De Russische dictator heeft een vrouw met een vriendelijk gezicht KVP tevreden over het beleid kabinet-De Quay Tienduizenden Parisiennes op de been toen Nina Kroesjtsjewa met haar dochters ging winkelen Sociaal-geneeskundigen zullen in toekomst noodzakelijk zijn WITTE KRUIS Export van gezouten haring is in liet jaar 1959 iets terug gelopen Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 maart 1960 Derde blad no. noemde, het tweede etmaal van het be zoek van het hoogste Russische gezin aan Parijs, die eindigde met een Rus sisch diner aangeboden aan gastheer De Gaulle. Caro van Eyck moet (Van onze correspondent in Parijs) rust nemen escorteerd door de echtgenote van mi nister Prey, werden in het warenhuis terstond in een lift geloodst en naar de directiekamer gebracht, waar vijftien Parijse mannequins de confectie-jurken toonden, die de Kroesjtsjewa's liever wilden zien dan de haute-couture- modellen, waarmee het officiële Frank rijk zijn grandeur nog eens had willen onderstrepen. Nadat de dochters van de Russische premier nog eens een steelse blik hadden geworpen op de nieuwe Ita liaanse sweater-collectie van het waren huis, verdween het gezelschap weer even snel als het gekomen was. Alleen had het toen de armen vol met bloemen en flessen parfum, al zullen de merken „Tabou", „Femme" en „Moment Su prème" misschien niet helemaal passen bij de onopgemaakte, strenge, maar overigens intelligente gezichten van de dochters van Kroesjtsjef. Dat was dan wat de Franse pers de „dag van Nina" De vrouwen van Parijs hebben donderdagmiddag haar handen warm geklapt voor een moeder, die met haar drie dochters uit winke len ging, voor vier vrouwen die er simpeler en opvallender uitzagen dan de bescheidenste Parisienne: Nina Kroesjtsjewa en haar docthers Rada, Julia en Helena. Het was donderdag onomstreden de dag van Nina. Althans, volgens de Parijse pers, die dozijnen van zijn scherpste reporters en fotografen iedere pas doet volgen van degene, die de kleurrijkste staatsman ter wereld heet te zijn: Nikita Kroesjtsjef. Maar Kroesjtsjef houdt zich tot nu toe bijzonder op de vlakte, het enige detail, dat men hem donderdag kon toeschrijven was, dat hij op de lunch bij premier Debré de Franse keuken eer aandeed door zich tweemaal van ieder gerecht te bedienen en zes verschillende kazen te proberen! Alleen belangstelling voor confectie-jurken Het volle licht der publiciteit richtte zich op de kleine moederlijke, gr ij ze vrouw die Nina Kroesjtsjewa heet. Met foto's van een halve pagina brachten de Parijse kranten de episode, die even een kleine schaduw over haar moederlijk heid wierp: een andere moeder, een Hongaarse, had zich voor haar op de knieën geworpen om verlof voor de overkomst van haar in Boedapest ach tergelaten kind af te smeken, toen Nina met mevrouw De Gaulle een ziekenhuis bezocht. De foto's laten op dat moment allerlei verschillende Nina's zien: een fronsende, een ogen-sluitende en ten slotte toch een meewarige. Het zal aan de Franse pers niet liggen wanneer dat kleine Hongaarse meisje niet naar haar moeder terug mag! Niet zozeer denkende aan de duizen den kinderen, die nog door het ijzeren gordijn van hun ouders gescheiden wor den, maar misschien toch gestimuleerd door dit verhaal waren legioenen Parijse vrouwen in de miezerige regen op pad gegaan om een glimp van Nina op te vangen. De romantiek der damesbladen slaat bij de Parisiennes hevig aan, de grote vraag blijft voor haar: hoe kan een veel gesmade dictator een vrouw hebben met een zo vriendelijk gezicht? Vrouwelijk Parijs had al gesmuld van de verhalen over Nina's ochtendbezoek aan het modernste lyceum van de Franse hoofdstad. In het laboratorium van de school had een stoutmoedige leerlinge een witte muis voor Nina's neus laten bengelen. En voordat Kroesj- tsjefs echtgenote daar hartelijk om ge lachen had, was er een rilling over haar rug gelopen, die de, ook bang voor mui zen zijnde Parisiennes plezierig bekend voorkwam. Vrouw met allure De vrouw, die beapplaudisseerd door een 20.000 Parisiennes voor een groot warenhuis, de Galerie Lafayette, uit haar officiële auto stapte, zag er overi gens zelf ook een tikje muisgrauw uit. Zy droeg de simpelste aller zwarte jas sen en had geen hoed op het grijze haar, dat door de kille wind wat uit fatsoen werd gewaaid. Het haar van haar drie dochters had er geen last van, dat zat in stevige vlechten op het hoofd gebon den. Voor de Parisiennes, die anders snel klaar staan om een zo provinciaal uiterlijk met striemend commentaar af te straffen, glimlachten en applaudis seerden alsof „Miss Heelal" zojuist was gearriveerd. Was dat alleen de publici teit die een aureool om Nina's grijze haren heeft gelegd? Ik geloof het niet: deze onopvallende, kleine, grijze vrouw heeft allure, dezelfde imposantheid als haar kleine, ronde echtgenoot, de macht en de uitdaging van de Russische ruimte en de 200.000.000 mensen, die op hun manier in opmars zijn. Nina Kroesjtsjewa moest haar tien duizenden belangstellende seksegenoten zo'n beetje uit de verte toewuiven. De Quai d'Orsay (Buitenlandse Zaken) had voor een knellend protocolair keurslijf gezorgd, dat de ongedwongen ontmoe tingen, waarmee zij voor Nikita in de Verenigde Staten het ijs brak, onmoge lijk maakte. Nina en haar dochters, ge- Prof. dr. Muntendam: Samengaan geneeshunde-teehnieh (Van onze Haagse redactie) De gezondheidszorg heeft nauw te maken met problemen van technisch- hygiënische aard. Zy treden aan de dag op het gebied van dc drinkwatervoor ziening, de vuilverwijdering, de luchtverontreiniging, het milieu waarin het kind opgroeit en het arbeidsmilieu waarin de volwassene komt te verkeren. De problemen tonen de belangrijke plaats aan, die de gezondheidstechniek inneemt in de gezondheidszorg. Zij maken het begin van een officiële opleiding tot sociaal-geneeskundige noodzakelijk. Dit betoogde de directeur-generaal van de Volksgezondheid prof. dr. Muntendam gisteren in Den Haag, waar de afdeling gezondheidstechniek van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs haar 25ste verjaardag vierde. „De groeiende noodzaak gebruik te maken van oppervlaktewater en de toe nemende bronnen van mogelijke veront reiniging van dit water, zowel buiten als binnen onze grenzen, verontrusten ons in hoge mater", aldus prof. Muntendam. Hij voegde er aan toe, dat de radio-acti viteit als moderne besmettingsbron zich heeft gevoegd bij de in omvang en geva rieerdheid toenemende industriële ver ontreiniging van het water. (Speciale berichtgeving) De actrice Caro van Eyck, draagster van de Theo Mann-Bouwmeester-ring, en verbonden aan de toneelgroep .Thea ter Arnhem', zal op doktersadvies min stens 14 dagen rust moeten nemen. Ge poogd zal worden de bijzondere voorstel ling van Euripides Ighigeneia in Aulis, vandaag in Theater Gooiland te Hilversum in het kader van de mani festatie „Hellas" in Hilversum waar in mevrouw Van Eijck de rol van Klu- taimestra vertolkt nog te kunnen laten doorgaan, maar in ieder geval zal zon dag in Gooiland inplaats van Helmann's „De kleine vossen", een voorstelling worden gegeven van J. B. in welk stuk de rol van Caro van Eijck thans, zoals reeds eerder moest geschieden, door Elise Hoomans wordt vertolkt. Mevrouw Van Eijck heeft deze zomer een zware operatie ondergaan, die haar krachten zeer heeft aangetast. "Niette min heeft zij zo spoedig mogelijk weer aan het werk willen gaan. Het drukke leven en daarbij de emoties bij de toe kenning en uitreiking van de Theo Mann-Bouwmeesterring blijken thans teveel te zijn geweest. „Ik vind het verschrikkelijk het pu bliek waarvan ik juist deze dagen zo veel liefs heb ondervonden, nu te moe ten teleurstellen", zei ons mevrouw Van Eijck, „maar het gaat werkelijk niet meer". Robert de Vries, directeur van de Toneelgroep Theater, verzekerde ons: Mevrouw Van Eijck is iemand die nietzo gauw opgeeft en steeds weer door wil gaan. Voor haar zelf is het 't allerergst". Prof. Romme voor partijraad De leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, prof. C. P. M. Romme, heeft gisteravond zijn waardering uit gesproken voor de houding van mi nister J. W. de Pous voor zijn houding in het bouwconflict. „Met rust en evenwichtigheid en zonder aarzeling heeft hij gewaakt voor de zaak waarvoor hij als minister van Economische Zaken waken moest" aldus prof. Romme, die sprak tijdens de vergadering van de partijraad van de KVP, welke gisteren en vandaag te Utrecht gehouden wordt. De fractieleider sprak over de hou ding van de partij tegenover het ka binet-De Quay. Hij stelde deze houding afhankelijk van een viertal punten waaraan „het ka binet zijn volle aandacht zal moeten ge ven om de KVP te kunnen bevredigen". 1. De kinderbijslagwet; 2. de woning bouw; 3. bezitsvorming; 4. de vrijere loonvorming. „Wat punt 1 betreft", aldus prof. Rom me, „willen wij allen een snelle realise ring. Het stemt tot tevredenheid", aldus prof. Romme, „dat minister Van Rooij bij de behandeling van de begroting voor 1960 als zijn mening te kennen gaf dat de algemene kinderbijslagwet de hoogste prioriteit heeft." De aanpak van de vrijere loonvorming die prof. Romme in oktober 1959 een moedige sociale daad noemde, betitelde hii nu als een „geslaagde sociale daad". „Natuurlijk is nog niet alles in kannen en kruiken met de vrijere loonvorming, maar wel is de regering geslaagd in haar opzet om te komen tot een redelijke wel vaartsverbetering in de kringen der loontrekkenden voor het ingaan van de huurverhoging". Woningbouw „Een nauwe samenwerking tussen chemici, physici cn technici enerzijds met toxicologen, fysiologen en biolo gen anderzijds is noodzakelijk ter bestu dering van de met het oog op de volks gezondheid te stellen normen voor het drinkwater". Vervolgens noemde prof. Muntendam de vuilverwijdering, zowel van vloeibaar vuil als van vaste afvalstoffen als factor die pleit voor een nauwe samenwerking tussen geneeskunst en techniek. Prof. Muntendam deelde tenslotte mede, dat „slechts een korte tijd ons nog scheidt van het begin van een officiële opleiding tot sociaal-geneeskundige. Ir. Fetter behandelde de ontwikkeling van de gezondheidstechniek in de afge lopen 25 jaar. Hij noemde de heren ir. Meyers en prof. Krul als twee initiatief nemers, aan wie de gezondheidstechniek voor een belangrijke mate haar huidige plaats in de gezondheidszorg heeft te danken. Ir. Fetter betoogde, dat het vrywel zeker is, dat door de enorme groei van de industrie, gepaard gaande aan de snelle aanwas van de bevolking, in Ne derland in de naaste toekomst op veler lei gebied voorzieningen moeten worden getroffen wil Nederland in zijn geheel een goed bewoonbaar land blyven. „Wy moeten bovendien nog denken aan de komende kernreactoren met hun afval stoffen en reeds nu zeer urgent aan de snelle verontreiniging van de Ryn", aldus ir. Fetter. Prinses Beatrix maakte gisteren na opening van de Floriade een tochtje met de kabelbaan van het herenhuis naar eht voorplein van de Ahoy-hal. Dies te Utrecht Prins Bernhard heeft gistermiddag in de Domkerk te Utrecht de plechtige senaatszitting ter herdenking van de 324ste dies natalis van de Utrechtse Rijksuniversiteit bijgewoond. De rector-magnificus van de Univer siteit, prof. dr. J. F. Nuboer, hield tijdens de zitting een rede over „hoogtij en schaduwen der hedendaagse chirurgie", waarvan wij gisteren reeds een en ander schreven. Daarna overhandigde hij na mens de senaat en curatoren van de Universiteit aan de heer Frits Lugt een gouden erepenning. Deze „gulden ere medaille" is in 19oo bij het 300-jarig be staan van de Utrechtse Universiteit in gesteld. Tijdens de herdenking van dit eeuwfeest werd het eerste exemplaar aangeboden aan Koningin Wilhelmina. Vlak na de tweede wereldoorlog ontving prof. R. Ege, rector magnificus van de Universiteit te Kopenhagen, de tweede gouden medaille. Aan het slot van de plechtige senaats zitting hing Prins Bernhard prof. Nu boer een nieuwe ambtsketen om. Deze fraai geciseleerde zilveren keten is bezet met diverse kleurstenen, die de facul teiten symboliseren, en met twee geëmail leerde wapens van de stad Utrecht. De ambtsketen is vervaardigd door de edel smid Adriaan Begeer, een kleinzoon van Cornells L. J. Begeer, die in 1930 ook een dergelijke ambtsketen voor de rector magnificus van de Utrechtse Universi teit maakte. Met betrekking tot de woningbouw wees spreker op het intensieve overleg, dat in de afgelopen maanden over dit onderwerp tussen regering en de vaste Kamercommissie en de regering en de Kamer in haar geheel gevoerd is. Bij dit overleg ging het de KVP er voorname lijk om redelijke zekerheid te krijgen be treffende de aanbouw van een zo groot mogelijk kwantum betaalbare woningen voor arbeiders en kleine middenstanders, de categorieën waarop de woningnood zich steeds meer toespitst. Prof. Romme was van meying, dat de uitkomst van dit overleg in hoofdzaak niet onbevredigend is. Deze hoofdzaak namelijk, dat van het totale bouwplan 80.000 woningen er tenminste 42.500 in de laagste categorie gebouwd zullen wor den, woningen dus met „betaalbare hu ren". Over het Grootboek Woningverbete ring de huurblokkering merkte prof. Romme op, dat dit zijn werk op in 1957 te komen tot een huurverhoging van 25%, heeft gedaan. Als politiek com promis was het echter niet meer nodig en als middel om te komen tot woning verbetering, 'heeft het gefaald. Liberalisatie Met het 'begrip „liberalisatie", dat in de nieuwe huurwet geïntroduceerd werd en dat inhoudt een vrijmaking van de huren en daar waar de stand van de woningmarkt zulks toelaat, kon de meer derheid van de fractie van de KVP zich verenigen, temeer daar het amendement Van Heivoort (de betrokken gemeente besturen moeten vooraf gehoord worden) door de regering overgenomen is. Op het stuk van de bezitsvorming ver geleek prof. Romme het plan dat de re gering in november van het vorig jaar ter tafel bracht met het KVP-bezitsvor- mingsplan-1959 en hij kwam tot de con clusie, dat de uitkomst van die vergelij king geenszins onbevredigend was. Toch miste hij de gedachte van overdracht van Staatsbezit naar particulier klein- bezit in het plan van de regering. Dat er van liberale werkgeverszijde bezwaren tegen dit plan worden aangevoerd, voor al -met het oog de discriminatie van hen die het langst bezitloos zullen blyven, bevreemde spreker, omdat er van die zij de nooit bezwaren zijn gekomen tegen bijvoorbeeld de fiscale vrijstelling van 'n lijf rentepremie tot een bedrag van f. 3600.—. Premier Grotewohl zond een brief aan dr. Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Een onbekende man overhandigde gisteren in de functie van geheimzinnige communistische „postbode" aan een militaire wacht voor 't paleis Schaum- burg de zetel van Bondskanselier Adenauer te Bonn een brief van de Oostduitse communistische minister- presdent Grotewohl. Daarin stelt Gro tewohl voor om een Westduits-Oost duits vredesverdragdelegatie naar de op 16 mei te Parijs beginnende topconfe rentie te zenden. Verder bevat de brief een reeks vertogen dit geheel overeen stemmen met wat de Russen de laatste maand te berde hebben gebracht over Berlijn en de Duitse eenheid. In Bonn is men van deze brief even min onder de indruk als van voorgaande Oostduitse pogingen om officieel con tact met de Bondsrepubliek te verkrij gen. Men stelt zich hier op het stand punt dat het communistische regime van Ulbricht en Grotewohl in Oost- Berlijn niets anders is dan een door Moskou naar voren geschoven pion die zeker niet de mening van de 17 miljoen bewoners van Oost-Duitsland repre senteert maar door terreur en bedrog Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Bedankt voor Enkhuizen C. F. J. Anto nides te Obdam. Beroepen te Zetten-An- delst G. van Estrik te Nieuwland. Aan genomen naar Wouterswoude D. C. van Wijnen, kand. te Gouda naar Beusl- chem B. C. de Gelder, kand. te Alblasser- dam. GEREF. KERKEN Beroepen te Buitenpost C. de Kruyk Ir te Siddeburen te Eernewoude F. de Jong, kand. te Dokkum. Aangenomen naar Schagen (voor de Evangellsatle-arbeld) W. H. Gispen, kand. te Amstelveen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam mej. da. M. de Boer te Vlissingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Woerden A. F. Honkoop te Goes. Van honderd meter hoogte sloeg Prinses Beatrix gisteren van de om loop van de koepel in de Euromast het tentoonstellingsterrein van de door haar geopende Floriade en de stad en haven van Rotterdam gade. DE echte PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! en gesteund op de Russische bajonetten op de been weet te houden. Inmiddels zijn in Bonn de eerste commentaren verstrekt op Kroesjtsjef's anti-Duitse betogen tijdens zijn bezoek aan Parijs. De grote regeringspartij, de CDU. deelde mee dat de Russische mi nister-president geen gelegenheid voor bij zal laten gaan om het spook van het Duitse militairisme op te roepen en voorts dat het geregelde schelden op de Duitsers op Kroesjtsjef zeker geen we zenlijke bijdrage voor de ontspannings- politiek kan zijn. Ook de grootste op positiepartij, de SPD, heeft niet veel goeds voor Kroesjtsjef over. Zij zegt on der meer dat het mogelijk is dat Kroes jtsjef wil pogen de these van de huidige status quo in Europa en Duitsland voor te stellen als basis voor 'n goede Frans- Russische verhouding. Gedurende het jaar 1959 werd in to taal 363.699 vaten gezouten haring ge ëxporteerd, hetgeen circa 34.500 vaten minder is dan in 1958. Deze verminde ring in export kunnen wij in hoofd zaak toeschrijven aan de verkoop naar Oost-Duitsland. Dit dient meer per seizoen te worden bezien dan per kalenderjaar. In 1958 werden ruim 70.000 vaten naar dit land verkocht en in 1959 circa 35.000 vaten. Dankzij de cijfers van de Dienst van de Nederlandse Haringcontrole zijn wij in staat een overzicht te geven van de export van gezouten haring, na de tweede wereldoorlog: 1946 127.738 vaten; 1947 303.740 va ten; 1948 460.441 vaten; 1949 478.034 vaten; 1950 338.857 vaten; 1951 524.198 vaten; 1952 447.103 vaten; 1953 603.599 vaten; 1954 652.866 vaten; 1955 508.506 vaten; 1956 455.019 vaten; 1957 490.809 vaten; 1958 398.195 vaten; 1959 363.699 vaten. Laten wij de jaren 1946 en 1947 bui ten beschouwing dan is er slechts één jaar geweest, n.l. 1950, waarin de ex port van gezouten haring een lager peil bereikte. In de andere jaren werd be langrijk meer uitgevoerd. De in 1959 geëxporteerde hoeveel heid gezouten haring heeft opgebracht ca. f. 27.3 miljoen, hetgeen bijna f. 900.000 minder is dan in 1958, in welk jaar er nochtans ruim 34.000 va ten meer werden geëxporteerd. De gemiddelde prijs per kg. van gezouten haring is sinds 1953 voortdu rend gestegen. In 1953 bedroeg deze f. 0.54 per kg., vervolgens f. 0.55 in 1954, f. 0.57 ln 1955, f. 0.62 in 1956, f. 0.63 in 1957, f. 0.71 in 1958 en f. 0.75 in 1959. Indien wij deze laatste prijs vergelijken met 1953 dan zien wij een prijsstijging van f. 0.21 per kg. of bijna 39 De gemiddelde prijs per kg. van ge zouten haring, geëxporteerd naar West- Duitsland bedroeg f. 0.80 (in 1958 f. 0.77), naar België f. 0.76 (1958 f. 0.68) naar Frankrijk f. 0.63 (1958 f. 0.60), naar Noorwegen f. 0.78 (1958 f. 0.74). Naar Canada en de Verenigde Staten bedroeg de kiloprijs resp. f. 1.83 en f. 1.33. Italië vormt een uitzondering op het voorgaande; de prijs daalde van f. 0.90 in 1958 tot f. 0.87 in 1959. België en Luxemburg namen in to taal 99.593 vaten af voor f. 7.557.057 (1958: 115.290 vaten voor f. 7.879.737), West-Duitsland importeerde uit Neder land 87.930 vaten ter waarde van f. 7.051.533 en ln 1958 92.031 vaten voor f. 7.080.739. We zien hier een export vermindering van bijna 4000 vaten en een opbrengst, die een fractie lager ligt. De export van Frankrijk heeft zich in 1959 gunstig ontwikkeld. In 1959 werd een hoeveelheid van 39.559 vaten geëxporteerd ter waarde v. f. 2.501.554. Dit is 10.962 vaten meer dan in 1958, toen er naar Frankrijk 28.597 vaten werden geëxporteerd. De export naar dit land betekent een record, want deze ligt thans 4000 vaten hoger dan in 1959, dat tot nog toe verreweg het beste exportjaar was. Eenzelfde verschijnsel deed zich voor bij de export naar Italië. Deze export bestaat in hoofdzaak uit ,,sil- verherring". Was de export naar dit land, omgerekend in vaten, in 1958 een hoeveelheid van 9385 vaten ter waarde van f. 840.035, in 1959 bedroeg de ex port 13.777 vaten voor f. 1.200.079. De export naar Noorwegen, die sinds 1956 steeds een stijgende tendens ver toonde, werd in 1959 weer onderbroken In 1958 bedroeg de export naar dit land nog 28.195 vaten, terwijl deze in 1959 22.020 vaten bedroeg. Naar Israël werd in 1959 ook min der geëxporteerd dan in 1958, n.l 18.149 vaten tegen 33.868 vaten. Dn een vermindering van ruim 15.00T vaten. Naar Canada en de Verenigdr Staten werd in 1959 11.790 vaten ge ëxporteerd tegen 12.443 vaten in 1958 Van het totale exportcijfer van 363.699 vaten, nemen de Scheveningse exporteurs weer het grootste deel voor hun rekening en wel 146.695 vaten ter waarde van f. 10.569.614, of 40.34 (in 1958 40.09 De gemiddelde prijs per kg. van de uit Scheveningen ge- exporteerde haring steeg van f. 0.68 in 1958 tot f. 0.72 in 1959. Vlaardingen kwam op de tweede plaats met 28.79 (in 1958 28.07 Vanuit deze plaats werd uitgevoerd een hoeveelheid van 104.712 vaten. De gemiddelde prijs te Vlaardingen was in 1959 f. 0.79, tegen f. 0.76 per kg. in 1958. Katwijk kwam op de derde pln^ts met een uitvoer van 98.094 vaten 1958: 111.748 vaten). De gemidd' e kilo-prijs bedroeg in 1959 f. 0.76 i 1958 f. 0.70). IJmuiden exporteerde in 1959 1' 69 vaten (2.80 tegen 10.474 vater 1958 (2.63 De gemiddelde p s steeg van f. 0.69 in 1958 tot f. 0.73 n 1959. Uit overige plaatsen werden 4028 va ten uitgevoerd (1.10 tegen 455G ten (1.15 ln 1958.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11