(£sso) Driehonderd woningen vallen ten offer aan saneringsplan In de toekomst komt meer open bebouwing ervoor in de plaats Kerkelijk L even Men noemde getal van 170.000, maar slechts 52.000 betaalden SPORTSPLINTERS De officier die eisensmoede zich naar zijn vrouw en kroost gaat spoeden de advocaat die uitgepleit naar vrouw en kinderschare rijdt die beide moegevochten vechters zijn op de rechterhand des rechters wanneer diens wijze uitspraak luidt: m@£ ESSO bent u beter uit Belgische Chr. Volkspartij wil afschaffing van de talentelling MAANDAG 7 MAART 1960 Het dorpscentrum van Hillegom zal in de toekomst drastisch moeten worden gesaneerd. Een groot gedeelte van de bebouwing is verouderd en zal moeten verdwijnen of moeten worden vernieuwd. Meer dan drie honderd woningen zullen het veld moeten ruimen voor een meer open bebouwing. Voor deze vernieuwing van de dorpskern heeft het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland een saneringsplan opgesteld, dat met ingang van vandaag in het raadhuis van Hillegom ter inzage ligt. Nadat gelegenheid geboden is tegen het ontwerp-saneringsplan be zwaren in te dienen, zal de gemeenteraad het plan vaststellen. Een klein gedeelte van het centrumplan is reeds in 1957 vastgesteld. Dit gedeelte heeft betrekking op de gronden tussen de oude Van den Endelaan en de Hoofdstraat. Het totaalplan beschrijft de toekomstige ontwikkeling van het gebied tussen Van den Endelaan. Prins Bernhard- straat. Prins Hendrikstraat err Hillegomse Beek. Voor dit gebied wordt gestreefd naar een zekere ..city-vorming"waardoor geleidelijk een aan trekkelijk. ruim dorpscentrum met enkele gemakkelijk te bereiken win kelstraten tot stand zal komen. Van de vernieuwingen zal het verkeer ten zeerste profiteren. Straten zullen worden verbeterd en verbreed en in de onmiddellijke nabijheid van het winkelcentrum zal ruime parkeer gelegenheid kunnen worden geschapen. Bepalend Hillegom kan weldra ruimer ademhalen Hoeveel tijd met de uitvoering van het saneringsplan gemoeid zal zijn is moeilijk te zeggen. De burgemeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, en de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Openbare Werken, de heer Chr. de Jong, heb ben verklaard, dat het saneringsplan in etappes zal worden uitgevoerd. ,,Het duurt wel vijfentwintig jaar voor het plan is afgerond", zei burgemeester Van Nispen en met deze uitspraak deed hij dan nog een slag in de lucht. De uitvoering van het plan is namelijk van vele factoren afhankelijk. De burge meester verklaarde, dat de gemeente probeert gebouwen en huizen, die in de toekomst zullen moeten verdwijnen, in haar bezit te krijgen. ,,Met stukjes en brokjes kan het plan dan worden gerealiseerd". Waar met de sanering begonnen zal worden, Is nog moeilijk te zeggen. Maar het feit, dat de gemeente met het oog op de sanering al diverse ge bouwen heeft aangekocht, wijst erop dat zü deze zaak niet al te lang wil laten rusten. Gemakkelijker Als dit plan eenmaal is vastgesteld, zal de raad zijn beleid ten opzichte van de vernieuwing van de dorpskern veel gemakkelijker kunnen voeren. Bij nieu we bouw, verbouwingen, enz. zal het saneringsplan namelijk steeds als uit gangspunt moeten dienen. ,,Dit plan ziet er zeer mooi uit. Het dorpscen trum zal er in de toekomst bijzonder aantrekkelijk door worden, mede door dat we een aantal verouderde huizen kunnen opruimen", vertelde burgemees ter Van Nispen. De uitvoering van het plan is name lijk van vele factoren afhankelijk. Het Instituut Stad en Landschap is er bij het ontwerpen van het toekom stige dorpscentrum ondermeer van uitgegaan dat de verkeersverbindingen dringend verbeterd moeten worden. Zo als reeds bekend is, zal de Rijksweg in Hillegom worden omgelegd. Hier door zal de Hoofdstraat worden ont last van het doorgaande verkeer. De Van den Endelaan zal geschikt worden gemaakt voor het verkeer uit beide richtingen. Deze laan wordt verbreed en krijgt ten noorden en ten zuiden van de dorpskom betere aansluitin gen op de Hoofdstraat. Hiervoor zullen de oude bomen op de Sixlaan moeten worden opgeofferd. Als compensatie krijgt het dorp tussen de Hoofdstraat, Vosselaan en Mariastraat in het Van Nispen-park een nieuw .groen hart". De ontlasting van de Hoofdstraat van het doorgaande verkeer komt het win kelende publiek ten goede. Er wordt zelfs aan gedacht deze straat in de toe komst op drukke uren voor alle verkeer af te sluiten, waardoor de winkelende mensen de straat van etalage tot eta lage vrij kunnen oversteken zonder door auto's te worden gehinderd. Her verkeer uit zuidelijke richting zal niet alleen van de Van den Endelaan gebruik behoeven te maken. Aan de oostzijde van de Hoofdstraat is een nieuwe parallelweg geprojecteerd. Het verkeer uit het zuiden zal dan vanuit de Hoofdstraat kunnen rijden via de Raadhuisstraat. Krochtstraat, nieuw verlengde van Krochtstraat naar Prins Bernhardstraat, van waaruit het ver keer weer naar de Hoofdstraat kan in rijden. Voor het verkeer naar het oos ten zal de Meerstraat gedeeltelijk wor den verbreed. Met het oog hierop zal de bebouwing van de noordzijde van de Meerstraat tussen Prins Hendrik straat en Krochtstraat te zijner tijd moeten verdwijnen. Verder staan op het programma om voor de vernieuwingen het veld te rui men: de Meerdorpstraat, de Vinken- buurt, de huizen aan de westzijde van de Krochtstraat, de woningen aan de zuidkant van de Molenstraat, de Mo lenbuurt en de Kerkstraat. Slechte wooneisen Van de totale bebouwing in Hillegom dateert bijna de helft van vóór 1906. Een groot deel van de verouderde hul zen ligt in het saneringsplan. Vele van deze huizen, bijv. in de Meerdorpstraat, voldoen niet meer aan de huidige woon eisen. Van de 870 huizen in het sane ringsplan zullen er 310 geheel verdwij nen. De resterende huizen zullen óf blij ven staan óf worden vernieuwd. Ge deelten van straten kunnen worden vernieuwd, terwijl de oude bebouwing zo lang nog blijft staan. Dit geldt met name voor een deel van de Meerstraat, waar bestaande huizen kunnen worden afgebroken als de daarachter gebouw de nieuwe huizen gereed zijn gekomen. Langs de Krochtstraat en de verlen ging ervan komen winkelhuizen terug. De vernieuwde straat wordt 35 meter breed en krijgt de vorm van een lang gerekt plein met veel ruimte voor par keergelegenheid. De verlengde Krocht straat, tussen Meerstraat en Prins Bernhardstraat, is op twintig meter breedte geprojecteerd. Bepalend voor het dorpsbeeld van de toekomst is de vergroting van het dorpsplein. De oude Hervormde Kerk zal haar luister herkrijgen. Door het verdwijnen van de huizen aan de Kerk straat en de zuidzijde van de Molen straat komt de kerk aan een groot plein te liggen en wordt zij van alle kanten zichtbaar. De vrijgekomen ruimte naast gelegen winkel, het belastingkan toor en het café ernaast niet ge handhaafd kunnen blijven. Het kruis punt Hoofdstraat - Molenstraat - Raad huisstraat wordt hierdoor belangrijk verbeterd. Tussen Beek en Molenstraat is voorts de bouw van enkele winkelhuizen ge dacht. In de grote tuin van de her vormde pastorie zou een jeugdhuis kunnen worden neergezet. Tussen Hoofdstraat en nieuwe Van den Ende laan kan op de plaats van de huidige Vinkenbuurt ruimte voor bedrijfsge bouwen worden geschapen. Parkeer gelegenheid komt ook op de plaats van de te dempen Nieuwe Haven. Aan de zuidzijde van de Beek is ook een nieu we bebouwing geprojecteerd. Ontsluiten Bij de uitvoering van vernieuwingen zal aan de achterzijde van de winkel straten ruimte worden geschapen voor de bevoorrading van de winkels. Hier voor zullen achterzijden van de win kelstraten worden ontsloten; er zal par keergelegenheid komen, waardoor de winkelstraten zoveel mogelijk vrij van bedrijfsauto's kunnen worden gehouden. De Meerstraat tussen Krochtstraat en Hoofdstraat is gedacht als een Hille gomse „Kalverstraat". Hier zal het winkelend publiek in de toekomst rustig kunnen wandelen langs de aaneenge regen etalages, die zich in de Hoofd straat en Krochtstraat voortzetten. Dit saneringsplan belooft voor de ontwikkeling van het bollendorp van doorslaggevende betekenis te worden. Bü de uitvoering ervan kan het dorps centrum van Hillegom zijn luister van weleer worden teruggeschonken. En met het wegsnyden van de zieke plek ken in de verouderde bebouwing kan het toekomstige centrum meer allure worden gegeven. Straten kunnen meer op het winke lend publiek worden afgestemd, ver keersverbindingen kunnen worden ver beterd. Er zullen ongetwijfeld bezwa- NED. HERV. KERK Beroepen te Ausfcerlitz (toez.) K. Biel, vlcarla te Utrecht. Aangenomen naar Goudrlaan-Ottoland H. Blnnekamp, kand. te Utrecht. Bedankt voor Waddlnxveen (vac. J. van der Haar) H. N. van Hena- bergen te Renkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijswijk (vac. wijlen S. van Popta) S. A. Boonstra te Woerden te Ijlst E. C. Kim, kand. te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen M. Blok te Rijssen. wi.i.,.. J_,i tuu' ii uu^oinijicHi uctiva' wordt grotendeels bestemd voor par- ren tegen het drastische ingrijpen ko- keergelegenheid. Op de vrijgekomen grond aan de Molenstraat is voorts een groot openbaar gebouw gedacht. Hier zou een nieuw politiebureau kunnen verrijzen, want het bestaande bureau aan de Hoofdstraat zal mèt een er- men, maar deze zullen de noodzake lijke vernieuwingen uiteindelijk niet tegen mogen houden. Want de toe komst zal de ontwerpers van dit plan vermoedelijk ten volle in het gelijk stellen. Bezoek wegkampioenschappen De wereldkampioenschappen wielren nen 1959, gehouden in Amsterdam (baan) en Zandvoort (weg), zijn door totaal 117.716 toeschouwers bezocht, die voor een recette zorgden van 472.509 gulden, als volgt verdeeld: 248.418 gul den van de 65.716 toeschouwers in het Olym. Stadion en 224.091 gulden van de 52 000 toeschouwers te Zandvoort, Althans, deze cijfers worden genoemd in het financiële verslag over de we reldkampioenschappen 1959, dat de penningmeester van de UCI. de heer Verougstraete, uitbracht op het voor jaarscongres van de Internationale Wieier Unie te Parijs. Teleurstellend noemt de heer Ver ougstraete het aantal bezoekers bij de wegwedstrijden. Teleurstellend vooral, omdat de secretaris-generaal van de wereldkampioenschappen (de overigens niet met name in het verslag genoemde secretaris van de sportcommissie van de KNWU, de heer John van Eek) hem op de wedstrijddag, zondagmiddag om één uur, zou hebben toevertrouwd, dat er 170.000 toeschouwers waren. Een aantal dat dus wel lichtelijk overdreven Is. Zelfs als men aanneemt, dat er buiten de 52.000 betalende be zoekers nog een flink aantal toeschou wers was, dat niet had betaald, zoals de bewoners en hun gasten van de huizen langs het parcours... Met volmacht van het secretariaat van de UCI had de heer Verougstraete, in samenwerking met de heer Kuhn, lid van de financiële commissie, een aan vullende controle gehouden wat betreft de financiële resultaten van de wereld kampioenschappen, doch daar de on verkochte toegangsbewijzen waren ver nietigd, had dit geen resultaat opgele verd! In de vrijdag door het comité van di recteuren gehouden vergadering is aan de KNWU het verzoek gedaan een we derzijdse afrekening samen te stellen. Na zijn spijt te hebben betuigd over het feit. dat een aantal van 170.000 toe schouwers is bekendgemaakt, terwijl dit dus aanzienlijk lager lag, en tevens over de vernietiging van de onverkochte toe gangskaarten, zegde dr. P. van Dijk. de voorzitter van de Kon. Ned. Wielren Unie, toe dat dit voorstel van de UCI zo spoedig mogelijk door de KNWU in be handeling zal worden genomen. De 18-jarige Amerikaanse atleet, Dallas Long. begon het nieuwe Ameri kaanse atletiekseizoen al direct met een prachtige prestatie. Tijdens atletiekwedstrijden in Los Angeles stootte de 1.93 grote en 118 kg. zware Dallas Long de kogel 19.38 meter ver. En dat betekende een verbetering van 12 centimeter van het oude officiële record van zijn landgenoot Parry O'Brien, die op 20 september 1959 in Philadelphia tot 19.26 meter kwam. Luitenant-kolonel Geza von Hazs- linszky, de Hongaarse trainer van de Stichting Nederlandse Hippische Sport bond is dezer dagen met goed gevolg in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan een dubbele breuk geopereerd. Voetbal in Engeland Vorm vail Spurs is verre van constant Het met zorg toegemoet geziene duel tegen Sheffield Wednesday heeft Tot tenham Hotspur de volle winst opgele verd (41). De Londense miljoenenclub behield daardoor de positie bovenaan de ranglijst, die door de nederlaag van dinsdag tegen Burnley (20) ernstig in gevaar was gekomen. De verre van constante vorm van de Londenaren zal hun supporters overi gens wel zorgen baren, want veel punten mag Tottenham niet meer verliezen. Wolverhampton Wanderers heeft slechts één punt minder en Burnley mag dan een achterstand van drie punten heb ben, deze club speelde één wedstrijd minder en levert de laatste tijd opval lend goede resultaten. De uitslagen in de eerste divisie lul den Birmingham CityNottingham Forest 41; Burnley—Blackburn Rovers 1—0: ChelseaLuton Town 30 Leeds UnitedBlackpool 24; Leicester City- Manchester City 5—0; Manchester UnitedWolverhampton Wanderers 02; Newcastle UnitedFulham 31; Preston North EndArsenal 0—3; Tot tenham HotspurSheffield Wednesday 41; West Bromwich AlbionBolton Wanderers 11; West Ham United— Everton 22. SCHERMEN Tweede plaats voor Nederlandse dames Het Nederlandse dames scherm-team is tweede geworden in het zes-landen- toernooi, dat zaterdag in de Franse hoofdstad is gehouden. De Nederlandse florettisten wonnen van Frankrijk B (8—6), Engeland (8—8) met 43 ontvan gen treffers tegen 50) en België (115), maar verloren van Frankrijk A (97). De eindrangschikking luidde: 1. Frankrijk A 3 teamoverwinningen, 33 individuele overwinningen; 2. Neder land 2 teamoverwinningen, 31 ind. over winningen; 3. Groot Brittannië 1 team- overwinning, 26 ind. overw.; 4. België 0 teamoverwinningen, 11 ind. overw. Van de Nederlandse florettisten kwam Elly Botbijl tot de beste prestaties. In de wedstrijd tegen Frankrijk behaalde zy vier overwinningen. Danie van Rossem, Lenie Kokkes—Hanepen en Nina Kley- weg konden in dit duel ieder slechts eenmaal tot winst komen. Een Nederlandse heren schermteam (degen), bestaande uit Van Kregten, Dwinger, Godhelp en Popken heeft tegen een Franse ploeg met 10—6 ver loren. De beste Nederlander was Van Kregten, die drie partijen won. Koersen Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Veluweprijs: 1. Yvonne Hollandla (M. Vergay) (1.30.9); 2. X. O.; 3. Ydeal Dou ble. Tot. wi.: f 1.80. pl. f 140. f 1.60, f 2.10 gek. f 2.90, cov. f 4.70. Betuweprijs. 1. Winny Cliff (J. T. de Graaf) (1.28.1); 2. Valeur; 3. Xitty Ere bus Tot.: wl. f7.50, pl. f 2.20. f 4.10. f 1.60. gek. f 18.20. cov. f 19-90. 't Gooiprijs: 1. Xerophyt (J. Oostlng) (1 259): 2. Vita Donum; 3. Wilster S. Tot. wi.: f5.70, pl. f 1.40, fl.20, f 1.60, gek. f4.70, cov. f3.70. Gaasterlandprijs1. Uper Ten (G. W. van Eykelenborg) (1.27.2); 2. Terraise, 3. Qui Suit. Tot. wi.: f2.70. pl. f 1.40, f 1.60, gek. f8.30, cov. f4.60. De Peelprijs. 1. New Spencer (J. Oos- tlnei (1.22.2); 2. Tarantella; 3. Ugoldman K Tot. wi.: f 15.30. pl. f 1.50. f 1.10, f 1.20. gek. f 11.40. cov. f 3.90. Graafschapprijs: 1. Qui Saint (J. Leeu wenkamp) (1.27.-); 2. Roulette Hanover; 3. Thea Drabbe. Tot. wl.; f3.80, pl. f 1.10, f 1.30, f 1.10. gek. f 15.50. cov. f5.90. Achterhoekprijs: 1. Velduil S (J. Oos- ting) (1.25.5); 2. Unwaersfugel S; 3. Vlco BS. Tot. wi.: f2.50. pl. f 130, f2.10, f 1.30, gek. f 14.90. cov. f7.60. Twenteprijs: 1. Vivant Hollandia (F. J. Eerenberg) (1.27.3); 2. Sjakie Scott; 3 Rob Tot. wi.. f 1.60. pl. f 1.20. f 1.90. gek. f 5.70, cov. f 4.40. Kennemerlandprijs: 1. X. Lady Hollan dia (F J. Eerenberg) (1.29.7); 2. Yllnotte; 3. Whim P. Tot. wi.: f 2.50. pl. f 1.50, f 1.80 f3.50, gek. f5.-, cov. f5.10. Totallsator omzet f 146.886. Leidse Schaakbond Snelschaokrifel voor J. J. Piket (ie klasse) Nadat vrijdagavond in „Het Gulden Vlies" de voorronden waren gespeeld, werd zaterdagmiddag in de kantine van „Clos en Leembruggen" in de finale ge streden om het snelschaakkampioen schap van de Leidse Schaakbond. In de le-klasse wist J. J. Piket beslag te leggen op de titel en kwam daarmee tevens voor een jaar in het bezit van de „Dr. W. L. Groeneveld-beker". In de 2e-klasse zegevierde C. J. Ver biest. Na in de voorronden al zijn par tijen te hebben gewonnen, volgden in de finale nog vier winstpunten. Pas in de laatste ronde, zeker van de le plaats, kreeg hij zijn eerste en enige nul! De totaal uitslag werd: le-klasse: 1. en kampioen J. J. Piket, 31- pnt; 2. J. van Steenis jr., 3 pnt. na drie beslissingspartijen en tenslotte loting, met 3. A. Smit, eveneens 3 pnt, 1 R. D. Westra, 21» pnt; 5. M. D. Etmans 2 pnt en 6. T. Piket 1 pnt. 2c-klasse: 1. (kampioen) C. J. Verbiest pnt; 2. Y. Hortensius 3Vt pnt; 3. J. J. ter Haar. 3 pnt; 4. en 5. J. van Kem pen en P. J. Piket 2 pnt en 6. F. v. d. kaay *6 pnt. Een fortuinlijk moment voor DOS- i de Munck. De paal voorkomt hier doelman „Zwarte Panter" Frans I een PSV-treffer. De Belg Willy Vannitsen heeft uit negentig deelnemers de Rond van Lim burg gewonnen, die ging over 201 km. De tijd van de winnaar was 5 uur 32 Imin. 1. Vannitsen (Belg.) 201 km. in 5 uur 32 min.. 2. Aerenhouts (Belg.) z.t., 3. Mortiers (Belg.) z.t.. 4. Van Geneug- den (Belg.) z.t., 5. Couckaert (Belg.) z.t., 6. Van den Borgh (Ned.) z.t., 7. Marcel Janssens (Belg.) z.t., 8. Keteleer (Belg.) op 7 sec., 9. Captein (Ned.) op 27 sec. De Spanjaard Miguel Poblet is zon dag winnaar geworden van de wegwed strijd Sassari—Cagliari (215 km.). Hij versloeg in de eindsprint Rik van Looy (Belg.), Benedetti (It.), Graczyk (Fr.) en Martin (It.), die in deze volgorde na' nem finishten. De Nederlander Coen Niesten werd ex aequo als 21ste geklas seerd. Voorstel tot definitieve vaststelling van taalgrens tussen Frans en Nederlands Duidelijk standpunt Na een tweedaags congres In Charleroi heeft de Belgische Christelijke Volkspartij gisteren haarstandpunt bepaald in de taal strijd. die vooral de laatste weken weer het onderwerp ls geweest van vele com mentaren van Vlaamse en Waalse zijde in België. Na een debat, dat een goed deel van de twee dagen in beslag heeft ge nomen, heeft het door een zestal minis ters bijgewoonde congres met 284 tegen 188 stemmen en èèn onthouding besloten tot een standpunt in het taalvraagstuk, dat neerkomt op: 1) afschaffing van de bij de wet voorge schreven talentellingen; 2) definintleve vaststelling van de taal grens: 3) volledige tweetaligheid Inde overheids diensten en de administratie in de ge meenten, die tot Brussel behoren; 4) mogelijkheid van Frans onderwijs ln Vlaamse i randgemeenten van Brussel, indien daarvoor voldoende aanvragen worden ingediend. Zowel Waalse als Vlaamse leden van de CVP brachten op het congres hun stem tegen het door een speciale commissie uit gewerkte compromis-voorstel uit. allen betogende, dat de belangen van door hen vertegenwoordigde volksgroep daardoor werden geschaad. De voorstanders van het compromis betoogden, dat het noodzake lijk is het „Belgische nationale leven van een hypotheek te ontlasten", daarbij de vraag stellend: „Hoe zal Brussel de hoofd stad van Europa kunnen worden, indien het door de schuld van zijn bewoners zelf niet bij machte is de hoofdstad van Bel gië te zyn?" De in België bij de wet voorgeschreven talentelling heeft tot doel het onderwijs en de taal van gemeenten, waarin zowel Frans- als Nederlands sprekende Belgen wonen, aan de verhouding daarvan aan te passen. Indien blijkt, dat in een der gelijke gemeente een derde van de inwo ners een van de twe etalen als voertaal heeft .dan wordt de tweetaligheid bij de gemeenteadministratie ingevoerd en wordt het onderwijs in beide talen gegeven. Een Vijf Indonesische leiders gaan naar de Sovjet-Unie In totaal vijf Indonesische leiders, na melijk de eerste minister ir. Djoeanda, de minister van Buitenlandse Zaken Soebrandio, de minister voor nationale veiligheid generaal Nasoetion, de onder voorzitter van de (opperste raad van ad vies) (Soekarno's privé kabinet) Abdoel- gani en de voorzitter van de volksverte genwoordiging Sartono zullen deze zo mer de Sowjet-unie, op uitnodiging van de Russische premier Kroesjtsjef bezoe ken. Djoeanda vertrekt in juni, de anderen Djoeanda vertrekt in juni, de anderen gaan later, aldus een bekendmaking van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken van de gevolgen van een talentelling, die overigens volgens de wet dit jaar zou moeten worden gehouden, zou hoogst waarschijnlijk zijn. dat een aantal Brus selserandgemeenten, die tot dusverre (Ne derlands) eentalig waren, tweetalig zouden worden. De afgelopen Jaren hebben zich talrijke Franssprekende Belgen uit de hoofdstad in deze randgemeenten geves tigd. Van Vlaamse zyde wordt, naar uit de reactie in de Vlaamse pers is gebleken, groot bezwaar gemaakt tegen een „ver fransing" van deze gemeenten, waarbij wordt gesteld dat zij, die in een Vlaamse gemeente komen wonen, zich ook wat de taal betreft, dienen aan te passen. Van Waalse zijde wordt echter hiertegen be toogd, dat ln België de vrijheid rrioet be staan om zich op elke gewenste plaats te vestigen en de kinderen het onderwys moeten kunnen volgen ln de taal, die de ouders verkiezen. Washington verontwaardigd over Cubaanse beschuldiging Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft nadrukkelijk ont kend, dat de VS de hand hebben gehad in de ontploffing aan boord van de „La Cou'bre" in de haven van Havanna. Een woordvoerder van het ministerie ver klaarde, dat Amerika krachtig 'bü Ouba zou protesteren tegen deze „ongegron de en onverantwoordelijke besohuldi- ging". De woordvoerder, Francis Tully, zei: „Het is te betreuren, dat de Cubaanse premier, bewogen door de ramp, zioh zover heeft laten gaan, dat hij de Ame rikaanse regering verantwoordelijk wil stellen voor een ramp, welke wij betreu ren en waarover wij reeds onze deelne ming aan de regering te Havanna heb ben betuigd." In antwoord op een vraag, of de Ame rikaanse autoriteiten stappen bij de Bel gische regering hadden gedaan om de verkoop van Uelgische wapens aan Cuba en de verscheping ervan naar dat land te voorkomen, antwoordde de woord voerder: „Wij 'hebben de aandacht van een aantal bevriende regeringen geves tigd op onze ongerustheid over wapen verschepingen naar het gebied van de Caraibische Zee, die de daar bestaande spanning Slechts kunnen vergroten." Volgens de Cubaanse beschuldiging zou van Amerikaanse zijde sabotage zijn gepleegd bij het ontladen van de muni tie. In verband hiermee werd een Ame rikaanse fotograaf, die zioh als passagier aan boord van het schip zou hebben be vonden, gearresteerd, maar gisteravor. stelden de Cubaanse autoriteiten hen- weer op vrije voeten, waarbij zij ver klaarden, dat hij gezuiverd was van a" verdenking.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4