Laatste nieuws DUITSE GELEERDE ONTDEKTE GEHEIM VAN DE HEKSENZALF Raad van Oegstgeest besloot tot vernieuwing bos Oud Poelgeest In diepe slaap droomde hij van wilde hellevaarten en groteske feesten vol uitspattingen mt DONDERDAG 24 MAART 1960 Routes vastgesteld voor bussen die binnenkort trams gaan vervangen Lange discussies over verschillende agendapunten waren oorzaak van de on gebruikelijk lange duur van de Oegst- geester raadsvergadering van gister avond. Pas na het middernachtelijk uur viel de laatste hamerslag. De raad was voltallig, mede dank zij het herstel van mevrouw G. A. Kramers, na een langdu rige ziekte. Zij werd hartelijk door de voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff toegesproken. Uit de mededelingen bleek o.m. dat B. en W. besloten hebben, naar aanleiding van opmerkingen van de heer G. Blans- jaar (Prot. Chr.) dat, met betrekking tot de inschrijving van woningzoekenden, ook zij voortaan kunnen worden inge schreven. die nog niet gehuwd zijn. De directeur van het telefoondistrict heeft meegedeeld dat wegens materiaal- tekort niet tot uitbreiding van het aan tal publieke telefooncellen kan worden overgegaan. Het verzoek daaromtrent zal t.z.t. in overweging worden genomen. Tot lid van het Heilige Geest Arm bestuur werd gekozen de heer M. J. C. Pieterse en als lid van de Commissie van Toezicht op het bejaardencentrum mej. A. P. M. H. Coebergh. Potje uit „boete" In de oorlog was aan de burgerij van Oegstgeest door de bezetter een boete opgelegd. Het totale bedrag van f 3342.40 kon in gedeelten worden teruggevorderd en is thans aanwezig. B. en W. wilden dit fonds beschikbaar stellen voor de 5- mei-viering, doch dit stuitte op verzet, zowel de heer v. d. Voort (KVP) als de heer K. Veen (PvdA) bepleitten het schenken van dit bedrag aan instellin gen. die de slachtoffers van het verzet helpen. Ook anderen waren daarvoor te vinden, zonder evenwel hun steun op andere wijze te willen onthouden aan het verstrekken van gelden om de be vrijdingsdag te vieren. De voorzitter merkte op dat gezien de financiële positie van de gemeente het geven van een extra-krediet bezwaarlijk is. Juist de toevallige aanwezigheid van dit fonds maakt het gemakkelijk een re delijk bedrag voor deze viering beschik baar te stellen. Mevrouw Kramers (PvdA) was nog wel bereid van deze gelden het boekje „Volk in verdrukking en verzet" voor de schooljeugd aan te schaffen. Na langdurige discussies werd tot stemming overgegaan. Met 96" stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Er wordt nu in totaal f. 4950 voor de be vrijdingsviering beschikbaar gesteld. Uiteraard kwam ter sprake wat men met dit geld gaat doen. De voorzitter zette de braderieplannen uiteen van de middenstand en verwachtte van die zijde een verzoek om financiële steun voor aanschaffing van versieringen e.d. Ove rigens wilde men de feestviering geheel in handen laten van de Oranjevereni ging. De heer N. van Weizen (Prot. Chr.) wilde weten of men aan de O.V. vrij mandaat geeft, Mr. G. Bermeijer stelde voor dat B. en W. zich geheel onthouden van besteding der gelden en dit over te laten aan de OV. De middenstand zal zich daarom met de O.V. moeten ver staan. Wel werd met nadruk vastgesteld dat het genoemde bedrag het maximum is en dus niet mag worden overschreden. Wit-Gele Kruis De extra subsidie aan het Wit-Gele- Kruis werd toegekend. Voor de aankoop van het pand in de Piet Heinlaan voor de nieuwe vestiging van deze kruisver eniging was een geldlening gesloten waarvoor de gemeente garant blijft. De heer Bouland (VVD) sprak zijn verba zing erover uit dat naast de gemeente lijke garantie nog een hypothecaire ze kerheid gesteld moet worden, hetgeen geldverkwisting is. Daaraan bleek even wel niet te ontkomen. Bos Oud-Poelgeest Besloten werd tot een algehele ver nieuwing van het bos van Oud-Poel geest over te gaan in een periode van 5 a 6 jaar, zodat in de eerstvolgende jaren posten op de begroting zullen voorkomen. Gevraagd naar de oorzaak van de huidige toestand werd gezegd dat totnutoe de verjonging was ver waarloosd en dat er nog na-weeën zjjn uit de oorlog. Een aantrekkelijk plan tot verbetering zal worden uitgevoerd in overleg met het Staatsbosbeheer. De straatverlichting tussen de Lee- brug en de Warmonderhekbrug zal wor den verbeterd. Voor het uitvoeren van herstelwerkzaamheden van de brug in de Rhijnhofweg werd een krediet van f 1000.beschikbaar gesteld. Het punt inzake het vorderen van de voorlopige in bezitneming van de te ont eigenen gronden van de heer Th. J. Lubbe werd aangehouden voor bespre king in besloten zitting. Over deze zaak is lang gesproken. In de openbare ver gadering werd medegedeeld dat besloten was de voorlopige inbezitneming aan de rechter te verzoeken. Overeenkorhstig het voorstel van B. en W. werd de nieuwe huurprijs van het kasteel Oud-Poelgeest vastgesteld op f3420.—. Mevr. P. H. Smits-Witvliet (VVD) vroeg aandacht voor onderhoud en herstelwerkzaamheden. Besloten werd wijziging te brengen in de bijdrage aan het fonds voor uitbrei ding van de gemeente. Deze bijdrage is thans gesteld op f3.per m2 grond die wordt verkocht. De wijziging in de ziektekostenvoor ziening ten behoeve van het personeel in dienst van de gemeente werd aan vaard evenals de invoering van een ge- premiëerde spaarregeling. De studiekos tenvergoeding was aantrekkelijk ge maakt na overleg van deze materie in het plaatselijk georganiseerd overleg. De heer S. van Geldere werd in vaste dienst aangesteld als vakonderwijzer voor het bijzonder gymnastiekonderwijs. Besloten werd aan de directeur van gemeentewerken opdracht te geven tot enkele provisorische voorzieningen aan de brug in de Hoge Morsweg. Later zal deze brug worden vernieuwd. Buslijnen De heer P. H. M. S. van der Voort en naar later bleek tal van raadsleden met hem waren ernstig bezorgd over de toe stand van het wegdek van enkele lanen waar binnenkort (na het verdwijnen van de tram) de bussen gaan rijden. De fun dering deugt niet en zij verwachten aan zienlijke schade. Het blijkt dat de direc tie van de NZHVM met de Rijksinspec teur voor het verkeer de onderstaande routes heeft vastgesteld. Lijn 1. Oegstgeest—Leiden—Leider dorp. Komende van Leiden: Leidse- straatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Nassaulaan, Terweeweg, wyttenbach- weg, Dorpsstraat, Utenwaardelaan, Gru- nerielaan, van Wassenaerlaan. Gaande naar Leiden: van Wassenaer laan, Dorpsstraat, Wijttenbachweg, Ter weeweg, Waldeck Pyrmontlaan, Oranje laan, Rhijngeesterstraatweg, Geversstr., Leidse Straatweg. Lijn 2. Oegstgeest (Rijnl. Lyceum), Leiden (Hoge Rijndijk). Komende van Leiden: Leidsestraat- weg, Geversstraat, Leidse Buurt, Nas saulaan, Terweeweg. Emmalaan. Hof- brouckerlaan, HofdiJck, Hazenboslaan, Piet Heinlaan, Adm. de Ruyterlaan. Gaande naar Leiden: Adm. de Ruyter laan, Karei Doormanlaan, Hazenboslaan, Hofdijck, Hofbrouckerlaan, Emmalaan, Geversstraat, Leidse Straatweg. Op nadrukkelijk verzoek van de voor zitter werd niet tot wijziging overge gaan, al wordt toegegeven dat het weg dek het ernstig te verduren zal kragen. De heer K. Veen wees op de onge wenste plaats van de bushalte bij het parkeerterrein t.o. de Groene Kerk. De heer v. d. Hulst wees op de ongewenste toestand van de stortplaats bij de Hoge- Morsweg. Hij informeerde of reeds een onderzoek is ingesteld voor aansluiting op de waterleiding ten behoeve van de woningen nabi) de Groene Kerk. Deze zaak heeft de aandacht van B. en W. OEGSTGEEST De heren A. de Best en N. de Groot, ;iden alhier zijn benoemd tot lid, resp. plaatsvervangend lid van de examen commissie stuurman zeevissersvaartui gen. Fa. Jac. Uittenbogaard en Zn. vierde het halve-eeuwfeest In verband met het halve-eeuwfeest van het bedrijf van de fa. Jac. Uitten- bogaard en Zn is er een feestelijke bij eenkomst gehouden met het. personeel (met hun dames) in „Het Gulden Vlies" te Leiden. Van de zijde van het personeel werd aan de oudste firmant een elektrische klok aangeboden, terwijl de jongste fir mant een sierasbak ontvingen/Tijdens deze bijeenkomst, welke een bijzonder ge zellig karakter droeg, is een der werk nemers, de heer M. van Tol, nog gehul digd door de directie in verband met zijn zilveren dienstjubileum. De oudste fir mant, de heer Jac. Uittenlbogaard bood een enveloppe met inhoud aan. De heer Joh. Uittenbogaard offreerde bloemen, VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, zn van J. J. Jesse en T. Twigt. Dries J., zn van T. Graphorn en J. Bouw. Alexander R„ zn van A. C. Kulk en D. J. Smit, Peter Ph., zn van H. J. Ha verman en A. J. van de Scheur, Jacob A., zn van A. G. Vette en I. H. Granfors. Ondertrouwd: J. Verhelj en E. M. Bruun. WARMOND TAFELTENNIS TTV Steeds Vooruit De uitslagen van de deze week gespeelde competitie wedstrijden luiden: (Heren): Steeds Vooruit 1—Wilhel- mus3 3—7; Steeds Vooruit 3—TCS 1 3—7. De junioren speelden een vriend schappelijke wedstrijd tegen BNS en wonnen met 73. WASSENAAR Kleuter bij botsing gedood Op de Storm van 's-Gravesandeweg is gistermorgen de driejarige Suzanne Voorham aangereden door een auto en op slag gedood. Het meisje stak dicht bij de ouderlijke woning plotseling tussen geparkeerde auto's door de rijweg over op het moment, dat uit de richting Kat- wij'kseweg een militaire personenauto naderde. De chauffeur remde zo krach tig mogelijk en week uit maar kon een aanrijding onmogelijk voorkomen. Fancy-fair voor 4xZ N De meisjes van de Nijverheidsschool aan de Lange Kerkdam, die al eerder met veel succes werkzaam waren ten bate van actie „4 x ZN" hebben gisteren hun actie afgesloten met een bijzonder geslaagde fancy-fair in het schoolgebouw die zowel 's middags als 's avonds door zeer vele belangstellenden werd bezocht. In alle lokalen op de benedenverdieping heerste steeds grote bedrijvigheid en zelfs in de gangen waren sommige hoek jes benut voor het plaatsen van de een of andere attractie, die geld op kon brengen. Behalve de gebruikelijke stands was er in een groot lokaal gelegenheid inkopen te doen. Niet alleen vele werk stukken van de meisjes zelf, ook levens middelen en allerlei gebruiks- en luxe- voorwerpen, die voor deze gelegenheid door leverancies en andere goede relaties beschikbaar waren gesteld, werden tegen redelijke prijzen verkocht. Elders in het gebouw was een restau rant ingericht met muziek van een bandje. De fancy-fair werd 's middags met een hartelijk woord van aanbeveling geopend door ds. H. Beker. Oefening voor Zuidhollandse reserve-politie De Wassenaarse reserve-politie heeft alle korpsen reserve-gemeente-politie in de provincie Zuid-Holland uitgenodigd deel te nemen aan een grote vaardig heidsoefening, die op zaterdag 4 juni a.s. in Wassenaar zal worden gehouden. De oefening bestaat uit verschillende gedeel ten: een wedstrijd in het excerceren, marcheren en defileren voor autoritei ten, die zich op het bordes van het raadhuis zullen opstellen, een grote surveillance-rit door de gemeente en een pistool-schietwedstrijd. Aan de rit kan worden deelgenomen door groepen van tien man of minder. Tijdens de surveillance-rit zal de op merkingsgave en de kennis van de ver keersregels en van enkele belangrijke wetten worden getest. Brigadier H. Haverkotte van de Was senaar se politie heeft de leiding van het comité van voorbereiding. VRAGEN IN RAAD OVER VUILNISSTORTPLAATS Het raadslid, de heer F. M. v. d. Stap cGemeente Belang) heeft de volgende vragen tot het college van burgemeester en wethouders gericht: 1. Is het U bekend dat de bewoners van de Ter Weerlaan en omgeving al hier, grote overlast ondervinden van de aldaar gelegen vuilnisstortplaats? 2. Dat Pocketboeken bij kruideniers Een Nederlands-Belgische uitgeverij, die zich destgds had gespecialiseerd op het gebied van pocketboeken voor de verkoop in kruidenierszaken, voert nu onderhandelingen voor een nieuw distributiesysteem voor de verkoop van pockets bU kruideniers. De bedoeling is, zo deelde de directeur van de onder neming mee, een soort grosslerderU in boeken op te zetten ten behoeve van de kruideniers. Volgens de initiatiefnemer zou voor dit plan grote belangstelling bestaan bij de Nederlandse uitgevers van pocket boeken. Deze uitgevers zouden, nu de Hoge Raad heeft bepaald, dat de ver koop van boeken in kruidenierswinkels niet kan worden verboden, over deze kwestie in onderhandeling zijn met de officiële boekhandel. De initiatiefne mer, die destijds zelf enige titels ln zeer grote oplaag had laten drukken voor distributie via de kruideniers, verklaarde ons nog, dat gebleken is, dat voor deze verkoop een zeer groot assortiment wordt vereist. Geen enkele uitgever zal een dergelijk assortiment alleen kunnen verzorgen, zodat het plan alleen kan worden gerealiseerd wanneer een groot aantal uitgevers aan de uitvoering meewerkt. Lourmals in Dordrecht De Frans kikvorsman Louis Lourmals is vanochtend tegen tien uur in goede welstand ln Dordrecht aangekomen. Een vertegenwoordigster van de Dordtse VW bood hem en zijn vrouw als aan denken t-wee in oud-Hollandse kleding gestoken poppen en een spontane kus aan. Lourmals, die kennelijk vermoeid was stapte snel in een auto om naar zijn hotel te gaan. Vanoohtend om vijf uur was hij in Gorinchem gestart. De om standigheden waren ditmaal bijzonder gunstig voor hem. Met een gemiddelde snelheid van circa 4% km per uur kwam hii naar Dordrecht afzakken. Hij zette bij het Groothoofd te Dor drecht v/eer voet aan wal met 976 km van de 1000. die hij voor zijn rekening had genomen achter de rug. Zuid-Afrika in Tweede Kamer In de vanmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de heer Burger (Arb.) de gebeurtenissen in Zuid-Afrika ter sprake gebracht. Het lijkt hem niet denkbaar dat de regering zich daarmee niet bezig zou houden. Hij vraagt hoe het parlement er in wordt betrokken. Spreker vraagt of meege deeld kan worden wat de regering over weegt. De voorzitter zegt zich tot de minister president te zullen richten om te vragen of stappen van de regering zijn te ver wachten. Het antwoord zal aan de Ka mer worden medegedeeld. Invallen in kantoren negerorganisaties De Zuidafrikaanse politie heeft van morgen invallen gedaan in de kantoren van het Afrikaanse Nationale Congres en andere organisaties van negers. De politie strekt haar activiteit uit over het hele land. Deze politiële actie volgt op de me dedeling van premier Verwoerd, die gisteren zei, dat de regering besloten heeft twee commissies van een man elk op te richten, die een onderzoek moeten instellen naar de oorzaak en het verloop van de incidenten op maan dag. Albert Loethoeli, algemeen voorzit ter van het Afrikaanse Nationale Con gres, heeft de „negers en alle andere geledingen van het Zuidafrikaanse volk" verzocht maandag 28 maart te beschouwen als een dag van rouw om de doden van Sharpeville en Langa. De moord op meer dan 70 en het verwonden van circa 300 negers mensen, die op vreedzame wijze be toogden tegen een wet, die het Afri kaanse volk degradeert heeft de be schaafde wereld en het christelijk ge weten diep geschokt, aldus Loethoeli in zijn verklaring. Indonesisch Parlement krijgt 261 leden President Soekarno heeft laten bekend maken, dat aan het eind van de thans aan de gang zijnde vastenmaand „Ra madan") de namen zullen worden be kendgemaakt van de leden van het nieuwe Indonesische parlement, dat voor de helft wordt samengesteld uit leden van drie politieke partijen (de nationa listische PNI, de Islamietische „Nahda- datoel Oelama" en de communistische party) en voor de andere helft uit ver tegenwoordigers van „.functionele groe peringen". Het aantal leden zal 261 be dragen, tegen 257 in het ontbonden par lement. De bekendmaking volgde op een langdurige bijeenkomst van het kabinet. De „Masjoemi" is naar bekend in het nieuwe parlement niet vertegen woordigd. ROEIEN Head of the River De acht van de London University Boat Club, in 1959 winnaar van het lange afstandskampioenschap van de Amstel voor heren, zal op 3 april a.s. in de Head of the River I960 de blau we wimpel verdedigen tegen negen Nederlandse ploegen en een acht van de Engelse St.-Catherines Boat Club. De Nederlandse ploegen in de eerste divisie zijn: Willem 3, Laga, Nereus 1 en 2, Pro teus, Argo, Njord, Triton 1 en 2. In de tweede divisie zullen niet min der dan 40 ploegen aan de start komen: 39 Nederlandse en een acht van de Lon don Union deze overlast verergerd wordt door het ter plaatse verbanden van huisvuil? 3. Dat het voor genoemde bewoners wel haast ondraaglijk wordt bij een heer sende oosten- en zuid-oostenwind? 4. Bent U niet met mij van meing dat genoemde stortplaats, a) onverenigbaar is met het aanzien van onze gemeente; b) een gevaar oplevert voor de volksge zondheid; c) een extra gevaar oplevert voor de aldaar buitenshuis spelende kin deren? 5 Bent U niet met mij van me ning. dat om vorengenoemde dringende redenen genoemde stortplaats onverwijld dient te worden verwijderd c.q. overge plaatst dient te worden naar de nieuw geplande plaats aan de Hogenboomse- weg? 6. Bent U niet met mij van me ning dat de ongetwijfeld daarmee ge paard gaande extra kosten onverwijld dienen te worden gemaakt? (Van onze correspondent in Bonn) In de moderne, van welvaart uitpuilende Westduitse Bondsrepubliek is het bijgeloof nog altijd zeer groot. Nog altijd zijn er zo bijvoorbeeld honderden „heksenjagers", die een dikke boterham verdienen met het schaakmat zetten van „heksen", waarbij de goedverdienende heren zich niet ontzien om met honden (levend begraven), kalveren (dood slag met stok) en egels (levend bakken) tegen de „heks" in te gaan, alsof het gaat om een zaak van leven en dood! De Göttinger hoog leraar prof. Peukert heeft dezer dagen verteld hoe het er in feite met de heksenwaan voorstaat. Prof. Peukert, een beroemd hoogleraar in de volkerenkunde aan de universiteit van Göttingen en een kenner van sagen, ontdekte te Bazel, in Zwitserland, geschriften, waarin nauwkeurig staat beschreven hoe men „heksenzalf" moet maken. Zijn theorie is, dat de middeleeuwse heksensagen geen absurde verhaaltjes zijn, maar weergeven wat allerlei mensen door zalf e.d. aan den lijve hebben ondervonden. Het was hem namelijk opgevallen, dat in bijna alle berichten uit de middeleeuwen hierover steeds weer een zelfde soort verschijnselen wordt vermeld. droomd hadden. We hadden beiden, zo bleek later, een zelfde soort wilde dro men gehad". Het verrassende daarbij was, dat deze dromen volkomen overeenstemden met de beruchte heksenbekentenissen, die driehonderd tot vierhonderd Jaar gele den geuit werden door vrouwen, nadat zij door beulsknechten gefolterd waren. Prof. Peukert vertelde: „In onze slaap maakten we fantastische vluchten in het eindeloze mee. Er waren groteske feesten temidden van wezens die in plaats van gezichten flarden op hun lichaam had den. We maakten wilde hellevaarten mee, we vielen oneindig diep. Het was een waar duivelsavontuur. In de slot fase was er een opgewonden feest met groteske zinnelijke uitspattingen. Een loodzwaar hoofd en een droge mond Prof. Peukert stelde een zalf samen volgens aanwijzingen uit het recepten boek van een zekere Johannes Baptista Porta, „Magia Naturalis" (1568). Die zalf smeerden de hoogleraar en een vriend, een Götiinger jurist, op hun voorhoofd en onder hun armen. .Kort daarop vielen we in slaap", vertelde prof. Peukert. „Twintig uur later pas werden we wakker. We hadden een lood zwaar hoofd en verkeerden in een soort roes. Onze monden waren uitgedroogd. We schreven, zonder dat we een woord over onze ervaringen tijdens de lange slaap wisselden, alles op wat we ge- Consul-generaal in Sydney Bij K.B. is de heer A. Laboyrie, thans raad aan de diplomatieke vertegenwoor diging van Nederland te Djakarta, be noemd tot consul-generaal der Neder landen te Sydney. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Droomavonturen verteld als ware geschiedenissen Alle droomscènes van ons beiden, zo heeft prof. Peukert voorts meegedeeld, komen haarfijn overeen met de bekente nissen van z.g. heksen die ln de notulen van inquisitierechtbanken worden ver meld. Zeer waarschijnlijk hebben tijdens de middeleeuwen en ook daarna vrouwen de heksenzalf gebruikt en daarna de zelfde roes ondervonden als Peukert en zijn vriend. Die vrouwen beleefden hun dromen zo realistisch, dat ze later, on der de folteringen van beul en beuls knechten, hun droomavonturen (rijden op een bezem, liefde met de duivel en het carnaval der heksen) als waar ge beurde geschiedenissen bekendenIn feite waren er evenwel nooit heksen: er waren slechts wat men noemt heksen- dromen, waarvoor eeuwen geleden een bepaald soort vrouwen bitter moest boe ten en waardoor thans nog een bepaald soort lieden dieren martelen om de bij gelovigen ervan te overtuigen, dat de „heksen" uitgebannen worden Geen bijzondere kruiden In feite, aldus prof. Peukert, bevatten al de heksenzalven geen bijzondere krul den. Ze bestaan uit bilzenkruid, wolfs kers en dergelijke. Het gebruik van bil zenkruid kan leiden tot een roes, die korte tijd alle pijnen doet vergeten en ook daarna nog een zekere werking heeft. Maar hekserij? ..Is het hekserij een valse hond met een stuk brood trouw J te maken? Dat kan toch iedereen", aldus prof. Peukert. „Neem een stuk brood, I draag dat een dag lang onder de arm I en geef het de volgende dag aan de hond om op te eten. Het dier zal U eeuwig trouw blijven. De bijzondere reuk van de mens neemt hi) namelijk op en deze reuk blijft hij trouw" Waarmee het heksen-bijgeloof ln Duits land niet uitgeroeid zal worden! De hek senjagers zullen trouwe cliënten blijven Duitse dorpjes zal men vrouwen beschul- houden. In allerlei, ietwat geïsoleerde dlgen, hekensJagers engageren, dieren door hen laten vermoorden en trouw geld op tafel leggen. Prof. Peukerts aan den lijve ondervonden heksenzalf-erva ringen zullen dit bijgeloof niet doen af nemen... Te Göttingen onderzoeken thans gynecologen en psychiaters de medische zijde van het geval. Vast staat dat de werking van de zogenaamde hek senzalf op vergiftigingsverschijnselen berust. BEURSOVERZICHT No-oorlogs record i' voor Philips AMSTERDAM. 24 maart Bij een tamelijk kalme handel waren de internationale waarden vanmiddag wederom zeer vast. Aandelen Kon. Olie en die van KLM maakten hierop echter een uitzondering. De vaste stemming was het gevolg van aanhoudende buiten landse vraag, terwijl ook van het publiek merendeels kooporders loskwamen. Te genover deze vraag stond alleen vol doende aanbod op veel hogere prijzen, vergeleken bij die van het vorige slot. De daling van de geldrente ln Amerika was mede een stimulans voor de beurs in New York, waar de stemming gisteren vast was speciaal voor de Nederlandse hoofdfondsen Philips en Unielever. De Consolidated Electronics Corporation waarin de Amerikaanse Philipsbelanger zijn ondergebracht, behaalde in 1959 eei belangrijk hogere winst. Dit kwam df koersvorming van aandelen Philips ir Wall Street ten goede. Het Damrak narr vanmiddag de gunstige tendentie voor deze aandelen in New York van gisteren over. Philips noteerde dan ook circa 854 (nieuw na-oorlogs hoogterecord), tegen 828 als slotkoers van gisteren. Ook de preferente aandelen Philips werden iets hoger geadviseerd, maar blijven, aldus de beurs, verre ten achter bij de koers stijging van de gewone aandelen Philips Unilevers liepen op van 773 tot 778, tegen gisteren 755 1/4 als slotprijs. Aku's ste gen van 468 tot 473 en boekten op deze prijs een koerswinst van circa 14 punten Kon. Olies bijna f. 1.— hoger op f. 156.90 terwijl KLM iets lager werd geadviseerd. Voor Hoogovens was wederom de ge bruikelijke flinke belangstelling. De aan delen waren op circa 590, ongeveer 24 punten hoger, terwijl de claims op circa f. 280 ongeveer f. 16 boven gisteren noteerden. Scheepvaarten opnieuw vast op lokale vraag. De koerswinsten beliepen 2 tot 5 punten. Het gemengde bedrijf W. H. Mliller zorgde voor een zeer aangename verrassing door een dividend over 1959 voor te stellen van 25%, waarvan 10% desgewenst in aandelen. Over 1958 keer de de maatschappij 15% dividend uit. Deze verrassing werd door de beurs ge honoreerd met een forse koerswinst voor aandelen Müller. De prijs werd geadvi seerd op 405 A 410, tegen gisteren 386. Ook de cultures lagen vandaag iets beter in de markt. Van de Staatsfondsen was het kort lopende papier eerder iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 maart. Londen 10.58%—10.59%. New York 3.77ft3.77A. Montreal 3.96%—3.97%. Parijs 76.87%—76.92%. Brussel 7.56% 7.56%. Frankfort 90.43%—90.48%. Stock holm 72.87%—72.92%, ZUrich 86 99%— 87.04%, Milaan 60.75%—60.80%. Kopen hagen 54.72—54.77. Oslo 52 8^-52.91. Wenen 14.50%—14.51%, Lissabon 13.19 —13.20%. VARIA Dagindeling van Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) De 84-jarige Westduitse Bondskanse lier. dr. Konrad Adenauer, houdt er een hard leven op na. Zijn dagindeling is nl. als volgt: 6 uur: opstaan, theedrinken, bestude ren van Staatspaperassen die zijn mede werkers daags tevoren voor hem hebben samengesteld 9 uur: ontbijt; 9.30 uur: per auto van RJhöndorf, het dorpje tegenover Bad Godesberg, tussen Königswinter en Bad Horrnef, waar hij woont, naar Bonn; 10 uur: aankomst Pa.Lais Sdhaumburg, het bureau van de kanselier. Daarna be gint de serie besprekingen van iedere dag. Ieder half uur of drie kwartier is er een nieuwe bezoek«r; 13.45 uur: lunch in Palais Sohaum- burg, middagslaapje, wandeling met staatssecretaris Globke in de tuinen van het paleis, weer of geen weer; 16 uur: voortzetting van het normale dagelijkse werk; 20.15 uur: einde van de dagtaak in Palais Schaumburg. Autorit naar Rhön- dorf, waarbii de brug bij Bonn-Beuch of de pont bij Bad Godesberg, alsmede al- leriei nauwe straatjes door polltie-agen- ten goed worden bewaakt. Des avonds: bestudering van staats paperassen. Geen bezoeken, geen televi sie, het televisietoestel in huize Adenauer staat in de keuken, ten gerieve van het keukerupersoneel Nieuwe uitgaven Taal van het ninterlaal ls een bijzonder fraaie kalender (februari 1960-lanuarl 1961), verschenen als uitgave van de Gra fische Kunstinrichting De Reproductie Compagnie te Rotterdam. De twaalf bla den tonen overtuigend aan hoever de te genwoordige reproduktle-technlek gevor derd ls bU het weergeven van diverse ma terialen. zoals een fragment van een wand kleed, een bronsreliëf, een pentekening, een glas ln lood raam. een tableau van glastegels, een gouache e.d. Het gerepro duceerde werk is van bekende kunstenaars als Plet Klaasse, Friso ten Holt, Willem Oepts. Perdok en vele anderen. Deze uit gave ls een duidelijke demonstratie van de mogelijkheden waarover de kunstzin nige I) technicus beschikken kan bij het weergeven van de werkelijkheid. Deze be perktheid van twee dimensies lijkt meer malen overschreden door een levendige ruimtewerking, die het begrip „reproduk- tle" bijna doet vergeten. Beurs van Amsterdam Donderdag 24 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 99%GL 100GL Ned. '59 4% 99%GL 1000L Ned. '59 4% 98 ft 98GB Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 3% ..94 Ned. '47 3% (3) 93 9211 Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 93GB 92% Ned. '56 3% 93GB 92% Ned. '48 3% 87 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88 ft 88 ft Ned. '55 II 3% 90% 90% Ned. "37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 90 ft 90% Investeringscert. 3.. 97% 97% Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 93 92% Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 108ft 108ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 39% 39 Nat. Handelsbank 160 159 Ned. HandelmU251 253 Amst. Rubber 113GB 114% H.VA157 157% Senembah 540GB 550GB A.K.U459% 472% Berkel's Patent (v.) 294GB 294GB Calvé Delft cert. 712% 733% Deli Mij en (Ver.) 178GB 180GB Kon. Pap. v. Gelder 248GB 250 Hoogovens cert566 591% Müller en Co. N3. 386GB 420GB Ned. Kabelfabr412GB 417GB Philips 828 854% Philips pref289 ?9o Unilever 755% 778 Wilton Feyenoord 211% 211% Biliton 2de r348% 350 Dordtse Olie gew. 718 730 Kon. Olie (f20.—) 158 157.50 Idem (50 f20.—) 156 157 Holl. Amer. Ujn 145% 146% Java China Paket 156 159% KLM107.70 108 Kon. Ned. Stmv Mij 172% 177% Kon. Paket MU139% 139%GL Stoomvaart Mij. Ned 169 173 Nievelt Goudr. cert 143GB 142% v. Ommeren eert. 236 235GB Kon Rott. Lloyd 152 153% Ned. Scheepv. Unie 148% 150% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% id. id. *37 I-n (3%) 93% 93% Z.-Holland "56 (4%) 9715 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N W.B. '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen 101 101 A'dam '51 12% 84% 84% 83% 82% A'dam '56 II 2% 90% 90% Eindhoven '54 2% 80 79% Enschede '54 2% 80% ROL Den Haag '52 I 2% 83 83% Idem II 2% 84% R'dam '52 I 2% 84% 84L 87% 96 96 Utrecht '52 2% 85% Z.-Holl. 1957 2% 92 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 207 Amst. Bank 327% H.B.U. eert220 Rott. Bank 273% Twentsche Bank 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn375 Borsumij63 K. N Edmet A-AA 95% Idem pref wd106% Electrolasmij 305 Kon Ned Grofsm 174% HoU Constructie 435 Ing. bur v Bouwnijv 278% Internatio 158 Int. Kunststof f. Ind. 64% Leidse Wolspinnerij 376 Rott. Droogdok Mij. 610 Sikken's Lakfabr. 591 Ver. Touwfabrieken 291 Walvisvaart 112% Wernink's Betonm 161 Van Wijk en Heringa 104 Zaalberg 122 L Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% Intern Nickel 101% Anaconda 53% Bethlehem Steel 47% Cities Service 44% General Motors 45% Kennecott79% Republic Steel 63 Shell Oil 72% Union Pacific 27% Un. States Steel 82% 208.50 326% 219% 274% 266 373 62 95% 106% 179 277% 158 64% 377% B 610% 594% 289 112%B 161 102% 120L 24% 102 54 47% 45% 46% 80% 63 ft 73 27% 83%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5