REDOUBLEREN L n r "1 L 'ffIE jclitpmiten in de economie der V.S ~l M r 1 E E 1 Tijdige maatregelen tegen een overhitting in Europa Verrassende belangstelling voor de oorlog en de bezetting MACHTIG KRUISTALRAADSEL T~ V z7 9 yanauond ik er in de btadszaal-feest uan j «ar» dekei^abrreh... Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 maart 1960 Zesde blad no. 30010 (Van onze financiële medewerker) Ook al kan er op de Newyorkse beurs nog allerminst van een nieuwe hausse jrden gesproken en is er volgens velen ook geen reden vooreerst zulk een l0sse te verwachten, zo geeft de aandelenmarkt doorgaans toch van een groter ■erstandsvermogen blijk en het indexcijfer voor de industriële aandelen heeft ik ook deze week 10 a 15 punten boven zijn laagste stand kunnen handhaven. Dit is onder de huidige omstandigheden ook de meest gewenste gang van zaken, jdat de aandelenkoersen op de Newyorkse beurs zich, ook na de jongste daling, tb nog altijd op een vrij hoog niveau bewegen en een nieuwe koersstijging ten gemotiveerd is als er ten aanzien van een verdere conjunctuuropgang acrete gegevens voorhanden zijn. )p dit punt voelt men zich in Wall gen tot dusver op de scheepvaartafde- "1'" 1 w ling nog niet gemaakt, maar het is ze ker dat men bij de scheepvaartwaarden eerder van een onder-, dan van een overwaardering kan spreken. eer optimistische visie op tie scheepvaart wt thans nog allerminst zeker. Een sdent van de VS kan in een verkie- jsjaar moeilijk pessimist zijn en aan Voorspellingen van Eisenhower, die steeds in majeur luiden, kan men niet zoveel waarde 'hechten. Van jr betekenis kan de ontspanning op geldmarkt worden genoemd, zoals blijkt uit de hernieuwde verlaging het rentepercentage voor ongedekte messen, waardoor ook de koersstil- op de obligatiemarkt tot staan is lomen, hetgeen uiteraard als een sti- !ans voor de aandelenmarkt wordt chouwd. Ook de verminderde goud- loeiing is een bewijs voor de grotere sstand van de Amerikaanse con cur en als het waar is dat, zoals wordt gemeld, de Amerikaanse Irjjven dit jaar $37 miljard voor owe investeringen zullen uitgeven, of- $4lè miljard meer dan het vorig zal men zich over de industriële iriteit in de VS nog geen zorgen be- irtn te maken. tadanks een kleine teruggang in fe- ari bedraagt de industriële produktie altUd ca. 8% meer dan in 1959, mee in overeenstemming is, dat de rkgelegenheid in februari een nieuw ftepunt heeft kunnen bereiken. symptomen vormen een heel wat ondere basis voor de ontwikkeling de Newyorkse aandelenmarkt dan verwachting van een voortgaande in- lle, die in de tweede helft van 1959 en iurende de eerste weken van 1960 de imaamste bewegingsfactor van de jdelenmarkt was. Een periode van Lsolidatie en stabilisatie kan onder omstandigheden de Newyorkse m slechts deugd doen. Tot op zekere hoogte geldt dit ook van Europese beurzen, die zich de laatste gelukkig van Wall Street wat minder ankelijk voelen, nu gebleken is, dat [de Europese conjunctuur van die in VS minder afhankelijk is geworden, is een gelukkige omstandigheid, dat n ten aanzien van de conjunctuur wikkeling over actuele gegevens be ukt. op grond waarvan tijdig maatre en kunnen worden genomen als blijkt, het gevaar voor oververhitting be lt. Met name in West-Duitsland (ft de regering zich van dit gevaar atlg rekenschap, zoals blijkt uit de wvte maatregelen tot stuiting van de idletexpansie en de verzwaarde belas plicht bij speculatiewinsten. Een en zal vermoedelijk een hervatting de hausse op de Duitse beurzen werst tegengaan, hetgeen, gelet op toersstand van de meeste aandelen en rendement, niet behoeft te worden reurd. ia dit opzicht staat de Amsterdamse er ongetwijfeld beter voor. Men hier op de verwachte winsten en di- lenden niet in die mate vooruitgelo- als bij onze oostelijke buren, afge- avan de internationale fondsen, wel- jn het afgelopen jaar sterk onder de '.oed hebben gestaan van buitenland- aankopen. zoals ook weer uit de re- te cijfers over de geografische sprei- I van de Philipsaandelen is gebleken. 31t heeft overigens niet verhinderd ook in de afgelopen week voor deze eraationale nieuwe koersstijgingen i tot stand gekomen, zodat de 'hoogste «en van het vorig jaar weer worden aderd. Als men de 'huidige noterin- i naast de laagste stand voor dit jaar *tst, ziet men grote verschillen meer lokale industriële aandelen Amsterdam zijn lang niet in die mate tegen. De hoogste notering voor het kxcijfer kwam op 6 januari jl. voor, 268.74, de laagste op 17 februari, nl. IW, waarop nu een herstel tot boven is gevolgd, een stijging derhalve van waaruit blijkt, dat de kopers te iter dam slechts schoorvoetend voor Sag komen, ook al kan deze week een ite stijging van de omzetten worden «istateerd. factoren, welke voor de koersbe- Y.ng van betekenis zijn, blijven echter fmg. Gunstige factoren voor de Amsterdam se aandelenmarkt zijn overigens de ook in ons land dalende rente, zowel voor kort als voor lang geld. hetgeen de Ne derlandse industrie blijkbaar tot de uit gifte van nieuw kapitaal prikkelt. Be halve de grote emissie van de Hoogovens (f. 51,5 miljoen a 150%) zijn er deze week enkele kleinere missies, welke al gemeen goed worden ontvangen. Hiertoe werken ook de vele dividend verhogingen over 1959 mee, waardoor de rendementsverhouding op de Amster damse aandelenmarkt wordt veibeterd en gunstig afsteekt tegen die te New- York en aan de Duitse beurzen. Wat voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse economie tenslotte ook van belang is, dat is de grotere pro- duktiviteit, welke in vele bedrijven kan worden verkregen. Ze blijkt ook uit de in het prospectus vermelde gegevens van de Motorenfabriek Pluvier NV (brom fietsen), waarvan de aandelen thans aan de beurs worden gebracht tegen een koers, die de laatste weken vrij sterk is opgelopen. Als de buitenlandse beurzen de stemming hier niet komen bederven, staan de vooruitzichten van de Amster damse aandelenmarkt zeker niet slecht. 'i de bemoedigende cijfers over de astriële produktie van het vierde Maal, wijzen de cyfers van de per ul. openstaande orders in vergelijking die van ul. september op een ver- stljging, welke zeer belangrijk is als 5 ze tegenover de cijfers van uit. 1958 1. Vooral geldt dit van de papier- teken, de schoenenindustrie, de rij- I ('bromfietsen)industrie, terwijl ook textielindustrie goed voor de dag 3t. Terwijl in de metaalindustrie een re gelijkmatigheid valt te constate- zün de openstaande order in de wpsbouw kleiner dan een Jaar ge- ,a» hetgeen niemand zal verwon de- zUn de openstaande ordiers ln de «psbouwmljen, dan hebben de mees- Toreerst echter nog volop werk. oor scheepvaartmijen kan het als een toig symptoom worden beschouwd, do nieuwbouw vermindert en aan de *o kant veel schepen worden ge- waarin een van de oorzaken ligt do recente verbetering op de vrach- aarkt. De directie van de Stoom- rt Mij „Nederland" heeft, evenals die de KNSM een minder somber ge- doen horen dan de meeste van de Wi. constateert een groter aanbod van en een opgelegde tonnage van meer dan 4% van de wereldvloot, tonnage echter uit een bedrijfs- 'omisch oogpunt niet meer rendabel '0 dus geen groot gevaar voor de 'htenmarkt oplevert. Ook de daling de bouwprijzen met ca. 20% sinds «atste twee jaar is In het voordeel de scheepvaartmijen, zowel met het op de nieuwbouw als door de lagere [Mjvlngen, welke daardoor mogelijk Veel indruk hebben deze opmerkin- (Van onze Amsterdamse correspondent) Het fotoboek „Toen.19401945", dat ter gelegenheid van de lustrumherden king van de bevrijding door het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie is samen gesteld, zal binnen enkele weken verkrijgbaar zijn. De eerste oplage van 40.000 exemplaren is reeds geheel door de boekhandel besteld; een tweede druk van 30.000 exemplaren zal in mei van de pers komen. Tijdens een bijeenkomst te Amsterdam zei dr. L. de Jong, directeur van het Rijksbureau, aangenaam verrast te zijn, door de bijzonder grote belangstelling die er de afgelopen weken voor de oorlog en de bezetting bestaat. Onze bridgerubriek De bridgevraag van deze week: Oost gever, OW kwetsbaar, paren- wedstrijd. Oost past. Zuid past, West 1 klaveren. Noord 3 harten, Oost 4 ruiten. Wat biedt Zuid op: Sch. 7, 5, 4: Ha. A, 8. 3,; Ru. A, V, 9. Kla. 10, 8. 6. 5? Antwoord elders op deze pagina. Eén van dc meest opwindende situaties die het bridgespel kent, ontstaat wanneer een geredou bleerd eindcontract wordt ge speeld. Op zichzelf is dat een zeld zaamheid, want in de gevallen waarin men een redoublet zou kun nen plaatsen, zal men dat toch vaak moeten nalaten, om de tegen partij géén kans te geven uit het bod weg te lopen. Bijvoorbeeld: West opent met 1 har ten, Noord zegt 2 klaveren en Oost dou bleert (strafdoublet). De Zuidspeler 'heeft: Sch. A; Ha. 7. 6. 5, 4; Ru. H, 10, 6, 4, 2; Kla. 8. 5, 3 Zuid heeft alle aanleiding te veron derstellen, dat 2 klaveren gedoubleerd voor NZ een uitstekend contract is de 3 troeven mee. de schoppenaas sec. en de ruitenheer zullen elk zéér waardevol le bijdragen voor Noord zijn. Waarom moet Zuid nu niet redouble ren? Eenvoudig, omdat hij niet zeker weet, dat hij bn een eventueel ènder contract evenveel wint. Laten we aan nemen. dat 2 klaveren gemaakt wordt; NZ schrijven dan 180 punten (wedstrijd telling). terwyi een overslag nog 100 of 200 (kwetsbaar) zou geven. Zuid is dus al vrijwel zeker van 180 punten maar aLs de tegenpartij bang zou worden door zijn redoublet weg loopt naar 2 harten of 2 schoppen, zal NZ vermoedelijk niet positief schrijven; Integendeel, de kans is groot dat OW een aantal punten plus gaan schrijven. Het redoublet na een strafdoublet zal dus praktisch nooit op een laag con tract worden toegepast de kans is te groot dat de tegenpartij wegloopt. Op deze gedachte is dan ook de theorie ge baseerd, dat een redoublet na een laag strafdoublet een andere betekenis heeft dan het aantonen van kracht. Het redoublet wordt gebruikt als wegloop-signaal voor de eigen partij, het is een zgn. SOS-bod. Voorbeeld: West opent 1 harten,, Noord zegt 2 klaveren, Oost doubleert en de Zuidspeler heeft: Soh. V. 8. 7. 5. 4. Ha. 8. 5. 3, Ru. H, 10, 9, 7, 4. Kla. Er is geen ver vooruitziende blik voor nodig om vast te stellen, dat 2 klaveren gedoubleerd géén feest voor NZ zal wor den. Zéér waarschijnlijk is een eindbod van 2 ruiten of 2 schoppen beter doch welke van de twee? Dit hangt af van Noordspel hij zal moeten „kiezen" tussen schoppen en ruiten. Maar hoe? Door het geven van een „redoublet", waarop Noord niet mèg passen en dat betekent „partner, kies tussen ruiten en schoppen (de ongeboden kleuren) doch laat niet 2 klaveren geredoubleerd spe len. Noord zal dus op een spel: Sch. A, 8, Ha. 7, 6, Ru. V, 8, 4, Kla. H, V. 9. 7. 5, 3 het reboublet moeten uitnemen met 2 ruiten; immers ruiten is zijn langste kleur van de ongeboden kleuren. Landbouwbeleid in E.E.G. Woensdag 6 april zal door de Euro pese Beweging in de grote zaal van het „Rijnhotel" te Rotterdam een conferen tie worden belegd over voorstellen van de EEG-commissie inzake het gemeen schappelijk landbouwbeleid. Als spiekers treden op de heren dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie van de EEG, mr. B. W. Bies heuvel. voorzitter van de Ned. Chr. Boe ren- en Tuindersbond, Th. Boersma, voorzitter van het algemeen orgaan voor de voedselvoorziening, ir .B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, H. J. de Koster, voorzitter van de landbouwintegratie-commissie van de drie centrale industrie-verbon den, C. J. van der Ploeg, voorzitter van de Ned. Kath. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", ir. H. Vredeling, hoofd van de wetenschappelijke afdeling van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond. Het redoublet kan óók gegeven wor den door de bieder zelf: West 1 harten. Noord 1 schoppen, Oost doubleert. Zuid en West passen. Indien Noord nu redou bleert. doet hij dat uit wanhoop en niet omdat hij denkt 1 schoppen geredou bleerd te winnen. Ook dit redoublet is een bevel aan partner om een andere kleur te kiezen. Men verwarre dit redoublet niet, met het redoublet dat gegeven wordt na een informatiedoublet der tegenpartij. Noord 1 SA (of een kleur) Oost doublet Zuid redoublet dit laatste bod toont wel degelijk kracht en Zuid is bereid even tueel het gedoubleerde contract te spe len. Al met al, een belangrijk onderwerp voor sterke wedstrijdspelers. Antwoord op wekelijkse bridgevraag: In hoofdzaak is deze vraag belangrijk om wat Zuid niet moet doen. hij moet nl. bepaald niet doubleren. De harten slagen bij het tegenspel zullen één. mis schien geen bedragen en de ruitenkleur levert ten hoogste 2 slagen op Bij part ner mag men niet op slagen rekenen hij heeft preëmptief. d.w.z. zwak. gebo den. Goed is het bieden van 4 harten passen kan ook wel een voldoende krij gen. H. W. FILARSKI STEIGER STORTTE IN Zes arbeiders gewond In de fabriek van de Nederlandse Aluminium Maatschappij N.V. aan de Grocnewoudsedük 1 te Utrecht-west stortte gisteravond een 8 meter hoge steiger omlaag. Op de steiger bevonden zich zes personen. Zij moesten allen met ernstige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis worden overge bracht. De bedrijfsarts, dokter Warffemius en zijn assistent, die Juist in dit continu bedrijf spreekuur hielden, waren direct aanwezig om eerste hulp te verlenen. Doordat de schilders bedolven waren onder de meegevallen potten met alu- miniumverf was het moeilijk precies de verwondingen van de slachtoffers vast te stellen, maar zeker is dat er veel arm- en beenbreuken bij zijn. Invoering vijfdaagse werkweek bij A.K.U. De Algemene Kunstzijde Unie NV te Arnhem wil op 1 januari 1962 de vijf daagse werkweek volledig invoeren. Met de vakbonden is hierover een voorlopige afspraak gemaakt. Een eerste aanzet om te komen tot deze vijfdaagse werkweek kan worden gezien in 't reeds vrijaf heb ben op elke 3e zaterdag in de maand van bepaalde afdelingen, die daarvoor in aanmerking komen. Voor 1960 zullen dat dus in totaal 12 zaterdagen zijn. Volgend jaar zullen dit er 24 worden, waarna men dus met ingang van 1962 de vijfdaagse werkweek volledig wil doorvoeren. Vocalistenconcours in 's Hertogenbosch Van 3 tot en met 7 september zal te 's-Hertogenbosch het zevende interna tionale vocalisten-concours worden ge houden. De jury voor dit concours wordt ge vormd door Manus Wlllemsen (voor zitter), Hilversum, Frans van Amels- voort, 's-Hertogenbosch. Hélène Bou vier, Parijs, Leonce Gras, Brussel, Roy Henderson, Londen, Gerhard Husch, München, Virgilio Mortari, Venetië, Julius Patzak, Wenen, Frans Vroons, Amsterdam, Annie Woud, Overveen. Advertentie HECHTMACHINES HECHTTANGEN. Reed, vanaf f2.45 met 1000 nietje,. Nimmer tevoren is het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie zo veelvuldig geraadpleegd voor publikaties als aan de vooravond van deze lustrumherden king. In niet minder dan 12 tijdschriften zullen de komende weken herdenkings artikelen verschijnen, terwijl daarnaast tal van boeken over de bezettingstijd het licht zullen zien. In vrijwel alle ge vallen heeft het Rijksbureau de auteurs van documentaries voorzien, en de ma nuscripten op juistheid van feiten ge controleerd. In de eerste week van mei zal het Rijksbureau materiaal afstaan ten be hoeve van 33 tentoonstellingen die in verschillende plaatsen van het land worden gehouden. In 20 gevallen moest de medewerking worden geweigerd, om dat alle beschikbare materiaal reeds was uitgeleend. Vijf jaar geleden tijdens het jubileumjaar 1955 zijn er slechts tien tentoonstellingen gehouden. Wat is de oorzaak van die plotselinge belangstelling voor de bezettingsjaren. Dr. De Jong acht het begrijpelijk dat de mensen kort na de bevrijding niet graag aan de oorlogsellende herinnerd wilden worden. HU meende echter dat de „incubatietijd" nu wel voorbij is en herinnerde aan het beroemde werk van Remarque „lm Westen nichts neues", dat ook eerst tien jaar na de eerste we reldoorlog een „bestseller" is geworden. Maar, zo zei dr. De Jong, wellicht heb ben de anti-semitlsche relletjes de men sen de ogen wel geopend. Het is een verheugend feit dat dit jaar niet minder dan vier voortreffelijk samengestelde boekjes over de oorlog zijn verschenen die zich speciaal richten tot de jeugd die de bezetting zelf niet heeft meegemaakt en tot dusver vrijwel van goede voorlichting over dit onder werp was verstoken. „Volk in verdruk king en verzet" heeft een oplage van enkele honderdduizenden en zal voor namelijk op de scholen worden ver spreid. Daarnaast zijn verschenen ..De vrijheid wordt duur betaald" en „Ver vierde boekje dat nog geen titel heeft in voorbereiding is. Het Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie heeft voorts o.a. materiaal verstrekt voor de radioprogramma's van vijf minuten die dagelijks door KRO en NCRV om vyf voor een worden uitge zonden. Begin mei start de televisie met een programmaserie over de bezetting. 1 2. 3 y 7 (O II 12. 13 14 if 16 [is '9 2.0 zl 24 26 |23 HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN - TELEF. 21400 In dit diagram moeten geen woor- i gaat dus alleen om getallen van vier den maar getallen worden ingevuld, cijfers, waarvan de omschrijving ge- drukking, verzet, victorie", terwijl een en wel in elk hokje een cijfer. Het I geven is. HORIZONTAAL: 1. omgekeerde van een kwadraat 4. grootste kwadraat van vier cijfers 5. som van twee dertiende machten 6. omgekeerde van het kwadraat van een even getal 9. derde macht 13. kwadraat van een priemgetal 15. twaalfde macht 17. kwadraat van getal dat uit twee gelijke cijfers bestaat 18. elfde macht 20. zevende macht 21. omgekeerde van het kwadraat van getal van twee gelijke cijfers 22. getal tot eigen macht verheven 26. symmetrische derde macht 27. kwadraat 28. zelfde als 17 horizontaal 29. twaalfde macht plus kwadraat VERTICAAL: 1. omgekeerde van derde macht van een priemgetal 2. grootste getal van vier cijfers dat een vierde macht min 1 is 3. derde macht 7. derde macht van priemgetal 8. derde plus veertiende macht 10. achtste macht 11. omgekeerde van kwadraat van getal van gelijke cijfers 12. kwadraat van priemgetal 13. vijfde macht 14. vierde macht 16. derde macht 18. kwadraat 19. derde macht van priemgetal 23. derde macht 24. kwadraat 25. omgekeerde van achtste macht Oplossingen onder het motto ..Kruis- talraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Witte Singel 1, te Lelden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f. 5.en twee prijzen van f. 2.50 beschikbaar, waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. de ie week beyov? (noc) widrt Iffese) Lewie het Leidse VoiksWwis Sfoot daarom het winter jiimseizoen. binnenkort komt de tenVoowsteilinQ „Huis, huisraad'naar Leiden {S ift Oeystqeest verza de rjedc Oranje verenigiVicj Lefcisö werkyevneevj - schap „OekateVhad Voordracht;? avond C~—j J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17