Laatste nieuws Moeilijkheden in Oegstgeest bij viering bevrijdingsfeest De Engelse visserij in 1959 LIUJDAG 22 MAAKT 1960 De jaarvergadering van de Oranjever eniging, die gisteren in het Witte Huis gehouden werd, was slechts matig be zocht. De voorzitter, de heer N. v. Wei zen, verwelkomde o.m. de ere-voorzitter, burgemeester H. L. du Boeuff en diens echtgenote. Volgens de uitgebx-achte ver slagen was het financieel resultaat over 1959, in welk Jaar de Oranjevereniging haar 50-jarig jubileum vierde, hetgeen uiteraard met nogal wat kosten gepaard ging, niet teleurstellend. Het tekort be droeg ruim f. 100.De penningmeester, de heer A. Gaykema, kreeg waarderende woorden te horen over zyn administratie en het financieel beheer. De heren Jac. de Visser en A. Segaar wei-den benoemd als leden van de kascommissie voor 1960. De heer Joh. Uittenbogaard was af tredend en niet herkiesbaar. Op harte lijke wijze werd afscheid van hem geno men en hem dank gebracht voor het vele, dat hij voor de Oranjevereniging sedert 1937 had gedaan. Op voorstel van de voorzitter werd de heer Uittenbogaard tot ere-lid van de vereniging benoemd. Na een dankwoord van laatstgenoemde vond de bestuursverkiezing plaats. Met ruime meerderheid werd gekozen; de heer A. Koerten. Weinig medewerking De hoofdpunten van deze vergadering waren uiteraard de viering van Konin ginnedag en de Bevrijdingsdag. Uitvoerig ging de voorzitter na hoe de feestviering op 30 april zal zijn. Wederom komt er een feestelijk marktterrein in het Wil- helminapark, een aubade en een kinder feest. De voorzitter sprak er zijn leed wezen over uit, dat dit jaar geen kin deroptocht gehouden zal kunnen worden, omdat niet alle scholen daaraan mee werken. De burgemeester was zeer ge ïnteresseerd naar de motieven. Zowel van de bestuurstafel als vanuit de ver gadering werden minder vriendelijke uitlatingen gedaan aan het adres van de schoolhoofden en leerkrachten, die menen, dat het al voldoende is wanneer ééns in de twee Jaren een kinderoptocht wordt gehouden. Door de vergadering werd erop aangedrongen, dat het bestuur in elk geval de Jeugd iets doet buiten schoolverband om. 's Middags wordt een show gegeven door de rolschaatsenclub uit Dordrecht. Tevens zal medewerken het Sint-Jorisgilde uit Berlicum, de ge meente, die na de oorlog door Oegstgeest werd adopteerd. De heer M. Elshof vond het een sympathiek gebaar, dat de ver eniging aan Berlicum had gedacht en de band weer eens wil aanhalen. Er zal bovendien een auto-puzzelrit worden gehouden. LEIDERDORP Cultuurfonds De Culturele Raad heeft de suggestie gedaan om te komen tot de instelling van een Cultuurfonds. Thans komen B. en W. met een voorstel hiertoe. Sedert de instelling van de Culturele Raad vermeldt de gemeentebegroting ïaar- iijks een post op de gewone dienst ter grootte van 50 cent per inwoner, ten behoeve van het verlenen van subsidies voor culturele doeleinden. Is dit bedrag enig jaar niet geheel nodig, dan Kan het resterende niet In het daarop vol gende dienstjaar worden aangewend. Met de Culturele Raad zijn B. en W. van oordeel, dat dit niet gebruikte deel beschikbaar bleef voor culturele doelein den. en de aangewezen oplossing is dan de instelling van een cultuurfonds, en de middelen worden dan geadmi nistreerd op de kapitaaldienst. Over 1959 is nog beschikbaar f 1600 en over 1960 f1250, zodat f2850 in dit fonds kan worden gestort. De beschikking over de middelen van het fonds blijft aan de raad; bij toe kenning van subsidies zal het advies van de Culturele Raad worden ingewon nen. Het voorstel zegt voorts, dat een van de conclusies van de Culturele Raad is. dat het aanbeveling verdient om deze in zijn huidige vorm te hand haven d.w.z. de culturele raad olijft adviescollege. B. en W. onderschrijven dit ten volle. Het aantal leerlingen van de open bare Koningin Julianaschool, Kom van Aaiweg 2, is in korte tijd zo snel toe genomen, dat reeds thans een zesde leerkracht kan worden benoemd. CJBT bijeen Gisteravond vergaderden de Chr. Jonge Boeren en Tuinders in het Dorpshuis, ditmaal voor de eerste keer onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Stoel. De heer Hofmeester, godsdienston derwijzer te Hilversum, sprak over „Regeert God de wereld?" De inleider begon met te zeggen, dat deze vraag zeer actueel is, en ze ker ook bij veel jonge mensen leeft. Deze vraag wordt niet alleen door atheïsten gesteld, maar ook door ge lovigen, onverschillig of men aan of in God gelooft. Deze vraag wordt meestal gesteld als er schaduwen over het leven vallen. Spreker zei, dat er ver schillende antwoorden zijn. Daar is het deïsme; dit loochent niet het bestaan van God, maar zegt, dat Hij zich na schepping heeft teruggetrokken. Vervolgens is er de leer van het karma d.i. werkverrichting. Deze spreekt van een optelsom van alle daden en ge dachten van 's mensen bestaan. Het goede antwoord is, zegt de heer Hofmeester, voor de rechtbank van ons denken onbegrijpelijk, en men vindt het in de bijbel, n.l. God kent en ziet ons, en alleen vanuit het geloof kunnen we dit antwoord aanvaarden. Agenda raad Moeilijke keus De viering van de bevrijdingsdag gaf de meeste stof tot spreken, want al spoe dig bleek, dat de meningen over het feestprogramma nogal uiteen liepen. Men was wel ingenomen met de bedoeling van de middenstanders om een braderie te houden op 5 mei met daaraan ver bonden enkele attracties, doch men trok in twijfel of het wel juist zou zyn daar aan In de middaguren een optreden te verbinden van een zeer attractieve groep uit Belgié n.l. de „Gilles". Van bestuurs zijde werd dit optreden een evenement genoemd, omdat deze Gilles zelden in Nederland optreden, zodat daarvoor ongetwijfeld grote belangstelling zou bestaan. De ter vergadering aanwezige middenstanders brachten hun braderie plannen krachtig naar voren en ook de burgemeester bleek zich te scharen ach ter het middenstandsstandpunt. Hij wil de bij voorkeur alle steun geven aan de braderie door daaraan zoveel mogeiyk attracties voor jong en oud te verbinden en er tevens op wijzend, dat het optre den van de genoemde Belgische groep een kostbare zaak is. De voorzitter, met steun van enkele leden uit de vergade ring, wilde de braderie niet als het enige en allesbeheersende programmapunt van deze dag zien en nu en dan ontstond een vry scherpe discussie. Het bestuur ziet zich nu voor een moeilijke beslissing gesteld en zal zich op korte termijn nader beraden in verband met het feit, dat in de raadsvergadering van as. woensdag de verlening van het krediet voor de 5-Meiviering aan de orde komt. De vraag is of de Oranjevereniging vrij mandaat krijgt om zelfstandig het pro gramma te kiezen. De raad komt vrijdagavond a.s. om 7.45 uur in openbare vergadering bijeen en hoopt de volgende agenda af te werken: Voorstellen tot: benoeming van een lid van de commissie van ad vies voor de woningcommissie; tot be noeming van een lid van het Bureau Sociale Zorg; tot niet-aanneming van het voorstel van de heren Andrik en Nievaart tot het verlenen van een gra tificatie aan het gemeentepersoneel; tot het verlenen van een subsidie voor I960 aan de Harmoniekapel Leider dorp; tot instelling van een cultuur fonds; tot onbewoonbaarverklaring van de woning Hoofdstraat 130; tot het ver lenen van een subsidie aan de Leidse Volksuniversiteit Kunst en Ontspan ning; tot aanschaffing van een Magi- rus-Deutz lagedruk autospuit tot wijzi ging der politieverordening; tot vast stelling der gemeentelijke vergoedin gen over 1959 en tot vaststelling van het voorschot daarop voor 1960 voor de bijzondere kleuterscholen; tot vast stelling van het voorschot op de ver goeding vakonderwijs nuttige hand werken voor 1960 voor de R.-K. Lagere School; inzake verkeersmaatregelen voor de Hoogmadeseweg en de kruisin gen met die weg; tot verkoop van grond uit complex V van het grond bedrijf; tot inrichting van een huis vuilstortplaats in Ofwegen; tot nadere vaststelling van de pachtvoorwaarden voor het Dorpshuis en tot verpachting van het Dorpshuis. Advies tegen gratificatie gemeentepersoneel Door de heren Andrik en Nievaart (P.v.d.A.) werd vóór de raadsverga dering van 26 februari j.l. een voor stel ingediend, om aan het gemeente personeel een gratificatie te verlenen tot een bedrag van 1 Tc van de bezol diging met een minimum van f. 60 en een maximum van f. 100.Dit voorstel werd om preadvies in ban den gesteld van B. en W. en deze menen dat het toekennen van een gra tificatie niet juist zou zijn. In de toe lichting staat o.m.. dat raadsbesluiten van gelijke strekking, genomen in de gemeenten Rotterdam. Purmerenri, Winschoten en Dwingelo, door de Kroon geschorst zijn. Bovendien wordt gewezen op de mogelijkheden van het A.A.R. aan B. en W. toegekend, om aan het personeel, wegens buitenge wone toewijding of bijzonder loffelijke dienstverrichting, een gratificatie toe te kennen. Van deze mogelijkheid heb ben B. en W. tot nog toe slechts een zeer spaarzaam gebruik gemaakt. B. en W. stellen de raad voor het voorstel van de heren Andrik en Nie vaart niet te aanvaarden. Films en dia's voor Daguerre jr. De wekelijkse clubavond van de foto club Daguerre jr., werd gisteravond ver zorgd door de heren P. v. d. Sterre cn W. Zuidervaart. De laatste vertoonde allereerst een filmpje, opgenomen in het Leiderdorpse zwembad. Hij toonde hierin de ver- sohillende zwemlessen gegeven door de badmeester aan kinderen vanaf het eer ste begin tot het diploma-zwemmen. De beide heren v. d. Sterre en Zuider vaart hadden geëxperimenteerd, met het in beeld brengen van een gedicht; ook was er een diaserie waarvan de dia's door proza en muziek werden verbon den. Tegenwoordig wordt het vertonen van diaseries dikwijls omlijst met mu ziek. maar h3t is zeer moeilijk de goede harmonie te verkrijgen. Beide heren betrokken ook het ge sproken woord erbij en voor de vele voorbereidingen voor deze avond ont vingen zij veel waardering. De heer Zuid°rvaart vertoonde ten slotte nog een kleurenfilmpje: Wolken, wind en water. VOORDRACHTEN In de door het overladen van de heer D. P. Weyers ontstane vacature In de woonruimte-commissie, bevelen B. en W., in alfabetische volgorde aan de he ren J. J. Boon en J. Nievaart. Het nieuw te benoemen lid treedt af met de eerstvolgende periodieke aftreding van de commissie in oktober a.s. Door het periodieke aftreden van de heer A. van Winkel als lid van het Bureau Sociale Zorg hebben B. en W. een aan beveling van dit Bureau ontvangen. Het college doet nu de raad de vol gende voordracht: de heren A. van Winkel en J. Rietveld. Flinke subsidie voor de harmoniekapel De begroting van de Harmoniekapel vertoont voor 1960 een tekort van f. 996. De Culturele Raad heeft advies uitgebracht en meent o.m. dat het voor 1960 geraamde contributiebedrag aan de lage kant is; zij meent dat deze zeker f. 100.hoger kan worden ge raamd. Tot verheuging stemt, aldus het preadvies, dat de opbrengst van de donaties voor 1960 f. 250.hoger geraamd wordt dan de uitkomst van de rekening 1958 te zien geeft. Op de begroting staat ook een post voor twee nieuwe uniformen en de Culturele Raad constateert, dat de vereniging ten aanzien van de aan schaffing van nieuwe uniformen een voorzichtig beleid voert. Naast de lening met de gemeente had de ver eniging nog een lening gesloten, die echter in 1959 geheel is afgelost. B. en W. doen nu, gezien de vele gun stige aspecten, de raad het voorstel om f. 890. subsidie te verlenen. OEGSTGEES7 GEBRS. v. d. LUYT JUBILEREN Op 2 april a.s. zullen de heren J. van der Luyt jr. en M. van der Luyt res pectievelijk vUftig en veertig jaar ver bonden zijn aan de fa. J. v. d. Luyt en Zn., internationale transportonder neming te Oegstgeest, Lisse en Naald wijk. Ter gelegenheid van deze jubilea wordt een receptie gehouden op zater dag 2 april a.s. van 1517 uur in Hotel ,,Het Witte Huis", alhier. STADSNIEUWS Drie jubilarissen gehuldigd bij HCW Bij de Hollandsche Constructiewerk plaatsen werd een drievoudig jubileum gevierd. De heer J. J. Sierat was veer tig jaar werkzaam in het bedrijf, ter wijl de heren J. J. M. Hensing en A. de Bolster een kwart eeuw hadden vol- gemaakt. Zaterdagmorgen werd dit jubilerende trio gehuldigd. Namens de directie werd het woord gevoerd door de procuratiehouder, de heer J. J. Epskamp. Hij prees de ijver en de plichtsbetrachting van de jubi larissen. De heer Sierat be^on als jong aftekenaar en is thans tra- ceur. De heer De Bolster verricht als elektrisch lasser gewoonlijk zijn werkzaamheden buiten het bedrijf, als montage. De heer Hensing kende spre ker niet alleen als voorman plaatwer ker, maar eigenlijk nog meer als pen ningmeester van de personeelsvereni ging. penningmeester van het werklie denfonds en door ziln activiteiten voor K. en O. De heer Epskamp kan moei lijk begrijpen hoe de heer Hensing naast zijn drukke dagelijkse werkzaam heden nog zo'n uitgebreid administra tieve functie in zijn vrije tijd kan waarnemen. Hierna kreeg de heer v. d. Buusse, baas van de heer Sierat, het woord, die. evenals de vorige spreker, deze jubilaris roemde wegens zijn ijver en trouw. De heer Laman sprak als voorzitter van de personeelsvereniging zijn ..drie trouwe leden" toe. De heer Lens enste in een korte toespraak de heer Hensing namens de collega's nog vele jaren toe. Tenslotte kreeg de heer Oostdam als secretaris van een zustervereniging het woord. Hij beschouwde de heer Hensing als een man, met wie men prettig kan samenwerken. Alle sprekers lieten hun waarderende woorden vergezeld gaan van de aanbieding van geschenken. CORRESPONDENTIE N. van A., te Leiden Leiden. Rot terdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven. Hasselt. Tongeren, Luik, Spa, Stavelot. 315 km. MODESHOW ACTIE „DOE OPEN" Enkele jongeren, die daartoe de me dewerking hebben ontvangen van een aantal Leidse winkeliers, hebben het initiatief genomen om in het kader van de actie ,.Doe Open" op woensdag 6 april in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal een modeshow te houden. Het secretariaat van deze actie is Breestraat 147. WARMOND Middenstand nu en in de toekomst Onder voorzitterschap van de heer P. Akerboom hield de afdeling Warmond van de R.-K. Middenstandsvereniging in hotel De Zon haar algemene Jaarverga dering. Het bestuur had de heer Zonne veld, propagandist van het bondsbureau uitgenodigd om de middenstanders in te lichten over de actuele problemen, die aan de orde van de dag z{jn. Na opening der bijeenkomst bracht de penningmees ter zijn financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de vereniging een batig saldo geboekt had. Als leden der kascommis sie werden benoemd de heren A. M. de Vroomen en A. P. Papot. Door de secre taris de heer C. v. d Vooren werd het jaarverslag uitgebracht. Hierna was het woord aan de heer Zonneveld, die als onderwerp voor zijn causerie had gekozen: „De middenstand nu en in de toekomst". Spreker wees erop, dat het voor de middenstand meer dan noodzakelijk is. dat zij met haar tijd meegaat en dat zij een open oog moet hebben voor de problemen, die haar in de toekomst zullen worden voorgelegd. Men dient er van overtuigd te zijn, aldus spreker, dat de middenstand een onmis bare schakel vormt in ons economisch besteld. In het kerkelijke leven zien wij, dat de leden hier steeds meer een be langrijker plaats gaan innemen en ook in het verenigingsleven is het noodzake lijk, dat de leden mbeer actief naar voren treden. Als argument hiertegen wordt dikwijls aangevoerd, dat een midden standsorganisatie dikwijls te klein is om gewicht in de schaal te leggen, maar dan ziet men deze zaak volkomen ver keerd. Ook wordt dikwijls naar voren gebracht, dat het de middenstanders aan de tijd ontbreekt om zich met andere zaken bezig te houden dan met hun eigen zaak. zy, die zo denken zijn hun tijd ten achter, want alleen door een drachtige samenwerking in verenigings verband zijn voor de middenstand de zo nodige resultaten te bereiken. Een eerste vereiste voor de middenstanders is ook dat zij behoorlijk en goed boekhouden, al heeft men nog zo'n hekel aan cijfers. Het E.I.M. is bereid hier de helpende hand te bieden, waardoor men een juist inzicht krijgt van de stand van zaken van het bedrijf. Uitvoerig stond spreker stil bij de aan de orde zijnde produktieverhoging, de parallellisatie, de specialisatie, de om scholing van de middenstanders en de opvolgingsproblemen, allemaal onderwer pen, die volop In de belangstelling staan. De bestuursverkiezing werd verschoven naar de eerstvolgende algemene verga dering. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of het niet wenselijk was ook dames in het bestuur op te nemen. Het bestuur zegde toe deze vraag in studie te zullen nemen. De vraag werd gesteld hoe de mid denstand stond tegenover de komende festiviteiten by gelegenheid van het 50- jarig bestaan van „De Kaag", waartoe het VVV besloten had. De vergadering was van oordeel, dat hieraan medewer king moest worden verleend, maar men was tevens van mening, dat dan ook iedere middenstander hieraan zijn me dewerking moest verlenen en niet, zoals in het verleden, een bepaalde groep. Het VVV zou gaarne zien, dat door de middenstand wederom een braderie werd georganiseerd. Algemeen was men van oordeel, dat de organisatie hiervan niet alleen door de winkeliers moest plaats vinden, doch dat hier ook een belangrijke taak was weggelegd voor VVV. Aan de orde kwam hierna een voorstel om de winkels tijdens de middaguren een half uur te sluiten, waardoor de zakenmensen in de gelegenheid waren ook eens rustig hun maaltUd te gebrui ken. Het bestuur vond dit voorstel wel aantrekkelijk, doch gaf In overweging dit branche-gewijze te doen. Dit probleem zal nog nader worden uitgewerkt. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: W. G. Wles6lng, 22 Jaar en A. M.H. Verhaar. In het jaar 1959 zyn in Engeland en Wales 387.000 kisten vis minder aange- i oerd dan in 1958, aldus de cyfers van het Britse ministerie van Landbouw en Visserij. Voor Engeland was de aanvoer 169.000 kisten lager dan in 1958, doch de opbrengst was 190.000 hoger. In Schotland was de visaanvoer gun stiger .In totaal is in 1959 aangevoerd 6.064.508 kisten met een opbrengst van £14.502,071, tegen 5.848.854 kisten voor £13.879.011. Dit is dus een vermeerdering in aanvoer van 15.000 kisten. De aanvoer van haring in de Schotse havens was over 1959 gunstig. Er werd een miljoen kisten haring meer aan gevoerd dan in 1958. In totaal werden 2.218.111 kisten haring aangevoerd voor een waarde van 2.168.516. In 1958 wa ren deze cijfers 1.638.908 kisten voor 1.806.276. Deze meerdere aanvoer van haring is vooral toe te schrijven aan het gunstige zomerseizoen. De haven Fra serburgh heeft vooral veel van deze aan voer gekregen. Het was zelfs zo, dat men dagen had, dat men geen raad wist om deze aanvoer behoorlijk te verwerken, vandaar dat een groot gedeelte van deze haring rechtstreeks naar de vismeelfa- brieken werd gedirigeerd. Wij vernleldden hier boven reeds een mindere aanvoer van vis. Dit geldt even wel niet voor de schol. In 1959 zijn ca. 50.000 kisten schol meer aangevoerd dan in 1958. De belangrijkste visserijhavens van Engeland zijn Grimsby en Huil. Gemid deld zijn hier de aanvoeren resp. 200.000 en 300.000 kisten vis per maand. In 1959 werd 5.8 miljoen kisten kabel jauw aangevoerd voor £17.797.443 tegen 5.9 miljoen kisten voor £17.674.8974. We zien hier een vermindering in aanvoer, doch een kleine prijsstijging. De aanvoer van schelvis was ook min der. In 1958: 1.25 miljoen kisten schel vis voor 4.5 miljoen. In 1959 1.17 mil joen kisten voor 4.6 miljoen. Weer minder aanvoer, doch een iets hogere prijs. Hetzelfde geldt voor de wijting. Iets lagere aanvoer en daarbij weer een ho gere prijs. Eveneens bij de aanvoer van hake. Was in Schotland de aanvoer van ha ring hoger dan in 1958, in Engeland zien wij een teruggang van de aanvoer van haring. In 1958 werd in totaal 500.000 kisten aangevoerd voor iets meer dan £0.9 miljoen. In 1959: 443 000 kisten voor £668.000. Deze vermindering in aanvoer van haring moet worden toegeschreven aan de verminderde vangsten gedurende de maanden oktober en november (En- gelsewal-periode) De aanvoer van vis door buitenlandse schepen bedroeg in '59 in totaal 1.870.781 kisten 9.390.946)Aan de opbrengst zien wij, dat dit prima vis moet zijn, want de prijs is gemiddeld ruim f50.- per kist. Deze aanvoeren zijn belast met 10% in voerrechten .Voor de landen, die behoren tot de Vrijhandelszone zullen met in gang van 1 juli a.s. de invoerrechten worden verlaagd met 10%. Deze worden dan 9%. De totale jaarlijkse aanvoer in 1959 in de Engelse havens bedroeg 16.975.238 kis ten voor £50.274.033. De gemiddelde prijs per kist uitgedrukt in guldens, bedraagt dan circa f30.-. Vergelijken wij dit met de prijzen die in ons land worden ge maakt, dan steken die van onze overbu ren hierbij gunstiger af. De aangevoerde vis in de Engelse vis serijhavens was afkomstig van de Noord zee, de wateren naby de Faroër Eilan den, IJsland, Newfoundlandbank, Noorse wateren, Witte Zee, doch ook van het Kanaal en de Ierse Zee. De Noordzee leverde in de maand december minder vis op dan in december 1958. Doch de visserij in de Barendzee en nabij Moer- mansk gaf goede resultaten. In december van 1959 werd van deze gebieden een hoeveelheid van 214.000 kisten aange voerd tegen 129.000 in december 1958. Zelfs de vangsten bij IJsland gaven een hoger cyfer te zien: bijna 87.000 kisten in december 1959 en 77.000 kisten in de cember 1958. De aanvoeren van Bare Is land en Spitsbergen verminderden aan zienlijk. In december 1959 bedroegen deze in totaal 73.100 kisten, terwijl in decem ber 1958 229.000 kisten werden aange voerd. De aanvoeren van schepen, die nabij de Faroer vissen bleef nagenoeg gelijk met circa 22.000 kisten. Van de kust van Noorwegen kwam geen aan voer. In december 1958 nog ruim 10.000 kisten. Andere gebieden waar gevist werd zy het in mindere mate zijn de wa teren ten w. van Schotland, opbrengst 39.360 kisten (1958: 72.868 kisten), Ierse Zee 18.077 kisten (1958: 12.474 kisten), Kanaal 3.098 kisten (1958: 5661 kisten». Voorts westkust van Groenland 64.660 kisten (1958: 69.598 kisten», Newfound- landbanken 18.638 kisten (nihil). Labra dor 8.119 kisten (eveneens in 1958 nihil). Aangezien het visverbruik in Engeland zeer hoog is, is de vraag naar vis goed. Voorts zijn de regeringsbemoeienissen, wat betreft subsidies bij aanvoer en by nieuwbouw, en de kredieten, zeer gun stig. Deze factoren zyn mede de oorzaak van een gunstige ontwikkeling van het visserijbedrijf aldaar. BEURSOVERZICHT Claimhandel Hoogovens in de belangstelling AMSTERDAM. 22 maart. Vandaag werd een aanvang gemaakt met de handel in claims Hoogovens. Dit in verband met de a.s. emissie met claimrecht. Bij opening was er een zeer grote drukte; en de handel was van grote omvang. Gok gedurende de verde re beursduur bleef het in deze hoek druk. De prijs van de claims per aan deel van nominaal f 100 steeg van f 2G1 tot f274 doch tegen het slot van de beurs was de koers aangeland op f262. De aandelen stegen van 574 tot 583 en Koningin Juliana tijdens haar rond gang door de streekwerkplaats voor minder valide arbeidskrachten van de Stichting ..Arbeidszorg" te Wa- geningen. De Koningin bezocht gisteren vele instellingen in Wage- ningen en Ede. werden tegen het. slot verhandeld op 564. Een claimprijs van f 268 komt uit op circa 552 voor de nieuwe aandelen. Gedurende de niet-officiële ochtend- handel werd als hoogste prijs voor de claims f290 betaald én voor de aande len als hoogste prijs 590. In de interna tionale waarden was de activiteit een stuk minder, vergeleken bij gisteren. De Nederlandse hoofdfondsen lagen maan dag in Wall Street wederom vast in de markt. Hiervan profiteerden vanmiddag in Amsterdam vrijwel alleen bij ope ning aandelen Philips die op 823 circa 7 punten boven de vorige slotkoers uit kwamen. Daarna daalde de koers tot 820 om op circa 822 de markt te verla ten. De preferente aandelen Philips wer den iets hoger geadviseerd. Unilevers openden aanvankelijk een puntje bene den de vorige slotprijs doch kon aan trekken van 754 tot 759 tegen gisteren 755 1/4. Aku's openden onveranderd op 464 1/4 en liepen op tot 466li. Kon. Olies stegen van f 157.50 tot f 157.90 tegen een vorige slotprijs f 157.60. De handel in de Scheepvaartafdeling was zeer kalm. Aandelen Holland-Ame- rika Lijn werden op circa 141, ex 6 dividend, verhandeld, tegen gisteren 145li cum-dividend. Grote koersverschil len van de overige scheepvaartaandelen kwamen vanmiddag niet voor. Van de leidende cultures noteerden certificaten Deli goed prijshoudend doch waren Am sterdam Rubbers en HVA's eerder een kleinigheid lager. In deze sector waren de omzetten minimaal. Staatsfondsen praktisch onveranderd met een goede ondertoon. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 maart. Londen 10.58%10.58%, New York 3.77ft—3.77ft, Montreal 3.96%—3.97, Parijs 76.85—76.90, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.43%90.48%, Stock holm 72.84—72.89, ZUrlch 86.98% 87.03%. Milaan 60.74%—60.79%, Kopen hagen 54.71%—54.76%, Oslo 52.82— 52.87, Wenen 14.50%—14.51%. Lissabon 13.18%—13.20. KNVB-toto De K.N.V.B. heeft van de minister van Justitie toestemming gekregen ook na 18 april a.s. de voetbalpool voort te zetten. De nieuwe termijn loopt tot 30 juni 1960. EERVOL ONTSLAG PROF. DR. B. GEMSER Prof. dr. B. Gemser. hoogleraar in de theologie aan de Ryksuniversiteit te Groningen heelt wegens het bereiken van de 70-jarige leeftyd op z|jn verzoek eervol ontslag ontvangen met ingang van 19 september. Het Leidsch Dagblad Ais van ouds de MEEST GELEZEN COUHANT van Leiden en Omstreken. Beurs van Amsterdam Dinsdag 22 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99H Ned. '59 4% 99% 99} j Ned. '59 4% 98 98GB Ned. '53 3% 94% 94B Grootboek obi. 3% 94 Ned. *47 3% (3) 92% 92f| Ned. '51 3% 94 ft 94%GL Ned. '53 (3%) 93ft 93 Ned. *56 3% 93ft 93 Ned. '48 3% 86% Ned. '54 3% 86} j 86% Ned. '55 I 3% 881% 88ft Ned. '55 II 3y* 90% 90% Ned. '37 3 88% 88% Dollarlng *47 3 90% 90A Investeringscert. 397% 97ft Ned. 62-64 3 97% 97ft Indie '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 89% Ned. W.B. 6% 108ft 108ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40 39% Nat. Handelsbank 162 160 Ned. Handelmy256GB 251 Amst. Rubber 115GB 113% H.VA159% 156% Senembah 540GB 540 A.K.U464% 465% Berkel's Patent (v.) 285GB 290GB Calvé Delft cert. 711% 712% Deli MU.en (Ver.) 174.50 176.90 Kon. Pap. v. Gelder 249GL 248 Hoogovens cert833 562GB Müller en Co. N.B. 381GB 383GB Ned. Kabelfabr408GB 411GB Philips 816% 820% Philips pref290GB 291 Unilever 755 756% Wilton Feyenoord 211% 212% Biliton 2de r345GB 350 Dordtse Olie gew. 719% 730 Kon. Olie (f20.—) 157.50 159 idem (50 f20.—) 156.70 157.60 Holl. Amer. iyn 145% 139% Java China Paket 154 155 KL.M107.20 170.20 Kon. Ned. Stmv My. 170% 170 Kon. Paket My141% 138 Stoomvaart My. Ned. 166 167 Nievelt Goudr. eert. 143% 141GL v. Ommeren eert. 237 238 Kon. Rott. Lloyd 153GB 150% Ned. Scheepv. Unie 146% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97 id. id. '37 I-II (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 99 Bank N. G. '58 (5%) 103 ft id. N.W.B. '52 (4%) 95ft Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 12% 84B A'dam '56 I 2%83% A'dam '56 II 2% 91 Eindhoven '54 2% 80% Enschede'54 2% 81% Den Haag '52 I 2% 81% Idem II 2% 85 R'dam '52 I 2% 84% Idem II 2% 84% Idem '57 2% 94% Utrecht '52 2% 86% Z.-Holl. 1957 2% 92%L 103ft 100B 84% 83% 90% 80% 82% 84% 84% 96 86% 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 206 207 Amst. Bank 322% 327% H.B.U. eert219% 219% Rott. Bank 270 271 Twentsche Bank 270exd. 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn373B 375 Borsumij63 63 K. N. Ed.met. A-AA 96% 95% Idem pref. wd106% 106% ElectrolasmU300B Kon. Ned. Grofsm. 177 180B Holl. Constructie 435 Ing. bur. v. Bouwnyv. 277 279 Internatio 160 158 Int. Kunststoff. Ind. 66 65 Leidse Wolspinnery 383 Rott. Droogdok My. 595 600 Sikken's Lakfabr. 590 590% Ver. Touwfabrleken 293 291 Walvisvaart 112 112% Wernink's Betonm. 160 160 Van wyk en Heringa 104 104 Zaalberg 124 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% Intern. Nickel 101% 101' Anaconda 54 53 Bethlehem Steel 47 46 Cities Service 42% 43» General Motors 457% 45' Kennecott 80 80 Republic Steel 63% 62 Shell Oil 70 71 Union Pacific 27}| Un. States Steel 82% 827

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9