Laalsfe nieuws Mevr. H. A. M. Nijweide-Vintges directrice li.h.s. voor meisjes Om vier uur weer overleg Het stratenplan Lange Voort in Oegstgeest wordt verwezenlijkt Simultaanseance in Oegstgeest MAANDAG 21 MAART 1960 Leidse raad bijeen In de hedenmiddag gehouden raadszitting is mevr. H. A. M. Nijweide—Vintges met algemene stemmen benoemd tot directrice van de h.b.s. voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool. Mevr. NijweideVintges, die 7 juli 1905 te 's-Gravenhage werd geboren, volgde in september j.l. mej. H. v. d. Vliet in verband met haar benoeming tot Rijksinspectrice van het M.O. op als tijdelijk directrice. Deze tijdelijke be noeming is thans omgezet in een aan stelling in vaste dienst. Tot leden van de algemene raad van het rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland werden benoemd de heer De Kier en Van Dijk en tot plaatsver vangende leden: de heren Sannes en Wiertz. Voorts werden benoemd de heer D. Cossée tot hoofd van de openbare school aan de Duivenbodestraat, mej. A. Bakker tot onderwijzeres aan de openbare school aan de Lorentzkade, de heer J. W. Schuylenburg tot onderwijzer aan de openbare school aan de Telderskade en mej. E. H. M. de Vogel tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Zuidsingel. Eervol ontslag werd verleend aan de heer H. W. R. Krauss als tijdelijk leraar in de wiskunde en aardrijkskunde aan de h.b.s. voor meisjes en aan de heer H. G. Derogee, onderwijzer aan de openbare school aan de Da Costastraat. Medewerking zal de raad verlenen voor het aanschaffen van leermiddelen voor de geref. school aan de Stadhouderslaan en idem voor r.-k. lager school aan de Os- en Paardenlaan DE DORPSDOKTER BIJZONDER GESLAAGDE OPVOERING. De toneelvereniging „Het Nieuwe Toneel" gaf zaterdagavond voor een volle zaal van „Den Burcht" een bij zonder geslaagde opvoering van -.De Dorpsdokter" van C. J. Pieters. Vooral de centrale figuur werd uit stekend vertolkt door C. Rijsbergen ais de voor rijk en arm hulpvaardige dorps arts. die vaak zijn naohtrust opoffeit voor zijn patiënten en zijn praktijk niet gaarne zou afstaan tegen welk geldelijk voordeel dan ook. De bankier Clasco Risser ondervindt dit als hij traoht dok ter Kern aan zijn sanatorium te verbin den, waarmede hij het oogmerk heeft, daarmede tevens een kundig reumaspe cialist voor zijn inrichbing te verwerven. Zichtbaar vermoeid door de juist in de laatste dagen heel veel van hem eisen de praktijk, slaat dokter Kern het aan bod van Risser radicaal af. Zijn recht schapenheid blijkt ook. wanneer een vermogend zakenman. David Strong, zijn hulp inroept voor zijn aan reuma lijdende vrouw. Strong stelt hem bij ge nezing een klein vermogen in het uit zicht, maar de dokter wil de behande ling van mevrouw Strong alleen op zich nemen tegen het normale tarief. Voor Risser hierbij aanwezig is deze handelwijze volkomen onbegrijpelijk Het is koren op zijn molen. Om de dok ter te dwingen alsnog zijn praktijk voor het ziekenhuis te verwisselen, zeg: hij deze de huur op en bemoeilijkt hij ook op andere wijze het uitoefenen van de praktijk. Deze houding is echter niet van lange duur. want op zekere dag komt hij als de wanhopige vader van zijn ernstig zieke zoon de hulp van de dokter in roepen. C. Laterveer wist deze ommekeer goed tot uitdrukking te brengen, alsook later de stamelend geuite mengeling van dank en schuldbesef, als genezing is in getreden. A. van EsLaterveer en J. Sleyser gaven respectievelijk de huishoudster en de huisknecht zeer goed weer. Deze laatste was de eenvoudige ziel („Ja. dat is zo Hanna") die de zaken evenwel scherp ziet en dan zoals dat vaak gaa., een beslissende invloed heeft. R. KoetVermond gaf van de wis selende stemmingen, waarmede zij ais Nancy Risser op het gedrag van haar oom reageerde, een verantwoorde weer gave. De tekst had op enkele plaatsen een voor de spreektaal ongebruikelijke of stijve woordkeus, welke men beter had kunnen wijzigen. Zo brak een der spe lers bijna de tong op het woord „ver schillende". Na afloop richtte de heer J. Sleyser namens allen een woord van dank tot de heer Rijsbergen, die deze opvoering onder moeilijke omstandigheden haa verzorgd, naar onze mening met een prijzenswaardig resultaat. EERSTE LUSTRUM D.V.H. In de kleine Burcht werd zaterdag avond ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Reisvereniging D.V.H. vrolijk feestgevierd. De voorzitter, de heer A. G. Veldhuizen, sprak een inlei dend woord .waarin hij de heren D. van Soest en K. van Klaveren lof toezwaaide voor de organisatie van deze avond. Dank zij de medewerking van de drie gebroedres Bey (zang en conferences), Henny Choufour (accordeon) en Nico Muuse (drum) was het deze avond al vrolijkheid wat de klok sloeg. Het dage lijks bestuur, dat reeds zo vele tochten organiseerde, ontkwam deze avond niet aan een huldiging, waarvoor voorzitter Veldhuizen hartelik dankte. Een gezel lig dansje besloot deze geslaagde avond. HOCKEY Kampioen Hilversum te sterk voor LMHC Leidens laatste wedstrijd in deze com petitie werd thuis gespeeld tegen de kampioenen van de afdeling Hilversum. Dat deze ploeg terecht kampioen is, werd nog eens onderstreept door de Hilver summers, die een vlekkeloos partijtje hockey verzorgden. Zonder de uitdruk king „kat en muis" te willen gebruiken, v/as er toch maar één ploeg die hockey speelde. Geconcentreerd en met uitste kend positiespel domineerden de gasten de gehele wedstrijd. Een voorhoede van bijna uitsluitend schooljongens, maar met een techniek en een routine, die de Leidse achterhoede telkens weer voor onoplosbare problemen stelde. Rechts binnen en internationaal Van 't Hooft en zijn vleugelman Ter Haar sneden ragfijn combinerend overal doorheen en waren schier ongrijpbaar. Met speels ge mak en raffinement trokken zij alles stuk, wat Leiden aan defensief mate riaal kon opstellen en dat het slechts 0—2 werd ,kwam doordat de doelpunten- honger van Hilversum klein was in ver gelijking tot hun plezier in het spel. In de eerstehelft scoorde Van 't Hooft een fraai solodoelpunt en in de tweede helft deed linksbinnen Scholz daar nog eentje bij. Het klasseverschil was hier mee echter niet tot uitdrukking ge bracht. Leideji II worstelde zich ook naar het einde van de competitie. Het ontving Tempo '34. Tempo stond op de rand van degradatie en moest winnen om deze te entgaan. Tegen een dergelijk vuur was Leiden niet bestand en evenals het eer ste beet Leiden II met 0—2 in het zand. r Mevrouw H. A. M. Nijweide Vintges, sedert 1 september j.l. directrice der Meisjes HBS, die als gevolg van een hedenmiddag ge nomen besluit door de Leidse ge meenteraad, een vaste aanstelling kreeg. Akkoord kon de raad gaan met het voorstel van B. en W. om aan de open bare lagere- en kleuterscholen een naam te geven. Vooraf was nog een ingeko men stuk van het hoofd van de ouder commissie van de Kernstraatschool be handeld .waarin werd verzocht deze school niet de naam van prof. Kern- school te geven, doch van Peztalotzi. Wethouder Van Schaik deelde n.a.v. dit ingekomen stuk mede, dat men zich bij de naamgeving zoveel mogelijk gehou den heeft aan de straat, waarin een be paalde school gelegen is. Reeds nu spreekt men van Kernstraatschool. De heer Hages (VVD) zag de naam Pezta lotzi gaarne aan deze school gegeven en diende daartoe een voorstel in. Wethou der Van Schaik, die geen stemming over dit voorstel verlangde, nam het over, zodat z.h.s. werd besloten deze school Peztalotzi-school te noemen. Het leerplan van de Chr. Nijverheids school voor Meisjes aan de Toussaint- kade zal met een vormingsklas worden uitgebreid. (De zitting duurt voort). OEGSTGEEST Raad 23 maart bijeen De raad komt op woensdag 23 maaxt te 7.30 uur nam. in de raadszaal in ver gadering bijeen. Op de agenda staan ojn. de volgende punten vermeld: Be noeming van een lid van het Heilige Geest Armbestuur ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer B. van Donkelaar. Voor dracht aan B. en W. overeenkomstig de aanbeveling van het armbestuur: 1. M. J. C. Pieterse, Hofbrouokerlaan 32; 2. L. J. Bijl, de Kempenaersüraat 30; benoe ming van een lid van de Commissie van Toezicht voor het bejaardencentrum, wegens bedanken van mevrouw M. W. KleinVroom; aanbeveling van B. en W.: 1. Mej. A. P. M. H. Coebergh, Oranjelaan 20; 2. mevrouw V. J. M. GuljéBerger, L. de Colignylaan 17; voorstel tot het verlenen van een kre diet voor de 5 mei-viering; idem met be trekking tot 'het verlenen van garantie aan het Wit-Gele Kruis voor de aan koop van het pand Piet Heiniaan nr. 30 en het toekennen van subsidie voor de inrichting van dit pand; idem tot be schikbaarstelling van een krediet voor het herstel van het bos Oud-Poelgeest; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor verbetering van de verlich ting bij de Warmonderhekbrug; idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor herstel van de brug in de Rhijn- hofweg; idem om te besluiten tot voor lopige inbezitneming van de gronden van de heer Th. J. Lubbe in de Ouden hofpolder; idem tot het opnieuw vast stellen van de huurprijs van het kasteel Oud-Poelgeest c.a.; idem tot het ver pachten van enkele percelen grond; idem tot wijziging van de bouw- en wo- ningiverordening en de beheersverorde- ning voor het grondbedrijf; idem tot het Dc vertegenwoordigers van werk' gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben van minister J. W. de Pous een uit' nodiging ontvangen voor een van' middag om vier uur te houden bespreking. Namens de regering zullen mede aanwezig zijn de ministers Van Rooy (Sociale Zaken) en Toxopeus (Justitie a.i.). Voorts zal ook het College van Rijksbemiddelaars vertegenwoor digd zijn. Verwacht wordt, dat de minister op deze bijeenkomst zal meedelen, welke maatregelen de regering be sloten heeft te treffen om een einde van de bouwstaking te forceren. Ergerlijke dierenmishandeling (Speciale berichtgeving) In Rotterdam-Zuid is een zeer ernstig geval van dierenmishandeling gepleegd. Men heeft de poten van een kat vast gebonden en het dier in een afvoerput gegooid. Daar hebben ratten de kat zo toegetakeld, dat het dier na zijn bevrij ding moest worden afgemaakt. VOORSCHOTEN VERKENNER ONDERSCHEIDEN Voor het eerst in de geschiedenis van de padvinderij in Voorschoten heeft een verkenner de rood-groene koorden en hst insigne kroonverkenner behaald. Het is de verkenner J. Rol. die de kenteke nen daarvan op 23 april a.s. (St.-Joris- dag) in Den Haag ontvangen zal. Hep- man E. Moolenaar, ass. commissaris van Voorschoten heeft het verheugende nieuws medegedeeld. Nationale Feestdag 1960 Het College van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning ver leend .buiten en behalve de vakantie-, feest- en snipperdagen, waarop de werk nemers recht hebb, voor dit Jaar tevens, voor zover het werk zulks toelaat ,op de 5de mei vrijaf te geven mët behoud van loon Koningin bezocht Ede en Wageningen Koningin Juliana heeft vandaag een bezoek gebracht aan Ede en Wagenin gen. In Ede bezichtigde zij de streek- werkplaats voor minder valide arbeids krachten en in Wageningen het Ned. Scheepsbouwkundig Pompstation. In de aula van de Landbouwhoge school werd de Koningin tevens het eerste exemplaar aangeboden van het boek „de vluchtende mens. symbool der samenleving". Dit werk kwam tot stand ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de Wageningse Studentenvereni ging .Unitas Studiosorum Vadae' en het belicht in tal van artikelen de vele fa cetten van het vluchtelingenprobleem. Nog een extraatje voor de ambtenaren ("Van onze Haagse redactie) De minister van Binnenlandse Zaken mr. E. H. Toxopeus, heeft besloten, dat de ambtenaren over het eerste kwartaal van dit jaar nog een uitkering ineens zullen krijgen van 3% van het salaris een minimum van f. 37,50. Naar men weet, heeft het overheids personeel reeds in januari eenzelfde uit kering gekregen als voorschot, In to taal ontvangen de ambtenaren over dit eerste kwartaal dus 6% meer, terwijl de officiële verhoging 5% bedraagt. Minister Toxopeus heeft deze maat regel genomen om administratieve rompslomp te voorkomen. Anders zou den veel ingewikkelder berekeningen nodig zijn geweest, vooral omdat nog niet alle salarisverhogingen bekend zijn. Behalve de 5% salarisverhoging is er namelijk nog 1,2% beschikbaar voor ver betering van de overige financiële po sitie van de ambtenaren, w.o. de verwer king van de huuroompensatie 1957 in de salarissen. Over wat er gebeurt met het geen van die 1.2% overblijft na de ver werking der huurcompensatie 1957, moet nog onderhandeld worden. voeren van verweer in verband met een procedure voor de pacht kamer tot vast legging van een pachtovereenkomst; idem tot aansluiting bij 'het IZA (Insti tuut Ziekteverzekering Ambtenaren) idem tot invoering van een gepremi er- de spaarregeling; idem tot wijziging van de studiekostenregeling; idem tot be schikbaarstelling van een krediet voor de uitvoering van het stratenplan Lange Voort; idem tot het geven van een vaste aanstelling aan de heer S. van Geldere. als vakonderwijzer voor het bijzonder gymnastiekonderwijs; idem tot vaststel ling van de definitieve voorschotten over 1959 voor het bijzonder kleuteronderwijs. Raadstukken Onlangs heeft een groot aantal amb tenaren in dienst van de gemeente aan B. en W. verzocht de aansluiting te be vorderen bij het „Instituut Ziektekos tenvoorziening Ambtenaren". Door deze aansluiting zal de bestaande regeling moeten worden ingetrokken. De aan sluiting bij het I.ZA. zal circa f 140^ meer aan de gemeentekas vragen. B. er. W. stellen voor tot deze aansluiting tc besluiten, een aansluiting, die de volle dige instemming heeft van de plaat seflijke commissie voor georganiseerd overleg. B. en W. stellen voor voor de gemeen teambtenaren een premiespaarregeling m het leven te roepen in dezelfde geest als die welke bestaat voor rijksambte naren. Op de door ambtenaren ver richte besparingen wordt een premie verstrekt. Deze premie bedraagt 25% van een spaartegoed, dat ten minste vier jaar ononderbroken op een bijzondert. spaarrekening heeft gestaan bij een pensioengrondslag van f72000 of min der en 15% bij een pensioengrondslag boven f7200. WARMOND N.V. Patlox vierde 40-jarig bestaan Zaterdagmorgen werd het feit her dacht dat de N.V. Padox 40 jaar be stond. Hierbij waren aanwezig de direc tie, het personeel en de gepensioneer den. In een versierde kantine heette de heer Klein alle aanwezigen in het bij zonder de directie en de heer Kalemink, directeur van N.V. Panagro, van harte welkom. Hierna werd het woord gegeven aan de directeur de heer De Zeeuw. In 1920 besloten Nationaal Grondbezit uit Den Haag en de Warmondse Hout handel de reeds enkele jaren bestaande B. en W. willen zodra de gemeente de beschikking heeft over de gronden van de heer Lubbe in de Polder Oudenhof overgaan tot de uitvoering van het stra tenplan Lange Voort. Het hiervoor be nodigde krediet bedraagt f. 1.887.997. Het plan omvat het volgende: het wordt be grensd door de Wijttenbachweg, het Floraplan, de Adm. de Ruyterlaan en de M. H. Tromplaan. Het gaat om het maken van terreinophogingen, het aan leggen van wegen, rioleringen, plant soenstroken, waterpartijen alsmede het maken van bestratingswerken. De Lange Voort, welke in de toekomst wordt doorgetrokken tot de Abtspoelweg. wordt in dit plan aangelegd tot en met de te verlengen Adm. de Ruyterlaan en zal hierop worden aangesloten, waardoor een verbinding tussen deze twee woon gebieden ontstaat. De breedte van deze verkeersweg, welke is te beschouwen als een der meest belangrijke verkeersaders in het uitbreidingsplan bedraagt 9 meter met aansluitend hiertegen trottoirs variërend breed 3 tot 4 meter. Aanslui tend op de reeds aangelegde klinkerweg (Irislaan) in het Floraplan, is vanaf het aan te leggen gedeelte Lange Voort een nieuwe 8 meter brede verkeersweg ont worpen, welke bij verdere verwerkelijking van het uitbreidingsplan zal worden doorgetrokken tot aan het kanaal. In de toekomst zal deze weg de hoofdader vormen en dus de belangrijkste verkeers weg worden van en naar het uitbrei dingsplan ten Noorden van het Oegst- geesterkanaal. Binnen de begrenzingen van de hiervoren genoemde hoofdwegen is een aantal woonstraten ontworpen, breed 6 meter met ter weerszijden trot toirs breed 2.50 m., waarlangs bebouwing is geprojecteerd, bestaande uit eenge zinswoningen en flatbouw. De gronden langs de Wijttenbachweg zijn bestemd voor openbare gebouwen. Ten oosten van het smalle gedeelte van de Wijttenbach weg is een nieuwe hoofdweg geprojec teerd, breed 9 meter enerzijds overgaan de in de bestaande Terweeweg, ander zijds aansluitend op het reeds in voor gaande jaren gerealiseerde gedeelte van de Lange Vooi't. De aan te leggen weg kan worden beschouwd als hoofdtoe gangsweg, vanaf de meer oude dorpskern naar het nieuwe plan. De bestaande aansluiting van de Wijttenbachweg op de L. de Colignylaan komt, mede ter be vordering van de verkeersveiligheid te vervallen, met inbegrip van een gedeelte van deze weg ter lengte van circa 150 m. Het naast de weg gelegen trottoir blijft achter t.b.v. de voetgangers (schoolkin deren) bestaan. Dit gedeelte van de weg zal t.z.t. aan het openbaar verkeer moe ten worden onttrokken. Het plan voorziet in esthetisch ver antwoorde beplantingen en gazons, ver der in de aanleg van 2 grote waterpar tijen in de nabijheid van de Adm. de Ruyterlaan en het Floraplan. De gepro jecteerde straatverlichting zal bestaan uit stalen lichtmasten met armaturen geschikt vooh hogedruk kwiklampen, welke aan hoge eisen van verlichtings techniek voldoen. De wegaanleg ter plaatse van de gebouwen van het Rijn lands Lyceum, alsmede de wegaanleg ten behoeve van de vijfde flat aan de M. H. Tromplaan, zal plaats vinden, zodra de gronden vrij komen. timmerfabriek en houthandel te gaan exploiteren onder de naam Houtbouw en Houthandel Mij. Padox. Op 8 maart 1920 werd de nieuwe N.V. ingeschreven bij de Kamer van Koophandel Dertig van deze veertig jaar dat de N.V. bestaat mocht ik persoonlijk meebeleven. Er zijn er zelfs onder ons die vanaf de oprich ting hun steun aan de zaak hebben ge geven. Een deel van het wel van de zaak is te danken aan het wee van anderen". Spreker doelde hierbij o pde grote hout bouworders welke werden verkregen bij de stormramp van Borculo in 1925 en bij de Alastrim-epidemie in 1930 en de overstroming van het Land van Maas en Waal in 1926. De heer De Zeeuw gaf daarna in het kort de belangrijke gebeurtenissen van de afgelopen 40 jaar weer. Hij herinner de o.m. aan de oprichting van de N.V. Panagro. De heer Kalenmink bracht de felici taties over van Panagro. Hij wees ook op de prettige samenwerking tussen beide ondernemingen. Namens het personeel sprak de heer Kienjet. Hij bood de directie een fraaie hangklok aan en een bloemstuk. De heer J. Hogenboom sprak een dankwoord uit voor de goede zor gen die de gepensioneerden altijd heb ben mogen ondervinden. Na een gezellig samenzijn sloot de heer Klein deze zeer geslaagde feestdag en kregen alle perso neelsleden een gratificatie. WASSENAAR Patroonsfeest r.-k. bejaarden De Wassenaarse afdeling van de R. Bond1 van Bejaarden en Gepensionneer- den heeft zondag het feest van de pa troon der Bond: St.-Joz>ef gevierd. 's-Morgens waren de leden tezamen in de Hoogmis in de St.-Willibrordparochie en daarna was er voor allen in het Ver enigingsgebouw een feestelijk ontbijt. Vervolgens volgde een korte huishoude lijke vergadering. Bij de bestuursverkie zing werd de voorzitter,, de heer H. B. van der Klaauw met algemene stemmen herkozen. De burgemeester van Wassenaar ver raste de vergaderende bejaarden door zijn komt. 's Middags waren de leden wederom in het Verenigingsgebouw bijeen, nu om te genieten van schetsjes en een een akter, die door de declamatieclub van het R.-K. Vrouwengilde voor het voet licht werden gebracht. „ZILVERMEEUWEN" HIELDEN ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN De R.-K. Zwemvereniging „Zilver meeuwen" heeft zondagmiddag in het Sportfondsenbad onder grote belang stelling de jaarlijkse wedstrijden om de clubkampioenschappen georganiseerd. Traditiegetrouw werd het wedstrijd programma voorafgegaan door het af leggen van zwemproeven voor de diplo ma's A en B door jeugdige Zilvermeeu wen. Wat dat betreft begon de middag goed, want alle kandidaten slaagden! De wedstrijden om de clubkampioen schappen bestonden telkens uit drie on derdelen. Jongens en meisjes tot en met 12 jaar moesten 25 meter school-, rug- en vrije slag zwemmen, de jongens en meisjes van 13 tot en met 16 jaar tel kens 50 meter. De afdeling heren telde slechts één deelnemer: Arnold Jansen, die dus onbedreigd kampioen werd! De jeugd heeft om de clubtitels een spannende strijd geleverd. Bij de meis jes tot en met 12 jaar won Tineke Brantjes in zeer fraaie tijden alle drie de onderdelen van het programma, waardoor zij het clubkampioenschap met ere verdiende. Bij de jongens tot en met 12 jaar onderscheidde Theo van der Holst zich door de school- en de rugslag te winnen en op de 25 meter vrije slag als tweede te eindigen achter Hans Brederode. Theo van der Holst mocht zich kampioen noemen. Bij de meisjes van 13 tot en met 16 jaar was de strijd wel het spannendst. Gon Bloemendal, die eerste werd met rugslag, tweede met vrije slag en vierde met schoolslag won de titel. Bij de jon gens van deze leeftijd was het Ben Gransjean, die met twee eerste en een derde plaats de titel veroverde. Een geslaagd intermezzo in dit wed strijd programma was het eerste optre den van de kunstzwem-afdeling. Een aantal meisjes van deze afdeling gaf aantrekkelijke demonstraties in het kunst-drijven. Aan de Gem. Universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het doet. exa men Engels onze plaatsgenote mevrouw A. Y. S tokhuyzenSchuurman. Een bijzondere interkerkelijke ont moeting had zaterdagavond in de bo venzaal ran de Gereformeerde Kerk aan de Mauritslaan plaats, toen de voorzitter van het Leids Schaakge nootschap en secretaris van de Raad van de Zending van de Hervormde Kerk, ds. P. J. M. Mackaay, op het schaakbord de strijd aanbond tegen een groot aantal leden van de Gere formeerde Jongensclub Johannes Post". Slaagden de vorige maal drie jongens erin de simultaanspeler tot overgave te dwingen, nu kreeg nie mand ds. Mackaay zover dat hij zijn koning omlegde. Slechts aan John Fockens en Gerben de Jong gelukte het remise te spelen. De vorige maal hadden Jan Postma en Lieuwe de Jong gewonnen, en, hoewel zij nu aan bord één en twee waren geplaatst, kregen zij geen kans zaterdagavond. Maar tot- hun eer moet worden gezegd, dat het meer dan drie uur duurde, voordat zij verloren. BEURSOVERZICHT „Willige" markt Amsterdam, 21 maart. Het Damrak zette vandaag de eerste beursdag van de nieuwe week in met een „willige" stemming voor de internatio nale waarden, alsmede een „zeer willige" stemming voor de certificaten hoogovens. De gunstige tendentie ging gepaard met flinke omzetten over vrijwel de gehele linie. Wall Street was vrijdag j.l. iets hoger gesloten terwijl de Nederlandse hoofdfondsen er zeer gevraagd waren. Onnodig te zeggen, dat dit in Amster dam gunstig was voor de internationale waarden en deze werd dan ook door het buitenland en het publiek uit de markt genomen. De grote stroom van gunstige dividendberichten waarmee de beurs wordt overspoeld, draagt tot een gunstig beursklimaat bij. De arbitrage was zeer actief en kocht voor buitenlandse reke ning de internationale waarden. Aku's, die vrijdag j.l. nauwelijks mee konden Rel in Zuid-Afrika Bij een rel op circa 56 km van Johan nesburg is vandaag tenminste een neger doodgeschoten. Vier negers en verschei dene politiemannen zouden gewond zijn. Volgens de politie waren circa 2.000 ne gers bij de rei betrokken. Deze, hield verband met de campagne van het Pan- afrikaanse Congres, dat zijn 31.000 le den heeft verzocht om hun persoonsbe wijzen die alle negers in Zuid-Afrika bij zich moeten hebben met ingang van dinsdag thuis te laten en zich te melden bij het dichtsbijzijnde politie bureau. komen, waren vanmiddag zeer vast op de 465 en boekten op deze prijs een koerswinst van 15 punten .vergeleken met de vorige slotprijs. Philips steeg op buitenlandse vraag van 815 tot 819 en was bijna 20 punten hoger. Unilevers circa 12 punten hoger op 757 en Kon. olies byna f2.- beter op f157,20. Voor Hoog ovens begint de belangstelling met de dag groter te worden. De gepubliceerde zeer gunstige winstcijfers, alsmede de goede vooruitzichten van dit concern trekken kopers in de markt. De certifi caten noteerden vanmiddag circa 835, tegen 797 3/4 als vorige slotkoers. Nu ook de Staat, die 30% van certificaten Hoogovens bezit, van het claimrecht tot inschrijving op de as. emissie zal ge bruik maken, is de vrees voor een té groot aanbod van claims geheel wegge nomen. Dit is gunstig voor de koersvor- ming van de certificaten, aldus de beurs. Scheepvaarten kalm en een tikkeltje vriendelijker, terwijl de Cultures prijs houdend waren zonder meer. Staats fondsen verdeeld, doch merendeels ho ger. Voor de inschrijving op de 4%% obli gatielening 1960/2 Bank voor Nederland- sche Gemeenten, groot f 100 min. tegen 98%, bestond zeer grote belangstelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 maart Londen 10.58%—10.58%New York 3.17^3.77ftMontreal 3.96%—3.97; Parijs 76.85—76.90; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90 42—90.47; Stock holm 72.82—72.87; Zürich 86.96%— 87.01%; Milaan 60.74%—60.79%Ko penhagen 54.70%—54.75% Oslo 52.81— 52.86; Wenen 14.50%—14.51%Lissa bon 13.18%—13.19%. Beurs van Amsterdam Maandag 21 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99% 99% Ned. '59 4% 99% 99% Ned. '59 4% 98A 98 Ned. '53 3% 94% Grootboek obi. 3% 93 94 Ned. '47 3% (3) 93ft 92% Ned. '51 3% 94% 94ft Ned. '53 (3%) 93% 93ft Ned. '56 3% 93%B 93A Ned. '48 3% 86 j I 86% Ned. '54 3% 86}J 86H Ned. '55 13% 88% 88ft Ned. '55 II 3Va 90% 90% Ned. "37 3 88 88% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 93ft 93 Grootboek '46 3 89 89 Ned. W.B. 6% 108% 108ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. enlnd.B. 41GB 40 Nat. Handelsbank 163 162 Ned. Handelmij250 256GB Amst. Rubber 115% 115GB H.V.A160% 159% Senembah 536 540GB A.K.U450 464% Berkel's Patent (v.) 280GB 285GB Calvé Delft cert. 701% 711% Deli Mij .en (Ver.) 173.50GB 174.50 Kon. Pap. v. Gelder 251 249GL Hoogovens cert797% 833 Müller en Co. N.B. 376% 381GB Ned. Kabelfabr399 408GB Philips 800% 816% Philips pref285 290GB Unilever 745 755% Wilton Feyenoord 213 211% Biliton 2de r342 345GB Dordtse Olie gew. 713 719% Kon. Olie (f20—156.20 157.50 idem (50 A f20.—) 155.30 156.70 Holl. Amer. lijn 144% 145% Java China Paket 152 154 KXi.M107.80 107.20 Kon. Ned. Stmv Mij. 169 170% Kon. Paket MiJ139 141% Stoomvaart Mij. Ned. 165exd. 166 Nievelt Goudr. cert. 140 143% Ommeren cert. 239% 237 Kon. Rott. Lloyd 153 153GB Ned. Scheepv. Unie 144 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% 97 id. id. '37 I-II (3%) 93% Z.-HoUand '56 (4%) 99 Bank N. G. '58 (5%) 103% 103 ft id. N.W.B. '52 (4%) 95% 95ft Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 12% 83%B 84B Adam '56 I 2%83% 83% A'dam '56 II 2% 89% 91 Eindhoven *54 2% 79% 80% Enschede'54 2% 79% 81% Den Haag '52 I 2% 81% 81% Idem II 2% 85 R'dam '52 I 2% 84% Idem II 2% 84% Idem '57 2% 95% 94% Utrecht '52 2% 86 86% Z.-Holl. 1957 2% 93% 92%L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 205.— 206 Amst. Bank 326 322% H.B.U. cert219% 219% Rott. Bank 272 270% Twentsche Bank 283 270exd. Industrie Ondernemingen Albert Heyn365B 373B Borsumij64% 63 K. N. Ed.met. A-AA 96% 96% Idem pref. wd106 106% Electrolasmy300B Kon. Ned. Grofsm. 175 177 Holl. Constructie 435 Ing. bur. v.Bouwnijv. 270 277 Internatio 159 160 Int. Kunststoff. Ind 65 66 Leidse Wolspinnerij 380 383 Rott. Droogdok Mij 5% 595 Sikken's Lakfabr. 590 590 Ver. Touwfabrieken 292 293 Walvisvaart 113% 112 Wernink's Betonm. 162 160 Van Wijk en Heringa 104 Zaalberg 124% 124 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 24% 100% 55% 46% 43 46 81% 65 69 27 H 83% 24% 101% 54 47 42% 45% 80 63% 70 82%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7