RANG Eeuwfeestviering L.D. besloten Auto-trek-duwtocht actie Doe open de zonnige RANG dé vetsnapeutif. vaademslelMuj. OCTERKO Zaterdag Leiden gepasseerd Koninklijke onderscheiding voor J. B. Meuldijk en J. Vogelenzang Vrolijk feest in Schouwburg Nog éénmaal stond de feestviering van ons Blad zulks in verband met het 100-jarig bestaan in het centrum van veler belangstelling. Met Commissarissen en Directie was het personeel, waarbij zich thans ook de correspondenten, agen ten en lopers met hun echtgenoten hadden aangesloten, naar de Schouwburg gekomen, om te genieten van een uitgebreid variétéprogramma, waaraan vele vooraanstaande artiesten hun medewerking verleenden. Na een openingswoord van de direc teur, de heer E. A. E. van Dishoeck, pre senteerde zich Wim lbo als conferen cier. Hy introduceerde telkenmale ieder nummer met een kort praatje. Het „L.D.-Festival", zoals het fraai uitgevoerde programma het noemde, werd ingezet met het van de NCRV wel bekende meisjeskoor „Sweet Sixteen" onder leiding van Lex Karsemeyer, met instrumentale begeleiding van het radio kwintet van Jo Bos. Met gezellige liedjes bracht dit uit 32 meisjes bestaande koor de goede stemming er al direct in. Andere medewerkenden aan het geva rieerde programma waren de bekende chansonnière Conny Stuart, die speciaal met haar Spaanse en Franse liedjes suc ces oogstte, de flegmatieke jongleur Dave Parker, wiens voortreffelijke imitatie van Charley Chaplin grote waardering oogstte, het Hongaarse „springplank"- duo Szögi, het Spaanse danspaar Car men en Rafaël de Lara de meesterlijke imitator Jan Oradi, met wiens Aad van Leeuwen-creatie allen meeleefdèn en de steeds graag gehoorde, bijzonder muzi kale „kleinkunst"-pianist Cor Lemaire, die een potpourri van eigen liedjes ten gehore bracht, terwijl hij mede de zang van Conny Stuart uitstekend begeleidde. Voor en door de Leidse jeugd BONTE AVOND VAN DE L.J.A. Vele jongens en meisjes woonden za terdagavond in het Antoniusclubhuis de bonte avond bij van de stichting Leidse Jeugd Actie. Van 1957 af treden op zo'n wond jeugdverenigingen voor elkaar op. Het doel is nu eens aan nlet-club- leden te laten zien. wat men zoal pres teren kan. Nu we deize avond gezien hebben, kunnen we zeggen, dat er op de Leidse jeugdverenigingen heel veel wordt gedaan, dat het aankijken ten volle waard is. Nadat de voorzitter van de L.J.A., dr. P. L. Schoonheim, de bijeenkomst had eopend, nam conferencier Rien de Reede jr., medewerker van Minjon, het woord. De club Limetz, o.l.v. Joop Koe- voets. speelde pantomime. Vier leden van de Hervormde meisjesclub „De Bijenkorf" zongen enige liedjes. De in houd van deze liefdesliedjes leek ons voor deze jonge meisjes wel iets te hoog regrepen. Clubhuis De Spreeuwpot bracht im provisatie-toneel getiteld: Een sprookje. was het succes van de avond. Deze jongens van tien jaar speelden met groot gemak en vol enthousiasme. Het inhaal was zeer eenvoudig. Er is een boerenjongen, die op de boerderij erg ■«tig is en daarom van de baas de hele iag voor een varken moet zorgen, zodat van de boerderij weg is en geen kat- lokwaad meer kan uithalen. Van een iovenaar krijgt hij een fluit, waardoor hij iedereen om zich heen kan laten iansen. Tevens zal de baas, als hij op 'iem zal schelden, gaan kakelen als een bp. Dit kwam allemaal zo uit. De boerenkapel van K. en G. o.l.v. Rien ie Reede jr.. bracht veel gezelligheid in ie zaal. Iedereen haakte in en deinde aee. Na de pauze zong het duo The green Leaves enige top-songa. zich zelf op de "itaar begeleidend. Tenslotte werd het hele toneel gevuld Bet leden van het jeugdorkest „De hrcht". Ze speelden vijf marsen. De secretaris, de heer H. Zunderman, iankte in zijn slotwoord alle medewer- örs, leiders en leidsters. Onze stadgenoot, de heer W. Dy- ^rman, Lange Vrouwensteeg 12 en vica- te Den Haag, stelt zich thans be- ^pbaar in de Ned. Herv. Kerk - Te Utrecht slaagden voor het di- :'0ma coupeuse; mej. W. J. E. Gal- ard te Leiden en voor costumiëre de ^mes M .A. Jongeleen te Leiderdorp, A. v. d. Mey te Valkenburg en A. de Ruiter te Benthuizen, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Shie On, dr van B. Bavelaar en S. P. Esther, dr van P. de Mooy en A. C. Wlllibrordus Jozef Maria, zn van L. wan der Eist en A. M. Bakker, Leonar ds Jozef Wilhelmus Cornells, zn van L. Zonneveld en C. M. Sosef; Dirk, zn van Koopman en M. van Scherpenzeel, Ge- «dus Antoon, zn van L. M. Hoorn en J. P. Schellekens, Frits, zn van R. Miou- en R. Jansen. OVERLEDEN J. Molenaar, 48 laar echtgen. van C. J. fhoog, G. van Diepen, 3 Jaar, zoon. Ook het kwintet van Jo Bos liet zich apart en met groot succes horen. De bekroning vormde het optreden van de kampioen-goochelaar Fred Kaps, wiens formidabele „trucs" ook nu de grootste bewondering afdwongen. Het was een aardig moment, toen alle meisjes van „Sweet Sixteen" na haar tweede optreden met bloemen gehuldigd werden, evenals Lex Karsemeyer en diens echtgenote, die verschillende lied jes had geschreven. Er heerste de ganse avond een onge dwongen, prettige stemming, waarbij al gemeen het gevoel heerste, dat dit een vrolijk besluit was van een alleszins ge denkwaardig jubileum! BEKENDE PRIMA MERKEN KOUSEN de nieuwste modetinten Ie KEUS NAADLOOS Filiaal: LEIDEN Breestraat 35 Tel. 30768 Bloemen van het L.D. en een kusje van Wim lbo voor Conny Stuart. Verder v.l.n.r. Cor Lemaire, het Hongaarse duo Szögi en het Spaan se danspaar Carmen en Rafaël de Lara. (Foto L.D./Holvast) William Quan Judge herdacht Zondag had de jaarlijkse herdenking plaats van het heengaan van William Quan Judge op 21 maart 1896. Voor hen, die een juist inzicht zoeken in de theo sofische beweging van de 19de eeuw en van betekenis van het werk van de boodschapster H. P. Blavatsky, is ver trouwdheid met de figuur van William Quan Judge onontbeerlijk. Wie was Willem Judge en wat was zyn plaats in de moderne theosofie? Voor het oog van de wereld was hyeen advocaat te New York bekend om zijn heldere adviezen en om zyn onkreuk baarheid. Maar occult gesproken was hy veel meer. Hij was de incarnatie van een vergevorderd Ego, leerling van H. P. Blavatsky, om haar in deze incarnatie te kunnen bijstaan bij het uitdragen van haar boodschap. En hoe schitterend en hoe trouw heeft hij dit gedaan! In zijn boeken en vele artikelen is hij steeds in volle overeenstemming zonder enige tegenspraak met zijn leraar; en hij heeft diens boodschap weergegeven op een wijze, waardoor zij gemakkelijker begrijpelijk werd voor het westerse den ken en dat nog is. Zijn „Oceaan der Theosofie" is de beste inleiding tot het hoofdwerk van H. P. B. de „Geheime Leer". In zijn bundel „Brieven, die mij geholpen hebben" heeft Judge ons op begrijpende en liefderijke wijze aandui dingen gegeven, hoe zich voor het moei lijke pad van leerlingschap voor te be reiden. Het lichamelijke voertuig, dat hy daarbij in deze incarnatie had, was niet berekend op het onvermoeide enthou siasme, de sterke wil en de grote werk kracht van de gebruiker en zodoende was W. Q. Judge maar een kort leven beschoren, waarvan het einde nog ver haast werd door het bedrag van enkele eerzuchtige en afgunstige mede-„theo sofen". Op Lentedag 1896 ontviel hij aan de theosofische beweging, waaraan hij onpersoonlijk en onbaatzuchtig zo ge weldig veel gegeven had en ook nu nog geeft door zijn nagelaten geschriften. Zonder deze geschriften blijft veel in het werk van mevrouw Blavatsky voor de meeste beginners (vooral in het Wes ten) onduidelijk. Dat deel van de theo- Metropols Orkest in Stadsgehoorzaal Vrijdag a.s. treedt onder auspiciën van K. en O, het Metropole Orkest, dat niet alleen in ons land. maar ook buiten onze grenzen grote bekendheid geniet, op in de Stadsgehoorzaal. Onder leiding van Dolf van der Lin den en met medewerking van Elly Im- hof, alt en Tony van Hulst, tenor en gi taar, voert het Metropole Orkest een aantrekkelijk programma uit. Tony van I Hulst zingt moderne songs, o.a. uit „My fair lady", en Elly Imhof negro-spiri- tuals. Het programma vermeldt verder o.a. een selectie uit de beroemde neger opera „Porgy en Bess" van Gershwin en thema's uit de „Rhapsody in Blue" eveneens van Gerhswin. Haagse tentoonstelling van 8 mei naar Leiden De tentoonstelling Huis en Huisraad in de Griekse en Romeinse Oudheid, welke zoals gemeld tot 8 mei a.s. in het Gemeentemuseum in Den Haag ge houden zal worden, komt na die datum naar Leiden, waar zij in het; Rijks museum voor Oudheden te zien zal zijn. Sluiting fifmseizoen Leidse Volkshuis Met de film „In de Stille Oceaan" sloot het Leidse Volkshuis gisteren de reeks voorstellingen op zondagmiddag af. By deze laatste voorstelling in het winter - programma was vrijwel elke leeftijds groep vertegenwoordigd. Met aandacht volgde jong en oud een film, die op har monische wijze onze leergierigheid en drang naar het avontuurlijke bevredigt. Zij, die aan de opstelling en uitwer king van het zondagmiddagprogramma hebben meegewerkt, kunnen met vol doening op een reeks voorstellingen te rugzien. Stampvolle zalen zyn uitzonde ringen. Zolang echter grote groepen van oudere en jongere mensen met gespan nen aandacht naar films van deze kwa liteit komen kijken, moet het winter- programma van het Leidse Volkshuis ge slaagd heten. Hierdoor wordt ook in deze tyd op verantwoorde wijze in een bij velen aanwezige behoefte voorzien. DIACONAAL CONTACT VAN LUTHERSE GEMEENTEN. Zaterdag waren vertegenwoordigers van 7 Lutherse diakonieën in de consis toriekamers der Lutherse Kerk bijeen. Op uitnodiging van de Diaconie der Leidse Lutherse Gemeente waren aan wezig de vertegenwoordigers van Delft, Den Haag, Gouda, Haarlem, Rotterdam en Schiedam Het doel van deze bijeenkomst was een eerste begin om een wat grotere bekend heid met eikaars werk te krijgen en de onderlinge banden wat nauwer aan te halen. Uit de besprekingen bleek, dat ondanks een steeds verder voortschrij dende sociale zekerheid er voor de dia conie toch altijd nog zeer veel werk overblijft. Naast financiële steun is ook hulp op geestelijk gebied van veel belang. Er bestaat een nauwe samenwerking met de diensten van Sociale Zaken der ver schillende gemeenten. Na een uiteenzetting over het werk der diaconie in de verschillende- gemeen ten kwam als volgende punt naar voren de financiële zijde van de diaconie, o.m. hoe komt men aan de inkomsten en hoe is de verhouding tegenover de kerkekas. Uit de discussie bleek dat financiële middelen nog niet voldoende zyn om al het werk, dat men zou wensen te doen, uit te voeren. Opgemerkt werd, dat men het streven van Leiden om dergelyke regionale dia- i conale bijeenkomsten te houden, zeer op prijs stelde; besloten werd in oktober wederom samen te komen. Na een gezamenlijke broodmaaltijd volgde men de Vesper onder leiding van ds. H. J. A. Haan. sofische beweging van 1875, dat zich op zettelijk verre houdt van het werk van Judge, verlaagt de laatste tot een zwaar gehavend beeld. De pogingen van die zijde om dit beeld ook zonder het ont brekende voor te stellen als volwaardig, zijn een mislukking gebleken. Meester en leerling zijn niet te scheiden. Bij de Hofvyver in Den Haag heeft onze stadgenoot, de heer H. A. Korthals, minister van Verkeer en Waterstaat, zaterdagmiddag het startschop gelost voor een wonderlijke tocht van de Residentie via Leiden naar Amsterdam. Zo op het oog nog fris en monter en vol goede moed op de ruim veertig kilo meter, welke men naar Amsterdam nog moet afleggen, kwam het „transport" om circa zeven uur bij de spoorwegover gang in de Herenstraat aan. Wij doelen hier op de jongelui, die voortzeulend met een vehikel, dat in 1928 het levens licht zag, in het kader van de actie „Doe Open" een voettocht maakten naar de hoofdstad. „Miss Trek" zat aan het stuur, wier taak evenwel beperkt bleef tot het zo nu en dan aanvuren van haar begeleiders. „Miss Trek" is mej. Leni v. d. Gevel, een lyceïste uit de vijfde klas die op het idee kwam, dat de actie „Doe Open" wel een spectaculaire reclame-mars kon ge bruiken. Zij was zo verstandig alléén maar jongens voor haar escorte uit te zoeken, want dit bezorgde haar een vrij plaats in het wagentje, terwijl haar vrienden: de Leidse eerste-jaarsstudent Charles Vlek, de free-lance journalist Vincent Monnikendam, Frits de Blauw en Wil van Ede van der Plas, student aan de katholieke sociale academie te Den Haag, de taak van trekkers, c.q. duwers op zich namen. De weg was zwaar, maar het doel goed; men hoopte immers op deze wijze geld bijeen te brengen voor de actie „Doe Open", die hulp biedt aan de bewoners van de vluchtelingenkampen „Friedrichsfeld" en „Ohmstede". Ten bate van de actie Doe Open" voor de vluchtelingen, trekken en duwen vier man een auto uit 1928 naar de hoofdstad om het „wereld record autoduwen" te vestigen. In Voorschoten werden zij met muziek ontvangen en ook in Leiden ging de passage niet onopgemerk voorbij. Aan de overweg Herenstraat stond „Jong K. en G." gereed om de stoet van muzikaal escorte te voorzien. Bovendien voegden zich daarbij leerlingen van de Meisjes- HBS, die sleuteltjes voor het goede doel verkochten. De merkwaardige optocht trok veel bekijks. By de spoorwegbomen geraakte men even met het drukke ver keer m de knel, maar dank zij de goede zorgen van de Leidse politie kon de stoet zonder gevaar spoedig haar weg ver volgen. Gisteravond reden zy Lisse bin nen. In de loop van de zondagmorgen bereikten zy de hoofdstad. 1 \l Veertig jaar bij Van Hoekens Houthandel Het personeel van Van Hoekens Houthandel aan de Waard te Leiden beëindigde het werk zaterdagmorgen al vry vroeg, want om kwart voor elf werden allen in de kantine verwacht, waar een tweetal jubilarissen, die beiden veertig jaar aan het bedrijf zijn verbonden, zouden worden gehuldigd. Het waren J. B. Meuldijk, werkbars van de expeditie en de afladerij, en J. Vogelenzang, baas van de zagery en d" De eigenaar, de heer P. J. van Hoeken van 's-Gravenpolder, wees in een harte lijke toespraak op het werk van Meul dijk en Vogelenzang. Eerstgenoemde, een geboren Rozenburger, was eerst hulp-aflader, daarna aflader en toen werkbaas van de expeditie. Getrouwd met een Katwykse, bleef hij in deze plaats wonen, tot de evacuatie hem naar Leiden bracht, waar hy in de na bijheid van het bedryf een woning kreeg. De heer Van Hoeken noemde hem een voorbeeld van trouw en toewij ding. De tweede jubilaris, de heer Vo gelenzang, kan blij zyn dat hy dit jubi leum in eigen kring mag vieren, want na een langdurige ziekte is hy nog niet i helemaal de oude. De heer Van Hoeken Bridgeclub VOG Uitslag parencompetitie 2e ronde: Zwart: 1. HuysCancrinus 170 (42. Schalks—Beyer 168 (5); 3. dames Stig- terv. d. Ende 163 (3 4. mevr. Tielke- meyerOudshoorn 161 (2); 5. mevr. Aukesv. d. Staay 152 (1); 6. v. Dieren- Slegtenhorst 150 <9); 7. Epskamp Gans 149 (6)8. hr. en mevr. Brakel 136 (14); 9. TjalkensWakka 134 (7); 10. Cramar-v. d. Mark 129 (8); 11. Nie- vaart—Jansen 128 (13) 12. Vogelenzang Oudshoom 118 (10); 13. hr. en mevr. Raar 114 (11); 14. SchoutenGoedraad 78 (15); 15. Eling—Mekel 66 (12). Groen: 1. hr. en mevr. Jasper 186 (2); 2. Raar—Poldervaart 178 (1); 3. Lagas— v. Dijk 149 (7)4. dames Broekhuis- Bik 143 (5)5. dames BosschaTuk 142 (13); 6. WendtWagemans 140 (15); 7. De RuyterKoole 139 (3-4)8. v. Oyen v. Gelder 138 (8); hr. en mevr. Rodri- gues 135 (3-4); 10. hr. en mevr. Adama 134 (6); 11. hr. en mevr. v. Gelderen 133 (9); 12. hr. en mevr. Boom 128 (10); 13. mevr. Crama—Kruizinga 107 (11); 14. hr. en mevr. Kooiker 87 (12)15. dames Gottmer—Geene 77 (14). Rood: 1. hr. en mevr. Smit 162 (2); 2. SchilthuizenBelt 161 (1); 3. hr. en mevr. Caro 157 (11-12); 4. dames Bru- neev. d. Mey 155 (5); 5. hr. en mevr. Raar 154 <3>: 6. Den DaasGronkow 152 <101: 7 hr en inevr. Boogaard 148 '6); 8. hr en nvvr Morree 139 (13); 9. Kettenis S*v?.?k 139 <4); 10. Dofferhof— Miggels 135 <7>: 11. Nieuwland-Veerman 135 (8-9); 12. VersteegVersteeg 132 (8-9); 13. Gottmer—Verhoekx 125 (14); Tijdens de huldiging. V.l.n.r. de heer J. B. Meuldijk, de heer J. P. van Hoeken van 's Gravenpolder. - mevr. Vogelenzang speldt haar echtgenoot de Koninklijke onder scheiding op - en wethouder S. Menken. overhandigde beiden het vererend ge tuigschrift van de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel en een enve loppe met inhoud. Wethouder S. Menken, die namens het gemeentebestuur sprak, achtte een veer tigjarig jubileum niet alleen van be lang voor een bedryf, maar ook voor de stad. Het deed hem genoegen te kunnen meedelen, dat beide jubilarissen waren onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hy verzocht de echtge noten deze onderscheiding op te spelden. Namens de personeelsvereniging bood de heer Ph. Wetting een enveloppe met inhoud aan. De heer J. Peerenboom, procuratiehouder, sprak namens de ju bilarissen een dankwoord. LEIDERDORP BIRGERLIJKE STAND Geboren: Johanna KI., dr van J. ten Haken en W. van den Kommer. Johanna A., dr van G. Dompeling en A. W. Vegt, Jacoba E.. dr van A. de Graaf en N. Vro- mans. Ondertrouwd: C. Borreman, 23 Jaar en J. Bethlehem. 21 Jaar. 14. Planje—Planje 121 (11-12). Tussen haakjes de totaalstand. CABARETAVOND R.M.M. In de recreatiezaal van de H.C.W. hield de personeelsvereniging van de Rijnlandse Metaalbescherming Maat schappy zaterdag een cabaretavond. Na een woord van welkom van de voorzitter, de heer T. Honsbeek, werd onder leiding van de conferencier, de heer Van Haar, een vrolyk en gevarieerd programma van zang, muziek en schets jes over het voetlicht gebracht, waarmee allen zich kostelijk amuseerden. Na af loop was er gelegenheid tot het maken van een dansje .waarby de Willa's d" dansmuziek verzorgden. Opgericht 1 maart 1860 Maandag 21 maart 1960 Tweede blad no. 30005

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3