Kroesjtsjef, stil in Verdun, trok in Reims tegen Duitsers van leer BIJ RAZZIA IN ZUID-AFRIKA 100 PERSONEN OPGEPAKT WEERBERICHT Ook blanken en Indiërs werden hedenochtend gearresteerd in de grootste actie sinds 1956 Afkondiging van noodtoestand „Ik zoek Frankrijks vriendschap niet ten koste van n breuk en tussen U en Uw bondgenoten Duizend doden in Brazilië Tegenvoorstel in Camp David Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 MAART 1960 No. 30013 LEIDSOH m DAGBLAD Directeur: E, A. E. van Dlsboeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Hoofdredacteur J Brouwer (760 per ^3^^. (2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij politierazzia's in Zuid-Afrika zijn hedenochtend bijna honderd blanken, Indiërs, negers en kleurlingen aangehouden, meest leden van politieke organisaties. Tot de gearresteerden behoren de oud-voorzit ter varf het Afrikaanse Nationale Congres, Albert Loethoeli, de secre taris van het ANC, Doema Nokwe, de voorzitter van de liberale par tij, Peter Brown, mevr. Helen Joseph van de Federatie van Zuidafri- kaanse Vrouwen, John Brink, voorzitter van de liberale partij in Pre toria in wiens huis Loethoeli verblijft in de periode dat hij getuigenis moet geven in het verraadproces, en John Lang, een neef van de oud- gouverneur-generaal Gideon Brand van Zyl. Alle arrestanten werden gewaarschuwd, dat zij meer dan 48 uur zouden worden vastgehouden ingevolge de bepalingen van de wet voor openbare veiligheid van 1953. „Een kleine groep terroristen" Het was de grootste razzia in zyn soort sedert die van 1956, toen, voor afgaand aan het verraadproces, vele arrestaties werden verricht. Nog voor de dageraad betrad de politie vandaag huizen in Johannesburg, Pietermaritz- burg, Witwatersrand en andere steden. In Witwatersrand alleen al werden 72 arrestaties verricht. In Pietermaritz- burg werden de voorzitter van de libe rale partij voor de provincie Natal, dr. Hans Meidner, en een lid van de libe rale party, Derek Marsh, gearresteerd, Albert Loethoeli is de man, die de rouwdag voor de slachtoffers van de onlusten in Sharpeville en Langa had afgekondigd. Vorig jaar was zijn be wegingsvrijheid beperkt tot een klein gebied, ongeveer 80 km. ten noorden van Durban. Op 20 februari was deze beperking tijdelijk opgeheven om Loe thoeli in staat te stellen te getuigen in het verraadproces. Maandag had de volksvertegenwoor diging in eerste lezing een wetsont werp aanvaard tot het verbieden van het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan-Afrikaanse Congres, dat had opgeroépen tot demonstraties tegen het dragen van persoonsbewijzen voor ne gers. J. van Wijk de Vries, advocaat van de Kroon, heeft in het Hoog gerechtshof van Witwatersrand medegedeeld, dat in Zuid-Afrika de noodtoestand zal worden afge kondigd. Hij zei te hebben verno men, dat de afkondiging daarvan zou geschieden met terugwerkende kracht van vier dagen. Een colonne van meer dan 3000 negers uit alle delen van de Kaap provincie is op weg naar het hoofdkwartier van politie aldaar om vrijlating te vragen van de lei ders die vanochtend gearresteerd zijn. De colonne is bijna twee kilo meter lang. Om 11.30 (Ned. tijd) bevond het begin van de colonne zich Woodstock, ongeveer 1,6 km van het centrum van Kaapstad, op weg naar het hoofdkwartier van de politie. KANS OP OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen, maar hier en daar ook een regenbui. Vannacht plaatselijk mist en over het algemeen iets lagere temperaturen. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. In het noorden van het land matige oostelijke wind .elders zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 MAART Zon op: 06.18 uur, onder 19.11 uur; Maan op: 08.30 uur, onder 23.45 uur; Hoogwater te Katwijk aan Zee 5.48 en 18.06 uur; Laagwater 1.32 en 13.57 uur. Het Pan-Afrikaanse Congres scheid de zich in 1958 af van het Afrikaanse Nationale Congres wegens verschil van mening over de politiek van het ANC van samenwerking met andere rassen- groepen. De meeste bestuursleden van het PAC waren sedert de onlusten in Sharpeville reeds gearresteerd. De lei der, dr. P. Tsele, had meegedeeld dat de actie tegen de paswetgeving zou worden verscherpt tenzij de regering uiterlijk dinsdagavond j.l. zou bekend maken dat de bepalingen zouden ver vallen. Een dergelijke bekendmaking is uitgebleven. Het Pan-Afrikaanse Congres dreigde met een algehele sta king. Poging tot terreur Minister van Justitie Erasmus zei gisteren in de Volksraad in antwoord op vragen, dat het Afrikaanse Natio nale Congres en het Pan-Afrikaanse Congres ,,een regime van terreur" veroorzaakten, waaraan de regering nu een einde zal maken. „Samen hebben deze organisaties 70.000 leden, een zeer klein percentage van de Afrikaanse bevolking". Zij ver tegenwoordigen niet alle negers en vormen een kleine groep terroristen, zei hij. Hun activiteit herinnerde hem aan die van de drie miljoen leden van de communistische partij, die de an dere 140 miljoen Russen onderwerpen, aldus de minister. Ingevolge suggesties van de opposi tie zal hij een amendement op het ver bod van beide organisaties indienen, waardoor het verbod niet langer dan twaalf maanden zal gelden. De gou verneur-generaal zal echter van tijd tot tijd de bevoegdheid hebben om deze periode te verlengen. .Veiligheidsraad is niet bevoegd", legt minister De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Eric Louw, verklaar de gisteren in het parlement, dat de Veiligheidsraad niet bevoegd is zich met de incidenten in Zuid-Afrika in te laten, waarbij het optreden van de politie vereist werd om orde en wet te handhaven. De Veiligheidsraad is niet in staat geweest, aldus Louw, om dergeiyke incidenten, die zich in het verleden ook in India, Njassaland en Belgisch Kongo hebben voorgedaan, te bespre ken. Hy was hiertoe niet in staat om dat hy de bevoegdheid miste. Louw zei dat de Indiase politie ongeveer drie jaar geleden op een menigte heeft ge schoten, die betoogde tegen de politiek van de Indiase regering, die de staten van het land wilde reorganiseren. Officieel is meegedeeld dat hierby 75 mensen om het leven zyn gekomen en een groot aantal gewond. Maar, zo vervolgde Louw, volgens niet-officiële schattingen zou het aantal doden veel groter zyn geweest. De Zuidafrikaanse vertegenwoordi ger bij de V.N., Fourie, is inmiddels in New York aangekomen. Hij heeft van zijn regering opdracht gekregen alles in het werk te stellen om te voorkomen dat de Veiligheidsraad een debat begint over de onlusten in Zuid- Afrika. Zoals bekend heeft Zuid-Afrika gevraagd om de vergadering van de Veiligheidsraad te mogen bijwonen. Fourie zal dan trachten de motie van de Afrikaans-Aziatische groep, die de onlusten wil bespreken, te torpederen. 9 Slot pag. 2 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Lille, 30 maart Nikita Kroesjtsjef heeft de microfoons, die giste ren voor hem gereed stonden bij het monument van Verdun en bij de crypte van Douaumont, omringd door 15.000 stenen kruisen op de gra ven van gevallenen uit de eerste wereldoorlog, ongebruikt gelaten. Op zijn tocht over de slagvelden rond Verdun, waar 600.000 soldaten het leven lieten, heeft hij de tekst van zijn anti-Duitse rede in zijn zak ge laten en er het zwijgen toegedaan. Kroesjtsjef en zijn gevolg hebben daar ook duizend communisten, die bij de twee monumenten, ook toen de taptoe „Voor de doden" werd geblazen, „Nikita" en „Nina" ble ven roepen, met een geërgerd gebaar het zwijgen opgelegd. dagmaal in Reims, ander slachtoffer van de oorlog, liet Kroesjtsjef zich in een voor de vuist weg uitgesproken toe spraak van veertig minuten volledig gaan! Hij zei„Ik ben opgegroeid tussen jon gens van de straat en mijnwerkerskin deren, die geen geleefdheid kenden. Ik ben misschien niet delicaat en geen di plomaat. Maar het is niet uit gebrek aan tederheid, dat ik de dingen bij de naam noem. Welnu, ik zoek geen twist met de Duitsers, maar het is een histo risch feit, dat mijn land tweemaal een verschrikkelijke Duitse agressie heeft ondergaan. Ik ben ongerust over de woorden van Adenauer, die in Rome zei, dat Duitsland van God de taak heeft gekregen Europa te redden". Kroesjtsjef zei dat als de Franse di plomatie een handig spel wil spelen, de Sovjet«-Unie ook kan spelen. „Vandaag „Gloeiende as moet gedoofd worden" De Fransen die hem vergezelden en die de harde Sovjetrussische leider bleek, bewogen en blootshoofds voor Douau- monts massagraf, waar het gebeente van 250.000 niet-geïdentificeerde soldaten ligt, hoorden zeggen: „Laten we voor de doden zwijgen", waren er hem dankbaar voor. Maar hoewel de geschreven tekst in Kroesjtsjefs binnenzak bleef, is zijn rede - en het werd de hartstochtelijkste totnutoe - toch gekomen: aan het mid- speelt men met ons, morgen misschien met U. Laten wij ons daarom verenigen in de strijd voor de ontwapening en het geluk van de mens. Vreest ons land niet: wij zijn geen onwettige kinderen. Vergeet niet dat men veelvuldig tever geefs heeft geprobeerd om ons in de kiem te smoren. Vandaag zijn wij geen kind meer. maar wij zijn een Hercules". Kroesjtsjef herinnerde aan de gezamen lijke strijd van Fransen en Russen, een strijd waarin ook zijn eigen zoon geval len is. Hij zei dat Fransen en Russen thans in twee tegenover elkaar staande kampen verdeeld zijn. Waarschuwing Een telegrafisch overgebrachte foto van een demonstratie van joe lende negers bij het Orlandostation in Johannesburg. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, Het Franse zangeresje Jacqueline Boy er, dat gisteravond het Eurovi sie-songfestival heeft gewonnen, met de grote beker, welke haar door Teddy Scholten werd over handigd. Honderdduizenden gevlucht voor water Een overstromingsramp, veroor zaakt door het doorbreken van de stuwdam van Oros in Noord-Bra- zilië, heeft totnutoe meer dan dui zend slachtoffers geëist. Dit heeft het hoofd van de politie van Forta- leza, de hoofdstad van de Staat Ceara, meegedeeld. Volgens waarnemers zijn er nog meer slachtoffers. Zij wijzen erop, dat circa 250.000 mensen, die in de vlakte bij de rivier de Jaguaribe woonden, voor het woedende wa ter, dat tengevolge van de dam breuk bij Oros het land over stroomde, gevlucht zijn en dat ve len van hen op heuvels en daken van huizen op hulp wachten. De vlakte is zo langzamerhand één reusachtig meer geworden. Het water dringt op naar de stad Aracati aan de kust van de Atlantische Oceaan, waar, ondanks de waarschuwingen van de au toriteiten. nog steeds een 4000 mensen zich niet willen laten evacueren. Limo- soro, dat 50.000 inwoners telt, staat he lemaal blank; 80 mensen hebben hier hun toevlucht gezocht in de toren van de kerk, het enige gebouw dat nog droog staat. Circa 1000 mensen zitten te For tuin op de daken van de huizen, ang stig uitkijkend naar hulp. In Umbeiro treft men eenzelfde situatie aan: overal mensen op de daken van de huizen. He likopters en vliegtuigen hebben ver scheidende malen opblaasbare bootjes uitgeworpen maar door de krachtige stroom bleven deze buiten het bereik van de slachtoffers. Het water van de Jaguaribe begint langzaam te zakken. Hij waarschuwde: „de gloeiende van de tweede wereldoorlog ligt er nog. Er zijn in Duitsland op revanche be luste krachten, die atomische wapens vragen en die Duitslands oude grenzen tegen de wil van de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-SIowakije en Frankryk willen herstellen. Iedereen weet, dat men na een brand de gloeiende restanten moet doven en begraven. Laat ons dus een vredesverdrag sluiten, anders zullen wij gedwongen zyn een apart vredesverdrag met het enige democratische Duitsland te sluiten. Laat ons, Fransen en Rus sen, in vriendschap leven. Wy wensen Uw vriendschap en zulks geenszins ten koste van een breuk tussen U en Uw geallieerden". Kroesjtsjef had eerder in zijn rede een andere gast, minister Jacquinot zijn openhartigheid niet gespaard. Hij zei: „Ik ben een geduldig man, mijn zenu wen zijn zo dik als kabeltouwen. Maar eerlijk gezegd vond ik Uw rede zo diplo matiek, dat ik niet begrepen heb of U de Duitsers nu waarschuwde of dat U hen inviteerde Frankrijk nog eens binnen te vallen". Hetgeen niet wegnam, dat Kroesjtsjef en Jacquinot elkaar tenslot te hartelijk toedronken met een heil wens op de vrede tussen alle volken. Ondanks deze openhartigheid begint de meerderheid van de Franse pers Kroesjtsjefs tournee als' een succes te zien. Le Monde schrijft zelfs: „Kroesj tsjef is bezig zijn Tour de France te winnen". Kroesjtsjefs tournee met zijn zenuwachtige en omvangrijke entourage heeft inderdaad wat van het „circus van monsieur Jacques Godet" (de échte Tour de France). 9 Slot op pag. 2 Parijs biedt Bonn militaire bases aan En Kroesjtsjef gaat juist nu tegen Duitsers tekeer (Van onze Parijse correspondent) Terwijl de Sovjetrussische premier Kroesjtsjef zijn veldtocht door Frankrijk tegen 't Duitse militaris me vervolgt, maakt men zich in Pa rijs op Bonn gelegenheid te bieden zijn piloten van de Luftwaffe op Franse bodem te trainen. Militaire luchtbases en instructiegelegenhe den zijn in het departement van Cognac gelegen, waar ook depots voor het Westduitse landleger zouden kunnen worden ingericht. Het Franse aanbod zal door de Atlantische ministers van Defensie in Parijs worden besproken, wan neer monsieur K. aan de Quai d' Orsay juist zijn politieke balans van zijn „tour de France" zal op maken. Deze gelijktijdigheid, die het gevolg is van het uitstel van Kroesjtsjefs reis in verband met zijn recente griepaanval, baart de Franse diplomatie intussen wel enige kopzorgen. Men hoopt echter dat de Sovjetrussische premier, die zich zo onverhoopt begripvol en plooibaar toont, ook deze tegenslag nog wel zal kunnen en willen slikken! (Van onze Amerikaanse correspondent) Eisenhower en Macmillan hebben in Camp David de Russische suggesties in zake stopzetting van de kernexplosies beantwoord met een tegenvoorstel, dat de kwestie van de inspectie wederom tot het centrale punt zal maken van de verdere onderhandelingen te Genève. Macmillan heeft door zijn bezoek de groep versterkt van hen in Amerika, die op de Russische suggesties positief wil den reageren, doch het huidige tegen voorstel, dat meer inspectie verlangt, kan nog lange onderhandelingen te Ge nève met zich brengen en zal waar schijnlijk wat minder tegemoetkomend zijn uitgevallen dan de Britten gewenst hadden. Men verkeert echter nog in het stadium van onderhandelingen en het Westen kan in de loop der komende maanden nog water bij haar wijn doen. Zulks temeer, omdat de wereldopinie zich des te zwaarder zal doen gevoelen naarmate een akkoord meer in zicht komt. Macmillan en Eisenhower verklaarden bereid te zyn een korte tyd, waarschyn- lyk één a twee jaar, een moratorium te aanvaarden voor de kleinere explosies onder de grond, doch zulk een morato rium zou slechts ingaan, indien een ver drag zou worden getekend, waarby alle andere kernexplosies voor militaire doeleinden in de ban gedaan worden. Bovendien verlangen zy, dat weten schappelijke deskundigen zo spoedig mogelyk gezamenlijk gaan zoeken naar middelen om ook kleinere ondergrondse explosies waar te kunnen nemen. Het moratorium is dus afhankelyk gesteld van de ondertekening van het verdrag, waarby o.a. de Inspectie moet worden geregeld inzake de grote explosies. Het moratorium zal dus niet meteen ingaan, doch men behoeft niet te vre zen, dat de Amerikanen thans nog snel een serie ondergrondse explosies zullen gaan houden. Dat zou op de wereld een zeer ongunstige indruk maken. Voorlo pig blijft de toestand dus bij het oude, d.w.z. de Amerikanen zullen geen explo sies veroorzaken, doch behouden hun vrijheid eventueel de ontploffingen te hervatten. De Franse aanbieding die parallel loopt met de Belgische offerte voor de pots voor de Bundeswehr. is een direct uitvloeisel van het incident, dat vorige maand werd opgeleverd door de niet zo bijzonder elegante stappen van de West duitse minister Strauss om in Spanje exercitievelden en militaire bases te vin den. In Franse en andere Atlantische krin gen heeft men nu vooral willen voor komen, dat Spanje in de toekomst mis schien nogmaals door toedoen van de Duitsers de toegang tot de NAVO via die ingang zou kunnen worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1