BOUWSTAKING IS TEN EINDE AANNEMERS TEKENDEN C.A.O. Meer dan zestig doden bij rel in Zuid-Afrika WEERBERICHT College van Rijksbemiddelaars gooide bijna roet in het eten Na een dag van druk overleg EVANGELISCHE KERK TEGEN OOSTDUITSE BOERENJACHT Extremistische groep had actie ontketend tegen paspoorten Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 22 MAART 1960 No. 30006 LEIDSCH DirecteurE. A. E. van Disboeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Ten zuiden van Johannesburg zijn gisteren vijfenzestig mensen ge dood en honderdvijftig gewond toen de politie het vuur opende op meer dan tienduizend Afrikanen, die demonstreerden tegen de bepalin gen tot het dragen van persoonsbewijzen. Op het plein van het plein van het Afrikaanse dorp Sharpeville, dat eruit zag als een slag veld, lagen de verminkte lichamen van mannen en vrouwen en kinde ren. Een squadron Sabre-straalvliegtuigen, dat boven de hoofden der demonstranten scheerde, scheen hen eerder woedend te maken dan te intimideren. Premier Verwoerd deelde in het parlement mee, dat de autoriteiten de toestand meester zijn. De politie bracht met gevechtswagens in allerijl versterkingen naar het terrein van de moeilijkheden. Vereeniging-Sharpeville, 55 km ten zuiden van Johannesburg, en het naburige Bophelong en Evaton. Ook werden auto's voor troepenvervoer, bussen en een veewagen gebruikt om bewapende politie te vervoeren. Voorts waren spoedig bewapende blanke burgercommando's ter plaatse. Geen plaats voor moord Een handelaar in vuurwapens in Van- derbjjlpark. acht km. ten westen van Vereeniging, zei: „De mensen kopen zo vlug zij kunnen al onze vuurwapens op". Leiders van het Panafrikaanse Congres een militaire afsplitsing van het Afrikaanse Nationale Congres zijn gearresteerd. Het congres had op zijn 31.000 leden een beroep gedaan maandag zonder persoonsbewijs (dat zij verplicht zijn te dragen) naar buiten te gaan en zich bij het dichtstbijzijnde politiebureau te la ten arresteren. Het Nationale Afrikaanse Congres, de voornaamste organisatie van negers die 250.000 leden telt, had zich tevoren van de actie van het Panafrikaanse Congres gedistancieerd, omdat het deze onvol doende voorbereid achtte en te weinig kans van slagen zag. Als een lawine In Bophelong, waar twee Afrikanen en verscheidene leden van de politie werden gewond, politiewagens met ste nen werden bekogeld en van traangas en gummistokken gebruik werd ge maakt. om de menigte te verspreiden, ontstond zelfs ernstige spanning in de blanke woonwijken. In de drie Afrikaanse dorpen werd sabotage gepleegd aan de telefoon lijnen. In Vereeniging staakten bus chauffeurs en de taxi's. Vele andere Afrikanen bleven weg van hun werk en duizenden bevolkten de straten. Volgens premier Verwoerd zijn de moeilijkheden zondagavond begonnen toen een paar duizend Afrikanen door het dorp marcheerden, de huisdeuren opentrapten, de bewoners intimideerden en hen meenamen op hun tocht. Velen bleven van hun werk weg. Ook in Van- derbijlpark hadden zich duizenden Afri kanen bij het politiebureau verzameld. De politie opende het vuur toen de situatie moeilijk werd. Een Afrikaanse leider werd gedood, waarna de aanwe zigen zich aanvankelijk terugtrokken. Later keerden zij echter terug naar het politiebureau. Volgens de premier had zich in Kaapstad bij verscheidene po litiebureaus een duizendtal Afrikanen vervoegd. Er hadden zich echter geen moeilijkheden voorgedaan. Dr. De Wet van de Nationale Partij zei in de Volksraad, toen nog niet be kend was, dat er bij de ongeregeldheden meer dan één dode was gevallen, dat het hem verontrustte, dat er bij dergelijke moeilijkheden, of zij nu door blanken of niet-blanken werden veroorzaakt, slechts één mens werd doorgeschoten. Toen zijn kritiek werd opgevat als een aanmaning tot gebruik van meer geweld dan nood zakelijk is om de orde te herstellen, zei hij dat „de blanken in dit land ook het recht op bescherming hebben. De dui zenden Afrikanen trokken, op weg naar het politiebureau, door een geb'ed waar blanken wonen en er bestond de moge lijkheid dat zij blanken zouden doden. Als blanken zouden besluiten om een optocht te houden en geweld te gebrui ken, zou dezelfde strenge actie tegen hen moeten worden ondernomen. Als het noodzakelijk wordt geweld te ge bruiken. moet dit op een dergelijke wijze worden gedaan, dat het ieder in het land duidelijk is dat er in Zuid- Afrika geen plaats is voor moord". Premier Verwoerd zei dat De Wet had willen pleiten voor orde. Voorts zei de premier niet te geloven in onnodig bloedvergieten. Wel meende hij dat slappen maatregelen later ernstige moei lijkheden zouden kunnen veroorzaken. Advertentie UW HUID WORDT WEER GEZOND EN MOOI MET k-r-u-i-d-c-n - cosmetica Zond ooa dn* c erf» brief 12 «te. zegels voor antwoord en U ontvangt gratie •en intorossanto INK A-brochure en •en lijst met verkoop- LENTE IN PARIJS REGERING KONDIGT PRIJZENBESCHIKKING AF De staking in het bouwbedrijf is opgeheven. Vanochtend om zeven uur precies twaalf uur, nadat in Den Haag de nieuwe C.A.O. werd ondertekend zijn de bouwvakarbeiders overal in ons land weer aan het werk gegaan. Gisteravond besloten de aannemers tot tekenen over te gaan, nadat zij kennis hadden genomen van het besluit van de regering een prijzen- beschikking af te kondigen. Zij gaven de voorkeur aan ondertekening boven een bindende loonregeling. Zij hebben bovendien geen afstand behoeven te doen van hun contractuele rechten op verrekening van hogere loonkosten volgens de risicoclausule voor lopende werken. Alleen maakt de prijzenbeschikking het onmogelijk van dit recht gebruik te maken. Maar de aannemers behouden zich op dit punt alle rechten voor. De arbeidsovereenkomst is nu door alle erbij betrokken 'partijen onderte kend, met uitzondering van de Neder landse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond en de Neder landse Vereniging van Werkgevers in het Heïbedrijf. De C.A.O.-bouwbedrijf is aan het College van Rijksbemidde laars ter goedkeuring voorgelegd en men verwacht, dat het gunstige be scheid reeds vandaag zal afkomen. Het bovenstaande resultaat werd be reikt aan het einde van een dag van naarstig overleg. Aan de laatste bespre kingen in het ministerie van Economi sche Zaken werd van regeringszijde deel genomen door minister J. W. de Pous (Economische Zaken), minister mr. E. H. Toxopeus (Justitie a.i.), minister mr. dr. Het verlossende einde Na dertien dagen van intensieve be sprekingen voor, tussen en achter de schermen is een einde gekomen aan het grootste arbeidsgeschil, dat ons land na de tweede wereldoorlog heeft ge kend. Zoals ons van welingelichte zijde gis termorgen reeds te kennen werd gege ven, is die oplossing bereikt, nadat de regering een prijzenbeschikking had uit gevaardigd, hetgeen door de werkgevers overigens onder voorbehoud van alle reohten aanvaardbaar werd geacht, omdat him voornaamste bezwaar tegen de CAO, nl. het afstand doen van de risicoclausule, daarmede werd opgehe ven. De oplossing mag ook in zoverre ge lukkig heten, omdat de regering geen bindende loonregeling heeft voorgeschre ven, zodat nader overleg tussen werkge vers en werknemers in het kader van de vrijere loonvorming te allen tijde moge lijk blijft. Het merkwaardige van de moeizaam bereikte overeenstemming is, dat alle drie daarbij betrokken instan ties het resultaat als een overwinning beschouwen: de regering omdat zij het principe van de stabiele lonen en prijzen, dat een van de hoekstenen van haar economische politiek vormt, heeft weten te handhaven; de werkgevers, omdat zij er uiteindelijk toch in geslaagd zijn, de risicoclausule te elimineren en de werk nemers, omdat de overeengekomen loons verhoging van 5% nu gerealiseerd kan worden. Even dreigde het College van Rijksbe middelaars de algemene feestvreugde nog te verstoren door bezwaar te maken tegen enkele vrij onbelangrijke details, maar tenslotte werd ook hier een com promis bereikt En daarmee was dan het einde geko men van een strijd, die gedurende twee weken in het gehele land met de groot ste belangstelling is gevolgd. Een strijd ook, die door alle partijen met grote vasthoudendheid aan de aan de diverse standpunten ten grondslag liggende prin cipes is gevoerd. Ongetwijfeld zal deze muis nog 'n aanzienlijk lange staart krij gen, omdat de werkgeversorganisaties stellig niet zullen nalaten gevolg te geven aan de suggestie van de president der Haagse rechtbank in 't. bekend korte ge ding en van de traditionele rechterlijke instanties 'n uitspraak zullen vragen om trent de al dan niet rechtmatigheid van de door de Staat der Nederlanden ten deze gestelde daden. Maar dat is dan voorshands geen zaak, welke van vloed is op de lonen der werknemers, terwijl zij evenmin de arbeidsvrede in gevaar brengt. Ch. M. J. A. van Rooy (Sociale Zaken) en staatssecretaris Roolvink. Aan de andere zijde zaten vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf. Ook het College van Rijks bemiddelaars was aanwezig. Dat College gooide te elfder ure bijna nog roet in het eten. Minister De Pous had uiteengezet, dat de regering zich genoodzaakt had gezien de prijzenbeschikking uit te vaardigen, omdat zij geen andere weg had kunnen ontdekken, waar langs het bouwconflict kon worden opgelost. De werkgeversorganisaties verklaarden thans wel bereid te zijn tot het onder tekenen van de arbeidsovereenkomst over te gaan, al hielden zij zich ten aanzien van de prijzenbeschikking alle rechten voor. Zij wisten nog niet, hoe de inhoud van deze beschikking was. Maar toen haalde de vertegenwoordi gers van het College van Rijksbemidde laars zich de verontwaardiging van alle aanwezigen op de hals door plotseling te ontdekken, dat er te weinig „economi sche ruimte" was voor een voorgestelde verhoging van de fietsenvergoeding van 40 tot 50 cent per week voor de bouw vakarbeiders. Hiervoor ontbrak een „economische ruimte" van 0.3 procent. De werkgevers verklaarden zich bereid deze last wel te torsen, maar dat mocht „in het economisch belang van het land" niet. Opnieuw moest er ijverig worden be raadslaagd en druk met cijfers worden gegoocheld. Aan beide kanten werd weer water in de wijn gedaan. „Dan maar geen verhoging van de gereedschapsver goeding voor timmerlieden van 2 tot 4 cent". Het scheelde aan „economische ruimte" echter slechts 0.25 procent. Dus draaide de gehele zaak nog om 0.05 pro cent, maar het College van Rijksbemid delaars wilde van geen wijken weten. Opnieuw kwamen alle papieren ter tafel. Weer werd gewikt en gewogen en einde lijk vond men de oplossing ergens in de vergoeding voor regenverlet. Maar het College van Rijksbemiddelaars had zich de gramschap van alle aanwezigen op de hals gehaald. VOLLEDIG VOLDAAN Met de ondertekening van de C.A.O. werd volledig voldaan aan de eisen, die de drie bonden van bouwvakarbeiders stelden in het ultimatum, dat zij op 3 maart van dit jaar de werkgeversorga nisaties stelden. Van de zijde van de drie vakcen trales werd daarom verklaard, dat het doel van de staking was bereikt. De drie voorzitters van de werknemersbonden in het bouwbedrijf, de heren Brandsma, Werkhoven en Eibergen, feliciteerden elkaar. „Wij hebben de slag gewonnen", zo zeiden ze. En spoedig ging het parool van de stakingsleiding uit de staking op te heffen. Een staking, die gisteren juist haar derde week was ingegaan. Het bereikte resultaat is overigens voor de leiders van de vakbonden niet onver wacht gekomen. In de nacht van zondag op maandag zijn werkgevers en werk nemers namelijk reeds langdurig in be spreking geweest ten huize van de voor zitter van de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, de heer J. Dura Dzn. In deze besprekingen trad duidelijk aan 't licht, dat de werkgevers het afkondigen van een prijzenbeschikking eigenlijk wel zou den toejuichen. Toen reeds bleek de in tentie bü de werkgevers om de C.A.O. te ondertekenen. HOGE KOSTEN De vakbonden weten nog niet precies, hoeveel deze staking aan uitkeringen heeft gekost. Vast staat evenwel, dat dit vele honderdduizenden guldens bedraagt. In de eerste stakingsweek werd alleen in Amsterdam al meer dan honderd duizend gulden uitgekeerd aan ongeor ganiseerde stakers. De secretaris van het N.V.V., de heer J. W. F. van Tilburg, verklaarde giste ren voor de radio zich erover te ver heugen, dat bij de aannemers „het ge zonde verstand had gezegevierd". Hij had grote waardering voor de stand vastigheid van de regering in dit conflict en in het bijzonder voor minister De Pous, die naar hij zei „een krachttoer heeft verricht". Weinig bewondering daarentegen had hij voor het College van Rijksbemiddelaars, dat naar zijn zeggen, op een futiliteit de oplossing bijna had laten afspringen. „Dit College streeft er zeker naar groot te zijn in het kleine", aldus de heer Van Tilburg. Prij zenbescliikking Bouwbedrijf 1960 In de Staatscourant van vandaag is een prijzenbeschikking Bouwbedrijf 1960 opgenomen welke ondertekend is door de minister van Economische Zaken. De beschikking bepaalt, dat de prijs voor het uitvoeren van een bouw werk, voorzover het uitvoeren ge schiedt na 22 maart 1960, niet hoger mag zyn dan hetgeen de opdracht gever aan de aannemer is verschul digd, verminderd met de hierin be grepen verhoging van de kosten, die voortvloeien uit na 29 februari 1960 goedgekeurde of algemeen verbindend verklaarde bepalingen van Collectieve Arbeidsovereenkomsten of na die da tum bindend vastgestelde regelingen. De beschikking geldt voor bouwwerken op het gebied van de burgerlijke en uti liteitsbouw en van de grond-, water en wegenbouw. De herstellings- en onderhoudswerken zijn hier tevens on der begrepen. In bijzondere gevallen kan de directeur- generaal van de prijzen afwijkingen van de bovenstaande bepaling toe staan. Dit geldt met name ten aan zien van de op 29 februari 1960 reeds in uitvoering zijnde, doch op 1 sep tember 1960 nog niet opgeleverde bouwwerken, indien blijkt, dat de hoogste ingevolge bovengenoemde be paling toelaatbare prijzen niet vol doende zijn om de noodzakelijke exploitatiekosten van de betrokken onderneming te dekken. De beschikking treedt in werking met ingang van morgen. Brutale rode terreur schendt waardigheid van de mens en doet geweten geteeld aan Leugens over z.g. „vrijwilligheid" (Van onze correspondent in Bonn) De leiding van de Evangelische Kerk in Berlijn-Brandenburg in Oost-Duits- land heeft gisteren in een brief aan de communistische Oostduitse minister-pre sident Grotewohl geprotesteerd tegen de zware dwang, die op de Oostduitse boe ren wordt uitgeoefend om hen te bewe gen hun vrüe beroep op te geven en toe te treden tot de kolchozen. Inmiddels wordt van Bonn uit gepoogd de wereld opinie in beweging te brengen tegen de Oostduitse terreur tegen de boeren van de laatste weken. In hun brief aan Grotewohl zeggen de Evangelische leiders, onder wie de be kende bisschop Dibelius, dat politie en staatsveiligheidsdienst, de beruchte SSD, een volstrekt ongeoorloofde druk op de boeren uitoefenen. Later, aldus de Evan gelische leiders, wordt dan over vrijwil lig intreden der boeren in de landbouw- produktiviteitscoöperaties gesproken! Hier wordt de waardigheid van de mens geschonden en wordt het mense lijke geweten geweld aangedaan en om der wille van de mensen kan de kerk niet langer zwijgen. Op Grotewohl wordt een beroep ge daan, om op de grondslag van de vrij heid eenheid te bereiden waar het econo mische politiek en morele doeleinden aangaat. In West-Duitsland hebben zowel de regering in Bonn als de oppositiepartijen in het bijzonder de sociaaldemocratische SPD zich gekant tegen wat men hier noemt het „Bauern legen", de boeren- jacht. De minister van al-Duitse Zaken Lemmer verklaarde, dat hier sprake is van brutale dwang en terreur. De rode machthebbers pogen, zei hij, vóór de topconferentie de wereld wijs te maken, dat de gehele Oostduitse bevolking, zelfs de boeren, achter het rode regime staan en dat is een volstrekt bedriegelijk beeld, aldus Lemmer. De SPD riep gisteren de vrije wereld op om te protesteren bij de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland. Zij noemde de methoden die worden ge bruikt om de boeren te dwingen toe te treden tot de kolchozen erger dan die in de middeleeuwen zijn toegepast. Volgens de SPD moet het Westen openlijk alarm slaan opdat Moskou en Oost-Berlijn zich vlak voor de topconferentie gaan bezin nen op hun positie. O Slot pag. 2 691 OPLOSSINGEN Het aantal oplossingen van onze tiendelige jubileumprijsvraag. dat wij gistermiddag bij het sluiten van de inzendingstermijn in ons bezit hadden, is beneden de ver wachtingen gebleven. Oplossingen werden ingezonden door 691 puzze laars. Velen hunner zijn er in ge slaagd. oplossingen van alle tien de opgaven te vinden. Hoevelcn tien goede oplossingen inzonden moeten wij vanzelfsprekend nog controleren. Het aantal inzendingen ligt aan zienlijk lager dan wij gewend zijn bij tiendelige prijsvragen. Meestal lanceren wij deze echter omstreeks Kerstmis, wanneer veel vrije dagen en vooral de schoolvakanties meer gelegenheid tot puzzelen geven dan op het ogenblik het geval is. Uit commentaren is ons evenwel ge bleken, dat de puzzelaars, die óok nu tijd vonden om de opgaven te bewerken .veel genoegen aan deze prijsvraag hebben gehad. Op zo kort mogelijke termijn zul len wij de oplossingen en de na men van de prijswinnaars publi ceren. AF EN TOE ZON De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden en iets hogere miodagtemperaturen. Van nacht echter op meeste plaatsen enkele graden vorst. Zwakke tot matige ooste lijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 maart Zon op: 6.37 uur; onder: 18.58 uur. Maan op: 4.41 uur; onder: 14.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.31 uur; laag- water te 7.42 en 20.32 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het tekenen van de C.A.O. bouw bedrijf in het Ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag. Op de eerste rij van links naar rechts mi nister J. W. de Pous, de heer J. Dura en minister mr. E. H. Toxo peus; op de tweede rij de heren H. StamhuisC. Brandsma en J. van Eibergen. Bloedbad hij Johannesburg

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1