FABLO COMMODORE WHITE shirts -sitie Scheiding van blank en zwart in vijf Bantoestans ontmoet grote bezwaren Duitsers kopen thans woningen in de Noordzee-hadplaatsen formule meubelen Ned. Reis Ver. annuleert reis naar Jordanië Politiek - economisch nauwelijks te verwezelijkenin elk geval niet op een korte termijn Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 april 1960 Vierde blad no. 30015 Voor vakantieverblijven FLATS MET RIJKSPREMIE (Speciale berichtgeving) De zomer zal weer een grote stroom Duitsers in de badplaatsen aan de Noordzeekust de vakantie komen door brengen. Vooral in Zandvoort wordt een ongekend groot bezoek van de Ooster buren verwacht. Vele Duitsers hebben al vroeg hun kamers in hotels, pensions en op particuliere adressen besproken. En kele van hen zullen dit niet meer be hoeven te doen. Want zij hebben zich in de badplaats 'n woning aangeschaft. Zij kunnen dit huis vele maanden in een jaar leeg laten staan, er zelf tijdens de vakanties en feestdagen nu en dan in gaan wonen en In de drukste maanden het natuurlijk tegen hoge bedragen aan landgenoten verhuren. Naar schatting zijn in Zandvoort zo'n tien woningen de laatste tijd in handen van Duitsers gekomen. Het gaat hier meestal om dure flats, byv. aan de Bou levard de Favauge en om huizen aan de Tjerk Hiddesz- en de Kuyperstraat. Te verwachten is. dat in de komende tijd nog oneer Duitsers zich voor dergelijke huizen zullen gaan interesseren. Bij het kopen worden hun weinig moeilijkheden in de weg gelegd. De animo van deze Duitsers voor het kopen van de wonin gen in de badplaats is begrijpelijk, want de huizen vormen een uitstekende geld belegging. Merkwaardig Het is met deze aankopen echter een merkwaardige zaak. Want voor diverse flats zijn hele Rijkspremies op de bouw beschikbaar gesteld. Voor andere huizen zijn halve premies uitgekeerd. Die bouw- premies zijn dus in bet geheel niet ten goede gekomen aan de leniging van de woningnood. Trouwens: de flatbouw in Zandvoort heeft voor de leniging van de ze nood geen enkele betekenis, daar het hier gaat om koopprijzen van f. 30.000 tot f. 40.000. Men kan niet zonder meer stellen, dat de Duitsers van de bouwpremies hebben geprofiteerd. Gezien onze inlichtingen mogen we meer veronderstellen, dat de aannemers het meeste profijt van deze bouwpremias hebben getrokken. De Duit sers zullen voor de woningen wel ..de volle mep" hebben betaald ..Die f. 4000 Rijkspremie is voor de aannemer een aardig sigarencentje", vertelde een ter ':e kundige. De fout zit natuurlijk in Den Haag. waar men voor de dure flats geen premies had moeten toekennen. Een moeilijkheid voor de bouwers was uiteraard, dat zy hun bijdrage hadden geleverd aan de wederopbouw van Zand voort. maar in sommige gevallen niet al le huizen snel konden verkopen. Kregen zij nu een Duitser als gegadigd1 voor zo'n huis. dan gingen ze natuurlijk met deze gegadigde „in zee". Mr. J. Klaasesz voorzitter Provinciale Jeugdraad Z.-H. De Provinciale Jeugdraad Zuid-Hol land heeft gisteravond in Rotterdam haar 5-jarig bestaan gevierd en hierby mr. J. Klaasesz. commissaris van de Ko ningin in deze provincie, tot ere-voorzit- ter benoemd. Een en ander geschiedde in het hervormde jeugdcentrum „De Heuvel". In een toespraak vertelde de voorzit ter van de Jeugdraad, ds. G. van Veld huizen. dat de Provinciale Jeugdraad begonnen is met zeven vertegenwoordi gers van 46 organisaties. Inmiddels zyn dit er veel meer geworden. De Jeugdraad omvat al het vormende jeugdwerk in de provincie, en „strandt hierby niet op de zuilen", aldus de voorzitter. Na de ere voorzitter geïnstalleerd te hebben, wilde deze zyn werkzaamheden beginnen met een waarschuwing aan de jeugdraad: „niet te veel te verambtelijken". Naar aanleiding van een affiche in de zaal „Jeugd vraagt ruimte om te spelen en te leven", zei mr. Klaasesz: U speelt wat te weinig en U leeft wat te weinig. U mist de vreugde van de jeugd. Naast iedere oudere hier aanwezig, zouden een Jongen en een meisje moeten zitten". De gemeente Zandvoort kan deze aan kopen door Duitsers niet verhinderen. Wel staat de gemeente op het standpunt dat aan Duitsers geen vestigingsvergun ning zal worden afgegeven. Men zal er vrede mee moeten hebben, dat er van deze flats soms maandenlang leeg zul len staan, omdat zy als vakantieverblij ven dienst doen. Vorderen zou geen op lossing bieden, want de huur zou veel te hoog komen te liggen. Voor velen zal 't echter 'nmoeilijk te verwerken feit zijn dat landgenoten van de mensen die de badplaats hebben afgebroken, thans weer in het herbouwde Zandvoort rech ten op eigendommen kunnen laten gel den Permanente Formule expositie ex po De complete collectie Formule Meubelen kunt u bezichtigen in de Formule Toon- zalen - Oude Schans 73-75.77, te Amsterdam. Telef. 020-22 2166 of te Waddinxveen. Levering uitsluitend via de erkende meubelhandel. 'n Kempkes produkt WERELDFEDERATIE DIERENBESCHERMING Bestuursvergadering van 15 april Het bestuur van de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren komt van 1 tot 5 april in Den Haag in vergade ring byecn. De bestuursleden der We reldfederatie zullen vanavond 1 april in het Parkhotel in Den Haag ontvan gen worden door het bestuur van de „Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren" en worden toe gesproken door de voorzitter dezer ver eniging. mr. dr. W. Hugenholtz. Zoals bekend, heeft mr. dr. Hugenholtz in 1950 de Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren opgericht, waarvan hy acht jaar lang het voorzitterschap heeft be kleed. Thans is hij haar erepresident. Op de a s. vergadering zal het ont werpen van een internationale dieren beschermingswet besproken worden. Voorts hét vervoer van Ierse slacht- paarden naar het vasteland van Euro pa. een kwestie, die kort geleden zoveel stof heeft doen opwaaien. Het bestuur zal zich daarna bezig houden met het schieten van duiven in Monte Carlo, het vangen voor consumptiedoeleinden van trekvogels in Italië, het transport van vee van Australië naar Amerika, het bestuderen van humanere slacht methoden, met wreedheden by de paar- desport en met klachten, die uit de gehele wereld zyn binnengekomen over de slechte behandeling, d.e dieren in diverse landen ondervinden Daarby zal ojn. weer gesproken worden over de stierengevechten in Spanje. Tevens zul len de rapporten van de 15 commissies ter tafel komen, waarin het uit 50 le den bestaande bestuur der Wereldfede ratie is verdeeld. (Van onze reisredacteurW. L. Brugsma) (III) Johannesburg Wat is apartheid? Voor de zwarte man, de kleur ling of de Aziaat in de Unie van Zuid-Afrika betekent apartheid het verbod om het café, het stemlokaal, de trein, de kerk, het toilet, de van de apartheid. Want dit betekent ook afzonderlijke ontwikkeling een blanke naar school te gaan of te huwen, in dezelfde buurt te wonen of op hetzelfde kerkhof te liggen. „Akkoord", zegt de Zuid afrikaan, „maar dit is slechts één aspect, een tijdelijke fase bovendien, van de apartheid. Want die betekent ook afzonderlijke ontwikkeling van de zozeer verschillende bevolkingsgroepen in de Unie, die uitein delijk moet leiden tot een splitsing van Zuid-Afrika in zwarte en blanke gebieden, de scheiding der rassen, die dan in zelfbesturende staten ieder naar eigen aard in vrijheid zullen kunnen leven". Dat, overigens zeer verre, doel is de eindfase in de evolutie van het blanke denken, dat van „blank baaskap" via „apartheid" naar die „afzonder lijke ontwikkeling" opklom. Het is het theoretische eindpunt van de politiek der Afrikaner nationalisten, het moet de politieke en morele rechtvaardiging zijn van de pijnlijke kanten der huidige apartheid. In dat licht gezien rijst dus als beslissende vraag: Is dat einddoel binnen een redelijk afzienbare tijd politiek en economisch bereikbaar? Constructies zijn erg kunstmatig Laten wij voor een ogenblik buiten beschouwing dat de toekomstige „Ban toestans" (zwarte zelfbesturende ge bieden) door de meerderheid van blank Zuid-Afrika, die helemaal geen afstand wil doen van zijn zwarte goed kope arbeidskrachten, niet als een wer kelijke rechtvaardiging voor de hui dige ongelijkheid maar gewoon als een doekje voor het bloeden wordt ge bruikt, maar bezien wij de Zuidafri- kaanse regeringspolitiek op zijn doel, zijn middelen, zijn pogingen binnen de ruimte van de tijd die haar door de historie zal worden toegemeten. De toestand is dan deze: do reser vaten, de vijf Bantoegebieden, die straks de Bantoestans moeten vormen, beslaan ongeveer 13 van het terri toir der Unie, een oppervlakte zo groot als Engeland en Wales. Zy zyn niet onvruchtbaar, maar door primitieve landbouw en veeteelt zwaar geërodeerd en hopeloos onderontwikkeld. Er wonen nu 4,2 miljoen van de 10 miljoen Ban toes in de Unie, maar een aanzienlijk deel der mannen trekt op gezette tij den naar de blanke gebieden om er wat bfj te verdienen. Als men aanneemt dat blank Zuid- Afrika nog vyftien jaar de tyd heeft om de zwarte bevolking zyn wil op te leggen, als men stelt, dat tenminste een ruime meerderheid van die zwarte bevolking in die zelfbesturende gebie den zou moeten wonen, dan verryst het probleem als volgt: a. binnen vijftien jaar zullen deze gebieden, die nu 4,2 miljoen mensen dragen, voldoende ontwikkeld moeten worden om in 1975 aan 9 of 10 mil joen zwarten een behoorlijk bestaan te bieden b. zy zullen voldoende expansie-mo- gelykheden moeten hebben om ook dan nog nieuwe bevolkingsaanwas te kun nen opvangen; in het jaar 2000 zal im mers de zwarte bevolking van 10 tot 23 miljoen zyn aangegroeid (en de blanke slechta van 3 tot 4,8 miljoen). maximaal 8 a 9 miljoen Bantoes zou den kunnen dragen. In feite gaf het rapport-Tomlinson dus slechts een zeer tijdelijke oplossing voor een onafwend baar groeiend probleem. Inmiddels heeft de Zuidafrikaanse regering het plan-Tomlinson niet als basis voor haar beleid aanvaard. Zy heeft vooral de industriële ontwikke ling binnen de Bantoegebieden (die Tomlinson nodig achtte om de bevol king uit de bodem-uitputtende land bouw te krijgen) van de hand gewezen en houdt het nu op „periferische" ont wikkeling. vestiging van blanke indu strieën aan de randen der Bantoe-ge bieden, waar de bevolking dan werk zou kunnen vinden. Om het kort te stellen: de Zuidafri kaanse regering, die om haar blanke kiezers moet denken, voert momenteel een beleid, dat volgens leidende ex perts straks niet de meerderheid maar op z'n hoogst een kwart van de zwarte bevolking in de reservaten een be staan kan verschaffen. Afgestudeerden van de „zwarte" universiteit Fort Hare. De gemeng de universiteiten sluiten hun deuren voor niet-blanken. Het principe van „separate universiteiten" wordt door de Zuidafrikaanse regering doorgezet. En zelfs Fort Hare moet zich gaan voegen naar de principes van de Bantoe-onderwijswethet voorbereiden van de Bantoe op zijn toekomstige rol in het „aparte" Zuid-Afrika. Regering zat niet stil Niet dat de regering heeft stil gezeten: er wordt een loffelijke strijd tegen de erosie gevoerd, er zijn 5000 Bantoebouwarbeiders opgeleid en 75 nieuwe Bantoe dorpen op de grenzen der reserva ten gepland, waar men nieuwe in dustrieën poogt naar toe te lokken. Onder de Bantoe-onderwijswet worden de scholen die de staat van zending en missie overnam, door de Bantoes zelf bestuurd. 52 pet. van alle Bantoe-kinderen zit nu op school, 30 pet van alle Bantoes kan al lezen en schrijven. Onder de Bantoe-overhedenwet is een begin gemaakt met invoering van het zelfbestuur van de Ban toe-gebieden met stam-overheden, streek-overheden en gebieds-over- heden. De „Bantoestans" krijgen straks eigen radio-stations. Maar als men al die op zichzelf vaak nuttige maatregelen vergelijkt met de ontzaglyke opgave, die ik hierboven ge schetst heb, dan vormen zy evenzovele druppels op een gloeiende plaat. Zelfs wanneer men welwillend van alle an dere factoren afziet, dan moet men on- vermydelyk tot de conclusie komen, dat deze oplossing voor Zuid-Afrika's ras senprobleem onuitvoerbaar is, dat de grote en steeds groeiende meerderheid der zwarten niet in de Bantoestans maar in blank Zuid-Afrika zal blyven wonen en werken. Aan die conclusie kan men dan de gedachte verbinden, dat op z'n vrien- delykst gezegd het Bantoestan-idee de rationalisatie van een wensdroom is of. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft een aanvankelijk voor dit jaar op het programma geplaatste reis naar Jordanië daarvan weer afgevoerd. De reden is, dat men voor het verkrijgen van een visum naar dit land moet kunnen bewijzen christen te zijn. Deze als een discriminatie speciaal tegen joden gericht gevoélde maatregel heeft het NRV-hoofdbestuur van de betrokken reis doen afzien. Dit werd gistermiddag in het Sche- veningse „Seinpost" bekend gemaakt, nadat de adjunct-directeur van de NRV, de heer C. van Zwijndregt. een exposé had gegeven van de voor het komende seizoen geldende omstandig heden op reisgebied. Voor het eerst zal er dit jaar een drietal reizen naar BerlUn worden ge organiseerd en een trip door Tsjecho- Slowakye, Polen en Rusland. Het is gebleken dat hiervoor voldoende be langstelling bestaat. „De reislust in Nederland is nog steeds stygende", zo stelde de heer Van Zwyndregt vast, „maar het aan tal ondernemingen dat zich met reizen bezighoudt breidt zich ook gestadig uit en beloopt reeds ruim 800 adressen. De NRV-functionaris keerde zich in dit verband tegen de „reiswinkels", die dikwijls de goede niet te na gespro ken een opvallend gebrek aan erva ring hebben, maar desondanks door het gemak, waarmee het Nederlandse publiek zich aan hen toevertrouwt'., wel aan hun trekken komen. Vervolgens trok de heer Van Zwijn dregt van leer tegen de „Doe-het-zelf- mode", die by een bepaalde categorie reislustigen steeds meer de kop op steekt, maar dan op een wyze, waar bij men zoveel mogelyk alleen van de gratis service van de reisbureaus gebruik maakt. Biografie over Tobias Asser De staatssecretaris van O K en W, mr. Y. Scholten. heeft, daartoe in staat ge steld door het Joh. J. Smit-fonds te Amsterdam, aan dr. W. Verkade te Arn hem opdracht verleend tot het schryven van een biografie van de rechtsgeleerde Tobias Asser (1838-1913), aan wie in 1911 de Nobelprys voor de vrede werd toegekend. minder vriedelijk uitgedrukt, door Zuid- Afrika wordt gebruikt om zichzelf en de buitenwereld voor het lapje te houden en dat de „afzonderlijke ontwikkeling" noch een morele noch een politieke rechtvaardiging voor het huidige sa menstel van onderdrukkende maatrege len geeft. Niet terug naar de kraal Is dat een hard oordeel? Ik heb hier boven al bereidwillig van een aantal andere factoren afgezien, die deze po- litiek-economische rationalisatie van Zuid-Afrika's raciale obsessie (we heb ben er eerst al een religieuze van ge zien) tot een volslagen illusie zullen maken. De blanke economie kan en wil niet zonder zwarte arbeidskrachten, de door een minderheid bewoonde Bantoe stans zouden slechts valse facades blij ven en bovendien haarden van verzet. De meerderheid der Bantoes wil geen afzonderlijke ontwikkeling, wil niet „te rug naar de kraal", wil deel hebben aan de twintigste eeuw en beseft, bewust of onbewust, dat de kortste weg daarheen via de blanke steden en de blanke in dustrie leidt. Iedere politieke, economi sche en sociale tendens drijft Zuid-Af rika voort op weg naar integratie. Op den duur zullen die altyd sterker blij ken dan rassengevoelens (hoe begrijpe lijk die ook zyn) en de kunstmatige constructie die daarop opgetrokken worden. Dit zo zynde. adviseer ik u met my de raad op te volgen, die een van Zuid- Afrika's grootste sociaal-economische experts, een Afrikaner, mij gaf: „De re servaten hebben nog slechts van acade misch belang. Als je Zuid-Afrika's toe komst wilt zien, ga dan naar de zwarte steden bij Johannesburg. Durban. Kaap stad. Daar woont de Afrikanen van morgen". Hef rapport-Tomlinson In 1950 benoemde de Zuidafrikaanse regering de sociaal-economische com- missie-Tomlinson om dit probleem te bestuderen. Vijf jaar later rapporteer de Tomlinson. dat, wanneer de rege ring zich een ontzaglyke inspanning zou willen getroosten om de Bantoe- r gebieden te ontwikkelen door bodem conservatie, verbetering van landbouw methodes, aanleg van wegen, onder- wys, ontwikkeling van energiebronnen, ontginning van delfstoffen en stichting van zwarte industrieën, die gebieden „Terug naar de kraal", dat is wat zwarte intellectuelen in Zuid-Afri ka van het Bantoestan-principe vrezen, terug naar een stam-civili- satie op Afrikaanse grondslag, in- plaats van het deelhebben aan een nieuwe wereld. sanfor en no-iron! 15.90 Wg met TlRUGDN boord-uit-één-stuk MEMBER OF THE INTERNATIONAL FASHION COUNCIL

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13