Florida is er op vooruitgegaan Geen toegang voor tot het a.s. hofbal journalisten in Stockholm handige doos Rook die lekkere halfzware shag uit de bekende Belangrijk siertuincentrum te Boskoop werd gisteren geopend Zeven ministers van de E.V.A. twee dagen in Wenen hij een Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 11 maart 1960 Derde blad no. 29997 Fotografen krijgen slechts eenmaal kans om een plaatje van de gasten te maken De eerste buitenlandse gast voor het koninklijk bal van Stockholm op zaterdagavond, ex-Koning Simeon van Bulgarije, is woensdagavond per vliegtuig in de Zweedse hoofdstad aangekomen. De jonge, knappe ex-Koning, die in Madrid woont met zijn moeder ex-Koningin Johanna van Savoye, werd verwelkomd door graaf Len- nart Bernadotte voor het Zweedse hof en een grote schare journalisten en fotografen De elegant geklede Simeon ontweek alle persoonlijke vragen die op hem werden afgevuurd. Hij vertelde lachend dat hij „persoonlijke informaties over koninklijke romances" uit de dagbladen heeft, en dat het hem daarom onnodig bleek over zijn betrekkingen met het Zweedse vorstenhuis te reppen. Kroonprins Constantijn zou haar met welgevallen bezien. Het hoffeest begint zaterdagavond om half negen met een banket in de galerij van Karei XII. Na het diner zullen de Prinsen en Prinsesssen tot twee uur in de morgen gelegenheid hebben voor de dans. Ziehier een opsomming van de vorste lijke gasten: Prinses Margaretha van Denemarken (geboren in 1940), Prinses Elizabeth van Denemarken (1935), Kroonprins Harald van Noorwegen (1937), Prinses Astrid van Noorwegen (1932), Edward Hertog van Kent (1935), Prinses Alexandra van Kent (1936), Prinses Beatrix der Nederlanden (1938), Prinses Irene van Nederland (1939), Ko ningin Frederika van Griekenland met haar drie kinderen: Prinses Sophie (1938), Prinses Irene (1942) en Kroon prins Constantijn (1940), ex-Koning Si meon van Bulgarije (1937), Prins Kraft van Hohenlohe—Langenburg (1925), zijn zuster Beatrix (1935), Prins Moritz van Hessen (1926), Prins Karei van Hessen (1937), Prins Ludwig van Baden (1937), Prins Maximiliaan van Beieren (1937), Graaf Hans-Veit zu Törring-Jettenbach, neef van de Hertogin van Kent, Prin ses Marina van Griekenland. Onder de ongeveer 200 gasten van niet-koninklijke bloede, zijn persoonlijke vrienden en vriendinnen van de Zweed se Prinsessen. Hoffeest begint met een groot banket De Griekse gasten voor het bal, Ko ningin Frederika met haar drie kinde ren, zijn ook reeds in Stockholm gear riveerd. De Koningin en haar dochter Irene kwamen per trein, Kroonprins Constantijn en Prinses Sophie per vlieg tuig. De laatste gasten die zich in de Zweedse hoofdstad zullen aandienen, zijn Kroonprins Harald en Prinses As trid van Noorwegen, die zaterdagoch tend zouden arrivieren. De twintig invité's zullen tijdens hun verblijf in Stockholm logeren in het koninklijk paleis. Voor de gasten, die vrijdagavond reeds aanwezig zijn geeft Prinses Sibylla een diner. Het bal is geen officiële aangelegen heid. De Koning en Koningin van Zwe den geven de soirée ter ere van hun drie oudste kleindochters. Het bal is taboe voor journalisten. Voor fotografen zal er slechts éénmaal gelegenheid zijn hun plaatjes te schie ten. De gasten zullen zich voor hen in een groep opstellen. De aanwezigheid van Koningin Frede rika van Griekenland, die tussen de jon ge Prinsen en Prinsesssen enigszins uit de toon valt, wordt verklaard in ver band met het gerucht omtrent haar zoon en de Zweedse Prinses Desiree: CAPTAIN GRANT is ook verkrijgbaar in Virginia, american en zware shag Prachtige PANTALONS Kreukherstel lend, wasbaar, krim pen niet, plooi houdend. Onberis pelijke afwerking. In de nieuwste modekleuren. Normaal 26.- tot 29.- Nd, tot 8 jaar, ALLE MATEN 9-12 jaar, alle maten 14.75 13-16 jaar, alle maten 16.75 HERENMATEN 18.75 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk Dotpsweg west-Kruiskade 35. Protest op Binnenhof Ermelo wil niet bij Harderwijk Een deputatie van het bestuur van het „Actiecomité Ermelo" heeft gisteren in het departement van Binnenlandse Zaken en dat van Verkeer en Water staat aan het Binnenhof te Den Haag een schrijven overhandigd, waarin fel geprotesteerd wordt tegen het plan van Gedeputeerde Staten van Gelderland het dorp Ermelo en omgeving en iet stadje Harderwijk samen te voegen tot een gemeente Harderwijk. In het protest, dat in ontvangst werd genomen door de resp. secretarissen- eneraal, zet het comité namens de in- •oners van Ermelo uiteen., dat men het ''lan niet alleen grievend acht voor de "trokken bewoners, maar ook volko men onaanvaardbaar op historische, üturele, sociale en economische gron- ?n. Het comité heeft gemeend om al in ,?t beginstadium van de onderhande len over de annexatieplannen met ^em en verontwaardiging zijn stem te "aoeten laten horen. Men is ervan over- uigd dat het samengaan van Ermelo en Harderwijk funeste gevolgen zal heb- >en. De gemoederen in Ermelo en om wende buurtschappen zijn al verhit, mch het comité heeft deze totnutoe "'nnen kalmeren op voorwaarde, dat ij met alle ten dienste staande midde- °n zal werken voor Ermelo's zelfstan digheid, aldus staat in het protest. In een aantal punten somt het co- mité op. waarom Ermleo zelfstandig moet blijven - er is o.a. een groot verschil tussen de bevolking van het (Van een onzer redacteuren) Gisteren was het een grote dag voor de Boskoopse boomkwekers. Jhr. mr. L. M. E. von Fisenne verrichtte des middags de opening van het siertuincentrum ..Florida" aan de Goudse Rijweg bij de Bulkse Brug. De „Florida" is, zoals men zich wellicht nog zal herinneren, vorig jaar als experiment begonnen. Dit experiment had een zodanig succes, dat men het aandurfde dit jaar hierop voort te bouwen. De Florida is er wel bijzonder op vooruitgegaan. Niet alleen is de oppervlakte vier keer zo groot, zijn er aanzienlijk meer variëteiten te bewonderen, maar ook is de situering van het terrein thans veel gunstiger. Het ligt nu op een centraal punt aan een druk bereden weg. De Floridais voor automobilisten dan ook heel gemakkelijk te bereikenhetgeen de ver koop van de boomgewassen wel uitermate zal bevorderen. en moeite. Bovendien is het aantal variëteiten op verkooppunten, zoals nu in Nederland de „Florida" veel groter, dan ooit op een kwekerij het geval kan zijn. De „Florida" is voor Boskoop dus van het grootste belang. Het is immers ja ren zo geweest, dat men slechts met de grootste moeite een nog niet eens zo geweldig interessant plantje in het grote boomkwekerscentrum op de kop kon tikken. Actief Jhr. Von Fisenne rekende het zich als een grote oor aan om de „Florida" te openen. Hij was van mening, dat de afdeling Boskoop van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een van de meest actieve afdelingen in Ne derland is. Hij toonde veel waardering voor de opzet van de tweede .Florida'. Voorts bracht hij in herinnering, dat de boomkwekersprodukten, waarvan het leeuwedeel uit Boskoop afkomstig is, een belangrijke plaats zullen gaan in nemen op de „Floriade" in Rotterdam. Door de „Florida" bestaat volgens spr. weer kans de tooh al goede contacten tussen hoveniers en kwekers nog eens extra te verstevigen. Na deze redevoering werd de beer Von Fisenne een prachtige en vrij zeldzame Hamamelis aangeboden. Première van film „Het Tovervierkant" Het is dan ook een goede gedachte ge weest van de stichting „Plan Propa ganda Holland", die o.m. zorg draagt voor de onpersoonlijke reclame van Ne derlandse boomkwekerijgewassen in het buitenland, om onmiddellijk na de ope ning van „Florida" de première te geven van de uitstekende kleurenfilm „Het Tovervierkant". Deze film werd door Profilti op vakkundige wijze vervaar digd en voorzien van tekst van Wim Povel. De film, die ongeveer een half uur duurt geeft een goed beeld van de Nederlandse boomkwekerij, van de pro- dukten. de bewerking, de verzending en de research en is bestemd voor verto ning in het buitenland. De kleuren zijn voorts uitermate fraai. Verkooppunten De idee voor de „Florida" is afkom stig uit het buitenland. Daar treft men in de buurt van grote bevolkingscentra steeds meer verkooppunten aan. waar de amateur tuinier tussen de planten kan rondlopen en deze min of meer vol gens het zelfbedieningssysteem kan uit zoeken en kopen. De verkopers staan op elk ogenblik klaar om de klant van des kundig advies te dienen. Aan de hand van gekleurde platen kan de klant zien hoe de plant er zomers uitziet. Groot voordeel Het grote voordeel van dergelijke verkooppunten is. dat hierdoor voor komen wordt, dat de adspirant-klant van de ene kweker naar de andere moet trekken om zijn inkopen te be palen. En voor de kweker en voor de klant dus de besparing van veel tijd De heer J. C. Bulk, voorzitter van de Plant Propaganda Holland, had voor dien een korte openingsrede uitgespro ken en er zijn voldoening over uitge sproken, dat het sierteeltcentrum thans ook een siertuincentrum bezit. Hij wees daarbij op het tweedelige doel; het pu bliek de gelegenheid geven kennis te ne men van de grote verscheidenheid van sierheesters en coniferen, vaste planten en rozen, die in Boskoop worden ge kweekt en voorlichting te geven aan collega's in binnen- en buitenland, die deze moderne vorm van verkoop willen gaan opzetten. Grotere bekendheid Volgens de heer Bulk zullen eventuele baten uit de exploitatie worden gebruikt voor verdere verfraaiing van het ver koopcentrum. De heer Bulk hoopte, dat het initiatief zal leiden tot een grote re bekendheid van Boskoop in ons eigen land. Na dit officiële gedeelte kregen de aanwezigen, onder wie burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, wethouder mr. dr. J. F. Taat en gemeente-secretaris W. Trapman van Boskoop, alsmede verte genwoordigers van de Kamer van Koop handel te Gouda en vele vooraanstaande kwekers, de gelegenheid om de expo sitie te bekijken. Eerste koper Jhr. Von Fisenne maakte hierbij gebruik van de gelegenheid om een plant te kopen. En er was gezien de 500 variëteiten heel wat keus. Hierna begaf het gezelschap zioh naar Gouda, waar de bovengenoemde film werd vertoond. Na afloop van de filmvoorstelling had een receptie plaats in hotel „Florida" te Boskoop. De heer J. C. Bulk gaf nog een uiteenzetting over het doel en stre ven van de Stichting van onpersoonlijke reclame van Boomkwekerijprodukten, de Plant Propaganda Holland, in boom kwekerskringen beter bekend als PPH. Als men de resultaten van vorig jaar in ogenschouw neemt belooft het vooral zaterdag weer bijzonder druk te worden op de „Florida". En gezien het grotere aantal variëteiten en de gunstiger situ ering van het terrein zal ook de verkoop van de planten wel weer niet veel te wenisen overlaten. Niet alleen bestond er grote be langstelling van de zijde van ge nodigden in keurige pakken, maar ook, zoals men kan zien, van de zijde van de jeugd. (Foto Leldsch Dagblad) Op zoek naar samen werking met Euromarkt Mijlpaal op (le weg naar meer eenheid (Van onze Weense correspondent) Op initiatief van de Oostenrijkse mi nister van Economische Zaken, dr. F. Bock, is vandaag in de Weense Hofburg een conferentie geopend waaraan de zeven ministers van de landen der Euro- NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogblokland J. van Dijk, kand. te Papendrecnt te Beusichem B. C. de Gelder, kand. te Alblasserdam. Aan genomen naar Ee (Fr.) Jac. Smit, vicaris te Oosterbeek naar Luttelgeest-Krag- genburg (N.O.P.) J. van Hartingsveld te Emmercompascuum. Bedankt voor Nij- kerk (toez.) Jac. van Dijk te Garderen. Aangenomen het beroep van de Gene rale Synode als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (geestelijk verzor ger gevangeniswezen) te "s-Gravenhage A. H. Hellemans te Leeuwarden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doornspijk E. Venema te Zwijndrecht. oude vissersstadje Harderwijk en de landbouwbevolking van Ermelo om dan te besluiten met een zeer dringend beroep op de beide ministers of zij wil len bewerkstelligen, dat het plan wordt teruggenomen. „Geen enkel lid van de bevolking van Ermelo zal ooit de samenvoeging ac cepteren", zo zijn de laatste woorden van het schrijven. Een van de charmante propagan- \Von Fisenne rechtseen pl, distes van Florida'l verkoopt jhr. {Burgemeester Verkerk (links) plant, en l de heer Bulk kijken lachend toe. (Foto Leldsch Dagblad) pese Vrijhandelsassociatie (EVA) deel nemen. Het ligt in de eerste plaats in de bedoeling om de koers van deze „ge meenschap der zeven" vast te leggen, waarbij als einddoel de algemene Euro pese markt en de integratie wordt na gestreefd. Alle deelnemers zijn er diep van overtuigd dat elke rivaliteit tussen de vrijhandelszone en de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) of Euromarkt waarvan ook Ne derland lid is, vermeden moet worden. En dat men naar maatregelen dient te zoeken die tot een zekere coördinatie van deze twee gemeenschappen kunnen leiden. Aanwezig zijn in Wenen de mi nisters van Economische Zaken van En geland, Zweden, Noorwegen, Denemar ken. Portugal, Oostenrijk en Zwitser land, die tezamen met ongeveer 50 ex perts over de toekomstige koers van deze gemeenschap en de nodige maatregelen zullen onderhandelen. Misschien wordt er ook gesproken over een associatie van Finland. Zeker zal er worden onderhan deld over speciale vragen van het ont- werp-contract, over de douane-tarieven, monopolie-rechten en andere juridische vraagstukken. De conferentie zal twee dagen duren en is hoogst waarschijnlijk een mijlpaal op de weg naar de Europese eenheid. Tot dit doel zal ook gesproken worden over een herziening van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES), waardoor men in Europa een economische splitsing wil voorkomen. De leden van de EVA be schouwen hun eigen organisatie eigen lijk als een noodoplossing en willen in geen geval een gemeenschappelijk front vormen tegen de Euromarkt van de zes, waarmee zij reeds jarenlang samenwer ken, ook al zijn zij daarvan geen lid. Men zoekt dus nu naar een verbinding en daar alle deelnemers dit verlangen koesteren, zal er ook een weg worden gevonden die vroeg of laat tot dit doel zal leiden. Tot zover onze Weense correspondent. Bij de eerste inleidende besprekingen over de door de Europese commissie van de EEG voorgestelde versnelling van de uitvoering van het Euromarkt-verdrag heeft Nederland gisteren in Brussel bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, in de ministerraad van de EEG verklaard „positief" tegen over deze suggesties te staan, hoewel er wel een aantal bijzondere vraagpunten ls gerezen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11