Premier Kroesjtsjef stelt bezoek aan Frankrijk „wegens griep" uit Hoofdbestuur NCAB tot aftreden gedwongen Oostduits boerenverzet tegen de rode terrein* WEERBERICHT Mogelijkheid van diplomatieke ongesteldheid niet uitgesloten STAKING WEER UITGEBREID Brandstichting en zelfmoorden uit vertwijfeling en wanhoop Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 MAART 1960 No. 29999 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van DIshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Terwijl in de voorsteden de „rode gordel" rond Parijs, die Kroesjtsjef morgen na aankomst op het vliegveld Orly zou passeren, overal de rode vlaggetjes met sikkels en hamers naast de Franse drie kleur werden uitgehangen, werd door middel van een speciale bood schap uit Moskou gistermiddag om drie uur in de Franse hoofdstad bekend, dat de Sovjetrussische premier zijn bezoek aan Frankrijk voor onbepaalde tijd had uitgesteld. Als reden van deze verdaging werd een griep opgegeven, die Kroesjtsjef op zijn jongste reis door Azië had opgelopen. De Franse staatschef, generaal De Gaulle, betuigde ter stond in een antwoord-boodschap zijn bijzondere teleurstelling en bracht de Russische staatsman zijn wensen voor een spoedige beter schap over. Van officiële Franse zijde werd gisteren ook nog de hoop uitgesproken, dat „monsieur K." toch nog naar Frankrijk zou kunnen komen vóór De Gaulle op 5 april a.s. naar Engeland vertrekt en vooral ook vóór*de grote ontmoeting Oost-West aan de top. In Moskou werd verwacht, dat Kroesjtsjef een week a tien dagen het bed zou moeten houden, Eventueel zou hij dus zijn reis door Frankrijk van 24 maart a.s. tot 3 april kunnen maken. Met een verkorting van Kroesjtsjefs verblijf in Frankrijk zou de Franse regering in elk geval tegemoet komen aan de grote bezwaren, die in meer rechtse kringen te berde zijn gebracht, waar men veel over de „kermis-karavaan in het teken der communistische propaganda" had gesproken. Verschil van mening over onderdelen van het reisprogramma Het uitstel van de reis van Kroesjt sjef waarover de oren van alle Franse krantelezers sinds weken al begonnen te tuiten, heeft in diplomatieke kringen te Parijs reeds de nodige geruchten laten circuleren. Trots de verzekering uit Mos kou dat de overigens zo onvermoeibare „heer K." op zijn reis door Azië al niet helemaal de oude meer was, sluiten alle waarnemers in Parijs toch ook de moge lijkheid van een diplomatieke ongesteld heid niet helemaal uit. Bij de voorbe reiding van Kroesjtsjefs reis is de Frans- Russische samenwerking lang niet steeds van een leien dakje gelopen. En donder dag j.l. en zaterdag legde de Russische ambassadeur in Parijs, Winigradof, bij generaal De Gaulle in het Elysée, bij premier Michel Debré en in het minis terie van Buitenlandse Zaken juist nog een reeks spoedbezoeken af, die aan een plotselinge en nogal grondige verande ring van het reis- en feestprogramma voorafgingen. Kroesjtsjef had via zijn ambassadeur te kennen gegeven, dat hij het program ma van zijn verblijf in Frankrijk wel ietwat overladen vond en hij wenste bo vendien meer gelegenheid te krijgen met het Franse volk zelf in contact te tre den. Een contact, waarop de Franse re gering met het oog op de manifestaties, die de communisten overal op touw wil- denzetten, nu juist veel minder gebrand was. Ook had Kroesjtsjef een visitie wil len brengen aan de diverse zetels van communistische en para-communistische organisaties waarvan generaal De Gaulle evenmin wilde weten. Een bedevaart naar het fort van Vincennes, waar de Duitsers tijdens de laatste oorlog vele -honderden verzetslieden, onder wie in derdaad ettelijke communisten hadden doorgeschoten, had de Franse regering haar gast eveneens verboden, uit vrees dat de goede relaties met Bonn daar onder zouden kunnen lijden. Daarentegen had de Russische rege ringschef weer zijn veto uitgesproken tegen een voorstel van de Franse gast heren ook een geimproviseerd bliksem bezoek aan Hassi-Messaoud in de Sa hara aan het programma toe te voegen. De politieke achtergrond van die weige ring was nu weer. dat de Russische pre- Honderd raketbases aan de Russische westgrens Volgens de Amerikaanse Republi keinse Senator Kenneth Keating heeft de Sovjet-Unie honderd grote raket- bases aan haar Westelijke grenzen. Hij zei dit in een programma voor de New- Yorkse televisiestations. De Senator noemde niet zijn bron. f7000.— GESTOLEN UIT BELASTINGKANTOOR Dit weekeinde is ingebroken in het belastingkantoor aan de Karnemeiksloot te Gouda. De inbrekers wisten f. 7.000, te bemachtigen uit een brandkast, die met snijbranders werd geopend. De inbraak werd pas vanmorgen ont dekt. De snijbrander werd, naar later is gebleken, ontvreemd bij een Goudse firma op het industrieterrein. Van de daders ontbreekt totnogtoe elk spoor. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en op enkele plaatsen regen. Iets lagere middagtem- peraturen. Matige wind tussen oost en zuid (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 MAART Zon op: 6.55 uur; onder: 18.44 uur. Maan op: 21 33 uur: onder: 7.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 37 en 16.50 'mr Laagwater te 0.27 en 12-50 uur. mier niet de indruk wilde vestigen de Franse aanspraken op Algerije en de Sa hara impliciet voor zyn rekening te nemen. Belangrijke gevolgen Of de oorzaken nu van louter fysieke of óók van politieke aard zijn geweest, zeker is dat het uitstel van Kroesjtsjefs bezoek aan Frankrijk behalve vele prak tische ook belangrijke diplomatieke ge volgen zal hebben. Een eerste diploma tieke consequentie heeft zich gisteren al voorgedaan by het gesprek onder vier ogen, dat op het kasteel van Lambouil- let tussen de Engelse premier Macmillan en generaal De Gaulle werd gevoerd. Macmillan was naar Frankrijk geko men om De Gaulle te winnen voor een soepeler houding bij het aanstaande top- overleg Oost-West. Ten aanzien van de kwestie-Berlijn, die nog altijd een cen traal twistpunt tussen Oost en West uit maakt, staat Frankrijk officieel nog al tijd achter Bonn, dat van geen wijken wil weten. Aangezien te verwachten viel dat het bezoek van Kroesjtsjef een ze kere Frans-Russische toenadering ten gevolge zou hebben, leek het moment door Macmillan dus niet slecht gekozen voor een poging De Gaulle met zachte aandrang zich nu een paar stappen van Bonn in de richting van Londen te doen verwijderen. Als tegenprestatie had En geland de door De Gaulle zo vurig be geerde toegang tot de Westelijke A-club dan wellicht wat kunnen vergemakkelij ken. Deze Engelse berekening scheen echter op losse schroeven te worden ge plaatst toen men gistermiddag in Ram- bouillet de mededeling ontving dat Kroesjtsjef zyn reis naar Frankrijk had verdaagd. Overigens werd de Frans-Engelse ont moeting van dit weekeinde officieel als een privé-aangelegenheid tussen de he ren De Gaulle en Macmillan voorgesteld en een communiqué is dan ook weer achterwege gebleven. De prinsessen en prinsen, die zaterdag deelnamen aan het galabal in Stockholm poseerden voordat het feest begon met hun gastvrouw en gastheer, het Zweedse Koninklijke Paar midden zittendvoor de fo tografen. Op de eerste rij tweede van links Prinses Beatrix, op de tweede rij derde van links Prinses Irene. Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Woensdag uitspraak in het kort geding Tijdens de behandeling van het kort geding, dat de aannemers tegen de Staat en het College van Rijks bemiddelaars aanhangig hadden ge maakt, heeft de president van de Haagse rechtbank nog een poging on dernomen om de partijen tot elkaar te brengen. Zoals men elders kan lezen ivas deze poging tot mislukken gedoemd, daar de regering geen aan leiding vond om op het voorstel van de president in te gaan. De magi straat beloofde aan het einde van de zitting te trachten woensdagochtend a.s. uitspraak te doen in dit belang rijke kort geding. Tot zolang zal de staking dus nog wel voortduren. Een staking, die zich inmid dels ook heeft uitgebreid tot Stadska naal, Assen, Den Helder, Apeldoorn, Helmond, Bergen op Zoom, Breda en de werken aan de universiteit van Nij megen. In de verschillende plaatsen is zater dagochtend begonnen met de uitbetaling van uitkeringen aan niet en anders- georganiseerde stakers, die voor de vo rige week maximaal 36 gulden hebben ontvangen. In Amsterdam kwamen zo'n 2500 stakers een uitkering incasseren, in Den Haag circa 1400 en in Utrecht on geveer 200. Inmiddels heeft de Haagse advocaat, mr. dr. K. W. P. Klaassen nu ruim schoots vijftig werkwilligen bijeen na mens wie hij een kort geding kan be ginnen tegen de Staat en de drie grote vakcentrales. De advocaat heeft echter besloten eerst de uitspraak in het andere kort geding af te wachten alvorens tot stappen over te gaan. GEEN VERTROUWEN Een buitengewone ledenvergadering van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond heeft zaterdagmiddag in Utrecht het hoofdbestuur tot aftre den gedwongen door een voorstel van de meerderheid van dit bestuur, waaraan de vertrouwenskwestie was verbonden, met grote meerderheid te verwerpen. Het ging uiteraard om de bereidheids verklaring van het hoofdbestuur om de Na een zeer bewogen vergade ring deelde voorzitter H. Stamhuis (staande) zaterdag mqe, dat het ge hele hoofdbestuur van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond besloten had af te treden. nieuwe CAO te ondertekenen. De voor zitter, de heer H. Stamhuis gaf eerst een uitvoerige uiteenzetting over de mo tieven, welke het hoofdbestuur tot zijn standpunt hadden gebracht. Volgens hem was de doorberekening niet te ver wezenlijken en het hoofdbestuur heeft het als een vaststaand feit aangenomen, dat de CAO ook zonder doorberekening realiseerbaar moest zijn. Hij zeide de zaak principieel te willen stellen. De vergadering moest zich duidelijk uit spreken over de houding van het be stuur. „Wij hebben gehandeld als feil bare mannen maar te goeder trouw en met eerlijke bedoelingen. Wij hadden een opdracht gekregen van de algemene vergadering en wy menen deze opdracht vervuld te hebben. Wij hebben niet ge handeld uit materiële overwegingen of overwegingen van persoonlijke aard, maar op basis van de grondslag van de christelijke organisatie. Wy zijn niet door de knieën gegaan voor de stakers, maar voor ons geweten", zo zei hij ten slotte. DOODSTEEK Namens de minderheid in het hoofd bestuur noemde de heer Versloot de be slissing om de CAO te ondertekenen een doodsteek in de rug van de zusterorga nisaties. Hij achtte het begrijpelijk, dat deze zusterorganisaties de NCAB uit de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gestoten hebben. Dat een groot deel van de zeshonderd afgevaardigden zijn mening deelden bleek wel uit de uitslag van de stem ming over het bestuursvoorstel. Hierin werd de vergadering uitgenodigd te ver klaren, dat de eens gegeven bereidver klaring om de CAO met de werknemers organisaties af te sluiten moeten worden nagekomen. „Niet aanvaarding van dit voorstel be tekent opzeggen van het vertrouwen in het hoofdbestuur", had de heer Stam huis nadrukkelijk verklaard. Het voorstel werd desondanks met 177 tegen 107 stemmen verworpen. Aan het slot van de stemming deelde de voorzit- Argentijnse regering neemt maatregelen De Argentijnse regering zal spe-' ciale maatregelen nemen om het hoofd te bieden aan de herleving van het terrorisme in het land, welke wordt toegeschreven aan de wens om de „Peronistische dicta tuur" opnieuw in Argentinië vaste voet te doen krijgen. Op alle stra tegische punten zullen speciale voorzieningen worden getroffen. De strijdkrachten zijn belast met de uitvoering. Volgens de politie zijn in de afgelopen vier weken niet minder dan honderd bomaanslagen of pogingen gepleegd. Zaterdag deed zich in het arse naal Fray Luis Beltran van het Argentijnse leger te Rosario een hevige ontploffing voor. Een vrouw werd gedood en verscheidene per sonen werden gewond. In een voorstad van Buenos Aires vloog in de nacht van vrijdag op zater dag een huis van twee verdiepingen in de lucht. Een meisje verloor het leven en vier personen liepen verwondingen op Het huis was bewoond door kapitein David Cabrera van de staatsveiligheids dienst In Cordobo kwamen 14 dagen geleden bij een aanslag op een benzine depot negen mensen om het leven. Bovendien is onlangs in de noordwes telijke provincies het bestaan van kleine commandotroepen die tot een „nationaal bevrijdingsleger" zouden behoren, ont dekt. In totaal zouden duizend man hierbij betrokken zijn. Hieraan moeten nog worden toegevoegd de wapendief stallen, die steeds veelvuldiger worden. President Frondizi heeft gisteravond voor Argentinië de „binnenlandse nood toestand" afgekondigd. Hij nam deze maatregel nadat opnieuw twee terroris tische aanslagen waren gepleegd. De president belastte het leger met het herstel van de orde. Op een spoorweg in de omgeving van Buenos Aires werd een bom tot ontplof fing gebracht, waardoor het spoorweg vervoer werd onderbroken. Voorts werd een grote hoeveelheid wapens gestolen uit een tuighuis van het leger in de buitenwijken van Buenos Aires. Zondagavond is in een presidentiële bekendmaking medegedeeld, dat ge arresteerde tei-roristen door krijgsraden zullen worden berecht. Adenauer in New York De Westduitse Bondskanselier. Ade nauer, heeft er gisteren op een noen maal in een hotel te New York bij de Westelijke bondgenoten op aangedron gen samen te gaan om vrede en vrij heid voor allen te bewerkstelligen. Hij verzekerde zijn gehoor op de door de „Amerikaanse Raad voor Duitsland" ge organiseerde lunchbijeenkomst dat het Duitsland een democratisch land is dat helemaal niet antisemitisch of nationaal socialistisch is. Eerder had gouverneur Meyner van de staat New Jersey gezegd dat er nog al tijd donkere wolken zijn aan de hori zon van de Duitse democratie, die een gevaar schijnen te zijn voor de groei ende eensgezindheid tussen West-Duits- land en de andere landen van de NAVO. Aan deze wolken moet men niet zo maar voorbijgaan. Zij zijn een overblijfsel van de verschrikkelijke schaduw van het nationaal-socialisme, die de wereld dertien jaar lang heeft verduisterd en die nog maar vijftien jaar geleden is opgetrokken. ter mede, dat het hoofdbestuur in zijn totaliteit zal aftreden. Het stelde zijn zetels beschikbaar, maar verklaarde zich bereid de lopende zaken af te wikkelen. De drie werknemersorganisaties heb ben daarop het aftredende hoofdbestuur van de NCAB ontslagen van hun belofte de CAO te ondertekenen. (Van onze correspondent in Bonn) In communistisch Oost-Duitsland, vooral in het district Mecklenburg, verzetten de boeren zich met hand en tand tegen de collectivisering van de communistische partij, de SED. Het aantal brandstichtingen neemt hand over hand toe, evenals helaas het aantal zelfmoorden onder de boerenbevolking. Duizenden SED-agitators zijn er vooral de laatste weken op uit de nog zelfstandige boeren onder druk te zetten, opdat zij hun eigen bedrijf zullen opgeven en zich zullen aansluiten bij een kolchose, een zogenaamd collectief landbouwbedrijf. De methoden die daarbij worden gebruikt komen éëer op openlijke terreur. Brandstichtingen zijn hier van het gevolg; reeds in 1959 was het aantal brandstichtingen in het district Erfurt van 86 in 1958 gestegen tot 380. geven, dat het verzet der boeren toe neemt. Hij klaagde erover dat de boeren steeds weer zeggen, dat zij alleen beter en economischer kunnen werken dan de kolchozen. Zij willen, aldus Mewis, hun eigen baas zijn. Hij kondigde aan, dat de komende maanden nog 500 SED- agitatoren extra zullen worden ingezet om lastige boeren onder druk te zetten. En in het centrale comité van de SED zal partyleider Ulbricht nog deze week maatregelen aankondigen voor een ver snelde socialisering en collectivisering van de landbouw, hetgeen zal neer komen op een verscherpte terreur onder de landbouw-bevolking in Oost-Duits land. In Bonn is dit alles met veront waardiging en bezorgdheid waargeno men. Bondskanselier Adenauer, die za terdag j.l. naar Amerika vertrok, zal in de Verenigde Staten het lot der Oost- duitse boeren in het licht stellen. Men overweegt hier om grootscheepse hulp acties op touw te zetten voor uit Oost- Duitsland gevluchte boeren. Daarbij zal men er evenwel de nadruk op moeten leggen dat niet iedere gevluchte land bouwer in de Bondsrepubliek kan reke nen op een nieuwe boerenhoeve. 9 Slot pag. 2 Eigen bedrijf veel economischer dan de kolchozen De laatste weken kwamen meer dan ooit branden voor onder de invloed van de SED-terreur. Het zijn vooral zoge naamde „volkseigene" bedrijven door de communisten onteigend die in het bijzonder voorkomen onder de onder nemingen, die een prooi der vlammen worden. En onder deze bedrijven zijn het speciaal pas-gecollectiviseerde boe renhoeven, coöperatie-gebouwen en der gelijke. De schade zou in de miljoenen lopen. Men concludeert hieruit, dat vele boe ren uit vertwijfeling geen andere uitweg uit de terreur, die op hen door de SED wordt geoefend, zien dan het in brand steken van hun eigen boerderijen. Daar mee demonstreren zij ongetwijfeld dat zij er genoeg van hebben, maar daar door ook worden zij gedwongen naar het Westen te vluchten. Hulpactie in Bonn Een vooraanstaand communist in het district Rostock, een zekere Mewis, waar onlangs de laatste zelfstandige boer ge dwongen werd in een kolchose te treden, heeft het afgelopen weekeinde toege- Di*. Gütle bepleit een onderzoek naar de Westduitse rechters De Westduitse openbare aanklager dr. Max Güde heeft zondag een grondig onderzoek geëist van alle beschuldigin gen aan het adres van Westduitse rech ters ten aanzien van hun activiteit in de tijd van het nationaal-socialisme. Güde zei dit op een bijeenkomst te Essen in het kader van de jaarlijkse Duits-joodse verbroederingsweek. Hij drong erop aan neutrale juristen uit het buitenland uit te nodigen om te voorkomen dat men zegt dat de schul digen hun eigen zaak moeten beoor delen. Zaterdag is in West-Berlijn een ten toonstelling geopend over het nazidom en zijn wreedheden. Zij zal een week duren en 20.000 schoolkinderen gaan haar zien. Veel van de afbeeldingen van massale terechtstellingen en verhonge rende kinderen zyn verstrekt door de Poolse militaire missie in West-Berlyn. President Lübke heeft zondag in Keu len de jaarlijkse ..broederschapsweek' geopend, waarin propaganda wordt ge maakt voor beter begrip in Duitsland voor de joden. De president vroeg aan het Poodse volk om vertrouwen voor de Westduitse democratie. Het is van groot belang, zo zei hij, dat de Duitse jeugd wordt groot gebracht in een geest van wederzijds respect en bereid heid om te helpen. De president twij telde er niet aan dat er in Duitslano nog mensen zijn die dat niet begrijpen, omdat zij in een tijd zijn opgegroeid toen andere waarden golden die zij niet overboord willen zeten. Aanslagen beraamd Op Soekarno en Nasoetion De Indonesische minister van Voorlichting Maladi heeft gister avond in een mededeling over de radio bekend gemaakt, dat een ondermijnende organisatie doende is geweest, plannen te beramen om president Soekarno en de minister van Nationale Defensie, stafchef Nasoetion, te vermoorden. Zoals bekend, heeft Soekarno onlangs het Indonesische parlement op nonactief gesteld, hetgeen enige dagen later werd gevolgd door een beschieting uit de lucht van het paleis van de president te Djakarta. Maladi zei, dat de vlieger van het des betreffende vliegtuig, luitenant Daniel Maukar, voor een krijgsraad van de luchtmacht zal worden geleid. Volgens de minister was de beschie ting een daad van landverraad. Ver wacht wordt, dat binnenkort kan wor den vastgesteld of deze daad een op zichzelf staand incident was of in ver band staat met een ondermijnende organisatie. „Onlangs zijn", zo zei minister Maladi, „by een inval wapens en documenten gevonden waaruit bleek, dat er een samenzwering op touw was gezet tegen het leven van de president en opper bevelhebber en de minister voor Natio nale Defensie. Dit duidt op het bestaan van een ondermijnende organisatie, dï' misschien is doorgedrongen in staat* organen, waaronder de luchtmach Maukar zou dan een werktuig van d- organisatie geweest kunnen zyn. De regering verzoekt alle staatsorga nen waakzamer te zyn om te verhinde ren, dat ondermijnende elementen eri' door dringen. De revolutie is nog nic voorby en de staat is nog altijd in ge vaar", aldus Maladi.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1