Laatste nieuws Mode-show van Riël stond in teken van het complet Kunstplaneet gelanceerd Wassenaar zal subsidiebeleid binnenkort onder de loep nemen Dwangarbeid in de Sovjet-Unie verminderd maar niet verdwenen Drie kamptypen: strenge, normale, milde VRIJDAG 11 MAART 1960 (Van een byzondere medewerkster) De show van Riël te Den Haag-Lel den, gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen gehouden, stond in het te ken van het complet. Een gunstig teken mogen we wel zeg gen, want het complet biedt vele moge lijkheden. Riël zou Riël niet zijn als alle kansen niet op smaakvolle wijze benut werden. De mantels van de complets wa ren 3/4, 7/8 en 9/10. Deze laatste lengte is wel het allernieuwste uit Parijs. We zagen combinaties, waarvan de mantel stof dubbel-geweven is; de rug van deze stof is dan in overeenstemming met die van de japon. Onnodig te zeggen, dat ook de kleuren van deze complets bij zonder modieus op elkaar waren afge stemd. Riël zoekt zijn fort in een smaak vol kleurenpalet, dat je vooral in deze voorjaarsshow het gevoel geeft, dat je de zomer in huis haalt. Het sterkst sprak dit wel na de pauze, toen bij het sho wen van de zomer- en avondkleding de vijf mannequins - die de maten 36 t.m. 46 vertegenwoordigden - een bloemen tuin van kleuren op het plankier brach ten. Treffers hier waren naar onze smaak een eenvoudig zachtblauw kraag loos jurkje, een mouwloos lila deux- pièces, waarvan het jasje wit afgebiesd en voorzien was van goudkleurige Leidenaar jubileerde als drukker Gistermorgen is de heer F. Arnoldus uit Leiden gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienstverband by de N.V. de Gruyter te Sassenheim. Het voltallige personeel van dit bedrijf kwam daartoe om 11 uur in het Bruine Paard bijeen, waar de directeur, de heer I. J. de Gruyter, de jubilaris en zyn echtgenote verwelkomde. De heer De Gruyter me moreerde, hoe de heer Arnoldus op 10 maart 1935 in dienst trad van de N.V. de Gruyter, toen nog een kleine zaak met negen werknemers. De jubilaris is de N.V. trouw gebleven en heeft de geweldige groei van dit bedrijf meege maakt, want thans omvat het personeel 76 werknemers. De heer De Gruyter prees de vakbekwaamheid van de jubi laris, die als chef van de afdeling druk kerij vooral in de kleurendruktechniek zijn mannetje staat. Spreker betrok mevr. Arnoldus in de huldiging en bood haar een fraai bloemstuk aan. De jubi laris mocht het bekende geschenk onder couvert ontvangen. Namens het perso neel sprak de heer B. Baartse, die na mevr. Arnoldus eveneens in de bloemen gezet te hebben namens het personeel aan de heer Arnoldus een Italiaans schilderstuk en een elektrische klok aanbood. De heer A. Werba, administra teur, sprak namens het administratieve personeel en gewaagde van een prettige samenwerking. Als collega sprak tenslotte de heer W. Snyders, die eveneens namens de Ned. Chr. Grafische Bond, gelukwensen aanbood. De heer Arnoldus neemt in de grafische bedrijfstak n.l. een belangrijke plaats in als voorzitter van de Ned. Grafische Bond district Leiden. De jubilaris dankte voor de goede woor den en mooie geschenken, waarna men nog enige tijd in gezellig samenzijn bijeen bleef. Openbare „rechtspraak" in Koksschool ZES JURYLEDEN UIT PUBLIEK Zelden zal een openbare rechtszitting zoveel belangstelling op de publieke tri bune hebben gehad als gisteravond het geval was in de zaak tegen Karen Andre verdacht van moord op haar werkgever Björn Faulkner. Het Hof, waarvoor deze zaak diende, had zich gevestigd in de kantine van de Doelenkazerne, het pu bliek, dat was samengestroomd, bestond grotendeels uit militairen en de leden van het gerechtshof zelf, de openbare aanklager, de beklaagde, de rechter, griffier, verdediger en getuigen waren gerekruteerd uit actrices en acteurs van de toneelgroep „De Schouwspelers" uit Den Haag, onder leiding van Theo van Duyn. Maar het meest verrassende element ln deze voortreffelyke opvoering van het Inslaande spel „De nacht van de 16e januari" was het optreden van de zes juryleden, die gekozen werden uit de aanwezigen in de zaal. Zij waren het, die uiteindelijk het lot van de beklaagde in handen hadden en over wie zij het „schuldig" of „onschuldig" moesten uit spreken. De dames en heren juryleden hebben zo goed en kwaad als het ging aan hun moeilijke opgave beantwoord en het was hen niet kwalijk te nemen, dat na de uitspraak de rechter hun namen voor vijf jaar van de lijst van juryleden schrapte, omdat hun oordeel naar de mening van het hof niet in overeenstemming was met het aange voerde bewijsmateriaal. Waarmee maar weer de delicate zijde van een jury rechtspraak wordt blootgelegd. Het was een uitstekende gedachte van de welzijnszorgofficier, sergeant-majoor H. Raat, dit stuk te kiezen nu juist een dergelijk proces in Amerika achter de rug is. Actueler kon het niet. Maar ook tonder actualiteit zouden de Schouw spelers er ruimschoot in geslaagd zijn, de vertolking van dit spel van Ayn Rand, in de vertaling van Caro van Eyck en Dick Sternheim, tot iets zeer indruk wekkends te maken. Het spelpeil, zoals dat in de kantine werd getoond, was van een hoog gehalte en dermate gaaf, dat wij het gaarne door hetzelfde gezelschap onder een groter Leids publiek gebracht zouden willen zien. VERDACHT VAN MOORD Karen Andre wordt verdacht van moord op Björn Faulkner, een schatrijke zwendelaar, die uit winstbejag getrouwd is met een dochter van een geldmag naat. Jaloezie zou het motief voor moord kunnen zijn, maar het is ook mogelijk, dat een zelfmoord is geënsceneerd om een fortuin van de schoonvader van Faulkner in veiligheid te brengen. In het begin wijst alles op schuld van miss Andre, maar de affaire krygt een plot selinge wending met de komst van een gangster, die in dc nacht van de 16e januari voor een plaatsvervangend lijk heeft gezorgd. Ook andere getuigenver klaringen stellen nu de verdachte in een minder ongunstig daglicht. De bewijs stukken tegen haar echter kunnen niet verdoezeld worden en dit feit maakt de uitspraak van de Leidse jury aanvecht baar. Het grote aantal medespelenden maakt bet onmogelijk elke vertolking nader kritisch te bezien. Alle personen zyn er scherp en vlekkeloos uitgekomen, maar uuze bewondering ging vooral uit naar Will Steenbergen als officier van Justitie en piet Eelvelt als de verdediger, van *'ie een uiterste concentratie werd ge vergd. De regie had Lou Steenbergen, kapitein G. Lutz dankte het gezelschap namens de commandant Koksschool voor hun optreden. knoopjes. Een cocktailcomplet werd als tweeling gepresenteerd. Twee manne quins brachten gelijktijdig hetzelfde ont werp, alleen de nuances der bloemmotie ven verschilden van elkaar. Het jurkje hiervan was strapless en gegarneerd met een roos van hetzelfde materiaal; de rok was evenals de mantel zeer wijd. Ver schillende avondtoiletten werden gecom pleteerd door cape, bolero of stola van hermelijn, nertz of bisam-buik. Voor jaarsjaponnen, kostuums en mantels zagen we in het eerste gedeelte van de show. Een wollen of kamgarenruit, ge naamd „Prince de Galles" zullen we in het komend voorjaar veel verwerkt zien voor japonnen en kostuums. Een mantel van tweed, dat ook weer een materiaal in opkomst is, is een ideale dracht voor het voor- en najaar. Van de Franse tail leurs waren de jasjes wat langer en vaag getailleerd. De overige kostuums waren af en toe hooggesloten en konden zowel met als zonder blouse gedragen worden. Een kleine bruidsstoet vormde het be sluit van deze show. De bruid was ge kleed in een Frans bruidstoilet van ge borduurde katoen. De japon was van voren voetvrij en had een korte sleep. De bruidsmeisjes droegen een kort lila en groen kanten jurkje en daarby een grote witte hoed. De accessoires werden verzorgd door de firma J. Steltman uit Den Haag. AUTO TE WATER Gistermiddag omstreeks vier uur is een personenauto, welke geparkeerd stond op de Turfmarkt, vermoedelijk doordat de bestuurster verkeerd scha kelde het water ingereden. Onmiddel lijk na het gebeurde begaven twee voor bijgangers, t.w. de heren F. Fops uit Den Haag en H. P. Lefebre wonende aan de Waardgracht te Leiden, zich te water. Zij wisten de nog drijvende auto naar de kant te duwen en door het por tier open te trekken de bestuurster, een 28-jarige dame uit Leiden en haar 5- jarig dochtertje uit de auto te redden. LOODDIEFSTAL Vannacht trof de politie op de He rengracht vier Leidse jongens aan met een hoeveelheid lood van 60 kilo, afkom, stig van de Sionsteegbarak van de ge meente. De leeftijd van de jeugdige die ven varieerde van 18 tot 23 jaar. Zij werden naar het politiebureau overge bracht. Gewelddaden in Zuid-Korea bij verkiezingscampagne De campagne voor de presidentsver kiezingen die op 15 maart in Zuid- Korea zullen worden gehouden, heeft een gewelddadig verloop. Nadat in de afgelopen weken reeds verscheidene functionarissen van oppositiepartijen waren afgeranseld, is het woensdag te Joss, in het zuidwesten van het land, tot een demonstratie gekomen waarbij een menigte een functionaris van de „Demo cratische oppositiepartij" heeft doodge slagen en een plaatselijke functionaris ernstige verwondingen opliep. Op 15 maart zullen een president en een vice-president moeten worden geko zen. President Rhee staat kandidaat voor het presidentschap. Zijn enige te genkandidaat is onlangs in een zieken huis in Washington na een operatie overleden. Voor het vice-presidentschap zijn vier kandidaten, onder wie de hui dige vice-president die lid is van de „Democratische oppositiepartij" en die de beste kansen schijnt te hebben. Rhee is, ook al heeft hij geen oppo sitiekandidaat meer tegenover zich, toch niet zeker van herverkiezing. De kiezers kunnen ongeldige stemmen uitbrengen en als hij niet een bepaald aantal stem men behaalt (3. 713.307 op een kiezers- totaal van 11.139.918) dan moeten er nieuwe verkiezingen worden gehouden. Rakettrappen werkten goed' zender 80.000.000 km hoorbaar Van Cape Canaveral in Florida is van daag een satelliet van 40 kilo gelan ceerd. Het is de bedoeling dat hy om de zon gaat draaien in een baan tussen die van de aarde en die van Venus in. Officieel werd in Washington meege deeld, dat alle drie trappen van de Thor-Able raket hebben gewerkt. De satelliet is voorzien van een zen der, die op een afstand van 80 miljoen km. hoorbaar zal zyn. De satelliet is een bol met een door snede van 65 cm. Elders in dit blad werd reeds de mogelijkheid geopperd, dat de satelliet vandaag zou worden gelanceerd. In Jodrell Bank in Engeland zyn hedenmiddag 12 minuten na de lance ring de eerste radiosignalen van de satelliet opgevangen. Men kreeg hieruit de indruk dat de satelliet in de goede baan is gekomen. Cubaanse regering legt beslag op ondernemingen De Cubaanse regering heeft gisteren beslag gelegd op 22 ondernemingen van de gebroeders Burke en James Hedges. Tot deze ondernemingen behoort het grootste textielbedrijf van het land. De Cubaanse regering beschuldigt de fir ma's van „ongeoorloofde verrijking ten koste van de regering, in geheime ver standhouding met de tirannie" (Het om vergeworpen bewind van Batista). Burke en James Hedges zijn geboren in de Verenigde Staten. Burke heeft ech ter de Cubaanse nationaliteit gekregen. Toen Batista in maart 1952 president Carlos Prio opzU schoof, werd Burke be noemd tot lid van Batista's „raadgeven de raad". In 1958 werd hij benoemd tot ambassadeur in Brazilië. Een dag voor de maatregel tegen de ondernemingen van Hedges zyn de 33 ondernemingen van de Italiaanse mil jonair Amadeo Barletta in beslag geno men. De waarde van deze bedrijven wordt door de Cubaanse regering op veertig miljoen dollar geschat. Algemene vergadering van de VVD Op 8 en 9 april zal in Hilversum de algemene vergadering gehouden worden van de Volkspartij voor Vryheid en De mocratie. Vrijdagavond zal prof. mr. P. J Oud de openingsrede houden. Zater dagochtend zal het onderwerp ,De Euro pese Economische Gemeenschap" aan de orde zijn. Ook het beleid van de Ka merfractie zal besproken worden. Het onderwerp zal worden ingeleid door mr. E. Bloembergen, ir. J. S. Key- ser en prof. dr. L. Kymmell. De vergadering wordt gehouden in ,De Karseboom". Arrestaties in Frankrijk De Franse veiligheidspolitie heeft gis teravond bekendgemaakt dat in het ge bied van Belfort (Oost-Frankrijk) acht tien leden van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront zijn gearresteerd. On der hen bevond zich de regionale leider, Kechar Achour, die volgens de politie heeft deelgenomen aan het vermoorden van vier Algerijnen in het gebied van Belfort sedert augustus. Voorts zou Achoud medeplichtig zijn aan vier mis lukte moordaanslagen. De gearresteer den zamelden per maand een 45.000 nieuwe franken in onder de 1.500 Alge rijnen die in het gebied van Belfort wonen. Aan de viering van de Bevrijdingsdag zal zorg ivorden besteedzegt Burgemeester Lening verstrekt aan Schooltainlverzorging Een subsidieverzoek van de Wasse- naarse afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft de ge meenteraad aanleiding gegeven aan te dringen op spoedige bespreking van het subsidiebeleid der gemeente. In verband met de bestedingsbeperking moesten indertijd allerlei subsidies wor den ingetrokken of verminderd. Beslo ten werd alle nieuwe subsidieverzoeken af te wyzen, totdat er meer definitiefs bekend zou worden over de financiële positie van de gemeente. Op deze grond werd aan de raad voorgesteld een verzoek van de Bond van Ouden van Dagen om f. 500.per jaar sub sidie af te wijzen. De heren W. Boender (P.v.d.A.) en L. G. Oosterling (Prot. Chr.) pleitten voor het toekennen van de gevraagde subsidie. Mr. A. van Vuure (V.V.D.) zei, dat men moeilijk aan dit verzoek kan voldoen zonder vooruit te lopen op de te zijner tijd te nemen beslissingen over het subsidiebeleid. Spr. vroeg evenwel, het beraad over dit beleid zo spoedig mogelijk te houden, ook al zou nog niet precies bekend zijn waaraan de gemeente financiëel toe is. Ook mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) voelde voor het aanhouden van een beslissing. De heer C. E. van den Berg (K.V.P.) merkte op, dat dan ook andere subsi dieverzoeken die tot dusverre werden afgewezen, opnieuw bekeken zullen moeten worden. Wethouder dr. J. J. M. Veraart gaf de raad de toezegging, dat de subsidiekwestie binnen niet al te lange tijd ln de commissie voor de financiën aan de orde gesteld zal wor den. De raad stelde na enkele opmerkin gen een bedrag van f. 5000.beschik baar voor de viering van de Bevrij dingsdag op 5 mei a.s. Mevr. I. H. Eernstman—Steghgers vroeg het col lege te willen bevorderen, dat ook Wassenaar-Zuid zoveel mogelijk bij de feestviering betrokken zal worden. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) sprak dc hoop uit, dat dc viering van Bevrijdingsdag niet beperkt zal blijven tot vuurwerk en sportwedstrijden, maar dat er ook zinvoller herdenkingen zul len komen, bijvoorbeeld kerkdiensten. Mr. C. A. van Gorcum vroeg te willen streven naar een originele viering van het feest. De voorzitter, burgemeester dr. S. F. A. C. baron Van Wijnbergen, antwoordde, dat gemeentebestuur en Oranjevereniging aan de voorbereiding van de feestelijkheden alle zorg be steden. De raad had geen bezwaren tegen aankoop van enkele opstallen op de hoek van de Kerkstraat en de Lang straat en van een tweetal panden in de Molenstraat. De heren Duyvestijn en Boender vroegen het college haast te maken met het verwijderen van de bouwvallige bouwsels op de hoek Kerkstraat-Langstraat. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg zei dat dit ook de be doeling van het college is. De raad verleende eervol ontslag aan mej. D. J. J. Beek als onderwijzeres aan de openbare school aan de Bloem- camplaan. Een subsidieverzoek van de R.-K. Academie voor Beeldent'e Kunste te Breda, die door leerlingen uit Wassenaar wordt bezocht, werd door de raad afgewezen. Besloten werd toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling .Gemeen telijke Gasvoorziening Zuid-Holland", waarin de gemeente vertegenwoordigd zal worden door wethouder E. M. Scha de, terwijl wethouder Hazenberg als plaatsvervanger zal optreden. Aan de Wassenaarse Schoolvereni ging werd medewerking verleend by" de stichting van een gebouw met twee lokalen voor de kleuterschool van de Kievietschool. Het binnenplein bij het Rozenplein werd de naam van Fresia- plein gegeven. De heer Oosterling sprak bij dit agendapunt de wens uit, dat er ooit nog gelegenheid zal zijn een straat of laan in Wassenaar te noemen naar wijlen dokter Doelman, die zovele jaren huisarts in deze gemeente is geweest. Aan de agenda werd toegevoegd een voorstel om de Stichting Schooltand- verzorging een lening te verstrekken van f. 2500.terug te betalen in vijf jaarlijkse termijnen. De stichting heeft het geld nodig voor de aanvulling van het instrumentarium in de behandel kamers op de scholen. THANS STRAFFEN VOOR „ROOFOVERVAL" TE VOORBURG Acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar heeft de pro cureur-generaal by het Gerechtshof in Den Haag. mr. F. J. baron van Voorst tot Voorst, vanmorgen geëist tegen de vier mannen, die op 21 december 1958 op de Koningin Wilhelminalaan in Voorburg een moord hadden geënsce neerd, die zo echt leek dat voorbijgan gers ijlings de politie hiervan in kennis gesteld hadden. De rechtbank in Den Haag had de vier verdachten, allen uit Den Haag, 3 november 1959 ontslagen van rechtsver volging. Op een vraag van de procureur-gene raal aan de verdachten, waarom zij de volgende dag, toen het verhaal met dik ke koppen in de kranten stond, de poli tie niet hadden ingelicht dat het hier een grap betrof, antwoordde een der ver dachten, dat zij bang waren geweest de kerstdagen op het politiebureau te moe ten doorbrengen. „Dus dat het hele po- litie-apparaat wel beide kerstdagen vol op werk hieraan had, achtte U van min der belang, als U deze dagen maar in de huiselijke kring kon doorbrengen", aldus de procureur-generaal, „een grap is goed. maar er moeten ergens gren zen zyn". In zijn requisitoir merkte hy verder nog op, dat de juridische motivering, waarop de rechtbank tot vrijspraak is gekomen, onjuist is. Mensen die geen contact hadden met de daders, verkeer den in de mening dat er een misdrijf was gepleegd en hadden de politie ge waarschuwd. In de wet is nergens de eis gesteld dat de materiële dader aan de intellectuele dader bekend moet zyn. Als dergelijke grappen ongestraft uitgehaald kunnen worden, zal er een wetswyziging moeten komen, aldus de procureur-ge neraal, die het met de president eens was, dat hier zeer onmaatschappelijk gehandeld was. Het hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Het ligt in het voornemen van de Koningin op 24 maart een gedeelte van de congresdag, te houden ter herden king van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Huishoudraad in Diligen- tia te Den Haag, bij te wonen. OEGSTGEEST Uitzending van deskundigen De heer D. M. Blank hart, arts te Oegstgee3t, zal door de Wereldgezond heidsorganisatie van de Ver. Naties voor de tyd van twee jaar worden uitgezon den naar Egypte om te worden te werk gesteld op het regionale bureau van deze organisatie te Cairo. De heer Blank hart, die kortgeleden uit Indonesië repa trieerde, zal medio maart via Genève naar Cairo vertrekken. Ir. Th. J. Bredero, landbouwkundige te Wageninigen en de heer C. J. A. Ra- tul axbgde, arts te Amsterdam, zijn voor de tyd van resp. twee en vijf jaar in dienst getreden van de federale regering van Nigeria. Bedde heien zullen 23 maart naar hun standplaatsen vertrekken. De heer H. W. R. Krauss in Den Haag zal in het kader van die technische hulp verlening van de Verenigde Naties voor de .tijd van zee aanden worden uitgezon den naar Bolivia als „river navigation expert" en zal o.a. worden belast met de hydrografische kartering. De heer Krauss, gewezen hoofd van de hydrogra fische dienst in Indonesië, vervulde een soortgelijke missi ein Bolivia in 1957 en was voorts van 1952—1955 werkzaam in India, waar hy in VN-verband was be last met de opleiding. Hy zal 26 maart via New York naar Bolivia vertrekken. De heer G. J. Verwers te Utrecht is door de Unesco voor die tijd van vier maanden uitgezonden naar de Soedan als archeologisch assistent en zal onder leiding van de Soedamese oudheidkun dige dienst medewerken aan diverse op gravingen welke noodzakelijk zijn ge worden door de aanleg van de Assoean- daan. De heer Verwers zal 12 maart via Khartoem naar Wadi Haifa vertrekken. Verblind door tegenligger Op de Rijksweg 4A ter hooge van de boerderij Veldheim is gisteravond om streeks zeven uur een personenauto ko mende uit de richting Amsterdam ge kanteld. De bestuurder, een inwoner van Sassenheim, werd vermoedelijk verblind door een tegenligger, waardoor hy de macht over het stuur verloor. De auto belandde in de berm van de weg en sloeg om. De bestuurder liep geen noe menswaardige verwondingen op en kon op eigen gelegenheid 'het Academisch Ziekenhuis, waarnaar hy was overge bracht, verlaten. De wagen werd geheel vernield WARMOND TAFELTENNIS TTV „STEEDS VOORUIT". De uitslagen van de deze week ge speelde competitiewedstrijden luiden: Dames: Steeds Vooruit IAvanti I 46. Heren: Steeds Vooruit IDen Burcht I 8—2; Steeds Vooruit III—Den Burcht IV 4—6. WASSENAAR Bevrijdingsoptocht 5 mei De Wassenaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" heeft alle plaatselyke verenigingen en scholen en een aantal bedryven uitgenodigd deel te nemen aan een grote optoaht, die op 5 mei a.s. in de ochtenduren gehouden zal worden. Het is de bedoeling, dat in deze optocht scènes uit oorlog en be vrijdingsdagen of gebeurtenissen, be trekking hebbend op de wederopbouw na 1945 worden uitgebeeld. Op dinsdag avond 15 maart te 8 uur wordt ln café- Van der Zalm, Langstraat 54 een be spreking gehouden met vertegenwoor digers van verenigingsleven, onderwijs en plaatselijk bedrijfsleven. Belangstel lenden zijn op deze vergadering wel kom. Inlichtingen worden verstrekt door de heer A. Slot, Lange Kerkdam 69. tel. 4031. Door de KNZB is de heer A. F. v. d. Berghen, vice-voorzitter van de R.-K. Zwemvereniging ..De Zilvermeeuwen" benoemd tot waterpolo-consul voor Wassenaar. De jaarlijkse verplichte stieren keuringen in Wassenaar zullen gehou den worden op dinsdag 15 maart as. en wel 's ochtends half 9 op de hoek van de Eikenhorstlaan en de Raaphorstlaan en om kwart over 9 op het terrein aan de Duinrellweg, achter de hervormde begraafplaats. B. en W. hebben de eerstaanwezend ingenieur van de genie een vergunning ingevologe de Hinderwet verleend voor een inrichting tot verificatie van 's Rijks zee- en luchtvaartinstrumenten in een aantal gebouwen by de Maaldrift (deze verificaüedienst is daar reeds verscheidene Jaren gevestigd). In de Jongste aflevering van ..N.A.T.O.-letter", een maandeiykse publi- katie van het secreta riaat-generaal van de N.A.V.O., wordt gezegd, dat in de Sovjet-Unie nog ongeveer een miljoen dwangarbeiders zijn. On danks aanzieniyke ver mindering van het aantal dwangarbeiders geduren de de laatste tien jaar, en in het byzonder sinds de liberaliseringspolitiek van Kroesjtsjef, ,,is dwangarbeid nog een in tegrerend deel van het Sovjetrussisch systeem". Echter, sinds enige tyd is een tendens waar te nemen om het stelsel van dwangarbeid menseiyker te maken. Er bestaan thans drie soorten kam pen: de .strenge", die weinig beter zyn dan de kampen ten tyde van Stalin, de normale", waar de bewoners vol doende kleding krijgen, medisch worden verzorgd en salaris ontvangen en de milde", waar men bezoek mag ontvangen. Vrygelaten gevangenen worden ter beschikking van de autoriteiten ge steld en kunnen worden gedwongen zich in hun verbanningsoord te ves tigen. ZU kunnen dan echter hun familie laten overkomen. De studie is gebaseerd op gegevens van de „In ternationale commissie tegen het concentratie kampensysteem' te Brus sel, waarvan de Neder lander K. van Staal voor zitter is. Recente verklaringen van Sovjetrussische lei ders. dat de kampen zyn opgeheven, zyn onjuist. aldus de „N.A.T.O.-let- ter". Enkele maanden geleden werd een aantal Jehova's Getuigen we gens „misdaden tegen de staat", d.w.z. uitoefening van hun geloof, naar kampen gezonden. Vroeger werden de kampen door de geheime politie bestuurd. Thans ressorteren zU onder de glaatselUke autoriteiten, te gevangenen zyn voor het grootste deel te weric gesteld in mynen, bos- en landbouw. De kampen werden in 1918 opgericht, toen by decreet werd bepaald dat „klassevijanden" in afgelegen delen van de unie, onder bewaking zouden worden te werk gesteld. Onder Stalin telden de kampen hun grootste bevolking. BEURSOVERZICHT Gevoelige koersreactie voor internationale waarden Amsterdam, 11 maart. De vreugde van de hogere koersen op het Damrak van gisteren is van zeer korte duur geweest, want vanmiddag on dergingen de internationale waarden by de opening een gevoelige koersreactie. Op de opgewekte stemming van woens dag in Wall Street werd gisteren een domper gezet waardoor de slotkoersen la ger noteerden. Dit was vanzelfsprekend van invloed op de koersvorming van de Nederlandse hoofdfondsen in Amster dam. Mede in verband met het nade rende weekeinde had de omvang van de handel niet veel te betekenen. De arbi trage kon moeiiyk uit de voeten komen; de orders van het publiek waren zeer dun gezaaid, terwyi de beroepshandel er de voorkeur aan gaf het beurshoekje gesloten te houden. Weliswaar stegen Aku's van 430 tot 438 op plotselinge vraag in een lege markt, maar toch moesten de rayon-aandelen op 438 een koersverlies van 2 punten, ten opzichte van de slotkoers van gisteren, incasseren. Philips steeg van 760 tot 76212 en ver loor op die prys circa acht punten. Zo als reeds eerder gezegd verwacht de beurs maandag a.s. de voorlopige jaar- cyfers en het dividend van dit con cern. Er gingen geruchten over een to taal-dividend over 1959 van vyftien pro cent, plus vyf procent in aandelen. (Ver leden jaar werd een totaal dividend van Soekarno's reis naar het buitenland Volgens een mededeling van zyn ka binet, zal president Soekarno op zyn in april beginnende reis bezoeken bren gen aan Guinea in Afrika, Irak, Ma rokko, de VAR en Tunesië. Naar ver wacht wordt zal hy ook nog een aantal andere landen bezoeken. President Soe karno aanvaardde ook reeds uitnodi ging voor bezoeken aan Bulgarye, Roe menië. Hongarye en Zuid-Slavië Weer overlevenden in Agadir aangetroffen Hedenochtend zyn in Agadir twee overlevenden gevonden. Zy hadden elf dagen onder het puin gelegen. Het zyn twee Marokkanen, de één moslem, de ander jood. Ook gisteren werden nog overlevenden aangetroffen. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. veertien procent, plus vyf procent in aandelen uitgekeerd) Unilevers op 730% circa acht punten beneden de vorige slotprys. Kon. Olies verloren op f. 148,20 twee gulden. KLM werd onveranderd geadviseerd. Ook in de Scheepvaartsector viel heel weinig te beleven en over het algemeen lagen de koersen hier een weinig bene den het vorige slotniveau. Van de lei dende cultures stonden certificaten Deli als „een rots in de branding" by een notering van f. 172,80 tegen gisteren als slotprys f. 171,80. De gunstige tendentie voor dit fonds moet worden toegeschre ven aan het gepubliceerde jaarverslag van de maatschappy, waarvan de in houd door de beurs gunstig werd beoor deeld. Amsterdam Rubber en HVA een puntje lager. De staatsfondsen behiel den, voor de laatste beursdag van deze week, de vaste tendentie van de voor gaande dagen. De nieuwste 4% obliga tielening van voor Nederlandsche Ge meenten kwam voor het eerst in de no tering en werd op 98% geadviseerd. De emissie-prijs was 98%. In de lokale sector werden grootban ken een paar punten lager geadviseerd, doch kregen aandelen Ingenieurs-bureau een hogere adviesprijs op het bericht, dat aan deze maatschappy de bouw is ge gund van het Hilton hotel in Amster dam, waarvan de totale bouwsom f. 7.800.000 bedraagt. De preferente en gewone aandelen Edelmetaalbedryf werden geadviseerd op 100 bieden voor beide soorten tegen een vorige koers van circa 93. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 maart. Londen 10.57%—10.58%, New York 3.77*—3.77*, Montreal 3.96%—3.97, Parys 76.84—76.89, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.43—90.48, Stock holm 72.78%—72.83%, Zürich 86.98— 87.03, Milaan 60.71%—60.76%, Kopen hagen 54.67—54.72. Oslo 52.79—52.84, Wenen 14.50%—14.51%, Lissabon 13.18 —13.19%. Beurs van Amsterdam Vrijdag U maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden 99% 99% 99% 99% 97% L 97H 94 94 Grootboek obl. 3% 77* Ned. '47 3% (3) 92* 92% 94% 94% 92 %B 92% 92% 92% 86 B 86 86% 86% 88% 88% 90 90% 88% 88% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 9611 97 9611 97* 93* 93% Grootboek '46 3 89 H Ned. WE 6% 108* 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 39% 39% Nat. Handelsbank 164% 160% Ned. Handelmy 247 245 117 116% H.VA 155 154% 550 550 AK.U 439 437% Berkei's Patent (v.) 276 275GB Calvé Delft eert. 696% 692 Dell My en (Ver.) 171.60 172.80 Kon Pap. v. Gelder 244 243GB Hoogovens eert 757 748% Mliller en Co. NB 351 350 Ned. Kabelfabr 393% 390GB 770 764 279GB 276% 738% 732 Wilton Feyenoord 213 213 339% 336 Dordtse Olie gew. 700% 6%% Kon Olie (f20.-) 151 151.20 idem (50 f 20.—150.30GL 148 80 Holl. Amer iyn 152% 150% Java China Paket 158 158 K.L.M 108.50 108.50 Kon Ned Stmv My 172GB 169% Kon Paket My 139% 138% Stoomvaart My Ned 172 171 Nievelt Goudr eert 142 140 v. Ommeren eert. 243 241 Kon Rott. Lloyd 159 159 Ned. Scheepv Unie 146%GB 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Pro?.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 8 92% 93% idem '48 (3%) 93% 93 R'dam '52-1 (4%) 97% id. ld. *37 I-n (3%) 93 93% Z.-Holland *56 (4%) 971» Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) ld. N.WB. -52 (4%) Industr, Obligaties Philips Dollarlng '51 103% 95% 94 Premieleningen A'dam '53 3 97 A'dam '51 I 2% 82% A'dam '56 I 2%83 A'dam '56 II 2% 90% Eindhoven *54 2% 79% Enschede '54 2% 80 Den Haag '52 I 2% 82 Idem n 2% 85% R'dam *52 I 2% 85 Idem n 2% 86% Idem '57 2% 95 Utrecht '52 2% 96 Z.-Holl 1957 2% 93 103* 95* 96% 82% 83% 91 79% 79% 82 85% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Robeco 216.50 Amst. Bank 322 HBU. eert213 Rott. Bank 273 Twentsche Bank 276 Industrie Ondernemingen Albert Heyn352 Borsumy 63 %B K. N. Edmet A-AA 95 Idem pref wd 93% Electrolasmy 295% Kon. Ned Grofsm 171% Holl Constructie 431 Ing. bur v Bouwnyv 265 Internatio 158 Int. Kunststof! Ind 65 Leidse WoJsplnnery 371 Rott. Droogdok Mij 580 Slkken's Lakfabr 586 Ver. Touwlabrleken 290L Walvisvaart 115% Wernlnk's Betonm 157% Van Wyk en Heringa 107 Zaalberg 121 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25* Intern Nickel 97 Anaconda 53% Bethlehem Steel 47 Cities Service 41% General Motors 45% Kennecott 81 Republic Steel 61% Shell OU 64 Union Pacific 27f# Un. States Steel S3% 201exd. 320 211% 271 273 352% 64% 171 263% 157 65 370 585% 584 114B 158% 106 121 24%exd. 97% 52% 45% 42% 44% 80% 60 64 28 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9