Laatste nieuws De Lufthansa poogt (1e SAS uit West Duitsland weg te dringen Commandant „Karei Doorman" treft geen verwijt Loop der bevolking te Leiden Scandinavische maatscliappij houdt vast aan oude rechten MAANDAG 14 MAART 1960 Ramp met de „Frans Elsa Verzuimen van officier, die zeeivacht had De Nederlandse Marineraad heeft heden over de aanvaring op de Noordzee tussen de „Karei Doorman" en het Belgische vissersschip „Frans Elza" O 246 op 25 september 1959, waarbij de vissersbemanning om het leven kwam, als zUn oordeel uitgesproken, dat luitenant ter zee le-klasse E. Liong Bie Thung die de xeewacht had. zich aan ernstige verzuimen heeft schuldig gemaakt. Deze'verzui men zijn de oorzaak geweest van de ramp. Het voornaamste verzuim van ge noemde officier bestond naar oordeel van de raad in het nalaten van zorg vuldige kompaspeiling van het vaar tuig. waarvan hij twee witte lichten om streeks vijf voor half een 's nachts waarnam. Had hij dat wel gedaan, zo meent dc raad. dan had hij waargenomen dat dc peiling van bedoeld vaartuig, ondanks de beide om 00.35 en 00.37 uur uitge voerde koerswijzigingen naar bakboord, niet noemenswaard veranderde. Daar door moest aangenomen worden, dat gevaar voor aanvaring met het Bel gische vaartuig, waarvoor de Karei Doorman moest uitwijken, bestond. De commandant van Hr. Ms. „Karei Doorman" treft naar 's raads oordeel geen verwijt. De raad is van oordeel, dat de com mandant terecht de zeewacht aan dc ltz. Ie Liong Bie Thung had toever trouwd. Deze was reeds een jaar aan boord en deed vele donkere wachten Het vaarwater was drie zeemijlen breed, goed te herkennen en stond niet als bij zonder druk bekend. De weersomstan digheden waren gunstig. De comman dant had opdracht gegeven hem tt waarschuwen bij nadering van de loods boot bij het lichtschip „Elbe 1" en had zijn wekker op 2 uur gezet. Hij sliep in de brughut. direct achter de brug. De raad is voorts van oordeel, aat er voor de commandant onder de geschets te omstandigheden geen reden was om de navigatie-officier opdracht te geven op dit traject op de brug te blijven De raad acht de door de comman dant na de aanvaring genomen maat regelen inzake seinen over en zoeker naar drenkelingen juist. Op grond van de verklaringen komt de Marineraad tot de conclusie dat door niet voldoende analyseren van de koers van de „Frans Elza" die twee witte lichten voerde, niet is be merkt dat dit schip geen meeligger was doch dat de schepen converge rende koersen voeren. H,?erf.Mailnei;a?;d meIdt ln z«n oordeel, dat de „Karei Doorman" zeker voldoen- uitwijkrmmte had (ongeveer 1000 yards) tot aan de boeienlijn van de vaargeul. Overeenkomstig de voorschrif ten moest tijdig en ruim worden uitge weken, hetgeen niet is geschied De officier van de wacht had uit het waarnemen der twee witte lichten moe ten opmaken, dat dit een vissend vaar tuig betrof, waaraan hy volgens de voorschriften speciale aandacht had moeten besteden. HU heeft, aldus de raad, het vaartuig echter, na het waar nemen der twee lichten, niet terstond als een vissersvaartuig onderkend. Eerst toen wj tussen zeven en tien minuten over half een met een lamp zag zwaaien merkte hij met een vissend vaartuig te doen te hebben. De officier van de wacht heeft ten onrechte verzuimd de laatste koerswijzi ging naar bakboord door het voorge schreven sein met de fluit kenbaar te maken. De Marineraad acht het geens zins uitgesloten ,dat men aan boord van de „Frans Elza" in het onzekere heeft verkeerd omtrent de koers, die het vlieg kampschip zou volgen. Het bedoelde sein zou de „Frans Elza" daaromtrent zekerheid hebben verschaft. Men had aan boord van dit vaartuig daarmee rekening kunnen houden. De raad is tenslotte van oordeel, dat de officier van de wacht om toen over half een, toen het gevaar van de aanva ring zeer ernstig en het rode carnavals- licht van de brug af zichtbaar werd, ten onrechte heeft verzuimd volle kracht achteruit te laten slaan. Inzake de verklaring van deze officier dit laatste niet te hebben gedaan, omdat hij bang was voor de schepen achter zich, meent de raad, dat die vrees niet gerechtvaardigd is, omdat de officier van de wacht door optische seinmiddelen en geluidssignalen de volgschepen met kor tere stopweg had kunnen laten waar schuwen. De order „dertig graden stuurboord" op het laatste ogenblik was naar oordeel van de raad onjuist nu het gevaar dicht aan stuurboord dreigde en de „Karei Doorman" een grote draaicirkel heeft. Inzake de „Frans Elza" is de raad van oordeel, dat het voor dit schip geoor loofd was in de geveegde vaargeul te vissen en dat er geen sprake is geweest van versperring van het vaarwater. De raad heeft niet met zekerheid kunnen vaststellen welk karakter de op het laatste ogenblik voor de aanvaring uitgevoerde koerswijziging van de „Frans Elza" heeft gehad. Deze is, hoe dan ook, de „Frans Elza" niet aan te rekenen, aldus de Nederlandse Marineraad. t7.éq roadLq Uitspraak R.-K. Episcopaat over bedrijfsbonden Bernard kardinaal Alfrink aartsbis schop van Utrecht heeft vanochtend aan de besturen van de katholieke so ciale organisaties in Nederland een bij zondere audiëntie verleend. Tijdens deze audiëntie heeft kardinaal Alfrink een boodschap tot de vertegen woordigers van deze organisatie gericht, waarin hij de mening kenbaar maakte van de rooms-katholieke bisschoppen over de kwestie der bedijrfsbonden, van een of meer vakcentralen, van de ver houding vak- en standsorganisaties en de modernisering van de structuur van de katholieke maatschappelijke orga nisaties. De kwestie van de bedrijfsbonden en in verband daarmede ook het vraagstuk van een of meer vakcentralen is jaren lang een studie-object geweest van diverse organisaties in de bisschoppe lijke commissie Beaufort. Aan de rooms- katholieke bisschoppen is meermalen de vraag gesteld, over dit vraagstuk een uitspraak te doen. De audiëntie droeg een strikt besloten karakter. Nadat d.e kardinaal de bood schap had voorgelezen werd deze ge bundeld in tienvoud persoonlijk aan de voorzitters van de organisaties uitge reikt. Eerst woensdag a.s. mag deze bood schap van het R.-K. Episcopaat voor publikatie worden vrijgegeven. LEIDERDORP Jaarfeest Geref. Jeugdclubs In „Irene" hielden de jongens en meisjes van de clubs van 812-jarigen zaterdagavond hun jaarfeest. Het wa ren er nogal wat n.l. de meisjesclubs Pinksterbloem, Margriet, Beukenootjes, Korenbloem en Zonnebloem. De jongens clubs waren Zwervers, Valken en Stoere Knapen. Elke club leverde met zang, voor dracht of een toneelstukje een bijdrage. Vele ouders gaven van hun belangstel link blijk. De leiding van de avond was in goede handen bij de heer Cees Bos. Naar de vertelling van de heer D. Braam werd, hoe kan het anders, vol aandacht geluisterd. De heer D. Groeneveld, hoofd van de Chr. Ulo, zei in zyn slotwoord, dat op deze avond wel is gebleken, dat de lei ders en leidsters zeer veel werk ver zetten. Mejuffrouw A. H. Veer slaagde voor het eerste gedeelte akte N XII. BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter. zn. van E. Chaudron en P. van Nierop; Hendrik, zn. van H. Oos- terom en P. Bogerd: Andries C. J., zn. van H. M. Voordouw en M. van Zijp; Johanna E.. dr .van A .K. Wolterink en W. H. Schoonwater; Martje J., dr. van H. J. P. Antonissen en S. Bootsman. Ondertrouwd: T. Roeloffs, 28 Jr. en L. Goedhart. 25 Jr. Overleden: G. Meerburg, 83 Jr., echtg. van G. Los. OEGSTGEEST Gouden jubileum Jac. Uittenbogaard Donderdag 17 maart hoopt de firma Jac. Uittenbogaard en Zn. Haagse Straatweg 11 alhier de dag te herden ken dat het bedrijf 50 jaar bestaat. De grondlegger van dit bedrijf, de heer Jac. Uittenbogaard moest op 10% jarige leeftijd de school al verlaten omdat zijn vader was gestorven en hij zijn moeder terzijde moest staan in het veehouders- bedrijf aan de Rijnhofweg. Op 17 maart 1910 kreeg hij de beschik king over het weiland aan de Haagse Straatweg, wat hU al spoedig grotendeels herschiep in bloembollenland en groen- In de week van 3 tot 9 maart 1960 GEVESTIGD A. J. Koomans en fam„ Roomburger laan 57; P. Kastelein geb. Scheer en fam., kantinejuffr., Morsweg 174b; J .Muis en fam., techn. amtb. PTT, Haagweg 206; E. G. Dekker en fam., Stuyvesanthof 9; L. Robers, geb. Verboog en fam.. Morsweg 132a; C. F. Carelsen en fam., ambtenaar PTT. Hogerbeetstr. 6; T. C. van Bragt, reisleider, Nwe Beestenmarkt 19; J. H. F. M. Crabbendam. Rijn- en Schiekade 116b; P. Bogaards, boekhouder. Willem Pijper- straat 5; J .Hollander, Klikspaanweg 16; E. van IJsseldiik, Zoeterwoudsesingel 106; E. A. Moen, Plantsoen 9b; R, Bouwman, Haagweg 33; M. Mulders geb. Van Nu- nen. Van Bemmelenstraat 14; W. Segljn. kleutersleidster, Maresingel 1; C. W. S. A. Kentie, Hooigracht 47a; E. W. Feberwee, Sliksteeg 1; D. Visser, Klikspaanweg 8; W. F. Gerritsma .slager, Diefsteeg 6b; H. A. W. P. Piek, Klikspaanweg 16; L. Reerink, Klinkspaanweg 15; G. A .A. Bloot, Klik spaanweg 12; H. J. T. ten Berge. Klik spaanweg 12; M. C. E. van Kassen. Ver- aamstraat 22; J. H. Meershoek, Plantsoen 93; C. Rijken, Rapenburg 121; A. van Rijn Klikspaanweg 13; J. Lit, onderwijzer, Kor- tenaerstr. 84; H. van Gemerden, P. de la Courtstr, 70; G. J. J. Derogee geb. Strem- melaar, de Genestetstr. 93; I. Bronhorst, verpleegster, Mezenstraat 2; T. M. Leons, Klikspaanweg 18; A. Kuijpers, Rapenburg 131; L .M. Pebesma geb. Zwaan, Pieters kerkhof 4b; H. F. C. Hoen. Lange Mare 100; A. C. Ponssen geb. Pow, verpleegster. Oude Rijn 64; H .H. Peeck, P. Paaltjens- pad 2; C. A .T. M. van der Vaart. Janvos- sensteeg 61; M. M. Luttge, Kloksteeg 6; M. Stijger, kinderverzorgster, Fred, van Ee- denlaan 22; P. van Vollenhoven, Nieuwe Rijn 23a; W. J. B. I. van Ommen, 11. ver pleegster, Witte Singel 27; J. Tan geb. Ros kantoorbediende, Morsweg 6; M. E. de Heer, Botermarkt 15; H. J. J. Ouwerkerk. kleuteronderwijzeres. Lage Rijndijk 47; M. J. W. M. Eillis, Watersteeg 4; S. K. Mie- dema, Klikspaanweg 16; I. J. Klemt, naai ster. de Ridderstraat 22; C. R. L. Mosterd secretaresse, Roomburgerlaan 55; J. W. Lavies, employé BPM, de Sltterlaan 4; M. W. Vermeeren, kok, Roodborststr. 12; E. Portheine, Middelstegracht 22a; H. F. R. Thiele, Ryn- en Schiekade 114; J. Bro- caar geb. Van Aart, Meloenstraat 41; M. A. Coppel, Turfmarkt 7a; Y. S. van der Sluis, Rapenburg 122; G. F. van der Zwan Rijksambtenaar, v. Vollenhovenplein 96; F. Hol, chauffeur, Sumatrastraat 58; W. Dorst, chemicus RU. Burggravenlaan 28; M. Lopes Cardozo, Piet Paaltjenspad 2; H. C. M. van Delft, Rijnsburgersingel la; A. Voorhoeve. Lange Mare 100; C. van der Jagt, militair. Lammermarkt 64; P. van Helden, constr.schilder. Bloemistenlaan 21. VERTROKKEN A. M. T. v. Herwaarden geb. Broeks en fam., Burggravenln. 165, nr. Arnhem ,Ra- nonkelstr. 52; T. E. de Vos en fam., v. Vollenhovenplein 29, nr. 's-Gravenhage, Drapeniersgaarde 96; W. Smeenk en fam., Cronesteinkade 30, nr. Alphen a/d Rijn, Wilhelmlnalaan 64; G. J. Voorthuis geb. Meijerman en fam.. v. Vollenhovenplein 54, nr. Qatar; C. Abbink en fam.. Leven daal 78, nr. Leiderdorp, M. P. Splinter- In. 64; J. F. M. Pont en fam., Sophiastr. 15, nr. Haarlem, Floraplein 18; J. de Groot en fam., ab. bij Zoeterw.weg 21. nr. Harlingen, Rozengracht 35; L. C. J. Mul der en fam., L ,v. Deijsselstr. 13; Voor schoten. Leidseweg 443; M. Plooij en tam., de M. v. Streefkerkstr. 18; nr. Ver. Staten van Noord-Amerika; B. du Mortier en fam., Rijndijkstr. 22, nr. Voorhout. Telj- lingerlaan 92; B. J. Kellner geb. Under wood en fam., Stille Rijn 12, nr. Ver. Sta- van Noord-Amerika; P. C. Kors en fam.. Oude Singel 158a, nr. Ver. Staten van Noord-Amerika; C. Mark en fam., Sluis straat 16, nr. Ned. Antillen; A. J. BeiJ geb. Sommeling, Atjehstr. 77 ,nr. Voorschoten, ab. llgg. Valkenburgseweg bij 102a; I. BeiJ, Javastraat 3, nr. Voorschoten, ab. llgg. Valkenburgseweg bij 102a; E. N. ter Beest Lombokstr. 53. nr. Arnhem. Velperweg 147 J. Endeveld geb. Hoppenbrouwer, van Speijkstr. 62. nr. Zoeterwoude. Hoge Rijn dijk 153; G. Keereweer geb. Seyn. Oran jegracht 43, nr. Rotterdam, Havikhorst 24d; H .W. J. van Dael, Herengracht 45a, nr. Amsterdam. Comeniusstr. 435; K. S.M. Kaizer, Rijnsburgerweg 153, nr. Haarlem, Mrt. v. Heemskerkstr. 2; D. J. J. van Rossen. Rijnsburgerweg 50, nr. 's-Graven hage, Hoefkade 742; A. J. Baartwijk, Re- sedastr. 31. nr. Tiel. Leeuweriklaan 3; A. S. Baartwijk geb. Viele, Calandstraat 52, nr. Tiel, Leeuweriklaan 3; J. v. d. Beek geb. v. Beuzekom. Kanaalweg 175. nr. Hil versum, Rigelstraat 91; E. B A. M. Jansen Noordeinde 50. nr. 's-Gravenhage, Prin- sessegrt. 8; T. A. v. Zuijlen geb. Buijs, Falckstraat 8, nr. Katwijk, Bosplein 41; J. A. C. Alblas, Botermarkt 9, nr. Alphen a/d. Rijn, Toussaintstr. 50; G. Theunissen, Rijnsburgerweg 140, nr. Heeswijk, A 129; M. de Neef, Haagweg 48. nr. Ver. Staten van Noord-Amerika; B. R. van Neerbos, de Sitterlaan 62a, nr. Vlaardingen, Hof- laan 4; T. Gerritsma. Kam. Onneslaan 47, nr. Zoetermeer, Statlonsstr. 88; W. H. J. M. Wientjens. Roodenburgerstr. 59. nr. 's-Gravenhage. v. d. Duynstraat 134; P. C. J. M. Janus, Noordeinde 50. nr. Am sterdam, A. Durerstraat 6 hs.; J. P. Maas, Rapenburg 12. nr. 's-Gravenhage. v. Wouwstraat 5; E. A. Kellermann, Bree- straat 56a, nr. 's-Gravenhage. Bachman- str. 14; L. de Jong, Meerhof 22, nr. Den Helder. Buitenhaven 5; E. M. T. de Schut ter, Herengracht 8a. nr. Zeist, Huydeco- perweg 9a; J. P. W. Slierings. Dulzend- draadstg. 11, nr. Zweden; C. Slierings. Duizenddraadstg. 11. nr .Zweden; J. N. v. d. Vlist geb. v. d. Rotte, Aloëlaan 27. nr .Stolwijk. Tentweg 27; G. Riezebos. Boerhaavelaan 21. nr. Vlaardingen. Lo- rentzstr. 13; L. A. Visser, Rijnsburger weg 10, nr. Dordrecht. Bankastr. 57. M. H. Riezebos geb. Renee. Rijnsburgerweg 10 nr. Vlaardingen. Lorentzstr. 13; M I. Wijtsma. Morsweg 77, nr. 's-Gravenhage, Bronovolaan 5; C. M. Bernsen, Zoeterw.- singel 100, nr. Zwitserland; G. A. van Affelen van Saemsfoort geb. Hooper. W. Beckmanstr. 21. nr. 's-Gravenhage, Vee- nendaalkade 16; R. F. Kromhout, Sophia str. 3, nr. Voorhout, Reigerslaan 23; C. J. Kraan, Sophlahofje 3. nr. 's-Graven hage. Koningstr. 96; R. Stöcker. Hooi gracht 106a, nr. Den Helder, Buitenha ven 5; L. Goutier, Oude Vest 157, nr. Am sterdam, J. Marisstr. 95 III; J. A. Visser, Fagelstraat. 55, nr. Schoonhoven, Tol 5; R. Bethwell, Rijnsburgerweg 11, nr. Oegst- geest, Wilhelminapark 33; J. P .M. Vlas veld geb. De Boer, Lindestr. 40. nr. Zoe terwoude. Miening 7; M. Groenenboom, Utr. Veer 6; nr. Beuningen, v. Heem- raadtweg 87; R. J Stuart, Noordeinde 14a nr. Amsterdam. Prinsengrt. 766; S. M 't Hooft, Kloksteeg 29 nr. Amsterdam. Va- leruisstr. 178 boven; A. H. C. C. van den Bos, Nieuwe Rijn 4, nr. 's-Gravenhage. J. v. Stolberghln. 488f J. S. Nieuwenhuis, Joh. de Wittstr. 2, nr. Lisse, Emmastraat 40; I. E. Nitsche, Rijnsburgerweg 10 nr. 's-Gravenhage, Westeinde 132; B. van' der Knaap. T. Siegenbeekstr. 9, nr. Loiderdorp v. cl. V. Boumanweg 24; A. G. Staverman. Zoeterw.singel 52, nr. De Bilt, v. d. Helst- laan 15. tenkwekerij, zodat ook weldra de han del en export van deze produkten ter hand kon worden genomen. Later werd een bloembollenbedrijf te Noordwij ker- hout aan dit bedrijf toegevoegd en mo menteel leiden 3 zoons deze bedrijven. De heer Uittenbogaard heeft buiten zijn bedryfswerkzaamheden tijd weten te vinden voor het vervullen van veler lei functies. Zo was hij meer dan een kwarteeuw voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging van Bloembollencultuur, af deling Oegstgeest, terwijl hij vele jaren zitting had in het scheidsgerecht voor Bloembollencultuur te Haarlem. Tijdens de crisisjaren was hij lid van het crisiscomité en had hij zitting in de Commissie voor Bijzondere Noden. Voorts was hij vele jaren notabel van de N.-H. Kerk en werkte als zodanig mede aan het beroepen van de predi kanten ds. G. F. Callenbach en ds. B. C. Visser. Donderdag van 10 tot 17 uur is er ge legenheid om gelukwensen aan te bie den. VOORSCHOTEN Uitvoering Benvenuto in alle opzichten succes In het Cultureel Centrum gaf de Voor- schotense Harmonievereniging „Benve nuto" met haar drumband het jaarlyk- se concert, waarvoor als steeds de zaal praktisch uitverkocht was. De voorzitter, de heer H. Rol, verheug de zich in de aanwezigheid van de heer A. Oosterbaan als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en van vertegen woordigers van „Het Nut", de Koningin Wilhelminavereniging en de IKI-perso- neelsvereniging, „Rouwkoop". Spr. kon echter over de financiële zy- de van de vereniging niet optimistisch zijn. De vereniging heeft een tekort, dat zelfs met een getal met drie nullen ge schreven moet worden. Benvenuto treedt 30 a 40 keer per jaar op, en één keer op straat spelen kost alleen al ongeveer 35 gulden. De kwaliteit van „Benvenuto" blijkt echter niet onder deze financiële zorgen te lijden. Er werd fris en enthousiast ge speeld en de uitgevoerde nummers sloe gen zo in, dat er enkele zelfs herhaald werden, na de enthousiaste bijval van de Ook het jeugdorkest (een achttal mu zikanten) speelde met geestdrift. Eén der nummers werd meegezongen door een aantal jongens en meisjes van de drum band. Daardoor bracht het eerste gedeelte van de avond een prettige afwisseling en had de heer A. Bosch sr, oud-lid van de Kon. Militaire Kapel veel succes met zyn harmonie-orkest. Het optreden van de drumband in een zaal doet ons persoonlijk nooit prettig aan, omdat wij vinden dat zo'n band te goed voor iedereen hoorbaar is. Dit neemt niet weg, dat wij een grote be wondering hebben voor de drumband van „Benvenuto", die onder leiding van zijn instructeur, de heer J. van Stok- kum, ook nu weer een kwartier de zaal deed daveren. Aardig was daarbij beslist het effect, dat het steeds wisselende ge kleurde licht maakt. Na de pauze volgde het optreden van het cabaretgezelschap van „Johny van Haarlem", dat verder de avond tot mid dernacht vulde met een vlot programma van schetsjes, een zeer muzikale clown, die grappig allerlei instrumenten wist na te bootsen en handig te bespelen en aar dige liedjes. Onder invloed gereden Een 59-jarige autohandelaar uit Haarlem moest voor de Haagse politie rechter terecht staan, omdat hij te Voorschoten onder invloed van alcohol houdende drank had gereden. Ver dachte had volgens zijn zeggen slechts vier glazen bier gedronken. Hij was in gezelschap van iemand, die behoor lijk dronken was. Deze wilde een wa gen van de autohandelaar kopen en dwong hem een eindje te rijden. Ver dachte verklaarde, dat hU anders nooit reed, als hij alcohol gebruikt had. Een 25-jarige brugwachter uit Leiden, die het tweetal zal instappen, vertrouwde het niet erg. Voor de veiligheid reed hy daarom met hen mee. Als getuige verklaarde hy, dat de autohandelaar goed in staat was een auto te besturen. Bovendien was zijn snelheid zeer ma tig. De Rijkspolitie te Voorschoten was echter inmiddels gewaarschuwd. Het signalement werd opgegeven. De con trolerende agent verklaarde, dat op het rijden niets was aan te merken. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Voorschoten, vond, dat verdachte. altUd een rustige man, op het bureau opgewonden was geweest. Dit be schouwde hij als een teken van dron- Men lioopt op enige toenadering: Deense minister naar Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De Scandinavische Luchtvaart maatschappij SAS voert een wat zij noemt „gevecht op leven en dood" voor het handhaven van haar luchtvaartrechten in de Bondsrepubliek, waar de West- duitse Lufthansa er juist op uit is deze rechten in te korten. Met andere woorden: de Lufthansa is erop uit de SAS min of meer van de Westduitse markt te verdrin gen. In dekern van de zaak kan men de strijd van de SAS en de Lufthansa vergelijken met de tot dusver mislukte poging van ons land om voor de KLM in Amerika gelijke rechten als voor andere Dreigementen Van Westduitse zijde wordt onder handeld onder leiding van de ook in ons land bekende ambassadeur Lahr en deze heeft de zaak „nogal krachtig aan gepakt'. zo is in Kopenhagen gezegd. De Duitsers spelen onder meer met het be grip „Marktbereinigung" en hebben het overleg zover laten komen, dat thans de Deense minister van Buitenlandse Za ken, Krag, overweegt een bezoek aan Bonn te brengen om hier op het hoogste niveau verder te onderhandelen. Voor de SAS gaat het als gezegd om „een zaak van leven of dood" omdat het be staan van de maatschappy in haar hui dige vorm in hoge mate zal afhangen van het handhaven van het verkeer op Duitsland De taaie verdediging door de SAS van haar oude rechten leidden er reeds toe dat van Scandinavische zUde gedreigd is met beperking van de Westduitse in voer, in het bijzonder van Volkswagens, in alle drie de Scandinavische landen. De Deense directeur van de SAS. Beck- Nielsen. heeft zelfs openiyk gezegd ervan overtuigd te zijn, dat de Duitse plannen tegen de SAS op den duur nadelig zul- buitenlandse maatschappijen gelden te verkrijgen. Het gaat hier in de eerste plaats om een regeringszaak, te weten een lucht- verkeersakkoord tussen Bonn enerzijds en Denemarken, Zweden en Noorwegen anderzijds. Van Westduitse kant wordt gezegd, dat de Lufthansa pas in 1955 op de wereldmarkt van het luchtverkeer kon verschijnen. Daarvóór en ook nog daarna zorgde de SAS ervoor een flink deel van het Westduitse luchtverkeer voor haar rekening te nemen. In 1959 bijvoorbeeld bedroeg de SAS-omzet al leen reeds waar het het verkeer in de Bondsrepubliek aangaat 60 miljoen mar ken, terwijl de Lufthansa het in haar contact met Scandinavië het niet ver der bracht dan vier miljoen marken. Van Westduitse kant zert men nu de SAS slokt geld van de Duitse belasting betaler op. doordat deze zelf. in de - vorm van subs.dies. de Luftharca in het d?^ScS,n"S leven meet houden. De Lufthansa wijst er voorts op, dat zü geen zogenaamde binnenlands landingsrechten in Scan dinavië heeft .terwijl de SAS het vorige jaar nog in het bezit was van de toe stemming om iedere week tussen 68 Duitse zogenaamde etappegedeelten pas- sa eiers en vracht te vervoeren en daar enboven zeven wekelijkse Noordatlan- tische diensten van Amerika op de Bondsrepubliek verzorgt. HOF BEVESTIGT STRAF TEGEN ACTEUR Over twee maanden vrij Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de straf van een jaar met aftrek van het voorarrest, die de rechtbank een 42-jarige Haagse toneelspeler-regisseur wegens het veroorzaken van een dndelyk ongeluk, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde had opgelegd, bevestigd. Voor de rechtbank had de officier 3 jaar geëist; 14 dagen geleden requireer- de de procureur-generaal twee jaar ge vangenisstraf. Dat de straf thans on danks de ernst van dit verkeersongeluk is bevestigd (en dus tot één jaar met aftrek beperkt is gebleven), dankt de verdachte volgens een mededeling van de president aan zijn houding sinds het ongeluk, die door het Hof zeer werd ge waardeerd. Daarentegen heeft het Hof de byko- mende maatregel (ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar) verhoogd tot 4 jaar. De uitspraak houdt in, dat de toneel speler over ruim 2 maanden zijn vrijheid zal herkrijgen, aangezien hy zich sinds het ongeluk, dat op 26 mei van het vorig jaar onder Aalsmeer geschiedde, in voorarrest bevindt. „Ik hoop, dat U daarna weer snel uw functie zult kun nen opnemen", wenste de president, mr. C. H. Beekhuis, hem toe. WASSENAAR Sportvereniging Wassenaar krijgt fraai honkbalveld Het Sportpark „Kerkehout", het fraai gelegen domein van de Sportvereniging Wassenaar, zal binnenkort een modern honkbalterrein rijker zyn. De honkbal- sport wordt door deze vereniging al ver scheidene jaren beoefend. Ruimte was er wel op het terreinencomplex van Was senaar, dat vier voetbalvelden telt, maar er is een groot verschil tussen voldoende ruimte en een echt honkbalterrein. Ons land kent slechts 2 echte honkbalvelden, een in Eindhoven en een in Utrecht. Weldra zal in Wassenaar het derde in gebruik genomen kunnen worden. Reeds geruime tijd wordt er in de avonduien en op vrye zaterdagmiddagen door een kleine groep vrywilligers hard gewerkt aan de inrichting van het ter rein. Er moesten bomen gerooid worden en verlichtingspalen verplaatst. Voor dit zwaardere werk werden bulldozers en takelwagens te hulp geroepen. Maar al het andere is met eigen krachten ge beurd. En al is het werk nog niet ge heel gereed, men krijgt nu toch al een indruk van hoe het honkbalveld er straks zal uitzien met een rond park voor de werpers, looppaden, honken, een werpersheuvel en dug-outs, „schuil hokjes" voor de spelers. Het honkbalbestuur droomt al van be langrijke internationale ontmoetingen in Kerkehout. Onderhandelingen zyn al gaande. Pi •aeses ..De Burcht" hartelijk gehuldigd De voorzitter van de Stichting Flats voor Ouderen „De Burcht", de heer H. C. D. den Hertog is zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag door bewoners van het flatgebouw, be stuur en andere belangstellenden harte lijk gehuldigd. De jubilaris en zyn echt genote en kinderen werd in de recreatie zaal van het flatgebouw een receptie aangeboden. In verscheidene toespraken werd getuigd van de grote waardering, die men heeft voor het werk en de per soon van de heer Den Hertog. Namens het bestuur van de stichting voerde de heer W. van Hemert het woord. Hij liet zijn gelukwensen woorden van erkentelijkheid vergezeld gaan van een geschenk. De bewoners van het flatgebouw boden by monde van de heer J. Loder als blijk van dankbaarheid voor de goede zorgen, die de heer Den Hertog aan hun welzijn besteedt een fraaie radio-grammofooncombinatie aan. Mevrouw Wesselo, ook een van de be> woonsters, richtte zich in het bijzonder tot mevrouw Den Hertog en overhan digde haar een aantal grammofoonpla^ ten. Geschenken en de beste wensen werden voorts nog aangeboden door de heer W. Brussaard namens het perso neel, door ir. A. J van Westenbrugge namens het bestuur van de Nederlandse Protestantenbond, afdeling Wassenaar en door de heer L. Kool namens de vrienden van de jubilaris. Er was voorts een drukbezochte receptie. kenschap. Een bloedproef wees 1,45 pro mille alcohol aan. De officier van Justitie eiste tegen verdachte een boete van f. 100.of tien dagen hech tenis en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie maan den. met een driejarige proeftijd. De veroordeling was conform de eis. Op de fatale dag reed verdachte op de Kudelstaartseweg te Aalsmeer met zijn auto geheel op de linkerweghelft en kwam daardoor in botsing met een hem tegemoetkomende wielrydster, de 40- jarige mevrouw H. M. 't Schipvan der Laan, moeder van vier kinderen, die door de botsing op slag gedood werd. STADSNIEUWS LEiDSE BEDRIJFSJEUGD ZAG „TIME LIMIT" De film „Time Limit", zaterdagmid dag in het Casino-theater door de sec tie Badrijfsjeugd uitgaande van K. en O. en L.J.A., aan de jongelui vertoond, poogt een antwoord te geven op een menselijk probleem in de „moderne" wUze van oorlogvoering. Hoever kan en mag een bevelvoerend officier gaan, wanneer het er om gaat het leven van zijn ondergeschikten te redden Mag hy daarvoor zelfs verraad plegen? Majoor Cargill. om wie het in deze film gaat, wordt tijdens de Korea-oorlog in een communistisch krygsgevangen- kamp onder zo'n druk gezet, dat 'hij ten slotte door de knieën gaat. Niet om zich zelf echter doch om het leven van zyn mannen te redden, loopt hy over naar de vyand en belydt hij openiyk de com munistische leer. Na zijn terugkeer in Amerika wordt er over hem geoordeeld. Vanuit een men- selyk standpunt bekeken is zijn handels wijze begrijpelijk. Volgens het harde reglement mag hy echter nooit toegeven, zelfs als het leven van zUn mensen wordt bedreigd. Voor dit dilemma geeft de overigens goede film, geen afdoende oplossing, het geen ook wel begrijpelijk is. Hopenlyk zal het antwoord nimmer gegeven moe ten worden in een nieuwe oorlog. De Commissie Jeugdvoorstellingen heeft een goede keus gedaan met deze rol prent. Jammer, dat sommige jongelui dlit echter niet naar waarde wisten te schatten en door hun vervelende opmer kingen de anderen stoorden.' landen. Hy verweet de Duitsers dat zy niet willen inzien dat de SAS een ex portorganisatie van de Scandinavische landen gezamenlUk is. Ondanks deze scherpe stryd hoopt men op een soort toenadering. De SAS zou bijvoorbeeld bereidheid hebben getoond een pool aan te gaan met de Lufthansa, die de verkorting van het SAS-net in Duitsland zou verzoeten. Een dergelijke pool hangt enerzijds af van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swiss Air, waar mee de SAS in een eigen pool zit, an derzijds van de Air France en de Al italia waarmee de Lufthansa de „Air Union" wil vormen. In elk geval blijkt hieruit, dat opnieuw een luchtvaart maatschappij van kleine landen, in dit geval de SAS, in het gedrang komt op de moderne luchtverkeersmarkt waar een felle stryd om rechten en lijnen aan de gang is. BEURSOVERZICHT Philips zeer vast Amsterdam, 14 maart Philips lag vanmiddag zeer vast in de markt door vraag van het publiek. De door de beurs met spanning tegemoetge- ziene jaarcijfers, alsmede het jaardivi- d'end over 1959 van het Philipsconcern, zijn gepubliceerd' men zie elders en enthousiast ontvangen. Dit kwam duidelijk in de koers van de gewone en de preferente aandelen Philips naar vo ren. Philips had een recordjaar met een omzet van boven de 4 miljard gulden en een 44% hogere nettowinst. Dit overtrof de verwaohtingen van de beurs, van daar dan ook de niet onbelangrijke koerswinst voor de Fhilipspapieren. Bij een prijs van 780 bedroeg de koerswinst circa 16%, vergeleken met de vorige slot- kcers. De preferente aandelen werden vast geadviseerd. De handel was niet groot en kwam hoofdzakelijk van de zy- de van het publiek. De arbitrage wilde liever wachten om te zien hoe Wall Street vanavond op de Philipscyfers zal reageren. Unilevers op 736 circa 4 pun ten hoger evenals AKU's op 441. Kon. Olies circa een halve gulden hoger op f. 149.20. Scheepvaarten zeer kalm met koersen die merendeels beneden de vorige slot- prijzen kwamen te liggen. Het jaarver slag van de Hoiland-Amerika-LUn had geen gunstige invloed op de koersen van de soheepvaartaandelen. Cultures vast voor Deli als nawerking op het gepubli ceerde jaarverslag. Amsterdam Rubbers prijshoudend na een hogere opening en HVA's onveranderd. Staatsfondsen goed prijshoudend zonder meer. Beurs van Amsterdam Maandag 14 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 99% 99% 99% 99%GB Ned '59 4% 97j 97% Ned. '53 3% 94 94 Grootboek obi 3% 77A 77 A Ned '47 3% (3) 92% 92% 94% 94 B Ned '53 (3%) 92% 92% Ned '56 3% 92% 92% Ned 48 3% 86 86% 86% 86% 88% 88% Ned. '55 II 3Va 90% 90 Ned *37 3 88% 88% Dollaring '47 3 90% 90% Tnvesteringscert 3 97 97GB Ned 62-64 3 97A 97% Indie '37 A 3 93 V8 93i'« Grootboek '46 3 89U 89 Ned WB 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 39% 39% Nat. Handelsbank 160% 160GB Ned Handelmy 245 245% Amst Rubber 116% 117 H.VA154% 154GB Senembah 550 550 A.K.U 437% 441% Berkel's Patent (v.) 275GB 274 GL Calvé Delft eert. 692 691 Deli MUen (Ver) 172.80 174 20 Kon Pap v Gelder 243GB 246%GB Hoogovens eert 748% 750GL Muller en Co NJ 350 349 Ned Kabelfabr 390GB 394 Philips 764 778 Philips pref 276% 280GB Unilever 732 734 GB Wilton Feyenoord 213 210 GB Biliton 2de r 336 337 Dordtse Olie gew. 696% 700 Kon Olie (f20.—) 151.20 151.50 Idem (50 f20.—) 148.80 149.60 Holl Amer l|Jn 150% 147% Java China Paket 158 156 KIM 108.50 109 Kon Ned Stmv My 169% 167 Kon Paket Mij 138% 138 Stoomvaart Mij Ned 171 171 Nievelt Goudr eert 140 139 v Ommeren eert 241 237 Kon Rott Lloyd 159 156 Ned Scheepv Unie 145% 144 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 93% 93 idem 48 (3%) 93 R'dam '52-1 (4%) 97% ld ld -37 I-n (3%) 93% 93 Z-Holland '56 (4%- 97 U Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103A 103A id. N.WB. *52 (4%) 95,^ 95 ik Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 94 Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 12% 82% 82% A'dam '56 I 2%83% 84 A'dam '56 n 2% 91 90% Eindhoven '54 2% 79% Enschede'54 2% 79% Den Haag '52 12% 82 82 Idem II 2% 85% 85% R'dam '52 I 2% 85 85 L Idem n 2% 86% Idem '57 2% 96 94% Utrecht '52 2% 96 85% Z.-Holl 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 201 exd. Amst Bank 320 H.BÜ eert 211% Rott Bank 271 Twentsche Bank 273 Industrie Ondernemingen Albert Heyn352% BorsumU64% K N Ed-met. A-AA 95 Idem pref wd 93% Electrolasmy 295% Kon Ned Grofsm 171 Holl Constructie 431 Ing bur v BouwnJJv 263% Internatlo 157 Int Kunststof! Ind. 65 Leidse Wolspinnerij 370 Rott. Droogdok MIJ, 585% Sikken's Laklabr. 584 Ver. Touwfabrieken 290L Walvisvaart 114B Weralnk's Betonm. 158% Van Wijk en Heringa 106 Zaalberg 121 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij 6 Amerlk fondsen 201 50 320 211% 270% 276 355 B 64% 98 103% 297 171 265 158% 65% 364 560 581 115 161% 5% Canadian Pacific R 24% exd. 241\ 97% 99% 52% 52% Bethlehem Steel 45% 46% 42% 42% General Motors 447» 46 80% 81 Republic Steel 60 61% 64 64 28 Un States 8teel 79% 30

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11