RANDSTADBEHOEFT GROEI NAAR 8.000.000 INWONERS paieinoot Dr. J. Luning Prak meent: Concurrerende kracht uit concentratie! Nederlandse bloemen geuren in de Duitse staalstad Essen Drie beroemde artisten troffen elkaar in Amsterdams hotel Belgische bioscoopdirecteuren houden deuren een week dicht Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 maart 1960 Derde blad no. 30005 Volgens dr. J. Luning Prak, die hedenmiddag tijdens een lunchvergadering van het departement Rotterdam van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel het woord voerde, zijn er vier groepen belagers van de Randstad Hol land, n.l. de planologen, de onderwijs-planners, de fiscus en de buren! Aan de hand van voorbeelden gaf spreker aan, hoever z.i. de prognoses van de planologie kunnen falen. De stad, zeide hij, heeft van oudsher het intellect uit de provincie aangezogen, omdat er in die stad emplooi was voor meer talenten en des kundigheid. De Randstad Holland bevat 35 pet. van de bevolking van Nederland, maar driekwart van de accountants, juristen, journalisten, studen- Nederland leidt aan een teveel aan spreiding Naar sprekers oordeel wringt de schoen juist aan de andere voet: Nederland laboreert juist aan een teveel aan spreiding van zün bevolking. Hü meende dit te kunnen aantonen door te wijzen op steden als Brussel en Parüs, Londen en Kopenhagen. Nederland heeft beurs en handel in Amsterdam, het landsbestuur in Den Haag, de wereldhaven in Rotterdam. Deze historische spreiding noemde spreker al teveel van het goede. miljoen. Waarom zou men deze bunde ling van krachten en talenten niet ver sterken en bekronen met een volledige universiteit? Wat het HTS-onderwijs aangaat komt het spreker redelijk voor nog een half dozijn HTS-en erbij te bouwen. Ook in de Randstad Holland moeten er een paar bijkomen en wel dicht bij Rotterdam. Niet naar periferi Spreker vreest, dat de planologen de kern van het economisch gebeuren mis kennen en zich te weinig spiegelen aan buitenlandse voorbeelden. Voorts meent spreker, dat zij het es sentiële punt missen: waarvan moet Nederland in de toekomst bestaan? Hoe gezocht en gekunsteld de argumentatie van sommige planologen is blijkt z.i. duidelijk op het chapiter van de re creatie. Recreatie acht hij nu eenmaal niet gebonden aan het aantal wandel kilometers. De interprovinciale spreiding achtte hij ook gevaarlijk. Wij hebben, zeide hü, maar twee grote troeven in de interna tionale economische strijd, Amsterdam en Rotterdam. Wanneer het zover komt, dat ook de regering vestigingen van Amerikaanse industrieën naar de peri ferie van het land dirigeert, groeit het gevaar. Ook onderwijs bundelen Ook op het gebied van het onderwüs moeten wij naar sprekers overtuiging het zoeken in het bundelen van onze in ternationaal tamelijk zwakke krachten, niet in de versplintering. Op onderwijs gebied hebben wij de commissie Piekaar en Neher gehad voor de spreiding van het hoger onderwijs. Zij hebben de diag nose wel aardig gesteld, maar schieten volgens spreker bij hun therapie verre tekort. Wat Rotterdam betreft: stel al dat 100.000 Rotterdammers hun bestaan vin den in de havenactiviteit, dan zijn er nog 600.000 over, die zich met andere activiteiten bezig houd'en. Spr. noemde het geen biologische wet, dat de zoon van een expediteur zich niet geroepen kan voelen om medicijnen te studeren. En waarom zou de knappe zoon van een kraanmachinist geen bioloog wor den? Wanneer men, aldus dr. Luning Prak, de drie steden Leiden, Utrecht en Rot terdam tegen 1980 circa 24.000 studen ten toeschrijft, waarom is het dan wen selijk dat Utrecht en Leiden daar elk 10.000 van krijgt en Rotterdam slechts 4000? Het ziet er volgens hem naar uit, dat de bevolkingsagglomeratie langs de Rijn mond vrü snel zal groeien naar de twee PROF. DE QUAY SPRAK IN 's.HERTOGENBOSCH Ontplooiing menselijke verantwoordelijkheid Voor het eerst sinds zün benoemins tot minister-president heeft prof. dr. J. de Quay zaterdagmiddag het woord ge voerd in een vergadering van een poli tieke party; een bijeenkomst van het Rijksdistrict 's Hertogenbosch van de RVP, die in hotel „De Postzegel" te s Hertogenbosch werd gehouden. In een kort betoog heeft de minister-president enkele grondslagen van het regerings beleid samengevat. Dit beleid omschreef hü als de ont wikkeling en ontplooiing van de mense lijke verantwoordelykheid, zowel voor de burgers afzonderlijk als voor hun orga nisaties. En daarna het betrachten van solidariteit, de onderlinge samenwerking van de bevolkingsgroepen en de hulp van de sterkere aan de zwakkere. Prof. De Quay wees erop, hoe na het aanvan kelijk krachtig centrale beleid in de na oorlogse jaren, geleidelijk de decentrali satie veld heeft gewonnen, zowel naar de gedecentraliceerde gezagsorganen, als naar particulieren en particuliere instel lingen. Hiervoor zijn echter, zowel ver antwoordelijkheidsbesef als spelregels nodig. Sprekend over het loonbeleid be toogde de minister-president, doelend op het conflict in de bouwvakken, dat som mige groeperingen die verantwoordelijk heid nog niet kunnen dragen. Hij be toogde echter, dat daarom het stelsel als zodanig nog niet verkeerd mag worden genoemd. „Wie by deze omschakeling geen spanningen verwacht had, heeft zich by voorbaat vergist". Prof. De Quay trok in deze de vergelyking tussen de vrije wereld en het Oosten: „Juist als gevolg van de vrijheid hebben bepaalde ontwikkelingen meer tijd en overleg nodig dan in het Oosten, maar we zou den de vrijheid er niet om willen mis sen". De minister-president sprak voorts over het woningbeleid, de landbouw en de bezitsvorming als typische voorbeel den van het streven om aan de mens een eigen verantwoordelykheid te geven. Tenslotte deed de minister-president een beroep op de jongeren om een gro tere actieve belangstelling voor het politieke leven aan de dag te leggen. „Juist onder de jongeren", zo sprak hü, „wordt op de politiek dikwijls als op iets minderwaardigs neergekeken, maar zy dienen te beseffen, dat alle sociale zekerheden, die we verkregen hebben, toch op het politieke vlak bevochten en verkregen zijn. Ten derde wat de fiscus betreft: spre ker wilde slechts op één aspect in wat hij noemde de gebreken van het vige rende belastingstelsel wijzen: Het totale gemis aan waardering, dat de fiscus toont voor extra prestaties. Een eniger mate verlichte regering zou prestaties, die stuk voor stuk een hoge concentra tie aan financieel effect hebben, niet slechts vrijdom van belasting geven, maar een premie van 100 toekennen. De Randstad Holland telt 35 van de bevolking, levert 50 van de economi sche diensten die ons land opbrengt en mag 65 van de belastingen betalen! Wanneer het dan op het verdelen van die belastingbuit aankomt, is er voor de kaalgeplukte Randstad Holland geen geld beschikbaar, zelfs niet voor vitale behoeften. Het zou volgens spreker toch zeer wel denkbaar zyn, dat het Ryk bij zijn hef fing zich beperkte tot de accijnzen en invoerrechten, om die te besteden aan nationale doeleinden als defensie en dijkenbouw, maar dat de gemeenten de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting, op hun grondgebied geheven, zelf mochten be steden. Er zou dan nog wel honderd gul den per inwoner aan de moloch Staat kunnen worden afgedragen. ten, professoren, politici, artiesten enz. Als de planologen de stelling poneren, dat men de groei van de grote steden moet afremmen, dan geldt volgens hem voor hen schijnbaar alleen het domme aantal. Wanneer wij aan Parijs denken, wordt ons vanzelf duidelijk, hoe overdreven de klachten van de planologen zijn. Den Haag met Wassenaar heeft een groter oppervlak dan Parijs, maar het telt slechts 20 pet van de drie miljoen inwoners van de eigenlijke stad. Parijs. Men zou, aldus spreker, in de Randstad Holland gemakkelijk vijf maal een agglomeratie als Parijs kunnen neerzet ten, en dan nog rustig aan de Nieuwkoopse Plassen kunnen zitten vissen! Competitie Met de laatste categorie van belagers van de Randstand Holland, de buren, zei spreker te bedoelen de natuurlijke vijanden, de concurrenten in Europa en overzee. Hy wilde de sfeer vergelijken met de competitiegeest op het sport veld. Het geeft, zeide hy, de burger moed, dat staatssecretaris Stijkel op de wen selijkheid heeft gewezen voor Neder land, om bij het onderhandelen op het internationale vlak een wat krachtiger houding aan te nemen. Ons ijverig ge draaf om overal een goed judicium voor gedrag en fatsoen te krijgen, maakt on der de politici niet veel indruk. Wanneer wy in 1980 ongeveer 15 mil joen Nederlanders tellen, dan zou spre ker het niet betreuren maar toejuichen, wanneer daarvan acht miljoen in de Randstand Holland waren gegroepeerd. Dan zouden, zo besloot hij, onze papie ren in het internationale toernooi heel wat sterker kunnen staan! Fis-kaal geplukt DE HEER SCHMIDT BIJ BEDRIJFSZELFBESCHERMING DANK ZIJ RÜSWIJKS BURGEMEESTER (Van onze Haagse redactie) De heer H. C. J. C. Schmidt heeft za terdag een functie bü de bedryfszelfsbe- scherming (een onderdeel van de BB) te Ryswyk (Z.-H.) geaccepteerd, die hem door de burgemeester de heer A. Th. Bo- gaardt was aangeboden. Dit aanbod was hem al eerder gedaan, maar de heer Schmidt wilde eerst nog het antwoord afwachten op een sollicitatie naar de functie van directeur van het Generaal Hoefermuseum te Leiden, waar hy zich als oud-officier gaarne met de collecties oude wapens had bezig gehouden. „De regering heeft mij persé niet wil len helpen", zei de heer Schmidt bitter. „Dit was nu eens geen betrekking, waar ik „tussengesohovenhad moeten wor den. Het was een eenmanspost, die ik gaarne had vervuld. Nu ik eenmaal dit ondergeschikte baantje heb geaccep teerd, ben ik uitgerangeerd. De regering kan nu zeggen: Schmidt is onderdak, we hoeven niets meer voor hem te doen". De heer Schmidt stelde, dat hu deze betrekking bij de Rijswykse BB móést accepteren, omdat hii teveel ging „in teren" op zijn spaargeld. „Be kan nu in ieder geval rondkomen", aldus de heer Schmidt. „Het aanbod van burgemeester Bo- gaardt is buitengewoon sympathiek", al dus de heer Schmidt „Hij is de enige gemeentelijke autoriteit, die my werke lijk heeft geholpen, eerst met een wo ning en nu met een baan". Karteringssatelliet Amerika is van plan in de herfst van dit jaar een aardsatelliet te lanceren waarmee men de aarde nauwkeuriger in kaart kan brengen. De kunstmaan moet op een afstand van 1500 km. van de aarde draaien en op gezette tijden een krachtige lichtflits geven. Door die flit sen van de aarde te fotograferen tegen de achtergrond van de sterren hoopt men een zeer nauwkeurige plaatsbepa ling van de kunstmaan te krijgen: een speling van 30 meter op een afstand van 1500 km. Daardoor kan men weer nauw keurig de plaats bepalen vanwaar deze lichtflits wordt waargenomen, waardoor een nauwkeurige kartering van de aarde kan worden verkregen. BENSDORP product In melk, puur en... Burgemeester A. H. van Gelderen I gelegenheid van dit heugelijke feit van Zaandijk, die zijn zilveren ju- een rondrit in een oude postkoets, bileum vierde, maakte zaterdag ter Het is vrijwel zeker, dat de Belgische bioscoopbezoeker in de week van 25 tot 31 maart naar een ander vermaak zal moeten zoeken. De besprekingen, die tussen de Bond van Belgische Bioscoop directeuren en het ministerie van Finan ciën zijn gevoerd over een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting, zijn in een impasse geraakt en het wordt zeer on- waarschynlijk geacht, dat voor de vol gende week vrijdag nog een compromis kan worden bereikt. Evenals in tal van andere landen is het bioscoopbezoek in België de laatste jaren als gevolg van het steeds toe nemende aantal televisietoestellen aan zienlijk verminderd. Het eerste jaar na de oorlog telden de ongeveer 1600 bio scopen in België 147 miljoen bezoekers, een aantal dat het vorige jaar nog slechts 90 miljoen bedroeg. De bioscoop eigenaren vinden dan ook, dat de bio scoop niet meer mag worden beschouwd als een „rijke suikertante". Voor een verhoging van de toegangs prijzen, die over het algemeen in Bel gië hoger zijn dan in Nederland, gevoe len de exploitanten niets, omdat zij vrezen, dat de belangstelling dan nog verder zal dalen. Zy eisen een verlaging van de belasting, die in vele plaatsen RubinsteinMagaloff, Firkusny Zij spelen alle drie graag in ons land (Van onze Amsterdamse correspondent) De beroemde pianist, Arthur Rubinstein, heeft zaterdag tijdens zyn lunch in het Amstelhotel te Amsterdam, zijn biefstuk slechts gedeeltelijk opgegeten.. De 72-jarige, maar zeer vitale Rubinstein, praatte namelijk meer dan hij at, want aan hetzelfde tafeltje zaten twee andere vermaarde pianisten, de Tsjech Rudolf Firkusny en de Rus Nikita Magaloff. Arthur Rubinstein zou concerteren met het Concertgebouw Orkest te Amster dam, Rudolf Firkusny was in Nederland voor het uit te voeren Mozart-concert met het Residentie-Orkest te Den Haag en Nikita Magaloff had 's morgens in Hilversum een belangrijke radio-uitzending verzorgd. Hy vertrok zaterdagavond per K.L.M. naar Kopenhagen. Tijdens de lunch die georganiseerd was om de pianisten samen te brengen, vertelde Magaloff, dat hij werken van Chopin en Alexander Skrjabin had ge speeld. Rubinstein, een onderhoudend en geestig causeur verslikte zich bijna in zijn: „Skrjabin? die heb ik nog gekend, ik ontmoette hem in Parijs, toen ik nog heel jong was. Hij bood mij aan een kopje koffie te drinken in Café de la Paix. We waren daar net binnen toen ik my liet ontvallen, dat ik de muziek van Brahms zo mooi vond". „Wat zegt u, Brahms?" viel Skrjabin uit. Hy was woedend, ik kreeg geen koffie, en hij heeft nooit meer tegen me gesproken. Ik had natuurlijk moeten weten, dat hij een Brahms-hater was Na de lunch vertelde het drietal voor een groot gezelschap journalisten en muziekcritici, dat zij bijzonder graag in Nederland „een land van muziekmin- uenden" speelden. Arthur Rubinstein vond dat Nederland in ieder geval goede piano's bezit. In Portugal, Canada of Argentinië weten ze niet wat een be hoorlijke piano is. En toen ik laatst in Brazilië moest optreden, heb ik m'n eigen piano maar per vliegtuig over laten komen". Rubinstein, Pool van geboorte, heeft onlangs deelgenomen aan een Chopin- concours in Polen. Er heerst daar op het ogenblik een grote en snel toene mende belangstelling voor de muziek, zo zei hij. Voor de oorlog telde Polen slechts drie goede orkesten. Nu zijn er talryke, evenals koren en solisten. „Waar Rubinstein thans leeft? Ik leef voornamelijk in vliegtuigen" was het antwoord. „Maar ik heb een huis in New York en een in Parijs. Ik ben ove rigens dol op reizen". Toen de jazz ter sprake kwam, gaf de vrij zwijgzame Rudolf Firkusny toe, wel waardering voor deze muziek te hebben. Zyn kunst broeders keken hem aan, of hij een vies woord had gezegd. „Ik houd helemaal niet van jazz", aldus Magaloff. „Maar goede lichte muziek mag ik wel horen". En Rubinstein zei: „Ik houd van mu ziek, ook van populaire, als zij goed is, maar niet van jazz, en ik vind het ver schrikkelijk als klassieke muziek wordt verjazzd". De drie pianisten waren het er over eens, dat zy geen van allen een bij zondere voorkeur van componist heb ben. Dat ook beroemdheden nog dage lijks moeten studeren, daarover lieten zij geen twijfel bestaan. Over het musi ceren zelf zei Rubinstein: „tijdens een concert speel ik nooit piano voor mezelf, ik heb de muziek immers al in hoofd en hart, ik speel voor de toehoorders, van wie ik hoop, dat zij er evenveel vreugde aan beleven als ik". Over de verhouding dirigent-solist had de bejaarde kunstenaar een uitge sproken mening: „De solist legt het ka rakter in het uit te voeren werk, de dirigent heeft zich naar hem te richten. Ik weet niet hoe het met mijn beide collega's hier is gesteld, maar ik heb mij nog nooit iets van een dirigent aan getrokken. De ontmoeting tussen de drie be roemdheden vond zyn hoogtepunt in een gesprek voor de microfoon, dat op de band is opgenomen en hedenavond om half tien door de NCRV zal worden uitgezonden. ,De directie vindt de tentoonstelling zo mooi, dat zij besloten heeft, ieder jaar aan de bevolking van Essen te laten zien wat er behalve staal nog meer op de wereld is. Onze mensen moeten kunnen zien wat zij thuis en in de tuin kunnen krijgen". Aldus sprak 's avonds aan een diner de bedrijfs leider van de Guga-tuinen in Essen. Dat de directie de tentoonstelling be wondert verwondert geen deskundige. De verwende mensen uit de bloembol lenstreek hebben jaloers gekeken naar de 1/000 m2. grote hoge glazen hal. Nog nooit zagen zij hun bloemen zo mooi in een binnententoonstelling. Maandagmorgen j.l. vertrokken vijf vrachtwagens met in totaal 7500 pan nen en kisten bloeiende bolbloemen. Vrijdagmorgen kwam de Oberburger- meister van Essen, de heer Nusband de tentoonstelling openen. Slechts twee firma's kregen opdracht de tentoonstelling te organiseren, t.w. Guldemond en Zn., te Lisse en M. van Waveren. te Hillegom. Deze hebben de bloembollen laten broeien bij J. Jonk heer in Noordwijkerhout. Ruibro te Hillegom en het Bloembollenproefsta tion te Lisse. De firma Wülfinghoff uit Rijswijk zorgde voor een rijke inzen ding fresia's. Men slaagde erin de bloe men goed rauw nog in Essen te krij gen, maar dinsdag scheen de zon op de Gruga-hallen, de temperatuur vloog omhoog tot 17 k 18 gr. Vol vreugde openden vele bloemen hun kelken tot verdriet van de organisatoren, die de hele tentoonstelling ver voor de 27ste maart in afval zagen veranderena. Gelukkig daalde de temperatuur zo ver, dat de bloemen het eigenlyk te koud hebben, maar dan blijven ze lang goed. Vrijdag waren wij in Essen en zagen inderdaad een uitstekende tentoonstel ling. De basis is een grote oppervlakte ongeveer vierhoekig. Aan de randen daarvan zijn grote parken aangelegd, waarin alle soorten bloembollen en prachtige bloeiende heesters staan. De arrangeur, de heer C. Geerlings, uit Heemstede, heeft kans gezien een rust in de kleurenmengeling te bren gen, die het publiek stil maakt. Zeer fraai is bijvoorbeeld een combinatie van blauwe hyacinten, gele trompet narcissen en oranderode tulpen onder een enorm grove den. Om de vijver wedijveren de lieflijke felgekleurde Stresa rood met gele rand, de lelie bloemige late Maytime, de gele iris danfordiae, de roze Kauf- manniara Jeantine, de witroze trom pet narcis Mrs. R. O. Backhouse en de rode darwin hybride tulp Oxford bij elkaar gehouden door blauwe druif jes, oranje en gele azalea's, magnolia's en rododendrons. Weer even verder staan er simpel wat krokussen gegroepeerd onder een paar berkjes. Het is een mengeling van overdadige pracht en van simpele schoonheid. Deze tentoonstelling zal de Gruga (lees de stad Essen), een grote hoe veelheid geld kosten. De kosten wor den geschat op een bedrag tussen de twee- en driehonderdduizend gulden. Men hoopt op 100 tot 150.000 bezoekers, die twee mark moeten betalen. Er kan dus een tekort van een ton ontstaan. De inwoners van Essen moeten ech ter eens iets anders zien dan alleen maar grauwe huizen. Tuintjes zijn er in deze Duitse stad bijna niet en wat er is is onverzorgd. Gelukkig komen er nu tussen de grote huizenblokken in de nieuwe wijken gemeenschappe lijke tuinen. En daar kunnen nog enorm veel bloembollen worden geplaatst! Advertentie Te hoge vermakelijkheidsbelasting bijna een kwart van de toegangsprys bedraagt, tot het percentage dat bij an dere openbare vertoningen geldt. Zy hebben er herhaaldelijk ojj gewezen, dat bijvoorbeeld de belasting voor een boks wedstrijd slechts acht procent bedraagt en bij revuevoorstellingen 14 procent. In de ministeries in Brussel hebben zy echter geen inwilliging van deze eis kunnen krijgen. De grootste moeilijk heid schuilt hierbij in het feit, dat de bioscoopbeiasting een gemeentelijke aan gelegenheid is en dat evenals in Den Haag in Brussel niet zonder meer de autonomie van de gemeenten kan wor den aangetast. Tot de staking is besloten om de aan dacht van de bioscoopbezoeker te ves tigen op het gevaar, dat hun uitgaans avond bedreigt. Overigens zullen niet alle 1600 bioscopen in België de volgen de week voor zeven dagen hun deuren sluiten. Ongeveer een derde groten deels kleinere zalen zyn niet bij de Bond aangesloten en een deel daarvan zal bij een staking de voorstellingen wel voortzetten. De 10.000 werknemers in het Belgische bioscoopbedryf zyn inmiddels een actie begonnen om te verzekeren, dat zy van de staking niet de ernstigste financiële gevolgen zullen ondervinden. EX-NEDERLANDS S.S.-ER NAAR DUITSLAND TERUG Kwijtschelding van straf? (Van onze correspondent te Bonn). Het afgelopen weekeinde is de voor malige Nederlander. de 36-jarige schoenmaker Jan Mol, plotseling te Würselen bü Aken teruggekeerd. Hij had zich de vorige week als een dron ken man vrijwillig bij de Nederlandse politie te Kerkrade aangemeld om een gevangenisstraf van 15 jaar uit t* zitten Jan Mol zou afkomstig zijn uit Mep- pel, waar zijn moeder nog altijd woont. Hij is een geboren Nederlander, die zich in de oorlog vrijwillig bij de S.S. heeft aangemeld. In 1945 werd hy daarom in afwezigheid tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld en voorts verloor hij dc Nederlandse nationaliteit. Als staten loze huwde hij in 1950 in Würselen en werd in 1955 Duits staatsburger. Sedert april van het vorige jaar heeft hy een verzoek om begenadiging lopen, waarop hy tot dusver van de Nederlandse auto riteiten niets zou hebben gehoord. Vorige week meldde hij zich te Kerk rade in een volkomen dronken bui. Hij beweerde dat hij ruzie met zijn vrouw had gehad om een klein tekort in he. huishoudboekje. In werkelijkheid, zo deelde hy het afgelopen weekeinde mee. had hy helemaal geen ruzie met zijn vrouw gehad, maar had hij na een fa miliefeestje bij bekenden, besloten nog een fles drank te halen. Hij kwam even wel niet terug. In een vlaag van heim wee zou hy plotseling naar zijn moeder te Meppel hebben gewild, die hij sedert de oorlog slechts eenmaal bij een ille gale grensoverschrijding zou hebben ge zien. Hii stapte in een taxi en liet zich naar de grens ryden. Daar heeft hij het Nederlandse politiebureau opgezocht. De ex-S.S.-er wacht nu op de scbrif telyke bevestiging van zün begenadi ging. Bij zyn vrijlating is hem van Nederlandse züde medegedeeld, dat de officier van Justitie van het ge recht, dat hem destijds veroordeelde heeft afgezien van voltrekking van het vonnis. Mol kan op het ogenblik weer vry naar Nederland reizen De schoenmaker blüft evenwel te Wür selen bü Aken wonen. Felle brand in Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Zaterdagavond tegen tien uur is een felle brand uitgebroken op de derde ver dieping van het kantoorpand Nes 31 te Amsterdam. Enorme rookwolken ver spreidden zich over de Amsterdamse binnenstad en van Dam tot Rembrandt- plein wekte een penetrante brandlucht de nieuwsgierigheid van voorbijgangers. Slechts weinigen konden echter een plaatsje vinden in de luttele meters bre de Nes, de straat achter het Rokin, rond de eeuwwisseling een centrum van ver maak, dat spoedig daarop in beslag is genomen door voornamelijk tabakskan- toren. De brandweer stond voor een moeilyke opgave omdat de vuurhaard slechts van het dak af te bereiken was. Eerst om half twaalf kon het 6ein „brand meester" worden gegeven. De verdieping was toen geheel uitgebrand. Het pand maakt deel uit van de cli chéfabriek Nauta en Haagen NV, die voor tal van dagbladen clichés vervaar digt. De verdieping was verhuurd aan een im- en exporthandelaar, die de kan toorruimte tevens als woonruimte had ingericht. Hy was met zijn vrouw en drie kinderen zaterdagmiddag voor een weekeinde de stad uitgegaan. De clichéfabriek heeft aanzienlijke waterschade, maar kon gisteravond •zondag) haar werkzaamheden normaal voortzetten. Het brandpiket van de po litie stelt een onderzoek in naar de oor zaak. De Stille Omgang, die zaterdagnacht zün route door de Nes zou zoeken, vond de straat door brandweerwagens ver sperd. De processie werd omgeleid via het Rokin. Brand in kaarsenfabriek te Gouda Gisteravond is een uitslaande brand uitgebroken in de ester-afdeling van de N.V. Kon. Stearinekaarsenf abrieken „Gouda Apollo" in Gouda. Door bedrijfs- stagnatie in deze afdeling was de pomp- oververhit geraakt, waardoor de esters tot zelfontbranding overgingen en spoe dig ook de houten betimmering van het pand en de ventilatiekap vlam vatten. Vele inwoners van Gouda sloegen de brand gade. De bedrijfsbrandweer rukte snel uit en kreeg spoedig assistentie van de Goudse brandweer met twee motor wagens. een nevelspuit en een ladder wagen. Binnen een half uur had men de brand bedwongen. Het werk en de uit gebrande afdeling zal ongeveer een week stilliegen. De schade wordt geschat op f. 25.000. Directe telefoonverbinding Eisenhower-Kroesjtsjef Jess Gorkin, hoofdredacteur van het tüdschrift .Parade", heeft in een open brief aan president Eisenhower en pre mier Kroesjtsjef voorgesteld een directe telefoonverbinding te laten maken waardoor de beide leiders elkaar op elk uur van de dag en de nacht zouden kun nen bereiken. Het doel hiervan is de mo gelijkheid van een oorlog als gevolg van misverstanden te voorkomen. Het hui dige contact tussen u, zo schrüft Gorkin, geschiedt vla de moeizaam werkende di plomatieke machine, die volkomen on geschikt is voor de onverwachte nood situaties van de ruimte-eeuw. „Moet een wereld ten gronde gaan door het achter wege blüven van een telefoontje?", vraagt de hoofdredacteur van .Parade", dat een supplement is van honderden Amerikaanse zondagsbladen. RUSSISCHE AMBASSADEUR IN INDONESIË IN ONGENADE? In officiële kringen heeft men beves tigd noch willen tegenspreken dat de ambassadeur van de Sovjet-Unie. Boris Volkov, kortgeleden in ongenade is ge vallen, en daarom naar Moskou is te ruggeroepen. De Russische ambassadeur is op 21 fe bruari naar Moskou vertrokken, drie da gen nadat premier Kroesjtsjef in Indo nesië aankwam. Vóór het vertrek van Volkov gaf de ambassade van de Sovjet-Unie een ver klaring. waarin gezegd werd dat hy ziek is en dat zün echtgenote hem later zal volgen naar Moskou.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9