ZWITSAL Katwijk aan Zee wordt vanavond congrestoneel- en filmzaal rijker Isoster Noordwijkse reddingsbrigade krijgt (te) zware taak op Langevelderslag Universitaire chirurgische opleiding door ernstige gevaren bedreigd Een tweede badplaatsrestaurant winkels en groot parkeerterrein Te sterke verschuiving naar andere ziekenhuizen HOEST UW KIND...? Kleuters moeten zich aanpassen aan het moderne wegverkeer VRIJDAG 25 MAART 1960 Van kolenschuur tot gebouw Musica Katwijk aan Zee wordt vanavond een bioscoop, een toneelzaal en ver gaderruimte rijker. Alles in een. Al les tezamen in dat ene gebouw aan het Emmaplein: gebouw Musica. Aan de buitenkant lijkt het gloed nieuw. Toch is dat niet zo. Alleen het voorste gedeelte is nieuw, wat daarachter ligt waarbij de grote zaal was vroeger kolenopslag- plaats. Maar vaklieden hebben zo'n ingrijpende restauratie bewerkstelligd, dat er van die voormalige bestemming niets, maar dan ook niets meer te be merken valt. Met de opening van dit gebouw Mu sica is een langgekoesterde wens van de Iheer B. M. P. Kornet .n vervulling ge gaan. Reeds meer dan veertien jaar liep deze directeur van de enige bioscoop „Nova", waarop Katwijk aan Zee kon bogen, met dergelijke plannen rond. He laas konden zijn plannen nooit gerijmd worden met de wijze waarop de sanering van het „oude dorp" was gedacht. Steeds weer vond de heer Kornet die plannen en dus ook het gemeentebestuur op zyn weg. Het werd een vinnige vete, die ook geen oplossing vond, toen hij drie jaar geleden eigenaar werd van de kolensohuren aan het Emmaplein. Zelfs de rechter moest eraan te pas kom, maar tenslotte vonden de beide partyen elkaar toch. Zonder rancune, zoals wel overduide lijk blijkt uit het feit, dat vanavond het openingswoord gesproken zal worden door burgemeester H. Duiker. DRUK PROGRAMMA De eerste burger van de badplaats zal dit woord, waarin hij ongetwijfeld zijn vreugde zal uiten over de totstandko ming van deze congres-, toneel- en film zaal, tot de vele genodigden richten tij dens een drukbeladen openingsprogram ma. Peter de Ruiter zorgt aan het ham mondorgel voor een vrolijke ouverture. Simon van Collem is weer eens in zijn „oude draaidoos" gedoken om de aanwe zigen te kunnen uitnodigen: „Kijkt u eens terug". Verder zal men in het voor programma o.m. Bert Haanstra's won- derlyk mooie en terecht veel bekroonde documentaire „Glas" kunnen bewonde- Visaanvoer in Denemarken In Denemarken was de totale aanvoer in 1959 659 miljoen kg vis voor een waarde van 365 miljoen Kronen (ca. 190 miljoen gld.). In 1958 waren deze cij fers 595 miljoen kg voor 335 miljoen Kronen (ca. 170 miljoen gld.). aldus een bericht van de Board'*of Trade te Lon den. De export van vis lag ook gunsti ger dan in 1958. In 1959 werd uitge voerd 255 miljoen kg voor een waarde van 419 miljoen Kronen (210 miljoen gld.). In 1958: 220 miljoen kg voor 195 miljoen gulden. van vis De voornaamste vls-exporterende lan den in Afrika waren Angola met een omzet van 17 miljoen dollar. Marokko met 26 miljoen dollar en Zuid-Afrika met 37 miljoen dollar. Canada had voor Noord-Amerika de j leiding met een export ter waarde van 136 miljoen dollar. De VS exporteerden slechts 32 miljoen maar importeerden vis ter waarde van 270 miljoen dollar. Peru in Zuid-Amerika exporteerde voor 20 miljoen dollar. In Azië had Japan de leiding met een export van 145 miljoen Noorwegen was de grootste exporteur van Europa met 164 miljoen, gevolgd door IJsland met 55 miljoen, Dene marken met 43 miljoen, Nederland met 32 miljoen en Portugal met 37 miljoen dollar. Bovenstaande cijfers golden voor het jaar 1957. en van bevroren vis De export van bevroren vis over de gehele wereld vertoont ook een stij ging. In de 4 jaar na 1953 steeg de ex port van verse en bevroren vis met 150.000 ton. Het grootste deel van deze exporthandel bestond meer uit gefileer de dan uit hele vis, hetgeen blijkt uit de groei van de bevroren gefileerde vis- industrie. In dollars steeg deze handel met bijna 50%, namelijk van 170 mil joen tot 232 miljoen dollar. Rijke vangst in Australië De tonynenvissers in Nieuw-Zuid-Wa- I les (Australië) hebben thans een zoda- nig ryke vangst, dat de bedrijven aan de wal deze vis niet behoorlijk kunnen ver werken Teneinde de aanvoer te regelen werd per vaartuig een bepaald aan te voeren kwantum vastgesteld, dit afhan kelijk van de weersomstandigheden en de grootte van de visserij. In sommige gevallen vangt men tonijnen van 55—65 pond. De zwaarsten wogen 85 pond. ren. De hoofdschotel wordt gevormd dooi de eerste speelfilm van dezelfde bekwa me Nederlandse cineast „Fanfare". Een knappe en kostelijke film! WENS En vanzelfsprekend zullen de genodig den in de gelegenheid worden gesteld het gehele gebouw te bezichtigen. Wan neer zij in de hal beginnen zullen zij al licht getroffen worden door de wens van de directie boven de kassa, dat deze ope ning eens zal leiden tot een volgende opening van een nog idealer gebouw tot meerdere eer en glorie van het .sociale en culturele leven" van het dorp. Een deur rechts in de hal leidt naar de film cabine boven, waarin modern appara tuur staat opgesteld. Zo modern, dat de directie van ..de nieuwste ter wereld" durft te spreken In ieder geval wordt het sedert enige Jaren toch al niet meer brandbare filmmateriaal door deze ap paratuur met „koud licht" vertoond, zo dat elk gevaar van brand is uitgeban nen. Tijdens de voorstellingen vergen deze automatische machines geen bedie ning meer. Voorts komen in de hal nog uit een deur naar de logeplaatsen, één naar de garderobe en één naar een flinke zon nige vergaderruimte. Dan heeft men het nieuw aangebouwde voorste gedeelte ge had. Eens een kolenschuur, nu de fleu rige grote zaal in gebouw „Musica" (Foto L/D-Jaap van Duijn, Katwijk) DRIE DELEN In de verbouwde opslagplaatsen kan men thans drie delen onderscheiden. Links een royale, gezellige foyer (met een uitneembare wand gescheiden van de grote zaal) en een kleine buffetruim te. Rechts is de eigenlijke grote zaal voor uitvoeringen, grote vergaderingen en bioscoopvoorstellingen. Een lange ruimte aan de achterzijde oplopend waarin 312 stoelen zijn geplaatst. Het brede bioscoopdoek is opgesteld op een redelijk toneel. Van dit toneel kan men via een trap in drie aardige kleedkamers komen. Uit deze vluchtige schets kan men wel begrijpen, dat Katwijk een veelzijdige accommodatie erbij heeft gekregen, waarin ook het verenigingsleven voor zijn evenementen een goed onderkomen kan vinden. Gistermiddag, toen wy een kijkje na men in gebouw „Musioa". werd er druk getimmerd, geverfd, gesjouwd, gemon teerd en wat niet al meer. Tientallen mensen werkten onder hoogspanning. Er moest nog heel wat gebeuren. Maai de heer Kornet gaf ons de verzekering: „Bij de opening is alles o.k.". HELIKOPTER MAAKTE EEN NOODLANDING OP KLEIN EILANDJE IN KAGERMEER Een militaire helikopter heeft giste ren wegens motorstoring een noodlan ding moeten maken op „De Kok", een eilandje in het Kagermeer. De piloot kreeg moeilijkheden met de motor van zijn toestel, toen hij deelnam aan oefe ningen boven het meer. Hij moest en kele kikvorsmannen ophalen. HU slaag de erin zUn helikopter zonder brokken aan de grond te krUgen, zodat de inzit tenden met de schrik vrykwamen. Het toestel stond hedenmorgen nog steeds op het eilandje. Advertentie """lOi/nen en edlótilleerd LEIDEN - STEENSTRAAT 8 - TEL.l 21361 HERENSTRAAT 6- HAARLEMMERSTR. 204 Ontsluiting van een nieuw strand „Het ziet er naar uit, dat zich aan het Langevelderslag in de nabije toe komst een tweede badplaats zal gaan ontwikkelen. Als de plannen doorgaan komen daar een groot restaurant, ver schillende winkels en een parkeerter rein van zo'n achthonderd auto's. Ver wacht wordt, dat men reeds dit najaar met bouw en aanleg van een en ander gaat beginnen. De toeloop naar dit strandgedeelte zal nog groter worden als de Duindam- seslag voor auto's wordt gesloten. Men kan rustig aannemen, dat het reeds in de komende zomer aan de Lange velderslag tamelijk druk zal zijn. De gemeente Noordwijk zal toezicht heb ben te houden op deze ontwikkeling en de Noordwijkse Reddingsbrigade krijgt tot taak voor de veiligheid van de ba ders in zee te zorgen", zo zei de voor zitter van de N.R.B., de heer E. de Groot, gisteravond in zijn openings woord van de jaarvergadering in hotel „De Zeeleeuw". Het bestuur van de NRB zo ver volgde de heer De Groot had gehoopt deze winter contact te kunnen hebben met Noordwijkerhout, Hille^om, Lisse en Sassemheim om medewerking te vragen voor de beveiliging van het strand. Maar door het uitblijven van de bespreking met het gemeentebestuur is dat nog niet gebeurd. Toch stelt de ontsluiting van het strand aan de Langevelderslag de NRB voor een enorme taak. Een taak zo groot zelfs, dat zii de krachten der brigade dreigt te boven te gaan. Utrechts rector magnificus: (Speciale berichtgeving) Bepaalde wezenlijke gevaren bedreigen onderwijs en opleiding in de heelkunde aan de Universiteit door het groeiend aantal ziekenhui- zen. Hierin vond het snel groeiend aantal gekwalificeerde chirurgen vooral na de oorlog een arbeidsveld. In het kleine gebied van Wage- ningen, Ede, Bennekom en Veenendaal zijn thans tezamen een 700 ziekenhuisbedden, voorheen was alleen in Wageningen een ziekenhuis van enige omvang. Dit zei de rector magnificus van de Utrechtse Rijksuniversiteit, prof. dr. J. F. Nuboer, hedenmiddag in de Domkerk in zijn rede ter herdenking van de 324e dies natalis. De patiënten uit deze provinciestreek, die vroeger voor een groot deel de Utrechtse Universiteitsklinieken bezochten, blijven thans zoveel mogelijk in de fraaie moderne plaatselijke inrichtingen. Dit betekent, aldus de hoog leraar, een ernstig verlies voor het Universitaire klinische onderwijs. Volksgezondheid heeft Universiteiten nodig ,,Ik erken, dat streekziekenhuizen noodzakelijk zyn. Bovendien is de be volkingsaanwas veelal zo groot geweest, dat de Universitaire centra de hele toevoer van patiënten toch niet zouden kunnen opvangen, maar de ring wordt te nauw, de zeef wordt te dicht en er is niet voldoende besef, dat het ge neeskundig hoger onderwijs gesteund, en niet beconcurreerd moet worden. De toekomst van de geneeskundige verzorging van ons volk, de toekomst onzer volksgezondheid, is immers af- hankelyk van het Universitaire onder wijs en wordt bepaald door de kwali teit van het klinisch hoger onderwys. De aanwas van chirurgen baart vol gens de rector magnificus zorgen. Bui ten de zes Universiteitsklinieken voor chirurgie zijn er thans 25 niet-univer- sitaire centra voor volledige chirurgi sche opleiding en nog 16 waar die op leiding ten dele mag worden gegeven. Deze centra leiden een, naar de me ning van velen, tè groot aantal chirur gen op. In 1959 werden er 24 afgele verd, in 1960 verwacht men dat 32 nieuwe chirurgen geregistreerd zullen worden. Bedenkt men dat in Neder land 504 erkende chirurgen werkzaam zyn en dat ieder van hen een werk periode van een 30 jaar heeft, dan is het duidelijk, aldus prof. Nuboer, dat deze aanwas zorg baart. Kritieke achterstand Bedenkelijker is zijns inziens overi gens dat aan de wetenschappelijke vor ming soms onvoldoende aandacht wordt besteed en de opleiding in eon groot aantal niet Universitaire centra uitsluitend is gericht op het leren van de techniek. Door de groei van het aantal chirur gen en ziekenhuizen zyn de Universi teitsklinieken steeds meer aangewezen op patiënten uit de stad zelf. DaarbU moeten zij er nog in concurrentie tre den met de andere plaatselUke zieken huizen. In dat opzicht is de positie bepaald slecht, aldus de hoogleraar, want de meeste Universiteitsklinieken behoren tot de oudste ziekenhuizen van het land. De omstandigheden waaronder de patiënten verpleegd moeten worden staan ver achter by die der moderne inrichtingen. Is het dan te verwonde ren dat patiënten, die niet aan afwij kingen lyden, waarvoor alleen de Uni versiteit kan dienen, zich liever elders laten opereren? En toch moeten Uni versitaire klinieken ook minder moei lijke afwijkingen te behandelen krij gen. De Universiteiten zijn nu tot rari teiten-kabinetten geworden, hetgeen niet bevorderlijk is voor de goede gang van het onderwijs. Prof. Nuboer ziet een gevaar in uitstel van bezinning op de kritieke toestand waarin men In dit opzicht is geraakt. MATERIAAL Er zullen twee behoorlijke reddings- posten moeten komen, zeker één, maar wellicht zelfs twee boten met aanhang- motor en diverse andere reddingsmidde len. Een en ander werd in de conferentie mee B. en W. aan de orde gesteld en het college zal trachten hiervoor krediet te krijgen van de gemeenteraad. Gewezen werd daarbU op de grote bedragen, wel ke badplaatsen als Zandvoort, Katwyk en Scheveningen beschikbaar stellen voor het brigadewerk. Wat de bezetting van de posten be treft, had het gemeentebestuur spon taan aangeboden voor het vervoer te zorgen en een bedrag uit te trekken voor de verzorging. De heer De Groot wees nog eens op de vrijwilligheid van het werk van de NRB. „Zodra er betaalde krachten gaan komen is de aardigheid eraf', zo meende hy. Dat was voorlopig alles over de bewerking en de beveiling van het strand aan het. Langevelderslag. Tijdens de voorjaarsvergadering zullen de leden er meer over horen. mede in verband met de viering van het 40-jarig jubileum het bestuur werd uit gebreid door de verkiezing van de heren B. de Jong en M. Plug. Wegens drukke werkzaamheden zal de heer Admiraal het secretariaat overdragen aan de heer M. Peen, die wordt by gestaan door zyn vervanger, de heer B. de Jong. De heer A. Passchier werd herbe noemd als hoofdingenieur. In 1960 zal de kascommissie bestaan uit de heren L. Hazenoot W. Oudgaarden en W. Smit. De v?rzpkeringskascommissie wordt ge vormd door mevrouw De Jong en de heten dr. B. de Beer en W. Smit. Voorzitter De Groot sprak in deze vergadering zijn verontwaardiging uit over het verdwynen van reddingshaken bij bruggen. Mogelijk is de jeugd hier voor vêrantwoordelUk en spr. riep de medewerking van de burgery in op te letten, dat deze haken blyven waar ze nodig kunnen zUn. De ontbrekende ha ken zullen door de NRB worden aange schaft. Op 27 april as. zal de voorjaarsverga dering worden gehouden en dan zal de jubileum-viering 40 jaar in 1961 nader warden besproken. KLEIN- EN GROOT-VERLOF DIENSTPLICHTIGEN (-Van onze Haagse redaotie) Ter aanvulling van ons bericht over het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen der Kon. Landmacht kan worden gemeld, dat met ingang van 5 augustus 1960 desgewenst klein verlof (in afwachting van groot verlof op 5 december 1960) kan worden verleend aan de dienstplichtigen, die in februari 1959 voor eerste oefening onder de wa penen kwamen. Voor de daarop volgende groepen lui den de data voor desgewenst, klein ver lof: 9 oktober 1960, 7 december 1960. 7 februari 1961, 30 maart 1961 en 2 juni 1961. Voor de overige categoriën: re serve-officieren, reserve-onderof f icieren korporaals en soldaten le-klasse luiden de data: klein verlof op 5 november 1960, 8 januari 1961, 16 maart 1961, 10 mei 1961, 7 juli 1961, 2 september 1961. Groot verlof op: 5 januari 1961, 8 maart 1961. 10 mei 1961, 7 Juli 1961, 2 septem ber 1961, 2 november 1061. Dit geldt dus voor de zes lichtingsploegen 1959. Kikvorsman in IJsselmonde Vanmorgen is de Franse kikvorsman Louis Lourmais om half zes uit Dor drecht vertrokken. De stroming was bU- zonder gunstig en reeds om negen uur vanochtend kon Lourmais bU IJssel monde aan land gaan. Morgenochtend om ongeveer negen uur zullen Lourmais en zyn vrouw Li- liane samen zwemmend de laatste éta.ppe tot Rotterdam afleggen. Om ongeveer elf uur 's ochtends zal het paar aan de Parkkade bij café-res taurant Bellevue aan wal komen. Daar zal hun een grootse ontvangst wachten. PTT geeft zomerzegels uit (Van onze Haagse redactie) De PTT geeft, de traditiegetrouw, bin nenkort weer een serie van vUf zomer zegels uit in de waarden van 4 (+4), 8 (4- 4), 6 4), 12 (-f 8). en 30 10) cent. Deze zegels, die bloemmotieven vertonen, zijn verkrUgbaar van 23 mei a.s. t.m. 9 juli 1960. Zy zyn geldig t.m. 31 december 1961. De opbrengst is voor Nederlandse instellingen voor volksge zondheid, Maatschappelijk Werk en cul tuurbevordering bestemd. TE DRUK In zyn openingswoord deelde de heer De Groot verder nog mee. dat de verte genwoordiger van de NRB in de con tactcommissie voor de kustbrigades, de heer A. Passchier. wegens drukke werk zaamheden heeft moeten 'bedanken. Men heeft in zyn plaats de heer B. de Jong gekozen. In zyn jaaroverzicht meldde de secre taris, de heer Th. Admiraal, dat door de heer G. Vogelaar een strandpost be schikbaar was gesteld voor de Duindam- seslag. Vele malen hadden de werkers van de NRB de afgelopen zomer moeten uitrukken, doch helaas waren er deson danks nog een vyftal personen verdron ken. De cyfers van de penningmeester, de heer A. Wynnobel, toonden aan, dat de opbrengst van de zo geslaagde revue avonden (f. 839,77) een tekort op de ba lans voorkomen heeft. Er was nu een bescheiden saldo, hetgeen de kascom missie by monde van de heer L. Haze noot bevestigde. Besloten werd daarop de donateurecontributie op f. 2,50 per jaar te handhaven. Het verslag van de hoofdleider, de heer A. Passchier kreeg eveneens de goedkeuring van de verga dering. BESTUUR By de bestuursverkiezing werden de j aftredende heren Th. Admiraal, J. van i der Bent en M. Peen herkozen, terwijl I Werkman stak jongen' Een 36-jarige los werkman heeft gis teravond op de hoek van de Tweede Goudsblocmdwarsstraat en de Linden- gracht te Amsterdam een 17-jarige houtbewerker met een mes een steek in de rug onder het linker schouderblad toegebracht. Een 20-jarige vriend van het slacht offer, werd eveneens door de los werk man aangevallen. Hy liep echter geen verwondingen op. De houtbewerker is naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht. WaarschUnlUk is de los werk man in woede ontstoken over een op merking, die echter niet hem, maar een juist passerend meisje gold. De los werk man is later aangehouden maar heeft geweigerd zich te laten verhoren. Talm niet langer, grijp dadelijk inBestrijd kinderhoest met k/nder honing siroop^ Noordwijkse inspecteur over „de kleuter in het verkeer" Voor ouders, leidsters en belangstellen den hield de heer P. Verhoef, inspecteur van politie in Noordwyk, in de Neutrale Kleuterschool een causerie over „De kleuter en het verkeer". Spreker noemde het triest, dat de mens in deze tijd een bedreiging voor de onbezorgde jeugd heeft opgeroepen, namelijk die van het wegverkeer. Grote aantallen jonge en zelfs zeer jonge kin deren worden het slachtoffer. Zyn we werkelijk zo zorgeloos? Gaan we inder daad zo roekeloos met deze jonge, tere levens om? Vragen, die de heer Verhoef met „ja" beantwoordde. De mens staat schuldig, niet uit hoofde van onver schilligheid, doch uit machteloosheid. Toegeven aan de gedachte het leven met zyn complicaties niet meer aan te kunnen, is in wezen laf en niet vry van zelfzucht en gemakzucht. Ernstig en vastberaden zullen wy moeten zoeken naar middelen om aan deze rampspoed een halt toe te roepen, inplaats van toe te zien, dat kinderen en volwassenen by honderden door de moderne verkeers- kolos vermorzeld worden. Verkeersramp De oorzaak moet voor 95 aan per- soonlyke tekortkomingen worden toege schreven. De heer Verhoef sprak van een jaarlUkse verkeersramp, die ieder jaar in ons land by na 2000 doden eist, 20.000 zwaar gewonden en 20.000 licht gewon den. Het moderne verkeer stelt geheel nieu we eisen aan het sociale gedrag van de mens, hetgeen spreker formuleerde als het bewust deelnemen aan een samen spel. De bescherming van het kind in de wisselende omstandigheden moet men volhouden tot ongeveer het 15e levens jaar, variërend van 100 bescherming by het le jaar, 75 bescherming en 25 opvoeding bU het 5e jaar, 25 bescherming en 75 opvoeding bU het 10e jaar en 100 opvoeding bU het 15e jaar. Meer ongevallen in dorpen Aan de hand van statistieken en gra fieken betoogde inspecteur Verhoef, dat per jaar ongeveer 6000 van deze kinde ren by een verkeersongeval betrokken zyn, vanwie er ca. 300 worden gedood (7 schoolklassen!) en ongeveer 2500 A 3000 gedoemd zijn invalide te blijven. Daarby zUn respectievelyk 100 en 1000 kleuters in de leeftUd van 05 jaar be trokken. Opmerkelyk is, dat kleuters in de kleinere gemeenten belangryk meer gevaar lopen een ernstig verkeersongeval te overkomen, dan in de steden. Als oor zaak noemde spreker de doorgaande we gen, het verslappen van de aandacht door de mindere frequentie van het ver keer en het niet zo doordrongen zyn van het gevaar by de ouders. Op grond van aan de praktUk getoet ste theorie bepleitte spreker het aan de hand begeleiden van de kleuter door de ouders, het geven van een goed voor beeld. het de kleuters Inprenten dat zU het veilige voetpad niet mogen verlaten, het brengen van de kleuters naar de school, het afhalen op een verzamel plaats en het zelf lopen van de kleuter (25 opvoeding) naar de verzamel plaats. Aanpassen Naast deze beschermende maatrege len tegen ongevallen moet de kinderen worden geleerd zich aan te passen aan 't moderne wegverkeer. De ongevallencjj- fers, vooral in kleinere plaatsen maken het nodig ook op de kleuterscholen ver- keersopvoeding in schoolverband te ge ven. De jeugdverkeersbrigades kunnen veel goed werk doen, omdat zy zich veilig in het verkeer bewegen en aldus indruk op de kleuters maken. Bovendien moet men tegenwoordig het kind leren zowel naar links als naar rechts te kyken by het oversteken. Met voorbeelden gaf spreker aan hoe dit oversteken dient te geschieden. Verkeersopvoeding „Ik ben", aldus inspecteur Verhoef, „een groot voorstander van verkeersop voeding op de kleuterscholen, een op voeding, die gericht is op de bewustwor ding van de kleuter ten aanzien van on gevallen in het algemeen en van ver keersongevallen in het byzonder. Elke vorm van angst moet echter wor den vermeden, doch nadrukkelyk moet het kind worden verboden het voetpad te verlaten. Moet dit in een noodsituatie toch gebeuren, dan weet het onbewust dat extra aandacht is geboden. Filmstrips over de gevaren voor de kleuter in het verkeer waren een zeer instructief en waarschuwend besluit van deze actuele lezing van inspecteur Ver hoef, die daarna nog vele vragen te be antwoorden kreeg.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7