NEDO-MEX ■oefiW Hervormd diaconaal centrum „Waar groeien wij naar toe in de randstad Holland" Ned. Christen Vrouwenbond Jaarlijkse smokkelarij van goud bedraagt 840.000.000 dollar...! België gaat de vervoerspolitiek thans grondig wijzigen Schelde-Rijnverbinding delicaat probleem Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 19 maart 1960 Derde blad no. 300C Na restauratie maandag weer in gebruik Na zeven maanden van breken en bouwen zal het diaconale centrum der Leidse Hervormde Gemeente maandagavond weer in gebruik worden genomen. Voor hen en het zyn er velen die zich de oude toestand van het uit het einde der zestiende eeuw daterende „Huiszittenhuis" aan de Oude Rün nog klaar voor ogen staat, is deze restauratie even opvallend als verrassend. Een geheel nieuwe situatie is ontstaan! is ontstaan! Dank zy de zeer speciale aandacht van architect J. P. Zwanenburg, die het plan tot restauratie ontwierp en daarbij ter dege rekening moest houden met de op het gebouw rustende Rijksmonumenten zorg, is een fraai geheel totstandgeko men. Het was de Leidse aannemersfirma B. J. Huurman en Zn, die aan de door de heer Zwanenburg ontvouwde plan nen gestalte wist te geven. Gezamenlijk zijn ze erin geslaagd om, met handha ving van het gebouw in zijn totaliteit, een verantwoord en doelmatig diaconaal centrum te creëren. Behalve dat dit gerestaureerde centrum in de allereerste plaats een huisvesting biedt aan de Hervormde Diaconie, zijn ook de kantoren van de inspectrices voor de Kinderbescherming en de maatschappelijke werksters erin ondergebracht. Daarnaast vind ook het College van Diaconiecollectanten er zijn gastvrij onderdak. Gezamenlijk heeft men thans de beschikking over een in alle opzichten moderne kantoor- en ver gaderruimte welke in menig opzicht is aangepast aan de eisen van de tijd. Reeds direct bij het binnentreden van het gebouw valt het op, dat architect en uitvoerder de zaken radicaal hebben aan gepakt. De samentrekking van een on ooglijke entree: klein gangetje, kolenhok en rijwielbergplaats, bood een goede op lossing om op deze plaats een ruime hal, met ingebouwde keuken te creëren. Links van de hal „klopt het hart" van dit dia conale centrum: de administratie, waar voor thans ook een vriendelijk en doel matig onderkomen is gevonden. Gelijk vloers treft men verder de in oude stijl gehandhaafde bestuurskamer en grote vergaderzaal aan, waarvan de stoffering en verlichting zich bij deze restauratie hebben aangepast. Via een heel nieuw „trappenhuis" be reikt men de eerste verdieping, waar vrijwel geen steen op de ander is gela ten. Met behoud van de oude gevel Rijks Monumentenzorg! kwam hier een grote verandering tot stand. Inspec trices van de kinderbescherming en de maatschappelijke werksters hebben hier thans haar eigen domein, met spreek- en wachtkamers op de begane grond. Bovendien treft men op deze etage een in moderne stijl uitgevoerde commissie kamer aan, een kamer voor de admini strateur en een royale archiefruimte aan. Hoewel men bij de totale inrichting niet aan het oude is voorbijgegaan; tal van historische herinneringen, o.a. de oude bijbel uit de voormalige Betlehem kerk aan de Lammermarkt, de turflijs ten, een paneel van de barmhartige en het .Laatste oordeel", bleven bewaard, is men erop treffende wijze in geslaagd oud en modern in harmonie samen te brengen. Een historie van eeuwen kreeg met deze restauratie een alleszins pas sende omlijsting. Ondergrondse explosies moeilijk te ontdekken De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie zegt bewijzen te hebben dat ondergrondse kernproeven van een geringere kracht zo kunnen worden „ge smoord" dat de kans op ontdekking wordt verkleind. Er kunnen wetenschap pelijke „trucs" worden toegepast waar door de gevolgen van de ontploffingen tot 300 maal zo klein kunnen worden gemaakt. In een rapport over een on derzoek naar het probleem wordt ge zegd dat de conclusies gebaseerd zijn op de resultaten van proeven in een zout mijn in Louisiana waar conventionele explosieve middelen werden gebruikt. De Leidse agglomeratie De „Randstad Holland" is zo lang zamerhand een begrip geworden. Als deskundige op dit gebied sprak gister avond in „De Harmonie" de directeur van de stichting „Stad en Landschap in Zuid-Holland", ir. YV. F. Schut, voor de centrale AR-kiesvereniging. Hy gaf zijn visie op de vraag „Waar groeien wij naar toe in de randstad Holland,'. Voordat hij op deze vraag nader in ging zette ir. Schut de doelstellingen van de christelijke politiek uiteen. „Als wij leven bij de bijbel, weten we, dat de toekomst van de wereld gepaard zal gaan met enorme revolutionaire gebeur tenissen. Dit zijn machtige momenten in het bestuur van God, doch zoals de bijbel het zegt: dit zal alles voorbij gaan. We moeten ons niet vereenzel vigen met de dingen, die wij op een ge geven ogenblik zien, maar werken en denken in het besef, dat we straks we reldburgers mogen zijn". Een van de grote bijzonderheden van ons land is de geweldige bevolkingsaanwas. „Als men zich afvraagt hoe dit alles terecht zal komen, dan maakt men zich voor niets zorgen", aldus de heer Schut. Reeds in 1830 berichtte de gouverneur van Noord- Holland Z.M. de Koning, dat ons land overbevolkt dreigde te worden. Spreker schreef de grote bevolkingstoename in het westen toe aan de geweldige indus triemogelijkheden. De grote industrieën vindt men op die plaatsen, waar de verkeerswegen, zowel te land als te wa ter, elkaar ontmoeten. Vandaar dat men in Zuid-Holland de basis-industrieën in en rondom Rotterdam aantreft. Wat deze ontwikkeling met zich mee brengt is de kwestie tuinbouw contra stad. De primaire vestigingsfactor in de tuin bouw ligt in de nabijheid van de grote consumptiegebieden. We moeten streven de kansen, die er zijn, volledig uit te buiten, maar ook de noden van anderen zo goed mogelijk te ondervangen. Het streven van alle gemeenten is indus trieën aan te trekken. Men moet zich echter richten op een eerlijke concur- Mevr. van der Kwaak volgt mevr. Houwing op als presidente op Leidse afdeling De ledenvergadering, die de afdeling- Centrum van de Ned. Chr. Vrouwen bond gisteravond in gebouw Rehoboth hield, stond t.a.v. het huishoudelijk ge deelte in het teken van de bestuursver kiezing. Mevr. G. Houwing-Oostra die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, opende voor de laatste maal de vergade ring met een hartelijk woord van wel kom, gevolgd door een korte meditatie. Na voorlezing van de notulen en behan deling van enkele huishoudelijke punten volgde de bestuursverkiezing, die in ver band met het feit, dat de penning- meesteresse, mej. J. W. Boehmer en mevr. S. H. Dregman-van Katwijk zich eveneens niet meer herkiesbaar hadden gesteld, zeer belangrijk was. Dit werd des temeer geaccentueerd, daar de secre taresse, mevr. A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg kandidate was gesteld als presi dente en mevr. J. Reyneveld-van der Gugten, tweede secretaresse, voorgesteld werd om als eerste secretaresse te gaan fungeren. Het eindresultaat was, dat mevrouw Van der Kwaak inderdaad de nieuwe presidente werd, mevr. Reyne- veld haar opvolgde en dat mevr. G. Kres-Bogaards, mevr. J. Donkers- Wet- selaar en mevr. Z. van Joolingen-Prak in de ontstane vacatures werden geko zen. Dit alles bij acclamatie. Nadat me vrouw Dregman de scheidende presiden te dank had gebracht voor alles wat zij vele jaren in het belang van de Chr. Vrouwenbond had verricht, overhandig de deze de hamer aan haar opvolgster, die dankte voor het in haar gestelde vertrouwen en namens de afdeling node afscheid nam van de drie aftredende da mes. Een persoonlijk geschenk en de toezegging, dat er nog een verrassing volgt, gingen met dit afscheid gepaard. Aangezien de aangekondigde lezing van mej. F. Krabbe van Hillegom over het onderwerp: „Het wezen van het communisme en de koude oorlog" we gens ziekte van de spreekster geen door gang kon vinden, sprak mej. T. A. Lang- man, psychologe te Rotterdam over: „Hoe sta ik als volwassen mens tegen over mezelf en anderen". Om anderen te kunnen benaderen, te leren begrijpen en TYPEN ïtoTSS?' 4 talen. Systeem STENOGroot., Kon. Erk. Pitmanschool Plantsoen 65 Telefoon 26558 Amerikaanse ambassadeur gaar terug naar Cuba Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de ambassadeur in Cuba, Philip Ronsal, binnenkort naar zijn standplaats zal terugkeren. Hy was voor onbepaalde tijd teruggeroepen nadat Cubaanse functio narissen en het semi-officiële blad „Re- volucion" beschuldigingen tegen hem hadden geuit. De Cubaanse regering heeft thans de verzekering gegeven dat zij geen beschuldigingen jegens de am bassadeur heeft en dat de uitlatingen in „Revolucion" geen officiële waarde heb ben. De betrekkingen tussen Cuba en de V. S. waren reeds geruime tijd gespan nen. Premier Fidel Castro heeft ver scheidene malen in redevoeringen kritiek op de V.S. geoefend. iets bij te brengen moet de mens, aldus spreekster, eerst zichzelf aan de nodige kritiek durven onderwerpen en beseffen, dat de eigen bepaalde stemming, zoals b.v. een vrolijke of een sombere bui anderen kan beinvloeden. Mensen rea geren graag op elkaar en dit is niet al leen in het gezinsleven, doch ook in het maatschappelijk contact van groot be lang. De wijze waarop men anderen be nadert en zijn toekomst bepaalt, hangt grotendeels af van het milieu waarin men is opgegroeid, aldus spreekster, die met enkele praktijkvoorbeelden een en ander nader toelichtte. Het is van groot belang, of men al of niet in zelfstandig heid is opgevoed en zo niet, of men dan op latere leeftijd zichzelf kan verheffen en aanleren er een eigen mening op na te houden, zonder die van anderen ech ter al bij voorbaat te verwerpen. Het eist veel moed en voorafgaande oefening om zichzelf in het leven te wagen en het is daarbij vooral nodig, dat de mens alvo rens anderen te leren kennen, eerst ter dege bij zichzelf luistert en zich afvraagt hoe een en ander er bij zichzelf ervoor staat. De mens zal dan leren hoe hij anderen tegemoet moet treden en besef fen, dat hij iedere dag weer opnieuw met Gods hulp en als Diens medewerker zijn medemens van grote dienst kan zijn. rentie. Men zal voor het westen maat regelen moeten treffen om de niet nood zakelijke en verantwoordelijke vestiging van bepaalde ondernemingen tegen te gaan. Volgens spreker was men zich in Lei den niet zozeer bewust van al deze zaken, althans niet merkbaar. „Ik heb zo het idee, dat men blij zal zijn met de eerste honderdduizend mensen in de agglomeratie Leiden. Spreker besloot met de opmerking, dat zoals men thans aan de moeilijkheden het hoofd biedt, men met een gerust hart de eerste 20 jaar tegemoet kan gaan. Zandvoort bereidt zich voor op naar de boulevard vrij gemaakt van het naderende badseizoen. Zo wor- stuifzand, dat zich in de winter den de looppaden van het strand maanden dikwijls meters hoog heeft Advertentie Uit 500 rijwielen kunt U kiezen, compleet v.a. f 134.75 FIETSEN BROMMERS SCOO7£RS~0*- HRRRt MMERSTR 295en 309 PUKOREVARRS TR. 6 LEIDEN Belangrijke uitbreiding reparatiewerf NDSM (Van onze Amsterdamse correspondent) In aanwezigheid van een groot aantal by de Amsterdamse haven betrokken autoriteiten, heeft de directeur van de Dienst voor Havens- en Handelsinrich tingen, gisteren de eerste paal geslagen, voor een belangrijke uitbreiding van de reparatiewerf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Maatschappij. By de NDSM zijn in 1959 7 schepen met een totale tonnage van 115.892 bruto register ton te water gelaten. Dat is meer dan by welke andere Neder landse scheepswerf ook. Naast deze nieuwbouw wil de NDSM zich in de toe komst nog meer dan voorheen op de reparatie toeleggen. Voor een haven is een reparatiewerf nog belangrijker dan een nieuwbouw- werf. Nu de Amsterdamse haven zich steeds meer uitbreidt en de in en uit- valspoorten de IJmond en de Ryn- verbinding in de naaste toekomst op grotere capaciteiten zullen zyn inge steld, wil de NDSM niet achterblijven. Voorlopig echter zullen de meest repa raties moeten worden verkregen, via inschrUvingen in het buitenland. De vele buitenlandse relaties die de werf met de nieuwbouw van schepen heeft ver kregen zijn uiteraard ook voor de repa ratie-afdeling van belang. De uitbrei ding van de reparatiewerf, die binnen een jaar voltooid moet zyn, omvat de aanleg van enige kademuren waar drie grote schepen kunnen afmeren. De be staande kademuren worden van 200 tot 550 meter uitgebreid, terwijl de diepte van deze insteekhaven van 6 op 9 meter wordt gebracht. De kaden worden voor zien van een drietal rijdende kranen. Advertentie Voor de nieuwbouw van het DIACONESSENHUIS LEIDEN ontvangen: tot 1 febr. 1960 gedurende februari Totaal f 456.174,28 f 2.392,34 f 458.566,62 Dit moet één miljoen worden. Actiecomité DIACONESSENHUIS. Secr.: W. de Zwygerlaan 41, Oegstgeest Postrekening v. d. Stichting Steunfonds Diaconessenhuis Leiden 533001. Centra zijn Amerika, Pakistan en India Elk jaar wordt in de gehele wereld goud gesmokkeld ter waarde van 840.000.000 dollar, zo kregen de afgevaardigden op het Interpol congres in Frankfort dezer dagen te horen. In India alleen wordt jaar lijks ruim 600 kg goud illegaal verhandeld, hetgeen de staat ruim 1.500.000 dollar per jaar kost aan derving van belastingen. Ondanks intensieve nasporingen van Interpol kan slechts 15 procent van het gesmokkelde goud elk jaar worden opgespoord en in beslag genomen. De grote smokkelorganisaties in de wereld hebben afgedaan met ouderwetse methoden als koffers met dubbele bodem of schoenen met dubbele zolen. Eén keer trachtte een smokkelaar goud de grens over te krijgen door kleine baren van het kostbare metaal in vissen te stoppen. De douane rook lont of liever gezegd vis en vond in elk der vissen een baar goud. Interpol legde het vorig jaar beslag op 80.000 kg. opium Elke dag verzinnen de goudsmokke laars een nieuwe truc, zo vertelde de Duitse commissaris van politie, Rudolf Thomson. „Een van de beste trucs, die ik heb meegemaakt was de auto met een gou den motor," vertelde hy. Thomson werkte met de douane in het opsporen van een bende, die ongewoon succesvol was. „Wij hadden goede aanwijzingen, maar wisten niet hoe het goud werd ge smokkeld. Toen ontdekte wy, dat de bende een automotor met goud had bekleed. Enkele onderdelen waren zelfs van zuiver goud". De centra van goudsmokkel zyn, vol gens Thomson, de Ver. Staten, Pakistan en India. Ook diamanten zyn een geliefd artikel voor smokkelaars, zei Thomson. In totaal worden elk jaar diamanten ter waarde van ruim elf miljoen dollar over de gehele wereld gesmokkeld. „Soms vonden wy een man, die over zijn gehele lichaam diamanten bij zich had, ingenaaid in zijn colbert, in zijn zakhorloge, in de knopen van zijn over jas, of zelfs in een holle kies", zei Thomson. Het congres kwam tot het besluit, dat er nauwer internationale samenwerking van de politie nodig is om het smokke len met meer succes te bestrijden. Het smokkelen van verdovende mid delen is ook een van de grootste zorgen van Interpol. Volgens Thomson worden uit China alleen al 6.500 ton opium per jaar gesmokkeld. Verleden jaar legden agenten van Interpol, in verschillende landen beslag op ongeveer 80.000 kg opium I Vijf procent verhoging in zuivelindustrie Partyen bij de C.A.O. voor de zuivel industrie hebben van het College van Rijksbemiddelaars gisteravond de mede deling ontvangen, dat. gelet op het nader gevoerd overleg, de aangebrachte wijzi ging in de C.A.O., neerkomend op 5 pro cent loonsverhoging, zyn goedgekeurd. C.A.O. kerftabakindustrie vijf procent verhoging (Van onze Haagse redactie) De nieuwe C.A.O. voor de kerftabak industrie is thans officieel goedgekeurd. Volgens deze C.A.O. wordt met terug werkende kracht tot 1 november 1959 aan volwassen werknemers in de kerf tabakindustrie (die dus niet de o.m. op sigaretten en sigaren gespecialiseerde bedrijven omvat) een loonsverhoging van 5.4 verleend, inclusief de huurcompen- satie 1957. Voor de lonen van jeugdige werknemers, die hieraan worden aange past, betekent dit een verhoging van 0.6 De nieuwe C.A.O., die geldt voor een groep van ongeveer 3700 werknemers, voorziet tevens in een geleidelijke werk tijdverkorting. De arbeidstijd zal met in gang van 1 januari 1961 voorlopig jaar- lyks met één uur worden ingekrompen. opgestapeld. De exploitant van een van de consumptietenten en zijn dochter hebben er een hele opgave Advertentie Minister Segers (Van onze Haagse redactie) Een van de meest delicate problemen waarbij Nederland en België zyn betrok ken is de Schelde-Rynverbinding. De aanleg van een passende en veilige verbin ding tussen deze twee rivieren behoort tot het programma van de waterwegen, dat de verkeerscconomie van West-Europa oplegt: zij maakt deel uit van het waterwegennet, dat voor de industrie van gans West-Europa van overwegend belang is. Dit heeft gistermiddag met grote nadruk de Belgische minister van Verkeerswezen, de heer P. W. Segers, in het Kurhaus te Scheveningen ten over staan van een groot aantal autoriteiten verklaard. Hij deed dat in een lezing over „De problemen van de vervoerspolitiek in België, gehouden voor de Neder- landsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. „Ik geloof niet", aldus de Belgische minister, „dat de huidige verbinding tussen de zgn. „tussenwateren" voldoet aan de eisen van snel en vlot verkeer, zoals tussen onze grote havens zou moe ten bestaan. Het drukke verkeer van binnenschepen vormt op de Wester- schelde hoe langer hoe meer een hinder voor de zeevaart. Niet alleen België is om deze bezwaren bekommerd. Ook Ne derlanders ondervinden van deze vaar weg veel last". Minster Segers heeft uitvoerig uiteen gezet dat België zyn vervoerspolitiek grondig gaat wyzigen. Men deelt thans de Nederlandse opvatting dat het ver voer een produktieve bedryvigheid is en niet louter een functie van industriële activiteit. Beginsel van vrijheid De Belgische spoorwegen worden op het ogenblik krachtig gemoderniseerd, „want wij zyn overtuigd dat het spoor als transportmiddel steeds grote dien sten kan bewijzen. niet alleen in België maar ook in Benelux". Het hervor mingsprogram in België voorziet in 1) belangrijke investeringen voor mate rieel: 2) vereenvoudiging en 3) een commerciëler beleid. Het vervoer over de weg zal in de ko mende 15 jaren een totale lengte van 1200 km aan nieuwe, moderne wegen vergen, waarmee een bedrag van 42 mil jard franken is gemoeid. Hy zette uit een dat slechts een klein deel. namelijk 5van het wagenpark in handen is van beroepsvervoerders. Het eigen vervoer heeft zich bij onze zuiderburen sterk ontwikkeld. De Belgische regering is voornemens het eigen vervoer vry te laten en de toelating tot het beroepsvervoer makke- lyker te maken dan totnutoe het geval was en daarby een tarievenstelsel in te voeren. Machtigingen Ook over het delicate punt van de machtigingen voor Nederlandse beroeps vervoerders in België heeft minister Segers gesproken. Hij verwees zijn toe hoorders naar het Benelux-verdrag waarin het principe is vastgesteld dat over een termijn van drie jaar geleide lijk de kwantitatieve beperkingen in zake het goederenvervoer zullen worden afgeschaft. Sprekende over de binnenscheepvaart „een heel gevoelig punt" noemde de minister drie Nederlands-Belgische problemen waarvan er twee thans hun oplossing vinden: dat van de „Stop van Ternaaien" en het probleem Gent-Ter- neuzen. Blijft de Ryn-Scheldeverbin- ding: „het is niet meer de verbinding Antwerpen-Lobith. maar een modern kanaal van Brabant naar Antwerpen, Brussel en Charleroi met vertakkingen naar Rotterdam en de Duitse grens, passend in de Europese structuur. België, zo kondigde de heer Segers aan, gaat meer soepelheid betrachten bij het vaststellen van vrachten voor het bin- nenscheepvaartverkeer. Over de verhouding van de grote zee havens zei hy: ^Ik zie niet in waarom het niet mogelijk zou zyn tot een even wicht te komen in de ontwikkeling der havens, rekening houdend met hun we derzijdse specialisatie". Ook sprak de minister de hoop uit dat de KLM zich by de Air Union zal voegen. Eerste Kamer werkt in zeer hoog tempo Het is thans vrijwel zeker, dat de huur verhoging per 1 april zijn beslag krygt. De Eerste Kamer heeft zich in sneltrein vaart door de wetsontwerpen tot wyzi- ging van de huurwet en de opheffing van het Grootboek Woningverbetering geworsteld en het voorlopig verslag is reeds verschenen. Vanzelfsprekend wordt daarin door een zeer groot aantal leden opnieuw bezwaar gemaakt tegen het in dienen van deze wetsontwerpen op een zo laat tydstip. Verder worden reeksen bezwaren, reeds geuit in het Eerste Kamerdebat van dinsdag JJ. van voor namelijk socialistische zijde herhaald. Door verscheidene leden wordt gesteld, dat het merendeel der loontrekkenden in vooroorlogse woningen looncompen- satie zal ontvangen zonder hum-verho ging te betalen. Een opgave van het aan tal nog bewoonde huurwoningen van voor 1940 en van het aantal dezer wo ningen, dat onder de huurverhoging valt. wordt gevraagd. In verband met de normen van oude woningen, die niet onder de huurverho ging zullen vallen merkt men op, dat het eenvoudiger zou zyn geweest de huizen, die niet aan plaatselijke bouwverorde ningen vallen van huurverhoging uit te sluiten. Een aantal leden is benieuwd naar dat deel van de huurcompensatie, dat waarschynlyk als gevolg van prysstU- gingen verloren zal gaan Enige leden blyken van oordeel, dat de voorgenomen opheffing van het Grootboek, mede in verband met onvol doende liquiditeitenbinding, van bijzon dere betekenis is voor het conjucturele effect. Technische Voorjaarsbeurs te Utrecht IN HET TEKEN VAN DE BOUWNIJVERHEID De a s. Technische Voorjaarsbeurs, die van 5 tot en met 14 april in Utrecht wordt gehouden, zal voor een belangrijk deel gewijd zyn aan de bouwnijverheid. Op deze beurs zullen in totaal 1830 fir ma's uit 25 landen vertegenwoordigd zyn. De inzendingen, die in de Jaar beursgebouwen en op het terrein aan de Croeselaan tezien zyn, neme:: gezamen- ïyk een netto-expositieruimte van 45.000 m2 in beslag. De groep bouwmachines en -mate rialen, alsmede intern transport, die twee jaar geleden voor de laatste maal aan de Jaarbeurs deelnam, neemt een indrukwekkende plaats in met een to taal van 604 inzendingen op een opper vlakte van 28.000 m2. Transparante kleurlak van Ceta-Bever Concours d'Elegance weer in Noordwijk aan Zee Het Concours d'Elegance voor touring cars zal naar wy vernemen dit jaar weer te Noordwijk worden gehouden en wel op donderdag 12 mei a s. Dit zeer gewaardeerde evenement vond reeds verscheidene jaren achtereen te Noordwijk plaats, maar vorig jaar wist Arnhem het Concours binnen zyn gren zen te krygen. De badplaats, die nu toch weer de primeur heeft, zal de keur van het Nederlandse toerwagenpark zeker enthousiast begroeten. LEEUW BRAK UIT TRANSPORTKIST Na een uur weer opgesloten (Van onze Limburgse correspondent). Op het spooremplaoement te Aken bleek een leeuw te zyn uitgebroken uit een transportkist, waarin hy naar Valkenburg zou worden vervoerd: bet beest had een jonge geit. welke in dezelfde wagon werd vervoerd, aange vallen en doodgebeten. De dompteuse van Klants dieren tuin, Gudrun, achtte het beter de wa gon door te laten gaan naar Valken burg waar men over het nodige per soneel en materieel beschikte om de 3-jarige leeuw. Simba genaamd, weer in bedwang te krygen. In Valkenburg liet de heer Erie Klant, die zelf een befaamd dompteur is, aan de wagon, die op het goederenemplace ment was gerangeerd, een traliekooi op zetten en daarvoor een transportbusjc plaatsen. Met behulp van de domp teuse en de oppassers van de dierentuin slaagde hy erin de leeuw na ongeveer drie kwartier A een uur van zijn prooi weg te lokken en via de kooi in het transportbusje te krijgen. Tijdens dit werk hield een andere, eveneens 3-jarige leeuw die in een tweede transportkist in de wagon werd vervoerd zich volko men rustig. De beide leeuwen waren door Klants dierentuin gekocht van een Duits cir cus voor dressuur. Zij zijn thans veilig in de voor hen bestemde verblijven in de Valkenburgse dierentuin opgebor gen. In de wagon werden behalve de twee leeuwen en de geit nog wat kooi- materiaal en -requisieten vervoerd. J. RIJNBENDE ^tkopparsh L fnotfe co iff ores HOGE WOERD 21 TEL.20560 ZWEMMEN Van der Mast-scliild Het vele jaren geleden door de Rotter damse zwemsport-enthousiast, de heer J. van der Mast voor de jaarlyks beste prestatie beschikbaar gestelde schild is vol. In 1959 werd het schild uitgereikt aan Cockie Gastelaars voor haar verrich tingen in 1958. Het was de laatste naam, die op de zilveren plaat kon worden ge graveerd. De heer Van der Mast heeft de KNZB echter een tweede schild aangeboden, zo dat ook dit jaar, op de algemene ver gadering van 9 april as., de uitreiking zal plaats vinden. De keuze is gevallen op Corrie Schimmel, die in 1959 8 Euro pese en 11 Nederlandse vrïjeslag-records verbeterde. Het eerste Van der Mast-schild zal een plaats krygen in het nieuwe bondsbureau van de KNZB, dat over enkele weken in Utrecht zal worden geopend. Hockeyprogramma Heren, le-klasse: Be Fair—Amster dam; Laren—HHYC; TOGO—Delf tse Studs; BMHC—SCHC Overgangsklasse A: Amersfoort-Am sterdam 2; Leiden—Hilversum. 2e-klasse C: Leiden 2—Tempo "34. 2e-klasse D: BMHC 5—Zuldwyck- TOGO 3—Te Werve; HHYC 5—Zand voort 2. Dames, le-klasse: BMHC—Gooi. Promotie naar le-klasse: Voor daan— Groen Geel. 2e-klasse B: Alliance 2—Strawberries

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11