DE REGERING GING NIET IN OP VOORSTEL TOT SCHIKKING KORT GEDING ROND BOUWCONFLICT Uitspraak mogelijk op ivoensclag Met auto te water geraakt STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ,RAT" VERLEGH GEVONDEN Groot kenner van liet voetbal in ons land De uitkeringen aan de stakers MAANDAG 14 MAART 1960 De president van de Haagse Rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft zaterdag tijdens de be handeling van het kort geding rond het bouwconflict een ernstige poging ondernomen om de partijen bij elkaar te brengen. Hij is er niet in geslaagd. De regering zag geen aanleiding op zijn voorstel in te gaan. Nadat hy de pleidooien van beide par tijen had aangehoord, vroeg jhr. mr. Witsen Elias aan de landsadvocaat, jhr. mr. G. van der Does of deze niet alsnog wilde pogen een schikking te verkrijgen. „Het gaat hier om een eigenaardig ju ridisch geschil tussen de werkgevers en de overheid. Daarbij hebben de werkne mers besloten tot staking, hetgeen tot een nationale ramp voor Nederland kan leiden". Daarom wilde de president beide par tijen nog eens verzoeken te beproeven tot een schikking te komen. „Ik heb over deze zaak nog geen oor deel kunnen vellen. Geen van beide par tijen heeft op dit moment zekerheid het geding te winnen. Het is echter mijn inziens wenselijk dat tot een compro mis wordt gekomen". Zijn beklemmend beroep heeft echter niet mogen baten. Om 12.20 uur werd de zitting geschorst om de beide raads lieden in staat te stellen de mogelijkhe den te onderzoeken. Jhr. mr. Van der Does had een lang telefoongesprek met minister J. W. de Pous van Economische Zaken. Toen de zitting na ongeveer drie kwartier werd hervat was de verklaring kort maar duidelijk: „De regering ziet geen aanlei ding op het voorstel van de president in te gaan. Zij verwijst naar de verklaring, die in de Tweede Kamer donderdag j.l. bij monde van minister De Pous is af gelegd 1" BELANGSTELLING Zoals te verwachten was bestond er veel belangstelling, vooral uit de aan nemerswereld voor dit kort geding. De grote zaal van de rechtbank aan de Jo- han van Nassaustraat te Den Haag was dan ook geheel gevuld. Voor de aannemers trad als raadsman op mr. P. Zonderland uit Amsterdam. Hij had de dagvaarding uitgebracht voor vijf aannemersverenigingen, het Insti tuut van Aannemers GrootbedrRf en de N.V. Dura te Rotterdam. Daarin werd, zoals bekend, geëist een verbod om aan de goedkeuring van de nieuwe CAO de voorwaarde te verbinden, dat de daarin overeengekomen loonsverhoging van vijf procent niet zal mogen worden doorbe rekend in de prijzen van lopende werken op grond van de risico-regeling der bouwcontracten. De aannemers stellen, dat regering en Rijksbemiddelaars daarmede buiten hun wettelijke bevoegdheden zijn gegaan. Volgens de dagvaarding mogen de Rijks- bemiddelaars een beslissing over een CAO alleen afhankelijk stellen vaji hun oordeel over de daarin opgenomen lonen en arbeidsvoorwaarden, niet van de overwegingen omtrent de gevolgen, die deze lonen en arbeidsvoorwaarden zou den kunnen hebben voor de door werk gevers met derden gesloten contracten. Met name mogen zij dat niet doen, wan neer het gaat om de invloed op de door de ondernemers met opdrachtgevers reeds overeengekomen prijzen. Mr. Zonderland - die de zaak meer belangrijk dan ingewikkeld achtte - noemde de zg. „overlappende werken" het grootste knelpunt. Werken dus, die op 1 maart onder handen waren en waarbij de hogere lonen niet mogen wor den doorberekend. Ook de risicoregelin gen nam hy onder de loep. Deze rege lingen zijn indertijd op instigatie van de overheid zelf tot stand gekomen. Nu wil de regering de aannemers weer dwingen er afstand van te doen. In fei te zouden dan twee CAO's (de oude en de nieuwe) tegelijk gaan gelden. NOODTOESTAND Zo is er een noodtoestand ontstaan door de staking van de werknemers en het vasthouden van de overheid. Nu is er. aldus pleiter, nog maar één mogelijk heid: een voorlopige regeling door de president van de rechtbank. Duidelijk valt te constateren, aldus mr. Zonderland, aan de hand van ar resten van de Hoge Raad, dat het Col lege van Rijksbemiddelaars buiten zyn bevoegdheden treedt. Er is nog geen nieuwe prijzenwet aangenomen. Dus moet gehandeld worden vólgens de prijs- opdrijvings- en hamsterwet, welke wel degelijk over lonen spreekt. Overheids inmenging is eerst dan geoorloofd, als de wet daartoe uitdrukkelijk ruimte voor geeft. Daartoe zou echter in deze si tuatie in het parlement eerst een nood wet moeten worden aangenomen. Mr. Van der Does stelde namens de Staat, dat de voorwaarde van „niet doorberekening" geen novum vormen. Reeds in 1955 bij de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden en de drie percents loonsverhoging van 1956 werd de voorwaarde van niet doorbere kenen gesteld en zonder meer, ook door eisers, aanvaard voor de CAO 1958-1960. Mr. Van der Does drong er bij de pre sident op aan geen beslissing bij voor baat te nemen gezien het economische en politieke belang van de zaak. Hij wees daarbij op de houding van de Tweede Kamer inzake het conflict. Schade kan immers altijd worden vergoed in deze gevallen. DAGVAARDING Mr. Van der Does bestreed daarna de verschillende punten van de dagvaar ding. Het argument, dat de overheid zelf als opdrachtgeefster of als finan- ciere de voornaamste financieel belang hebbende is bij het annuleren van de overeengekomen verrekeningsclausules wees mr. Van der Does van de hand. Dat hierdoor de aannemers gedwongen zouden zijn tot annulering, omdat zy anders geen arbeiders bereid zouden vinden om onder de oude loon- en ar beidsvoorwaarden te arbeiden ten be hoeve van de op 1 maart 1960 reeds aan bestede werken. Het is mogelijk om voor :'.ie werken dispensatie te krijgen voor het betalen van nieuwe lonen mits men zich verbindt deze niet door te bereke nen. Tenslotte stelde mr. Van der Does, dat van de staat niet geëist kan worden het College van Rijksbemiddelaars aan wijzing te geven niet te volharden in het stellen van deze onrechtmatige eis. Buiten de op grond van de wet te ge ven richtlijnen kan ook de overheid niet gaan, zo meent hy. ONBEVOEGD Mr. G. J. Scholten optredend als pro cureur voor het College en de gedaagde Rijksbemiddelaars persoonlijk, stelde dat „het College niets is naast de Staat". Het College, aldus mr. Scholten is geen rechtspersoon en heeft geen vermogen. Het handelt op aanwijzingen van de Staat. Hieruit volgt ook, dat de individuele leden van het College geen persoonlijk verwijt kan worden gemaakt. Mr. Schol ten bespiegelde de positie van de rechtbankpresident in een kort geding. Deze grypt in, doch spreekt geen recht. Bij vele korte gedingen ratelen de nullen der dwangsommen uit de schrijfmachines. Zelfs bij voorlopig oor deel over onrechtmatigheid zou de pre sident nog terughoudend moeten zijn met ingrijpen. President: „Wenst U, dat ik mij on bevoegd verklaar?" Mr. Scholten: „U bent altijd bevoegd, maar laat Uw oordeel afwijzend zijn of verklaar eisers niet ontvankelijk". President: „Als het maar afgewezen wordt" (hilariteit). DUPLIEK Tijdens zijn dupliek zei mr. Zonder land het niet eens te zijn met de bewe ring van de tegenpartij, dat de Staat en het College van Rijksbemiddelaars één zijn. Tevens zeide hij (onder gelach) be reid te zijn de eis tot betaling van 1 miljoen per dag te laten vallen, als de tegenpartij zich bij de uitspraak van de president zou neerleggen. Mr. Zonder land antwoordde op een vraag van de president, welk bedrag aan lonen bij de doorberekening op de lopende werken is gemoeid, dat dit in de orde van grootte van 60 miljoen gulden ligt. Over de CAO-1958 zeide hij, dat deze was gericht op de sanering van de zwar te lonen. De juridische prognose, aldus pleiter, is betrekkelijk eenvoudig. Het gaat hier om de vraag of de rege ring gebruik mag maken van het bij zonder besluit arbeidsverhoudingen om in te grijpen in de contracten tussen aannemers en opdrachtgevers. Mr. Zonderland kwam wederom tot de conclusie, dat voor het beleid, zoals de regering dit nu wenst te voeren, een wettelijke regeling nodig is. Mr. Scholten wees erop, dat de rege ring het niet-doorberekenen als een hoeksteen van haar beleid beschouwt. Iedere derde heeft het recht, zo zei hij, te proberen invloed uit te oefenen op contracten tussen anderen. De president zegde toe te zullen pro beren op woensdag 16 maart a.s. te 10.15 uur uitspraak te doen in dit zo be langrijke korte geding. Terwijl de verloofde van fan Pesman luistert naar de woorden van hulde voor haar aanstaande echtgenoot bij diens thuiskomst in Holwierde, doet een van de paar den, die de schaatsenrijder even te voren door zijn dorp reden, zich tegoed aan de bloemen, welke aan haar waren aangeboden. EERSTE KIEVITSEI IS GEVONDEN Vanmorgen heeft de 13-jarige Gerrie Reinerink in Tubbergen het eerste kie vitsei gevonden. De burgemeester van Tubbergen, de heer G. B. P. Kolenbran der, is met haar naar Soestdijk vertrok ken om het ei aan de Koningin aan te bieden. Leider Ararat-expeditie in arrest Verdacht van autoverduisteringen (Van onze Haagse redactie) De 31-jarige leider van de Nederland se Ararat-expeditie van vorig jaar, is te Rijswijk gearresteerd wegens verduiste ring van twee personenauto's. Hij wordt ervan verdacht vorig jaar januari in Den Haag een auto te hebben gehuurd en deze in Bussum te hebben verkocht, waarna hij deze manipulatie diezelfde week nog eens uithaalde met een in Amsterdam gehuurde auto, die in Rijs wijk van de hand ging. Enkele weken later vertrok de man, die zich toen journalist noemde, met zijn broer en twee andere metgezellen naar Turkye om op de berg Ararat in het Ala Dagh-gebergte naar de Ark van Noach te gaan zoeken. Een worstfabrikant uit Deventer stelde f 10,000,beschikbaar in ruil voor de reclame, die de expeditie voor zijn produkt zou maken. Enkel© andere firma's deden hetzelfde, hoewel met aanzienlijk minder grote sommen. De expeditieleden waren er tevoren al min of meer van overtuigd, dat zij de ark niet zouden vinden. „Maar zelfs al vinden wij niets, dan is de expeditie nog niet tevergeefs. Wij zullen kleurenfilms en foto's in dit weinig bekende gebied maken en er zullen grond- en gesteente- monsters worden verzameld", verklaarde men op een persconferentie aan de vooravond van het vertrek. Omstreeks Pasen vorig jaar werd de expeditieleider weer in ons land gezien. Zijn geldschieters waren hierover wel even verbaasd, maar verklaarden later dat alles in orde was. Een van de expeditieauto's was defect geraakt en moest in Amsterdam worden gerepareerd, zo verklaarde men. De an dere expeditieleden zouden toen nog in Turkije zijn. Veel werd er niet meer over de expe ditie gehoord, ook niet toen zij al be ëindigd was. De politie verdacht de lei der ook toen al van de verduistering en maakte zelfs bekend, dat m°" hem zocht, maar hij was, naar nu bbjkt, on dergedoken bij een vriendin in Rijswijk. Groeiend verlengen naar kerkelijke eenheid TUSSEN GEREFORMEERDEN EN VRIJGEMAAKTEN Een comité van 21 personen uit de Geref. Kerken en de Geref. Kerken (vrijgemaakt) heeft zaterdag een samen komst belegd in de Zuiderkerk te Zwolle om uiting te geven aan het groeiend eenheidsverlangen. Er was een zo grote opkomst uit alle delen van het land, dat ook de Oosterkerk in gebruik moest worden genomen. De bijeenkomst in de Zuiderkerk werd eerst gepresideerd door ds. R. H. Bremmer, vrij gemaakt predi kant uit Enschede en later door ds. J. Schelhaas, gereformeerd predikant uit Amsterdam. Drie predikanten voerden het woord: ds. O. Jager, gereformeerd predikant te Almelo over „Moeten wij bij elkaar komen?", ds. M. Vreugdenhil, gereformeerd predikant te Ruinerwold over „Kunnen wy bij elkaar komen, wat de belijdenis betreft?" en ds. W. G. Raven gereformeerd predikant (vrijge maakt) te Almelo „Kunnen wij bij elkaar komen, wat de kerkrechtelijke kwestie betreft?" In de avondvergadering hebben twaalf deelnemers met de referenten van ge dachten gewisseld. In de discussie werd van gereformeerde zijde gesteld,, dat het opheffen door de generale synode van Utrecht van de bekende vervangings formule betekent het wegnemen van een slagboom. Van vrijgemaakte zijde be toogde men, dat de tuchtbehandeling van de synode van Utrecht in 1944 al geheel ongedaan moet worden gemaakt. Bij de replieken heeft ds. Jager betoogd, dat de zaken vooral plaatselijk moeten worden getrakteerd en dat men de vrijmaking niet moet zien naar één model. Overigens zal metterdaad de gereformeerde synode nog wel een stapje verder moeten gaan en wat de schorsin gen betreft zich nog beter moeten uit spreken. De winst van het ogenblik is, dat de gereformeerde synode de vrijge- maakten als confessioneel volkomen acceptabel ziet, aldus ds. Jager. Misgestapt van Waalbrug Zaterdag is op de Uiterwaarden van de Waal bij Lent (gemeente Eist) het stof felijk overschot gevonden van een 24-ja- rige man uit Eist. De Rijkspolitie, die de dood van de jongeman onderzocht kwam tot de slotsom dat hij aan de Lentse kant van de Waalbrug gestort is als ge volg van een misstap. Vele jongelui in deze omgeving heb ben de gewoonte om aan deze kant van de brug naar een oud wegje te klaute ren om sneller de straatweg van Lent te bereiken. De jongeman moet in het duister misgestapt hebben en van de pijler van de grote hoogte op de harde oeverbodem gevallen zyn. In Kongo 13 doden In en om Elisabethstad in Belgisch Kongo «Dn het afgelopen weekeinde der tien mensen omgekomen bfl gevechten tussen aanhangers van de Conakatpar- tR en de Nationale Kongolese beweging van Patrice Loemoemba. Honderden mensen raakten gewond. Van de gewon den moesten er 108 met ernstige kwets uren in de ziekenhuizen worden opge nomen. VrRdag steeg de spanning in de dor pen rondom Elisabethstad, toen verno men werd dat Loemoemba zaterdag een bijeenkomst wilde houden. De overheid verbood deze om ongeregeldheden te voorkomen. De dorpelingen begonnen zich daar op strRdvaardig te maken met vergif tigde speren en met pijl en boog. Zondagmiddag ontbrandde de strRd. De overheid besloot de dorpen door politie en militairen te laten bezetten. Toen de militairen arriveerden, ver spreidden de Afrikanen zich in de bos sen. waar de strijd werd voortgezet. Er zijn veel arrestaties verricht. Het juiste aantal heeft de overheid niet be kendgemaakt. Jaarvergadering Staten- en raadsleden V.V.D. De vereniging van Staten- en raads leden van de VVD heeft zaterdag in het Kurhaus in Scheveningen onder voorzitterschap van da heer D. W. DettmeRer haar jaarvergadering ge houden. Deze zei o.m. dat men er niet altijd voldoende van doordrongen is bij de samenstelling van commissies en comi- té's dat de VVD de derde politieke partij van ons land is geworden. Hij wees er op dat 't uitgavenpakket van provincie en gemeenten net als dat van de gewone burger in de laatste vijftig jaar, totale verandering heeft ondergaan. Bij de uitgaven van de burger staan voorop die voor gemotoriseerd vervoer, televi sie, radio en wasmachine. Bij de ge meenten zijn uitgaven voor verkeers- voorzieningen sterk naar voren geko men. Uit de jaarstukken bleek dat het ledental van de vereniging gestegen is. De aftredende bestuursleden, me vrouw G. A. A. Holzmüller-Teengs uit Alkmaar, mr. dr. K. H. de Langen uit Meppel en mej. mr. M. M. F. van Everdingen uit Den Haag werden bij acclamatie herkozen. In de middagver gadering die werd bijgewoond door de voorzitter van de VVD. prof. mr. P. J. Oud, sprak de minister van Binnen landse Zaken. mr. E. H. Toxopeus. Hij wees erop dat deze regering zich heeft uitgesproken ten gunste van autonomie en decentralisatie, omdat langs deze weg h. i. de belangen het beste behar tigd kunnen worden. Verder besprak minister Toxopeus het vraagstuk van de financiële verhouding Rijk en gemeenten. Men kan verwach ten dat binnen afzienbare tijd de me morie van antwoord over dit wetsont werp aan de Tweede Kamer zal worden uitgebraoht, zo deelde hij mede. Over de grote agglomeraties Den Haag, Amster dam en Rotterdam zei de minister dat naar zijn mening een zekere grens aan de omvang en het inwonertal van grote gemeenten moet worden gesteld. Ruitentikker gepakt (Speciale berichtgeving) Een 22-jarige fruitkweker en een 19- jarige kantoorbediende hebben in de nacht van zaterdag op zondag op de Oostzeedyk te Rotterdam een ruitentik ker gepakt. De 59-jarige dader, die een zwervend bestaan leidt, had met een stuk ijzer de ruit van een juwelierszaak stuk geslagen en een plateau met ringen gegrepen. De fruitkweker en de kantoor bediende kwamen op het gerinkel afge rend en zagen de zeeman met een plateau ringen weglopen. Zij hielden hem beet en dwongen hem te blijven wachten totdat er politie opdaagde. Die had de ruitentikker zo maar over te nemen. De man heeft ook bekend korte tijd geleden horloges uit de etalage van een juwelierszaak aan de Jonker Frans straat te Rotterdam te hebben gestolen. Zaterdagavond heeft in „Treslong" te Hillegom de verkiezing plaats gehad van Miss Bril 1960. De jury stond onder voorzitterschap van de toneelspeler Ko van Dijk. Trein botste op auto Op de overweg aan de Soerweg is zaterdag een locomotief met twee repa ratiewagens van de N.S., die op weg waren naar een uit de rails gelopen goederenwagen op een vrachtauto ge botst die in de richting Waalhaven reed. De chauffeur van de auto, de 53-jarige L. Karreman uit Nieuwerkerk aan de IJssel sloeg met zyn hoofd tegen een haak in de cabine waardoor een afge broken stuk ervan in zijn achterhoofd drong. Gelukkig werd hierbij de schedel niet beschadigd. De man werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. De rechterzijde van de vrachtauto werd zwaar en de locomotief licht be schadigd. Het ongeluk ontstond doordat de vrachtautochauffeur door de zon ver blind de trein te laat had opgemerkt. ,De Hoop" terug na geslaagde Noorse reis (Speciale beriahtgeving) Het hospitaalkerkschip ,De Hoop' is gis teren na zyn eerste reis naar Zuid- Noorwegen in Amsterdam binnengelo pen. De reis word beschouwd als een experiment en is als zodanig geslaagd- „De Hoop" heeft hulp verleend aan de opvarenden van de Nederlandse treiler- vloot, die de visserR ter hoogte van de kust van Zuid-Noorwegen uitoefent. Maandag 21 maart a.s. zal „De Hoop" opnieuw voor een reis van ongeveer drie weken naar Noorwegen vertrekken. Gedurende de afgelopen reis heeft de arts Rodermond in totaal 24 patiënten gehandeld, vanwie 14 Nederlanders en 10 Zweden. In het hospitaal werden 13 patiënten verpleegd. De geestelijke verzorging was in han den van de Katwijkse predikant Offe- ringa, die kerkdiensten in het Neder lands Noors en Zweeds heeft gehouden. Voor deze diensten bestond veel be langstelling. De technische dienst ver richtte drie reparaties aan boord van treilers en gaf 14 technische adviezen. De weerdienst van „De Hoop" verzond 49 weerrapporten naar het KNMI. „De Hoop" heeft gedurende deze eerste reis naar Zuid-Noorwegen 2002 zeemijlen afgelegd. Gisteren zijn te IJmuiden door „De Hoop" zes patiënten geëmbarkeerd. De patiënt Jacob den Heyer, een 16-jarige matroos uit Scheveningen, die een on geluk heeft gehad aan boord van de SCH 42. heeft men in een ziekenhuis in Hagesund (Noorwegen) moeten achterlaten. Hedenmorgen is in De Kuil, een grote plas nabR Prinsenbeek, in een auto het stoffelyk overschot aange troffen van de heer A. W. (Rat) Vcr- legh, vice-voorzitter, technisch leider en erelid van de voetbalvereniging N.A.C. en een vooraanstaand figuur in het nationale voetballeven. De heer Verlegh is 63 jaar geworden. Het vermoeden elders in ons blad geuit dat de heer Verlegh, die sinds zaterdagavond was vermist na een bezoek aan Den Haag, met zyn auto te water is gereden, is vanmorgen waar gebleken. Hedenochtend begaf een duiker van de vaar- en duikerschool te Gorinchem, sergeant J. v. d. Blom. zioh in het wa ter. Na een uur zoeken vond hij de auto, die op zijn dak lag. De portieren waren gesloten. Rat Verlegh was een van de grootste voetbalkenners van ons land. Als voet baller muntte hij al uit in tactisch op zicht. Zijn weloverwogen, intelligente spel bracht hem achtmaal in het Neder lands elftal, als spil en kanthalf. Vele jaren was hy eerste elftalspeler en aan voerder van NAC. Toen zijn actieve voetbaldagen voorbij waren, kwam Verlegh in het technische werk van de KNVB omhoog. Zijn be langrijkste periode beleefde hij tussen 1948 en 1953, toen hij zowel voorzitter van de technische commissie was als voor zitter van de keuze.commissie voor het Nederlands elftal. Verlegh bezat een diepe kennis van het spel en zijn moge lijkheden en heeft in het bijzonder veel gedaan om de homogeniteit in het elftal te bevorderen, de grote waarde van de individualist erkennende was hij toch een fervent voorstander van „team work" en hij eiste van de grootste be roemdheid een zich ondergeschikt weten aan het belang van het elftal als geheel. Dat heeft Verlegih in 1952 in conflict gebracht met Abe Lenstra, die toen op zijn hoogtepunt stond. Verlegh wilde we. van Lenstra's grote kwaliteiten gebruik maken, maar hem niet op de linksbin nen/plaats opstellen, daar Abe niet in het stopperspilsysteem met zyn „ma gisch vierkant" paste. Lenstra was kop- „Strijd gaat door", zegt Ferliat Abbas Ferhat Abbas, de premier van de „Algerijnse voorlopige regering", heeft vandaag in Tunis in een radiotoespraak verklaard, dat de Franse president De Gaulle „de deur heeft gesloten voor onderhandelingen en vrede in Algerije". Hij voegde hieraan toe, dat de opstan delingen thans de strijd zouden voort zetten, totdat Algerije onafhankelijk zou zijn. „De voorlopige regering heeft ge toond geen enkele kans, om tot een door vreedzame onderhandelingen ver kregen regeling in Algerije te komen, te willen laten voorbij gaan", aldus Abbas. Abbas' verklaring komt negen dagen nadat president De Gaulle zyn (mili taire) bezoek aan Algerije beëindigde. De president zei bij die gelegenheid niet veel hoop meer te hebben dat de Algerijnse opstandelingen zijn aanbod voor een „vrede der dapperen" zouden aanvaarden. Hij drong er daarom bij de Franse troepen op aan met de wa pens een overwinning te bevechten. Abbas vervolgde: „In de verklaring van generaal De Gaulle kwam de oude koloniale opvatting weer naar voren. Wij hebben het beginsel van zelfbe schikking als basis voor een oplossing van het Algerijnse vraagstuk aan vaard. Het is echter noodzakelijk te verzekeren, dat op eerlijke en welge meende wijze aan dit beginsel uitvoe ring wordt gegeven". Wetenschappelijk contact in de Toren van Babel Het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers houdt zaterdag 2 april in het Kamerlingh Onnes Laboratorium in Leiden een congres onder de titel „we tenschappelijk contact in de Toren van Babel". Op het congres wordt een uit eenzetting gegeven van de taalmoeilijk heden bij internationaal contact en de hulpmiddelen, waarvan men thans ge bruik maakt. Het congres staat onder leiding van prof. dr. C. P. F. S. Slutter- heim, hoogleraar in de Nederlandse taalkunde in Leiden. Inleidingen worden gehouden onder anderen door prof. dr. C. C. Berg, hoog leraar in de Austronesische linguistiek te Leiden, over „kunsttaal" en „natuur lijke taal", prof. dr. D. Kisch, hoog leraar in de wijsbegeerte des rechts en rechtsvergelijking te Amsterdam, over het „equivalent in de juridische termi nologie". Miss Bril 1960 Tot Miss Bril werd gekozen mevrouw Sonja TazelaarKansen uit Rotterdam. De tweede prijs ging naar Brigitte Kranenburg uit Amsterdam. De derde prys was voor Anneke Visser van Putten uit Haarlem. Arnhem blijft streven naar Universiteit De raad der gemeente Arnhem heeft besloten een adres te richten tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen over de beoogde vestiging van een Universiteit in het oosten van het land. In dit schrijven wordit be vreemding uitgesproken over het feit, dat Arnhem in het rapport van de door de minister ingestelde commissies, zo vroegtijdig en op losse gronden werd uit geschift en dus ten aanzien van de voor- en nadelen niet met de in aanmerking komende Overijsselse vestig ingplaatsen is vergeleken. Na lezing en bestudering van 'het rapport blijven wy er, aldus de raad, als tevoren van overtuigd, dat in dien de regering overeenkomstig het ad vies van de beide oommissies overweegt de stichting van een nieuwe Universiteit buiten het westen des lands aan de Sta ten-Generaal voor te stellen, de keuze van Arnhem als vestigingsplaats alsnog ernstig dient te worden overwogen. pig, weigerde op de linksbuitenplaats ta spelen en toen bij Veilegh zioh een ze kere mate van starheid openbaarde, was het conflict geboren. Het liep hoog en ook de toenmalige oefenmeester Jaap van der Leek werd erin betrokken. Karei Lotsy kwam tussenbeide, maar Verlegh achtte zich tekort gedaan en bedankte voor zijn- functies. Met hem verdwenen ook de andere KC-leden, Mommens en De Vries. Voor NAC heeft Verlegh daarna nog zeer veel voortreffelijk werk gedaan. Zijn op wetenschap gelijkende kennis van het spel heeft hij bot de dag van zijn over lijden in dienst gesteld van zn club. wier bestuurslid en technisch leider hij was. Prinsessen Beatrix en Irene wandelflen door Stockholm Het vorstëlijke feest in het paleis tc Stockholm, waarvan het grote bal op zaterdagavond het hoogtepunt was. is zondag gevolgd door het vertrek van vele van het twintigtal jonge buiten land se prinsen en prinsessen naar hun land. Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prin ses Alexandra van Kent maakten zon dagochtend een wandeling door de win kelstraten van het besneeuwde Stock holm. Vertrokken zijn Kroonprins Constan ts n van Griekenland en twee Griekse prinsessen die vergezeld werden door Koningin Frederika van Griekenland, voorts Kroonprins Harald van Noorwe gen en Prinses Margrethe, de Deense troonopvolgster. Paleisfunctionarissen hadden vóór het. feest er de nadruk op gelegd, dat het feest er een was. zoals elke andere grootvader zijn kleindochters en hun jonge vrienden en kennissen zou kun nen bereiden. Om die reden werden vertegenwoordigers van de pers niet tot het feest toegelaten en zijn geen offi ciële bijzonderheden over het feest ver strekt. Niettemin waren journalisten uit vele landen naar Stockholm gelokt door geruchten over mogelijke vorstelijke verlovingen. In welingelichte kringen in Stockholm was men evenwel van ge voelen. dat vorstelijke romances op het hofbal niet de fase van de verloving zouden bereiken. De prinsessen Beatrix en Irene zyn vanochtend per vliegtuig uit Stockholm vertrokken. Haar werd uitgeleide gedaan door de Prinsessen Margaretha en Bri- gitta van Zweden en de Prinsen Maxi- miliaan van Beieren en Karl van Hes sen. Het speciale toestel werd twee uur vanmiddag in Nederland verwacht. Tegen boom gebotst en gedood (Speciale berichtgeving) De 64-jarige oud-stationschef K. Smit van Baflo (Gr.) is gistermiddag bij On- derdendam (Gr.) met zijn motor op de linkerhelft van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Voorbijgangers von den tussen 1 en 2 uur zyn ontzielde lichaam in de sloot. De heer Smit was tussen 12 en 1 uur uit Baflo weggereden en is vermoedelijk onwel geworden en daardoor van de rechter weghelft afgeraakt, met het ver melde noodlottige gevolg. De heer Smit, gepensioneerd ambte naar van de Spoorwegen, was een voor aanstaande figuur in de dorpsgemeen schap. Hij was bijna onafgebroken 25 jaar lid van de gemeenteraad van Baflo. Voorts bekleedde hij ongeveer evenveel jaren het voorzitterschap van de afde ling volksonderwijs. Ook was hij voor zitter van de afdeling Warffum van de Bond van Nederlands Vervoerspersoneel van de plaatselijke begrafenisvereniging. De drie hoofdbesturen van de werk nemersbonden in het bouwbedrijf zul len vanavond een bespreking hebben met de besturen van de drie vakcen- tralen. Daarbij zal aan de orde komen het vraagstuk van de uitkeringen aan de stakende bouwvakarbeiders. Onder zocht zal worden of aan de stakers nog een extra uitkering boven de reglemen tair vastgestelde bedragen gegeven kan worden. Ook zal de mogelijkheid van verhaal op of subsidie van de overheid nader worden bezien. Ter bespreking van de situatie, welke door het besluit van de ledenvergade ring van de N.C.A.B. is ontstaan, is het dagelijks bestuur van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkge vers in Nederland tegen morgenmiddag in spoedvergadering bijeengeroepen. Jongerenhotel aan Scheveningens Boulevard (Van onze Haagse redactie) Het internationaal jeugdhotel te Sche veningen gaat dit seizoen samenwerken met het nieuwe jongerenhotel „De Zee meeuw" aan de Scheveningse boulevard. Hierdoor krygt het internationaal jeugd hotel er 15 kamers by met 65 bedden. De belangstelling van binnen- en bui tenlandse gasten voor het jeugdhotel is de oprichting in 1956 zó groot geworden, dat jaarlyks een groter gebruik moest worden gemaakt van externe bedden. Zij, die op deze manier van slaapac- commodatie werden voorzien, bleven echter volledig de gast van het jeugd hotel. Met „De Zeemeeuw", die overigens geheel voor eigen rekening werkt, heeft het jeugdhotel er een extra uitwijkmoge lijkheid zonder énig risico bijgekregen, dat door zijn goede accommodatie voor de oudere gasten van het jeugdhotel be stemd zal worden. De nieuwe dependance vervangt het hotelschip, dat vorig seizoen door het jeugdhotel werd gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4