Kroesjtsjef toonde zich in Parijs meesterlijk politiek conferencier Keuze van Starfighter had militaire oorzaak WEERBERICHT Handige antwoorden op lastige vragenal ging hij zich aan een onwaarheid te buiten Fa. D. KRET Zn. FLIM De Nederlandse industrie verwerkt 740 miljoen gulden Drukproeven van VARA-radiogids verkocht aan liet weekblad „TV" 't Beste fineer Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 MAART 1960 No. 30010 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) „Monsieur K. komt er bij de dag meer in en gisteren heeft hij tegenover het moeilijkste en zeer veeleisende publiek van de Franse en internationale diplomatieke pers, wier eregast hij op een lunch was, een paar nummers weggegeven, waarmee hij zijn reputatie van mees- terlijk politiek conferencier, goochelaar, akrobaat of hoe men hem in die rol dan ook omschrijven moet, in Parijs eveneens nu wel stevig gevestigd heeft. Kroesjtsjef zag er fris als een hoentje uit, ofschoon hij des morgens al het huis had bezocht waar Lenin vanaf 1909 gedu rende drie jaren woonde en daarna zijn tweede onderhoud voerde met generaal De Gaulle, dat ruim twee uren duurde. En iedereen die de Franse generaal-president wel eens benaderd heeft kan vertellen, dat een ontmoeting met hem beslist geen sinecure is! Accolade voor twee rode voormannen Bij het huis van Lenin, een heel be scheiden huisje van twee kamers en een .euken in een der Parijse volksbuurten, crof Kroesjtsjef het communistische partijbestuur in volle getale en in groot ornaat aan. De beide voormannen Tho- rez en Duclos hadden elk recht op een Russische accolade, ofwel een kus. die echter niet als bij het Franse gebruik op de wangen maar voluit op de mond wordt gegeven. Er was ook weer veel volk op de been dat onstuimig met rode vlaggetjes met sikkels en hamers zwaaide en de grote leider de leuzen toeschreeuwde van .leve de Sovjet-Unie, leve de Frans-Russisch e vriendschap, leve Kroesjtsjef en leve Nina, zijn echt genote". Om iets over enen naar oud Russisch gebruik neemt ook de heer Kroesjtsjef het, ondanks het strenge Franse protocol niet al te nauwkeurig met de klok maakte de Russische premier, vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken Gromyko en van zijn schoonzoon Adjoebei, die als hoofd redacteur van de Izwestia hier als col lega tussen collega's verkeerde, zijn op wachting voor de ruim tweehonderd vertegenwoordigers van de pers. Allerlei vragen Er kwamen veie vragen, loyale, nieuws gierige, geestige en ook wel dubbelzin nig insinuerende en bijna steeds vond hij onmiddellijk het antwoord waarmee hij met goedgespeelde openhartigheid zijn eigen posities op zijn gunstigst ver dedigde. Wat vindt u van generaal De Gaulle? In De Gaulle waardeer ik vooral, zo re pliceerde Kroesjtsjef, zijn patriotisme. Zelf ben ik ook een patriot, die mijn vaderland op de beste wijze poogt te dienen. Ik zou graag voor De Gaulle willen stemmen, vertelde hij met een ironisch knipoogje, maar omdat ik rea list ben, verwacht ik niet dat De Gaulle tevoren eerst bereid zou zijn mijn le vensopvattingen en maatschappelijke visies te aanvaarden en onderschrijven. Je kan beter honderd vrienden dan honderd roebels bezitten, zo putte Kroesjtsjef weer eens uit de onuitput telijke voorraad Russische spreekwoor den en men begreep toen, dat de staats man zijn tafelgenoten nu zijn oprechte vriendschap aanbood. Een vraag over Berlijn beantwoordde de Russische premier in een stemming die een paar graden minder vriendelijk was. De elfduizend Westerse soldaten vormen voor ons geen gevaar. Maar het is nodig nu eindelijk tot een besluit van de tweede wereldoorlog te geraken. Die militaire bezetting is te vergelijken met wat smeulende as, die moet worden opgeruimd om te voorkomen dat kwaad willenden het nog eens tot een nieuw vuur zouden kunnen aanblazen. Omdat er echter ook Duitse journalisten in de zaal waren liet Kroesjtsjef vervolgens het overbekende refrein over 't eeuwige gevaar van het Duitse militairisme ver der niettemin achterwege. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Weinig wind De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: In de vore van lagedruk die de komende 24 uur het weer blijft be heersen valt hier en daar wat regen, maar deze is over het algemeen van weinig betekenis. Er komen ook opkla ringen voor en er heerst weinig wind, zodat in de komende nacht weer plaat selijk mist kan ontstaan. (Opgemaakt te 11.15 uur) 27 MAART Zon op: 657 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 6.38 uur; onder: 19.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.23 uur en 15.41 uur. Laagwater te 11.29 uur en 23.50 uur. (28/3 hoogwater te 4.01 en 16.19 uur, laagwater te 12.11 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. Van eenzelfde taktische omzichtig heid getuigde ook zijn antwoord op een vraag over de Algerijnse kwestie. Hij plaatste zich achter de plannen van generaal De Gaulle, maar om nog even te laten blijken dat hij geen vreemde ling is in het Jeruzalem der Franse bin nenlandse politiek voegde hij er onmid dellijk en nadrukkelijk de datum van 16 september bij. De dag, zoals men weet, waarop De Gaulle voor de Alge rijnen het zelfbeschikkingsrecht pro clameerde waarop nadien wei weer iets werd afgedongen. In een lastig parket Premier Kroesjtsjef werd een keer in een lastiger paket geplaatst. Waarom hebben de buitenlandse corresponden ten in Moskou niet dezelfde rechten en vrijheden als hun collega's hier in Pa rijs? Er volgde nu het zwakste antwoord dat over zijn lippen gekomen is. Er is bij ons meer vrijheid dan hier, meende hij vast te mogen stellen. Een Ameri kaanse journalist zou onmiddellijk wor den ontslagen indien hij een artikel schreef, dat indruiste tegen de belan gen van zijn patroon. In de Sovjet-Unie mogen onze eigen en buitenlandse jour nalisten alles schrijven behalve leugens. Censuur kennen we niet, waarmee de Russische premier dan toch zelf wel een stevig jokkentje ten beste gaf! De beste vraag en het beste antwoord kwamen als de climax aan het slot. In dien ge in onze schoenen stond, wat zoudt gij de heer Kroestsjef dan vra gen, zo informeerde een Franse journa list. Er speelt een brede lach om de mond en de kleine oogjes tintelen van geamuseerde slimmigheid. De enige vraag waar ik niet op verdacht was. geeft Kroesjtsjef toe. IVIaar uit het veld is hij daarom nog niet geslagen. En on der juichend applaus komt hij dan met zijn antwoord voor de dag: journalist Kroesjtsjef zou van premier Kroesjtsjef willen weten waarom meneer de pre sident toch niet meer propaganda voor het communisme maakte. En wanneer hij nu opnieuw alle lachers op zijn hand heeft, exploiteert Kroesjtsjef onmiddellijk zijn succes. Het communisme, gaat hij plotseling weer heel ernstig voort, is een heilige zaak. Misschien schieten mijn krachten te kort om het communisme nu al overal te doen zegevieren, maar weest u er dan van overtuigd dat ik alles zal doen om aan die overwinning mee te werken. Met die verzekering waaraan men zon der moeite geloven kon verliet Kroes jtsjef het luxueuze restaurant in het Bois de Boulogne. Hedenochtend heeft de Sovjet-leider Parijs per vliegtuig naar het zuiden verlaten voor zijn tournee door de pro vincie om a.s. woensdag voor zijn slot- besprekingen met generaal De Gaulle weer in de hoofdstad terug te keren. Adenauer in Tokio Bondskanselier Adenauer is gis teren voor een officieel bezoek van zeven dagen in Tokio aangeko men. Hij kwam met minister Von Brentano uit de V.S., waar hij on der meer besprekingen over Ber lijn beeft gevoerd. Het bezoek van de kanselier is het eerste van een Duits regeringshoofd aan Japan. V.S. moderniseren luchtverdediging De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren meegedeeld, dat zij de verdediging tegen luchtaanvallen gaat reorganiseren. De produktie van de lange-afstands- raket „Bomarc-b" wordt aanzienlijk in gekrompen. De uitvoering van het stel sel „Midas" wordt versneld. Dit stelsel houdt in het oplaten van aardsatellie- ten voor een tijdige ontdekking van vijandelijke raketten. De bouw van waarschuwingsposten voor raketten in Groenland, Alaska, Engeland en een nader te bepalen plaats zal worden bespoedigd. Er komen meer supersonische jacht vliegtuigen, het radarnet wordt verbe terd, de produktie van de lange- afstands-raket „Atlas" en van de „Mi- nuteman" (een raket met vaste brand stof) wordt versneld. Op de raket „Bomarc-B" is de laatste tijd veel kritiek uit het Congres geko men. De laatste zeven proeven ermee zijn mislukt. Alle bioscopen in Brussel gesloten Vrijwel alle Bruselse bioscopen hebben gisteren hun deuren voor een week ge sloten als gevolg van de staking, die de Belgische Bioscoopbond heeft georgani seerd als protest tegen de onrechtvaar dig hoog geachte vermakelijkheidsbelas ting. In aanplakbiljetten zeggen de bio scoopdirecties, dat de staking „wil ver mijden, dat een groot aantal bioscopen voorgoed zal moeten sluiten of de prij zen als gevolg van de zware lasten aan zienlijk moeten verhogen". Van de 10.000 werknemers in de Bel gische bioscopen komen 4.000 in aan merking voor een werkloosheidsuitke ring. De overige zijn ook in andere be drijfstakken werkzaam. Advertentie PHILIPS AUTORADIO v.a. f 158.—. excl. toebehoren. persoonlijke service Bij haar aankomst op de Floriade in Rotterdam werden Prinses Beatrix gistermiddag bloemen aan geboden door het elfjarig dochter tje (links) van de algemeen voor zitter dr. A. Verhage (rechts). LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. De keuze van de „Starfighter" is tot stand gekomen op grond van zuiver militaire overwegingen. Bovendien hebben economische, in dustriële en financiële overwegingen tot de keuze bijgedragen. Dit zegt minister Visser in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de defensie begroting voor 1960, in welk ontwerp een eerste krediet wordt ge vraagd voor de aanschaffing van 't nieuwe toestel voor de luchtmacht. Uitvoerige militaire studies, in nauw overleg en in nauwe samen werking met de Belgische militaire luchtvaartautoriteiten verricht, leidden reeds eind vorig jaar tot een gemeenschappelijk militair oor deel over het vliegtuig, dat toen en ook thans voor de door België en Nederland binnen de NAVO uit te voeren taken het meest ge schikt is om als onderscheppingsvliegtuig, aanvalsvliegtuig en verken ningsvliegtuig dienst te doen. De militaire keuze vond plaats op grond van het feit. dat de „Starfighter", gezien zijn vliegeigenschappen en zijn actieradius, snelheid, elektronische uit rusting en bewapening, voor wat de combinatie van deze taken betreft, de voorkeur verdiende boven andere aan de markt zijnde vliegtuigen. Daarbij is uiteraard tevens met grote zorg gelet op de omvang en betekenis van de bestaan de grondfaciliteiten. Ongetwijfeld zijn andere vliegtuigen beschikbaar of te verwachten. De aan de minister bekende typen waren of nog in een beginstadium van ontwikkeling of voor de doeleinden, welke voor West- Europa gelden, minder geschikt te ach ten. Deze typen toch hebben mogelijk heden, welke de behoeften van de West- europese luchtmachten overschrijden en zouden daardoor mede gelet op de driedelige taak der nieuw aan te schaf fen vliegtuigen de kosten onnodig op voeren. De Belgisch-Nederlandse keuze heeft uiteraard steun gevonden in het feit, dat de Duitse regering reeds eerder haar voorkeur voor de F-104-G had uitge sproken, aldus de minister. Toen beide keuzen samenvielen, bestond er naar het oordeel van de minister alle aanlei ding een weg binnen de NAVO te zoe ken. waarlangs een gemeenschappelijke produktie, een gemeenschappelijke lo gistieke verzorging en zo rtogelijk zelfs een gemeenschappelijke opleiding tot stand gebracht zouden kunnen worden. Niet alleen was en is te verwachten, dat hieruit kostenbesparingen zullen voortvloeien, doch de gemeenschappe lijke produktie opende tevens de moge lijkheid met een gering aantal Neder landse toestellen een economisch ver antwoorde serie vliegtuigen in Neder land te bouwen. De Nederlandse vliegtuigindustrieën, elektronische industrieën. industrieën voor gronduitrusting en industrieën voor toelevering van onderdelen van motoren zullen in de produktie worden ingescha keld. De Nederlandse industrie zal een be drag van circa 740 miljoen gulden aan Duitse opdrachten te venverken krijgen. De Belgische en Nederlandse eigen or ders zullen zoveel mogelijk op basis van pariteit worden verdeeld. De Belgische bedragen liggen hoger dan de Nederlandse in verband met de motorenproduktie, welke voor een zeer groot deel naar België gaat, terwijl de eigenlijke vliegtuigbouw met inachtne ming van in Duitsland bestaande eigen produktiecapaciteit over de deelnemen de landen is verdeeld. De Nederlandse vliegtuigindustrie zal door de komende orders gedurende een aantal jaren vrij wel vol bezet zijn. Met betrekking tot de hulpverlening kan de minister nu nog geen nadere mededelingen doen. De gerechtvaardigde verwachting bestaat dat de VS bereid zullen worden gevon den hulp te verlenen. In het bedrag van 310 miljoen gulden zijr. de bijkomende kosten voor reserve- delen, meetinstrumenten enz. begrepen. De besprekingen tussen België, Duits land en Nederland hebben geleid tot de opstelling van een aantal gedragsregels. Deze behelzen in beginsel de produktie- verdeling tussen België en Nederland op basis van pariteit, de instelling van een bouwdirectie, alsmede van een oontrole- en een beleidsorgaan. De Duitse uitbesteding aan de Neder lands industrie heeft de mogelijkheid geschapen tot een direct lonende pro duktie in Nederland; hetzelfde geldt voor België. Personeelslid maakte extra afdruk Elke week heeft een lid van het per soneel van de N.V. De Arbeiderspers zo deelt men van die zijde mede een extra afdruk gemaakt van het zetsel van de radiogids. Deze extra afdruk maakte hij ten behoeve van het week blad „TV". Die afdruk bevatte het radioprogramma. Hij heeft verklaard, dat hij in de herfst van 1959 door een redacteur van genoemd weekblad is benaderd. Deze bood hem 40 gulden voor elke afdruk die hem in handen zou worden gespeeld. Voor deze verleiding is de betrokkene bezweken. Gedurende de laatste vier maanden heeft hij. naar hij aan de directie van de Arbeiderspers heeft meegedeeld, de redacteur van dat weekblad een afdruk van de radiogids overhandigd, zodra het zetsel gereed was. Dat pleegt ruim een week voor de verschijningsdatum van het weekblad vervaardigd te worden. Het betrokken personeelslid is op staande voet ontslagen. Van de gedra gingen van de redacteur van het week blad zal bij de Justitie aangifte worden gedaan. De hoofdredactie van het weekblad „TV" deelt mede, vooralsnog geen com mentaar te kunnen geven op het be richt, dat door de N.V. De Arbeiderspers is verstrekt Een en ander schijnt ons echter zeer onaannemelijk, aldus de hoofdredactie. Het blad „TV" zou na melijk geen enkel nut hebben van deze drukproeven, daar het reeds op vrijdag ochtend negen dagen voor de verschij ningsdatum. sluit. De hoofdredactie van „TV" zal deze zaak echter diepgaand onderzoeken. Voor het eerst zet een KLM-straal- vliegtuig, de DC-8 „Albert Ples- mande wielen aan de grond op Schiphol. Even later reed het mach tige toestel naar het platform, waar een grote menigte belangstellenden het toestel bewonderde. Advertentie bü H. JANSE - Haarlemmerstraat 129 Fons Rademakers naar Hollywood „The Academy of Motion Pictures Arts and Sciences" heeft Fons Rade makers uitgenodigd naar Hollywood t komen om op 4 april aanwezig te zijn bij de uitreiking van de Oscars. Zoals gemeld staat de film „Dorp aan de ri vier" op de nominatie voor deze prijs onder de rubriek „beste buitenlandse film". Fons Rademakers en de produ cent Loet S. Barnstijn zullen dinsdag naar Hollywood vertrekken. Fons Rade makers zal zijn werkzaamheden aan de film .Makkers staakt uw wild geraas", waarvan de opnamen intussen voltooid zijn, enkele weken onderbreken. Collectie Dreesmaim 4.3 miljoen De veiling van de beroemde kunstcol lectie Dreesmann bij Frederik Muller en Co te Amsterdam heeft in totaal f 4.323,410 opgebracht. De veiling heeft vier dagen geduurd en er kwamen 706 nummers onder de hamer. Jan Musch in ziekenhuis De toneelspeler Jan Musch is voor een operatie opgenomen in het OX..V. gasthuis te Amsterdam. HUURCOMPENSATIE VAN 2'/z% (Van onze Haagse redactie) Evenals dit bg vorige huurverho gingen het geval was, zal het College van Rgksbemiddclaars, wanneer de Eerste Kamer de huurverhoging goed keurt, een besehikking vaststellen, waarhij een loonhgslag van 2,5 wordt voorgeschreven als compensatie voor de verhoogde huur. In de eersta gemeenteklasse zal het minimum f. 4.- per week bedragen of f. 17.35 per maand. In de tweede en derde klasse f. 3.75 en f. 16.25 en in de vierde en vgfde klasse f. 3.50 en f. 15.20. Voor werknemers, wier lonen niet zgn geregeld in C.A.O. of bindende loonregeling en meer dan f. 12.000. per jaar bedragen, wordt de bgslag niet verplicht gesteld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1