OP 1 APRIL MEER LOON VOOR 85 PCT. VAN LOONTREKKENDEN Huurverhoging is verantwoord AKKERTJES Meisje „opgevoed" met stokslagen HOLLYWOOD HEEFT GENOEG FILMS TOT OKTOBER A.S. Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 10 maart 1960 Derde blad no. 29996 STAATSSECRETARIS ROOLVINK IN KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Roolvink verwacht, dat op 1 april a.s. ruim 85 percent van de loontrekkenden van de nieuwe, vrijere loonvorming enig profijt zal hebben getrokken. Hij deelde dit gistermiddag mee in de Tweede Kamer om te doen uitkomen, dat de welvaartsverbetering van de arbeiders niet achter loopt bij de huurverhoging. Voorts merkte hij op, dat van 1953 op 1954 het aandeel van de arbeiders in het nationale inkomen is gedaald van 68.2 tot 67.3 percent, ondanks twee algemene loonronden in die periode. Van 1959 op 1969 zal het aandeel van de arbeiders stijgen van 66.1 op 67.1 percent. Toch zal de P. v. d. A. tegen de huurverhoging stemmen, verklaarde de heer Baart, omdat op 1 april nog grote groepen (hij becijferde een totaal van een kleine half miljoen loontrekkenden) niet van welvaarts verbetering zullen kunnen spreken. De heer Bommer (P. v. d. A.) diende voorts een motie in ter voor koming van verdere stijging van het huurpeil. VRIJE HUREN Met het vrijlaten van de huren in be paalde streken zal grote voorzichtigheid geboden zijn, erkende minister Van Aartsen. Maar men zal er eens mee moeten beginnen, want anders komt er nooit wat van. Indien de regering de bevoegdheid wordt verleend de huren in bepaalde streken vrij te laten, maar met de bepaling erbij dat van die be voegdheid de eerste twee jaar geen ge bruik mag worden gemaakt, dan zou dit wel heel vreemd zijn. De minister was wel bereid steeds eerst overleg te ple gen met de Kamercommissie voor Volkshuisvesting alvorens te besluiten ergens de huren vrij te laten. In dat verband diende de heer Van Hel voort 's avonds een amendement in om een maatregel tot vrijlating van de huren in een bepaalde streek niet eerder in werking te doen treden dan twee maan den na afkondiging in het Staatsblad. Er is dan tijd voor zinvol overleg. Te gen dit amendement had de minister geen bezwaar. Hij nam de gedachte over in een nota van wijziging. Desondanks zou de heer Andriessen (KVP) toch te gen de liberalisatie stemmen. De minis ter deelde mee, dat van de honderd ge meenten in Friesland, die zijn geraad pleegd over vrijlating van de huren, totnutoe 47 hebben geantwoord. Van de adviezen waren veertig afwijzend en zeven instemmend. Van de 28 geraad- Voorzichtigheid met vrije huren Er zijn in ons land 8,3 miljoen loon trekkenden. Van hen vallen 800.000 niet onder een C.A.O. of loonregeling. Als men daarbij telt de 500.000 ambtenaren samen 1,8 miljoen, dan blijven er twee miljoen loontrekkenden over in het vrije bedrijfsleven. Er zijn thans loons verhogingen goedgekeurd voor 1.063.000 loontrekkenden en bovendien hebben 86.000 arbeiders een voorlopige loons verhoging gekregen. Loonvoorstellen zijn reeds ingediend voor 256.000 arbei ders, onder wie 2^0.000 in de bouw nijverheid, waarover reeds een beslis sing is genomen. Alles tezamen zijn dit 1.722.000 loontrekkenden of meer dan 85 percent. De Staatssecretaris deed zijn best uiteen te zetten dat het kabinet De Quay eigenlijk royaler is dan vorige kabinetten. De huurcompensatie aan gehuwde AOW-trekkers bedroeg in '57 gebaseerd op het loongemiddelde van de derde gemeenteklasse, 72 gulden. Nu zal deze huurcompensatie 88,40 gulden bedragen, gebaseerd op het loongemid delde van de eerste gemeenteklasse. UITKERINGEN De verhoging van de AOW- en AWW- uitkering zal per jaar 120 miljoen gul den meer vragen. Indien achteraf blijkt, dat de gemiddelde stijging van de lonen meer bedraagt dan thans kan worden voorzien, kan de uitkering nog iets stij gen. Het is voorts de bedoeling met ingang van 1 april of 1 mei de uitkeringen krachtens de sociale voorzieningsrege lingen te koppelen aan het arbeidsin komen in het verleden en de uitkering te stellen op 75 procent met een maxi mum. De ongevallenrenten zullen worden opgetrokken met zes procent. Formeel had met minder kunnen worden vol staan. maar een deel van de verhoging is welvaartsverbetering. Met ingang van 1 januari 1961 zullen de ongevallen renten worden aangepast aan het dan tot stand gekomen loonpeil. De 800.000 loontrekkenden. die niet onder een CAO of loonregeling vallen, bestaan voor een aanzienlijk aantal uit hoger personeel en middelbare beamb ten, voor wie het geen verschil maakt of zij een loonsverhoging krijgen in het kader van een algemene loonronde of van de vrijere loonvorming. Uitgaande van 1953 is 100, bedroeg de reële loonsom in 1956 120, in 1957 117, in 1958 118, in 1959 121 en in 1960 zal de reële loonsom 126 bedragen. De prijs stijging in het afgelopen jaar, voorna melijk als gevolg van de droogte, be draagt 3,5 procent. Minister Van Rooy deelde mee, dat voor 1 april inzake de aanpassing van de ambtenaren-pensioenen een volgens de minister bevredigend voorstel zal worden ingediend in het georganiseerd overleg. ONVERMIJDELIJK In zijn antwoord aan de diverse spre kers herinnerde minister Van Aartsen eraan, dat het kabinet-Drees reeds in 1958 aan de Sociaal Economische Raad advies had gevraagd over een huurver hoging ter vermindering van de subsi- dielast. Over enige maanden is het ad vies van de SER te verwachten over verdere, toekomstige huurverhogingen. De SER zal daarbij ook aandacht schenken aan de bouwkosten. Het ver schil tussen oude en nieuwe huren is nog zo groot, dat thans een huurver hoging onmogelijk achterwege kan blij ven. Van verlaging van de bouwkosten moet men niet teveel verwachten en ook daarom is huurverhoging onvermijde lijk. De eisen van redelijk onderhoud en woongerief als voorwaarde voor huur verhoging zijn thans ruimer gesteld dan bij de huurverhoging in 1957. Volgens het regeringsvoorstel zullen bij voorbaat de vóór 1918 gebouwde woningen bene den een bepaalde huurgrens van huur verhoging worden uitgesloten, tenzij 'e huuradviescommissies op verzoek van de verhuurder anders beslissen. Dit betreft ongeveer 300.000 woningen Het amen dement van de heer Bommer (P.v.dA.) om Alle voor 1918 gebouwde woningen van huurverhoging uit te zonderen, ging minister Van Aartsen te ver, want vele van die woningen verkeren nog in goede staat. Indien men, volgens de suggestie van de heer Van Vliet (KVP) ook de na 1918 gebouwde woningen beneden een bepaalde huurgrens van huurverhoging zou uitsluiten, zou er een stroom van aanvragen binnenkomen bij de huurad viescommissies. Het laten vervallen van de jaargrens 1918 zou er ook toe leiden dat de toetssteen van ouderdom wordt opgeheven Omdat de heer Van Vliet niet over tuigd was, diende hij zijn suggestie in de vorm van een amendement in. Van daag wordt over dit amendement ge stemd, pleegde gemeenten in Zeel-and hebben totnutoe 13 gemeenten geantwoord, waarvan tien afwijzend en drie instem mend. MOTIE PvdA Btf de replieken diende de heer Bom mer (P-v.d.A.) een motie in, waarin er op wordt aangedrongen dc subsidiere geling voor woningbouw zó te herzien, dat de huren van nieuwe arbeiderswo ningen niet hoger worden dan die van vergelijkbare woningen die in 1957 zijn gebouwd. Indien de huren van nieuwe woningen door de royalere subsidierege ling zouden stijgen, zei hjj, zou in de toekomst een grotere of extra huurver hoging nodig zijn om het nog bestaande verschil tussen oude en nieuwe huren te verkleinen. In verband met de hoogspanning waaronder de Eerste Kamer zal moeten werken om de huurwetten tijdig voor 1 april te behandelen, zei minister Van Aartsen, dat het voorstel tot huurver hoging pas laat is ingediend, omdat eerst duidelijk moest zijn hoe de Kamer zou staan tegenover de nieuwe subsidie regeling, die met huurverhoging nauw verband houdt. Over een ingang van de huurverhoging per 1 mei in plaats van 1 april beraadt de minister zich nog omdat hij eerst de behandeling van de huurwetten in de Tweede Kamer wilde afwachten. Uit alles blijkt echter dat er alles op wordt gezet de huurverhoging 1 april te doen ingaan. De Eerste Kamer heeft al vele malen geprotesteerd tegen over haasting, maar als het er op aankomt, heeft zjj steeds getoond snel te kunnen werken en bereid te zijn onder hoog spanning te beslissen. Uit hoffelijkheid tegenover de Eerste Kamer wilde de mi nister in de Tweede Kamer niet zeggen, dat hij ook nu weer vertrouwt op de medewerking van de Eerste Kamer. de moderne wijze van pijnstillen is: snel! flitsen de pij n weg Vader tracht schuld op moeder te schuiven (Van onze Haagse redactie) „Het broodmagere zevenjarige kind vertoonde alle tekenen te zijn afgeran seld met een Spaans riet. Haar rug, schouders, armen, benen en handen vertoonden striemen en blauw-rood ge kleurde bloeduitstortingen", aldus luidde het rapport van de arts, die een onder zoek had ingesteld naar de toestand van een klein Dordrechts meisje, dat door de politie naar hem was gebracht. De po litiemannen hadden het kind opgehaald van school, naar aanleiding van een telefoontje van het schoolhoofd. Hijzelf en de klasse-onderwijzeres van 't meisje hadden al herhaaldelijk geconstateerd dat het kind onder de blauwe plekken zat. Ze droeg daarom meestal lange mouwen. „Ik wilde haar niet mishandelen. Het was bedoeld als een opvoedkundige maatregel", zei gistermorgen de vader van het meisje tot de president van het Haagse Gerechtshof. De man had hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Rotterdamse politierechter: twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Moeder sloeg met pollepel Een man, een 35-jarige calculator ver telde het Hof dat het kind het oudste van de drie moeilijk opvoedbaar was. Eerst hadden zijn vrouw en hij gepro beerd haar enige onaangename onheb belijkheden „met zachtheid" af te leren en toen dit niet lukte, werd zij „hard aangepakt". Tegenover de Dordtse politie had hij verklaard: „Af en toe gaf ik haar een pak rammel. Meestal sla ik met mijn handen, maar soms gebruik ik een latje of de mattenklopper op haar bibs. Soms kwam er ook wel eens een klap op haar dijbeen terecht. Ik sloeg met enige kracht om haar te laten voelen dat ze ondeugend was geweest". Weifelend be vestigde de man deze verklaring van morgen tegenover het hof, voortdurend proberend zijn woorden wat te verzach ten. De harde klappen, die hij zijn doch tertje had gegeven, vielen thans niet meer te verzachten. „Ik heb er veel be rouw van. Ik begrijp dat ik onpedago gisch ben geweest", zei hij. „Vindt U het niet afschuwelijk dat dit op een openbare terechtzitting wordt voorgelezen?", vroeg de president. De man beaamde dit. Zijn voor de politie afgelegde verklaringen nam hij echter in zoverre terug dat hij thans beweerde dat zijn vrouw de hoofdschuldige was geweest. De avond voor de dag waarop de politie het meisje van school haalde, had zijn vrouw haar geslagen met een pollepel, zo gaf hij toe. „Nu het voorwaardelijke vonnis van zyn vrouw onherroepelijk geworden is, probeert hij zichzelf schoon te wassen door de schuld op haar te schuiven", concludeerde de procureur-generaal, mr. Zaaijer. „Maar hoe de rolverdeling ook geweest is, moreel blijft zijn schuld het zelfde, ook al omdat hij het hoofd van he: gezin is". Mr. Zaaijer eiste de beves tiging van het vonnis van de politie rechter. „Aandoenlijk verlangen" De verdediger, jhr. mr. F. F. Hooft Graafland, uit Utrecht, wees op de grote spanningen, die in verdachtes ge zin door verschillende omstandigheden geheerst hebben. De vrouw, een zeer ontwikkelde Indonesische van vooraan staande familie, had slecht kunnen aar den in een noodwoning van drie kleine kamertjes in een achterbuurt te Dor drecht. Het betreffende kind voelde zich achteruitgezet na de geboorte van haar tweede zusje. Zij was zeer moeilijk. Toen het vierde kind op komst was, steeg de paniek in het gezin ten top. De vrouw had zichzelf niet meer in de hand. Zij was in de opvoedingsmethode de leiden de figuur, haar man, met zijn zwakkere karakter volgde haar na. Thans ver blijft het kind nog steeds in een inrich ting te Rotterdam. De ouders zien hun fouten in. De omstandigheden hebben zich ten gunste gewijzigd. Het kind mag binnenkort weer naar huis. Het meisje komt al regelmatig weekeinden en heeft telkens veel verdriet als zij weer afscheid moet nemen van de ouders, die heus en waarlijk van haar houden. Uit haar brieven spreekt een aandoenlijk ver langen naar huis. Maar als de man een maand aan het gezin wordt ontnomen, mag zij nog niet terug. Pleiter vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf voor zijn cliënt. Uitspraak 23 maart. Ned. ingenieurs in één verband Fusie na tien jaar (Van onze Haagse redactie) Ruim 13.000 Nederlandse ingenieurs zyn sinds gisteren verenigd in één ver band. Tijdens een vergadering in de Die rentuin te Den Haag is namelijk bij acclamatie besloten tot een fusie van het Kon. Instituut van Ingenieurs en de Vereniging van Delftse Ingenieurs. De Delftse afgestudeerden zullen in een hoofdafdeling van het instituut worden ondergebracht. Zjj zullen voortaan on der de naam „Koninklijk Instituut van Ingenieurs", waarin opgenomen de Ver eniging van Delftse Ingenieurs", de land bouwingenieurs. de in Duitsland afge studeerde „Diplom-Ingenieurs" en daar mee gelijk gestelden, naar buiten op treden. Reeds tien jaar geleden is er van het instituut een initiatief tot fusie uitge gaan. Onder andere door sentiments kwesties vond deze toen geen doorgang. Deze keer waren het de Delftse inge nieurs, die het gesprek over de plannen tot samengaan heropenden. Zij besloten in een vergadering op 26 februari een fusie goed te keuren. Na een kort debat sloten de leden van het instituut zich gistermiddag bij dit oordeel aan zodat instituut (8.200 leden) en vereniging (5.000 leden) voortaan één zijn. De president van het instituut, ir. G. A. Tuyl Schuitemaker, sprak zijn grote voldoening uit over dit besluit, geboren uit een verlangen naar eenheid, waar door met name in het buitenland de po sitie van de Nederlandse ingenieurs gun stiger wordt. Voorts is meegedeeld, dat er plannen zijn voor een grootscheepse nieuwbouw voor het instituutskantoor aan de Prin- sessegracht 23 te Den Haag. Achter het huidige pand bevindt zich een grote tuin met een aan de Jan Evertsenstraat gelegen koetshuis. Dit koetshuis zal worden afgebroken, waar na ruimte vrijkomt voor een kantoor pand van vier etages. Hierin zullen ver gaderzalen en kantoorlokalen voor het personeel worden ondergebracht. Het oude pand aan de Prinsessegracht wordt daarna geheel ingericht als leeszaal en bibliotheek en voor representatieve doel einden. Het is beklemmend stil in de studio's en het kan wel eens een lange staking worden Zeker 5000 mensen werkloos geworden (Van onze Amerikaanse correspondent) Het is plotseling heel stil geworden in de grote studio's van Hollywood. Al leen by Universal-International wordt nog gewerkt. Dat komt omdat deze maatschappij zich bereid heeft ver klaard filmschrijvers en filmspelers te doen delen in de opbrengst van na 1948 gemaakte films, indien deze aan de te levisie worden verkocht of verpacht. De schrijvers krijgen een procent en de spelers 3Ï4 procent van zulke transac ties. Daar zyn z© tevreden mee. Maar Metro- Goldwyn-Mayer, Twen tieth Century-Fox, Warner Brothers, Columbia. Paramount, Walt Disney en Allied Artists hebben te kennen gegeven dat zij de eisen van de schrijvers en spelers onredelijk achten en dat zij de industrie in gevaar zouden brengen, in dien zij toe zouden geven aan hun ver langens. De schrijvers zijn reeds van half janu ari af in staking, maar de staking van de spelers deed letterlijk en figuurlijk de deur dicht. Dit zou wel eens een lange staking kunnen worden en som mige waarnemers vrezen dat Holly wood nooit meer helemaal tot de oude glorie zal kunnen terugkeren. Het lijkt nog te vroeg om zo somber te doen. Maar dat de staking geruime tijd kan duren staat vast De film studio's behoeven zich niet bepaald te haasten om tot een compromis te ko men. Tezamen hebben zij nog 107 films, die voltooid zijn, maar die nog niet in omloop zijn gebracht. De bioscopen in Amerika kunnen nog wel tot oktober vooruit, zonder hinder te ondervinden van deze staking. In enkele studio's te Hollywood is nog wel enig leven. Daar worden films ge maakt door kleinere maatschappijen die geen eigen faciliteiten hebben en diie niet in conflict zijn gekomen met de spelers. Doch in het algemeen is het beklemmend stil geworden in de grote gebouwen en op de uitgestrekte terrei nen met requisieten en decors. In to taal moeten zeker 5.000 mensen werk loos geworden zijn door deze staking. Navo-taptoe te Arnhem van 11 tot en met 16 juli (Speciale berichtgeving) Van 11 t.m. 16 juli a.s. zal in Arnhem de Navo-taptoe worden gehouden. Voor deze derde Navo-taptoe worden Navo- landen uitgenodigd, die tot dusver nog niet hebben deelgenomen aan deze tap toe. In totaal zijn het er vijf, waar onder Nederland, welke landen met 11 orkesten en drumbands en een exercitie peloton vertegenwoordigd zullen zijn, in totaal ongeveer 600 man. Van de zijde van het geallieerde hoofdkwartier in Parijs ontvangt het stichtingsbestuur opnieuw weer veel medewerking. Een complete filmploeg zal uit Parijs worden gezonden, die de komende taptoe zal verfilmen. Deze film zal gedistribueerd worden over de 15 Nato-landen en worden gesynchroniseerd in de taal van het betreffende land. Onder de leerlingen van de middelbare scholen in ons land heeft het stich tingsbestuur ook een prijsvraag uitge schreven voor het samenstellen van een affiche. Hiervoor blijkt veel belangstel ling te bestaan. Biecht in Duits Evang. Kerk? De'secretaris-generaal van het con gres van de Duitse Evangelische Kerk, Heinrich Giesen, heeft voorgesteld de biecht in te voeren in de Evangelische (Lutherse) Kerken, echter met het voor behoud, dat de biecht door de kerk aan de gelovigen aangeboden wordt en niet als een verplichting wordt opgelegd, zo als in de R.-K. Kerk. Giesen stelt voor in alle evangelische kerken elke donderdagavond een gees telijke beschikbaar te houden voor het horen van de biecht, die dan de vorm zou moeten hebben van een gesprek tussen geestelijke en gelovige. Een biechtstoel zal daar niet bij nodig zijn, daar het invoeren van de biecht alleen een middel tot verlichting van een be zwaarde ziel zal zijn, een met geheim houding omkleed gesprek waar geen pe nitentie aan verbonden hoeft te worden. Sergeant werd tijdens oefening gewond Gisteren is tijdens een militaire pelo tonsoefening in de buurt van Annen (bij Assen de 21-jarige dienstplichtige ser geant Ch. van Duyn uit Ds Bilt door een losse patroon in de zij geraakt en ern stig gewond. Zijn patrouille was bij de oefening van de B-compagnie van het 43ste bataljon infanterie uit Assen gevangen genomen. Bij een ontvluchtingspoging geraakte de sergeant in gevecht met een soldaat, die de vinger aan de trekker van zijn geweer had. Tijdens de worsteling moet het schot zijn afgegaan. De gewonde onderofficier is overge bracht naar het R.-K. ziekenhuis in Groningen. Varkenspest veroorzaakt f. 2,6 miljoen schade Tijdens een vergadering van de Pro vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren te Willeskop, deelde de directeur van deze dienst dokter K. F. Joling, mee. dat de varkenspest in ons land per jaar een schadepost doet ontstaan van f. 2.6 mil joen gulden. In de provincie Utrecht doen zich gemiddeld 12 gevallen per week voor. Deze twaalf worden dan of ficieel aangegeven, maar er komen nog steeds gevallen voor, waarvan aan de bevoegde instanties geen kennis wordt gegeven, aldus de directeur. Drie jonge bakkers in Agadir wisten zichzelf te bevrijden Drie Marokkaanse bakkers, van wie de jongste 22 en de oudste 26 jaar is, heb ben gisteren verteld, dat zij zichzelf een uitweg uit de puinhopen van de wijk Talbordj in Agadir hebben gebaand en na negen dagen erin geslaagd zijn onder het puin vandaan te komen. Gister ochtend werden de jongemannen door leden van opruimingsploegen gevonden. Deze drie Marokkanen, die zichzelf be vrijd hebben, zeiden gras gegeten te hebben om niet van dorst en honger om te komen. De drie jongelieden die in een staat van grote uitputting verkeren, zijn naar een ziekenhuis op 12 km van Aga dir vervoerd. Maar overigens baart hun toestand geen zorgen, daar zij slechts enkele schrammen opgelopen hebben. De Marokkaanse politie heeft Inter pol verzocht uit te zien naar een bui tenlands schip dat er met uit Agadir gestolen koopwaren vandoor zou zijn gegaan. In Casablanca heeft de douane aan zienlijke hoeveelheden levensmiddelen, materialen en medicamenten in beslag genomen, die voor de slachtoffers van de ramp van Agadir bestemd waren maar klandestien aan boord van trei- lers gebracht waren. Ook zijn kisten met conserven, die door smokkelaars in zee waren geworpen, opgehaald. Men schat dat voor een waarde van meer dan twintig miljoen Marokkaanse franken aari waren gestolen is. Medische functionarissen in de Ma rokkaanse rampstad Agadir hebben ver klaard dat het gevaar voor epidemieën door de strenge ontsmettingsmaatrege len nu schijnt te zijn geweken. Een overzicht van de inrichting van de negende Hiswa-tentoonstelling in het RA!-gebouw in Amsterdam. Deze watersportexpositie wordt morgen geopend en zal te bezichti gen zijn tot 20 maart. Amerikaanse jongen vond schat in oude rommel Een vijftienjarige jongen, wiens bende" ongeveer 320.000 gulden had gevonden, vertelde de politie van Syd ney (Australië), dat hij „alle snoep goed van de wereld had gekocht" en daarna ongeveer 5000 gulden aan zijn makkers had gegeven. „Ik gaf het geld weg omdat ik moe werd het uit te geven". Leden van de bende, jongens van elf tot achttien jaar, werden plotseling rijk. Sommigen van hen betaalden an dere jongens om boodschappen voor hen te doen of om hun huiswerk te maken. De politie vernam dat de jongens het geld in een theekist, onder een hoop oude rommel in een circusopslagplaats hadden gevonden. Het ts niet bekend aan wie het geld toebehoort. Het zou de buit van een inbreker kunnen zijn of de opbrengst van zwarthandelaars uit de oorlogstijd. Een deel van het geld bestaat uit bundels bankbiljetten met opeenvolgende serienummers. Geen hoop meer voer de mijnwerkers in Virginia De hoop, dat achttien ingesloten mijn werkers in Logan, West-Virginia, gered kunnen worden, verminderde aanzienlijk toen de reddingsploegen door het dode lijke koolmonoxyde gisteravond hun po gingen moesten staken. Er is niets meer van de geïsoleerde mijnwerkers gehoord sedert dinsdagmiddag, toen een tele foonlijn, de enige verbinding met de mijnwerkers, door mijntorand werd ver nield. Ben Goerion in Boston President Ben Goerion heeft gisteren aan een van Bostons Universiteiten het eredoctoraat in de rechten gekregen. Bij deze gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij met nadruk wees op de om vang van de vraagstukken, waarvoor het jonge Israël zich geplaatst ziet. Wij worden voortdurend belegerd, zo zei hij, maar hierbij blijft het niet. De assimila tie van de immigranten blijft ons voor enorme problemen stellen en onze woestijngebieden liggen te wachten op ontginning om te kunnen opbloeien. Onze inspanning blijft echter in de eer ste plaats gericht op de beveiliging van de staat, aldus Ben Goerion Chessman „vecht" niet meer Het hooggerechtshof van Califomië heeft woensdag de datum voor de exe cutie van Caryl Chessman op 2 mei be vestigd. De rechtbank van Los Angeles had eerder deze datum vastgesteld. Chessman zelf verklaarde gisteravond zijn twaalfjarige strijd om aan de gas kamer te ontsnappen opgegeven te heb ben. Hij zei zijn lot nu in handen van gouverneur Brown te leggen, die, zoals bekend, een nieuwe uitspraak over al dan niet handhaving van de doodstraf van Califomiës wetgevende vergadering heeft gevraagd. VOLLEYBAL Stedentoernooi Leiden - Delft Leidsch Dagblad wissel beker Zaterdag 19 maart a.s. wordt in het Gymnasium de jaarlijkse stedenwedstrijd gespeeld tussen de afdelingen Leiden en Delft van de NeVoBo. Begonnen wordt des middags 3 uur met de strijd tussen de juniorenploegen. Als tweede prijkt een duel tussen de afdelingsteams van beide steden op het programma. Na de pauze, waarin alle deelnemers aan een broodmaaltijd aanzitten, komt om 8 uur Leiden dames Delft dames aan de beurt, terwijl als slot (9 uur) de grote strijd tussen de herenteams wordt ver speeld. Als intermezzo vindt tevens om 7.15 uur nog een gelegenheidswedstrijd plaats tussen een team samengesteld uit Leidse afdelingsbestuurders en een dito team uit Delft. De directie van het Leidsch Dagblad heeft voor dit toernooi een wisselbeker beschikbaar gesteld. CRICKET West-lndiëEngeland Colin Cowdrey, die bij afwezigheid van Peter May het Engelse team aanvoerde, heeft na de eerste dag van de vierde testmatch West-lndië—Engeland, die te Georgetown in Brits-Guyono wordt ge speeld 65 runs gescoord. Hij leverde daarmee een belangrijk aandeel in de 152 runs. die Engeland voor het verlies van twee wickets op die eerste dag bij een sloeg. Door de regen kon men voor de lunch slechts 15 minuten spelen. In totaal stond Engeland, dat voor de vierde achtereenvolgende maal de toss had gewonnen, bijna vier uur aan bat. TAFELTENNIS Europese titelstrijd tafeltennis te Zagreb Gisteren is in Zagreb de loting ver richt voor de Europese taf el tenniskam pioenschappen, die daar van 3 t.m. 10 april a.s. worden gehouden. Heren: eerste groep: Hongarije, Tsje- ch-Slowakije, Rusland, Polen, België, Italië, Wales. Tweede groep: Zweden, Roemenië, Oostenrijk, Oost-Duitsland, Denemarken, Noord-Ierland en Nederland. Derde groep: Zuid-Slavië, West-Duits- land, Engeland. Frankrijk. Bulgarije, Griekenland en Zwitserland. Dames: Eerste groep: Zuid-Slavië, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, West- Duitsland, Rusland, België. Oostenrijk. Griekenland. Nederland en Zwitserland. Tweede groep: Engeland. Roemenië, Frankrijk, Zweden. Oost-Duitsland, Bul garije, Denemarken, Italië, Polen en Wales. BILJARTEN Gewestelijk kampioenschap Bij de B.V. Ter Gouw werd het Ge westelijk Kampioenschap 2e-klas.se libre gespeeld. Aan de organisatie mankeerde wel het een en ander. De vertegenwoor diger van district Gouda moest vier par tijen achter elkaar spelen met als ge volg ,dat hij 5 uur achtereen aan de biljarttafel stond. Egberts uit Leiden speelde 3 partijen achter elkaar en won deze alle H< ging ten koste van zijn gemiddelde H. toemooigemiddelde bedroeg 3.53. De uitslag was: 1 Duinisveld (De. Haag) 10 p. (4,78); 2. Elfring (Boller; streek) 10 p (4,40); 3 De Maar (Rot terdam) 10 p (4,25); 4. Egberts «Lei den) 9 p. (4,04»; 5. v d. Does (Schie dam) 7 p (3,25); 6. Eerland «Gouda» 6 p. (3,14); 7. Van Dam (Krimpener- waard) 4 p. <3.37); 8. Dingenhouts (Delft) 0 p. (2,90).

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11