GUPA Harmonie „Werkmans Wilskracht" en niamienzang „Kunst na Arbeid" Arena opende 26ste lustrum met voetbal, diner en zaalsporten Moge samenwerking blijvend zijn Belgische Universitaire week door rector magnificus geopend F Kerkelijk Leven ASINSDAG 22 MAART 1960 Teraardebestelling J. van Deventer Onder grote belangstelling vond gis termiddag op de Algemene Begraaf- Elaats te Leiderdorp de teraardebestel- ng plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. van Deventer, oud-on derdirecteur van de Ver. Touwfabrieken te Leiden en een bekende figuur in de Leldse industriële wereld. Behalve zeer vele vrienden en kennis sen van de familie Van Deventer, waren hier aanwezig de burgemeester van Lei derdorp, de heer K. van Diepeningen, de heer Splinter, oud-wethouder, een de putatie van de directie van de NV Ver. Touwfabrieken uit Rotterdam en te Leiderdorp, van de NV Koperenbuizen- fabriek, van de Ondernemingsraad van deze bedrijven en vele anderen. Ds. J. Banga, geref. predikant te Lei derdorp, die ook in het sterfhuis een rouwdienst leidde, voerde in de aula als enige spreker het woord. Spreker ging daarbij uit van het tekstwoord uit Matth. 11 28 „Komt tot Mij, allen, die vermoeid en belast zyt en Ik zal U rust geven". Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling, welke in deze da gen uit zo brede kring was ontvangen. De viering van het 26ste lustrum van de oudste Nederlandse sportvereniging, het Leidse studenten scherm- en gym- nastiekgezelschap Arena Studiosorum, werd gistermiddag ingezet met een voet balwedstrijd, voortgezet met een borrel en diner en in de late avond met zaal- sportdemonstraties in Sociëteit Minerva. Vandaag wordt het lustrum besloten met zwem- en hockeywedstrijden, een voor stelling van het Nederlands Ballet on der leiding van Sonia Gaskell en een galabal in Warmond. Op het LUSV-veld aan het Piet Paaltjespad heeft het Leidse studenten voetbalelftal zich gisteren danig inge spannen om revanche te nemen voor de nederlaag, welke het vorig jaar leed tegen de Nederlandse studentenkam pioen uit Rotterdam. Al die inspannin gen en de fanatieke aanmoedigingen van het handjevol toeschouwers, die in de grimmig koude wind hun uiterste best deden hun gebrek aan kwantiteit goed te maken, mochten niet baten. Het was vergeefse moeite. Opnieuw moesten de blauwzwarte Leidenaars in hun Rot terdamse vrienden hun meerdere erken nen, al was het een dubbeltje op zijn kant. De Rotterdammers hadden vol doende aan een overrompelende start. Onmiddellijk na de officiële aftrap door de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A. Feith trokken de gasten stevig van leer en tien minuten later had hun linksbinnen de Leidse doelman al tweemaal naar het net ge jaagd. Maar daarmede hadden zij eigen lijk al hun kruit verschoten. De overige tachtig minuten werden in hoofdzaak volgemaakt met een levendige strijd tussen de vrij machteloze Leidse aanval en een soliede Rotterdamse de fensie, die voornamelijk steunde op twee voortreffelijke pilaren: de rustige spil en de uitstekende doelman. Kansen kregen de Leidenaars voldoende, vooral voor de rust, maar een beslissend schot ontbrak. Het glaasje sherry in de rust en een korte „mental speech" mochten ook al geen resultaat afwerpen. De Leidenaars bleven wel sterker, maar de Rotter damse verdediging bleef de baas. Eerst kort voor het laatste fluitsignaal van de inmiddels wegens tijdgebrek vervangen scheidsrechter slaagde de Leidse rechts buiten Bakker erin met een strak schot erin iets van de blauwe eer te redden. Lezers schrijven Leidse Houtmisère Gaarne zou ik de Leidse vroedschap eens willen uitnodigen een rondwande ling te maken door de Leidse Hout en dan liefst onder leiding van iemand, die verstand heeft van parken en recreatie oorden. De toestand aldaar is n.l. van dien aard, dat het woord treurig vol komen op zijn plaats is. Men moet dan vooral niet alleen de hoofdpaden bewandelen, maar ook de kleinere zijpaadjes en bruggetjes. Bezie en ruik dan eerst eens de sloten dit zijn geen heldere slootjes, maar open riolen, zelfs de kikkers zijn al jaren verdwenen. Deze sloten zijn in geen tientallen jaren geschoten. Verleden jaar in de hete zomer stonk het in de Hout verschrik kelijk. Toen heb ik een schrijven gericht aan het Hoogheemraadschap Rijnland en de toestand uiteengezet. Men ant woordde mij dat men de zaak te bevoeg- der plaatse zou voorleggen en inderdaad verschenen er in het begin van deze winter twee mannen, die met een zeer met takken en groot vuil uit het drab te vissen. Maar daar is het bij gebleven. Een baggernet kwam er niet aan te pas, zodat men kan zeggen dat aan de be staande toestand niets is veranderd. Komt, ziet en overtuigt U. Het ergste is dat 's zomers duizenden kinderen baden in de z.g. piasvijver. Soms gaan zij door het stoeien kopje onder en krijgen dan een mondje vijverwater binnen, waar van de samenstelling mij doet rillen. Deze piasvijver wordt nl. gevoed door die stinksloten. U kunt zich voorstellen dat baden in deze piasvijver een groot ge vaar oplevert voor de gezondheid der jeugd. Wie heeft hier de verantwoor ding? Laat men toch op korte termijn maatregelen nemen. De toegangen tot de Leidse Hout zijn dermate slecht dat vooral oudere per sonen zeer voorzichtig moeten lopen om niet te struikelen over de overal uit puilende stenen van de funderingslaag. Als het geregend heeft, zijn dagen daarna de paden dermate vies. nat en glibberig, dat men niet anders dan met grote behoedzaamheid voort kan komen. Een algehele ophoging en vastwalsen met koolas is hier hard nodig. Wat de dozijnen bruggetjes betreft, is het hout van het dek dermate verrot dat het overlopen gevaar oplevert voor zware personen. Aan wie deze misstanden te wijten zijn, weet ik niet. want de instantie, die het opzicht heeft over de Leidse Hout moet evenals ik als bezoeker en zelfs nog beter, op de hoogte zijn van alle narigheden door mij opgesomd. Het is meer dan erg, dat men het zover heeft laten komen. D. Spoor. Joh. de Wittstraat 16, Leiden. De jeugd aan het woord in de ringdie gisteravond in het midden van de conversatiezaal van Miner va was opgesteld. De Rotterdamse goalie kon met een ver vaarlijke sprong de bal nog wel bereiken, maar het schot niet meer keren. De res terende tijd was tekort om het gelijk makende doelpunt te produceren. Gisteravond werden in de conversatie zaal van Sociëteit Minerva in het kader van de lustrumviering van Arena aan trekkelijke sportdemonstraties gegeven. Alle zaalsporten welke door Arena wor den beoefend kregen bij deze demon straties een beurt, waarbij vele niet- Arenaleden van hun kunnen blijk gaven Onder meer werden met grote aan dacht de verrichtingen gevolg van de oud-turnkampioen van Nederland Klaas Boot, die demonstreerde met de tram poline. De hoge zaal leende zich bijzon der goed voor dit aantrekkelijke onder deel van de demonstraties, die door zeer vel enwerden bijgewoond. Kikvorsman zwemt Nederland binnen Gisteren om ongeveer 17.20 uur is de Franse kikvorsman Louis Lourmais bij Lobith ons land binnengezwommen. Hij werd bij zijn entree omzwermd door bootjes van Rijkswaterstaat, de douane, spidoboten en parlevink ere. In Lobith ging hij aan land en werd hij verwei komd door verscheidene figuren. Hij kreeg rode tulpen az.igeboden alsmede een mandje zuivelprodukten. Na een fles melk leeggedronken te hebben begaf hij zich weer te water om in de richting Nijmegen zijn tocht te vervolgen. Hij vertrok hedenochtend om 8 uur uit Nijmegen. Bij Cuyck zou hij uit het water komen omdat Jan van Cuyck, een zestiende-eeuwse ridderfiguur hem de vetlerenmedaille van Cuyck zal uitrei ken. De ridder zal gebruik maken van een waterfiets om de kikvorsman tege moet te gaan. Met dit vaartuig zal hij ook een demonstratie geven om de aan dacht te vestigen op de wensen van zijn stad inzake een haven. Drie burgemees ters de loco-burgemeester van Cuyck en de burgervaders van Haps en Beers zouden bij de ontmoeting aanwezig zijn. Advertentie Stop met loieedbaar hout van Ceta-Bever Noord-Ierland zit zonder brood.... (Van onze Londen se correspondent) Noord-Ierland zit nagenoeg zonder brood als gevolg van een massale bak kersstaking. Slechts twee grote bakke rijen werken normaal. Voor de rest is het publiek aangewezen op kleine zaken welke niet door het conflict zijn getrof fen. Een aantal hiervan zou vandaag echter ook sluiten. De winkels welke nog open zijn rantsoeneren het brood streng. Een vrouw, die zes broden placht te kopen voor haar gezin van negen personen, kreeg er gisteren maar één. De Noordierse regering overweegt nood maatregelen. Een ploeg bakkers van het Engelse leger zal waarschijnlijk naar Noord-Ierland vliegen. Ook worden vlie gende broodleveranties van Engeland uit overwogen. De stakende bond heeft toe gestaan dat voormannen brood blijven bakken voor ziekenhuizen. Uitspraak in Texelse benzine-affaire De Alkmaarse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen twee vliegers en twee vliegveldemployé's op het vliegveld Texel, die 14 dagen geleden terecht stonden wegens verduistering van in totaal 7.000 liter vliegtuigbenzine ten nadele van de N.V. Aero-contractors in Den Haag. Bij dit bedrijf waren zij in dienst. De chef op het vliegveld Texel, tegen wie 6 maanden m.a. was geëist, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf m.a. Een grondwerktuigkundige tegen wie 5 maanden m.a. was geëist werd veroordeeld tot 103 dagen m.a., waarvan 30 dagen voorwaardelijk. Een vlieger tegen wie de eis luidde 3 maan den voorwaardelijk en een geldboete van f. 400, subsidiair 2 maanden werd tot f. 400 boete veroordeeld. Zijn collega, tegen wie een maand voorwaardelijk met een boete van f. 200 was geëist, subs. 30 dagen werd veroordeeld tot f. 200 boete Zestien verstekelingen op Italiaans schip (Speciale berichtgeving) Niet minder dan 16 verstekelingen zijn ontdekt aan boord van hei Italiaanse vrachtschip Sunpalermo, 8677 brt. dat van Hamburg in Rotterdam was aange komen. Van de Maashaven was het sohip verhaald naar Wilton Feijenoord in Schiedam, waar de verstekelingen te voorschijn werden gebracht. Zij beweer den in Rotterdam aan boord te zijn ge gaan daar zij meenden, dat de Sunpa lermo naar zee ging. De Rotterdamse vreemdelingenpolitie, waaraan de Sici- lianen zijn overgegeven, twijfelt echter aan de juistheid van deze bewering en is ithans volop met het onderzoek bezig. Unieraad C.H.U. nam afscheid van haar voorzitter Unieraad en hoofdbestuur van de CHU zijn in Utrecht in vergadering bijeen ge weest. Er werden pre-adviezen vastge steld op de 36 door de kiesverenigingen ingediende voorstellen, welke in de op 20 april 1960 in gebouw „Bellevue' te Amsterdam te houden algemene verga dering behandeld zullen worden. Eveneens werd een voorstel van het dagelijks bestuur, over te gaan tot een partiële statutenwijziging, vastgesteld. De drie aftredende en herkiesbare le den van het hoofdbestuur, de heren mr. J. W. van Gelder uit Nieuwer-Amstel, C. J. van Mastrigt uit Zeist en mr. dr. K. de Vries uit Leiden zullen voor een herverkiezing worden aanbevolen. In het dagelijks bestuur werden geko zen de heren D. W. van der Kwaak te Leiden en W. Nauta te Sneek. De Unieraad nam afscheid van zijn aftredende voorzitter, de heer mr. dr. J van Bruggen te Heemstede. Er werden studie-commissies voor maatschappelijke werk, ruimtelijke or dening. mammoetwet, verkorting mili taire diensttijd en Europese verkiezin gen ingesteld. Liibke-posfzegels (Van onze correspondent in Bonn) In de komende herfst zal een ver trouwd postzegelbee'.d verdwijnen: die met de vorige Westduitse president prof. dr. Th. Heuss, die de afgelopen zomer aftrad en werd opgevolgd door de vroegere minister van Landbouw dr. Heinrich Liibke. Wanneer precies de series met Heuss-postzegels hun geldigheid zullen verliezen is nog niet bekend. Van de nieuwe series zullen alleen die van 10, 20 en 40 pfennig met het beeld van Liibke verrijkt worden. De postzegels van 1, 5, 7, 25, 50, 60, 70 en 80 pfennig en die van één mark zullen het wapen van de elf Westduitse deelstaten krijgen. Men beoogt met het uitgeven van postzegels met de beeltenis van de president in de Bondsrepubliek, West- Duitsland aan het buitenland te repre senteren. En wel, zoals men hier zegt, uitsluitend documentair. Maar een in gezonden-stukken-schrijver in de Frank furter Allgemeine Zeitung heeft daar tegen geprotesteerd. Volgens de mening van deze postzegelverzamelaar was het vóór de eerste wereldoorlog alge meen gewoonte dat koninkrijken dergelijke staten met een echte mo narch, postzegels uitgaven met de .,kop" van de monarch erop. In de Verenigde Staten gaf men toen en ook later uitsluitend postzegels uit met het beeld van een overleden president en ook vandaag de dag bestaan er geen Amerikaanse postzegels met Truman of Eisenhower. Alleen Duitsland is een uitzondering, aldus deze verzamelaar. Na 1919 zag men direct postzegels met president Ebert, daarna met Hinden burg en tenslotte met Hitier. En na 1949 knoopte de Bondsrepubliek aan deze gewoonte Heuss en thans Liibke vast Succesvol gezamenlijk optreden Succes voor lieren Dol en Van Wijngaarden De Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" en dé Mannenzang- vereniging „Kunst na Arbeid", gezamenlijk optredend tijdens het „Invitatie"-concert in de uitstekend bezette Stadsgehoorzaal, hebben weer eens overduidelijk aangetoond, wat amateurisme in de goede zin en onder deskundige leiding vermag. Aan een uitermate heterogene programmasamenstelling van „Job" tot „My fair lady" toe! was vanzelfsprekend op een avond als deze niet te ontkomen, doch dat was dan ook de enige zwakke zijde. Overi gens grote lof voor de vele gunstige resultaten van gedegen studiezin en gevorderd technisch kunnen. De afwerking van het uitgebreide programma, dat zowel oude als moderne nummers bevatte, geschiedde in een vlot tempo. In de zes jaren, dat de heer J. Dol van de Marinierskapel het bewind voert over „W.W." heeft hij ontzaglijk veel be reikt. Aan alles is te merken, dat een kundig en muzikaal man de touwtjes ge disciplineerd in handen heeft. Zo'n „Arnhem"-mars van Kelly, waar mee fris geopend werd, onderscheidt zich onmiddellijk door grote zuiverheid, een markant ritme en juiste onderlinge verhoudingen. Van klankrijke sonoriteit vervuld is Verdi's Nabucco-ouverture met een helder geblazen trompetsolo en een voortreffelijke klarinetten-groep is op haar post. In Thiry's ,La chambre des enfants", een suite van vijf spe ciaal voor harmonie geschreven kabinet stukjes wordt reeds een grote doorzich tigheid bereikt. De muzikaal-gevoelige jeugdige hoboïst Jan Ruitenbeek produ ceert een fraaie toon in zijn melodieuze solotrekjes. (Annie et son Polichinelle). Opvallend goed is al de belichting van - en de grote aandacht voor het detail. Nog meer op dreef komt „W.W." na de pauze, wanneer de kapel zich aan het ..amusements"-genre wijdt. Na Hume's B.B. en C.F.-mars, met het bijzonder melodieuze trio, komt men in de selec tie uit de musical show „My fair lady" op volle toeren. Er wordt meeslepend geblazen, ritmisch pétlllant en vloeiend genuanceerd. Bekende schlagers klinken met geestdrift, weldadig van klank, op. Haast vergeet men, dat hier „slechts" amateurs aan het werk zijn! Hetzelfde geldt voor de „Oklahoma"- selectie. Ook dit is direct aansprekende muziek, met verve gelanceerd. Geen wonder, dat zij hevig Insloeg bij het op getogen auditorium. De Finale bracht het meeslepende „After the ball" met na het ovationele applaus, niet minder dan twee extra's, nl. het „When the saints go marching in" en de Zadé-mars. „W.W." beschikt thans over een le denkorps. dat hogelijk profiteerde van de knappe lessen van de heer Dol, aan wiens geschoold oor weinig of niets ont gaat. W. W. was in prachtige conditie, waar voor warme hulde past! Medewerking verleende „Kunst na Ar beid", dat zich onder Louis van Wijn gaarden ook al in een verheugende op mars bevindt. Waardering verdient diens streven naar „vernieuwing". Daar van getuigde de interessante introductie van Jac. Reulands „Job" op de overigens miserabel-retorische tekst van Hein de Bruin. Reuland is een hoogst verdien stelijk dirigent in Enschede. Met dit ge matigd moderne koorwerk, geconcen treerd geschreven, bewijst hij over com positorisch talent te beschikken. Hij schrijft direct en suggestief. De begeleiding berust bij drie trompetten, drie trombones en twee hoorns. De pau ken, die de indruk kunnen verhogen, ontbraken gisteren helaas. „Job" ver dient eigenlijk een groter, machtiger koor, opdat de zang niet door het koper overstemd wordt. De thans nog niet steeds gelukkige verhouding moge in de toekomst beter tot haar recht komen. Overigens heeft men het, ook in ver band met de gecompliceerde maatsoor ten en de ongewone intervallen, moei lijke werk. al kranig gezongen. Bij vol gende audities zal ook de zeggingskracht zeker groeien. „Job" betekent een waar devolle verrijking voor de mannenzang, waaraan zo dringende behoefte bestaat. „Kunst na Arbeid" liet zich mede ho ren in twee indrukwekkende Russische geestelijke zangen, nl. „Wnoeschi Bozje" (Heer, beziel mijn gebed) en „Otsche Nasch" (Onze Vader). In de eerste was de klank nog niet homogeen, de tenoren zongen daarenboven te open. Veel beter kwam de tweede tot haar recht. Daarin voltrok zich een zuivere samensmelting der diverse groepen. Stemmingsvol klonk hier op de baritonsolo van dirigent Van Wijngaarden, wiens fraaie stem voor een verrassing zorgde. Na de pauze ontwikkelde het koor nog goede hoedanigheden in het weemoedige „Vale Carissima" (Afscheid van een monnik van zijn geliefde), waarin het pianissimo zich door draagkracht on derscheidde. Het sterk romantische „Der Abendhimmel" van Anton Bruckner vormde een stemmige aansluiting. Overtuigend bleek hoe serieus dirigent Van Wijngaarden dit koor behandelt. Tegen Richard Hols machtige „Hollands Glorie" bleek men echter niet opgewas sen. Het schoot bovendien aan sugges- tiviteit tekort. Deze compositie vereist een uitgebreider zangersaantal. Spe ciaal de tenoren vormden een zwakke stee. Dit concert heeft bewezen, wat begrip volle en gewetensvolle samenwerking be tekenen kan. Beide dirigenten gaan met hun tijd mee, hun kundigheid is boven elke twijfel verheven. Moge deze samen werking van blijvende aard zijn! Op deze wijze mogen wij nog meer interessante introducties verwachten. Bloemstukken, speciaal ook voor de ja rige mevrouw Dol, wie een „Lang zal zij leven!" toeklonk, onderstreepten de be haalde successen. De voorzitter van het organiserende „W.W.", de heer J. J. van Weizen heeft de avond met een hartelijk welkomst woord geopend. De aanwezige jeugd be loonde zijn oproep om stilte te bewaren, met grote luisteraandacht. H. RECHTZAKEN Boekverkopersbeschikking onwettig verklaard De Hoge Raad heeft vandaag verwor pen de cassatieberoepen tegen arresten van de gerechtshoven te Arnhem en Den Haag, waarbij de boekverkopers beschikking van 1958 onwettig is ver klaard. Deze beschikking stelde het be drijfsmatig verkopen van boeken afhan kelijk van voorafgaand verlof der over heid, hetgeen vooral ingreep in de ver koop door niet-boekhandelaren van de z.g. pocketbooks. Advertentie Niet waar? Amerika is het land van de onbegrensde mogelijkheden. En dat in vrijwel ieder opzicht! Neem nu bijvoorbeeld het gevange niswezen. U zoudt het niet voor mogelijk houden, wat d&ér allemaal mogelijk, is. U moet daarom beslist lezen wat Walter Jones - een eer zaam sociaal werker in zulk een gevangenis - is overkomen! De volgende week in: Ontmoeting dient het menselijk contact Voordrachten van acht gasthoogleraren In tegenwoordigheid van de Belgische ambassadeur, vele Belgische en Leidse hoogleraren en vertegenwoordigers van diverse universitaire instanties, werd gis termiddag in De Lakenhal de Belgische week van de Leidse Universiteit geopend door de rector-magnificus, prof. mr. J. E. Jonkers. Prof. Jonkers noemde een ontmoeting als deze verheugend. De ontmoeting speelt zowel in het privé-leven als in het verkeer der volkeren een belangrijke rol. Vanuit de ontmoeting onstaat het menselijk contact, dat van zo grote in vloed kan zijn op de nationale en inter nationale samenleving. In een wereld met twee grootmachten misschien is het beter te spreken van drie groot machten, want ook China, hoewel niet opgenomen in de wereldorganisatie der volkeren, is getreden in de rü der gro ten is het begrijpelijk, dat het oude Europa hoewel van huis uit verdeeld, maar toch ook weer geestelijk en cultu reel verbonden, stuwt naar grotere één heid en samenwerking. Hier met België bijeen denken wij in de eerste plaats aan de Benelux, maar er zijn veie andere organisaties, die streven naar dit doel. En het is stellig geen toeval, dat de vier Studium-Generale-colleges van tel kens twee uur in de herfst van verleden jaar hier te Leiden gegeven onder de auspiciën van het hier ter stede geves tigde Europa-instituut, door honderden studenten met grote belangstelling en gespannen aandacht zijn gevolgd. Het is een winstpunt, dat de studerende jeugd van thans begrip toont voor de velerlei vragen, die in dit verband rijzen en voor de oplossing waarvan zij als komende generatie mede verantwoordelijkheid zal moeten dragen. Persoonlijk had spreker zeer prettige herinneringen aan België en het contact met Belgische collega's. De Belgisch- Nederlandse studiebijeenkomsten, waar bij beider recht op verschillende belang rijke punten aan een vergelijkend onder zoek werd onderworpen, waren altijd boeiend en verhelderend. EEN BLAD WAAR PIT. IN ZIT Revue, Postbus 497, Amsterdam Geen oorlogsspeelgoed (Van onze correspondent in Bonn) In Neurenberg eindigde dezer dagen de Speelgoedjaarbeurs 1960, waarbij één ding boven alles opviel: van alle tentoongestelde goederen was slechts één percent oorlogsspeelgoed! Er was een uitgesproken voorkeur voor een voudig speelgoed en voor houten din gen. Tanks, raketten en dergelijke za ken werden gevraagd noch aangebo den. Aan de top van alle kinderwensen staan blijkbaar voor de jongens (en hun vaders!) het ietwat gecompli ceerde speelgoedtreintje met allerlei technische snufjes, en voor de meisjes de pop. De hoela-hoep-hoepel is uitge storven. Het autootje deed het te Neu renberg overigens weer best: in alle grootten en vol- en half-geautomati- seerd. Het motto van vele exposanten te Neurenberg was, dat wat niet een getrouwe afbeelding is van wat de vol wassenen hebben, niet verkocht kan worden. Dat geldt zelfs voor het pop- penleven, waarin blijkbaar volautoma tische poppenkeukens behoren maar de Kathe Kruse-poppen konden te Neurenberg gemist worden. Acht Belgische geleerden geven deze week college over diverse onderwerpen. In die onderwerpen vindt men terug de faculteiten ener Universiteit. Ieder vindt er iets in van zijn gading. Hoogleraren en studenten zullen zich stellig tot bij woning van deze interessante colleges voelen aangetrokken Spr. verwachtte dan ook volle zalen. Het blijft in deze Belgische Universi taire Week niet bij wetenschap alleen. Ook aan de kunst wordt aandacht ge wijd. In de hal van het Academie-ge bouw is een tentoonstelling te zien van Belgische kunst. Etsen en tekeningen uit de periode 1860-1960, welke collectie wel willend is afgestaan door de gemeente Antwerpen. De tentoongestelde werken zijn afkomstig uit het Prentenkabinet aldaar. De ambassadeur van België heeft deze expositie hedenmiddag geopend. Verder zullen woensdagmiddag door het Zoldertoneel twee éénacters worden op gevoerd, van moderne Belgische toneel schrijvers. En tenslotte zal niet te vergeten er ook de gezelligheid zijn. Bij belangrijke gebeurtenissen spreekt de mens niet al leen, maar hij eet en drinkt ook. Gy kunt dit overal in de wereld constateren. Gelukkig is het ook zo in de universi taire wereld. De openingstoespraak van prof. Jonkers werd beantwoord door dr. F. Baudouin, conservator van het Rubenshuis te Ant werpen, die daarna een lezing hield over moderne Europese beeldhouwkunst. De openingsplechtigheid werd opge luisterd door het Toonkunst Kameror kest. Des avonds vond een diner plaats in restaurant Van der Heijden. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Boskoop W. L. Helj- mans te Oudelande. Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden om werkzaam te zijn als geestelijk verzorger van het arbeidskamp „Het grote weergors" te Hellevoetsluls ds. Ch. M. ten Kate te 's-Gravenhage, laatstelijk predi kant te Parijs Benoemd tot directeur van de kerkelijk sociale arbeid te Utrecht ds. C. W. de Planque te Heerlen, werk zaam als geestelijk verzorger van gerepa- trieerden in Limburg, die deze benoeming aannam en voor het beroep naar Beek (L.) bedankte. Aangenomen naar Omme ren (toez.) J. van der Hoek, kand. te Rot terdam. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Dongen (N.-Br.) Ph. Kroes, kand te Apeldoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht (vac. J. Vis- scher) H. M. Dercksen te Barneveld. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Almelo II A. Visscher te Rotterdam. NIEUWE ZENDINGSVELDEN Deputaten van de generale synode der Chr. Geref. Kerken voor de zending hebben besloten contacten te gaan leg gen in Kenya en Korea om daar een zendingsterrein te vinden naast dat op Celebes waar deze kerken onder de To- radja's arbeiden. Ds. A. Bikker te Zwol le, die tal van jaren als missionair predi kant op Celebes werkzaam is geweest, zal geheel in zendingsdienst overgaan. Hij zal door de kerk van Utrecht worden beroepen en aldaar gaan wonen. Mgr. dr. B. J. Alfrink in Rome Mgr. dr. B. J. Alfrink, de r.-k. aarts bisschop van Utrecht, is maandagmid dag per vliegtuig in Rome aangekomen voor bijwoning van het consistorie waar op de Paus hem tot kardinaal zal creëren. „Geheel Nederland heeft met grote vreugde de benoeming van een Nederlandse kardinaal door de Paus be groet", aldus zei mgr. Alfrink, die door kardinaal Paolo Giobbe, de voormalige nuntius-internuntius in Nederland, als mede een aantal leden van de Neder landse kolonie op het vliegveld werd be groet. Hij gaf uiting aan zijn dank voor de ontvangst en zei daarbij dat Neder land kardinaal Giobbe als een van zijn beste vrienden beschouwde. Protestanten vragen rechtvaardig subsidiebeleid T.A.V. VESTIGING SCHOLEN OP NIEUW-GUINEA In een open brief aan de minister van Binnenlandse Zaken vragen 23 leden van de Evangelisch Christelijke Kerk ln Nederlands Nieuw-Guinea om „een rechtvaardig subsidiebeleid" ten aanzien van de vestiging van scholen aldaar. „Bij haar subsidiebeleid voor het onderwijs zal de regering er zich van moeten onthouden om door middel van gouvernementssubsidie een onevenredig grote steun te geven aan de R.-K. Kerk in haar arbeid op Nieuw-Guinea". Als er naast de vier bestaande pri maire middelbare scholen (n.l. de zen dingsscholen te Hollandia en te Mano- kwari, de r.-k. school te Hollandia en de openbare PMS te Sorong) een vijfde nodig is, zal deze school volgens de on dertekenaars aan de zending moeten worden toegewezen. Indien dit geschiedt, zyn de kansen op voortgezet onderwijs voor leerlingen afkomstig van de pro testantse z.g. voedingsscholen nog geenszins gelijk aan die van de leerlin gen van de rooms-katholieke voedings scholen. In de brief wordt voorts o.m. opge merkt, dat de enige aanvaardbare maat staf voor de subsidiepolitiek van de re gering is: gelijke mogelijkheden voor allen. De enige basis is volgens de brief abituriënten van zendings- en missie scholen dienen gelijke kans te hebben op voortgezet confessioneel onderwijs en niet, zoals thans het geval is, 48 voor het protestantse kind en 67 voor het rooms-katholieke kind. Zou de missie voor een tweede primaire middelbare school subsidie tangen, dan zou dit laatste percentage 82 bedragen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4