500 karpetten Premier Kroesjtsjef liet reeds een tweetal thema's doorldinken RECHTZAKEN Een keus uit meer dan LEIDEN'S GROOTSTE SPECIAALZAAK Agenda Met een enkel woord DONDERDAG 24 MAART 1960 Emoties (Van onze t.v.-medewerker) Het NTS-journaal was gisteren wat brokkelig, maar dat kwam door een hevig streven naar scherpe actualiteit, Zowel het verslag van het Russische be zoek aan Parijs als de op het Eurovisie- net rondschietende flitsen van het drama in Zuid-Afrika werden opgevan gen en uitgezonden. In de actualiteitenrubriek werd het gebeuren in de Boerenrepubliek van voorheen in perspectief gezet door dr. L. de Jong, duidelijk, beheerst en infor matief als gebruikelijk „Spiegel der Kunsten" was door regisseur Milo An- stadt natuurlijk geheel aan de boeken week gewijd. Het gaf veel voorlichting op een manier, die de bekwame man aan de knoppen ook niet geheel bevre digt. Hij zoekt naar een sprekender aanpak om een ruimer publiek te trek ken zonder het gehalte naar beneden te halen. Dat lijkt ons een heksentoer, maar ze kunnen daar wel heksen in Bussum, dus we zullen maar vol goede moed blijven afwachten. Intussen moeten we eerlijk bekennen, dat we een tikkeltje gespijbeld hebben, want we hebben tussen de t.v.-uitzending door de radiouitzending van het hoorspel „Een stuk brood", een eersteling van Anton Koolmees, beluisterd en zijn daarvan diep onder de indruk gekomen. Wij ge ven deze informatie, omdat we op een herhaling hopen en dan is de luisteraar gewaarschuwd, dat hier een man aan het woord is. die wat te zeggen heeft en weet hoe hij dat moet aanpakken. De ontmoeting van rassen in de vrij heidsstrijd in de tropen kreeg een grie zelig actualiteitsaccent door hetgeen zich in Zuid-Afrika afspeelt. Deze con frontatie moet ons wei tot nadenken brengen vooral omdat men de emoties, die het gebeuren in Amerika oproept, graag eens geprojecteerd wil zien tegen de achtergrond van het locale neger probleem. Die brave Thorn Kelling deed weer goed zijn best om de mensen'van een vliegbasis tot mededinging te prikkelen in een quiz, die nauwelijks uitgaat boven het peil van het familiespelletje bij een knusse verjaarsviering. Het muzikale vuurwerk aan het slot zal voor velen iets hebben goedgemaakt, dunkt ons, maar daarvoor waren we eigenlijk niet gaan zibten. Het televisiehoogtepunt van de avond was zonder twijfel „Welbeschouwd". Hoewel onze verwachtingen op grond van de opgedane ervaringen hoog ge spannen waren, moet men toch altijd maar afwachten of hetgeen uit de bus komt, de moeite waard is. Slechts een tweetal vragen kwam in behandeling, omdat de uitwerking wat dieper ging dan vorige malen. Dat verdroegen deze vragen ook best, want ze waren van groot sociaal belang. Daar was in de eerste plaats de kwes tie van de sociale dienstplicht voor meisjes, waar de geestverwanten, die in het forum zitting hebben, in verschil lende gradaties, gelegen tussen ja en neen, op antwoorden. Het vrouwelijk forum-lid, tenslotte een tegenstandster, gaf het meest genuanceerde bescheid met een duidelijke argumentatie. Maar ds. Buskes wees niet ten onrechte bij het gesteiger tegen de plicht, die ook achter de militaire dienst staat, op de leerplicht, een zuiver intellectualistische aangelegenheid, terwijl het ihier mede ging om een sociale bewustwording. We willen met deze kanttekening bepaald geen partij kiezen, want daartoe is het niet de plaats en ontbreekt ons ruimte en deskundigheid. De tweede vraag bestreek een nog wijder veld, meer précair nog dan het vorige. Het ging om niet minder dan de dreigende overbevolking van ons kleine land en de wenselijkheid om door be wuste kinderbeperking dat proces af te remmen. We hebben grote bewondering voor de manier, waarop deze proble matiek open en eerlijk werd ontwikkeld en beschouwd, voor de handreiking tussen katholiek en protestant, waartoe zelfs Thomas van Aquino en Calvijn 'n handje meehielpen. Natuurlijk kwam er geen passend antwoord, maar er was wel overdachte verheldering. Ver over tijd, kreeg Buskes nog gele genheid tot een persoonlijk woord om te gewagen van zijn angst en vrees, doordat de tranen over Johannesburg zijn getransformeerd in bloed over Zuid-Afrika, gedekt nog wel door het Evangelie van Christus, Een Christen kleurling zei hem een jaar of wat gele den tijdens zijn rondreis door het nu gistende gebied, dat hij hoopte, dat de zwarten na de overwinning bewaard zullen blijven voor haat. Sport in beeld sloeg al deze emoties neer, maar zal ze ker oorzaak zijn geweest dat een ruim publiek hetgeen voorafging heeft gezien, beluisterd en beschouwd. Ko van Dijk verlaat „Koek en ei" strip De acteur Ko van Dijk heeft de AVRO de volgende brief geschreven: „Doordat mijn contract bij de Neder landse Comedie in het seizoen 1960-1961 in die zin is gewijzigd, dat het accent van mijn werkzaamheden nog meer dan voorheen op de regie van diverse stuk ken zal komen te liggen, moet ik u me dedelen, dat ik met ingang van 1 sep tember a.s. tot mijn grote spijt niet lan ger in staat zal zijn mijn medewerking te verlenen aan de programmaserie „Koek en ei" bij de AVRO. Ik kan u daarbij de verzekering geven, dat ik deze beslissing ten zeerste betreur, te meer omdat die een (naar ik hoop voor lopig) einde betekent van de bijzonder prettige samenwerking, met de AVRO en regisseur Karei Prior, met wie ik nu al ruim zes jaar in de radio op aller plezierigste wijze heb gewerkt". De AVRO tekende hierbij aan: ,,De AVRO betreurt, maar respecteert het besluit van de heer Ko van Dijk. Zij is hem bijzonder dankbaar voor zijn su blieme medewerking in de afgelopen drie jaren aan het programma „Koek en ei" en waardeert het bovendien ten zeerste, dat de heer Van Dijk zich be reid heeft verklaard de zes voor het nieuwe seizoen al geschreven program ma's in voornoemde serie in ieder geval nog te realiseren. Hoe het verdwijnen van Ko van Dijk als Albert de Koning zal worden opgelost is op het ogenblik een punt van bespreking tussen auteurs en regisseur. De strip „Koek en ei" zal in elk geval in het seizoen 1960-61 wor- i den voortgezet". Driedimensionale t.v. Eind mei wordt in Londen een ten toonstelling geopend, waar voor het eerst driedimensionele televisie wordt getoond. Pye uit Cambridge ontwikkel de dit 3 D.-systeem, dat in de naaste toekomst slechts voor industrieel ge bruik zal dienen. Songfestival voor radio De internationale finale van het Eurovisie Songfestival, die dinsdag a.s. gehouden wordt in Londen en waarbij ons land vertegenwoordigd wordt door Rudl Carrell, zal ook door de radio ge volgd kunnen worden. De KRO zal de finale uitzenden van 22.40—23.55 uur. De Zevende Vloot heeft vliegtuigen met H-bommen Volgens een communistisch lid van de Japanse Rijksdag beschikt de in Straat Formosa en andere wateren in dit zee gebied kruisende Amerikaanse Zevende Vloot over dertig vliegtuigen, die kleine waterstofbommen vervoeren, terwijl dui zend andere toestellen met kleine pluto niumbommen zijn uitgerust. De communistische afgevaardigde wilde nu weten of Japan en Amerika volgens de bepalingen van het nieuwe Japans-Amerikaanse verdrag tot weder zijdse beveiliging, niet gehouden zijn tot voorafgaand overleg, voordat aan een dergelijke machtige Amerikaanse vloot wordt toegestaan gebruik te maken van Japanse marinebases. De minister van Landsverdediging Akagi antwoordde hierop, dat de Ame rikaanse Zevende Vloot de Japanse marinebases slechts aandoet voor het innemen van voorraden en dat, onder deze omstandigheden, geen Japans- Amerikaans vooroverleg (voorgeschreven voor militaire verplaatsingen op grote schaal) nodig is. Vervolg van pag. 1 Controle op de kernwapens en een front tegen „agressieve krachten".... Resultaten zullen bescheiden zijn Nikita Kroesjtsjef heeft er met de eerste woorden die hij in Orly op Franse bodem sprak gisteren al geen twijfel over laten bestaan, dat hij niet voor de kastelen van de Loire, niet voor de Are de Triomph, zelfs niet voor de bezichti ging der Zuidfranse maisvelden, waar voor hij zich overigens toch zo hevig in teresseert, kortom niet als toerist de reis van 5 uren met zijn machtige Iljoe- sjin-18 naar Frankrijk ondernomen had. Als toerist had de Franse regering, en generaal De Gaulle in het bijzonder, de Rus dan ook niet verwacht of uitgeno digd. Generaal De Gaulle wilde hem spreken als de minister-president van Rusland en niet van de Sovjet-Unie, een naam die Frankrijks president nim mer over de lippen komt. En door dat woordgebruik van de generaal en die negatieve taakomschrijving van „mon sieur K." werden onmiddellijk bij hun eerste ontmoeting de terreinen van hun besprekingen met voetangels en klem men, misverstanden en tegenstellingen al vrij duidelijk aangeduid en afgepaald. Een paar uitdrukkingen zijn in de ver klaringen van de Russische regerings leider als de thema's in een opera van Wagner gisteren al herhaaldelijk terug gekeerd. In Orly lanceerde hij het beeld van de bommen uit een beëindigde oor log, die, trots alle gevaren, toch zo spoe dig mogelijk onschadelijk gemaakt moe ten worden. En daarmee zinspeelde hij uiteraard op de A- en H-bommen, die verschillen de landen nog altijd en in toenemende hoeveelheid in reserve hebben en die in deze staat een gevaar voor de vrede en voor de mensheid moeten blijven vor men. De controle op de kernwapens, een probleem waarover De Gaulle in verge lijking met Amerika, Engeland en Rus land afwijkende inzichten huldigt, werd hier door Kroesjtsjef al aangestipt en de beide staatslieden zullen er hun ge dachten zeker nog wel wat uitvoeriger over uitwisselen. Een ander motief dat gisteren al tweemaal door de Rus ter sprake werd gebracht bij een ontmoe ting met zijn geestverwanten van de „Wereldvredesbeweging" en tijdens het diner in het Elysée betrof een „ge meenschappelijke gedragslijn der twee grootste continentale mogendheden" ter handhaving van de vrede en het even wicht in Europa. In Orly had de Russische premier het zelfs over „agressieve krachten" en men had geen tekening nodig om te begrij pen, dat hij hiermee natuurlijk op de Duitsers doelde. En het tweede oogmerk van zijn diplomatieke veldtochtsplan in Parijs is dan ook zeker Frankrijk er toe te bewegen de banden met Bonn wat te laten vieren. Theorie en praktijk De Gaulle heeft in het openbaar al enige malen te kennen gegeven dat hij de Oder-Neise-linie als de definitieve oostgrens van Duitsland beschouwt. In zijn hart zal hij het eveneens wel met zijn Russische gesprekspartner eens zijn, dat voorlopig geen hunner landen er een vitaal belang bij heeft dat de twee Duitse helften weer spoedig tot één rijk worden samengesmeed. Doch van dat gemeenschappelijke standpunt naar een Russisch-Frans eenheidsfront, waardoor zowel de Atlantische als de Kleineuropese gemeenschap zouden wor den ondermijnd, is een stap waartoe de heer K. de generaal toch wel moeilijk zal kunnen verleiden. Het is trouwens ook nauwelijks waarschijnlijk, dat Kroesjtsjef, zeker gedurende de eerste etappes van hun besprekingen om de goede stemming niet te bederven, zich al heel ver in zee zal willen begeven. De concrete resultaten die in diplo matieke kringen van de twaalf uren sa menzijn der beide staatslieden worden verwacht, zijn vooralsnog dan ook eer der bescheiden. Met het oog op de aan staande topconferentie waarbij De Gaulle zowel als Kroesjtsjef een solo partij zal moeten of zal willen blazen hebben beiden er belang by elkander nu al wat beter te leren kennen. Die gele genheid hebben ze zich dus nu zelf ook geschapen. Daarnaast bestaan er moge lijkheden voor gezamenlijke acties en uitwisselingen op commercieel en ook cultureel terrein. Op die gebieden kun nen nu al meer vruchten worden ge raapt en Kroesjtsjefs bezoek aan de Kamer van Koophandel in Parijs is in dit opzicht wel veelzeggend. Actie Stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" De Stichting „Hulp aan Landgenoten in Indonesië", gevestigd te 's-Graven- hage, deelt mee, dat in verband met het overlijden van de voorzitter dr. H. A. Coljjn, de burgemeester van Rijswijk, de heer A. Th. Bogaardt, door het bestuur werd uitgenodigd als voorzitter van de stichting te willen optreden. De heer Bogaardt heeft deze uitnodiging aan vaard en zal binnenkort als voorzitter worden geïnstalleerd. Besloten is, dat naast de hulp die reeds gedurende jaren aan behoeftige landgenoten in Indonesië wordjt ver leend. thans een uitgebreide hulpactie wordt opgebouwd in Singapore ten bate van de „spijtoptanten", „gelij'kgestelden" en Nederlanders. Een en ander in sa menwerking met de consul-generaal en de Vereniging van Nederianders aldaar. De journalist Theo C. Droogh, die de actie tot hulpverlening in Singapore in 1957-1958 als afgevaardigde van de stichting heeft geleid, heeft zich weder om belangeloos ter beschikking gesteld, daartoe zal hil 27 maart per KLM naar Singapore vertrekken. Het bedrijfsleven en de Nederlandse bevolking hebben de Stichting door stor tingen op haar giro-nummer 308 in staat gesteld deze hulpactie te kunnen aan vangen. De stichting vertrouwt op deze steun te mogen blyven rekenen. BOER KETENDE KALVEREN Vreselijke pijnen (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij het Haagse gereohtshof heeft een gevangenisstraf van 3 weken geëist tegen een 61-Jarige boer uit Zwijndrecht. De man was we gens dierenmishandeling door de poli tierechter tot eenzelfde straf veroor deeld. Hu was hiervan in hoger beroep gekomen. Twee pinken (jonge koeien), die tel kens weer in jeugdige overmoed uit hun weiland liepen, had hij met een zware ijzeren ketting met de halzen aan el kaar geketend. Toen dit nog niet hielp, had hij de ketting nog eens met een flinke balk verzwaard. Alles bijeen moes ten de jonge dieren een gewicht van 35 kilo verslepen. De ketting was diep in het vlees van hun nekken gedrongen en moet een vreselijke pijn veroorzaakt hebben De Dordtse politierechter had de boer veroordeeld wegens nalatigheid. De op zet tot mishandeling had hij niet be wezen geaoht. De procureur-generaal bij het Hof achtte opzet wel bewezen, want de boer moet begrepen hebben, wat de gevolgen van het ketenen zouden zijn. De oorzaak zocht de procureur-generaal overigens meer in „botheid" dan in kwaadwilligheid De verdediger was van mening, dat opeet toch niet bewezen geacht kan wor den.. Verder bepleitte hij een geheel voorwaardelijke straf voor de al niet meer jonge boer. Uitspraak 1 april. Ontaarde vader sloeg zijn dochtertje (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft giste ren een gevangenisstraf van vier we ken, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, opge legd aan een 35-jarige calculator uit Dordrecht wegens meermalen gepleegde mishandeling van zyn 7-jarig dochter tje. De vader had het kind trachten op te voeden met stokslagen. Herhaaldelijk VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Opera fragmenten. 21.15 Na eb volgt de vloed, hoorspel. 22.30 Nws. en beursber. v. New York .22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld van het amusement, praat je. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Gevar. muz. 18.15 Sport- rubr. 18.30 Muzikale lezing. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en weer- praatje .19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Vocaal ens. en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje 20.00 Gevar. progr. 22.15 Periodieken Parade. 22.25 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgelrecital. 23.30 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Gesprek. 20.50 Zout der aarde, tv- spel. VOOR VRIJDAG 25 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d .kleuters. 11.15 Vlooi en plano. kwam het meisje 's morgens vol blauwe plekken op school. Het hoofd van de school bracht de zaak ter kennis van de politie. Voor het Hof vertelde de vader dat hij zyn dochtertje nimmer heeft willen mishandelen. De stokslagen wa ren bedoeld geweest als opvoedkundige maatregel, nadat gebleken was dat de ouders haar diverse onaangename on hebbelijkheden met zachtheid niet kon den afleren. Het meisje is thans tijde lijk in een tehuis te Rotterdam onder gebracht. De vader was in hoger beroep gekomen van een vonnis van de Rotter damse politierechter: twee maandenge- vangenistraf, waarvan een maand voor waardelijk. De procureur-generaal bij Haagse Hof had de bevestiging geëist van dit vonnis. DONDERDAG Café Aulba: Ledenverg. Tuiniers- Bloemistenver. D.E.V. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie „De dolleman of de verliefde reactionair". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie Orkest olv. W. van Ot- terloo. Soliste Adrlenne de Smet. 8 uur nam. Wijkgebouw 't Boshuis: Jaarverg. Ned. Christen Vrouwenbond afd. Zuidwest. Spr. J. P. van Brakel. 8 uur nam. Gew. Arbeidsbureau (Doezastraat 2a) Voorlichting over Australië. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Ver. voor Pe dagogiek. Spr. prof. dr. J. Koekebakker over: „Welvaart en de praktische conse quenties voor de opvoeding". 8 uur nam. Gulden Vlies: Alg. verg. Genootschap „Kennis is Macht". 8 uur nam. Salonboot Ursula (Haven): T.b.c.-onder- zoek. 24.30 en 79.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedie „De dolleman of de verliefde reactionair'" 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O-concert Metropole-orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden. Kynologenver. ZomerzorgLedenverg. „Rijnland". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrieten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Ver. „Ons Grunnegerlaand" speelt „Achter de wolken schient toch de zun". 7.45 uur nam. BINNENLAND De afdeling Zuid-Holland van Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, zal op 7 april ln het Groothandelsgebouw te Rot terdam een voorjaarsvergadering houden. Ir. H. J. Vroom, zal tijdens deze vergade ring spreken over het onderwerp: „Op bouw van de Floriade". De Nederlandse Bond van Horloge makers en detailhandelaren in uurwerken, goud, zilver en aanverwante artikelen zal maandag 16 mei a.s. in het Carltonhotel te Amsterdam zijn 60-Jarig bestaan vie ren. Na een feestvergadering zal een re ceptie worden gehouden, gevolgd door een diner. Het bestuur van de Sint-Radbout stichting heeft dr. E. Eykemans CSSR te Paramaribo benoemd tot gewoon hoog leraar ln de faculteit der godgeleerdheid aan de R.-K. Universiteit, voor het geven van onderwijs ln het canoniek recht en het mlsslerecht met leeropdracht in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor cano niek recht. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Jonan van Oldenbarnevelt", dat uit Australië op weg ls naar Amsterdam en 31 maart a.s. alhier wordt verwacht. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft het advies van de S.E.R. gevraagd over twee ontwer pen van algemene maatregelen van be stuur die zullen dienen ter uitvoering van de wet op de bedrijfsgeneeskundige dien sten. De S.E R. heeft deze adviesaanvraag in handen gesteld van haar commissie arbeidswetgeving. De opening van Madurodam op 6 april a.s. zal niet. zoals aanvankelijk ls aangekondigd, worden verricht door mi nister Klompé, maar door minister Luns. Minister Klompé zal namelijk op 6 april ln de Eerste Kamer aanwezig moeten zijn bi) de behandeling van haar begroting. Het bijna 2-Jarlg zoontje van de landbouwer K. Winters te SteenwiJkerwold kwam tegen een roterend deel van een landbouwtrekker. Het kind was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op het erf BUITENLAND Abel Bonnard, minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen ln de regerlng-Laval. die tijdens de tweede we reldoorlog ln Vlchy zetelde, is gisteren door het Partjse hooggerechtshof tot tien Jaar verbanning veroordeeld, dit met in gang van 2 mei 1945. Dit betekent dat Bonnard .die na de oorlog naar Spanje uit uitweek, om ln 1958 naar Frankrijk terug te keren ,vrlj man ls. HIJ was ln 1945 bij verstek veroordeeld. Zijn verdedigers had den aangevoerd dat uit Bonnards geschrif ten zijn diepe liefde voor Frankrijk bleek. Ook had hy vele studenten geholpen aan arrestaties door de Duitsers te ontkomen, Een Atheens militair gerechtshof heeft en 34-1arige Bulgaar, die de Griek se grens heimelijk was overgestoken er kort daarna werd gearresteerd, wegens po ging tot spionage ter dood veroordeeld. De openbare aanklager had meegedeeld, dat de Bulgaar van plan was geweest, om zich, wanneer hij zijn taak ln Griekenland zou hebben vervuld, naar West-Duitsland te begeven, met het plan zich aldaar als om roeper ln Radlo-vrlJ Europa ln te drin gen. HIJ had dan voor de Bulgaarse ge heime dienst bestemde codewoorden ir zijn uitzendingen willen Inlassen. Een Praagse rechtbank heeft een functionaris der R.-K. Kerk ln Tsjecho- Slowakije wegens het „lelden van een ter roristische groep en ln het geheim uit voeren van prlesterwljdlngen'r tot negen Jaar gevangenisstraf veroordeeld. De ver oordeelde was leider van een r.-k. Jeugd vereniging, waarvan leden, volgens de ten lastelegging „terroristische daden" bedre ven. Voor het gebied rond het Spaanse dorpje Castillo op vijf km van Vlttoria zijn speciale veiligheidsmaatregelen ge troffen. Hier komt namelijk aardgas om hoog uit de grond nadat olle-explorateurs daar een methaangaslaag hebben aange boord. De bevolking, die ln voortdurende angst voor ontploffingen leeft, heeft strik te voorschriften gekregen wat betreft het februlk van vuur. Reeds hebben zich randen voorgedaan langs de oever van de rivier ter plaatse waarin onophoude lijk gasbellen opborrelen. De Franse regering heeft bepaald, dat er op 29 mei kantonnale verkiezingen Iln Algerye zullen worden gehouden. De al gemeen jedelegeerde van de regering te Algiers. Delouvrier, zal echter een deel der verkiezingen over de daaraanvolgende twee hem greep. weken kunnen verdelen. De politie van Rome heeft ontdekt dat een schijnbaar arme employé van de drukkerij waar de Italiaanse bankbiljet ten gedrukt worden, miljonair was. De 52-jarlge Romolo della Valle, overleed plotseling aan een hartaanval. In zijn ar moedige woning vond de politie een bank- boekje met 20 miljoen lire erop en. Inge naaid in zijn matras, nog eens 100.000 lire aan baar geld. Alles ls ln beslag ge nomen. totdat men heeft uitgevonden, hoe de man deze rijkdom verwierf. Premier Ben Goerlon van Israël heeft gisteren bij de terugkeer van zijn buiten landse reis, die twee weken heeft geduurd, verklaard dat zich vrijwel geen verschil ln mening heeft voorgedaan bij zijn be sprekingen ln Amerika, West-Duitsland en Engeland. Hij ls van mening, dat zijn reis niet tevergeefs is geweest. Over zijn besprekingen met dr. Adenauer zei de pre mier: „Ik heb reden om aan te nemen, dat het gesprek vrucht zal afwerpen." Het parlement van Sicilië (een auto noom Italiaans gebied) heeft met 47 tegen 40 stemmen bi] één onthouding zijn ver trouwen uitgesproken ln de nieuwe coa litie-regering waarin christen-democraten neofascisten, liberalen en monarchisten zitting hebben. Hiermee ls het tijdperk afgesloten van de linkse coalities onder leiding van de dissidente chrlsten-demo- carat Slvlo Mllazzo, die gesteund werd door communisten en Nennl-sociallsten. In Neurenberg ls gisteren de 62-Ja- rlge weduwe Joseflne Flschhold veroor deeld tot acht Jaar dwangarbeid wegens het vermoorden van haar 28-Jarlge zoon Rudolf. In Juli 1958. aan de vooravond van zijn huwelijk. ZIJ werd verminderd toerekeningsvatbaar geacht en zal na het uitzitten van haar straf ln een Inrichting voor geesteszieken moeten worden opge nomen. Het motief voor haar gruwelijke daad gaf zij angst voor eenzaamheid op als haar zoon eenmaal gehuwd zou zijn. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren, na afloop van de besprekingen die de Spaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Castiella in Washington heeft gevoerd, een commu- qué gepubliceerd waarin de bijdrage van Spanje tot de verdediging van de Weste lijke beschaving wordt toegejuicht. Met genoegdoening wordt voorts geconstateerd dat Spanje op Internationaal gebied een steeds grotere rol speelt. In officiële Ame- iikaanse kringen ls te kennen gegeven, dat niet gesproken ls over een eventuele toe treding van Spanje tot de NAVO. Doopsgez. Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Stadszaal (grote zaal)Feestavond Per soneel Zaalbergs Dekenfabriek. 8 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweglng. Spr. de heer G. J. Leverland. 11 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn", speelt „Het geheim van de flesgeest". 3 u. nam. MAANDAG De Doelen: Leldse Amateurfotografen- vereniging. 8 uur nam. Gulden Vlies: Lezing over huidverzor ging. 8 uur nam. Gulden Vlies: Spr. mr. dr. K. de Vries over het verzet ln Friesland 1940-'45. 8 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Leldse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering N.R.V. 8 uur nam. Lakenhal: Viering 50-Jarlg bestaan Openb. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" 8 uur nam. Rijnsburgerweg 3Aandeelhoudersverg. N.V. Nemafi. 2.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Spaans danspaar Susanna y José. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugavond Ned. Ver. Expoge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: K. en O.-cursus „China onder rode vlag" door J. G. Waardenburg. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. A. Radnoti over Romeins bronzen vaat werk ln vrij Duitsland: import of oorlogs buit? 8 uur nam. St. Antonlusclubhuis: Gymnastlekuit- voering „Rondom de Maredijk". 8 uur nam. Schuttershof: Ledenverg. Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer)Filmavond Oor logsgravenstichting. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Alg. Jaarverg. Ver. van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Lelden. 9.30 uur voorm. WOENSDAG In den Vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8 uur nam. Prytaneum: Chr. Hist. Studentenwerk groep. Spr. dr. P. L. Schoonhelm over „Doorbraak". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Schoolvoorstel ling „Joseph ln Dothan". 2.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24. Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN Casino: „Vrouwenbungalow". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: Woensdag- en donderdagcyclus: „Gods linkerhand". (The left hand of God). 14 Jaar. Lido: „Schwarze Nylons - helsse N&chte". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The five pennies". A.l. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: "Le clochard" (De vagebond). A.1 leeft. Werkdagen. 2.30. 7 en 9.15 u. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „En eeuwig zingen de bossen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Slavenjagers ln Afrika". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden zijn geopend de Douza-Apo- theek, Doezastraat 31. tel. 21313 en de Ha ven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Bij geen gehoor bU Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubrlek. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.65 Koersen. 14.00 Fluit en orgel. 14.40 Voor dracht. 15.00 Dagboek van een Grootvader, hoorsp. en quizprogramma. VARA: 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de I, praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 inst. kwintet. VPRO: De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-Nws. 20.00 Nws. 20.05 Overdracht v. waarden, lezing. 20.20 Boekenweek, klank beeld. 20.40 Fllmpraatje .20.50 Europa één. lezing. VARA: 21.00 Qulzprogr. 21.50 Geen tijd voor Helden, klankb. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek .VARA: 23.00 Soc. nws. ln Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzlk. discussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. II.00 Gram. 11.15 Progr. v. d. oudere luis teraars. 12.00 Viool en plano. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.40 Rep. opening Intern. Tulnb.tent. Floriade te Rotterdam. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar ge leden. praatje. 13.20 Promenade ork. en sol. 14.05 Schoolradio. 14.25 Omr, Kamer- ork., 14.55 Orgelcenc. 15.10 Boekbespr. 15.30 Gevar. muz. 16.00 De grote wereld- tuinbouwtentoonstelling Floriade ln Rot terdam, praatje. 16.16 Strljkkwart. 16.40 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Kamerkoor en orgel. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. NCRV: 18.00 Koorzang. 18.20 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.: De Stichting Bevordering Bescherming Bevolking vraagt de aandacht van de Nederlandse Nood- wacht. Tom Lodewljk, hoofd afdeling pu bliciteit, spreekt over het onderwerp: On the beach. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Jiddische lie deren .19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Gram. 20.40 Kunstrubr. 21.00 De Bijbel ln het tijd beeld van de kunst. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Langs we gen van kunst en schoonheid, praatje. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 1820 uur) Wolfgang Amadeus Mozart: „Die Ent- führung aus dem Serail". Komische opera in 3 bedrijven. Tekst naar Chrlstoph Fried- rich Brentzner van Gottlieb Stephanie der Jüngere. Plaats en tijd van handeling: het landgoed van Bassa ln Klein Azië ln het midden van de 16e eeuw. Medewerkenden: Selim Bassa (spreekrol), Walter Franck; Konstanze, geliefde van Belmonte (so praan). Maria Stader, Beate Guttmann; Blondchen, meisje van Konstanze (so praan), Rlta Stretch; Belmonte (tenor). Ernst Hafliger, Sebastian Fischer; Pedrlllo, bediende van Belmonte en opzichter over de tuinen van Bassa (tenor), Martin Van tin, Wolfgang Spier; Osmin, opzichter over het landhuis van Bassa (bas). Josef Grelndl; Janltscharen, Wachters, Slaven en Slavinnen. DlaloogregleRolf Purucker. Rias Kamerkoor. Rlas Symphonle Orkest Berlijn. Dirigent: Ferenc Fricsay; uit „Die Zauberflöte'r KV 620, Ouverture. Rlas Symphonie Orkest Berlijn olv. Ferenc Fric say. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekoverz. AVRO: 20.30 TV- documentalre. 21.05 De zeven werken. 21.20 Gevar. progr. 22.00 Rep. (-22.20). BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 830 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Herh. v. programma's v. d. afge lopen week. 15.00 Schoolradio. 16.00 Brle- venbeantw. 16.30 Gram. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Interviews. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Gevar. progr. 23.15 Recital. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.06-0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 24 7m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en Ierse muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Races. 16.20 Lichte muz. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.05 Ra- es. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 17.45 Ultsl. races. Daarna: Gevar. muz. 18.00 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. act. en lichte muz. 19.40 Cricket. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Samenzang. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Cricket. 23.43 Gevar. muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Koor- en volksmuz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 16.05 Kamer muz. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Carmen, opera. 22.00 Nws. 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 19.30 Kamer muz. 20.Q0 Gram. 21.00 Progr. ter herden king v. Chopln .23.25 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. (verv.) 12.52 Weerber. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Kamer muz. 17.45 Duitse les. 18.00 Koren. 18.10 Voordr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.40 Kunstkaleidoscoop. 20.55 Conc. (verv.) 21.30 Strijkkwart. 22.00 Nws. 22.15 Lezing .22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Belgische muz. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 La Serva Pa- drona. opera. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Kamermuz. 22.00 Wereld- nws. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) is is SS onbewolkt o 7 15 3 onbewolkt ozo 6 12 4 onbewolkt o 3 14 -4 onbewolkt o 6 13 4 onbewolkt o 4 16 1 onbewolkt o 6 15 3 onbewolkt o 4 17 3 onbewolkt o 6 16 3 onbewolkt o 8 15 4 half bew. w.stll 8 -9 zwaar bew. o 2 9-2 onbewolkt w 1 10 -4 Kopenhagen onbewolkt ozo 4 11 1 Aberdeen mist zzo 16 1 onbewolkt ono 4 14 6 onbewolkt o 2 16 5 onbewolkt o 2 14 1 regen ozo 3 17 4 zwaar bew. ozo 4 21 10 zwaar bew. wztil 19 5 licht bew. n 5 15 8 onbewolkt o 4 13 -1 onbewolkt nno 2 16 -0 mist w.stll 11-3 mist nno 19-3 zwaar bew. w^til 13 2 zwaar bew ono 2 14 0 onbewolkt w.stll 12 -3 onbewolkt wnw 3 18 -0 licht bew. ozo 5 14 3 onbewolkt n 2 14 6 zwaar bew w.stll 17 5 zwaar bew. o 2 17 6 onbewolkt nrrw 3 20 10 1 ss Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Lissabon

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2