m Woedende Bantoes vernielen kerken en scholen in buurt van Kaapstad TELEVISIE 1960 WEERBERICHT BOSCH koelkasten 1960 Verhoging loongrens voor loon- en inkomstenbelasting Parlement verleent regering de bevoegdheid organisaties van negerbevolking te verbieden Brandende whisky-opslagplaats te Glasgow explodeert: 19 doden Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 29 MAART 1960 No. 30012 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Alleen bij ons, alle Duitse merken. 43 cm. f 675.— 53 cm. £795.— Onze bekende - bétere service. EDLY RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden NOG VRIJ KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag enkele verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord oost en oost. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 MAART Zon op: 6.21 uur, onder 19.10 uur. Maan op: 7.58 uur, onder: 22.44 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee: 7.55 en 20.34 uur. Laagwater 3.12 en 15.34 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zoals de mannen de nieuwe wagens bekijken tijdens de auto tentoonstellingen in het R.A.I.-ge bouw t bekijken de dames in het zelfde gebouw nieuwe modellen (kinder) wagens. Dat kan tijdens een huishoudbeurs (Van onze Londense correspondent) Minstens 19 brandweerlieden zijn gisteravond om het leven gekomen toen een brandende whisky-opslag- plaats in het havengebied van Glas gow explodeerde en een zijmuur in stortte. Veertig andere brandweerlie den werden gewond. Twee kleine zus jes, die vlak bij het pakhuis wonen, worden vermist. Het was de grootste brand, welke ooit in Glasgow heeft gewoed en de ernstigste ramp, welke Amerikaans-Engels beraad in Maryland (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower en premier Mac- millan zijn gisteren per hefschroeivlieg- tuig in Camp David, het buitenverblijf van de president in Maryland, aangeko men voor hun besprekingen over het jongste Sovjet-voorstel aangaande kern proeven. Zij, die in het Engels-Amerikaanse kamp de hoop koesteren, dat men tot een stopzetting van de kernexplosies zal geraken, zien niettemin nog donkere wol ken aan de hemel. Nog steeds is het de vraag in hoeverre de Russen bereid zul len zijn het verdrag over de stopzetting van controleerbare explosies te scheiden van het moratorium ten aanzien van de oncontroleerbare ondergrondse ontplof fingen van betrekkelijk klein kaliber. De Russen geven de indruk, dat die scheiding inderdaad bestaat, doch hun formulering is vrij vaag. Indien het juist is, dat de Russen het moratorium als een protocol aan het verdrag willen hechten, dan zou zulks voor de Amerika nen onaanvaardbaar zijn. De Amerikanen wensen namelijk be slist geen overeenkomst met de Russen aan te gaan, die alleen gebaseerd is op goed vertrouwen. Zij stellen zich een memorandum voor. waarbij iedere partij voor zichzelf verklaart geen ondergrondse proeven te zullen ondernemen, zonder daarbij te kennen te geven, dat men de1 andere party in dit opzicht vertrouwt. De Russen zouden natuurlijk gemak kelijk in deze de Amerikanen terwille kunnen zijn. Doen zij dit niet, dan zou duidelijk blijken dat hun suggesties, die de wereld thans met enige hoop vervuld hebben, alleen een goed bedachte propa- ganda-actie geweest zijn. Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Britse atoomgeleerde, sir Williams Penney, die Macmillan in Washington vergezelt, zou daar volgens de BBC-cor- respondent gisteren hebben ontkend, dat hij er reeds in geslaagd zou zijn een ont dekkingsmethode te hebben gevonden voor alle ondergrondse atoomproeven van enige omvang, zoals de Londense Daily Mail had gemeld. Rode aanslag op Engelse bedrijven (Van onze Londense correspondent) Engeland wordt bedreigd door een serie wilde stakingen of vertragings acties in de stroomvoorzienings- en gas- industrie, de havens en automobielfabrie ken. De campagne gaat uit van de com munistisch geleide Nationale Unie van shopstewards. Dit zijn de vertrouwens mannen van de vakbonden in bedrijven en werkplaatsen. De eerste van deze guerilla-stakingen vond gisteren plaats in een aantal Londense gasfabrieken ten noorden van de Theems door personeel, belast met het technische onderhoud. De gasleverantie ging echter normaal door. De bedoeling van deze „sneeuwbal"- stakingen, welke als een samenzwering schijnen te zyn georganiseerd, is de psy chologische atmosfeer te scheppen om allerlei kleine conflicten een nationaal karakter te geven. Aangestuurd zal wor den op lamlegging van een groot deel van het economisch leven omstreeks 8 april. Met is echter de vraag of het ooit zover zal komen. De Nationale Unie van gemeentepersoneel heeft alarm geslagen over de communistische pogingen en het Britse verbond van vakverenigingen ver zocht om in te grypen. de brandweer in Groot-Brittannië ooit heeft getroffen. Veertig brandweerwagens en 200 brandweerlieden waren in actie, maar het was van het begin af al een ver loren strijd. De omgekomen brand weerlieden werden door de ontploffing verrast, toen zij bezig waren midden in het brandende gebouw een onder zoek in te stellen. Plotseling bezweek één van de zijmuren, terwijl tegelij kertijd een inferno van vlammen hen van de buitenwereld afsloot. Het was ontzettend. Hun hulpkreten klonken maar men stond volkomen machteloos. Drie brandweerwagens werden door het vuur verteerd, o.a. een splinter nieuwe, welke juist voor f. 170.000 door de gemeente Glasgow was gekocht. Een uitgeschoven ladder met bijbeho rend voertuig werd versplinterd door vallend puin. De vlammen schoten 50 meter hoog 'de lucht in en vonken regenden over de wijde omgeving, welke in een rosse gloed stond. Het vuur sloeg over naar een room- ijsfabriek en bedreigde een ander pak huis aan de overkant. Vannacht om vier uur was het uitbreidingsgevaar geweken. In de verbrande opslag plaats bevond zich voor een waarde van 60 miljoen gulden aan whisky. Dit is de derde grote wiskybrand in Glas gow binnen een maand. Twee schepen op de Clyde, die gevaar liepen, wer den naar een veiliger plaats gesleept. Twee arrestaties te Hoensbroek De gemeentepolitie van Hoensbroek heeft twee mannen gearresteerd, die ervan worden verdacht twee jonge Ita liaanse mijnwerkers tijdens een vecht partij de nacht van 20 op 21 maart met messen ernstige verwondingen te hebben toegebracht, als gevolg waarvan zjj in zorgwekkende toestand in het St.- Josephziekenhuis in Heerlen moesten worden opgenomen. De mannen, belden woonachtig in Hoensbroek. zijn naar het huis van be waring in Maastricht overgebracht. De vechtpartij was ontstaan kort nadat de Italianen en de overige gasten van een café aan de Hoofdstraat in Hoensbroek de lokaliteit hadden verlaten. Op het trottoir is toen een woordenwisseling ontstaan, tijdens welke de twee Neder landers een mes grepen en zich op de Italianen stortten. De daders sloegen daarna op de vlucht. Advertentie 110 1. f469.—; 112 1. f525.—; 140 L f 575.—. EDLY - RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden Brussel beteugelt kapitaalsvlucht uit Belgisch Kongo De Belgische regering heeft gisteren maatregelen afgekondigd ter beteugeling van de kapitaalsvlucht uit Belgisch Kongo. De maatregelen houden in, dat voortaan de opbrengst van de Kongole se uitvoer naar Kongo moet worden overgemaakt waardoor „wordt vermeden, dat de Kongolese deviezenreserves zou den verminderen door niet-gerechtvaar- digde kapitaalovermakingen". Het terugtrekken van Belgisch kapi taal uit Kongo heeft in de eerste maan den van dit jaar nieuwe hoogtepunten bereikt. In Brussel is geraamd, dat in fe bruari - de eerste maand na de ronde tafelconferentie waarop werd besloten dat Kongo op 30 juni onafhankelijk zal worden - onge-eer 2.3 miljard Belgische franken (1725 miljoen gulden) naar België is overgemaakt. In totaal is naar schatting sinds 1 januari van dit jaar een bedrag van vier miljard frank (300 miljoen gulden) uit Kongo gerepatrieerd De Belgische minister van Financiën, de heer Van Houtte, heeft enkele we ken geleden op een persconferentie in Brussel verklaard, dat het vooral de particulieren en niet de grote maat schappijen zyn, die deze kapitaalbewe ging veroorzaken. Hij voegde hier echter aan toe, dat er wel een vertraging is in het overmaken van gelden door de on dernemingen naar Kongo, vergeleken met „normale omstandigheden". In financiële kringen is echter opge merkt, dat de vlucht van kapitaal niet alleen kan worden veroorzaakt door het overmaken van spaargelden door parti culieren. Daarbij werd erop gewezen, dat de in totaal 90.000 Belgen in Kongo niet in staat zijn dagelijks tientallen miljoe nen naar België over te maken. Toelichting van staatssecretaris Financiën De staatssecretaris van Financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag van de Kamercommissie over het wetsontwerp tot wijziging van de loon- en de inkomstenbelasting medegedeeld, dat h(j het ongewenst acht de fiscale inkomensgrens automatisch te doen aanpassen aan het indexcijfer van de lonen en dat van de kosten van levensonderhoud, zoals voor de loongrens voor de sociale verzekering is voorgesteld. De fiscale inkomensgrens, die mede beslissend is voor de vraag of volstaan wordt met het heffen van loonbelasting dan wel of onder verrekening van de reeds geheven loonbelasting ook nog een aanslag in de inkomstenbelasting zal worden opgelegd, heeft een louter ad- minisfatief-technische grondslag Voor het behoud van de gelijkheid van deze fiscale grens met de loongrens voor de sociale verzekering pleit slechts de daar mee bereikbare administ-ratief-technische vereenvoudiging Het voorstel van de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid om de loongrens voor de sociale verzekering met ingang van 1 januari 1960 van f 6900 tot f 7450 te ver hogen is voor de Staatssecretaris van Financiën aanleiding geweest een gelijke verhoging van de fiscale grens voor te stellen. Deoe verhoging ui de fiscale grens was door wijzigingen in het loonpeil reeds eerder wenselijk ge worden. Daartegen bestaan geen admi- nistratief-tellhnische bezwaren meer, in dien de loongrens voor de sociale verze kering wordt verhoogd. De bewindsman acht het gewenst In de belastingwetgeving een wijziging van de fiscale grens bij algemene maatregel van bestuur mogelijk te maken, doch dit kan naar zijn oordeel het best geschie den in het kader van de algemene her ziening van de belastingwetgeving. Uit de nota van de staatssecretaris van Financiën blijkt, dat de aangekon digde nota inzake de algemene herzie ning van de belastingen naar inkomen, winst en vermogen met de daarbij be horende nota's van wijziging op de reeds ingediende wetsontwerpen, alsmede de nodige nieuwe wetsontwerpen met me mories van toelichting, inmiddels h9t department van Financiën hebben ver laten. In het hart van Kaapstad hebben zich gisteravond ongeregeld heden voorgedaan, waarbij de politie gebruik maakte van gummiknup pels en traangas om een menigte Afrikanen uiteen te drijven. Naar schatting duizend Afrikanen hielden een betoging. De menigte begon bussen en auto's met stenen te bekogelen, waarop de politie als teken van waarschuwing in de lucht schoot. Vervolgens trad zij met gummi- knpppels en traangas op om de mensen te verspreiden. Er waren voorts onlusten in drie Afrikaanse steden nabij Johan nesburg. Tenminste één Afrikaanse politieman werd gedood, verschei- denen werden gewond. Uit alle drie de plaatsen werd het gemeente- personeel geëvacueerd. Café's werden in brand gestoken en er werden stenen gegooid naar treinen en auto's. In Worcester, honderd kilometer van Kaapstad, zijn in een aan val van collectieve amok, gisteravond alle kerken, waaronder de Ne derduits Hervormde, voorts de scholen, bestuursgebouwen en r.-k. in stellingen, de huizen van Bantoe-politiemannen en een kliniek afge brand. Worcester wordt door Bantoes bewoond. Deze ongeregeldheden deden zich voor nadat in het parlement in eerste lezing een wetsontwerp was aanvaard, waarin de regering de bevoegdheid krijgt de voornaamste twee Afrikaanse nationalistische organisaties te verbieden, namelijk het (betrekelijk gematigde) Afri kaanse Nationale Congres en het (fanatieke) Panafrikaanse Congres. Een amendement van de oppositie, dat de maatregel elk jaar opnieuw ter behandeling in het parlement wordt gebracht, werd met 81 tegen 51 stemmen verworpen. Loethoeli contra tie Nationale Partij Gisteren zijn de Afrikaanse arbeiders grotendeels van het werk weggebleven uit rouw om de dood van hun collega's in de onlusten van vorige week. In Jo hannesburg was het absenteïsme tach tig percent, in Kaapstad vijfennegentig percent. De directeur van de afdeling niet-Europese zaken van de stad Johan nesburg schatte dat rond tachtig per cent van de industriearbeiders van het werk was weggebleven. De bestelauto's van de warenhuizen werden door blan ken gereden. Op bouwterreinen lag het werk vrijwel algemeen stil. Onder de getroffen bedrijven waren er van vitaal belang. In het ziekenhuis „Groote Schuur" in Kaapstad werden alle operaties verschoven omdat de ver pleegsters nodig waren voor onderge schikte karweitjes. De melk- en kran tenbezorging moest drastisch worden beperkt en tal van zaken sloten hun deuren. De blijf-thuis actie werd gevoerd op instigatie van het Afrikaanse Nationale Congres als teken van rouw voor hen die een week geleden het leven lieten ten zuiden van Johannesburg en in Langa by Kaapstad. Gespannen toestand in schildersbedrijf Van onze Haagse correspondent) Morgen zullen de werkgevers in het schildersbedrijf in het ministerie van Economische Zaken een onderhoud heb ben met minister De Pous over de mo gelijkheid van doorberekening van de nieuwe loonvoorstellen die 'volgens de werkgevers heel moeilijk uit de produktiviteitsstyging kunnen worden bekostigd. In de nieuwe loonvoorstellen is een loonsverhoging van vijf percent gehand haafd, alsmede een verhoging van de prestatiebeloning, verhoging uitrustings toeslag en verwerking huurcompensatie, tezamen een verhoging van negen pro cent. Daar komt dan nog bij de nieuwe huurcompensatie van 1 april a.s. Voor het schildersbedrijf liggen de zaken iets anders dan voor het bouwbe drijf. Voor ongeveer zeventig procent bestaan de kosten hier uit loonkosten en voor dertig procent uit materiaal kosten. Albert Loethoeli, de voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, die heeft opgeroepen tot het in acht nemen van de „rouwdag" van gisteren, bracht gis teravond dank voor het „op grote schaal" gehoor geven aan zijn oproep. In een vraaggesprek met het blad „Rand Daily Mail" zei Loethoeli, dat de voornaamste en dringendste taak van de democratische krachten in Zuid-Afrika thans is, de Nationale Partij de macht te ontnemen en het land zodoende te bevrijden van „het grootste gevaar voor de harmonie tussen de rassen". De strijd tegen de passen ging voort en hij waar schuwde, dat een verbod van het Afri kaanse Nationale Congres een nog gro tere crisis dan de huidige teweeg zou brengen. Strafbare handeling In Johannesburg hebben gisteren twintig Afrikanen hun pas in het open baar verbrand, ondanks de waarschu wing van regeringszijde dat deze docu menten weer op verzoek aan de politie moeten worden getoond wanneer de toe stand normaal is. Kolonel Van Wijk. plaatsvervangend commissaris van politie, deelde een journalist in Pretoria mee, dat het ver branden der passen een strafbare han deling is en dat de politie zal optreden tegen degenen die zich hieraan schuldig maken en tegen hen die anderen ertoe aanzetten. De Afrikanen zouden boven dien een pas van hun werkgever nodig hebben wanneer zij na het ingaan van het uitgaansverbod over straat moeten. Naar Nederland terug Son ja Hellevaart, een vijfentwintig jarige Nederlandse verpleegster die zes en een half jaar geleden naar Zuid- Afrika emigreerde, heeft besloten naar het vaderland terug te keren, aldus het Amerikaanse persbureau United Pre Zij was een van de vier vrouwen die verleden week maandag verwond wer den door stenen uit de handen van de Afrikanen. In de auto van mej. Helle vaart werden drieëntwintig stenen aan getroffen en er was voor honderd Afri kaanse ponden schade in aangericht. De verpleegster zelf had blauwe plek ken over haar hele rug, een gebroken pink aan haar rechterhand en een hoofdwond. De oproermakers hadden voorts geprobeerd haar uit de wagen te slepen. Een mede-verpleegster die haar vastgehouden had, had een gebroken linkerarm opgelopen en een wond aan de rug. Son ja Hellevaart zei gisteren: „Ik wil van myn leven geen kleurling meer zien. Ik zou er geen meer kunnen ver plegen en als ik in Afrika bleef zou ik daar niet aan ontkomen". Beschuldiging van bisschop Het nationalistische zondagsblad „Dag- breek" heeft intussen stelling genomen tegen kritiek van de zijde van de Angli caanse bisschop Ambrose Reeves van Johannesburg. Deze had gezegd dat de politie van Sharpeville de Afrikanen naar het politiebureau had gelokt en toen het vuur had geopend. „Dagbreek" schreef zondag dat de beschuldiging van bisschop Reeves wel de ernstigste is die een blanke van gezag onder de huidige omstandigheden in de Unie kon uiten. „Wij geloven niet dat de regering be weringen uit zulke bron kan laten pas seren zonder er ernstig kennis van te nemen", aldus „Dagbreek". Ook India wil debat in de Veiligheidsraad bijwonen India heeft de voorzitter van de Vei ligheidsraad, deze maand de Amerikaan Cabot Lodge, toestemming gevraagd, zonder stemrecht te mogen deelnemen aan de vergadering die de Veiligheids raad morgen zal wijden aan de recente onlusten in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika, dat geen lid van de raad is, heeft eerder een soortgelijk verzoek gedaan. Volgens kringen, die in nauw contact met de Afrikaans-Aziatische groep in de V.N. staan, zullen wellicht ook Ghana, Libanon, Pakistan en mogelijk ook Guinea de bijeenkomst willen bijwonen. k>r*iM*d*e>n cosmetica en stralend mooi! Hebt U moeilijkheden? 'Meeëters.puistjes.rimpeltjes, enzj Profiteer dan van de unieke gelegen heid eengrotishjid- advies le onlvan- Juichende negers volgen het ad vies op van Albert Loethoeli. leider van de grootste negerorganisatie in de Zuidafrikaanse Unie. Zij ver branden hun passen. (Tele-foto)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1