„Van de grotere economische ruimte niets gebruikt voor loonsverhoging" Hogere melkprijs heeft weinig invloed op afzet Minister Zijlstra krijgt zijn zin inzake verhoging grondbelasting De kamer zwicht voor dreigement Rijkuitkering aan gemeenten Een jaar verlengd Voor mij een „olifantje OLIFANT „Opnieuiv ivoren verwachtingen veel te pessimistisch gesteld DRIE JONGELUI UIT LISSE BEROOFDEN HAAGSE VROUW Wat 'n vondst 98 ct Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 maart 1960 Derde blad no. 30009 Ontstemming over onaanvaardbaar (Van onze parlementaire redacteur) Er heeft in de Tweede Kamer gisteren een stormpje in een glas water gewoed, omdat het kabinet- De Quay had gedreigd met aftre den, indien de verhoging van de grondbelasting niet zou worden aangenomen. Er was daarom iets meer be langstelling dan anders. Maar er heerste niet de minste spanning. Het debat verliep rustig en zoals veertien dagen geleden voor de schorsing reeds te voorzien was. het wetsvoorstel haalde met glans de eindstreep. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft dus zijn zin gekregen. Het oude tarief van voor 1956 zal worden hersteld. De hogere opbrengst wordt geraamd op 38 miljoen gulden per jaar. Ter verdediging van het regerings voorstel legde minister Zijlstra een nauw verband met de huurverhoging, die niet meer nodig is om de gestegen kosten van onderhoud te dekken, maar om het verschil tussen oude en nieuwe huren te verkleinen in het belang van de woningbouw. De rendementsverbe tering voor de huiseigenaren begint een omvang aan te nemen, zei de mi nister. welke verhoging van de grond belasting redelijk maakt. UITSTEL ZINLOOS Voor het eerst heeft het kabinet-De Quay verklaard de verwerping van een regeringsvoorstel niet voor haar ver antwoordelijkheid te kunnen nemen. Minister Zijlstra had dit dreigement met aftreden geuit naar aanleiding van een motie van de heer Lucas (KVP), die een beslissing over de ver hoging van de grondbelasting wilde uitstellen tot het najaar om de nood zaak ervan beter te kunnen beoorde len in het kader van een overzicht van de behoeften van de schatkist voor 1961. In uitstel van de beslissing zou de regering node berusten, maar zij zou dan onverminderd vasthouden aan het verband met de huurverhoging, en dus niet willen marchanderen over verhoging van de grondbelasting tegen over verlaging van de inkomstenbelas ting. ,,Wat Is dan de zin van uitstel?" vroeg de heer Hofstra (P.v.d.A.), ,,als in het najaar de beslissing toch de zelfde zou moeten zyn als die welke de regering nu van de Kamer ver wacht?" Prof. Oud (VVD) vond het beter direct een beslissing te nemen, om dat er dan een duidelijk verband is tussen de huurverhoging en de ver hoging van de grondbelasting. Dat blijkt het duidelijkst als beide maat regelen tegelijk worden genomen. Ook de heren Bruins Slot (A.R.) en v. d. Wetering (C.H.U.) zagen in de motie-Lucas geen oplossing meer na het dreigement van de regering. VERWORPEN De motie-Lucas (uitstel) werd ver worpen met 50 tegen 78 stemmen. Voor stemden K.V.P., C.P.N., S.G.P., de heer Biewenga (A.R.) en van de V.V.D. de dames KuiperStruyk en Van So merenDoumer en de heren Schuite maker en v. d. Veen. Tegen stemden dus P.v.d.A., C.H.U.P.S.P., A.R. (met uitzondering van de heer Biewenga) en V.V.D. (met uitzondering van de genoemde vier leden). Tegen de verhoging van de grond belasting was uit de Kamer het be zwaar geopperd, dat daardoor het huurpeil van nieuwe woningen zou sty- gen. Met algemene stemmen werd daarom het amendement-Hofstra aan genomen om de verhoging gedurende de jaren 1960 tot en met 1965 niet toe te passen op woningen en bedrijfspan den, die na 31 december 1959 tot stand komen. ONTSTEMMING Het dreigen van het Kabinet met af treden gaf prof. Romme (K.V..P.) nog aanleiding tot het afleggen van een verklaring. Hij vond dat de regering dit uiterste middel om de Kamer te dwingen, ten onrechte had gehanteerd, omdat aan de kwestie niet enig groot politiek gewicht kan worden toegekend. Het eventueel vervolgen van de metho de van dreigementen zal onvermijde lijk tot moeilijkheden leiden, zei hij, omdat op die manier het gemeenschap pelijk overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging op het spel komt te staan. De K.V.P.-fractie meende echter niet eenzelfde houding te moeten aannemen als de regering en daarom zou zij tenslotte in het alge meen belang haar stem aan de ver hoging van de grondbelasting niet ont houden. Ook de heer Schuitemaker zei na mens enkele leden van de V.V.D.- fractie de gang van zaken niet prettig te hebben gevonden. Deze leden zou den zich echter niet verzetten na het dreigement en, zij het ongaarne, hun stem aan het wetsontwerp geven. De verhoging van de grondbelasting werd hierna aangenomen met de aan tekening, dat alleen de communisten en de S.G.P. geacht wilden worden te hebben tegengestemd. PERSONELE Met algemene stemmen is ook het wetsontwerp aangenomen tot herzie ning van de personele belasting, opdat door de stijging van de huren geen nieuwe groepen onder de personele be lasting vallen. De opbrengst zou ech ter met acht miljoen gulden per jaar stijgen indien het tarief overigens on gewijzigd zou blijven. Met algemene stemmen werd daarom een amende ment-Hofstra aangenomen, omdat de Kamer niet wenste dat men een hoger bedrag aan personele belasting moet betalen. Staatssecretaris Van den Berge herinnerde er in dit verband aan, dat minister Hofstra bij de vorige huurverhoging het tarief niet had ver laagd en wel een extra opbrengst had geïncasseerd. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen dat ten doel heeft de bestaande regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten nog met een jaar (tot en met 1960) te verlengen in afwachting van een nieuwe, definitieve regeling. Het amendement van de heer Venverloo (P. v. d. A.) om het aandeel van de gemeen ten in de opbrengst van de Rijksbelas tingen te verhogen van 10.18 tot 10.78 procent, teneinde daardoor extra midde len te verkrijgen voor de sanering van de financiële toestand van de gemeen ten, werd met 49 tegen 80 stemmen ver worpen. Vóór stemden P. v. d. A„ CPN en PSP. De meerderheid van de Kamer over woog, dat over verhoging van het aan deel der gemeenten beter kan worden beslist bij de behandeling van het wets ontwerp voor een nieuwe, definitieve regeling. Er is nog een onvoldoende grondslag voor een uitspraak over hel Ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag is het Eerste Ka merlid prof. dr. J. C. Beaufort O.F.M. benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-N as sau. De versierselen werden hem uitgereikt door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Advertentie oude en jonge jenever N.«. msnuifnDmu Secretaris N.V.V. in Utrecht „De conclusies liggen voor de hand", zo riep de secretaris van het N.V.V., de heer W. F. van Tilburg, vanmorgen uit tijdens een hoofdbestuursvergadering in Utrecht. „Ten eerste: de economische ruimte over 1959 was groter dan zelfs de meest optimistische prognose luidde". „Verder: van die ruimte is in 1959 praktisch niets gebruikt voor extra loonsverhogingen". Door de al te grote voorzichtigheid en de voortzetting van pessi mistische cijferredeneringen daalt ons enthousiasme om aan het uit stippelen van sociaal-economische beleidslijnen mee te werken sterk en kon wel eens het vriespunt worden bereikt. Het gevaar van over- besteding dreigt voorlopig slechts bij de investeringen". Uitvoer onderschat De heer Van Tilburg kwam tot deze conclusie tijdens beschouwingen, welke hij wijdde aan de loonpolitieke situatie. Hij begon met nogmaals te wijzen op het verschil van mening over de om vang en besteding van de „economische ruimte". De vakcentrales stelden zich op het standpunt, dat eerst voor een welvaartsverbetering van de werknemers moest worden gezorgd. De werkgevers daarentegen achtten een reële loonsver hoging van enige betekenis schadelijk voor de nationale economie. Beide stellingen steunden op progno ses van het Centraal Plan Bureau. Het Verhoging sociale uitkeringen In verband met de looncompensatie voor de huurverhoging heeft de Tweede Kamer gisteren zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de uitkeringen bij onge vallen en van de kinderby slagen. Een amendement van mej. Lemaire (P. v. d. A.) om de ongevallenrenten niet te verhogen met 6 procent maar met 10 procent, werd bij zitten en opstaan verworpen, nadat staatssecretaris Rool- vink had uiteengezet dat de verhogin gen, die minister Suurhoff had voorge steld bij de vorige huurverhoging, veel lager waren. De verhoging bedroeg toen in totaal 1.6 miljoen en nu ruim 21 mil joen gulden. Vóór het amendement stemden P. v. d. A., PSP en de commu nisten. SPOED MET PRIJZENWET De heer Nederhorst (P.v.d.A.) heeft aan de minister-president, minister van Algemene Zaken schriftelijk gevraagd of de regering niet van mening is, dat de gang van zaken in het bouwconflict de behoefte aan een definitieve prijzenwet, ter vervanging van de uit het jaar 1939 daterende pnjsopdrijvings- en hamster- wet, duidelijk heeft aangetoond? Indien de regering index-daad die me ning toegedaan is, wil zij dan een spoe dige behandeling van het wetsontwerp prijzenwet bevorderen door het spoedig indienen van een memorie van ant woord op het voorlopig verslag van dit wetsontwerp. sinaasappel citroen vruchtenlimonade Met rode oren van schaamte voor rechter Drie jongemannen uit Lisse stonden gisteren met rode oren van schaamte voor het verdachtenhekje van de Haagse rechtbank. Zeer timide gaven zij toe dat zij tezamen in de avond van 17 novem ber van het vorige jaar een vrouw van lichte zeden in haar kamertje aan de Doubletstraat te Den Haag hadden be roofd van een geldkistje met f. 32.-. Na in Lisse tijdens het biljarten een paar biertjes te veel te hebben genut tigd, waren zij met vier man per auto naar Den Haag getogen. Beurtelings brachten zij een bezoek aan de „dame" in kwestie. Behalve één van hen, die half-slapend in de auto bleef zitten. Di rect daarna kregen de drie blijkbaar spijt van het geldverspillen. Er werd krijgsraad gehouden en men besloot dat twee van de drie en de jongeman, die Minister Marijnen in de 2de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op vragen van de heer Egas (PvdA) over de afzet van con- sumptiemelk in verband met de vermin dering van het subsidie, heeft minister Marijnen gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat het effect van een prijsverhoging, die gepaard gaat met een vrij ruime looncompensatie. op het melk- verbruik per hoofd van de bevolking be trekkelijk gering moet zijn. De thans ter beschikking staande gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben deze opvatting bevestigd. In de eerste twee maanden van 1960 is het to tale consumptiemelkverbruik even groot geweest als in dezelfde maanden van het jaar 1959. Gezien deze ontwikkeling zijn er vol gens de minister in het algemeen geen gegronde redenen om thans niet over te gaan tot het afschaffen van het restant ccnsumentensubsidie. De minister heeft het volle vertrouwen dat het Produktschap voor Zuivel een oplossing zal vinden, die kan leiden tot een zo vrij mogelijke ontwikkeling van de verkoop van melk via automaten. Stimulering De stimulering van de melkproduktie gedurende de wintermaanden gebeurt op tweeërlei wijze, door de stimulans, die amendemeixt, zei minister Zijlstra. De sanering komt ter sprake bij het nieuwe wetsontwerp, vulde minister Toxopeus aan. Er zyn thans nog geen betrouw bare cijfers bekend omtrent het bedrag del voor de sanering nodig eal rijn. uitgaat van het huidige garantiebeleid op de landelijke wintermelkproduktie en door de stimulans die door het bedrijfs leven zelf wordt gegeven, via de uitbe- talingspolitiek. Juist de gegevens over de omvang van het krachtvoedergebruik door de melk- veestapel gedurende de lopende stalpe- riode zijn niet beschikbaar. De schattin gen over het meerverbruik variëren van vijftien tot vijfendex-tig percent. Als men er rekening mee houdt, dat een gedeelte van dit meei-verbruik ver band houdt met de krappe ruwvoederpo- sitie ten gevolge van de droogte tijdens de afgelopen zomer, dan is het wel dui delijk dat de toeneming van de melk produktie slechts voor een gedeelte valt toe te schrijven aan het grotere kracht- voed erverbruik. Nodige aandacht Niettemin meent de minister dat aan de relatie krachtvoeder-melkproduktie in het kader van de gehele zuivelproble- matiek de nodige aandacht moet worden besteed. Op de vraag of de mededeling juist is van de voorzitter van de Friese CBTB, dat de regering ernstig overweegt het komende melkprijsjaar de garantieprijs af te stemmen op de goedkope produk- tiegebieden, terwijl dan daarnaast in de duurdere produktiegebieden een aanvul lende toeslag per hectare zou worden verstrekt, antwoordde minister Marij nen. dat de uitlatingen van de voorzit ter van de Friese CBTB geheel voor zyn verantwoording zyn. De bewindsman was er zich niet van bewust enige aan leiding te hebben gegeven tot het ma* ken van deze opmerkingent in de auto had zitten slapen, de vrouw zouden overvallen om het geld te stelen. Het drietal ging het bewuste pand binnen, terwijl de vierde man de auto met draaiende motor voor het huis zet te. Binnen greep een van de drie over vallers. een 25-jarige landarbeider het geldkistje. De twee anderen, een los- werkman en een chauffeur, beiden 27 jaar, duwden de om hulp gillende vrouw weg, toen zij probeerde de mannen te beletten te vluchten. De rovers sprongen ijlings in de ge reedstaande auto, die snel wegreed. Maar toch niet snel genoeg, want de vrouw zag nog kans het nummer te no teren. De officier van Justitie wees de ver dachten op de ernst van de feiten. Geen van hen is al eerder veroordeeld. De eis tegen elk van de drie berovers luidde drie maanden gevangenisstraf, waarvan één maand voorwaardelijk, met reclasse- ringstoezicht gedurende de drie jaar lan ge proeftijd. Uitspraak 7 april. Te Barneveld twee kinderen verdronken Te Barneveld zijn gisteren twee jongetjes, de 6-jarige Roy Tuijns en zijn kameraadje, de even oude Nico van de Molen in het zwem bad, enkele kilometers buiten het dorp, verdronken. Gistermiddag waren de kinderen zoek geraakt. Omstreeks vier uur hadden vriendjes ze nog gezien, maar daarna waren ze spoorloos. Nadat de ouders urenlang hadden gewacht werd de po litie gealarmeerd. Deze toog met een speurhond op pad. Men vermoedde, dat de jongetjes in ,,Het Paradijs", een groot bos buiten Barneveld, waar des middags een brandje was geweest, wa ren verdwaald. Men vond echter niets. Weer op weg naar het dorp, pas seerde men het zwembad en men be sloot ook daar een onderzoek in te stellen. Daar zag men al gauw een der lichamen, namelijk dat van Nico, in het water dryven. Zyn kleren en die van zyn vriendje Roy lagen netjes langs de kant. Hieruit trok men de conclusie, dat ook Roy moest zyn ver dronken. De jongens moeten van plan geweest zijn op deze mooie zomerse middag in het nog niet geopende buitenbad te gaan zwemmen. Vermoedelijk door het lage water misleid, zijn zij in de diepe springkuil geraakt en verdronken. Met vele uren dreggen vannacht omstreeks hulp van de brandweer vond men na vier uur ook het stoffelijk overschot van Roy. D« actie werd geleid door de inspec teur van de Barneveldse gemeente politie, de heer E. J, Kruizinga. Beide upneu letten mee» kindoren. plan van dit Bureau voor 1960 geeft thans inzicht over de realisatie van be paalde economische grootheden. Zo zien we dat het SER-rapport voor 1959 een exportstijging van zes procent had geraamd, terwijl het CPB thans 'n stijging van twaalf procent heeft be cijferd. Het SER-rapport raamde een loonom- zetstijging van 3 procent exclusief de differentiatie, het CPB stelt nu drie procent doch inclusief deze diffe rentiatie. De investeringen zouden volgens het SER-rapport met slechts één procent stijgen, volgens het CPB bedraagt de styging liefst acht en half procent. Het werknemersaandeel in het natio nale inkomen daalde in 1959 met 0,6 procent, geraamd was een stijging van 0,4 procent. Het consumptiepryspeil zou volgens de raming één procent dalen, het blykt nu één procent te zyn gestegen. Dit betekent, aldus de heer Van Til burg, dat we voor de zoveelste maal ge confronteerd worden met realisatiecij fers, die de pessimistische prognoses van het Centraal Planbureau logenstraffen. Voor de zoveelste maal heeft de onder schatting van de uitvoer door het CPB ons parten gespeeld. Het overschot van de betalingsbalans heeft het record van achttienhonderd miljoen gulden be reikt. Prijspolitiek Sprekend over de vorm van de loon politiek herinnerde spreker eraan, dat het NVV voor een gesprek daarover openstond. Voorts aan de lijdensge schiedenis. die geleid heeft tot de ge boorte van de spelregels en van de na dere verduidelijking. Nu, na circa acht maanden praktijk, deelt spreker de illu sie niet van de voorstanders der nieuwe loonpolitiek, die net doen of er geen vuiltje aan de lucht is. Spreker koppelde aan de loonpolitiek onmiddellijk de prijspolitiek. Hij nam Philips als voorbeeld en zei dat de be- drijfspolitiek daar de winstmarge nog steeds doet stijgen Die recordwinst is niet alleen een gevolg van grotere om zet, maar ook van een buitensporige stijging van de winstmarge. Dat bete kent dat er ondanks de loonsverhoging van zes procent daar ruimte is voor prijsverlaging. Hier ligt voor de minis ter van Economische Zaken, zo conclu deerde de heer Van Tilburg, de kans om het economische wonder van loons verhoging en prijsverlaging te realise ren. Van opmerkelijke resultaten in de kruistocht tegen de prijzen hebben wij weinig bespeurd. Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud is er be paald nog niet van onder de indruk ge komen. Over het prijsverloop is het NVV bepaald niet gerust. Te traag Terugkomende op de loonsituatie merkte de heer Van Tilburg op dat duidelijk gaat worden, dat de loonbe- weging in de vrijere loonpolitiek veel te traag verloopt en dat door deze vertra ging de loonbeweging achterblijft bij de ruimteontwikkeling. Een der zwakste punten in dit beleid noemde spreker de omstandigheid dat in regerings- en andere kringen nog steeds geen duidelijke conceptie bestaat hoe of wat met de achterblijvers dient te geschieden. ..Wij handhaven onze bezwaren tegen de huurverhoging, het staat immers vast dat per 1 april a s. nog enkele honderdduizenden in de wachtkamer zitten". Acht bruidsmeisjes, maar geen bruidsjonkers (Van onze Londense correspondent) Gisteravond werd door Clarence House, de residentie van Primes Mar garet, aangekondigd dat er bij haar huwelijk op 6 mei acht bruidsmeisjes zullen zijn in de leeftijd tussen zes en twaalf jaar. Een ervan is Prinses Anne, die op dit gebied in januari voor het eerst in dezelfde hoedanigheid op trad bij het huwelijk van Lady Pamela Mountbatten en de binnenhuisarchitect David Hicks en algemeen werd gepre zen voor de voortreffelijke en lieftal lige manier waarop zij haar taak ver vulde. Een ander bruidsmeisje is een 6-jarig nichtje van Antony Armstrong- Jones. Er zullen geen bruidsjonkers Stijn! een tegenvaller voor Prins iCKarleM Over de maatregelen om te komen tot bouwkostenverlaging en de bestemming van een deel der huurvwhoging behoe ven wij, aldus de heer Van Tilburg, nauwelijks iets te zeggen. Op deze pun ten heeft deze regering niets gedaan. En wij vermoeden dat er ook niets te verwachten is. Ook daarom achten wij de huurverhoging verwerpelijk. In een volgend deel van zijn rede. voor wat de loonpolitieke kant betreft zijn blik naar de toekomst richtend, zei de heer Van Tilburg te hopen, dat alsnog een werkzame vorm van loonpolitiek gevonden zal kunnen worden. „Aan een voortgezette discussie daarover zullen wij van onze kant constructief blijven deelnemen". Met één Van Nelle's groot formaat theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige a Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent a er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modern proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederlaad zo „ia trek* is! VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks V erbliiuliiigsgevaar Vindt U het ook zo hinderlijk als de auto achter U een volle bundel licht via Uw achteruitkijkspiegeltje in Uw gezicht laat schijnen? Maar beseft U dan wel, dat Uw on- gedimde grote licht precies hetzelfde verblindende effect heeft op de be stuurder van de auto vóór U? vraagt de ANWB. Veilig rijden bij nacht, wil nog niet zeggen: alle lichten vol aan. U dient wel degelijk rekening te houden met verblindingsverschijnselen ook wat be treft de tegemoetkomende fietsers en bromfietsers op het rijwielpad. Als U inhaalt kunt U Uw grote lichten al ontsteken als U schuin achter Uw voor ligger rijdt, maar wordt U op Uw beurt gepasseerd, dim dan, vraagt de ANWB.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5