KROESJTSJEF VANOCHTEND IN ZONNIG PARUS GEARRIVEERD WEERBERICHT TELEVISIE 1960 Regering stelt eerste maal kabinetskwestie President De Gaulle stond hem persoonlijk aan landingstrap op vliegveld Orly op te ivachten Beveiliging zonder weerga.... BOSCH koelkasten 1960 IN LANGA, BIJ KAAPSTAD, BLIJFT HET NOG ONRUSTIG Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 MAART 1960 No. 30007 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; „t2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent en onze Reisredacteur) Nikita Kroesjtsjef is hedenochtend in Parijs gearriveerd. Genezen van de griep, die hem zijn staatsiebezoek aan Frankrijk acht dagen deed uit stellen, stapte hij om elf uur, toen de turbo-prop- mctoren van zijn Iljoesjin-18 uitgegierd waren, breedlachend en wuivend op het vliegveld Orly naar Frankrijks president, generaal De Gaulle, het enige lid der Grote Vier, dat hij nog nooit ont moet had en die hem onderaan de landingstrap opwachtte. Nikita Sergejewitsj, vergezeld van zijn echtgenote Nina Petrowna, zijn dochters Julia, Rada en Jelena, zijn zoon Serge en zijn schoon zoon, Izwestia's hoofdredacteur Alexis Adjoebei, beluisterde de welkomstwoorden, die de lange generaal tot zijn kleine ronde gast richtte. En in de eresalon van Orly's stationsgebouw zond hij Het parcours van de stoet was door vier kraanwagens gezuiverd van de laatste geparkeerde auto's. Het werd afgezet door duizenden politiemannen, onderaards beveiligd door speciale „riool-brigades" en bovengronds door brandweerlieden op de daken. De huizen langs de route waren wekenlang door de veiligheidsdiensten onderzocht en de politiebrigade, die met de stoet meereed, omvatte een equipe van meester-slotenmakers om zonodig alle deuren terstond open te kunnen krijgen!! Het parcours voerde eerst door de zuidelijke banlieue, de rode gordel van Parijs, de arbeiderswijken van de voorsteden waar de communistische partij intensief actie had gevoerd voor een bruisend welkom aan de Russische „vredes apostel". Maar hoewel de mensen achter de afzettingen applaudisseerden en de gast toejuichten, toch waren er naast de enkele spandoeken met „welkom pre sident Kroesjtsjef" en „leve de Frans-Russische vriendschap" betrekkelijk weinig Russische vlaggen van particulieren te zien naar de bescheiden pavoisering van saamgebundelde tricolore met de sikkel en hamervlag die de gemeentelijke over heden hadden laten aanbrengen. Even uitblazen in de mooie vertrekken met koninklijke wapens Via de Porte d'Orleans reed de stoet over de Avenue Leclerc, waarlangs in 1944 de Franse troepen, die Parijs be vrijdden waren binnengetrokken, de Avenue du Maine, de Boulevard Mont- pamasse en de Esplanade des Invalides naar het Franse ministerie van Buiten landse Zaken aan de Quai d'Orsay, waar het gezin Kroesjtsjef zijn intrek zou nemen in de koninklijke apparte menten. Nikita en Nina konden zich daar even opfrissen in hun onwaar schijnlijk fraaie badkamers, gesierd met zilverwerk, antieke spiegels en goud- mozaiek op de vloer en een kwartiertje uitblazen in hun vertrekken waar in de tapisserieën de Franse koningswapens prijken. Toen, om 12.40 uur, kregen de sa mengestroomde Parijzenaars een tweede glimp te zien van hun gasten, die ver trokken naar de andere oever van de Seine voor een lunch met 40 genodigden in het Elysee, het presidentiële paleis van de Franse republiek. Terwijl de Pa rijzenaars nieuwsgierig de wuivende Kroesjtsjef en het vriendelijke moeder- Krachtig protest van V.S. bij Peking De Verenigde Staten hebben gisteren een „krachtig protest" gericht tot com- ministisch China tegen het vonnis van 20 jaar gevangenisstraf, dat door een rechtbank te Sjanghai tegen een Ame rikaanse rooms-katholieke bisschop is geveld. Het protest is door de Ameri kaanse ambassadeur in Warschau, Beam aan de Chinse ambassadeur Wang Ping- nan overhandigd. Bisschop James Edward Walsh werd op 17 maart op beschuldiging van spio nage en samenzwering tegen de commu nistische regering veroordeeld. Beam diende het protest in op de 24ste bijeenkomst in de reeks Chinees- Amerikaanse besprekingen in Warschau, het enige officiële contact tussen beide landen, daar de V.S. communistisch China niet erkennen. Volgens een mededeling van de Ame rikaanse ambassade heeft Beam de be handeling van bisschop Walsh geken schetst als nog een stap in de stelsel matige vervolging van de godsdienst in communistisch China. Ondanks de krachtige bewoordingen van het Amerikaanse protest zal de vol gende bijeenkomst van de twee ambas sadeurs op 17 mei plaats hebben. AANHOUDEND DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: droog en overdag zonnig weer met opnieuw iets hogere temperaturen, maar op vele plaatsen nog nachtvorst, zwakke tot matige, in de middag tijdelijk vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 24 MAART Zon op: 6.34 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 5.15 uur; onder: 15.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.09 en 13.32 u. Laagwater te 8.57 en 21.38 uur. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. gezicht van Nina in zich opnamen kon de Sovjetrussische premier op deze koele lentedag Parijs op zijn mooist ontwaren: het hart van de stad, dat de glorie van Frankrijks verleden vertegenwoordigt. Achter hem de hoge koepel van de Domes des Invalides, dan via de majes tueuze Seinebrug naar de Place de La Concorde en daarna de binnenkomst in het paleis van de president, die deze Franse glorie van het verleden naar het heden wil transponeren. Vriendschap en controle Na de lunch om 15.00 uur reden de beide staatslieden, ditmaal geëescorteerd 110 I. f469.— 112 I. f525.— 140 1. f 575.—. EDLY - RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden zijn dankwoord terug naar de torenhoogte van Charles de Gaulle. Toen stapte het gezelschap in de lange stoet auto's, die het naar Parijs bracht. Voorafgegaan door 64 motoragenten in rood zwarte tunieken, witte broeken en zwarte rijlaar zen, die op hun ronkende motorfietsen een on doordringbaar gordijn vormden, reden Kroesj tsjef en De Gaulle onder de vriendelijke voor jaarszon in een open auto met een snelheid van precies 38 km. per uur naar de Franse hoofdstad. Het historische staatsiebezoek van de Russische leider aan Frankrijk, zo minutieus uitgestippeld, met zoveel hoofdbrekens georganiserd en bovenal van een zo enorm groot politiek belang, was be gonnen. door de Republikeinse Garde te paard, de Champs Elysée af om een krans te leggen bij het Graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomph, een plechtigheid, die onmiddellijk gevolgd werd door een kranslegging op de Mont Valerien, de heuvel der gefusilleerden, Waar de Duitse bezetters zoveel Franse verzetsstrijders om het leven hebben ge bracht. In het kleine kapelletje, waar duizenden zijn doodgeschoten, hebben enkelen van hen met een potlood of met een spijker toch nog een laatste uitda ging aan de bezetter in de muur kunnen krassen. Er staat „vive la France", maar ook „leve de Sovjet-Unie" en „leve het rode legger". Hedenavond om zes uur zou op de Quai d'Orsay een receptie worden ge houden voor het corps diplomatique, om acht uur gevolgd door een gala-diner in het Elysee met de Franse regering, als mede de presidenten der Franse ge meenschap. Daar zouden ook de eerste grote speeches worden afgestoken, die zeker zullen verwijzen naar de traditio nele Frans-Russische vriendschap. Die vriendschap ten spijt is een speciaal equipe uitgebreid doende geweest al het voedsel en alle dranken aan een analyse te onderwerpen, een analyse dïe teken des tijds werd besloten door controle met een geigerteller op radio-activiteit!! De Franse politie, die een superplan voor Nikita's veiligheid heeft opgesteld, neemt geen enkel risico: een leger van 23.000 agenten is in Parijs op de been en voor de tournee door de provincies staat een mobiele kolonne van 16.000 gendarmes gereed om het gezelschap te beschermen! Daarnaast heeft Kroesj tsjef een speciale lijfwacht van 35 „go rilla's", 10 Russen en 25 Fransen, judo- specialisten, die een pistool klaar om te schieten in okselholster of broekriem dragen en die voor alle zekerheid ook nog van dolken zijn voorzien. (Slot op pag. 3 van het Tweede Blad) Prins ANDREW (naar grootvaders) (Van onze Londense correspondent) Het nieuwe Engelse prinsje heet Andrew, en verdere namen zijn Albert, Christian en Edward. Hij is genoemd naar zijn beide groot vaders, wijlen Andreas van Grie kenland van vaders kant en wijlen Koning George VI, van moeders zijde, alsmede naar zijn overgroot vaders Koning Christiaan IX van Denemarken en Koning Edward VII van Groot-Brittannië. Schotland is bijzonder verheugd, dat de naam Andrew is gekozen, omdat de beschermheilige van dat land immers zo heet. Gisteren stond de man met het kof fertje in het middelpunt van de belang stelling, het was ditmaal niet de kanse lier van de schatkist, die over ruim veertien dagen deze eer zal genieten als hij naar het Lagerhuis wandelt met zijn begroting. Maar de aandacht gold de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer William Prince(!) verbonden aan Caxton Hall, het aangifte bureau van de gemeente Westminster, niet ver van het paleis. De heer Prince, die al 25 jaar geboorteregisters bijhoudt, wandelde in de zonneschijn door het Sint-Jam es Park naar het paleis met een grote tas, waarin zich het roodleren geboorteregis ter bevond. Prins Philip gaf hem de namen die met een speciale gouden pen, gedoopt in niet blekende inkt, werden bijgeschreven in het register, dat voor alle kinderen wordt gebruikt, welke in de omgeving van het paleis worden geboren. Daarna werd de aangifte met de handtekening van Prins Philip bezegeld. De Prins te kende ook het formulier dat elke nieuw geborene recht geeft op goedkope baby- melk en speciale vitamine. Daarna zet te hü zijn naam onder een tweede for mulier, dat vermeldt wie de dokter is, die volgens de reglementen van de na tionale gezondheidsdienst het kind kos teloos kan behandelen. Sinds 1947 is heel Engeland, van miljonair tot dagloner, automatisch aangesloten bij het Staats- ziekenfonds. Maar patiënten zijn vrij, de particuliere hulp van een geneesheer of tandarts in te roepen. Het is de eerste maal dat de naam Andrew voor een Engelse prins is geko zen. De laatste maal dat Andrew als ko ninklijke naam werd gebezigd was in de 15de eeuw voor een kleinzoon van Ro bert n van Schotland, de eerste van de Stuarts. KONINGIN ELIZABETH met haar jongste zoon. Prins An drew. van wie gisteren de eerste officiële foto's werden gepubliceerd. Alleen bij ons, alle Duitse merken. 43 cm. f675.— 53 cm. f795.— Onze bekende - bétere service. EDLY RADIO SERVICE Morsstr. 20 - Tel. 33975 - Leiden Bij behandeling belastingvoorstellen Uitstel ook niet gewenst geacht De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra en staatssecretaris, mr. dr. W. H. van den Berge hebben de Tweede Ka mer schriftelijk laten weten, dat de re gering onwrikbaar vasthoudt aan de verhoging van grond- en personele be lasting, zoals die in de ingediende wets voorstellen is vastgelegd. Zoals bekend zijn de leden van de Tweede Kamer telegrafisch voor mor genmiddag één uur opgeroepen voor de behandeling van deze wetsvoorstellen, waaraan de regering voor de eerste maal in de geschiedenis van het kabinet-De Quay de kabinetskwestie heeft verbon den. „Een verwerping van het desbetref fende wetsvoorstel zou de regering niet met haar verantwoordelijkheid in over eenstemming kunnen brengen", zo staat in de ministeriële brief te lezen. SCHORSING Men kent de voorgeschiedenis. Tijdens de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en tot wijziging van de personele belasting op 10 maart j.l. verzocht een geschrok ken minister Zijistra het debat te schor sen. Vooral de wijze, waarop de Kamer reageerde op zijn voorstel tot verhoging van de grondbelasting, deed hem de be hoefte gevoelen zich met de overige le den van het kabinet nader op de si tuatie te beraden. De minister en de staatssecretaris brengen in hun brief in herinnering „dat van de aanvang af (zij wijzen in dit verband op de uiteenzettingen in de nota enkele hoofdpunten van het so ciaal-economisch beleid in de naaste toekomst) het beleid van de regering er-' op gericht is geweest voor de gebouwde eigendommen een herstel van het vóór 1956 gegolden hebbende opcentenmaxi- mum op de grondbelasting tot stand te brengen tezamen met de huurverhoging en de andere daarmede verband hou dende voorzieningen". ONVERANTWOORD „In de memorie van toelichting bij het desbetreffende wetsontwerp is tot uitdrukking gebracht, dat de regering - gelet op de rendementsverbetering van het huizenbezit - het niet verantwoord acht de door de bijzondere situatie in 1955 geboden verlaging ten aanzien van de gebouwde eigendommen nog langer te handhaven. Voor de regering heeft in dit verband mede gewogen de druk van de grondbelasting in vergelijking tot die van andere belastingen. Het nadere be raad heeft de regering geen aanleiding kunnen geven het eenmaal ingenomen standpunt te verlaten". „Gezien het nauwe verband met de huurmaatregelen blijft de regering ver der van oordeel - ook al kan zij een ge- dachtengang, die aan een uitstel ten grondslag ligt wel verstaan - dat voor een verschuiving van de behandeling van het thans aanhangige wetsvoorstel inzake de grondbelasting naar een later tijdstip geen voldoende grond bestaat". ONMENSELIJK „De gevolgen, welke verbonden zouden zijn aan zulk een uitstel tot het najaar van 1960, versterken haar in deze op vatting. Immers zal herstel van het op- centenniveau anders dan ter gelegen heid van de huurverhoging op sterkere psychologische bezwaren stuiten. Boven dien zullen, indien niet spoedig een aanvang wordt gemaakt met de aanslag regeling voor 1960, de aanslagen in de grondbelasting over 1960 eerst ongeveer te gelijkertijd met de aanslagen over 1961 kunnen worden uitgereikt. Dit ge volg moet voor de contribuabelen bij zonder onwenselijk worden geacht én uit invorderingsoogpunt, èn in verband met de eisen van het rechtsverkeer, waarin, bij transporten van onroerend goed, de notaris zorgt voor afrekening van de grondbelasting tussen partijen naar tijdsgelang. De regering zou zulk een uitstel van de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp, ook al zou dit tot de in het Kamerdebat gesugge reerde tijdsduur beperkt blijven, dan ook ernstig betreuren", aldus de brief. C. A.O.-bouwbetlrij f thans goedgekeurd Het College van Rijksbemiddelaari heeft de C.A.O. voor het bouwbedrijf goedgekeurd. De waarnemend voorzit ter van het College, mr. J. Heusdens burgemeester van Vlaardingen, heeft er gistermiddag tussen vijf en halfzes in Vlaardingen zijn handtekening onder geplaatst. De Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf heeft de C.A.O. echter nog niet getekend, zodat voor deze or ganisatie de goedkeuring van de Rijksbemiddelaars nog niet kan gel den. Er wordt nog overlegd over enige technische punten. Ook geldt de goed keuring nog niet voor de Vereniging voor Kust- en Oeverwerken. Deze heeft de C.A.O. weliswaar reeds getekend maar met het College is nog overleg gaande over een technische bijlage. Overigens is ook in de Senaat nog niet het laatste woord over de bouw- staking gesproken. De C.H.U.-senator mr. J. van Bruggen vroeg bij de be handeling van de begroting van So ciale Zaken om een volledig overzicht van regeringszijde over de gang van zaken. Hij was opgelucht, dat de sta king voorbij was, maar wilde achteraf toch wel eens een duidelijke balans op gemaakt zien. Daar de Eerste Kamer de voorkeur heeft gegeven aan de behandeling van de huurverhoging, zal het vermoede lijk wel twee weken duren eer de heer Van Bruggen antwoord krijgt op zijn vraag. Ongeregeldheden in Irak Volgens het in de Engelse taal ver schijnende Libanese blad Daily Star zijn gisteravond in Bagdad zes mensen om het leven gekomen en twintig gewond, toen Iraakse troepen schoten op een menigte die tegen premier Kassem be toogde. Het nationalistisch-Arabische blad Al Kifah, dat ook in Libanon verschijnt, wist te melden dat aan het einde van de vorige week in Mosoel en Kirkoek in noord-Irak bij ongeregeldheden ten minste vijftien mensen om het leven zijn gekomen. Boelganin met pensioen Boelganin, oud-premier van de Sov jet-Unie zou onlangs na een lang ge sprek met premier Kroesjtsjef besloten hebben met pensioen te gaan. Laatste lijk was hij voorzitter van de econo mische raad van het district Stavropol. Hij krijgt een pensioen van 3000 roebel per maand. Boelganin zou zich bij Kroesjtsjef hebben beklaagd over de vele kritiek waaraan hij in zijn laatste functie heeft blootgestaan. Zuidafrikaanse premier betwist, dat het om strijd tegen apartheidspolitiek gaat Reactie in Engeland De politie in Langa, bij Kaap stad, heeft gisteren opnieuw het vuur geopend op een menigte Afri kanen. Drie Afrikanen werden ge wond van wie er een intussen is overleden. In het dorp wordt zwaar gepatrouilleerd. Later was het weer rustig. In de andere centra van onlusten op maandag was het eveneens kalm. Ook daar houden uitgebreide politieversterkingen de wacht. Volgens de jongste cijfers van de politie zijn bij de ongere geldheden van maandag 71 Afri kanen omgekomen en 182 gewond. In Johannesburg werden 132 mensen gearresteerd, onder wie twee functionarissen van het Pan- Afrikaanse Congres, die voor de rechtbank zullen moeten verschij nen op beschuldiging van opruiing. In Kaapstad bleven vele Afrika nen van hun werk weg en is de toestand nog gespannen. De minister voor Bantoezaken, Daan de Wet Nel .bezocht gisteren Langa. Hij was in gezelschap van kolonel Terblanca, die weigerde journalisten mee te nemen. ,Dit zou een oneerlijke last op de poli tie leggen en ook niet eerlijk tegenover de Afrikanen zijn", ze ihij. Sidney East, lid van de commissie voor inheemsen van de gemeenteraad van Kaapstad, werd in Langa begroet met geroep van „Wij willen hier geen Euro peanen". De Zuidafrikaanse liberale partij heeft de regering verzocht af te treden na het geweld op maandag. De voorzitter, Peter Brown, verklaarde, dat premier en rege ring niet in staat zijn, de vraagstukken van een gemengde gemeenschap te be handelen. Hij achtte het niet voldoende dat de premier aftreedt, maar meende dat het noodzakelijk is dat de blanken in het algemeen spoedig een andere hou ding aannemen. Geweldloze strijd Het Pan-Afrikaanse congres zal zich tegen de beperkende bepalingen tegen de Afrikanen blijven verzetten, zo heeft de woordvoerder, Jolobe, verklaard. Hij zei dat de leden opdracht hadden gekregen alle geweld te vermijden. „Het is onze bedoeling ons in groten getale te laten arresteren tot de industrie daarvan hin der zal ondervinden door gebrek aan mankracht. Wy zullen niet ophouden voordat de persoonsbewijzen worden in getrokken. Wij vragen de regering in het vervolg geen geweld meer te gebruiken tegen niet-gewapende mensen. Onze strijd is een geweldloze strijd". De secretaris-generaal van het Na tionaal Afrikaanse Congres, Nikwe, dat weigert deel te nemen aan de actie van het militante Pan-Afrikaanse Congres (dat een afgescheiden groep is), omdat het het tijdstip slecht gekozen acht, ver klaarde gisteren dat de verontwaardiging van de Afrikanen tegen de recente be perkende maatregelen volkomen gerecht vaardigd is. Wat Verwoerd zegt Premier Verwoerd verklaarde gisteren dat de onlusten van maandag op geen enkele wijze reacties tegen de apart heidspolitiek van de regering kunnen worden genoemd. Deze moeilijkheden treden geregeld op en hebben niets te maken met armoede en lage lonen, zei hij. Hij deelde in het parlement mede, dat de ongeregeldheden ook niets te maken hadden met de persoonsbewijzen waartegen de campagne van maandag gericht was. In de afgelopen maand zijn er dergelijke moeilijkheden in Belgisch Kongo, de Kameroens, Njassaland en andere landen geweest. Zuid-Afrika was zo gelukkig dat het gespaard was gebleven voor ongeregeld heden van de omvang als die in andere landen. In 1946 en 1947, toen de Verenigde Partij aan de macht was, waren er niet mindei^dan 41 van dergelijke ordever storingen, waarbij 52 mensen omkwa men. De premier, die de sprekers beant woordde na een debat over de onlusten, zei dat het zijn eerste taak was de po litie te danken voor de moedige en doel matige wijze waarop zij was opgetreden. Hij geloofde dat de agitatie achter de onlusten op landelijke schaal was geor ganiseerd. Demonstratie in Londen Een vijftigtal socialistische leden van het Britse Lagerhuis heeft gisteren een motie getekend, waarin geprotesteerd wordt tegen de dood van negers bij de incidenten van maandag in Zuid-Afgri- ka. In de motie wordt de Britse regering verzocht te protesteren bij de regering van Zuid-Afrika, die de verplichte pas sen voor negers moet laten vervallen. Gisteren hebben zeshonderd mensen voor de ambtswoning van de Zuidafri- kaanse Hoge Commissaris te Londen een betoging gehouden. Zij riepen: „moord, moord, moord". De betogers, onder wie studenten, leden van de liberale partij en van enkele godsdienstige organisaties, droegen borden met de woorden: „Wij hopen, dat U vannacht goed slaapt", .Br kleeft bloed aan uw handen" en „Wij treuren om de mensen die gij vermoord hebt". De secretaris-generaal van het Inter nationaal Verbond van vrije vakvereni gingen, Oldenbroek, heeft in een pers verklaring gezegd, dat de gehele vrije vakbeweging ontzet is over het tragische verlies aan mensenlevens en het bloed vergieten te Sharpeville. ,Dit is nog een misdaad in naam van de apartheid", al dus Oldenbroek. De meeste Britse bladen blijven zich met bezorgdheid uiten over de betogin gen van de negers in Zuid-Afrika. maar het onafhankelijke blad The Times schrijft: „Zelfvoldaanheid, dik als het vet op een schildpad, omhult de hoogst onverantwoordelijke critici van de Zuid- afrikaanse regering. Zij spreken en han delen alsof zij alleen geschokt zijn door het bloedvergieten en de onderdrukking. Als anderen zich niet laten dwingen tot bepaalde maatregelen zonder zich om de gevolgen te bekommeren, worden zij boosdoeners genoemd".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1