SPOEDIG INGRIJPEN VAN DE REGERING WORDT VERWACHT De Gaulle's weigering werkt als bomexplosie ERVAREN AUTOSPUITERS WEERBERICHT PARTIJEN WIJKEN GEEN DUIMBREED Prijsvoorschriften met bindende loonregeling of speciaal wetje FLIM Beslissing over Guinea door de Westduitse regering uitgesteld Ondanks de onbevredigende antwoorden.. Parlementaire stelsel ivanhelt in feite op zijn laatste benen Carrosseriebedrijf Jongman Salon P. H. Koevoets Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 MAART 1960 No. 30004 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vanmorgen om elf uur heeft minister J. W. de Pous van Economi sche Zaken de voorzitters van de vier centrale werkgeversorganisaties en die van de drie werknemersvakcentrales ontvangen. Voor een bespreking over het bouwconflict", heet het officieel. Ingewijden in Den Haag durven echter geen nuttig effect van deze bijeenkomst meer te verwachten. Zij zien deze bespreking meer als een hoffelijkheidsgebaar van de minister tegenover de voorzitters van de werknemersorganisaties, die van den beginne af hun bereidheid hebben getoond om mede te werken aan een oplossing van de moeilijkheden. Zij zouden nu zelf kunnen constateren, hoe onwrikbaar de stand punten van regering en aannemers tegenover elkaar staan. Zij zouden worden ingelicht over de situatie op een moment, dat de regering vreest op zeer korte termijn te moeten overgaan tot maatregelen, die zij slechts ongaarne neemt n.l. het afkondigen van bindende regelingen. Voor wie geldt nu suggestie rechter? Gisteren werd door de Raad van Be stuur Bouwbedrijf een mededeling ver strekt, waarin werd gesteld, dat „de minister niettegenstaande de sugges tie van de president van de Haagse rechtbank in zijn uitspraak in het kort geding tegen de overheid de eis bleef stellen, dat ce maividuele aannemers voor hun onderhanden zijnde werken volledig afstand moeten doen van hun contractueel verkregen recht op verre kening. De Raad van Bestuur Bouwbe drijf is echter niet bereid dit laatste zijn leden te adviseren". De voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. P. A. Nelissen heeft dit stand punt van de aannemers nog eens na drukkelijk onderstreept in een gesprek van een uur, dat hij gistermiddag in het departement van Economische Za ken heeft gevoerd met de ministers De Pous en Toxopeus, de laatste als minis ter van Justitie ad interim. De beide bewindslieden wilden het standpunt van de aannemers nog eens duidelijk geformuleerd hebben om van daag in de wekelijkse vergadering van MINISTER DE POUS buigen of breken PHILIPS TELEVISIE v.a. f 725.—. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Lichte vorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: De komende nacht zal In ons land de temperatuur op vele plaatsen tot bene den het vriespunt dalen. Ongeveer 5 graden vorst in het noordoosten van het land behoort niet tot de onmogelijk heden. Morgen zal de temperatuur ten gevolge van zonneschijn echter tot iets hogere waarden kunnen oplopen dan vandaag. Het blijft droog weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 MAART Zon op: 6.44 uur onder: 18.53 uur. Maan op: 2.16 uur; onder: 11.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.12 uur en 20.46 uur. Laagwater te 3.37 uur en 16.12 uur. (21/3: hoogwater te 9.20 en 22.11 uur, laagwater te 4.36 uur en 17.22 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Bijvoegsel. de ministerraad goed beslagen ten ijs te kunnen komen. KNELPUNT De aannemers immers betwisten de Staat het recht te eisen, dat de aanne mers zullen verklaren de in de nieuwe CAO overeengekomen loonsverhoging niet door te berekenen op de lopende werken. Zij overwegen daarover een uit spraak van de gewone rechter uit te lok ken. En zij willen die aanvullende ver klaring alleen ondertekenen, wanneer daaraan een bindende voorwaarde wordt toegevoegd, die hun het recht geeft om, indien de rechter de Staat in het onge lijk zou stellen, alsnog door te bereke nen en het bedrag van die doorbereke ning terug te vorderen van hun op drachtgevers. De regering daarentegen wenst on voorwaardelijke tekening van het aan vullende contract. Zij betwist de aan nemers niet het recht een uitspraak van de rechter uit te lokken. Doorbereke ning past echter niet in haar loon- en preysbeleid en daarom wil zij dat, mocht het tot een voor haar ongunstige rech terlijke uitspraak komen, het bedrag van die doorberekening niet op de op drachtgevers, maar op haar, de regering zelf, verhaald wordt. GEEN DUIMBREED Geen van beide partijen wenst echter een duimbreed van haar standpunt af te wijken. De aannemers weigeren te tekenen, omdat hun juridische adviseurs hebben verklaard, dat zy hierdoor het recht zouden verliezen een proces te be ginnen tegen de Staat. De juridische adviseurs, die de rege ring hierover raadpleegde, waren een tegenovergestelde mening toegedaan. Onder hen zijn de directeur Ordenings vraagstukken van het ministerie van Economische Zaken, mr. J. C. van Al phen de Veer, de landsadvocaat en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. De regering beraadt zich er nu over wat haar te doen staat als de situatie zo blijft. Als mogelijkheid wordt gezien het uitvaardigen van een op de Prys- opdrijvings- en Hamsterwet gebaseerd prijsvoorschrift, tezamen met een bin dende loonregeling. In regeringskringen meent men, dat deze wet voor het on derhavige geval wel toepassing zou kun nen vinden. Maar mochten er toch bezwaren tegen bestaan, zou als alternatief gedacht kunnen worden aan een speciaal wetje. Verondersteld wordt, dat zo'n wetje, ook gezien de wijze, waarop de Tweede Ka mer zich al over het conflict heeft uit gesproken, zeer spoedig, zo nodig binnen tien dagen, in het Staatsblad zou kun nen bereiken. In regeringskringen heeft men zich overigens verbaasd over de uitlating van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf inzake het regeringsstandpunt. „Niet tegenstaande de uitspraak van de rech ter", zo merkten de aannemers daarbij op. In regeringskringen wijst men er echter op, dat de suggestie van de Haagse rechter om de voorwaarden van het College van Rijksbemiddelaars te accepteren onder protest en onder voor behoud van alle rechten, was gericht tot de aannemers. En in regeringskringen wordt dit een zeer wijze sugggestie ge acht. Vooruitgang bij het overleg in Genève De tien-mogendhedenconferentie te Genève over ontwapening heeft bevre digende voortgang gemaakt, aldus werd gisteren van Westelijke zijde vernomen De bijeenkomsten vinden plaats in een goede sfeer. Het eerste stadium, dat van verklarin gen over de politiek, is gisteren gesloten en maandag wordt een begin gemaakt met onderhandelingen. De Westelijke groep de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en Italië heeft toegezegd te zullen antwoorden op zeven vragen van communistische zijde. Geen bewijs voor bom bij vliegongeluk Het onderzoek naar de ramp met de Lockheed Electra van de Northwest Airlines, die donderdagavond in de om geving van Tell City in Indiana neer stortte. heeft totdusver geen bewijs op geleverd, dat er aan boord van het toes tel een bom was geplaatst, zo heeft het Amerikaanse Bureau voor de burger luchtvaart bekendgemaakt. Zoals ge meld ontplofte het toestel in de lucht, waardoor de wrakstukken over een groot gebied verspreid terechtkwamen. De lichamen van de 57 passagiers en de zes leden der bemanning werden onher kenbaar verminkt. Men gaat voort met het onderzoeken van alle mogelijkheden, waaronder die van een bomaanslag: o.a. zullen de ver zekeringspolissen van alle inzittenden worden onderzocht. De anonieme telefo nische waarschuwing, die een half uur nadat de Electra van het vliegveld Chi cago naar Miami was vertrokken werd ontvangen en waarin werd gezegd dat er zich aan boord van een vliegtuig een bom bevond, wordt door de politie als een kwalijke „grap" beschouwd. Het ongeluk is het derde dat in ver loop van dertien maanden een Electra overkomen is. De subcommissie voor luchtvaart van de Amerikaanse Senaat is al bezig met een onderzoek naar een aantal andere geheimzinnige vliegtuig ongelukken de zich de laatste tijd heb ben voorgedaan en die veroorzaakt zouden kunnen zijn door bomexplosies. Soelcarno's wereldreis President Soekarno zal op zijn we reldreis, die de volgende maand begint, ook bezoeken brengen aan Portugal en Ouba^ Bonn tracht breuk nog te voorkomen De Westduitse regering heeft de afge lopen drie dagen via enorme omwegen en na enkele korte gesprekken met ac ambassadeur van Guinea in Bonn Nabi Joela besloten de diplomatieke betrek kingen met Guinea, althans voorlopig, niet te verbreken. De uiteindelijke be slissing over een eventuele breuk zal moeten wachten tot Bondskanselier Adenauer en de Guinese staatspresident Sekoe Toeré gelegenheid hebben schrif telijk de zaak op te helderen. Opheldering is bepaald nog altijd no dig! Want de antwoorden die Nabi Joela zowel gisteren als woensdag ji. aan de Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. Von Scherpen- berg op Westduitse vragen over betrek kingen tussen Guinea en Oost-Duits- land heeft gegeven, worden hier to tad onbevredigend genoemd. Voor Bona geldt: met een staat die diplomatic k contact met communistisch Oost-Duiis- land heeft, kunnen wij geen diploma tieke bterekkingen onderhouden. Toen dan ook op 5 maart jl. het Oostduitse persbureau A.D.N. naar aanleiding van een bezoek van de Guinese ambassadeur te Moskou aan Oost-Berlijn meldde dat deze ook ambassadeur in Oost-Duits- land was geworden, nam Bonn direct maatregelen. Men stuurde zijn ambas sadeur te Conakry, de hoofdstad van Guinea, naar Sekoe Toeré. maar kreeg reeds toen onbevredigende antwoorden Sedertdien zijn de West-Afrikanen er niet duidelijker op geworden. Woensdag jl. zei Nabi Joela eerst te Bonn dat er „op dit moment" nog geen diplomatieke betrekkingen tussen Guinea en Oosl- Duiteland bestonden. Gisteren ver klaarde hij letterlijk: „Tussen mijn land en de D.D.R. (communistisch Oost- Duitsland) bestaan wel economische maar geen diplomatieke betrekkingen" Enorme driehoek Intussen was een brief van Sekoe Toeré aan Adenauer over deze kwestie van Conakry naar Bonn en van Bonn naar Washington geseind, waar minis ter Von Brcntano liet verklaren, dat het Guinese antwoord onbevredigend was. Gisteren kon Nabi Joela een Westduitse antwoordnota In ontvangst nemen die via Washington tot stand is geko men! Daaruit blijkt dat Bonn niet van plan is met zien te laten sollen en ein delijk nu eens wil weten hoe de kaar ten tussen Guinea en Oost-Berlijn pre cies liggen. Maar evenmin is Bonn be reid door een overijlde beslissing Guinea van zich te vervreemden en in de Oost duitse armen ie drijven, vooropgesteld dat dit niet reeds is geschied! Men houdt het hier nog altijd voor mogelijk dat Guinea door Oost-Duits- land is overtroefd en voor een fait ac compli is gesteld en dat er nog altijd geen hechte wederkeurige diplomatieke betrekkingen tussen Conakry en Oost- Berlijn bestaan. Dat alles vat men hier op als een slag in het gezicht van de Oostduitse rege ring, die de laatste weken hoog van de toren heeft geblazen en deed alsof zij in geheel Afrika zegevierende diplomatieke veldtochten aan het uitvoeren was Bonn heeft voorlopig de tijd: pas op 4 april komen Adenauer en Von Brenlano ui't Tokio terug. Om nu in de enorme driehoek Guinea-Tokio-Bonn een di plomatiek spel te spelen over een afbre ken van diplomatieke betrekkingen, dAt wordt hier zelfs in deze eeuw van tech nische perfectie te boud geacht! Twintig jaar voor bisschop in China De Amerikaanse r.-k. missie-bisschop James E. Walsh is gisteren door een rechtbank in Sjanghai op beschuldiging van spionage veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, zo meldt het Chi nese persagentschap .Nieuw China", dat eraan toevoegt, dat de bisschop die in 1958 was gearresteerd, „lange tijd voor de V.S. heeft gespioneerd". Hy heeft „ernstige misdaden begaan door samenzwering tot omverwerping van het communistisch bewind en het aanvoeren van een verraderlijke contra revolutionaire kliek die onder leiding stond van bisschop Koeng Ping-mei". Gezegd werd dat Walsh, die berecht werd door een volksrechtbank in Sjang hai, „het zware overtuigende bewijs van zijn misdaden" had erkend. TWEE KINDEREN DOOR STOOM ERNSTIG GEWOND Aan boord van het Duitse Rijnschip Haniel Kurier 8, dat in de Koningsha ven te Rotterdam ligt, zijn twee kinde ren gisteravond door stoom ernstig ge wond. De schipper, de 37-jarige August L. Cerr, uit Leinersheim, liep lichtere brandwonden op. De vrouw van de schipper had haar beide kinderen, de 6- jarige Elizabeth en de 2-jarige Rainer, in een badhokje op het achterdek in de badkuip gezet. Terwijl de kinderen in het water zaten, liep de moeder even weg om een handdoek te halen. Zeer waarschijnlijk heeft een van de kinde ren aan een kraan gedraaid van het ap paraat dat als boiler dienst deed. Daar door zou zich stoom hebben opgehoopt. Er ontstond een ontploffing, die maakte dat de boiler werd ontzet. De stoom sloeg op de naakte kinderen, die ver brandingen tot in de tweede graad op liepen. De vader kwam op het hevige ge gil toesnellen en rukte het jongetje en het meisje uit het badhokje. De kinde ren zijn in allerijl naar het Sofia-Kin- derziekenhuis te Rotterdam gebracht. (Van onze Parijse correspondent) De president der Franse Republiek, generaal Charles de Gaulle, heeft gisteren zoals in het kort reeds gemeld geweigerd gehoor te geven aan de verlangens van de meerderheid van het parlement om tijdens de bijzondere zitting de problemen van de landbouw te mogen bespreken. De weigering waarbij generaal De Gaulle de wil van de volksvertegenwoordiging dus openlijk trotseert, was in een lange brief vervat, die het staatshoofd aan de voorzitter van de Kamer, Jacques Chaban-Delmas, gericht heeft. De brief heeft in parlementaire en politieke kringen het effect gehad van een bomexplosie. Verscheidene partijen, waarvan de voornaamste leiders des morgens nog door het staatshoofd in het Elysée ontvangen waren, hadden in het ongunstig ste geval verwacht, dat De Gaulle om de gezichten zowel van de regering als van de Kamer te redden, de gevraagde zitting zou uitstel len tot een week voor de 26ste april, wanneer officieel het nieuwe parlementaire seizoen beginnen zou. Vier argumenten Bij de conservatieven is gisteren al van een staatsgreep gesproken en een radicaal heeft aangekondigd, dat zijn groep op 26 april een censuur-motie zal indienen. De censuur-motie is het enige wapen waarmee het parlement de rege ring tot aftreden kan dwingen. De andere partijen zullen de komende dagen hun houding officieel bepalen. Doch er kan nu al nauwelijks meer twijfel over bestaan dat het staatshoofd gisteren de teerling heeft geworpen. Het parlemen taire stelsel lijkt dientengevolge in Frankrijk nu op zijn laatste benen te lopen of beter gezegd te strompelen naar het graf. In zijn uitvoerige brief voert generaal De Gaulle vier argumenten aan om zijn Maandag sluit de inzendingstermijn van de prijsvraag Voor de laatste maal willen J wij onze puzzelende lezers er i op wijzen, dat maandag a.s. te 13 uur de inzendingstermijn 1 voor de oplossingen van de i tiendelige eeuwfeestprijsvraag I sluit. Slechts door voor dat 1 tijdstip uw oplossing in te zen- den. dingt U mee naar een van de vele prijzen variërend van i honderd tot vijf gulden. Het is voor deze mededin ging niet nodig, de oplossing van alle puzzels in te zenden, i aangezien er ook prijzen per 1 puzzel worden toegekend. Wilt U buiten op de en- veloppe ..Prijsvraag" en het i aantal ingezonden puzzelop- 1 lossingen vermelden? weigering te motiveren: a. de 287 Kamer-leden, die om een extra zitting verzoeken hebben zich de wet laten dicteren door een organisatie in casu de Federatie van Franse boeren die over geen enkel politiek mandaat be schikt; b. een speciale zitting zou strijdig zijn met de geest van de Grondwet en de normale functionering van de staats organen ondermijnen; c. de Kamer zou voor 26 april, wanneer de regeringsvoor stellen over reorganisatie van de land bouw pas gereed zullen zijn, geen en kele positieve daad kunnen verrichten omdat het parlement niet het recht bezit wetten aan te nemen waardoor extra Uitgaven zouden worden vereist; d. de president der Republiek acht het onge wenst dat het Franse parlement tijdens de komende internationale onderhande lingen voor het oog van de hele wereld een nieuw voorbeeld van demagogie en onvermogen zou geven. Ofschoon De Gaulle op verschillende punten zeker geen ongelijk heeft en in het bijzonder ten aanzien van de ondoeltreffendheid waartoe een zitting nu gedoemd zou zijn dan verzet hij zich aan de andere kant nu niettemin openlijk tegen de wil van de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Men weet in politieke kringen dan ook te vertellen dat alle staatsrechtsgeleerden, die tevo ren door de president-generaal waren geconsulteerd, hem een weigering ten scherpste hadden afgeraden. De socialistische partij gaf een ver klaring uit, waarin gezegd wordt, dat het veto van De Gaulle „in strijd is met de geest en de letter van de grondwet en een zeer zware aanval is op het be ginsel van de scheiding tussen de uit voerende en wetgevende macht". Vooraanstaande socialisten verklaar den gisteren, dat zij zullen vragen om een bijeenkomst van het bestuur van de party. Zy hopen, dat het bestuur van de „constructieve oppositie" tegen de regering zal prysgeven voor een radicaal verzet. Socialistenleider Guy Mollet zei tegen journalisten, dat De Gaulle „het enige besluit heeft genomen, dat hy be slist niet had kunnen nemen". Secretaris-generaal Simonnet van de R.-K. Volksrepublikeinse Partij zei het besluit van De Gaulle te betreuren. De conservatieve afgevaardigden waren ver deeld in hun reactie op de weigering van De Gaulle om het parlement byeen te roepen. Op uitnodiging van de Noorse Koninklijke familie brengen Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden een formeel bezoek aan Oslo. Deze staatsiefoto toont zittend links Koningin Louise en rechts Prinses Astrid en staande van links naar rechts Kroonprins Harald, Koning Gustaaf Adolf en Koning Olaf. Advertentie Door toenemende werkzaamheden GEVRAAGD: Geversstraat 19 - Oegstgeest TELEFOON 22637 Premier Ben Goerion is optimistisch De Israëlische premier Ben Goerion, die een bezoek van drie dagen aan En geland brengt, heeft gisteren gezegd, dat de vrede eerder dan velen denken in het Midden-Oosten tot stand zal komen. „Dat gebied heeft meer behoefte aan vrede dan andere gebieden van de we reld", aldus Ben Goerion op een pers conferentie. Volgens de Israëlische pre mier zouden de kansen op vrede in het Midden-Oosten beter zyn als de inter nationale spanning, zoals velen hopen, na de topconferentie verminderd zal zyn. Desgevraagd zei Ben Goerion voor stander te zyn van ontwapening in het Nabye Oosten. Hy zou een ontwape ningsconferentie voor het Midden-Oos ten bywonen als een dergeiyke confe rentie nodig was. Hy was nog steeds be reid tot besprekingen met president Nas ser van de VAR, waar en wanneer ook. NOORDEINDE 13 - LEIDEN TELEFOON 23159 Moderne coiffures. Haarverven - Kleurspoelingen. LUCHTMACHTOFFICIEREN IN INDONESIË IN ARREST Het hoofd van de inlichtingendienst, kolonel Siswadi heeft meegedeeld, dat een aantal luchtmachtofficieren zyn ge arresteerd, als gevolg van de straaljager- beschietingen op de presidentspaleizen in Djakarta en Bogor op 9 maart. De kolonel heeft verklaard dat de of ficieren zullen worden berecht. Het is de eerste maal dat kolonel Sis wadi heeft laten blyken dat de beschie tingen het werk waren van een rebel lerende beweging, die het hoofdkwartier heeft ot het eiland Celebes. Hy zei. dat het noodzakeiyk is de activiteiten van de opstandigen te bestryden die, gehol pen door „andere anti-republikeinse ele menten" saboteren en een psycholo gische oorlog voeren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1