140 ASPRO Al L Luchtaanval op paleis Soekarno was beraamd Nieuwe krachtproef tussen Kamer en generaal De Gaulle in zicht Gavnr\ie>ch Tanny ff at Wij presenteren U de CORVAIR de enige compact-wagen die werkelijk nieuw is! RODE ONDERMIJNING VAN HONGAARSE LEVENSKRACHT Veiligheidsmaatregelen genomen HOEST UW KIND...? Lij Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 maart 1960 Vierde blad no. 29997 Parlement wil speciale zitting onder druk der boeren, maar president maakt bezwaar (Van onze Parijse correspondent) Er kondigt zich een nieuwe krachtproef aan tussen het Franse staatshoofd Generaal Charles de Gaulle en het parlement. Een krachtproef waarvan dit keer de crisis van de Franse landbouw de oorzaak of tenminste de aanleiding vormt. Voor, tijdens en na de diverse gewelddadige uitbarstingen van woede en ook wel van wanhoop der Franse boeren werd van deze zijde reeds gepoogd hun strijd tegen de regering ook op het parlementaire plan te plaatsen. Door de boeren bonden werden de politieke partijen en de Kamerleden onder zware druk gezet om een speciale zitting te bewerkstelligen van het parlement, dat eind vorig jaar door de regering en nauwkeuriger gezegd door generaal De Gaulle met vervroegde vacantie werd gezonden. De grondwet van de Vijfde Republiek schrijft voor, dat een meerderheid van Kamerleden zo'n bijzondere zitting bijeen kan doen roepen. Op de gaullistische UNR na geven alle partijen in meerderheid of in totaliteit nu duidelijke blijken, dat ze zich lang niet ongevoelig tonen voor de pressie der boeren, die nu eenmaal een hoog aantal kiezers vertegenwoordigen! Nieuwe uitbarsting van „directe actie" Van de 277 constitutioneel voorge schreven verzoeken, zouden thans al bijna 200 brieven van parlementariërs het bureau van Kamerpresident Cha- ban-Delmas hebben bereikt. In een ver klaring tot zijn Gaullistische partijgeno ten, die niet onduidelijk door het Elysée was geïnspireerd, heeft nu premier Mi chel Debré bij voorbaat echter al te ken nen gegeven dat het parlement, zelfs in geval van een meerderheid, niet in ver vroegde zitting bijeen zal worden geroe pen. Ook de president der republiek heeft hier zijn woord te spreken, zo waarschuwde Debré nogal veelzeggend. Staatsrechtgeleerden zijn daarop in de teksten van de nieuwe grondwet gedoken om uit te vinden op welk artikel deze waarschuwing wel gebaseerd zou kun nen zijn. Het resultaat was nogal mager. Men vond alleen een passage waarin werd gezegd dat iedere sessie van het parlement door het staatshoofd per de creet geopend en gesloten moet worden. Door aan deze formaliteit nu een wapen tegen de verlangens van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging te ont lenen geeft de president der republiek, voorzichtig gezegd, wel ietwat de indruk Advertentie de moderne, sportieve hoed Let op het merk JVETT.GED.^ Uw waarborg voor kwaliteit In alle goede zaken verkrijgbaar dat hij meer gewicht aan de letter dan aan de geest van de constitutie hecht die toch de grondslag moet vormen van de parlementaire democratie. Gevaar van demagogie Intussen heeft generaal De Gaulle zeker wel gelijk wanneer hij ducht, dat tijdens de speciale bijeenkomst der na tionale vergadering op dit moment meer demagogie zal worden bedreven dan dat de fundamentele problemen van de Franse landbouw hun oplossing werkelijk dichter zouden kunnen benaderen! Doch dan zou de regering nog altijd haar voorstellen van een reorganisatie of een sanering van de landbouw ter discussie kunnen brengen. Op dat stuk blijft ech ter ook de regering weer in gebreke. Men moet nu voor twee dingen vrezen: ten eerste nieuwe betogingen en mani festaties van directe actie van de zijde van de boeren federaties, nu de politieke weg dus is afgesneden; ten tweede een verdere verwijdering tussen de regering en de politieke partijen. In elk geval mag men nauwelijks hopen dat het veto dat generaal De Gaulle nu heeft uitgespro ken tegen de verlangens van het parle ment de malaise onder de boeren merk baar zal kunnen verlichten. Russische handelsmissie bezocht Amsterdam De Russische handelsmissie, die gedu rende 40 dagen besprekingen houdt en contacten legt met het Nederlandse be drijfsleven zjj bezoekt minstens één bedrijf per dag is gisteren de gast ge weest van het Amsterdamse gemeente bestuur en de Kamer van Kaophandel en Fabrieken. Aan het hoofd van de missie staat N. V. Vasiljev, president van het over koepelend orgaan voor de Sovjet im- en exporthandel in werktuigen en precisie- instrumenten. Zeventien leden bekleden soortgelijke functies op velerlei gebied, vooral op dat van scheepsbouw en elec- tronica. Voorts maken twee vertegen woordigers van het Sovjet-ministerie van buitenlandse handel deel uit van deze missie. Het belangrijkste programmapunt gis teren vormde het bezoek aan de werven van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij met een daaraan voorafgaande rondvaart door de hoofd stedelijke grachten en havens. Daarna verenigden zich de Russische gasten met verscheidene vertegenwoor digers van het bedrijfsleven in het Vic- toriahotel aan een lunch, die het ge meentebestuur aanbood en waaraan de wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, als gastheer optrad. De middag was gereserveerd voor han delsbesprekingen ten kantore van de Kamer van Koophandel. De leden van de missie komen daar in contact met autoriteiten uit alle kringen van het zakenleven. Dit werkbezoek werd besloten met een diner in Lido, aangeboden door de Ka mer van Koophandel. De voorzitter der Kamer, mr. D. Delprat, sprak een tafel rede uit. Nog negen mensen in Agadir gered Gisteren, twaalf dagen na de ramp, zijn nog negen overlevenden onder de puinhopen van Agadir vandaan gehaald, zodat er in de afgelopen drie dagen dertien men sen gered zijn. Een van hen was een man van 70 jaar. Bijzonder tragisch was echter het lot van twee zusjes, die in de wijk Tal- bordj werden gevonden. Het jong ste zusje stierf kort na de redding in de armen van het oudere zusje, dat bleek haar verstand verloren te hebben. Zij was licht gewond en volledig uitgeput. De ouders van de kinderen zijn vermoedelijk twaalf dagen geleden reeds omge komen. Kroonprins Moelai Hassan heeft gis teren in zijn hoofdkwartier te Inezgane met deskundigen gesproken over de mogelijkheid om zo spoedig mogelijk de onbeschadigde fabrieken en de haven van Agadir weer in gebruik te laten nemen. Er zijn plannen gemaakt om havenarbeiders over te brengen naar een kamp in het noordelijke gebied van Agadir, dat slechts gedeeltelijk vernield is. De Kroonprins heeft op voorstel van de Westduitse consul besloten Duitse deskundigen te gebruiken voor het op gang brengen van de haven. Deze des kundigen worden zondag of maandag in Agadir verwacht. Advertentie QUK sinaasappel citroen vruchtenlimonade Verrassend nieuwe CHEVROLET conceptie sobere, voorname stijl. volmaakt uitzlchtop de weg. extra lage lijn - sportieve allure. gemakkelijk manoeuvreer- baar en te parkeren, ruim comfort. 4brede,openslaandedeuren. I stijve en lichte zelfdragende carrosserie. volmaakte geluidsisolatie. verwarming onafhankelijk van de temperatuur van de motor achterin: motor. 6 dl. aluminium boxer motor LUCHTGEKOELD Maakt U vrij en bezoekt onze showroom. Vandaag nog. N.v. HET MQtQRHUIS Showroom: Stationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel. 1b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 Vluchtelingenorganisaties wijzen op een nieuwe methode van uitbuiting der armoe „V olkerenmoord" Gouverneur Brown „Ik ben machteloos" „Ik ben thans volkomen machteloos om Caryl Chessman op 2 mei van de gaskamer te redden", verklaarde giste ren Edmund Brown, gouverneur van de Amerikaanse staat Californië. Brown leverde commentaar op de verwerping door de juridische commissie van de Califomische Senaat van zijn wetsvoor stel tot afschaffing van de doodstraf in Californië. Gouverneur Brown, die zelf gekant is tegen de doodstraf, zei het diep te betreuren, dat zijn voorstel ver worpen is. Verwacht wordt, dat het wetgevende lichaam van Californië de speciale ver gadering, die door Brown is belegd voor een debat over de doodstraf zal verda gen. Als dit gebeurt, aldus Brown, zullen de vastgestelde executies doorgang vin den. Volgens gouverneur Brown is het niet wear, zoals sommigen geloven, dat Chcssmans lot thans in zijn handen ligt Brown zei, dat hij wel de bevoegdheid behoudt om gratie te verlenen, maar in het geval-Chessman zou hij dit slechts Kunnen doen met goedkeuring van het Hooggerechtshof van Californië. Het Hof heeft twee keer een aanbeveling tot gratie verworpen. Bovendien zijn de redenen voor het verlenen van uitstel van executie, zoals de vorige maand geschiedde, niet langer aanwezig. .Con stitutioneel sta ik daarom nu volkomen machteloos om weer iets in dit geval te doen", aldus Brown. De uitspraak van de juridische com missie van de Californische Senaat heeft overigens alleen betrekking op het spe ciale voorstel van gouverneur Brown, aldus meldt Reuter nader. Leden van het Californische parlement kunnen echter op elk gewenst tijdstip een nieuw wetsontwerp over de doodstraf indienen. Be stemming hierover kan onmiddellijk geschieden als het parlement dit wil. „Wanneer de huidige groot scheepse actie voor geboortebeper king en abortus in communistisch Hongarije nog vijftien jaar wordt voortgezet, zal dit land ongeveer een miljoen inwoners minder tellen dan onder normale omstandig heden het geval zou zijn geweest. Dit is wel het minst bekende op treden van Meskou op het, gebied van volkerenmoord", zo luidt de mening van de Stichting Federatie van Hongaarse verenigingen in Nederland, welke ter gelegenheid van de herdenking van de Hon gaarse Nationale Vrijheidsdag op dinsdag 15 maart a.s. de Sovjet- terreur in haar vaderland nog eens uitdrukkelijk aan de kaak wil stel len. De 3300 Hongaarse vluchtelingen In ons land zullen deze dag, welke her innert aan de strijd tegen de Habsbur- gers en de Russische tsaar in 1848, op bijeenkomsten van hun organisaties in Enschede, Utrecht, Leiden, Leeuwar den, Amsterdam en Den Haag gedenken. Bij de executie van 150 jongeren zoals recente berichten hebben gemeld en de communistische druk op de boerenbevolking om deze in kolchozen «collectieve boerderijen) bijeen te drij ven, heeft zich nu dus de actie voor geboortebeperking door abortus gevoegd Met honderdduizenden exemplaren tege lijk worden de voorlichtingsbrochures verspreid. In ziekenhuizen moet aan aanstaande moeders, die geen kind wen sen, voorrang worden verleend bij op neming. In Boedapest worden per maand vijfduizend maal door de wet gedekte abortus gepleegd, dat is drie maal het aantal geboorten. In 1959 waren 40 pet. van de ziekenhuisbedden in het gehele land door vrouwen bezet, die zich voor deze ingreep hadden laten opnemen. Dit zijn officiële cijfers van het Bureau voor Statistiek te Boedapest, zo verklaart het Federatiebestuur der Hongaarse vluch telingen. Van deze zijde ziet men hierin dan ook maar één bedoeling: door de armoe uit te buiten wil men de vitaliteit van het volk in zijn kern, het gezin, smoren. Met nadruk wordt er daarbij opgewezen, dat Hongerije niet overbevolkt is: de bevolkingsdichtheid is namelijk 101 per vierkante km. Een belangrijk accent zal tijdens de herdenkingsbijeenkomsten voorts de nagedachtenis krijgen aan de vroegere Deense employé van de Ver enigde Naties, Bang Jensen, over wiens dood en de achtergronden daarvan een grote ongerustheid bestaat bij de onge veer 200.000 uitgeweken Hongaren. Ontwikkeling der kolchozen Nadat de tussen 1950 en 1956 in Hon garije gevormde collectieve landbouw bedrijven tijdens of kort na de opstand vrijwel alle verdwenen waren, is onder de regering-Kadar het vormen van kolchozen onder dwang snel gegroeid. Vijfenveertig percent van de Hongaarse bevolking behoort tot de boerenstand en vormt de ruggegraat der natie. Tot 1959 werd ondanks terreur slechts 25 percent van de landbouwgrond gecollectiviseerd. Het percentage voor Bulgarije was toen 92, Albanië 78, Tsjecho-Slowakije 77 en Polen 15. In 1959 werd een nieuwe actie tegen de Hongaarse boeren ontketend. Het ge volg was, dat op 1 januari van dit jaar 66 percent van de landbouwgronden en 65 procent van de boerengemeenten op, naar officieel aan Moskou werd meege deeld „vrijwillige basis" tot collectieve bedrijven is toegetreden. Oud schilderij van Naarden ontdekt Bij restauratiewerkzaamheden van historische schilderijen van de hand van Naardense schilders ongeveer 300 jaar geleden geschilderd en deel uitmakend van inventaris van het Naardense raad huis is gebleken, dat een uit 1670 af komstig schilderij is overgeschilderd. Onder de verf bevindt zich een interes sant werk van een tot nu toe onbekend schilder. Mogelijk heeft men hier te doen met een schilderij voorstellende de ramp van Naarden in 1572 van een schilder uit die tijd. Het is de weergave van Naarden met tot nu toe onbekende gegevens. Het huidige schilderij, waar onder zich het oude bevindt is geschil derd in het begin van de 17de eeuw. De gemeente heeft thans opdracht ge geven het schilderij te ontdoen van de huidige schildering. Advertentie Jongetje door tankauto overreden Gisteravond is de 4-jarige Ronald Blits in de 2e van Swindenstraat in Am sterdam overreden. Hij was op slag dood. Het jongetje was onder een stil staande auto gekropen om een lollie, die hij had laten vallen, op te rapen. Toen hij deze gepakt had kroop hij onder de auto uit aan de kant van de rijbaan, op het momenit dat juist een tankauto pas seerde. Deze wagen reed met het rech- terachterwiel over het jongetje heen. HOOfmfKt vmmmmmf 9aspros -en. Utfentioeeb fit.' De Indonesische luchtmacht heeft alle oefenvluchten afgelast, nadat was komen vast te staan, dat de beschieting van Soekarno's paleizen door luitenant Makuar, niet kon worden beschouwd als een op zich zelf staand incident. Volgens onofficiële berichten was de piloot van de Mig-17, die de paleizen van de president in Djakarta en Bogor en de bad- en vissersplaats Tjilintjing aan de baai van Djakarta had beschoten en waardoor 19 mensen gewond werden, door iemand opgepikt, die hem van burgerkleren had voorzien. Dit zou op een afgelegen plaats zijn gebeurd waar de piloot zijn straaljager aan de grond had gebracht. Legerberichten uit Bandoeng meldden voorts, dat Makuar, op een na de beste straaljagerpiloot van de Indonesische luchtmacht, een buiklanding met zijn toestel, dat vrijwel onbeschadigd bleef, had gemaakt. De vlieger, die beschreven werd als een kalme en vriendelijke Menadonees, reed in een auto. toen hij op ongeveer 60 km buiten Bandoeng door legersol- daten werd gevangen genomen. Hij zal voor een militair Hof terecht moeten staan. Makuar is afkomstig van Menado, een van de vroegere bolwerken van de op standelingen in Noord-Celebes. Rond president Soekarno's paleis in Djakarta hebben legertroepen thans luchtdoelgeschut opgesteld en een cor don opgetrokken, als veiligheidsmaat regel. In de omgeving van het paleis in de hoofdstad patrouilleren soldaten in pant serwagens en lorries. Arbeiders zyn be gonnen met het herstel van de paleis gevel. die door de mitrailleurkogels is beschadigd. President Soekarno confe reerde gisteren met de chef van de luchtmachtstaf, luchtmaarschalk Soe- ryadarma, gedurende een half uur. Advertentie De actie „Viermaal Z.N.", welke in Nederland wordt gevoerd ten bate van de stichting van een dia- conessenhuis in Suriname en tot dusver ruim 800.000 gulden liceft opgebracht, heeft een nieuwe sti mulans gekregen door het in de handel brengen van een speciale langspeelplaat. Oswin Ramaker rechtsbood als afgevaardigde van verschillende jongerengroepen gisteren het eerste exemplaar in Den Haag aan fohan Bodegraven aan. In het midden het diaconesje Joyce Boucke, dat model heeft ge staan voor het affiche voor de ac tie. Scherpe kritiek op Soekarno's beleitl „Land waggelt als een dronkeman" In een artikel over de schorsing der werkzaamheden van het Indonesische parlement door president Soekarno, zegt het Engelse blad, de „Guardian", dat een volk, dat „een charmeur" als zijn bestuurder verkiest, daarvoor wel eens een hoge prijs zou hebben te betalen. In het artikel wordt gezegd: Nu pre sident Soekarno het Indonesische par lement heefit geschorst, blijft er in zijn concept van de geleide democratie nog maar weinig democratie over. Het ont breken van democratie in een geleide democratie zou gemakkelijker te verdu ren zijn als er maar sprake zou zijn van enige leiding. Maar het land waggelt als een dronkeman van de ene crisis naar de andere en 's lands economie verslech tert van jaar tot jaar. Het. geld wordt steeds minder waard, de prijzen stijgen, in de steden wordt het. steeds moeilijker om aan rijst en kleding te komen en de regering van president Soekarno weet blijkbaar op geen stukken na. hoe het hoofd moeten worden geboden aan de gevaarlijke inflatie Er zijn evenwel te kenen. dat zelfs het geduld van de In donesiërs zyn grenzen heeft. Voor het parlement zal president Soe karno zijn bekende welsprekendheid ten volle moeten ontplooien als hij dit li chaam wil overtuigen van de rechtvaar digheid van de klap, die hij het heeft toegediend. Geen bezwaar tegen leuze van Charrier mineraalwater Een Parijse rechtbank heeft donder dag bepaald dat er geen aanleiding is direct te beslissen of een maatschappij die „Charrier mineraalwater" produ ceert, een reclamecampagne moet be ëindigen zoals de filmster Brigitte Bar dot en haar echtgenoot Jacques Char rier hadden geëist. De maatschappij had reclameborden en advertenties geplaatst met het opschrift „Houdt bébé van Charrier?" Brigitte, die in januari het leven schonk aan een zoon, en haar echtgenoot eisten van de maatschappij schadevergoeding. Hun advocaten hadden betoogd dat de leuze een onrechtmatig gebruik was va nde bijnaam van Brigitte (BB) en van de naam van Charrier. Door het vraagteken achter deze spreuk werd de liefde van Brigitte voor haar echtgenoot in twijfel getrokken, zeiden zij. De rechter verklaarde echter te heb ben opgemerkt dat het vraagteken ach ter de leuze verdwenen is en dat men een bbay ziet die een fles mineraalwater omklemt. Derhalve was het niet urgent te beslissen of de publiciteitscampagne moet worden gestaakt. Gezegd werd dat het filmechtpaar de zaak voor een andere gerechtelijke in stantie opnieuw aanhangig zou kunnen maken. Talm niet langer, grijp dadelijk inBestrijd kinderhoest met '1 SUPRALUX, j da varf VOOf ■1 uw schlldtrwerk Praag beschuldigt Westduitse rechters De Tsjechische Bond van anti-fascis tische strijders heeft in Praag voor 200 Westelijke en Oostelijke journalisten een persconferentie gehouden waarin de Westduitse regering ervan werd beschul digd belangrijke posten te hebben toe vertrouwd aan 230 nazirechters die ge durende de oorlog oorlogsmisdrijven in Tsjecho-Slowakye hebben begaan. Zij legden een lijst van oorlogsmisdadigers over, die die hoge posten zouden bezet ten. Een woordvoerder van de bond, Ja- roslav Martinic. hoogleraar in het in ternationale recht aan de Economische Hogeschool te Praag, beweerde dat 49 van de 230 genoemde personen voorko men op de lyst van oorlogsmisdadigers, opgesteld door een commissie van de Ver. Naties voor het onderzoek naar oor logsmisdaden. Martinic deelde mee dat I de bond helemaal niet met iets nieuws i voor de dag kwam maar dat hij in naam van „hen die de dood ontsnapten" het recht heeft de wereld er rekenschap van te vragen. Bernard Haitink naar San Francisco Bernard Haitink, de nieuw benoemde dirigent van het Concertgebouworkest te Amsterdam vertrekt 26 maart met de Boeing van de Pan American naar San Francisco voor het leiden van een drie tal concerten met het Symfonieorkest van die stad. Op de programma's van deze uitvoe ringen komen ook de Symfonische Va riaties van Henk Badings voor. Z' ITSi kinder honing siroop^ Numerus clausus in tandartsstudie Hoogstens 175 eerstejaarsstudenten zullen dit jaar aan de Rijksuniversitei ten te Utrecht en Groningen plaats kun nen vinden voor het volgen van de stu die voor tandarts. Als zich voor het in september aanvangende studiejaar meer dan 175 eerstejaars mochten aanmelden, zal door loting moeten worden bepaald wie voor plaatsing in aanmerking komt, aldus het ministerie van O., K .en W. Curatoren van de Rijksuniversiteit te Ltrecht zien zich genoodzaakt het aan tal op te nemen eerstejaarsstudenten te beperken tot 85, omdat in de periode waarin klinisch werk wordt verricht geen stagnatie in de situatie mag op treden. Verleden jaar hebben 140 eerstejaars de tandheelkunde gekozen tegen gemid deld 80 in de jaren 19541959. Omdat de minister van O., K. en W. had besloten tot verdubbeling van de opleidingscapa citeit aan deze sectie der Rijksuniversi teit te Groningen, kon reeds dadelijk het dubbele aantal eerstejaars in de tandheelkunde worden ondergebracht. In Groningen kunnen nu 90 studenten geplaatst worden. Gegadigden voor de studie moeten zich voor 1 mei schriftelijk melden, waarna zij een door het lot bepaald volgnummer ontvangen en een vragen lijst. aan de hand waarvan wordt be paald voor wie van de gegadigden de R U. te Utrecht dan wel die te Gronin gen de meest aangewezen instelling is. Kan men zich met de beslissing van de beoordelingscommissie niet verenigen, dan staat beroep open bij de minister van O., K .en W. Jhr. dr. U. H. van Beyma overleden MET ECHTGENOTE VERONGELUKT. Jhr. dr. U. H. van Beyma, werkzaam bij de „Division of Interchurch aid and Service to Refugees" van de Wereldraad van Kerken, is met zyn vrouw bij een autoongeluk in de Jura om het leven gekomen. Zy hadden een bezoek aan Ne derland gebracht en keerden naar hun woonplaats Genève terug. Tot juli 1953 was jhr. dr. Van Beyma gedelegeerde van de Nederlandse Zen dingsraad in Djakarta. Binnenkort zou hy zijn functie bij de Wereldraad neer leggen .omdat hij een benoeming aan-k vaardde bij de Wereldvoedselorganisatie, waarvoor hij zich in Rome zou vestigen. JEUGDWERK N.H. KERK Dezer dagen is een nieuwe kampfolder uitgegeven voor de Nederlandse Her vormde Jeugdbeweging „Het Kompas- en de „Jonge Kerk" voor het jaar 1960. De folder geeft een overzicht van de dit jaar te houden kampen in binnen- en buitenland. De folder is rijk geïllustreerd aan foto's, waardoor men zich enigszins een beeld kan vormen van het vakantie oord, dat men wil gaan bezoeken. De Kompaskampen zijn ingedeeld naar leeftijdsgroepen en staan open voor zo wel Jongens als meisjes. Men heeft de keus uit 31 kampen. Door de Jonge Kerk worden zowel in binnen- als buitenland enkele bijzondere kampen georganiseerd. Hier worden b.v. jongeren verwacht, die een speciale voorliefde voor muziek heb ben, zodat zy zich een week lang in groepsverband aan hun hobby kunnen wyden. In mei zal er weer een Rijnreis voor minder validen worden gehouden. Een en ander geschiedt onder auspiciën van de Raad voor het Jeugdwerk van de generale synode der NB. Kerk.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13