BERG HANDIG OP... Gemeentepersoneel geen gratificatie Heropening herv. diaconaal centrum „Ambtenaren hebben niets aan een dode mus" ■a presenteer gemakkelijk beschuit Bestuurder van een bakfiets kan vijf dagen „gaan zitten" Hinderlijk acteren voor publieke tribune N.V. Leidsche Wasscherij Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 maart 1960 Tweede blad no. ov. Leidse raad besluit: Bromfietsen op zaterdagmiddag uit de Haarlemmerstraat Met 19 tegen 15 stemmen heeft de Leidse raad gistermiddag een voorstel van de meerderheid van het College van B. en W. aangeno- men om aan het gemeentepersoneel over 1959 geen gratificatie uit te keren. Een beslissing, welke een uitvloeisel was van het indertijd door het raadslid, de heer M. Sommeling (P. v. d. A.) ingediende voorstel om aan alle ambtenaren, op grond van bijzondere prestaties over het jaar 1959 een gratificatie van 2% van hun jaarsalaris, met een minimum van f. 50.— en een maximum van f. 20Ó.— uit te keren. De meerderheid van het College, welke afwijzend stond tegenover dit voorstel, was van oordeel, dat het verlenen van een zodanige integrale uitkering dient te worden beschouwd als een poging om het beleid van de regering met betrekking tot de ambtenarensalarissen te door breken. Achter het voorstel van de meer derheid van het College: geen grati ficatie, schaarden zich met, de wet houders Menken, Stolp en Drijber, de fracties van de Prot. Chr., K.V.P. en V.V.D. Wethouder Menken, die dit meerderheidsstandpunt verdedigde, ivees op de mogelijkheden, wélke het College heeft om bijzondere prestaties te honoreren (uitbetaling overwerk, promotiekansen en het verlenen van gratificatiesIn dit opzicht heeft het College steeds stipte rechtvaardigheid betracht. Het houdt terdege rekening met bijzondere prestaties (inspanning) van bepaalde ambtenaren. Met ver wijzing naar andere gemeenten waar een voorstel tot het uitkeren van een gratificatie werd aangenomen, doch van hogerhand geschorst waar schuwde wethouder Menken ervoor om bij de ambtenaren suggesties te wekken, welke toch niet realiseerbaar zijn. Met het voorstel-Sommeling, aldus de wethouder, houdt men de ambte naren een dode mus voor ogen en daar hebben ze niets aan. De heer Sommeling had vooraf uit eengezet, dat men in het door hem in gediende voorstel geen poging moet zien om het loonbeleid van de regering te doorbreken. In het jongste verleden het bouwconflict is duidelijk geble ken, dat de P. v. d. A. de overheid loyaal tegemoet treedt. Sprekers fractie is ech ter van mening, dat voor het gehele ambtenarenkorps, op grond van bijzon dere omstandigheden, iets gedaan moet worden. Dit heeft z.i. met loonbeleid niets te maken. Bij de afdeling Gem. Werken zijn circa 40 vacatures, bij de gem. reiniging moet men tot 's avonds laat werken etc. etc. Het personeel levert zeer bijzondere prestaties en deze moeten beloond worden! Ambtenaren hebben niets aan voorstel De heer De Bree (KVP) zette uiteen, dat zijn fractie niet gekant is tegen het uitkeren van een gratificatie, doch daar voor moet dan ook aanleiding zijn. Het voorstel-Sommeling is echter voor het uitkeren van een gratificatie aan alle ambtenaren. Z.i. zal hiervoor van hoger hand nimmer toestemming worden ge geven. Aan een dergelijk niet te realise ren voorstel hebben de ambtenaren niets! De heer De Kier (Prot. Chr.), die zich met het standpunt van de heer De Bree kon verenigen, zeide dat men de ambte naren met dit voorstel geen dienst be wijst. Het wekt verwachtinggen, welke toch niet in te lossen zijn. Bovendien wordt het college reeds een mogelijkheid gelaten om extra inspanning te belonen. Onvervulbare wensen De heer Portheine (VVD), die ook al sprak van het suggereren van onvervul bare wensen, waaraan het gemeenetper- soneel niets heeft, wees er o.a. op, dat na de indiening van het voorstel-Som meling uit het ambtenarenoverleg t.a.v. de loon- en salarissector bevredigende resultaten naar voren zijn gekomen. Bovendien zou met de aanneming van dit voorstel ook het loon- en gratifica- tiebeleid van het college dat reeds gratificaties verleent indien hier aanlei ding voor is doorbroken worden. In tweede instantie handhaafde de heer Sommeling zijn standpunt, dat nog op enkele punten werd aangevuld door zijn fractiegenoot, de heer Winsemius, die er o.m. op wees, dat terwijl het werk in omvang toeneemt de personeelsbezet ting gehandhaafd blijft. Nadat wethouder Menken er nogmaals op gewezen had, dat extra prestaties worden gehonoreerd komt men niet voor uitbetaling van overwerk in aan merking, dan wordt dit gevonden in een gratificatie werd het voorstel van B. en W.: verwerping van het voorstel- Sommeling, met 19 tegen 15 stemmen aangenomen. Bouw van 130 flatwoningen Alvorens de behandeling van het voorstel inzake de bouw van 130 flat woningen in Leiden-zuidwest aan de orde werd gesteld, deelde wethouder Jongeleen mede, dat de besprekingen, welke thans op ministerieel niveau wor den gevoerd over verhoging van het bouwvolume, nog voortduren. Zodra deze beëindigd zijn, zullen de resultaten in een nota aan de raad worden over gelegd. Hoewel het bouwplan in grote lijnen de goedkeuring van de raad kon weg dragen, vroeg de heer Ten Broek (KVP) aandacht voor de gehorigheid in flatgebouwen (trappenhuis). Het aan brengen van isolerend materiaal zou z.i. een oplossing zijn. De heer Sommeling (P. v. d. A.) wenste te weten of een bruto-huurprijs van f 15.per week niet te optimistisch is voorgesteld. Tenslotte toonde de heer Van Weizen (CPN) zich geen voorstan der van een plat dak. Wethouder Jongeleen, die toegaf dat een trappenhuis inderdaad gehorig is, bracht de heer Ten Broek onder de aan dacht, dat bij deze flatbouw van galerij- woningen is uitgegaan. Indien men de binnenmuren van geluiddempend mate riaal zou voorzien, beïnvloedt dit de huurprijs ongunstig. Ook een pannendak zou de bouwkosten doen stijgen, van daar dat de bouwblokken worden afge dekt met een plat dak. Gelet op de nieuwe bepalingen zal de huurprijs naar alle waarschijnlijkheid toch al f2.per week hoger komen te liggen. Na deze toelichting werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Geen bromfietsen in Haarlemmerstraat Bij de behandeling van het voorstel om de Haarlemmerstraat op zaterdag middag ook af te sluiten voor bromfiet sen en motorrijwielen, ontwikkelden zo wel de heer Lambermont (KVP) als de heer Questroo (Prot. Chr.) enkele be zwaren tegen dit voornemen. Terwijl in dit geval de berijders van een bromfiets en lang niet allen de schuldigen zijn, worden de winkeliers er de dupe van. De heren Portheine (WD) en Kort- mann (KVP) betwijfelden dit. Met een verwijzing naar de Kalverstraat in Am sterdam en de Lijnbaan in Rotterdam waar alle verkeer verboden is wa ren zij van oordeel, dat dit voorstel juist wel eens ten gunste van het winkel bedrijf zou kunnen werken. Wethouder Drijber, die van eenzelfde gedachte was zeide, dat men in andere steden met dit systeem gunstige erva ringen heeft opgedaan. Het winkelend publiek zal straks op zaterdagmiddag in de Haarlemmerstraat rustig kunnen winkelen. Ook de Verkeerscommissie is deze mening toegedaan. Bovendien zijn de meeste punten van de Haarlemmer straat via zijstraten gemakkelijk te be reiken. Conform wordt dan besloten. Molen De Valk wordt museum Con amore heeft de raad gisteren de schenking van het molenarchief en het archief van de familie Van Rhijn aan vaard. Bovendien stelde de raad een be drag van f 4.188 beschikbaar voor de aankoop van de inventaris van molen „De Valk". Een en ander onder de daaraan ver bonden voorwaarde, dat de inventaris en het archief bij de heer Van Rhijn in bruikleen blijven, zolang hij de molen bewoont. Zodra dit niet meer het geval is zal de molen als dependance van „De La kenhal" worden ingericht als molen museum. De heer Questroo (Prot. Chr. ver wachtte t.z.t. een inzicht hoe B. en W. zich de exploitatie van een dergelijk museum hadden gedacht. De voorzitter verklaarde, dat de raad hierop rekenen kan. Bevrijdingsdag en dodenherdenking Een voorstel, dat tenslotte nog enige discussie uitlokte was een subsidiever lening aan het Comité Bevrijdingsdag en de Stichting Doodenherdenking. De heer Harmsen (Prot. Chr.) deed de suggestie om hiervan eens in de vijf jaar een begrotingspost te maken, ter wijl de heer Hagens (VVD) in het ver volg een beroep voor financiële steun op de burgerij wilde doen. De voorzitter zegde de heer Harmsen toe zijn suggestie bij de samenstelling van de begroting-1964 te zullen over wegen. Van een beroep op de burgerij verwacht spreker weinig resultaat, van daar dat hij zeer ingenomen is met de bijdrage van f 10.000 uit het Burgerij- fonds. Conform besloten. Zonder discussie werden alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen aanvaard. Ja, de Box past precies in de bus, dat is gemakkelijk Presenteer gezellig beschuit (zonder gepruts met papier) en berg handig opin uw bus, want alleen in de originele bus blijft beschuit vers en bros. TURKSTRA Friese BESCHUIT heeft 'n verrassing voor Mevrouw. De Beschuit-Box! - en die past precies in uw bus Vraag uw bakker TURKSTRA - Friese - BESCHUIT. Heerlijk van smaak en knisperbrosBeschuit zoals beschuit moet zijn. Even lekker met zoet èn met hartig beleg. Ja, échte Friese beschuit. Proefvaart VI. 16 De treiler „Voorloper" (VI. 16), ge bouwd voor rekening van de N.V. De Dogger Maatschappij te Vlaardingen, zal op donderdag 24 maart de scheeps werf „De Dageraad" te Woubrugge ver laten. De officiële proefvaart en overdracht geschiedt op zaterdag 26 maart op de Nieuwe Waterweg. Het schip zal om 2 uur uit de Wilhelminahaven te Vlaar dingen vertrekken. Het is 44 meter lang. Sohipper wordt de heer J. Spaans uit Scheveningen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Elisabeth Ellen, dr van H. J. de Visser en E. M. Massaar. Nicolaas Peter, zn van P. J. van Steijn en H. Breedeveld, Elisabeth dr van H. A. van der Wal en E. Bavelaar, Maria Adriana, dr van A. C. Buikstra en P. C. Hoogervorst, Judith, dr van H. Kooi- 6tra en C. Boelmans. Erik. zn van W. van Tussenbroek en P. M. A. van der Wansem Anthonie, zn van W. L. Onstenk en T. H. P. M. de Ble, Wilhelm Johannes Gerardus Antonius, zn van G. A. H. Rozemeijer en A. H. M. ter Haar, Helena, dr van J. Mark en H. Heruer. GETROUWD P. J. Zirkzee en H. Ammerlaan OVERLEDEN G. van der Veen, 67 jaar echtgenote van M. Bos. Voor de Leidse kantonrechter Het verwonderde de plv. kantonrechter, mr. W. de Koning, niet in het minst, dat een 40-jarige bakfietsbestuurder uit Leiden verstek liet gaan, gezien zijn houding en uitlatingen na het begaan van een serie overtredingen. Verdachte reed destijds met zijn veel te hoog opgeladen bakfiets tegen de foutief gepar keerde auto van een 35-jarige Leidse vertegenwoordiger op en bracht f. 35.— schade toe. Verdachte wachtte de komst van de politie niet af en ging er van door, hetgeen hem echter niet baatte, want even daarna werd hij achterhaald. Tegen verbalisant had hij nogal wat drukte en gaf o.m. te kennen, dat hij zich door niets en niemand liet dwingen om te stoppen, dat hij weigerde zijn naam op te geven en dat hij zich van een boete niets aantrok, omdat hjj toch niet betaalde en „ging zitten". Waardering voor ingrijpende restauratie Algemeen was gisteravond de waardering over de bijzonder geslaagde restauratie van het Huiszittenhuis aan de Oude Rijn, waarin sinds vele geslachten het hervormd diaconale centrum is ondergebracht. Met handhaving van het historisch karakter van dit uit de zestiende eeuw daterende gebouw, is een modern en toch weer niet storend geheel tot stand gekomen. welke ten goede komt aan de sfeer in het gebouw. Hoe is het mogelijk, aldus spreker, dat uit deze oude ruim ten zoiets naar voren kan worden ge bracht! Namens personeel en maat schappelijke werkers werden enkele kristallen asbakken voor de bestuurs kamer overhandigd. Nadat de heer Zwanenburg een over zicht had gegeven van de nieuwe inde ling van het gebouw wij schreven daarover reeds uitvoerig had ook mr. dr. Geelkerken zeer vele waar- Onder de velen, die met het College van Diakenen deze gerestaureerde ruimten met vreugde weer in gebruik namen, waren o.m. ds. H. J. van Ach terberg en ds. P. Kloek namens de Centrale Kerkeraad der Leidse Her vormde Gemeente, de heer D. van der Kwaak, voorzitter van het College van Kerkvoogden en de heren Joh. van Weeren en D. Abspoel namens het College van Diaconiecollectanten. De voorzitter van de Commissie van Fabricage, de heer L. Questroo, wees er in zijn inleidend woord o.m. op, dat men reeds acht jaar geleden over res tauratie dacht. Thans konden deze plannen, naar een ontwerp van de architect, de heer J. P. Zwanenburg, gerealiseerd worden. Spreker, die zeer veel waardering had voor de wijze, waarop de heer Zwanenburg deze in grijpende restauratie wist op te los sen, bracht ook dank aan de uitvoer der, de heer B. J. Huurman, de onder aannemers en de voormalige admini strerend diaken, de heer J. C. Elsgeest, die er voor zorgde dat de financiën er kwamen. Met het uitspreken van de wens, dat Gods zegen op de veelomvattende dia conale arbeid mocht rusten, droeg hij het gerestaureerde gebouw over aan de voorzitter van het College van Dia kenen, mr. dr. N. G. Geelkerken. De heer F. H. Kriek, die namens het administratief personeel en de maatschappelijke werkers gelukwen sen aanbood, had eveneens grote waar dering voor de bereikte resultaten, De heer L. Questroo (rechts) draagt het gerestaureerde gebouw over aan de voorzitter van het col lege van diakenen, mr. dr. N. G. Geelkerken. In het midden de heer P. A. Harteveld. (Foto L.D./Holvast) derende woorden over deze zozeer ge slaagde restauratie en de doelmatige inrichting van het gebouw. Vervolgens schonk spreker aandacht aan de zeer toegenomen diaconale taak, w.o. die van de bejaardenzorg, het jeugd- en gezinswerk. Na een korte pauze hebben nog en kele sprekers gelukwensen aangebo den, waarna er gelegenheid was de nieuw ingerichte ruimten te bezichti gen, waarvoor men niets dan lof had. De officier, mr. E. v. d. Schans, eiste in deze zaak f. 25 boete subs. 5 dagen en daar het vonnis conform luidde, kan verdachte alvast 5 dagen „gaan zitten". De vertegenwoordiger kreeg f. 5 boete subs. 2 dagen voor het foutieve parke ren. doch kreeg daarnaast zijn eis tot schadevergoeding van de f. 35 geheel toegewezen. TROTTOIR OPGEREDEN Hoewel een 31-jarige Leidse koopman niet ten laste was gelegd, dat hij onbe kwaam was een auto te besturen, moest hij zich toch verantwoorden, omdat hij na een cafébezoek, in zijn auto was ge stapt en achteruit rijdende pardoes het trottoir was opgereden. Tengevolge hiervan moesten enkele voetgangers zich ijlings uit de voeten maken, waarbij ■en voetganger ten val kwam en een hoofdwonde opliep. Ter zitting herriep de hoofdgetuige haar destijds tegen de politie afgelegde verklaring en ver- klaarde thans onder ede. dat zij maar weinig van verdachte's rijden en de ge- i volgen hiervan had gezien. Dit wekte I enige bevreemding en toen getuige dan I ook, na een „kruisverhoor", zichzelf had j „vastgepraat", gaf de officier haar de raad nu eens met de waarheid voor de i dag te komen. Zij zweeg echter in alle talen... Verdachte voerde aan, dat hij niets van het oprijden van het trottoir en de gevolgen hiervan had bemerkt en zich dus onschuldig voelde. „Waarom betaalde u aan de gewonde voetgangster dan f. 75 schade nog vóór een veroorde ling? Wilde de plv. kantonrechter we ten. Hiervoor had verdachte geen ver klaring. De eis werd f.25 boete subs 5 Jan van Galengroep hield ouderavond In het gebouw „Prediker", hield de Jan van Galengroep van de NPV een geslaagde ouderavond. Aanwezig waren o.m. de heer A. Beekes districtscommis saris. de heer J. W. Cornelisse A.D.C. en enkele afgevaardigden van Leidse troe pen. Na een welkomstwoord van de voorzitter der Oudercommissie, sprak de groepsleider de heer B. Arbouw. Hij gaf een kort overzicht van de groep. Er is een flinke horde, een grote troep en een kleine maar enthousiaste stam. Het botenmateriaal is in goede staat, kort om er is reden tot tevredenheid. Na deze inleiding was het woord aan de welpen, onder leiding van Akeela Y. va nDyk, die verschillende activiteiten ten toon spreidden en enige bijzonder leuke liedjes zongen, welke speciaal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Padvinders zijn ge schreven. De verkenners, onder leiding Van Schipper G. Keuning toonden baksge- wijs iets van hun kunnen. In de pauze werd een verloting ge houden, waarvoor de prijzen waren ver zorgd door mevrouw T. Rensink en de heer H. Logger. Aan 4 wiepen werden prijzen uitgereikt, omdat zij de meeste loten hadden verkocht: André Sira, Wim Kooyman, Bernard Stöxen en Adré Klein. Tenslotte voerden enkele leden van de staf en de Oudercommissie een blijspel op. De regie was in handen van de heer O. Krap. EMMABLOEMCOLLECTE BRACHT RUIM f3323.— OP. De zaterdag hier ter stede gehouden Emmabloemcollecte heeft ruim f3323.— opgebracht. Advertentie. In ons steeds groeiend bedrijf kun nen nog voor de mangel- en strijk- zaal MEISJES GEHUWDE DAMES geplaatst worden, tegen zeer aantrekkelijke lonen. Aanmelden aan het kantoor Haarlemmerweg 49 tel. 20291 OPTOCHT OP BEVRIJDINGSDAG. Het ligt in de bedoeling van het Co mité Bevrijdingsdag 1945 om op 5 mei een optocht te houden. Tijdens een donderdagavond 31 maart in het 3t.- Antoniusclubhuis met vertegen woord 1 gers van verenigingen te houden bijeen komst, zullen de plannen voor deze op tocht worden ontvouwd. Ook zullen deze avond de overige plannen voor de vie ring van het derde lustrum van de oe- vrijdingsdag bekend worden gemaakt. Subsidie Z.W.O. De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Ducange-commissie van de Konink lijke Nederlandse Akademie van Weten schappen een subsidie verleend voor de samenstelling van een lexicon van het Middeleeuws Latijn der noordelijke Ne derlanden. Van de Ducange-commissie is prof. dr. F. L. R. Sassen uit Leiden voorzitter. dagen doch de plv. kantonrechter vond f 30 subs 6 dagen, gezien de ernst van het feit, nog billijk genoeg. „WIJ EISEN RECHT..." „Wij eisen geen schadevergoeding, doch slechts recht" aldus één van de beide getuigen berijdster van een bromfiets in de zaak tegen een 61- jarige Haagse automobilist. Verdachte was, nadat hij de beide bromfietsters bij de spoorwegovergang aan de Heren straat had ingehaald, plotseling gestopt, tengevolge waarvan de dames sterk moesten afremmen en ten val kwamen. Hij had hiervan niets gemerkt en was doorgereden, doch werd even later door deze getuige achterhaald, het kenteken- nummer werd genoteerd. Verdachte voerde aan. dat hij inderdaad voor een bakfiets moest stoppen, doch voelde zich niet schuldig t.a.v. de door hem niet opgemerkte valpartij van de brom fietsters, die hiervan zelf de schuld droegen, omdat zij dan kennelijk te dicht achter zijn auto hadden gereden. Tijdens zijn verdediging sprong getuige herhaaldelijk verontwaardigd overeind en moest door de plv. kantonrechter tot kalmte worden gemaand omdat haar „acteren voor de publieke tribune" hin derlijk werkte. Verdachte won het niet en werd na de eis van f. 30 subs 6 dagen veroordeeld tot f. 25 subs. 4 dagen. EERLIJK DUURT HET LANGST Dank zij de eerlijke verklaring van de benadeelde partij, een 17-jarige wiel- rijdster uit Oud Ade, hoorde een 37- jarige journalist, conform het verzoek van de officier, een vrijsprekend vonnis tegen zich uitspreken. De journalist zou, nadat hij aan het eind van de Haar lemmerstraat met zijn auto een brom fietser had ingehaald, te veel naar links zijn uitgeweken en zou daarbij de wiel- rijdster, die op dit moment in de tram rails slipte, hebben aangereden. Een ooggetuige meende, dat de journalist wel schuld had, hetgeen door deze werd bestreden, waarna de jeugdige wiel- rijdster de knoop doorhakte en ver klaarde, dat er niets zou zijn gebeurd als zij niet was geslipt en zodoende te gen de auto was opgereden. De vader van het meisje stond al met de schade rekening gereed, doch kreeg als gevolg van de vrijspraak niets gehonoreerd. Of was de eerlijkheid van zijn dochter hem oneindig veel méér waard? Donderdag belasting- ontwerpen in Tweede Kamer De leden van de Tweede Kamer zijn telegrafisch opgeroepen voor een open bare vergadering, welke donderdag as. des namiddags te één uur zal aanvan gen. Aan de orde zal worden gesteld de verdere behandeling van de wetsontwe:- pen tot wijziging van de grondbelastirg en bot wijziging van de personele belas ting. De 'beraadslaging over deze on - werpen is in de vergadering van 10 maart op verzoek van de regering gr schorst.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3