Bonn verbaasd over een uitlating van Adenauer Ondanks langdurige besprekingen: situatie bouwconflict ongewijzigd Beide partijen houden zich vast aan eenmaal ingenomen standpunt WEERBERICHT SOVJETRUSSISCH VOORSTEL INZAKE KERNWAPENPROEVEN STAKING VERDER UITGEBREID Prijsbeschikking wordt verwacht Mogelijkheid van praten met de Oostduitsers opengelaten Meningen in Washington zijn verdeeld Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 21 MAART 1960 No. 30003 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Uitputtend overleg tussen drie ministers, werkgevers en werknemers heeft zaterdag de oplossing van het bouwconflict geen stap nader kunnen brengen. Zaterdagmorgen om elf uur kwam men in het departement van Economische Zaken aan de Bezuidenhoutseweg te Den Haag voor de eerste maal bijeen. Omstreeks half twee werd de vergadering ge schorst. Anderhalf uur later schaarde men zich weer rond de tafel. Deze bespreking duurde tot half zes. Maar deze vijf uur praten hebben in feite niets aan de bestaande situatie kunnen veranderen. De in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf verenigde aannemers zijn en blijven niet bereid mede te werken aan welke oplossing ook, zolang hieraan de voorwaarde is verbonden, dat afstand wordt gedaan van de contractuele bepalingen met betrekking tot het doorberekenen van de verhoogde lonen voor de lopende werken. De basis voor verder overleg valt daardoor weg. Want de regering houdt juist wel onwrikbaar vast aan die voorwaarde. COMMUNIQUE De rechtstreeks bij het bouwconflict betrokken ministers zijn vanmorgen voor een bes-preking bijeengekomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat minister De Pous na afloop van dit overleg vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers weer zal uit nodigen voor een bijeenkomst. Na deze uitgebreide oriëntatie wordt dan een beslissing verwacht om het einde van de staking te forceren. In kringen, welke als de best-geïn formeerde mogen worden beschouwd, neemt men aan, dat deze beslissing zal gaan in de richting van een prijs beschikking. Komt het inderdaad zover, dan hoopt men, dat de regeling in een zodanige vorm wordt gegoten, dat niet bij voorbaat de mogelijkheid wordt uitgesloten, dat op den duur beide par tijen op basis van vrijwilligheid en overleg tot overeenstemming zullen geraken. Aan het gesprek van zaterdag werd van regeringszijde deelgenomen door de ministers J. W. de Pous (Economische Zaken), mr. dr. Ch. J. M. A. Rooy (So ciale Zaken) en mr. E. H. Toxopeus (Justitie a.i.). Namens de werkgevers organisaties waren aanwezig: mr. P. A. H. de Graaff (Gentr. Sociaal Werkge vers Verbond). H. J .de Koster (Nea Verbond van Werkgevers)A. Borst Fzn. (Prot. Chr. Werkgevers) en mr. Van Thiel (Alg. Kath. Werkgeversvereniging) De vakcentrales werden vertegenwoor digd door de voorzitter J. W. F. van Tilburg (N.V.V.), C. J. van Mastrigr, (C.N.V.) en J. A. Middelhuis (K.A.B Van de zijde van de regering werd hierbij mededeling gedaan van de ont wikkelingen, die zich gedurende de af gelopen dagen rond het conflict hadden voltrokken, waarna een gedachtewisse ling over deze ontwikkelingen heeft plaatsgevonden. Droog weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Bewolkt, maar ook enkele opklarin gen. Droog weer. Matige oostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vries punt, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.16 uur). 22 MAART Zon op: 6.39 uur onder: 18.56 uur. Maan op: 4.00 uur; onder: 13.26 uur Hoogwater te Katwijk te 10.58 en 23.55 u. Laagwater te 6.00 en 19.03 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, Omstreeks half vier zaterdagmiddag kwam de Raad van Bestuur Bouwbc drijf in spoedvergadering bijeen Om vijf uur was deze bijeenkomst afgelopen en werd het volgende communiqué ver strekt „Het heden gehouden overleg tus sen de minister van Economische Zaken en de voorzitters der centrale organisaties van werkgevers en werk nemers heeft voor de Raad van Be stuur Bouwbedrijf geen enkel nieuw gezichtspunt opgeleverd. Niettegen staande de druk. welke ook hedei' weer op de Raad van Bestuur Bouw bedrijf werd uitgeoefend, zonder dat hierbij nieuwe argumenten werden aangevoerd, blijft de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, mede gesteund door een stroom van telegrammen uit de afdelingen van de betrokken werk geversorganisaties, op het standpunt staan dat de aannemers niet vrijwil lig afstand kunnen doen van huis eenmaal verkregen contractuele rech ten. Alleen op basis van handhaving van die rechten is de Raad van Be stuur Bouwbedrijf bereid het advies van de president van de Haagse rechtbank op te volgen". NAKOMEN Maar welke beslissing de regering ook zal nemen, de aannemers zullen er zich bij neerleggen. ,,Wij wachten nu rustig en gelaten af, wat de regering ons op legt en we zullen, dat zonder enige com plicatie nakomen", zo deelde de heer J. Dura Dzn.. voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf mede. Mocht het echter tot een bindende loonregeling komen dan hoopte hij wel. dat de bedragen daarvan dezelfde zui len zijn als die van de CAO. die onder normale omstandigheden op 1 maart zou zijn ingegaan. De aaimemers zijn iede re dag bereid die bedragen te betalen als het werk hervat wordt. Gevraagd naar zijn mening over een eventuele prijzenbeschikking ant woordde de heer Dura, aan te nemen, dat zo'n beschikking op rechtvaardig heidsgronden zal berusten. Daar heb ben we toch een regering voor", zo zei hij. Als er aannemers zouden zijn die te veel verdienen, dan zullen deze het te veel verdiende moeten afstaan, zo zei de heer Dura, die eraan toevoegde bereid te zijn te laten controleren of er inderdaad zulke aannemers zijn. Uitdrukkelijk bleef de heer Dura echter stellen dat de regering ten on rechte wil ingrijpen in bestaande con tracten". De regering zou eigenlijk te gen ons mpeten procederen", zo zei hij Niemand denkt volgens hem aan de duizenden kleine ondernemers, die Uit sluitend in loonarbeid werk verrichten zoals b.v. het leggen van dwarsliggers voor de Spoorwegen, onderhoud van do kanalen en waterwegen voor rijkswa terstaat e.d., en die allen jaarcontrac ten hebben en afstand zullen moeten doen van de risicoregeling in die con tracten. UITBREIDING Inmiddels heeft de stakingsleiding in Utrecht een uitbreiding van de staking gelast. Met ingang van vandaag zou In het ministerie van Economische Zaken in Den Haag hebben de mi nisters van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus (tweede van links), van Economische Zaken, J. W. de Pous derde van links) en van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr. dr. Chr. J. M. A. Rooy vierde van linkszaterdag overleg gepleegd met de vier centrale werk geversorganisaties en de werkne mersvakcentrales. Een overzicht van de besprekingen, welke geen tastbaar resultaat opleverden. Bejaard echtpaar omgekomen (Speciale berichtgeving) Gisteravond omstreeks kwart over tien had op de Ilaaksbergseweg, te Neede, nabij de grens van Haagsbergen, een ernstig verkeersongeval plaats, waarby de 74-jarige J. If. ter Braak en zijn 68- jarige vrouw H. M. Braak-Bolstcr. beide uit Haaksbergen, het leven verloren. De man en de vrouw, die een bezoek aan hun dochter in Haaksbergen hadden gebracht, waren juist uit de bus van de Gelderse Tramwegen gestapt. Toen zij achter de inmiddels weer verder in de richting Neede rijdende bus de straat wilden oversteken om een zandweg naar hun boerderij in te slaan, werden zij ge schept door een uit de richting Neede naderende personenauto uit Haaksber gen. De vrouw moet op slag dood zyn geweest. De man werd zwaar gewond naar het r.-k. ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar hy kort na aankomst is overleden. Vliegongelukken in Columbia: 44 doden In Columbia zyn zaterdag 38 personen by een vliegtuigongeluk om het leven gekomen: een tweemotorig toestel van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij S.A.M. van het type Curtis, dat van het eiland San Andres op weg was naar Medellin, stortte ten noorden van laatst genoemde stad neer, waardoor van de 45 inzittenden er 38 het leven verloren. Van de zeven mensen, die het ongeluk overleefden, hebben er vijf verwondingen opgelopen. Alle inzittenden waren Columbianen. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door het feit, dat het wrak terecht was gekomen in een moerassig gebied, dat door zware regenval werd getroffen. Bij een ander vliegtuigongeluk, in het oosten van Columbia, kwamen zes men sen om het leven. Tenslotte kostte een botsing tussen twee autobussen bij Las Mesitas, 55 km ten zuidwesten van de Columbiaanse hoofdstad Bogota, aan zestien mensen het leven. ook gestaakt worden op bouwobjecten in Gorinchem. Dordrecht. Zwijndrecht, Deventer. Alkmaar. Gouda en Roosen daal. Voorts lag het in de bedoeling om in enkele delen van het land enkele be langrijke wegenbouwobjecten „lam te leggen". Bij de stakingsobjecten wordt ook betrokken de kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen. Voor zover men de toestand omstreeks het middaguur kon overzien hebben de bouwvakarbeiders in de genoemde plaat sen veelal het stakingsparool rustig en gedisciplineerd opgevolgd. De ongeor ganiseerden volgden bijna overal net voorbeeld van hun georganiseerde co! lega's. hoewel zij het veel moeilijker hebben in de stakingsperiode. In Haarlem zijn zaterdagmiddag on geveer 350 ongeorganiseerde bouwvak stakers bijeen geweest in gebouw Sint Bavo om hun ontevredenheid uit te spreken over de lage uitkeringen, welke zij ontvangen. 'Besloten werd een telegram te zen den aan het centraal stakingscomilé te Utrecht met het verzoek de uitkering met ongeveer 20 gulden per week te ver hogen. Morgen zal men opnieuw bijeen komen om de dan ontstane toestand te bespreken. Men verwacht dan ant woord uit Utrecht te hebben ontvangen. „Belangrijke hulp" voor Israël De leiders in Londen en Washing ton hebben mij beloofd, dat zij Israël op politiek en economisch gebied, alsmede op andere terrei nen belangrijke hulp zullen ver lenen, zo heeft premier Ben Goerion in Londen meegedeeld aan de hoofdredacteur van het in Tel Aviv verschijnende blad „Jedioth Aharonoth", die hem op zijn reis naar de V.S. en Engeland verge zelt. „Ik kan niet zeggen, welke beloften zij mij gedaan hebben op deze andere gebieden", aldus de Israëlische premier, die verklaarde „zeer tevreden" te zijn over de be- sprekinqen, welke hij te Washing ton heeft gevoerd. Het Britse zondagsblad „The Observer" schreef uit kringen, die in nauw contact met het Foreign Office en het Britse ministerie van Defensie staan, verno men te hebben, dat Engeland overweegt „nieuwe wapens, waaronder luchtdoel wapens" aan Israël te leveren. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen noemde dit bericht echter „ongegrond". Alles wat over deze kwestie wordt geschreven achtte hij „zuiver speculatief" Hij her innerde er aan. dat de Britse regering het niet in het openbaar belang acht. bekend te maken of buitenlandse rege ringen verzoeken doen om wapenleve- ran. The Observer merkte op, dat Engeland een zeker evenwicht in het Midden- Oosten wil handhaven. Nu zou het nodig zijn, de hulp aan Israël te vergro ten. Dit land zou met name een groter aantal straalvliegtuigen nodig hebben, „ingeval de levering van Franse super - Mystères onvoldoende zou blijken te zijn". Bovendien zou Engeland eventueel luchtdoelraketten van het type Firestreak kunnen leveren, die beter zouden zijn dan de Amerikaanse Sidewinders. „On getwijfeld dacht de (Britse) regering aan deze raketten, toen Robert Allen van het Foreign Office vorige week weigerde aan de Lagerhuisafgevaardigde Dingle Foot de verzekering te geven, dat Groot-Brittannië geen raketten aan Israël zal leveren", aldus The Observer. (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw heeft een uitlating van Bondskanselier Adenauer, gedaan tijdens zijn reis door de Verenigde Staten, opzien gebaard in Bonn. Ditmaal gaat het om zijn verklaring op een persconferentie voor dc televisie in Amerika: „Het is niet waarschijnlijk, dat het nog eens tot gesprekken tussen Bonn en Oost-Berlijn (de hoofdstad van communis tisch Oost-Duitsland) zal komen, maar toch zou ik ter andere zijde die mogelijkheid niet volledig willen uitschakelen". Wanneer, zo ging Adenauer verder, op een dag de Duitse hereniging naderbij komt, dan zou een punt bereikt kunnen worden waarop zulke gesprekken mogelijk kunnen zijn. Adenauers eigen partij, de CDU CSU haastte zich het afgelopen weekeinde deze verklaring van nader com mentaar te voorzien. De CDU-vvoordvoerders brachten haar in ver band met oude Westelijke voorstellen ter oplossing van het probleem Duitsland. Men kan, zo zegt Adenauers rtij verder, de aanduiding van de Bondskanselier slechts zó begrijpen, dat in Oost-Duitsland nog wel eens een regime kan ontstaan, dat Bonn voor meer democratisch dan het huidige houdt. onder meer in de vorming van een poli tieke al-Duitse commissie, waarin even veel Oost- als Westduitsers zitting zou den moeten hebben. Eveneens paritair samengestelde commissies zouden moe ten beraadslagen over de economische eenwording en voorts zou een paritaire parlementaire raad in het leven moetea worden geroepen. De vice-voorzitter van de SPD, Wehner, van wie dit plan af komstig zou zijn geweest, kwam er zelf in het SPD-partijorgaan Vorwarts vori ge week openlijk van terug. Het is ver ouderd, constateerde hij. In werkelijk heid, zo is gebleken, was het plan voor de tegenstanders van de SPD een voort durend doelwit van allerlei aanvallen, in het bijzonder omdat er in werd gespro ken over een gesprek met het Oostduitse communistische regime. Socialisten lieten zich niet onbetuigd Maar de socialistische oppositiepartij, de SPD, sprong zaterdagavond met gre tigheid op Adenauers uitlating af. Hij heeft, aldus de SPD, niet gezegd onder welke omstandigheden het tot gesprek ken met Oost-Duitsland zou kunnen ko men. Dat Adenauer in het algemeen dergelijke gesprekken voor mogelijk houdt toont, aldus de SPD, dat hij heeft moeten erkennen in welke onmogelijke situatie hij met zijn herenigingspolitiek is gekomen. De SPD-ers zyn zo gauw op Ade nauers verklaring gesprongen, omdat zy zelf vorige week juist officieel „afscheid" hebben genomen van hun totaal ver guisde Duitsland-plan. Dit plan voorzag Dr. IV. Drees, minister van Staat, is gisteren met zijn echtgenote naar Israël gevlogen ,waar hij veertien dagen de gast zal zijn van de rege ring. Op Schiphol genoten zijn kleinkinderen van de levendige aan blik van de luchthaven. Voordelen, maar ook ™«if.op de .e „,et grote risico's (Van onze correspondent in Washington) De Sovjet-Unie heeft een knuppel in het Westerse hoenderhok ge gooid door zich te Genève akkoord te verklaren met een verdrag, waarbij de controleerbare grote kernexplosies in de ban zouden worden gedaan. De Russen stelden hierbij de voorwaarde, dat tevens een moratorium tot stand zou komen, waarbij de mogendheden op hun erewoord zouden beloven geen oncontroleerbare kleine on dergrondse kernexplosies (met een kracht van 4.75 of minder) te be werkstelligen. Gezamenlijk zouden de mogendheden studies moeten ondernemen teneinde de contro leerbaarheid te beproeven van de kleine ondergrondse ontploffingen. Over de tijdsduur van dergelijke studies lieten de Russen zich helaas niet uit. Het Russische voorstel heeft stellig veel aantrekkelijks: het opent de kans op een gecontroleerd verbod van grote kernexplosies. Over de belangrijke vraag van het aantal geoorloofde inspecties ter plaatse (nadat een seismograaf de ver denking heeft doen ontstaan) moet men het nog eens worden, doch een akkoord worden opgelost. Komt men zover dan zou de Sovjet- Unie voor het eerst internationale in- spectiegroepen op haar grondgebied toe laten. Zulke groepen zouden uiteraard ook in Engeland en de Verenigde Staten gestationeerd moeten worden, maar voor de Russen, die deze inspectie meestal als „spionage" betitelden, zou dit een con cessie van belang zijn. Eindelijk zou men een kans krijgen een inspectie-systeem in te stellen en dit zou een precedent kunnen zijn voor een nog veel belang rijker inspectie, die nodig zou zijn indien men ooit vorderingen met de ontwape ning zou maken. Het Russische voorstel heeft dus diverse goede zyden. Niettemin valt te voorzien, dat velen te Washington verzet zullen aantekenen tegen deze suggestie. De Amerikanen zijn, gelyk bekend, van plan een serie ondergrondse kernexplo sies te houden. De Amerikaanse Com missie voor de Atoomenergie alsmede het departement van Defensie achten deze explosies belangrijk om de ladingen te beproeven voor de duikbootraket Polaris, voor de nieuwe intercontinentale raket „Minuteman" en voor antiraket „Zeus". Die ontploffingen zouden slechts door kunnen gaan indien de Amerika nen zouden weigeren het moratorium te aanvaarden, dat de Russen thans hebben voorgesteld. De tegenstanders van Ruslands plan betogen, dat het riskant is de Sovjet- Unie op erewoord te geloven. In Wash ington bespeurt men echter ook een zeker enthousiasme voor het jongste Russische voorstel en het is nog niet te voorzien, hoe de meningsverschillen in de Amerikaanse regering zullen kunnen Reis zonder succes? Thans laat Adenauer eenzelfde moge lijkheid open! De politieke situatie in Bonn wordt er daardoor zeker niet door zichtiger door. Integendeel, Adenauers uitlatingen én ten aanzien van een aparte volksstemming in Berlijn én ten aanzien van een mogelyk gesprek met „een" Oostduits regime zaaien hier ver warring. Men krijgt hier de indruk - mede door het feit dat de Bondskanse lier er zeker niet in is geslaagd Eisen hower en Her ter zijn Berlynse ideeën omtrent Berlijn en het onveranderlijk vasthouden aan de status quo op te dringen - dat Adenauers reis naar Washington nu juist niet tot zyn suc cesvolste buitenlandse ondernemingen behoort! Integendeel, enig belangrijk politiek succes dat van invloed kan zyn op de Westelijke houding op de aanstaande topconferentie zou hem tot dusver niet ten deel zijn gevallen. Pessimisten zeg gen hier zelfs: „Adenauers invloed op de Amerikaanse koers is geringer dan ooit en toont aan welk een steun Bonn in Washington mist sedert de dood van Dulles". Soekarno zal nieuw Parlement benoemen Masjoemi uitgeschakeld President Soekarno heeft zaterdag in Djakarta verklaard dat Indonesië een nieuw parlement van politici en verte genwoordigers van „functionele groe pen" w.o. de strijdkrachten, zal krijgen. Hij verklaarde dit by zijn terugkeer van besprekingen op Bali met leider van drie van de vier grote politieke partijen in Indonesië, nl. de communistische party, en de orthodox mohammedaanse Nah- datoel Oelama. De gematigde moham medaanse Masjoemi (waarvan enige leiders betrokken zyn geweest by de rebellie op Sumatra in 1958) was niet uitgenodigd. De president die onlangs het eerste gekozen parlement van Indonesië ont bond omdat het niet met de regering wilde samenwerken, verklaarde dat het nieuwe parlement er een van „weder zijdse bijstand" zal zijn. Voorts zal Soe karno een gemengd comité voor de vor ming van een nationaal front (een mas sale politieke beweging onder zijn lei ding) instellen. Hij zal de leden van dit comité kiezen uit de politieke partyen en functionele groepen, de regering, de opperste adviesraad en het nationale front voor de bevrijding van West Irian (Ned. Nieuw-Guinea) zo zei hij. Op het vliegveld van Djakarta waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen. De president wandelde van het vlieg tuig (een in Rusland gebouwd toestel) naar het ontvangstgebouw van het vliegveld tussen een dubbele haag van militairen die met machinepistolen wa ren uitgerust. Tsjoe En-lai gaat naar Nieuw-Delhi Premier Nehroe van India heeft van daag bekendgemaakt, dat premier Tjsoe En-lai van communistische China van 19 tot 25 april een bezoek aan Nieuw- Delhi zal brengen. Zoals bekend heeft Tsjoe En-lai de vorige maand een uit nodiging van Nehroe aanvaard, om naar Nieuw Delhi te komen voor een bespre king over het grensgeschil tussen China cn India.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1