Nietneyer SHAG pittig.. zacht Mode 1960: zeer gedistingeerd en uiterst draagbaar UVS twee punten in mindering Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 maart 1960 Tweede blad no. 29997 Op het nieuwe Leidse industrieterrein ln de omgeving van Lammebrug en Trekvlietweg wordt in de komende maanden de laatste hand gelegd aan een fabriekscomplex, dat ook als „eerste steen" beschouwd kan worden van een industriële verschuiving welke resulteert in het verkrijgen van nieuwe werkruim te voor de Leidse Universiteit. Enige jaren geleden vestigde de Ame rikaanse industrie Royal McBee type writers het Europese assemblagecen trum in de voormalige Edelachtbaar sigarenfabriek op de hoek van Ooster kerkstraat en Zijlsingel. Korte tijd had na verdwijnen van Edelachtbaar in dit gevestigd, maar de meelfabriek De Sleu tels vreesde voor viooltjes- en rozengeu ren in het brood van een groot deel van het land en wist op grond daarvan deze zeepindustrie in de onmiddellijke omge ving van de meelfabriek te verwijderen. In die jaren zocht de Amerikaanse in dustrie naarstig naar vestigingsplaatsen in ons (goedkope) land. Royal wist be slag te leggen op dit complex aan de Oosterkerkstraat. Hier werd toen een assem- blagebedrijf voor West-Europa gevestigd, dat aanvankelijk met een paar honderd man in zee ging. Inmiddels is dit bedrijf zo uitgegroeid, dat het verantwoord was complex Golgate-Palmolive een filiaal een nieuw fabriekscomplex te bouwen lp het genoemde industrieterrein nabij de Lammebrug .Reeds vele maanden is men met de bouw bezig. In mei aan staande hoopt men te beginnen met een geleidelijk betrekken van de verschil lende afdelingen van deze nieuwe fa briek, waar ver over de duizend arbei ders werk zullen vinden. Deze verplaatsing wordt de inleiding voor een industriële verschuiving welke uiteindelijk waarschijnlijk de Leidse Universiteit aan broodnodige werkruimte zal helpen. Aan de voor min of meer villabewo- ning bestemde Rijnsburgerweg zijn na melijk sinds jaar en dag vele woonhui zijn in gebruik bij een andere Leidse onderneming, de Leidse Onderwijs In stellingen. Aanvankelijk heeft deze in stelling het plan gehad een eigen nieuw complex te betrekken in de buurt van de Endegeester Straatweg en de Drie Witte Palen. Die plannen zijn echter althans voorlopig en vermoedelijk defi nitief van de baan. De L.O.I. ziet nu in de door Royal te ontruimen gebouwen aan de Oosterkerkstraat een aantrekke lijke gelegenheid, het gehele bedrijf (drukkerij en kantoren) in een doelma tiger ruimte onder te brengen dan woon huizen. Woonhuizen lenen zich heel goed voor allerlei andere doeleinden dan wo nen, maar over het algemeen niet voor industriële. Het is begrijpelijk, dat de L.O.I. de aan de Oosterkerkstraat ge boden gelegenheid gaarne met beide handen aangrijpt. Nadat Royal dit com plex ontruimd heeft, zal het voor het nieuwe doel worden verbouwd, waarbij ook de voormalige Rijkswerkinrichting wordt betrokken welke direct naast het huidige Royal is gelegen. Deze Rijks werkinrichting verhuisde een paar jaar geleden naar een zeer fraai nieuw com plex aan de Rooseveltlaan, dat inder tijd door minister Suurhoff van Sociale Zaken werd geopend .Hier vindt een zeer intensieve en vruchtbare omscholing van arbeiders plaats. Wanneer aan het einde van het lo pende jaar de L.O.I. zal zijn verhuisd, begint het laatste stadium van de ver schuiving Het ligt in het voornemen, dat de panden aan de Rijnsburgerweg nabij de Johan de Wittstraat (aan beide zijden van de weg) worden aangekocht door het Rijk ten behoeve van de Leidse Uni versiteit. Zoals bekend streeft de Leidse Uni versiteit er naar. het Rapenburg en naaste omgeving voor een belangrijk deel in bezit te krijgen en tot centrum voor de A-faculteiten om te vormen. Inmid dels zijn grootse projecten in voorberei ding om de B-faculteiten te concentre ren in de strook tussen Academisch Zie kenhuis en de Rijn bij Valkenburg. Over een en ander schreven wij uitvoerig, naar aanleiding van structuurplannen, uit breidingsplannen van Leiden en Oegst- geest en verkeersprojecten. Het buiten Nieuweroord van wijlen de heer Bosman is reeds door het Rijk aan gekocht om dit nieuwe complex een iets bredere basis te geven. Het staat nog niet definitief vast ,dat dit buiten aan Universitaire doeleinden ten goede zal komen, maar de gedachten gaan wel in die richting. Dan zou zich ook langs de Rijnsburgerweg een Universitair centrum kunnen ontwikkelen. Het door Universitaire instituten of instellingen betrekken van de huidige L.O.I.-panden zou daarvan een aantrek kelijk begin zijn. De gedachten gaan op het ogenblik uit naar de huisvesting van de psychologische universitaire institu ten in deze andermaal grondig te ver bouwen panden. Het psychologisch insti tuut van de Leidse Universiteit is op het ogenblik wel zeer gedecentraliseerd ge vestigd in panden aan het Rapenburg en Binnenvestgracht. In bijgaande fotoserie geven wij de belangrijkste aspecten van deze indus- trieel-wetenschappelijke verschuiving weer: Bovenaan het huidige Psycholo gisch Instituut van de Leidse Universi teit, Rapenburg 32 (dat dus nevenhuis vesting heeft aan de Binnenvestgracht) dat volgens de voorlopige plannen ver huist naar de Rijnsburgerweg; (de twee de foto van boven) vanwaar de Leidse Onderwijs Instellingen verhuizen naar de Oosterkerkstraat; (derde foto van bo ven) waar ruimte komt door verhuizing van Royal naar het nieuwe industrie terrein; (de onderste foto geeft een deel van het nieuwe Royal-complex weer). Voordat al deze veranderingen hun beslag hebben gekregen (terwijl over het laatste stadium, de onderbrenging van psychologie aan de Rijnsburgerweg der halve nog niets definitief vaststaat) zal er nog geruime tijd verlopen. De laatste stap in dit stuivertjewisselen zal niet voor herfst volgend jaar worden gezet. Maar de winst voor alle betrokkenen geeft het bittere wachten een zoete Meisjes H.B.S. speelde „Huize Klimroos" De lijfspreuk van Jan PSetersz. Coen „Ende diipereert niet" heeft kennelijk de leerlingen van de Meisjes-HBS ge ïnspireerd, want op vlotte wijze werd gisteravond in het St.-Antoniusclubhuis het stuk „Huize Klimroos" voor het voetlicht gebracht. Zoals de presidente van de Schoolvereniging „Ende dispe- reert niet", mej. A. Kuenen, in haar openingswoord al opmerkte, was het een traditie geworden geen mannelijke per sonen in het stuk te laten spelen, zodat uiteraard de keuze zeer beperkt werd. Tenslotte was de keus gevallen op een „deteotivespel voor jongedames" van Marcel Dubois. Na het zingen van het clublied werd het doek voor de eerste maal gehaald. De talrijke toeschouwers werden verplaatst naar een pension in Frankrijk, waar een directrice, die nogal erg fatsoenlijk wil doen. de scepter zwaait. Dut in tegenstelling tot het dienstmeisje, dat er alles uitflapt. Ver der zijn er nog een vijftal pensiongasten Het is ondoenlijk alle voorkomende per sonen nader te omschrijven, doch Yvon ne Hofstede spande in haar creatie van een bejaarde, goklustige dame veruit de kroon. Zij speelde ongedwongen en na tuurlijk en bracht dikwijls de komische noot in het stuk. In het begin van het stuk maakt men kennis met. de bewoners van het pension Alle verwikkelingen, welke bij een ..de tective' 'horen worden teweeg gebracht door een kostbaar collier. Een schrijfster van deteotive-roman logeert eveneens in het pension en is juist bezig een nieu we roman te schrijven. Als het collier wordt gestolen neemt zij de leiding van het 'onderzoek op zich. Zonder hulp van de politie weet men de dader te ontmas keren en wie schetst de verbazing als aan het licht komt, dat de bejaarde Amelie Letroquet „door goklust gedre ven". zoals zij zegt. het collier heeft ge stolen. Doch aan het einde van dit tot de laatste minuut spannende spel blijkt dat alles zich in de fantasie van de schrijfster heeft afgespeeld, die in het collier een uitgangspunt voor haar nieu we roman zag en alles laat afspelen in .Huize Klimroos" Een welverdiende bloemenhulde voor speelsters en andere medewerkenden vormde de beloning voor deze bijzonder goed in de smaak gevallen avond. In de pauze werd gecollecteerd voor de actie 4xZ N. 1 Advertentie. SANSON met sportemhlemcn Gevarieerde Margriet-show in Stadszaal (Van een bijzondere medewerkster) De mode van dit voorjaar en zomer is niet .nieuw" of revolutionair, maar zeer gedistingeerd en wat heel belangrijk is. uiterst draagbaar. De taille zit bijna altijd op de juiste plaats en er zijn geen te korte of overdreven wijde rokken. Kortom: er is elk wat wils en vooral de rijpere vrouw komt aan haar trekken. De modekleuren zijn zwart-wit. rood in allerlei nuances en havanna bruin, vaak gecombineerd met zwart en beige. Het damesmodeblad „Margriet" hield gistermiddag en tweemaal 's avonds in de Stadsgehoorzaal een modeshow van nieuwe modellen waarvan knippatronen verkrijgbaar zijn. Vijf mannequins brachten een zeer gevarieerde collectie die toegelicht werd doo»r Maria v. d. Eist. Nadat enkele ochtendjaponnen, waar onder een zeer luxueuze van geheel ny lon met kant. waren getoond, kwam de beurt aan de strandkleding. Het mate riaal hiervan was meestal badstof, zowel voor korte broekjes als voor blouses. Sommige hebben een hansop-model met een vrij hoog ohemisier decolleté. De jasjes zijn vaak voorzien van een ca puchon. Katoen viert ook dit jaar weer hoogtij. Zowel bedrukt als gestreept en in het etamine weefsel was er een grote verscheidenheid. Ook shantoeng beheerst op het ogeniblik weer het modebeeld. Grisaille, een uiterst fijn zwart-wit weefsel was verwerkt voor japonnen en pakjes. De rokken van de japonnen vallen vaak in schuin ingelegde plooien. Een Nemafi keert tien proeent dividend uit In de gisteren gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. Ned. Mij. tot financiering van huurkoop transac ties „Nemafi" bracht de directeur, de heer J. A. van Zanten, het jaarverslag over het boekjaar 1959 uit. Van het per 31 december 1959 uit staand debiteuren-saldo, groot f 3.515.687 is zonder rekening te houden met reeds gedane afschrijvingen een re serve voorziening-debiteuren gevormd van f209.211 zijnde plm. 6%% van het bestaand saldo. De bedrijfsresultaten geven tot tevre denheid aanleiding. De nettowinst jia afschrijvingen, doch vóór belastingen, is hoger dan in het vorig boekjaar en toont een batig saldo van f 180.600 (vorig jaar f119.200). In vergelijking met het vorig jaar is een hoger netto-winstpercentage behaald van 25,3'.' terwijl de kosten slechts ver hoogd zijn met 17%. Het is echter de vraag, of in de toekomst deze gunstige verhouding gehandhaafd zal kunnen worden, omdat in praktisch alle bedrijfs takken de lonen en kosten nog steeds stijgende zijn. Door verdere omzetsvergroting zal ge tracht worden een stijgend onkosten- percentage zoveel mogelijk op te van gen. Voor afschrijving op het kantoorpand en inventaris is een bedrag van f 11.496 nodig, terwijl voor vennootschapsbelas ting een bedrag van f 57.375 dient te worden gereserveerd. De te verdelen nettowinst bedraagt f 100.907. Besloten werd van de winst een be drag van f42.000 aan de algemene re serve toe te voegen en f235,15 aan de dividend-reserve. De algemene reserve is daardoor gestegen tot f 87.000. Aan aan deelhouders zal, evenals in het vorig jaar, een dividend van 10% worden uit gekeerd en op ieder oprichtersbewijs een bedrag van f 62,84. Door de steeds stijgende omzet zullen binnen afzienbare tijd nieuwe bedrijfs middelen moeten worden aangetrokken. In een buitengewone algemene verga dering van aandeehouders is besloten het maatschappelijk kapitaal te verho gen van f500.000.- tot f2.000.000,-. De directie werd gemachtigd hiervan onmiddellijk een bedrag van f250.000.- te plaatsen Van het recht van voorkeur is reeds ten volle gebruik gemaakt, zodat het voorlopig uit te geven bedrag ad f 250.000 reeds geheel is geplaatst. De verdere ontwikkeling van de maat schappij wordt door de directie met ver trouwen tegemoet gezien. modieus nieuwtje zijn de grote bolval- lende kragen, die alleen aan de achter kant zijn aangebracht. Een nieuwe hals lijn is het z.g. sleutelgatdecolleté. De tuniek is zeer en vogue en werd zowel in driekwart lengte, recht of wijdvallend getoond. Er waren enkele mooie japonnen in een rand-motief, zoals een wijdvallende zomerjapon met een 3-hoekige stola. De nieuwe mouwlengte Is tot aan de elleboog. Soms zijn de korte mouwtjes ruim vallend, zoals bij een groene im- priméjurk met een geplisseerde rok en dito mouwen. De cocktail-japonnen waren meren deels in het tuniek model. Een creatie was een beige-bruine impriméjapon, waarover een fluwelen mantel werd getoond, die met dezelfde stof was te- gengevoerd. Een aardige variatie voor een avondjurkje voor een jong meisje vonden wij een geruit zijden jurkje, af gezet met zwarte kant. Ter gelegenheid van het Chopinjaar toonde men een witte piqué japon met dito kant afgezet, geïnspireerd op de mode uit die dagen. Het bruidje was gekleed in een lange japon van wit piqué, gegarneerd met gepijpte strookjes van broderie anglaise. Er waren voorts pakjes naar haute couture-modellen van Cardin. De mo dellen van de jasjes zijn vrij lang met een vaag aangeduide taille. Zeer chic was een wit linnen pakje met 'n zwart witte blouse. Er was ook een grote ver scheidenheid in pakjes met korte jasjes, die altijd kraagloos zijn. Deze zijn aan de bovenkant voorzien van een bies, die soms schuin naar veren valt. Ook in de getoonde mantels werd dit teruggevon den. De bijpassende zeer hoge hoeden wa ren van paardehaar. waartussen bloe men verwerkt, vederlicht stro of soms alleen gaas! BOND VAN LEIDSE HARMONIE EN FANFARE-VERENIGINGEN G. van Weelen voorzitter Naar wij vernemen is de heer M. H. de Reede afgetreden als voorzitter van de Bond van Leidse Harmonie- en Fan fare-verenigingen. In deze kwaliteit wordt hij opgevolgd door de heer G. van Weelden, directeur van VVV. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht de heer P. P. v. d. Vijver (Amsterdam). DS. A. J. FANOY MET EMERITAAT De nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van Eindhoven, ds. A. J. Fanoy, heeft eervol emeritaat aange vraagd. Naar wü vernemen heeft het bondsbe- stuur van de KNVB UVS bestraft met twee winstpunten in mindering. Dit als gevolg van het voortijdig staken van de op 11 oktober 1959 gespeelde wedstrijd UVSXerxes. De resterende acht minuten van deze wedstrijd zouden zondag a.s. in Schie dam moeten worden uitgespeeld. UVS heeft om verschuiving naar woensdag a.s. verzocht, waarmee Xerxes akkoord gaat, maar waarvoor nog geen toestem ming van het bondsbestuur is verkregen. Huisvrouwen bespraken de vrouw De psychologe, mevrouw H. J. Karre- manVermeer, hield gistermiddag voor de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een praatje over „De vrouw als mens. minnares en moeder. Op vlotte wijze leidde mevrouw Karreman haar onderwerp in. Geïnspi reerd door haar eigen jeugd is zij zich af gaan vragen, waarom over het vrou welijk geslacht altijd wordt gesproken als de „tweede sekse". Aan de hand van eenvoudige, dagelijks voorkomende voor beelden, besprak mevrouw Karreman de fouten, die een moeder, dikwijls onbe wust. maakt in de samenleving van het gezin". Datzelfde geldt natuurlijk ook voor de man, doch daar wij hier op een bijeenkomst voor huisvrouwen zijn zul len wij ons beperken tot de vrouw", al dus mevrouw Karreman. In 'hetzelfde milieu krijgt men b.v. soms heel ver schillende kinderen, door de wijze van reageren. Het kind dat op dezelfde wijze reageert als de moeder, zal de moeder toch op de een of andere manier beter liggen dan een ander. De vrouw is nog steeds niet de gelijk gerechtigde. Een voorbeeld hiervan is het huwelijksformulier, waarin staat dat de man het hoofd van het gezin is en de vrouw hem moet gehoorzamen. Hieruit blijkt wel, dat onze maatschappij louter patriarchaal is georiënteerd. Op boeien de wijze besprak zij vervolgens de ont wikkelingsgang van de mens. Terug gaande in de geschiedenis zien we, dat de moeder in het oog van het kind als de belangrijkste persoon beschouwd wordt. De eerste tekeningen zijn dan ook vrouwenfiguren Eeuwenlang werd de vrouw vereerd tot de man zich ging af vragen waarom? Er ontstonden gods dienstige riten waar de man het middel punt van werd. Deze ontwikkeling zette zich voort, zodat de vrouw naar het tweede plan werd verwezen. Door de enorme ontwikkeling van de industrie werd de vrouw veel werk ont nomen. Hierdoor kreeg zij ook belang stelling voor andere maatschappelijke dingen. Zo zien we nu. dat bijv. in de Verenigde Staten de vrouw meer en meer op de voorgrond begint te treden Ook in het vrouw als minnares zijn, hebben zich in de loop der tijden vele veranderingen voorgedaan. Thans beste den de meer oudere vrouwen nog steeds veel aandacht aan haar uiterlijk en voorkomen. Een vrouw vindt het best aardiig als iemand naar haar kijkt, Zij wil in tegenstelling tot de man opvallen. „Wij moeten ons naast het moeder- zijn richten op het vrouw als mens- en als minnares-zijn. opdat wij een voor beeld zullen zijn voor onze jeugd", zo be sloot mevrouw Karreman haar causerie Nog enige hoop voor de mijnwerker5 in Virginia Reddingsbrigaden hebben ook in de nacht van donderdag op vrijdag hun pogingen voortgezet om de achttien mijnwerkers, die in een kolenmijn te Logan in West-Virginia zijn opgesloten, te redden. Verscheidene malen zijn de reddingsploegen dicht in de buurt van de plaats geweest waar de achttien ar beiders zich bevinden, maar steeds moesten zij zich weer terugtrekken we gens een brand, die dinsdag is uitge broken. De mannen van de reddings ploegen kunnen maar een half uur ach ter elkaar in het getroffen mijngedeelte blijven met het oog op de hitte De directeur van de mijnbouwdienst van West-Virginia, Wilson, zei gister avond dat het nog steeds mogelijk is dat de mannen levend zullen worden gevon den. De temperatuur daalt beneden aanzienlijk. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina Johanna Maria, dr van G. L. Spoek en A. M. T. Haanappel, Magdalena. dr. van G. van Eek en A. B van Olwegen Frederlk Antonle. zn van F. Duinkerken en W. G. Kanselaar. Willem Frederlk. zn van H. F. van Woerden en L. Flesseman GETROUWD T. J. van de Water en M. H. L. M. Ho zenoot, J. A, Breedevelt en M. Teske, J Brohm en M. E. W. van Iterson. H Tan en A Salman. J. C. Rijsbergen en van der MelJ. J. G. van Leeuwen en Baart. P. Imthorn en M. F. Nlevaart. OVERLEDEN H. J. Duk. 70 Jr. man. J. T. M. de Ro< 2 dagen .dochter, H. Tebbens. 42 Jaar, m.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3