„Eendracht maakt macht", basis voor het gemeenschappelijke werk Kerkelijk Leven Veel vertrouwen in tie toekomst Overval mislukt in Den Haag BEROERING IN HOLLANDIA OVER ONTSLAG MR. DE RIJKE De ontslagverlening aan mr. O. C. de Rijke als lid van de benoemde advies raad van Hollandia heeft de gemoederen in de hoofdstad van Nederlands Nieuw- Guinea danig in beweging gebracht, zo als bekend, is mr. De Rijke onlangs ver oordeeld wegens valsheid in geschrifte tot vier maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. Hl] werd daarop door de gouverneur van zijn lidmaatschap van de adviesraad onthe- 6De gouverneur zette later uiteen, dat hij dit ontslag verleende, omdat mr. De Rijke .naar de mening van de gouver neur niet langer aan de ongeschreven regels voldeed, die voor de leden van het publiek college als adviesraad geldig ge acht moeten worden". Prompt namen zes raadsleden (vier Europeanen, één Chinees en één Indo nesiër) hun ontslag. Zij konden zich niet met het besluit van de gouverneur ver enigen. Alle inheemse raadsleden en éen Ne derlands lid bleven echter aan. Zy ach ten de argumentering van de gouverneur acceptabel en zij zijn het niet eens met de stakende leden, die „naar het voor komt aan de betrokkene een hogere waarde toekennen, dan aan de beharti ging van de belangen der samenleving, waarvoor zij benoemd zijn". Deze leden verzoeken de gouverneur stappen te on dernemen om de raad te laten voorbe staan. Wat de ontslagnemende raadsle den betreft, zij betwisten de juridische gronden van het ontslag van mr. De Riike. Zij zijn van mening, dat deze zijn representativiteit in de samenleving heeft gehandhaafd. Verwoerd niet naar Londen (Van onze Londense correspondent) In Londen verluidt, dat de Zuidafri- kaanse premier, dr. Verwoerd, die onder sterke druk staat van de extremisten, die willen dat Zuid-Afrika uit het Brit se Gemenebest treedt, besloten heeft niet naar Londen te gaan voor de conferen tie van premiers van het Gemenebest in de eerste week van mei. Zoals men weet, zullen de premiers gasten zijn bij het huwelijk van Prinses Margaret. Men ge looft, dat in plaats van dr. Verwoerd, de Zuidafrikaanse minister van Buiten landse Zaken, Eric Louw, naar Londen zal komen. Premier Macmillan tegen boycot van Zuid-Afrika De Britse premier, Harold Macmillan. heeft zaterdag op een bijeenkomst van conservatieve vakbonden in Londen ver klaard, dat de meeste Britten geloven, dat Zuid-Afrika grote fouten maakt met zijn apartheidspolitiekDoch dit is geen meningsverschil dat met gescheld over en weer kan worden geregeld en nog min der „door een georganiseerd boycot" waardoor zowel Engeland als Zuid-Afri ka benadeeld zouden kunnen worden, zo zei hij. GEREF. KERKEN Bedankt voor Voorschoten (vac. M. den Boer) J. M. Bloemkolk te Ede. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Haarlem F. E. Huizlnga te Hengelo (O.). BAPTISTENSEMINARIUM WORDT UITGEBREID In verband met de snelle groei van het aantal studenten van het semina rium van de Unie van Baptistengemeen ten in Nederland heeft de commissie voor de opleiding dezer Unie besloten een aantal assistent-docenten te be noemen. Hiertoe zijn aangezocht ds. J. A. Brandsma uit Heerenveen. voor de ge schiedenis van het Baptlsme, ds. G. Vegter uit Rotterdam voor enkele Nieuwtestamentische vakken en ds. H. van der Werf uit Emmen, voor de prak tische theologie. L. DE VRIES OVERLEDEN In de ouderdom van 90 Jaar is te Hil versum overleden de heer L. de Vries, één van de oudste Nederlandse zende lingen. De heer De Vries, die te Neu- kirchen in Duitsland zijn opleiding ont ving. was van 1904 tot 1928 op Java als zendeling werkzaam. In deze periode van 24 jaar is hij slechts eenmaal met verlof geweest. Ook als ziekenverpleger heeft de heer De Vries in Indonesië ge werkt. Zijn stoffelijk overschot zal maandag middag om 1 uur op de nieuwe alge mene begraafplaats te Hilversum wor den ter aarde besteld. BETEKENT REFORMATIE IETS VOOR EUROPA? De organisatie voor hervormde ge meenteleden „In dienst der kerk" houdt woensdag 23 maart in Musis Sacrum te Arnhem zijn zesde toogdag. Het thema van deze bijeenkomst, waarvoor men om tien uur een duizend bezoekers ver wacht, is: zijn wij protestantsen de re formatie nog trouw? Hierover zullen prof. dr. A. J. Bronkhorst uit Brussel en mr. dr. A. A. van Rhijn te Den Haag spreken. Prof. Bronkhorst zal deze vraag Ideo logisch behandelen. In zijn Inleiding zoekt hij de fundamenten der reforma tie, die speciaal thans van belang zijn. Mr. Van Rhijn behandelt de meer socio logische zaken. Hij bespreekt de beteke nis van het reformatisch geloof voor Europa en de sociaal-economische vra gen van de Westerse wereld. In de middagvergadering wordt de vraagstelling nader uitgewerkt in vier secties, die de apostolaire, de kerkelijke, de politieke en de sociaal-economische consequenties zullen bespreken. Christendom voor Afrika te Monogaam Het christendom kan het ln Afrika niet bolwerken tegen de Islam, omdat het vasthoudt aan het monogame huwe lijk. Deze conclusie heeft de heer Llle Ramsey, voorzitter van een Amerikaans .Genootschap voor bescherming van het christelijke erfgoed", dat protestanten, rooms-katholieken en Joden omvat, ge trokken uit de ervaringen die hij op een reis van acht weken door Afrika heeft opgedaan. De heer Ramsey verklaarde by terug keer In New York, dat de christelijke krachten samen middelen moeten zoe ken om „een man aanvaardbaar te ma ken ook als hy maar één vrouw heeft". Tenzij het christendom de visie en de breedheid van opvatting heeft om de Afrikanen ln hun huidige omstandig heden te aanvaarden, zal het christen dom Afrika en zal Afrika elke kans op vrijheid verliezen, aldus de heer Ramsey. MAANDAG 21 MAART 1960 Burgemeester L. De Kool van Voorschoten Als dc ambtsperiode van burgemeester L. de Kool gekenmerkt mag worden door zijn dag van intrede dan zal hij na een wat nevelig begin spoedig de zon zien doorbreken in zijn nieuwe gemeente. De eerste indrukken zullen voor de nieuwe burgemeester van Voor schoten niet slecht zijn geweest. Zijn welkom was hartelijk: er werd druok gevlagd, er was veel belangstelling, en blijkens de vele toespra ken ontving men zaterdag zijn eerste burger met veel vertrouwen. Dat vertrouwen werd uitgesproken door de fractievoorzitters en door velen, die later burgemeester De Kool en zijn echtgenote toespraken. Vanzelfsprekend droegen de toespraken een algemeen karakter, we zouden haast kunnen zeggen, dat het uitzicht nog wat mistig was, maar toch brak hier en daar de zon al door als gesproken werd van de goede roep, die uit Zuidland de burgemeester vooraf was gegaan. ¥7' «1 we burgemeester (een partijgenoot van ILllUlOUSldSie hem) en spreker stelt zich van de nieu we periode veel voor. „Wij menen de burgemeester gekre gen te hebben, die wij nodig hebben". ontvangst Na de hartelijke woorden van loco burgemeester G. Schrama en de diep zinnige rede van burgemeester De Kool zelf, waarover wij zaterdag reeds konden schrijven, opende de fractievoorzitter van de KVP, de heer C. Fortanier, met welkomstwoorden namens de raadsle den. Evenals de na hem volgende sprekers legde de heer Fortanier de nadruk op de zware taak, die de burgemeester wacht. En evenals allen, die na hem spraken, wees ook de heer Fortanier op de woningnood, die zij allen zagen als het eerste probleem, dat op de schouders van burgemeester De Kool zal rusten. Hef spook der annexatie Sprekend over de positie, die de bur gemeester in de omgeving van zyn vo rige standplaats innam, wees spreker op de problemen van ruimtelijke ontwikke ling, die zich in Voorschoten voordoen, waarbij het „spook der annexatie" dreigt. (Burgemeester Van Kinschot van Leiden, die evenals diverse ambtgeno ten uit de omgeving aanwezig was, kon bij deze uitspraak een lach niet onder drukken! Maar niet alleen wezen de fractie voorzitters op de taak van de nieuwe burgemeester en het vertrouwen, dat zij in hem stelden, allen spraken ook hun grote waardering uit voor de wijze, waar op de beide wethouders en speciaal de loco-burgemeester gedurende de burge- meesterloze periode hun taak hadden vervuld „Zy hebben zich op voortreffelijke wijze van hun taak gekweten". „De heer Schrama heeft met ere de ambts keten gedragen". „We kunnen terugzien op een periode van hard werken". Zo luidden enkele van de uitspraken uit de raad. Het gezelschap arriveert onder grote belangstelling bij het Cultu reel Centrum, waar des middags een drukbezochte receptie plaats vond. (Foto Leidsch Dagblad) Sfeun Ook de heer A. de Groot (VVD) gaf gaarne de verzekering, dat de VVD- leden, voor zover hun politieke en maat schappelijke beschouwingen dit toelieten, hun steun aan de nieuwe burgemeester niet zullen onthouden. Spreker wees op de geheel andere structuur van deze ge meente vergeleken bij Zuidland. waar door de aard van het werk geheel an ders zal zijn. Het dreigende spook der annexatie, de woningnood, een efficiency-onderzoek, nieuwbouw of verbouw van het gemeen tehuis, vernieuwing van het brandweer materiaal, waren zo enkele punten, die de heer De Groot daarbij naar voren bracht. Een bijzonder brutale overval is za terdagavond aan de Multatulistraat te Den Haag mislukt door de doortastend heid van de 45-jarige sigarenwinkelier A. Ziirich. De overval was geraffineerd geënsceneerd. Om tien minuten over ze ven, kort na sluitingstijd, kwam een dame de winkel binnen. Zij vroeg of zy van het toilet gebruik mocht maken, dat achter de winkelruimte, aan het eind van een gang ligt. De heer Zürich stem de toe, maar bleef zelf in de winkel, waar inmiddels een man was binnenge komen, die verzocht even te mogen tele foneren. Inplaats echter van naar de telefoon te lopen, stapte hij achter de toonbank om. Det heer Zürich, alleen thuis, begreep onmiddellijk dat de man weinig goeds in de zin kon hebben en greep hem, terwijl hij luidkeels om hulp schreeuwde, vast. De overvaller wist zich echter los te ruk ken en rende naar buiten. Inmiddels was de vrouw van het toi let teruggekomen en zij probeerde even eens haastig de benen te nemen. Ook haar greep de heer Zürich vast, maar tijdens de worsteling merkte hij al spoe dig met een verklede man te doen te hebbenHet tweetal rolde door de winkel, waar een molen met sigaren tn enkele ruiten sneuvelden. Maar ook de tweede man ontwrong zich aan de greep van de heer Zürich en rende de straat op: zonder de pruik, die hij had gedra gen, zonder zijn damesmantel, die tij dens de vechtpartij aan flarden was ge trokken. Op het hulpgeroep van de heer Zü rich was een meisje uit een haringstal letje toegelopen, dat de vluchteling na rende. In de Douwes Dekkerstraat, waar hij zijn fiets had neergezet, werd de vluchteling gegrepen door de 38-jarige betonvlechter J. J. de Koning. De politie heeft de man, een 48-jarige koopman, tenslotte, gekleed in weekend shirt, colbertjasje, voetbalbroek, nylon kousen en schoenen met halfhoge hak ken, naar het bureau gebracht. Het bleek, dat de aanranders gewa pend waren met een dolkmes en een gummiknuppel De tweede overvaller is nog niet ge arresteerd. Scheepsbotsing te Vlissingen (Van onze Zeeuwse correspondent) Met een enorme klap, die door de ge hele stad Vlissingen werd gehoord, is in de nacht van zaterdag op zondag het ongeveer 2.000 ton metende Duitse vrachtschip „Anni Nubel" in aanvaring gekomen met zyn 6.800 ton grote land genoot „Gutenfels". Hierbij werd de neus van de „Anni Nubel" beschadigd, terwijl de „Guten fels" boven de waterlijn een gat van twee meter opliep. De aanvaring ontstond, toen de „Anni Nubel", van de Emder Dampfer Kompanie A.G. te Emden, de buitenhaven van Vlissingen verliet en de „Gutenfels" juist wilde passeren. De „Gutenfels" is het eigendom van het Duitse Dampschiffgesellschaft „Hansa'' te Bremen. Mr. dr. J. P. I. v. d. Wilde (Prot. Chr.) vroeg zich af, duidend op de gebeurte nissen in Frankrijk, of de democratie nog toekomst had. Zijn antwoord op deze vraag luidde echter volmondig ja. En als uiting daarvan beschouwde de heer v. d. Wilde deze plechtigheid. De democratie heeft in deze tyd juist goe de kansen. De heer Van der Wilde had het gevoel echt blij te kunnen zyn met deze nieu- Geen kernwapens van V.S. aan bondgenoten In welingelichte kringen in Washing ton werd zaterdagavond vernomen, dat president Eisenhower een brief aan Kroesjtsjef heeft geschreven, waarin hy te kennen geeft dat de V.S. op het ogen blik niet van plan zyn kernwapens aan hun bondgenoten te leveren. De brief is een antwoord op het schryven van Kroesjtsjef aan Eisenhower, waarin de Russische premier de president gewaar schuwd zou hebben tegen het leveren van dergelijke wapens aan de NAVO- bondgenoten van de V.S. Men meent in deze kringen dat Kroesjstjef Eisenhower in zyn brief erop gewezen heeft, dat Rusland, zo de V.S. kernwapens aan hun bondgenoten gaan 'icveren, moeilijk nog verzoeken om kern wapens van zijn bondgenoten van de land kan wyzen. Kroesjtsjef zou hier in :et bijzonder aan communistisch-China edacht hebben. Eisenhower zou Kroesjtsjef van zijn ant duidelijk hebben gemaakt dat de S. wetten hebben, die het toevertrou wen van kerngeheimen aan bondgenoten onmogelijk maken. De bondgenoten van 1e V.S. zouden in kennis gesteld zyn van de kern van dit antwoord. Ook wees de heer De Groot op de zware eisen, die de taak van haar man aan mevrouw De Kool zou stellen, maar hij hoopte, dat zij beiden geluk en be vrediging in het werk in hun nieuwe gemeente zullen vinden. Toch verheugd Hoewel dr. P. S. Pels, (PvdA) uitsprak, dat hij, gezien de veranderde structuur van de gemeente, verwacht had, dat de nieuwe burgemeester een andere poli- tike overtuiging dan zijn voorganger zou aanhangen, was spreker toch verheugd hem welkom te mogen heten. „De andere en vtrsciieiu^ner samen stelling van deze gemeenteraad zal wel tot gevolg hebben, dat vele problemen en opvattingen niet de uwe zullen zijn", aldus spreker, „maar wy hebben ver trouwen, na uw toespraak, dat U de ver schillende groepen in alle objectiviteit tegemoet zult treden". De heer Pels hoopte, dat de nieuwe burgemeester zowel het probleem der wo ningnood als dat der recreatie en daar bij niet in het minst het zwemmen, waar al meer dan 50 jaar aan gewerkt wordt, tot een oplossing zal weten te brengen. De P. v. d. A. hoopt op een leiding, waarvan veel daadkracht zal uitgaan en op een sterk en vooruitstrevend beleid. Als toekomstige buurman van de nieu we burgemeester hoopte spreker op het waar worden van het spreekwoord: „be ter een goede buur dan een verre vriend". Eerlijk en oprecht De gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, zei, dat de nieuwe burgemeester hem geschetst was als een voortvarend, eerlijk en oprecht man. Spreker zegde namens het gehele gemeentepersoneel de volle medewerking toe. Medewerkers Burgemeester De Kool merkte op, dat de spreuk „Eendracht maakt macht" de basis voor het gemeenschappelijke werk moet zijn. Die samenwerking zal ook ge baat zyn met een goede, vriendschap pelijke, particuliere verhouding. De ambtenaren zou hy graag zien in de nieuwe en betere betekenis van mede werkers. Nog veertien Na do officiële- raadsvergadering •wensten nog veertien sprekers de nieu we burgemeester geluk met zijn benoe ming. Dat waren o.m. burgemeester C. J. v. d. Hoeven van Ridderkerk, oud burgemeester van Voorschoten, dr. S. F. A. C. Baron van Wijnbergen, burgemees ter van Wassenaar, de heer P. van Me- chelen, looo-burgemeester van Zuidland, j'hr. Beelaerts van Blokland, oud-burge meester v-an Heerjansdaim en burge meester P. J. Bliek van Spykenisse en Hekelingen. Uit de gemeente werd gesproken door pastoor J. Th. van Bem-melen, mede na mens de predikanten van de geref. en hervormde gemeente, en de heer J. H. Brust, hoofd van de openbare ulo, mede namens alle confessionele en open-bare scholen, waardoor de eenheid en sa menwerking in Voorschoten op bijzon dere wijze tot uitdrukking kwam. Jhr. W. A. C. Gevers Deynoot, dis trictscommandant der Rijkspolitie en de heer J. G. F. Afltepost, inspecteur van het lager onderwijs zegden hun mede wei king toe. Tenslotte s-praken nog de heer E. v. d. Blom-, namens de Algemene Bond van Ambtenaren, mr. S. A. C. Begeer, na mens de industrie, de heer C. Mechelse namens de middenstand en de heer O. R. I. Viveen als ereburger van Voor schoten. Namens zijn vrienden deed de heer J. C. van Oeveren, hoofdambtenaar van het ministerie van Maatschappelijk Werk, zijn gelukwensen vergezeld gaan van een fotokopie van een 500 jaar oude oorkonde, waarin Voorschoten genoemd wordt. Receptie Voordat de receptie begon brachten de harmonieverenigingen „Benvenuto" en St.-Laurentius" de nieuwe burge meester een serenade. De receptie was zeer druk bezooht. Hoog bezoek aan Indonesië Koning Saoed van Saoedi-Arabië en president Nasser van Egypte zullen resp. in augustus en september van dit jaar een bezoek brengen aan Indonesië. Wethouder Schrama hangt de ambtsketen om de schouders van burgemeester De Kool. (Foto Leidsch Dagblad) Gouverneur van Florida neemt het op voor negers Gouverneur Leroy Collins van de zui delijke Amerikaanse Staat Florida heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie gezegd, dat er een grond van billykheid sohuilt in de aanspraak van de negers of dezelfde behandeling als de blanken in openbare eetgelegenheden. Collins kondigde aan. dat hij een ge mengde adviescommissie voor de ras senkwestie zal benoemen en spoorde de gemeenten aan hetzelfde te doen. In de tekst die de gouverneur van te voren aan de pers had verstrekt, stond dat eetgelegenheden waarin negers niet op voet van gelijkheid worden bediend, naar zyn mening beter niemand kunnen be dienen. Deze zin liet hy echter in zijn toespraak weg. In cafetaria's in Talahassee, de hoofd stad van Florida, hebben zich weer sit- downstakingen van negers voorgedaan. Elf negers, die zich wilden laten bedie nen, maar niets kregen, werden beboet omdat zy weigerden de zaak te verlaten. Ook in andere steden van de zuidelijke staten van de V.S. hebben zich weer dergelijke voorvallen afgespeeld. In Memphis werd een veertigtal negers ge arresteerd, toen zij zich bevonden in openbare bibliotheken voor blanken. Zij werden beschuldigd voor huisvredebreuk. In Orangeburg, Zuid-Carolina, werden vijftien negers tot vijftig dollar boete veroordeeld wegens het verstoren van de orde bij demonstraties tegen discrimina tie in restaurants. Oud-president Truman verklaarde in Louisville, Kentucky, dat particuliere bedrijven hun eigen rechten hebben en kunnen bepalen wat zijn willen. Daar mede toonde hy zich een tegenstander van de actie tegen de rassenscheiding in restaurants. In Cobb County (Georgia) is de Ku- Klux-Klan er met honderd auto's op uitgetrokken om winkeliers en zaken- mensn op te wekken tot het aanbrengen van plakkaten tegen rassen integratie in hun panden. Jacht op zeehond Nog niet gevangen (Speciale berichtgeving) Beerta (Gr.) heeft zaterdagmiddag jacht gemaakt op een zeehond. Het kon dicht bij huis gebeuren en er nam een heel gezelschap aan deel. De zeehond wist echter op zijn eentje aan al zyn belagers te ontkomen. Gewooniyk treft men zeehonden niet in de binnenwateren aan, wel op het Wad. En daar wist een inwoner uit Beerta het vorig jaar de zeehond te vangen. Hy vond het bepaald een ge schikt huisdiertje en nam het mee naar zijn woonplaats. Daar was het natuurlyk gauw bekend. En toen werd de zeehon denvanger van deskundige zyde verze kerd, dat hij in overtreding was. Hy had het dier niet mee mogen nemen. Goede raad was duur en teneinde verdere com plicaties te voorkomen, bracht de jager in het diepste geheim de zeehond naar het Beertsterdiepje. Daar voelde 't zich meteen thuis en het verdween uit het gezicht. De weg naar zee was hem blykbaar te lang, want hy koos domicilie in de Reiderwolderpolder. waar het brakke water hem wel zinde. Lang zamerhand schynt het dier echter ook aan het zoetere water gewend te zyn, want zelfs tot in het dorp Beerta kwam hij terug. Het dier moest echter leven en daar zijn mondkost uit vis bestaat, bleef er van de visstand in het Beertster- diep verder niet veel over. Dit laatste verdroot de vissers natuurlijk en er werd dan ook gezonnen op maatregelen om het dier te verdryven. Maar geen enkele maatregel gelukte en zo werd dan ten einde raad besloten zaterdagmiddag de koe maar eens bij de horens, of beter de zeehond bij de vin nen te pakken. Het idee werd echter gemakkelijker geopperd dan uitgevoerd. Want hoewel men zaterdagmiddag met een groot gezelschap naarstig speurde en .men het dier zelfs eenmaal in het zicht "kreeg, was men niet bij machte de mee gebrachte netten te gebruiken of het dier op andere wijze te pakken. En zo leeft dan nog steeds de zeehond in zyn luilekkerland, lot schade van de sport vissers. EEN KWALIJKE „GRAP" (Speciale berichtgeving) De postale recherche heeft in het postkantoor te Leeuwarden een onder zoek moeten instellen, naar een uit voor de Nederlandsche Bank bestemde post zak vermist pakje, met een bedrag van f 191.000.—Het pakje werd teruggevon den in een bureaulade van een der amb tenaren, die met dc aanwezigheid hier van niet op de hoogte bleek te zyn. Door middel van het nemen van vinger afdrukken. kon men vervolgens vast stellen, dat een der andere personeels leden het pakje met geld hier moest hebben neergelegd. Hij verklaarde by het verhoor, dat hy alleen maar een grap had willen uitha len, en het geld daarom in een la van een collega op een andere afdeling had neergelegd. De officier van Justitie te Leeuwarden, voor wie hy werd voorge leid. heeft hem weer op vrije voeten ge steld. Het is mogelyk dat de man nog disciplinair zal worden gestraft voor zyn in verschillende opzichten zeer gevaar- ïyke „grap". Vijftien doden bij een rebellie in Bolivia Zaterdag heeft zich in de Zuidameri- kaanse staat Bolivia een rebellie voor gedaan, welke geleid werd door de di recteur-generaal van politie en een tweetal officieren. De opstand droeg een rechts karakter. Regeringstroepen slaag den er in de rebellie te onderdrukken, waarbij mensen het leven verloren. In de hoofdstad La Paz werd geruime tijd mortier- en machinegeweervuur ge hoord. Voorzitter NVV heeft het ziekenhuis verlaten De voorzitter van het NVV, de heer D. Roemers, heeft zaterdag na een geslaagde maagoperatie te hebben on dergaan het ziekenhuis verlaten. NATIONALE FEESTDAG EN KONINGINNEDAG VOOR LANDBOUWERS De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap adviseert zowel alle individuele werkgevers als alle combina ties van werkgevers in de agrarische sector op de as. nationale feestdag (donderdag. 5 mei 1960), voor zover het werk zulks toelaat, aan de in hun dienst zynde arbeiders vryaf te geven, met be houd van loon, en deze vrye dag niet in mindering te brengen op de vakantie van de arbeiders. Mocht het bovenstaande voor arbei- ders-veeverzorgers niet geheel doeniyk zyn, dan verwacht de hoofdafdeling, dat in onderling overleg tussen de desbetref fende arbeiders een regeling wordt ge troffen om het noodzakelyke werk te verrichten. Wat de Koninginnedag (zaterdag, 30 april betreft, zij nog opgemerkt, dat deze dag in de CAO s als snipperdag is aangewezen, met dien verstande, dat, indien de bedryfsomstandigheden het verlof op deze dag naar het oordeel van de werkgever niet toelaten, de arbeider aanspraak heeft op het nemen van een vrije dag op een latere datum. Peronisten en communisten Week van terreur in Argentinië verijdeld Volgens officieuze kringen in Buenos Aires had gisteren, acht dagen voor de verkiezingen voor de wetgevende verga dering, een .week van terreur" moeten beginnen, die de Peronisten en de com munisten hadden georganiseerd om de verkiezingen te saboteren. De politie zou tot deze conclusie zyn gekomen na het in beslag nemen van documenten en na de verklaringen van gearresteerden. Na de arrestatie van 23 personen in Mar del Plata zou men hebben kunnen vaststel len, dat de terroristen van plan waren in de komende dagen een goot onder het stadscentrum te gebruiken om explosie ven te plaatsen onder de gebouwen van de leiding der marinebasis. In de omge ving van Buenos Aires zou de politie bommen van zwaar 'kaliber hebben aan getroffen. Zaterdag heeft de politie voor de vier de achtereenvolgende dag actie tegen de terroristen ondernomen. In heel Argen tinië zouden 200 mensen zyn gearres teerd. De communistische party heeft in een verklaring aan de pers de arbeiders uit genodigd by de verkiezingen blanco te stemmen. „De reactionairen duchten een lawine van blanco stembiljetten", zo werd gezegd. (De communisten en Peronisten mo gen geen kandidaten stellen en ook de Peronisten hebben derhalve opgeroepen tot blanco stemmen).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5