Hartstochtelijk debat in België rond Vlaams Waals taalvergelijk Boskoopse middenstand toont voor de vijfde maal keur van artikelen In het kader van volkstelling moet bevolking antwoorden op een vraag over talenvoorkeur Expositie duurt drie dagen Vrijspraak voor ex-SS-er, die vijf mensen op verzoek doodde VRIJDAG 25 MAART 1960 Franssprekende Brusselaars gaan wonen in Vlaamse „groene gordel der hoofdstad" (Van onze Brusselse correspondent) De Vlaams-Waalse tegenstellingen zijn in België plotseling als een vlam uit een smeulend vuur opgelaaid, en het zijn niet alleen de buiten landse waarnemers, die zich afvragen waarom de „Vlaamse kwestie" plotseling opnieuw aan de orde is gesteld. Ook de Belgische man-in de-straat vraagt zich af waarom het voor de Belgische regering zo urgent was om met een „taaicompromis" uit te pakken, nu zij al haar energie moet concentreren op de regeling van de Belgisch-Kongolese verhoudingen, die voor de toekomst van België toch wel belangrijker mogen worden geacht dan het opwarmen van een kwestie, die de Belgen in het verleden al genoeg heeft verdeeld. Reden en oorzaak van die discussies rond de taalkwestie is eenvoudig het feit, dat het parle ment voor het eind van het jaar de wet dient goed te keuren, waarbij een algemene economische en sociale volkstelling wordt georganiseerd, een volkstelling, die in Nederland reeds in mei zal plaats vinden. doet niets terzake, de Franssprekende Brusselse socialist Marc-Antoine Pier- son, thans voorzitter van de interparle mentaire Beneluxraad, schreef in de Soir dat de grond er is voor de mensen en niet de mensen voor de grond. Hierop repliceerde een r.-k. Senator, mgr. Philipps uit Leuven, dat de Vlaam se huisvader in het Brusselse die zich gedwongen voelt om zfjn Vlaams-zün te verloochenen om redenen van sociale promotie voor zijn kinderen, als huis vader geen vrije keuze heeft gehad. De onaanvaardbare druk der Fransspreken den in Brussel om overal het Frans op te dringen, is een misbruik, een over treding van de wet van 1932, waarin duidelijk wordt gesteld dat Brussel de werkelijk tweetalige hoofdstad van Bel gië dient te wezen, waar de Vlamingen en Walen zich thuis voelen. Die rol, al dus de Vlamingen, heeft Brussel tot nu toe nooit behoorlijk vervuld. Onbeweeglijkheid van de taalgrens In het raam van die volkstelling moe ten de Belgen antwoorden op de vraag welke taal zij bij voorkeur spreken en welke andere talen zij beheersen. Dat is de beruchte talentelling die in Vlaande ren en Wallonië geen gevolgen heeft, echter wel in de gemeenten van de Brusselse agglomeratie en langs de taal grens. Wijst de talentelling ih die ge meenten uit, dat er een 30 procent min derheid is, dan komt er een statuut van „beschermende minderheid", d.w.z. dat het gemeentebestuur de mededelingen aan het publiek in de twee talen zal die nen te redigeren. Het wordt een statuut van „externe tweetaligheid". Wijst de talentelling uit dat meer dan 50 pro cent van de inwoners van een gemeente Vlamingen of Franssprekenden zijn, dan wordt de taal van de meerderheid de bestuurstaal in die gemeente. Het hui dige dispuut gaat bijkans niet over het taalvraagstuk in de gemeenten langs de taalgrens. Heel merkwaardig en in ieder geval voor historici een interessant werkterrein is de onbeweeglijkheid van die taalgrens, die van Belgisch Limburg, ten zuiden van Brussel naar Oost- en West-Vlaanderen loopt. Vandaar dat de Waalse-, Brusselse en Vlaamse CVP- Kamerleden en Senatoren, die het zo fel omstreden „taaicompromis" redigeer den, en na 28 zware vergaderingen tot overeenstemming kwamen, geen moeite hadden om eensgezind de definitieve en onherroepelijke wetenschappelijke fixe ring van de taalgrens in hun ontwerp- taalvergelyk op te nemen. Het gaat om Brussel Het huidig dispuut gaat voornamelijk over de Brusselse agglomeratie. Door een ontwikkeling, die in alle wereldsteden merkbaar is, namelijk de uittocht van de stedeling naar de groene gordels van de stad, komen de Franssprekende Brus- iselaars in oorspronkelijk Vlaamse ge meenten te wonen. Gronden worden er gekocht door bouwmaatschappijen, stra len en pleinen worden aangelegd en het rustige Vlaamse plattelandsdorp wordt een moderne tuinwijk. De Fransspre kende Brusselaar voelt er zich thuis, d.w.z. hij dringt al dadelijk zjjn Franse laai op aan de handelaars, kruideniers, Ipastoor etc. De Vlaamse inwoners reage ren niet, zij passen zich handig aan bij de nieuwe toestand. Alleen de cultuur- rerenigingen en sommige jonge Vlaamse "intellectuelen worden wakker en rich- jlen, zoals in Wemmei, Sint Genesius Rode en Zaventem, „comité's tegen de verfransing" op. Oproep tot sabotage In Wemmei zijn zij er in geslaagd - via de politiek - om een goed evenwicht e bewaren, en hier en daar lopen en- :ele Brusselse families naar het Vlaam- e kamp over, daar het gemeentebestuur iet aantal Franse lesuren in de scholen beeft verhoogd, ook al mag dat niet vol lens de wet van 1932 inzake de verne- lerlandsing van het onderwijs. Het Vlaamse verzet kwam enkele naanden geleden los, maar trok in het lgemeen niet de belangstelling van de lolitieke partijen. In veel Vlaamse steden en gemeenten rerd een anti-talentelling-dag georgani- eerd. De Vlamingen werden opgeroe- :en om in ieder geval de talentelling te aboteren. Wanneer namelijk de talen- elling wordt doorgevoerd is het bijkans eker dat enkele Brusselse randgemeen- en, die thans nog Vlaams zijn ofwel ren beschermende Franse minderheid ïrijgen, ófwel Frans zullen worden. Bo vendien beweren de Vlaamse organisa- ies, dat de talentelling het karakter eeft gekregen van een referendum - Haams tegen Frans - en de telling dus vervalst" is. Die bewering is gebaseerd p het feit dat een groot aantal Vla mingen in Brussel en omgeving in 1947 iet Frans hebben opgegeven als hun oertaal. In dat jaar speelde nog de her- nnering aan de collaboratie van som mige Vlaamse voormannen een rol, of- choon de collaboratie met de Duitsers •an de Waalse kant van de taalgrens, met Leon Degrelle en andere Waalse liders, kwalitatief belangrijker is ge- eest! Als gevolg van de talentelling van 947 is o.m. de Brusselse voorstad Evere hans een in het Frans bestuurde ge meente. Sociaal probleem Die min of meer gedwongen voorkeur, ie de Brusselse Vlamingen geven aan iet Frans - ofschoon in 1947 geforceerd is een sociaal probleem. Vlaamse uders in Brussel menen, dat zij hun inderen een grote dienst bewijzen en *n betere kans op sociale promotie ge len, wanneer zij op het formulier van e volkstelling, afdeling talentelling, be lust verklaren dat zij thuis, in eigen ring, het Frans als voertaal hebben, ietgeen natuurlijk bewust gelogen is. De leliing der Franse kranten, en van de ranssprekende Brusselaars in het alge- leen, is gebaseerd op de „liberté du ére de familie", de vrilheid van de luisvader om voor zijn kinderen de taal e kiezen die hij zelf vrij bepaalt. Dat de leneente, waar hU is gevestigd, oor- honkelijk een Vlaamse gemeente is, Een compromis Het eigenaardige is wel dat de kwes tie in de gevoelssfeer is gekomen, maar dat weinig mensen de tekst van het compromis hebben gelezen. De voor naamste punten van het compromis zo als het door het r.-k. partijbureau op 't partijcongres van Charleroi werd ver dedigd zijn de volgende: 1) wetenschap pelijke en definitieve fixering der taal grens; voor de taalgrensgemeente wordt dus geen talentelling meer gehouden; 2) de Brusselse gemeentebesturen worden van eentalig-Frans tweetalig; alle func tionarissen van 19 Brusselse gemeente besturen zullen carrière kunnen maken in een eentalig Frans, eentalig Neder lands of een tweetalig kader; 3). In Vlaanderen worden de zgn. transmuta tieklassen afgeschaft, dit zyn klassen voor kinderen van Franssprekenden, die zich in Vlaamse steden vestigen, waarin een groot deel van de lessen nog in het Frans wordt gegeven, naast onderwijs in het Nederlands. Die overgangsklassen zijn bedoeld als een dienst aan de Frans sprekende kinderen om spoedig naar Vlaamse klassen te kunnen overgaan. Maar in de praktijk hebben die circa 800 klassen sedert jaren een fictief be staanIn de Waalse provincies hebben de schoolbesturen voor de kinde ren van de talrijke Vlaamse arbeiders die er zich vestigen, nooit transmutatie klassen opgericht; 4). een „systeem van onthaal" der Franssprekenden in de Vlaamse randgemeenten van Brussel. Volgens dit systeem zal men de Frans sprekenden taaifaciliteiten verlenen, o.m. tweetalige mededelingen en eventueel scholen met het Frans als voertaal, een concessie aan de Franssprekenden, die door veel Vlamingen als een te vergaan de toegeving wordt beschouwd. In de Brusselse randgemeenten vervalt de ta lentelling. Kabinet kan struikelen Een Vlaams liberaal blad „Het Laatste Nieuws" heeft zich tegen de talentelling uitgesproken, terwijl alle liberale Franse kranten het compromis als een aanslag op de vrijheid verwerpen. Het spotblad „Pourquoi pas?" publiceerde een prach tige tekening: een grote Vlaamse leeuw die een kleine Waalse haan inslikt. Hoe dan ook, dit jaar moet de beslissing val len over de vraag: wel of geen talentel ling. Komt er een, dan blijft de wet van 1932 van kracht. Komt er geen talentel ling, dan dient de wet van 1932 op het punt van de talentelling en haar gevol gen geamendeerd te worden. Het. wordt dus een kabinetskwestie, die daarom zo moeilijk ligt omdat de liberale regerings partner zijn politiek zwaartepunt in Brussel heeft, en de katholieke CVP in Vlaanderen. Het Vlaams Liberaal Ver bond neigt eerder naar een oplossing, maar de Franssprekende liberalen in Brussel, die het felst ageren tegen het compromis, gewagen van een „dictature flamingante", zoals de Soir schreef. De felste anti-compromis is dus werkelijk de steen waarover het kabinet-Eyskens zou kunnen struikelen. Geen achteruitgang van Nederlands in Brussel De discussies zouden kunnen doen ge loven dat het Nederlands als taal en in vloedssfeer in Brussel achteruit gaat. Niets is echter minder waar. Enkele jaren geleden begonnen enkele grote magazijnen in Brussel met Nederlandse opschriften in hun etalages, thans ziet men Nederlandse teksten in alle grote magazijnen van de hoofdstad! In Frans talige banken zoals de Société Generale en de Bank van Brussel wordt het exa men voor Vlaamse kandidaten in het Nederlands georganiseerd. Wie als Nederlander Brussel heeft ge kend na de eerste wereldoorlog en de vergelijking maakt met de huidige sfeer, zal ongetwijfeld een merkbare verbete ring constateren. De onwil van vele Brusselaars tegen de Vlaming, tegen de Nederlander en de Nederlandse cultuur is niet geheel verdwenen, maar zeer sterk geluwd. Toen de burgemeester van Brussel, Lucien Cooremans, de hoofdstad van België kandidaat stelde als zetel voor de Europese gemeenschappen, wees hij op het samengaan van de „Germaanse en Latijnse culturen" in Brussel. Wanneer de strijd rond het compromis nog zou verergeren zullen de Vlaamse organisa ties de kandidatuur van Brussel tegen werken. Die actie van de Franssprekende Brusselaars tegen het compromis is gro tendeels het gevolg van het feit, dat de Franse pers het in een kwalijk daglicht heeft geplaatst, terwijl veel Brusselaars nochtans - in theorie - voorstanders zijn van een veralgemeende tweetalig heid. Zij weten dat in een federaal Bel gië de rol van Brussel die zou wezen van een neutrale en glansloze bonds- stad. Wil Brussel de hoofdstad blijven van de Belgische eenheidsstaat, dan zal het de taalkwestie heel wat nuchterder moeten gaan bekijken. Het klinkt mis schien paradoxaal, maar die kans lijkt ons groter te wezen dan in het algemeen wordt gedacht. wy-^wm I r$5| WÊsm De Voorloper VL. 16 is de grote reis begonnen. Dit fraaie schip, een zeer moderne treiler, is voor reke ning van de N.V. „De Dogger maatschappij" op de werf van „De Dageraad" te Woubrugge gebouwd Het werd gisteren naar de Wilhel- minahaven te Vlaardingen gesleept. De proefvaart vindt morgenmiddag op de Nieuwe Waterweg plaats. Onze fotograaf schoot dit aar dige plaatje bij Gouwsluis. (Foto Leidsch Dagblad) De BO(skoopse) Ml(ddenstands) TENTO(onstelling) heeft gis termiddag voor de vijfde maal haar keur van artikelen getoond in „Florida". Deze driedaagse middenstandstentoonstelling werd geopend door de burgemeester van Boskoop mr. dr. E. P. Verkerk. Op deze expositie heeft ook de B.B. een stand. De voorzitter van de Federatie van Middenstandsverenigingen kon in de bovenzaal van „Florida" een groot aantal genodigden welkom heten. Wij merkten o.m. op het college van B. en W., pastoor Lauwrier. kapelaan v. Rooijen, ds. Kalis, notaris Smeenk, de secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Goudo en Omstreken, de heer Beuk en het kring- hoofd van de B.B. te Alphen a. d. Rijn, de heer A. Ros. De voorzitter, de heer P. Bouwman, memoreerde het vele werk, dat door de tentoonstellingscommissie, bestaan de uit de heren Van Wijngaarden. Van Barlingen, De Rooij, Groenendijk en Bakker de laatste dagen is verzet. Dankzij de medewerking van de vele standhouders heeft deze commissie haar doel volledig kunnen bereiken. Spreker besloot met erop te wijzen, dat de Boskoopse middenstand met zijn tijd weet mee te gaan; het bewijs wordt door deze expositie geleverd. Permanente Middenstands tentoonstellingshal In zijn openingswoord memoreerde burgemeester Verkerk, dat er in Bos koop in 1960 reeds drie opvallende activiteiten zijn geschied. In de eerste plaats heeft een toontuin in grotere vorm het levenslicht aanschouwd, een zelfbedieningszaak in planten en bo men. die de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. In de tweede plaats wees spreker op actie van het comité „Mooi Boskoop", ten doel stellend de verfraaiing van Boskoop, door middel van het aantrekkelijker maken van de tuinkoppen, het plaatsen van meer bloembakken en het verkrijgen van mooiere siertuinen. Ook hier liggen mo gelijkheden, die nog lang niet voor hon derd procent benut zijn. De derde grote activiteit is de BOMITENTO 5. Het komt slechts sporadisch voor, dat ten toonstellingen op het gebied van de middenstand met de regelmaat van een klok en met steeds toenemend suc ces kunnen worden gehouden. Deze Protestvergadering PvdA tegen apartheidspolitiek De Federatie Amsterdam van de PvdA houdt maandagavond in de Koopmans beurs te Amsterdam een openbare pro testbij eenkomst tegen de apartheidspo litiek en de recente „bloedige gebeurte nissen" in de Unie van Zuid-Afrika. Het woord zal gevoerd worden door de par tijvoorzitter de heer E. Vermeer en de hervormde predikant dr. J. J. Buskes. Bovendien zal een Afrikaanse studente uit Liberia, mej. Florence Gadebeku, een getuigenis afleggen. resultaten zijn te danken aan de om geving, aan het artikel en de gecon centreerde expositie. Een aangename omgeving trekt publiek. Het artikel speelt een voorname rol. Wat uit de tijd is, laat zich nu eenmaal niet ver kopen, zelfs niet al plaatst men er neon-verlichting of zoeklicht bij. Uiter aard zeg ik bij een opening van een tentoonstelling geen onaangename din gen, maar ik meen toch, dat meer dan één zaak, wat de omgeving betreft, niet goed ligt. Daarvoor is deze tentoon stelling juist zo goed. De „Bomitento" kan eerst dan verdwijnen wanneer Boskoop over een moderne, geconcen treerde winkelstand beschikt, tenzij er in ons mooie dorp behoefte zou gaan bestaan aan een permanente midden standstentoonstellingshal. Hoewel het niet gemakkelijk is om elk jaar weer iets anders te brengen, valt bij een rondgang op dat men hier in toch geslaagd is. Een bezoek aan deze tentoonstelling is dan ook zeer zeker geen verloren tijd. Een overzicht van de Bomitento, die gisteren te Boskoop is geopend. (Foto Leidsch Dagblad) BABY SCHOOT UIT MOEDERS ARMEN Van 12 meter hoogte gevallen (Speciale berichtgeving) Toen gistermiddag mevrouw De Jager van de Diepenhorst te Rotterdam met haar tien maanden oude zoontje Robert van de vierde naar de derde etage liep, schoot het kind uit haar armen. Het viel door een ruit van het trappenhuis naar buiten, waar het 12 meter lager met een schedelbasisfractuur bleef liggen. Het kind is in allerijl naar het Wester ziekenhuis gebracht. De moeder liep een hoofdwond op. Nieuw elementair deeltje Een groep geleerden uit communis tisch geregeerde landen, die in Doebna wetenschappelijk speurwerk verricht, heeft de ontdekking meegedeeld van een nieuw elementair materiedeeltje, het ne gatief-elektrisch geladen antihyperon. Het deeltje werd ontdekt bij de bestu dering van 40.000 foto's, genomen tij dens bestralingen in een bellenkamer door middel van een synchrofasotron Dodelijke angst voor naderende Rassen... Datier is verminderd toerekeningsvatbaar (Van onze correspondent in Bonn) In de Beierse hoofdstad Miinchen is dezer dagen de 33-jarige handelsreiziger Heinz Maier uit de gevangenis ontsla gen, hoewel vaststaat, dat hij op 9 mei 1945 twee vrouwen en drie kinderen heeft gedood. De daad geldt als ver jaard. Hier is in de eerste plaats volgens de Münchense rechtelijke instanties sprake van een kompleet oorlogsdrama, dat overigens een verschrikkelijk vervolg kreeg. Maier was als 17-jarige bij de SS gekomen, en kwam daarbij in contact met de familie van de SS-generaal en nazi-rijksdagafgevaardigde dr. Herbert David. In het bijzonder werd de toen 17- a 18-jarige SS-man goede maatjes met de 16-jarige dochter van de SS-gene- raal, Rosemarie. Toen de Russen de Tsjechische plaats Leitmeritz, waar èn Davids familie en Maier destijds woon den .naderden, kreeg Maier van de SS- chef opdracht, om mevr. Davids, de 16- jarige Rosemarie, Davids 12-jarige zoon Herbert, zijn 4-jarige zoon Dietbert en zijn 1-jarige dochter Heidemarie en daarnaast nog Davids oude moeder en een andere vrouw, Margarete Schaurek, naar het Westen te rijden. David zou Maier gezegd hebben, dat zijn gezin de Russen in geen geval levend in handen MARKTBERICHTEN LEIDEN. 25 maart. Veemarkt. Aan voer: 4 stieren, 150 melkkoeien, 250 vette koeien, 238 varekoelen. 30 pinken, 40 vet te kalveren. 366 nuchtere kalveren, 100 vette schapen. 200 fokschapen, 328 vette lammeren. 308 zuig- en weldelammeren. 61 varkens (zeugen), 304 schrammen, 665 biggen. 8 geiten. Totaal 3.252 stuks. Toterlng: melkkoeien f 800-1125. vette koelen per kg schoon gew. f 2.80-3.30, va rekoeien f 500-975. pinken f 300-525, vette kalveren per kg levend gewicht f 2.tot f 2.80, nuchtere kalveren per kg levend gewicht f 1.20-1.45, nuchtere kalveren per stuk f 35-60. vette schapen f 75-100, fok schapen met één lam 1110-140. fokscha pen met twee lammeren f 140-180, vette lameren f 85-125, drachtige zeugen f 250- 325, schrammen f 65-85, biggen f 38-42, tot f46,—. Handel: voor melkkoeien kalm, vette >elen willig, varekoelen tamelijk, pinken stug, vette Kalveren traag, nuchtere kal veren stroef, vette schapen matig, vette lammeren goed, fokschapen matig, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 25 maart. Kaasmarkt.. Aan voer 6 partijen Goudse Kaas. Notering tot f 2.12. Handel kalm. AALSMEER. 23 maart. C V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen. Seringen: Stepman per tak 68-115, Legray 45-65, Blauw 75-155. Forsythia 30-78. Sneeuwballen 30-85, Prunus Triloba 30- 75, Prunus Serrulata 110-260. AALSMEER, 24 maart. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen. Seringen: Stepman per tak 61-140, Legray 45-65, Blauw 60-120. Forsythia 30-90, Sneeuwballen 30-75, Prunus Triloba 25- 72, Prunus Serrulata 110-240. POTPLANTEN: grote pot kleine pot: Adlanthum 70-90, Anthurium 200-740 110-180, Aphelandra 120-160 60-85, Aralla 100-120 20-35. Asplenlum 30-35. Azalea 300-650 100-180, Begonia Semp. 60-80 40- 70. Bladbegonia 30-45, Cactussen en Vetplanten 100-150 10-20. Clnneraria 100- 160 50-85. Croton 100-180, Calceolaria 35-60, Euphorbia Splendens 80-150 40- 65, Ficus 200-350 Gemengde Planten 80-100, Hedera Bont 60-75, Hedera Pittsburg 40-50, Kalanchoë 40-65, Marantha 45-55, Nephrolepls 200-400 Primula Obconlca 100-165 50-65, Primula Sinensis 40-55, Primula Malacoides 30-50, Philodendron 250-450 Phlloden- Scindapsus groen 80-90. Sclndapsus bont 90-110. Tradescantia 60-70 20-40. Varens gemengd 45-60, Primula Acaulis 25-50. GOUDA. 24 maart. Kaasmarkt. Op de aasmarkt te Gouda zijn aangevoerd 15 sartyen. eerste kwaliteit noteerde f 1.96 mocht vallen. De jonge SS-er laadde het hele gezelschap in een auto, maar sloeg al gauw een landweg in. Op een gege ven ogenblik zagen de vluchtelingen in de verte een aantal tanks, zij drchten dat het Russische tanks waren, en de beide vrouwen David raakten in paniek. Ze bagen geen mogelijkheid meer om aan de Russen te ontkomen, en vroegen de 18-jarige SS-man Maier om hen en de kinderen dood te schieten. Maier wei gerde eerst maar schoot tenslotte de vrouw, de moeder en de kinderen van zijn SS-chef David dood. Met Rosemarie David en de vrouw Schaurek slaagde hij er daarna in Beieren te bereiken. Nog een moord Van dit drama is buiten Maier thans niemand meer in leven. Margarete Schaurek stierf onlangs, Rosemarie huw de met Maier, een huwelijk dat door grote financiële moeilijkheden tot een tragedie werd. Op 9 februari 1955 ver zocht volgens Maiers verhaal Rosemarie hem, om het gehele gezin d.w.z. Maier zelf, Rosemarie en hun drie-jarig zoon tje te doden. Het drietal reed op die dag het bos in, waar de vrouw op haar kind schoot. Maier het Jongetje tenslotte doodde, daarna zijn vrouw doodschoot en vervolgens poogde zelfmoord te ple gen. Hij bleef evenwel na een schot in het hoofd verlamd maar levend liggen. Voor deze daden werd Maier in 1955 we gens doodslag tot slechts 4 jaar veroor deeld. De Münchense rechtbank besloot dezer kaasmarkt te Gouda zijn aangevoei "*en. eerste kwaliteit noteerde 2.11 en tweede kwaliteit f 1.80 tot f 1.95 per kg. De handel was flauw KATWIJK AAN DEN RIJN. 24 maart Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 12.70-16.60, waspeen A2 (per kist) 3 40- 12.90, waspeen BI (per kist) 13.90-16.80. waspeen B2 (per kist) 1.20-7.80, waspeen Cl (per kist) 10.20-10.70, breekpeen C (per kist) 5.30, kroten A (per kist) 5.60, kroten B (pe rkist) 4.60, prei Al 77.tot 87. prei BI 67.—. Aanvoer waspeen 75.000 kg. waarvan 55.000 kg voor export werd verkocht. ROELOF A RENDS VEEN, 24 maart. Bloemenveiling: Fresia's 35-75, Anemonen 41-60. Irissen 125-175. BI. Druifjes 13-25. Narcissen: Actea 24-38, Early Glorie 17- 35, Cheerfulness 30-46. King Alfred 29-57 Granlum 28-39. Fortuna 22-31. Frühllng 19-27, Tulpen: Rose Copland 81-112. Apel doorn 120-150. Golden Harvest 90-127, Edith Eddv 63-87. Weber 69-81. v. d Eer den 79-110, W. Pitt 77-98. Plceadlllv 75- 107, Bartlgon 71-101. Red Pitt 78-97, Whi te Sail 90-109. Purper Copland 75-107, Cor- dell Huil 83-97. Bandoeng 82-107. Ph. Snowdon 85-100. Montgomery 82-111. Lus tige Witwe 83-91. Olympiade 90-104. W. Copland 80-95. Queen of the Night 71-93. Wintergold 80-100, Couleur Carainaal 71- 80, Prunus 85-103, Zenober 68-73, Queen Elizabeth 104-119. White Vlrglne 90-106, Carara 80-97. Preludium 78-83, Parkiettul pen 90-130. Dubb. Tulpen 63-109, per bos. Am. Anjers 14-23 per stuk. RIJNSBURG. 24 maart Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Pax 90-95. Edith Ed dy 75-80, Golden Harvest 95-100, Tindal 85-95, Elmus 95-105. v. d. Eerden 80-85. Queen Elisabeth 95-100, Cordell Hull 90- 95. Prunus 90-95, Parade 150-160. Apel doorn 130-140. Belona 90-95, John Gav 90 95. Bruno Walter 90-95. Olvmpiade" 90- 95, Ibis 70-75. Couleur Cardinal 95-100. Rose Beauty 90-95. NarcissenSempre Avantl 40-45, Poetaz 20-22, Cheerfulness 35-38. Helios 150-170. Golden Harvest 220- 250. Fortuna 270-280. Rembrandt 220-240 per 100; Anemonen 1 550-680 per 100, Hyacinten 45-55 per bos. dagen wegens de In 1945 gepleegde moor den of gevallen van doodslag-op-verzoek, die Maier zelf het vorige jaar had be kend, geen gerechtelijke vervolging in te stellen. Men ging er van uit. dat de toen 18-jarige SS-er „op verzoek" gedood had. en dat delict thans verjaard is. Buiten dien was en is Maier verminderd toere keningsvatbaar en verkeerde hij destijds in een staat van moreel verval. Men 1 et Maier, een man beladen met de dood van zeven mensen dezer dagen dan ook vrij...

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11