de toenemende luchtverontreiniging. Hij noemde de dra matische toeneming van sterfte door acute mistrampen een ernstige waar schuwing aan het adres van de weten schappelijke onderzoekers. Als bronnen van de luchtverontreini ging noemde prof. Tesch de brandstof fen die voor de energie-ontwikkeling no dig zijn. Daardoor worden onvoorstel bare hoeveelheden roet, zwaveldioxyde en andere stoffen in de atmosfeer ge bracht. Voor New York worden deze hoeveelheden luchtverontreinigende stof fen geraamd op anderhalf miljoen ton per jaar. Een onderzoek in Nederland heeft uitgewezen, dat voor 'het gebied voor de Nieuwe Waterweg en omgeving dit cijfer op 77.000 ton per jaar geschat moet worden. Hiervan wordt 15.000 ton geproduceerd door de woning verwar ming, 28.300 ton door energiebedrijven en 24.800 door de industrie. Daarbij heeft zich de laatste 40 jaren nog de secundaire verontreiniging ge voegd, geproduceerd door het motorisih verkeer. Oogprikkelingen en chronische ziekten van de ademhalingsorganen noemde prof. Tesch verschijnselen die zich hierdoor voordoen. Prof. Tesch legde er de nadruk op, dat er in de laatste vijf jaren belangrij ke onderzoekingen zijn gedaan, waaruit de betekenis van bepaalde stoffen alleen of in combinatie reeds is gebleken of al thans waarschijnlijk gemaakt. Voor het onderkennen van de langdu rige invloed van geringe concentraties van luchtverontreinigende stoffen, aldus prof. Tesch, worden de sterftecijfers van stad en land tegenwoordig nauwkeurig vergeleken. Hij noemde bij de analyse hiervan als belangrijksteziekten kanker van de ademhalingsorganen en chroni sche ontsteking van de luchtwegen. De bekendste kankerverwekkende stof is, volgens hem, 3.4 benzpyreen, voorko mende in roet en vlieggas. Ook -bepaalde tussenprodukten, ontstaan bij de ver branding van benzine en olie, zijn, vol gens hem, verraderlijk. De stadslucht bevat, zo zei hij, acht tot elf maal meer concentraties aan benzpyreen dan die van het platteland. Prof. Tesch meent, dat de chronische bronchitis zoals deze vooral in de Engel se steden voorkomt, en nu ook in de VS als doodsoorzaak schijnt toe te nemen, kan worden aangemerkt als een van de belangrijkste ziekten waarbij de lucht verontreiniging een rol speelt Uitbreiding van het onderzoek en han delen in ons land noemde hjj van be lang, omdat ieder land en iedere streek een eigen karakter heeft en alleen door een verantwoord onderzoek de vragen van de urgentie kunnen worden beant woord, terwijl Nederland voorts een bij drage kan leveren tot de oplossing van de vraagstukken van omgevingshygiëne. Handelen in Nederland acht prof. Tesch noodzakelijk, ook aü zou blijken, dat de stoffen bijv. als zwaveldioxyde in de concentraties waarin ze thans worden vastgesteld, ongevaarlijk zijn. Men dient dan tocih allies te doen, zo zei hij. om de concentraties van deze stoffen te ver minderen. Luchtverontreiniging, aldus prof. Tesch tot voor kort gezien als een vage dreiging, neemt in onze geïndus trialiseerde samenleving toe en is daar door een van de hoofdproblemen van de omge vingshygd ëne Het wetenschappelijk onderzoek zal moeten leren, welk soort verontreiniging het belangrijkste is en hoe deze verme den kan worden. Gebeurt dit niet, dan zal het woon- en werkmiUleu ongeschikt worden voor het leven van mens, dier en plant, zo zei hij tenslotte. Advertentie ..De ELTINK MEUBELEXPOSITIE in de Die rentuin Den Haag sluit zondag om 22 uur.dus moet ik als f een haas voortmaken" sprak het bekende haa?je Repje. Inderdaad, ook U zult zich moeten haasten om deze schitterende meubeltentoonstelling nog te kunnen be zoeken. En het is de moeite waard, want U vindt er een keurcollectie klassemeubelen, zowel In het meer klassieke als in het moderne genre. Bovendien kunt U 300 tot 500 gulden besparen door rechtstreeks van onze fabriek te kopen. De expositie is nog geopend zaterdag 2 april van 10-22 uur en zondag 3 april van 13-22 uur. TOEGANG GRATIS Leugenachtige rode advocaat dr. Kaul sloeg overhaast op de vlucht in zaak-Krahmann Affaire had totaal niets met politiek te maken (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van het Nationaal Reumafonds, het kamerlid mr. W. L\ Geertsema, heeft gister avond voor de televisie een toe lichting gegeven over de doelstel lingen van het comité Sportprijs- vragen. Op het noordelijk deel aan de Ringvaart Het gemeentebestuur van Alkemade, dat zijn zorgen uitstrekt over de Kaag geeft voor de aanleg van een nieuwe jachthaven op het Kagereiland de voor keur aan het noordelijke deel, n.l. aan de Ringvaart. Voor de aanleg van een jachthaven aan het zuidwestelijke „hoek stuk", op de landtong, die gelegen is tussen Eijmerspoel en Spijkerboer, voelen B. en W. weinig. Uiteraard zal de ge meenteraad van Alkemade zich nog over deze zaak moeten uitspreken. Het plan van een grondeigenaar voor een grote jachthaven op de landtong lijkt echter geen grote kans te maken. Het instituut „Stad en Landschap" te Rotterdam heeft op verzoek van het ge meentebestuur van Alkemade een recre atie-plan voor dit gebied opgesteld. In dit ontwerp wordt gesteld dat de aanleg van een jachthaven in het hoekstuk een nadelige invloed zou hebben op de rust van het gebied en de watersport eerder zou belemmeren dan bevorderen. Im mers, de drukbevaren doorgang bij het Spijkerboor is vrij nauw en het aantrek ken van een groot aantal boten door een jachthaven op dit punt zou vele moei lijkheden veroorzaken. Het recreatieplan van „Stad en Land schap" wijst weliswaar de bouw van een periferie, in dit geval de Ringvaart in het noorden, zal moeten gebeuren. Uitbreidingsplan B. en W. van Alkemade zijn voorne mens de raad een voorstel te doen, dat met de gedachten van dit recreatieplan in overeenstemming is. Een ontwerp voor een jachthaven in het noorden zal wor den opgenomen in het uitbreidingsplan voor de Kaag, dat daartoe moet worden gewijzigd. Tezamen met het project- Bakhuizen, dat voorziet in de bouw van een groot aantal bungalows, aansluitend aan de bebouwing van het Kaagdorp, wensen B. en W. dit gewijzigde uitbrei dingsplan te zien als een beëindigings plan. Het zal over enige tijd aan de ge meenteraad worden voorgelegd. Over deze Kaagse jachthavenkwestie is de laatste tijd nogal wat te doen ge weest, mede als gevolg van een artikel van M. Ruytenschildt in de „Waterkam pioen", daarin wordt ook krachtig ver zet aangetekend tegen het ontwerp van een jachthaven bij het Spijkerboor. De A.N.W.B. en K.V.N.W.V. hebben naar aanleiding van deze kwestie een rekest aan Gedeputeerde Staten gezonden. Daarin wordt verzocht te voorkomen, dat de plannen van de Haagse grondeige naar zullen doorgaan. Het ziet er naar uit, dat het provin ciaal bestuur zich over deze zaak niet zal behoeven uit te 6preken, omdat voor jachthaven voor het Kagereiland niet af. dienin da gemeente Aikemade raede een «fS? .rs maar gaat er van uit, dat dit aan d«*b*Sestag is genomen. Daaraevena biedt de technisch® beurs In Hannover is gisteren de 19-jarige Günther Achilles tot anderhalf jaar jeugdgevangenis veroordeeld, omdat hij op 18 oktober 1959 de 33-jarige Oostduit ser Otto Krahmann tijdens een alge meen gevecht in een Hannovers café, een slag had toegediend die dodelijk was. Achilles en vijf andere beklaagden, die straffen kregen van tien dagen tot een jaar, waren in dit proces in de grond van de zaak niet zo erg belangrijk. Op de voorgrond stond een enorme communis tische hetze Krahmann had niets te maken gehad met de vechtpartij in het Hannoverse café. Hij was bij een familielid op be zoek, besloot een glaasje bier te drinken, kwam in een gedrang terecht en kreeg van Achilles de klap, die voor een ander bedoeld was. Krahmann stierf aan de gevolgen van die klap. In communistisch Oost-Duitsland heeft men met dit geval een half jaar lang een grote propagandistische actie ge voerd, waarmee men de Oostduitse be volking wilde waarschuwen toch vooral geen uitstapje naar Westduitse familie leden te ondernemen!! Mocht men de Oostduitse pers geloven, dan was Krah mann vermoord, omdat hij Oostduitser was, vermoord door fascisten, revan- chisten, militaristen en dergelijke!!! In werkelijkheid, zo bleek onomstotelijk tij dens het proces te Hannover, bezat het hele geval-Krahmann geen korreltje politiek. In de uitspraak kwam dat gis teren ook zonneklaar aan het licht. Stroom van onwaarheden Aan de Oostduitse kant heeft men desondanks gepoogd het onderste uit de kan te halen, wat er maar aan politiek in zat. Een commentator van de Oost duitse radio zond drie dagen lang een stroom leugens over dit proces naar Oost-Duitsland. Een der beklaagden ver zocht op een gegeven ogenblik zelfs om de radio-commentator de toegang tot de rechtzaal te ontzeggen. „We staan hier met ons zessen om ons tegen een be schuldiging te verdedigen en om te boe ten voor een begane daad. Maar die commentator hoort hier niet: hij zegt via de Deutschland-zender (Oostduitse radio) dingen, waartegen wij ons niet kunnen verdedigen", aldus de beklaagde. De rechtbank merkte droog op, dat in de Bondsrepubliek persvrijheid heerst, ook voor Oostduitse journalisten. Het proces is ondermeer aanhangig gemaakt advocaat dr Kaul, die, in Oostduitse dienst, in West-Duitsland al menig pro ces heeft gevoerd. Hij beschuldigde de rechtelijke autori teiten van onjuistheden, maar Kaul moest heel wat beweringen inslikken, toen men tijdens de rechtzitting bewees dat twee belangrijke getuigen in Oost- Duitsland verklaringen over het geval- Krahmann hadden afgelegd, die door de Oostduitse geheime staatspolitie van hen waren afgeperst!! Kaul moest tenslotte in het openbaar toegeven dat er geen enkel bewijs was, dat het geval ook maar een greintje politiek in zich had. Geraf fineerd trok hij zich achter een rookgor dijn van woorden terug. De lafaard wachtte niet eens het pleidooi van zijn Westduitse collega's af en vluchtte spoor slags terug naar Oost-Berlyn. Sedert lange tijd incasseerde de Oostduitse pro pagandamachine niet een dergelijke nederlaag. Advertentie 'n Ritmeester voor de lichte sigaartjes 1.2 O Protestsamenkomst in Amsterdam De Federatie van Surinaamse Vereni gingen in Nederland heeft gisteravond op een bijeenkomst in Bellevue te Am sterdam met kracht geprotesteerd tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en het daaruit voortgevloeide recente op treden tegen de negers aldaar. In meer of minder heftige bewoordin gen hebben bestuursleden van de bij de federatie aangesloten organisaties en talrijke leden zeer krachtig aangedron gen op een duidelijke uitspraak van de Rijksregering. „Ieder uur, dat de rege ring over deze kwestie nu nog zwijgt, is een belediging aan de Surinamers en de Antillianen", zo zei de federatievoorzit ter, de heer F. Moll uit Amsterdam. Hij vroeg de Nederlandse regering dringend door de beruchte en gladde Oostberlijnse het voorbeeld van de Surinaamse Staten 1830 exposanten komen uit 25 hinden (Speciale berichtgeving) De technische voorjaarsbeurs - twee lingbroer van de gebruiksgoederenbeurs, begin maart gehouden - zal dinsdag a.s., 5 april, haar poorten op Vredenburg en Croeselaanterrein te Utrecht openen. Een manifestatie, die negen dagen (t.m. 14 april) ongetwijfeld weer vele belanghebbenden en belangstellenden als een magneet tot zich zal trekken. Voor een belangrijk deel zal de beurs gewijd zijn aan de bouwnijverheid en ook zónder de bouwstaking zou deze tak van industrie in het centrum van een brede belangstelling hebben gestaan. Zij, die nog op een woning wachten, letten immers niet op lager wordende statisti sche woningtekorten, fraaie torenflats, of luxe bungalows. Zij kijken uit naar een goede, betaalbare woning. En deze woningen kunnen - zo mag men aanne men - degelijk en met tempo gebouwd worden met de hulpmiddelen, die op de beurs in rijke keur te vinden zijn. Hulpmiddelen, die steeds geraffineer der worden, steeds automatischer wer ken en steeds sneller en preciezer ook. Het is aan de bouwers deze machines te gaan gebruiken om de woningvoorraad aanmerkelijk te vergroten De bouwmachines - geduriger indruk wekkender van omvang en uitvoering wordend - staan te pronken op het Croeselaanterrein, naast en tussen de machines voor de wegenbouw, de water bouw, de mijnbouw en het grondwerk. In totaal 297 inzendingen: 107 uit eigen land, 86 uit West-Duitsland, 37 uit Ame rika, 35 uit Engeland en de overige uit België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Liechtenstein, Noorwegen, Tsjecho-Slo- wakije, Zweden en Zwitserland. De bouwmaterialen treft men in de Bernhardhal op het Croeselaanterrein aan: 280 exposerende firma's, waarvan 183 uit ons land, 32 uit West-Duitsland, 16 uit Engeland, 11 uit België en de ove rige uit een dozijn landen: Denemarken, Oost-Duitsland, Finland, Frankrijk, Ier land, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Por- een afdeling intern transport (140 fir ma's), een afdeling industriële verwar ming en luchtbehandeling (157 firma's), een afdeling machines voor metaal- en houtbewerking (329 firma's), een afde ling groridstoffen en halffabrikaten (149 firma's), een afdeling pompen, compres soren en verbrandingsmotoren (116 fir ma's), een afdeling kantoorinrichting (29 firma's), een afdeling schoolinrich- ting (20 firma's), een afdeling groot keukeninstallaties (22 firma's) en een afdeling straat- en terreinverlichting. In totaal 1830 firma's, 25 landen ver tegenwoordigend en 45.000 m2 in beslag nemend, met daarnaast nog inzendingen van voorlichtingsdiensten en handelsin formatiebureaus. Oslo zoekl steun bij Westduitse industrie (Van onze correspondent in Bonn) Een Noorse regeringsdelegatie onder leiding van Trygve Lie, de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft zojuist een driedaags be zoek aan West-Duitsland gebracht. Op een persconferentie in Bonn deelde Trygve Lie mee, dat zijn land prijs stelt op Westduitse financiële steun bij de verwezenlijking van' industriële projec ten. De Noorse staatsman heeft besprekin gen gevoerd met Westduitse regerings vertegenwoordigers, onder meer met de bekende staatssecretaris van Economi sche Zaken Westrick. Op de persconfe rentie verklaarde hij, dat in Noorwegen de voorwaarden voor nauwe Duits-Noor- se industriële samenwerking zeker aan wezig zijn. Hij wees ten deze in het bij zonder op de energieverzorgingsmoge- lijkheden. Noorwegen bezit veel water kracht. Van het totale potentieel is ove rigens slechts een vierde geëxploiteerd. Maar de Noren kunnen elektrische stroom leveren tegen een prijs welke verre ligt beneden die in andere Euro- te volgen en duidelijk kleur te bekennen. „Als we volwaardige Rijksgenoten zijn, dan dienen onze rechten te worden er kend. Hoe kunnen we ons gelukkig voe len als de Nederlandse regering blijft zwijgen over de onderdrukking van onze broeders in Zuid-Afrika?", zo sprak de heer Moll. Hij drong aan op steun van de boycotactie van Zuidafrikaanse goe deren. Aan het einde van de bijeenkomst be sloot men drie telegrammen te verzen den. In het eerste, bestemd voor de am bassadeur van de Unie van Zuid-Afrika vraagt de federatie onmiddellijk stopzet ting van de terreur tegen de negerbevol kingen afschaffing van de apartheids politiek. In een telegram aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal verzoekt de federatie de Kamer „de misdaden te gen de mensheid begaan in Zuid-Afrika onomwonden te veroordelen, evenals het Surinaamse parlement dit heeft gedaan", alsmede „de Rijksregering door middel van een motie te verzoeken een duide lijke uitspraak te doen". Tenslotte ver klaart de federatie in een telegram aan de regering dat „de massamoord op on- schuldigen slechts op grond van een an dere huidskleur, in deze tijd niet meer juridisch kan worden afgedaan als een binnenlandse aangelegenheid". Ze ver zoekt de regering „op grond van het feit, dat twee der samenstellende delen van het Koninkrijk gekleurde bevolkingen hebben, die met de overgrote meerder heid van het Nederlandse volk de apart heidspolitiek en haar onmenselijke ge volgen veroordelen en verwerpen, de ter reur in Zuid-Afrika en de apartheids politiek te veroordelen en dit consequent in het beleid tot uitdrukking te bren gen'. Tenslotte is besloten een telegram te zenden aan de Surinaamse regering, waarin de federatie meedeelt het door de volksvertegenwoordiging en regering te Paramaribo ingenomen standpunt ten aanzien van de terreur in Zuid-Afrika ten volle te ondersteunen. pese landen. Noorwegen zelf is evenwel financieel niet in staat deze energie ontwikkeling verder uit te voeren en heeft daarbij hulp nodig. Lie heeft reeds bezoeken gebracht aan de Verenigde Staten en Engeland. Zijn bezoek komt in feite neer op een oproep aan de Westduitse industrie en de Westduitse banken om deel te nemen aan de Noor se investeringsplannen. Men kon er zelfs uit opmaken dat de Noorse regering niet geheel afkerig zou zijn van Westduitse industriële vestigingen in Noorwegen. Dat een bedrijf als Krupp overigens een kans in Noorwegen zou maken is uitgesloten. De Noren zitten in de eerste plaats te springen om geld. Deze Noorse houding is politiek gezien opmerkelijk, omdat Noorwegen als het NAVO-lid en lid van de kleine vrijhandelszone geldt, dat ten aanzien van de Bondsrepubliek steeds het voorzichtigst heeft moeten laveren, namelijk tegen de nog altijd niet grote populariteit der Duitsers in dit land I)e politieke verhouding tussen Bonn en Oslo is overigens de laatste tijd aan zienlijk verbeterd, door een in novem ber 1959 gesloten Noors-Duits akkoord over de schadeloosstelling van Noorse nazi-slachtoffers, waarmee een bedrag van 62 miljoen mark gemoeid is.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17