PRINSES BEATRIX OPENT HET KLEURRIJKE FLORIADE-FEEST II. I). Louwes ontving de zilveren broodmand Ontvangt zilveren zandloper als herinnering aan een belangrijke internationaIe tuinbouwexpositie AKKERTJES Koningin Juliana bij de viering tien jaar Ned. Huishoudraad Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 25 maart 1960 Vierde blad no. 30009 Met het overhalen van een handel, waardoor een bij de hoofd ingang van de Floriade opgestelde zandloper in beweging werd ge bracht heeft Prinses Beatrix vanmorgen de opening van de internatio nale tuinbouwtentoonstelling Rotterdam 1960 in de Maasstad verricht. De zandloper herinnert als symbool van de wenteling der tijden en van de historie aan het feit, dat ook de tuinbouw wortelt in het ver leden. Na het spelen van het Wilhelmus door de Marinierskapel bood de voorzitter van de Floriade, dr. A. J. Verhage, de Prinses een zilveren zandloper aan, een verkleind model van de tijdmeter, die zij zojuist in werking had gesteld. Deze zilveren zandloper is vervaardigd door de edelsmeden Brom uit Utrecht. Het glas van de zandloper is gevat tussen twee zilveren platen met resp. de tekst „Floriade - 25 mrt. - 25 sept. 1960" en „Van kiem tot kracht". De omrandingen der platen bevatten een tekst van Jan Fngelman: De tijd gaat ijlings pluk de dag strooi bloemen en ontplooit uw vlag. Van kiem tot kracht Voor de plechtigheid had de heer Verhage in zijn openingsrede opge merkt: „De Nederlandse tuinbouw heeft in samenwerking met de gemeente Rot terdam en onder auspiciën van de As sociation Internationale des Produc- teurs de l'Horticulture, een internatio nale tuinbouwtentoonstelling georgani seerd, die niet alleen tot uitdrukking moet brengen wat de tuinbouw voor de voedselvoorziening, maar ook voor geluk en welvaart van de bevolkingen in onze landen betekent." Op de tentoonstelling is er namelqk naar gestreefd om in een vriendschappelijke wedkamp de pres taties van de internationale tuinbouw te vergelijken om deze daardoor op een nog hoger peil te brengen. Als symbool van het nieuwe in de plantenwereld had men bij de ontvangst Prinses Bea trix een ruiker van een nieuwe rozen- variëteit aangeboden, welke de naam Floriade draagt. De heer Verhage bracht in herinne ring, dat een van de aanleidingen voor het houden van deze tentoonstelling was de herdenking van het honderd jarig bestaan van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. Ook wordt het feit herdacht, dat ongeveer 400 jaar geleden de eerste tulpebollen naar het westen van Europa werden gebracht. Op 7 mei aanstaande zal op de Floriade wederom een tulp in ontvangst worden genomen, die per postkoets uit Turkije zal zqn gebracht. Heelal en aarde In een van de hallen zal van mei tot september de betekenis getoond worden van de zonne-energie voor alle leven op aarde, dus ook voor de tuinbouw- produkten. De waarde van het mo derne ruimte-onderzoek zal op deze ex positie „Heelal en aarde" een belangrijk gegeven zijn. Het esthetisch element op de tentoonstelling is onderstreept door het exposeren van een belangrijke col lectie beeldhouwwerken die het Museum Boymans-Van Beuningen niet alleen in het museum, maar ook op de terreinen brengt. Clusius-tuin Na de toespraak van dr. Verhage en de openingsplechtigheid bezocht Prinses Beatrix aan het begin van haar rond wandeling over het uitgestrekte terrein de Clusius-tuin. Dit is een replica van de tuin, die kort na de stichting van de Leidse Universiteit (8 februari 1575) werd aangelegd door de eerste Leidse hoogleraar in de botanie Clusius. Deze tuin kan men in Leiden nog zien. Naar de Euromast Via de Koningstuin, waar de inzen dingen van verschillende Europese Vorstenhoven te bewonderen zijn, be gaf men zich naar de Euromast, waar de Koninklijke gaste als eerste haar naam plaatste in het gastenboek en zich vervolgens met de lift begaf naar het honderd meter hoog gelegen plat form om het panorama in ogenschouw te nemen van de stad en haven Rotter dam, de Europoort, de Deltawerken en de Floriade. Uit handen van de heer J. H. Oerlemans, directeur van de Euro mast NV. ontving de Prinses hier een presse-papier versierd met een in glas geëtste Euromast. Feest der bolbloemen In de gondel van de kabelbaan liet de hoge gaste zich tenslotte naar het voor plein van de Ahoyhal brengen, waar zij de binnententoonstelling „Feest der bolbloemen" bezichtigde. Onder de aanwezigen bij dit vorstelijk bezoek bevonden zich de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen en Sir Paul Mason, doyen van het corps diplomatique. Historische afdelingen Op het gehele terrein wordt nog steeds veler inspanning gevraagd. De afwer king van de paviljoens, de inrichting van de kassen en de verzorging van dc gazons vragen op het laatste moment de uiterste energie van de honderden, die bij de opbouw van de Floriade be trokken zijn. De werkzaamheden zijn veel en velerlei. Een der voorbeelden is de inrichting van het 18de eeuwse „Heerenhuys", dat, door de aanleg van de 18de eeuwse tuin reeds in zijn oude luister hersteld, ook wat zijn interieur betreft, weer een sfeer van vroeger tij den gaat ademen. Onder leiding van de Leidse antiquair Marcel B. Keezer en met medewerking van de deelnemers aan de Twaalfde Antiekbeurs te Delft wordt het .Heeren huys" weer geheel in de oude stijl in gericht met antieke meubilering, mu ziekinstrumenten en gebruiksvoorwer pen van grote waarde. De grote open slaande deuren van het huis zullen de bezoekers na een wandeling door de 18e eeuwse tuin tot binnentreden noden. Nieuw Amsterdam De historie keert eveneens weer nabij de Amerikaanse afdeling. Daar heeft de Holland-Amerika Lijn een inzending die o.m. een vergelijking mogelijk maakt tussen het Manhattan van heden en het Manhattan van drie eeuwen terug, toen nog ..Nieuw Amsterdam" geheten. Op grote platen ziet men het Oude Nieuw Amsterdam liggen met de huizen van de Hollandse kolonisten van die tijd. Een van die huisjes is herbouwd. Het is volledig ingericht. Men ziet er bedsteden voor vier en twee personen, oud meubilair, snuisterijen en bever- vellen, een belangrijk artikel in de tijd, dat de handel begon in deze plaats die nu het centrum van de wereldhandel Dezer dagen is op het Floriade-terrein ook het materiaal aangekomen voor de Butterfly-fontein, een nieuw soort wa- terspel. Het spuitende water van deze fontein, die van Liechtensteinse makelij is, vertoont in een bonte afwisseling al lerlei figuren. Geen van deze figuren lijkt op de voorafgaande. De fontein wordt langs elektrische weg van de oever der vijver af „bespeeld". De aanwezigheid van deze inzendin gen, toont de verscheidenheid van de Floriade, die gedurende een half jaar lente, zomer en herfst een onver gelijkelijke bloemenpracht te zien zal geven; die de kweker toont in zijn da gelijkse werk, dat zovele aspecten heeft; die een overzicht geeft van de boeiende wereld van 't wetenschappelijke speur werk, ten dienste van de tuinbouw, maar die daarnaast ook op een terrein van 40 hectare, met vele andere bijzon dere afdelingen het feest van de jubi lerende tulp viert. Jemenitisch echtpaar op de Floriade Het Jeminitisch echtpaar Guzie toont op de Floriade-tentoonstel- ling te Rotterdam zijn kunstzin nige talenten aan het publiek. De heer Guzie heeft een grote vaar digheid in de weefkunst, terwijl zijn echtgenote grote talenten be zit op het gebied van de artis tieke metaalbewerking. Op de Floriade zal men hun werk kunnen bewonderen in het Israëlisch paviljoen, tussen de honderden bloemen en planten, die gedurende de afgelopen we ken ook met de vliegtuigen van de ,,E1 Al" uit Telaviv naar ons land werden vervoerd. In 1954 is het echtpaar Guzie uit Jemen ver huisd naar het dorpje Reghovot bij Tel Aviv, waardoor het de Is raëlische nationaliteit heeft ver kregen. Niet zonder trots toont Zacha- rias Guzie zijn grote waterpijp aan de vele belangstellenden. Dit prachtige van koper en zilver vervaardigde stuk handwerk is reeds 500 jaar in het bezit van zijn familie. De heer Guzie en zijn echtgenote zullen tot de sluiting van de Flo riade in Rotterdam verblijven. Boer vindt prijs in de markt (Speciale berichtgeving) Een nog jonge traditie werd gistermiddag in Hotel Wittebrug te Den Haag voortgezet, toen de heer H. D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, de „Zilveren Broodmand 1959" ontving uit han den van de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Meelfabri kanten, de heer H. J. de Koster. Dit van een verfijnde smaak getuigende voorwerp wordt jaarlijks namens genoemde vereniging uitgereikt aan een Nederlander, die zich op het gebied van de voedselvoorziening bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Totnogtoe werd de broodmand toegekend aan dr. S. L. Mansholt, prof. dr. Jansen en ir. W. H. van Leeuwen. Advertentie deze maand geen „verloren" dagen dank zij Akkertjes flitsen ow klachten weg In zijn dankwoord merkte de heer Louwes op, dat de boer zqn prijzen moet vinden in de markt, m.a.w. dat die markt hem de juiste kostprijs moet betalen. De landbouw is dan ook hui verig voor een systeem van prijshand- having in een of andere vorm van di recte regeringstoeslag uit de schatkist. Tegen o.a. een achtergrond van een mogelijke ongunstige ontwikkeling in de internationale toestand als gevolg van de thans nog ondervoede volkeren gemeenschappen schetste spreker de noodzaak van het behoud van een goed en intensief werkende boerenstand voor ons volk. Ook in het verleden is het klimaat rond de tarwe en rond andere landbouwprodukten te wissel vallig geweest. De heer Louwes wees er voorts bij zqn bespreking van het E.E.G.-beleid op, dat in de overige vqf landen van klein Europa de landbouw in het staats geheel en zeker in de politiek een ge heel andere en veel invloedrijkere plaats inneemt dan in Nederland. Hq bond zijn toehoorders dan ook op het hart met dit feit toch vooral rekening te houden. Een goed overleg tussen landbouw, handel en industrie, o.a. binnen het centraal orgaan voor de buitenlandse betrekkingen, achtte hq daarom een eerste vereiste. Tevoren had de heer De Koster in zijn huldigingsrede, waarin hjj de enorme verdiensten en vele activitei ten van de voorman van het Landbouw schap uitgebreid memoreerde, ook zijn Prof. De Zoete over elektrische apparaten (Van onze Haagse redactie) In het Haagse Diligentia vierde de Ned. Huishoudraad gisteren zqn tienjarig bestaan. De middagbqeenkomst werd bijgewoond door Koningin Juliana. In de ochtend- bqeenkomst gaf de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, blijk van haar belangstelling. Zij bracht de gelukwensen en dank van de regering over aan de jubilerende raad. Aan het werk van de raad zegde mej. Klompé alle steun toe. Koningin Juliana werd ontvangen door de voorzitster van de Huishoudraad, mevrouw B. Kortekaas—den Haan, de vice-voorzitster mevrouw A. Th. Vos Warnecke en de secretaresse, mevrouw W. J. EscabacheGrinwis. De 12-jarige Liesbeth Kortekaas bood de Koningin bloemen aan. Na afloop van de middagbijeenkomst werden de leden van de Raad van Beheer aan de Vorstin voorgesteld. Koningin Juliana woonde giste ren het tienjarig bestaan bij van de Huishoudraad in ..Diligentia" in Den Haag. De Koningin tijdens de theepauze in gesprek met mevrouw B. Kortekaas-den Haan. voorzitster en mevr. A. Th. Vos-Warnecke vice-voorzit ster van de Huishoud raad. Goede keuze Het aantal elektrische apparaten waar over thans het Nederlandse gezin ge middeld beschikt is aanzienlijk. Het neemt nog steeds toe. Dit toenemende gebruik van elektrische apparaten is ook nuttig, aangezien er tegenwoordig aan de huisvrouw heel andere eisen worden gesteld dan enige tyd terug en de huis vrouw ook geheel andere verwachtingen is gaan koesteren t.a.v. de dagbesteding. De moderne vrouw is er meer voor ge porteerd, haar activiteiten ook op an der terrein te ontplooien dan in het huishouden. Dit betoogde prof. ir. G. de Zoete directeur van de NV tot Keuring van Elektrotechnische Materialen (KEMA) in zqn beschouwing over „Het bevorde ren van de goede keuze bij de aanschaf van elektrische toestellen". De stijging van de levensstandaard noemde prof. De Zoete als 'n belangrijke factor, die het meer gebruiken van elek trische apparaten veroorzaakt. Er wordt, volgens prof. De Zoete, op het ogenblik in de Nederlandse gezinnen per jaar tot 100 miljoen gulden uitgege ven voor de aanschaf van elektrische apparaten in vijf groepen. De keuze wordt er voor de huisvrouw niet gemakkelijker op. Behalve dat de apparaten op zich zelf steeds ingewik kelder worden van constructie, ontstaan er steeds grotere variëteiten. Verplichte keuring Bq het bepalen van de keus dienen twee factoren als de belangrijkste in overweging te worden genomen: de vei ligheid en de deugdelijkheid. Prof. De Zoete zei er daarom een groot voorstan der van te zqn, dat er door de fabrikan ten meer gebruik wordt gemaakt van de kcuringsmogelijkheden op hun appara ten en dat er op het gebied van de vei ligheidsvoorschriften, met name in de Europese landen, meer wordt gestreefd naar uniformiteit. Het geleidelijk verplicht stellen van de keuring behoort volgens prof. De Zoete niet tot de onmogelijkheden. De ver plichte keuring behoeft daarbii niet voor alle apparaten te worden ingesteld. Ten aanzien van de deugdelijkheid van elek trische apparaten merkte prof. De Zoe te op, dat deze zowel geldt voor de duur zaamheid als voor de ta-ak, die de appa raten moeten vervullen. Elk apparaat moet daartoe over de noodzakelijke eigenschappen beschikken. Tenslotte speelt de prijs haar eigen niet te onderschatten rol bij het doen van de keuze. Prof. De Zoete kwam tot de conclusie. dat aangezien bij de keuzebepaling de grootste voorzichtigheid is geboden, er van alle elektrisohe apparaten zoveel mogelijk gegevens dienen te warden ver zameld, waarmee de personen die met deze aparraten moeten werken, kunnen worden toegelicht. Prof. De Zoete zag daarom graag elk apparaat voorzien van een lijst van eigenschappen waaraan het behoorde te voldoen, met de omschrij ving van de methode volgens welke deze eigenschappen zijn onderzocht. Ook hierover zou overleg moeten wor den gepleegd tussen deskundigen, waar van het resultaat moest worden gepubli ceerd. Aan de hand van de publikaties zou het onderzoek dan kunnen worden ingesteld of voortgezet. „Dit is in het belang van de consu ment en van de producent", aldus prof. De Zoete. Reclame en consument Dat de reclame in het produktie- en consumptieproces geen tegenstander, maar medestander is van de consument daarover vertelde vervolgens de heer P. Th. van Leeuwen, bestuurslid van het Genootschap voor de reclame in een verhandeling over „reclame en consu ment". Hij betoogde o.a„ dat voor de juiste waardering van de reclame de weten schappelijke bestudering ervan noodza kelijk is. „De reclame is zich bewust van zijn verantwoordelijke functie in de maatschappij, zowel tav. de consument als van de producent", aldus de heer Van Leeuwen. Advertentie De heer H. J. de Koster uit Lei den, voorzitter van de Vereniging van Meelfabrikanten, heeft gisteren in Den Haag de zilveren brood mand overhandigd aan de heer H. D. Louwes (rechts), voorzitter van het Landbouwschap. licht laten schijnen over wat zijns in ziens Nederland in het E.E.G.-verband te wachten zal kunnen staan. „Neder land moet thans gestraft worden voor zijn matig en beheerst protectionisme ten aanzien van de akkerbouw en tot tekortgebied worden verklaard", zo interpreteerde de heer De Koster de voorstellen van de Europese commis sie. ,,Als wij de plannen van de Euro pese commissie aanvaarden, keren wq terug tot het continentale stelsel". Volgens spreker zou hieruit voort vloeien dat Nederland verplicht is alle grondstoffen uit Frankrijk aan te voe ren en dat het prqsniveau hier aan zienlijk boven het toekomstige Franse niveau komt te liggen. De Nederlandse veredeling van landbouwprodukten zou dan straks door de Fransen worden overgenomen. De heer De Koster on derstreepte tenslotte, dat de Neder landse handelsrelaties met de leden van de kleine vrijhandelszone even be langrijk zqn ais die met de E.E.G.- partners. Het is van het allergrootste belang dat een associatie met de zeven tot stand komt. BOLLENVELDEN IN NIEUWE RAI? (Van onze Amsterdamse correspondent) De bloemen-show, die in december jL in het Centraal-Theater te .Amsterdam is gehouden en die geheel in kerstsfeer was gebracht, is zo'n succes geworden, dat er plannen zijn in de kerstweek van 1961, een enorme tentoonstelling van bloeiende bolgewassen te houden in het nieuwe RAI-gebouw. Dit heeft de directeur van de Amster damse WV, de heer J. N. Strijkers mee gedeeld op een ledenvergadering van zijn vereniging. De hoofdstedelijke WV is over de mogelijkheden van een derge lijke bloemententoonstelling in bespre king met het Centraal Bloembollen comité te Haarlem. Installatie prof. dr. Tesch als voorzitter ÏNO (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is op een buitengewone bijeenkomst van de gezondheidsorgani satie TNO prof. dr. J. VV. Tesch ais voor zitter van deze organisatie geïnstalleerd. Prof. Tesch zal zqn functie met ingang van 1 april a.s. aanvaarden. De instal latie werd verricht door de waarnemend voorzitter van de Gezondheidsorganisa tie TNO, prof. F. J. M. Krul. Tot 1 april zal de nieuwe voorzitter nog werkzaam blijven in zijn functie van directeur van de GG en GD te Rotterdam. Prof. Tesch, die in 1959 benoemd werd tot buitengewoon hoogleraar aan de hogeschool te Wageningen, was tot 1943 als arts in Indonesië werkzaam. Daar na was hij om. directeur van de GGD te Deventer en hoofd van een afdeling van de Rotterdamse GG en GD, waar van hij in 1958 direoteur werd. Prof. Tesch. die verscheidene publikaties om trent de gezondheidszorg het licht deed zien, werd voor de wereldgezondheids organisatie als adviseur ook uitgezonden naar Ethiopië. Uiterste wil Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot herziening van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek en in enige andere wetten betreffende het maken van uiterste willen in buitenge wone omstandigheden. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat de bestaande bepalingen aangaande dit onderwerp meer dan 100 jaar geleden zijn opgesteld en dat zij dur verouderd zijn. Volgens de memorie wordt het daarom noodzakelijk geacht, de regelingen betreffende het maken van testamenten in oorlogsomstandig heden ed. aan te passen aan de tegen woordige omstandigheden. Prachtige "Super Kinglon" Railcard-pantalons tegen daverend lage prijs "Goedzittende' pantalons in uitmuntend model.I Sterke soepele railcord, duurzaam en met ongeëvenaard weerstands vermogen. Praktische, fraaie broekceintuur van dezelfde stof. Nu, 5-10 jaar,' alle maten 11-16 jaar, 12 J5 alle maten Herenmaten 14 Geen post-of telefoonbestellingen. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent tik. Goudseilngel Katendi. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruükade 35 VARIA Kruistocht voor het paard (Van onze correspondent in Bonn) Het socialistische Westduitse Bonds daglid Ritzel is al geruime tijd bezig met een ..kruistocht voor kameraad paard". Hij en vele anderen vinden het een schande, dat oude Duitse paarden na vele jaren trouwe dienst in een spoorwegwagon geperst worden, 35 tot 50 uren zonder eten of drinken moe ten staan tijdens lange reizen naar Italië of Frankrijk en daarna uit de wagons vallen en in deze landen direct geslacht worden. Ritzel zegt: ,,Dat is een schande. Wanneer het dan niet mogelijk is, paarden, die lange jaren de mens trouw gediend hebben, het genadebrood te geven, zorg er dan in ieder geval voor dat ze in Duitsland geslacht worden en bespaar ze de ver schrikkelijke reis naar het zuiden. Ik ken geen dier, dat zo verstandig is en zo echt kan denken. Er is bijna altijd een nauwe relatie tussen paard en mens". Groot evenement in de stad Rotterdam

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13