Talentenjacht in Leiden leverde slechts weinig verrassingen op Gymnasiasten speelden „Mercadet" Hervormd jeugdhonk „De Smidse" in Leiden-zuidwest geopend Joop en Marry v. d. Plas uit Nijmegen hadden veel succes Opgericht 1 maart 1860 Maandag 7 maart 1960 Tweede blad no. 29993 welke van onbedreven executanten niet verwacht mag worden. Wij moeten ons dus beperken tot de vraag of deze voor stelling erin geslaagd is de jeugd be langstelling by te brengen voor de auteur. En hierop heeft de jeugd zélf een on dubbelzinnig antwoord gegeven. Het in beeld brengen van het verhaal, het tot leven brengen van de figuren, hoe pri mitief dan ook, boeide het nog weinig eisende publiek in hoge mate en deed het de gang van zaken van harte mee beleven. Dat de hoofdopzet slaagde, is te dan ken aan verschillende onderdelen, die uitstekend verzorgd bleken. Daar was de fraaie omlysting van het stijlvolle de cor, waarin het blijspel zich afspeelde; het goedverzorgde kapwerk en de bij zonder mooie pruiken van de firma v. d. Pijl en Benning, en vooral de bijzonder goede rolkennis. Het was duidelijk, dat de spelleidster hierop heeft aangestuurd om een voortdurend hoog tempo te kun nen onderhouden. Aldus komen wij tot de overtuiging, dat met de beschikbare middelen is ge woekerd, wat door de geestdriftige stem ming in de zaal tot volle erkenning kwam. Wat de vooruitzichten op een moge lijke kern voor vgjgende uitvoeringen betreft, houden wij het op Julie (Fenne- ke Fockema Andreae) Violet, (Cees Waal) de la Brive, (Woodrow Rullmann) Justin (Wil van der Veur) en Therèse (Marjon van Randwijk). Aan het slot werden onder enthousias te bijvalsbetuigingen de meisjes feeste- Slotscène van het zaterdagavond door USA met groot succes ge brachte „Mercadetvan Honoré de Balzac onder regie van mevr. Cool- Van Stek. lijk in de bloemen gezet, en sprak de Rectrix van het Gymnasium, mej. dr. A. M. M. Smit in een geestig toespraak je, behalve haar waardering voor het gebodene, het vertrouwen uit, dat de spelers in de nabije toekomst, zy het dan niet in strikt materiele zin, niet tever geefs op „Godot zouden wachten". Van de zijde van „Lugdunum Batavo- rum" bood de Praeses als herinnering aan deze hier ter plaatse geslaagde uit voering „Het oude vest" aan. Dan klonk wederom het uit volle borst gezongen Bondslied en daarna haastte men zich naar het bal in de Aula van het Gymnasium. B. H. AANBESTEDING ACAD. ZIEKENHUIS De Rijksgebouwendienst heeft onders hands aanbesteed het aanbrengen van elektrische installaties in de afdeling neus. keel, en oogheelkunde van het Acad. Ziekenhuis. Er werd als volgt in geschreven: Gouweloos Co., Rotter dam f. 191.000; Iemco, Leiden f. 170.468; Ergon Elektric, Leiden f. 166.850; Borg- meijer en Kok, 's Gravenhage f. 162.985; Scholten Utrecht f. 161.921; Henneman, 's Gravenhage f. 160.990; N.V. v/h Croon Co., Schiemond 22, Rotterdam f. 148.880. De kinderen v. d. Plas uit Nijmegen die zoveel succes oogsten op de auditie in Leiden. (Foto L.D./Holvast) Gistermiddag omstreeks vier uur hebben twee jongens van 12 en 9 jaar een brandje gesticht langs de spoorlijn Leider.-Utrecht nabij de Lopsenstraat. Het vuur greep met zulk een snelheid om zich heen, dat een houten schuur van de N.V. Nieuwenhuizen groot gevaar liep. De brandweer bluste de brand met twee nevelstralen. Het talud werd over een lengte van 25 meter vernield. Het eerste Hervormde Jeugdhonk in Leiden Zuid-West aan de Titus Brandsma- laan werd zaterdagmiddag officieel door de wijkpredikant ds. H. Bouter geopend. Het officiële gedeelte van deze opening vond plaats in het Wijkcentrum „Het Boshuis", waarna ae diverse genodigden zich in optocht achter het Tamboer- en Pyperkorps „Jong K. en G." naar de Titus Brandsmalaan begaven. Door het omdraaien van een sleutel werd dit honk „De Smidse" genaamd in gebruik genomen. Zoals de jeugdouderling van de Bos- huizerwijk, de heer G. Werkhoven, al in zijn begroetingswoord opmerkte, was dit honk niet beslist noodzakelijk, im mers men heeft „Het Boshuis". Maar met het oog op de toekomst was het toch zeer verheugend over een ruimte te be schikken, waar speciaal de jeugd onder dak zou kunnen vinden. Spreker hoopte, dat het jeugdhonk veel bij zou kunnen dragen tot de oplossing van het jeugd probleem. In de naam ,De Smidse" zit een zekere symboliek: er wordt gewerkt. Origineel is zy niet. Ook een Rotter damsjeugdtehuis heeft deze naam. Dr. P. L. Schoonheim, voorzitter van de Leidse Jeugdactie, verontschuldigde wethouder Van Schaik. Bij deze gele genheden geeft de heer Van Schaik al tijd blijk van zijn belangstelling, maar hij was thans verhinderd aanwezig te zijn. Dr. Schoonheim prees de wethou der. „Aan hem is het te danken, dat in onze stad diverse jeugdhonken zijn ver rezen". De hoge huur was vooral in het begin een groot bezwaar geweest. Doch zij is aangepast aan de huren van de flats. Mede door de maatregelen, welke door de gemeente werden getroffen tegen een te grote gehorigheid, zijn de hoge kosten wel enigszins te rechtvaardigen. Spreker besloot met de wens, dat dit honk aan het doel zal mogen beant woorden. „Wij van de Centrale Jeugd raad hebben bijzonder veel aandacht ge- Ds. H. Bouter opent het honk aan de Titus Brandsmalaan. (Foto L.D./Holvast) schonken aan deze snel groeiende wijk", aldus ds. J. N. de Ruiter. „Temidden van deze huizenzee moeten wij zorg dragen voor de jeugd, waarvoor de totstandko ming van dit honk dan ook van zeer grote betekenis is." De laatste woorden werden overstemd door het enthousiaste jeugdkorps van K. en G., dat deze ge beurtenis met pittige klanken opluister de. Terwijl de jeugdige muzikanten ge noten van een flesje limonade, voerd ds. H. Bouter, namens de kerkeraad van de Boshuizerwijkgemeente het woord. ,Br wordt nogal eens gezegd, dat de Kerk altijd achteraan komt. Doch wat de ruimtevoorziening betreft neemt de Kerk wel een belangrijke plaats in. Er is echter nog steeds een groot tekort aan deskundige leiding. De noodkreet „Help ons" is wel heel erg op ons van toepas sing. Laten wij echter hopen, dat met de uitbreiding van onze wijk ook in deze behoefte zal kunnen worden voorzien", aldus ds. Bouter. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het jeugdhonk, dat zonder veel uiterlijk vertoon door de wijkpredikant in gebruik werd genomen, waarna men het moderne interieur in ogenschouw kon nemen. Zilveren jubileum ,,Hiiisvrouwenkoor" Een sub-vereniging van de Leidse af deling der Ned. Ver. v. Huisvrouwen, n.l. het zangkoor, verkeerde zaterdag in zilveren jubileumstemming. De kleine I Stadszaal was voor dit doel aardig vol gelopen en vele bloemen betekenden een feestaccent. Deze viering geschiedde „onder ons", in een opzettelijk beschei den gehouden raam. Het karakter van optreden naar buiten ontbrak. Mevrouw Straatman - Koekkoek, als koorpresidente, verblijdde zich over de opkomst en de vrolijke gezichten. De afdelingspresiöente. mevrouw Ha- geman-Verhagen, vatte bestaansgrond en wezen van het zangkoor in deze paar woorden samen: ..vriendinnenband tus sen zangeressen". Zij vroeg een driewerf hoera „op ons vrouwenkoor"! Onder het motto „praatjes vullen geen gaatjes" werd mevrouw Straatman een envelop met een concrete inhoud over handigd, geschikt bijv. om gaatjes in de muziekbibliotheek te stoppen. Die envelop was evenwel een versoholen re- quisiet in een bloemstuk. Voor gaatjesvulling verscheen er nog een envelop, ditmaal van het koor. Uit de koorrijen trad mevr. Brouwer als langst meezingende nog naar voren om, aanvangend met: „Truus, elf jaar voer jij ons aan", de genoemde persoonlijk een plant aan te bieden als symbool van waardering. Truus: dat is de din gen te Truus Massaar-Van Driel. Me vrouw Straatman bedankte tenslotte voor woordelijke en stoffelijke blijken, waarna het Bondslied de koorzang in leidde. Dit koorzingen bedoelt, vrij te blijven van de dingen die men „problemen" noemt, vrij van directie-dressuur, vrij van musicologische bepaaldheden. Na zangen van Purcell en liederen van Abt volgden er van Massenet en tussen Massenet en Strauss' Geschichten aus dem Wienerwald stonden 8 Deutsche Tanze van Sohubert. Er is in dit koor stuwend en dragend en geroutineerd materiaal aanwezig. Daar ook de factor .intelligentie' ruim vertegenwoordigd is. konden deels fraaie vertolkingen beluisterd worden. Het in zachte registers zingen ligt dit koor kennelijk goed. Innemend en geken merkt door eenvoud in de gevoelsex pressie, klonk Massenet's Hymne des Fleurs, als solo voorgedragen door me vrouw De Kemp. uit de altengroep. Piano-begeleidster was mevrouw Doorn -Blok, van wie slagvaardigheid en pia nistische betrouwbaarheid meer dan één koor weet te profiteren. Van de langja rige begeleidende staat van dienst van mevrouw V. d. Heijden-Brakel was eer der, bij de toespraken, melding gemaakt. REÜNIE OUD-OFFICIEREN LEGER DES HEILS Woensdag komen in de korpszaal, o.l.v. It. commissionor A. C. Beekhuis, oud commandant van het Leger des Heils in het voormalig Ned. Oost-Indië. een aan tal gepensioneerde heilsofficieren in reünie bijeen. Na de officiële begroeting in het korps zal des avonds een openbare bijeenkomst in de zaal aan de Hooigracht plaats vin den. Gedurende die bijeenkomst zullen behalve comm. Beekhuis, ook de briga diers M. Scherer, C. van Geims en J. Kerkman alsmede de sr. majoors B. Ver- kaaik, Schot en M. Frese vertellen van hun ervaringen in de heilsstrijd. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Indonesische taal- en letterkunde de heer C. L. Voorhoeve De classes Gouda-Leiden- Woerden van de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) heeft geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer D. Noort te Rijnsburg. Op hetzelfde ogenblik dat ..Ex Animo'' in de Stadsgehoorzaal de Mattheus Passion instudeerde was er in de kleine zaal een auditie voor jong Leids talent. Zanger Max van Praag, pianist Guus Jansen en Jan de Winter, vertegenwoordiger van een grammafoonplatenmaatschappij. die al enkele maanden op pad zijn om jeugdige artiesten in ons land te ..ontdekken" hadden voor de dag van gisteren n.l. de Sleutelstad op hun programma staan. Groot was het aantal jongens en meisjes, dat zich voor deze jury presenteerde, klein echter het groepje uitverkorenen. De grootste verrassing kwam jammer genoeg niet uit Leiden, maar uitNijmegenImmers Marry (17). Jaap (19). Nelleke (12) en Joop (14) v. d. Plas. die aan de Westkanaaldijk in Neerbosch, een plaatsje, dat aan de oude Keizersstad grenst, wonenvormen een aller aardigst kwartet met vele mogelijkheden voor radio en t.v. Bescheiden vier tal op rumoerig muziekfestijn Het sympathieke viertal was enige tijd geleden de auditie in Nijmegen misgelopen, maar dank zij de oplet tendheid van een oom en tante in Lei derdorp kwam het er achter, dat de talentenjagers zondag in Leiden zou den opereren. Joop, een ijverige leer ling van de Kunstacademie in Arnhem, die veel belangstelling voor het re clamevak heeft, zong in december samen met zijn zusje Marry twee we ken achtereen in een amusementsgele genheid in Italië, hetgeen hem een aar dig zakcentje opleverde. Marry zit in de derdeklas van de ulo en wil beslist zangeres worden. Een grappig en be scheiden meisje, dat, wanneer ze alles op alles zet haar idealen zeker verwe zenlijkt zal zien. Zij heeft een stem met mogelijkheden en een uitstekende voor dracht. Joop, ook een leerling van de ulo, en Nelleke, die nog op de lagere school zit, zijn vanzelfsprekend heel trots, dat zij af en toe samen met hun oudere broer en zus mogen optreden. Op feestavondjes in Nijmegen en Arn hem hebben wij altijd veel succes, ver telde Joop v. d. Plas ons. Dat hij de waarheid sprak daar twijfelen wij niet aan Verder waren er op de auditie twee jongens uit Bergen op Zoom. Ook zij hadden succes. Als het duo Binkhuij- zen mochten deze Indische knapen, die het rock roll genre minnen, 's avonds meedoen aan de teenager show. The Moodmakers zijn twee Leidse jongens, die zichzelf eveneens op de gitaar begeleiden. De gitaar, al of niet elektrisch, is trouwens favoriet. Dat bleek op de show wel zeer duidelijk. De Leidse jongens zingen met veel enthousiasme en durf, maar zijn uiter aard nog niet geschoold. Een uitste kend gitarist, die men in Hilversum best zou kunnen gebruiken, althans vol gens Guus Jansen, is Willem Helfen- steijn, Leidenaar in hart en nieren en vader van vier kinderen. Hij kan he laas geen noten lezen en zal derhalve voorlopig buiten de studio's moeten blijven. Noemen wij tenslotte nog het trio Gijsman, Leidse mondaccordeo- nisten, die 's avonds op mochten tre den. In totaal hadden zich in de middag uren 35 groepjes aangemeld. Daar de jury-leden zich voortdurend afvragen wat voor beroepsmogelijkheden er in een bepaalde vocalist of instrumenta list zit valt het niet moeilijk te begrij pen, dat er zeer strenge maatstaven aangelegd moeten worden. Wat er over het algemeen gistermiddag ten gehore werd gebracht was beslist beneden peil. Arties te nparada Genoemde amateurs traden 's avonds in de grote zaal op met de artiesten, die in de wereld van de lichte muziek al een zekere faam hebben veroverd. The Blue Diamonds ,twee Indische jon gens uit Driebergen, die reeds ver scheidene malen voor de t.v. zijn ver schenen, zongen tot groot enthousiasme van het jeugdige publiek, dat niet in toom te houden was, hoewel de politie een oogje in het zeil hield, een reeks populaire melodietjes. Een verrassing was voor ons persoonlijk het optreden van het 17-jarige zangeresje Anneke Grnünloh, dat destijds is ontdekt tij dens een talentenjacht in het zuiden. Dit meisje met haar prachtige donkere stem zou in de wereld van de jazz be slist geen gek figuur slaan. Dan was er nog de 16-jarige Annelies de Graaf, die haar liedjes zelf schrijft en volgens de heren van de publiciteit gemiddeld slechts twee uren per nacht slaapt(l). The Rocking Diamonds vormen een wel zeer dynamisch groepje, dat o.m. Anneke Grünloh en de meervoudige ta feltenniskampioen Paul Gimbel deze laatste zingt o.i. wat al te opgewonden begeleidt. The Rocking Sensations Boys speelden en zongen onder leiding van de jeugdige Rein de Vries. Groot was het succes, dat zij oogstten. Het aantal handtekeningen, dat de jonge lui op deze in alle opzichten rumoerige avond moesten uitdelen was niet te tellen! Het door de N.V. Phonogram en „Muziek Parade" georganiseerde festijn werd besloten met een bal on der leiding van de heer Nieboer van het Dansinstituut Van Wijk. D.K.W. Hummel f 735.—. FIETSEN BROMMERS SCOOTERS** HMRUMMEHS7* Z9S*T309 TH FORE VFFRS TR.6 LEI OEN Personeelsver. I.K.I. vierde eerste lustrum Zaterdagavond is in Den Burcht het eerste lustrum van de Personeelsvereni ging van de Internationale Kunststoffen en Kunsthoorn Industrie te Leiden/ Voorschoten feestelijk gevierd. In zijn inleidend woord dankte de voorzitter, de heer A. v. d. Velden, de directie voor de financiële medewerking in de afgelopen vijf jaar steeds betoond. Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot de heer H. Gordijn, één der oprichters van de vereniging en thans woonachtig in Beets. Na nog gewezen te hebben op het doel van een personeels vereniging. bracht een cabaretgezelschap onder leiding van Eddy de Valk een ge varieerd programma over het voetlicht. Met André Meurs als conferencier zorg den o.a. „The Spotlights", „The Dutch Rolling Stars", Diana en Darantl, Gerry en Janine (jongleurs) en Cor van Veen (accordeon) voor vrolijk amusement, waarmede de vele aanwezigen zich kos telijk amuseerden. Na de pauze sprak de heer C. Anker namens de leden van de P.V. een woord van dank tot het bestuur, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de voor zitter. Spreker deed een beroep op de heer Van der Velden om af te zien van zijn voornemen om als voorzitter bin nenkort af te treden. Aan alle bestuurs leden werd een aardige verrassing aar geboden. De voorzitter, die hiervo dankte, kon nog niet beloven om ook n de a.s. jaarvergadering in functie i blijven. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer V Nieboer en met medewerking van „Tl Sweet Melodians" besloot deze fee: lijke lustrumviering. En met succes! Zaterdagavond opende de Schouw burg zijn deuren voor de jaarlijkse uit voering van de Leidse Gymnasiasten- bond „Uno Sumus Animo". Een grote schare belangstellenden vulde de be schikbare ruimte nagenoeg geheel. Precies op tijd opende de Praeses, na het door vrijwel alle aanwezigen staande gezongen Bondslied het programma met een korte toespraak, waarin hij te ken nen gaf dat USA ditmaal 'n beroep had moeten doen op de leerlingen van de lagere klassen, omdat die van het vijf de en zesde leerjaar om studieredenen niet beschikbaar waren. Hy hoopte dat deze door de jongeren te geven voor stelling van het in overleg met de spel leidster mevrouw Cool-Van Stek gekozen stuk, Honoré de Balzac's „Mercadet" een aanwijzing zou geven voor het vormen van een kern van spelers voor volgende opvoeringen. De betekenis van deze voorstellingen mogen wij, wat de toneelspeelkunst aan gaat, niet te hoog aanslaan, doch stellig ook niet onderschatten voor zover het de wezenlijke bedoeling betreft: de literaire waarde van de klassieken tot de jeugd te doen spreken. Dat onder deze omstandigheden by de opvoering van „Mercadet" de toneel speelkunst niet aan haar trekken zou komen, stond al by voorbaat vast. De karaktertekening van de hoofdfiguren en de typering van de bijrollen vereist nu eenmaal een technische vaardigheid, Leidse Mixed Hockey Club In de voorlaatste wedstrijd van het seizoen trad Leiden met 4 invallers aan tegen de reserves van Amsterdam. Voor al de voorhoede had een veer gelaten, idaar Krol, De Haas, Stelma en Hil- branis ontbraken. I Desondanks wisten de invallers een aanvaardbaar geheel te vormen, en de ;;o:h niet zwakke Amsterdammers keken met rust tegen een 01 achterstand aan door een .uitstekende strafcorner Ivan Moens. Tot enige tijd na rust bleef deze stand gehandhaafd. Het spel verplaatste zioh naar Leidse zijde en hoewel het tempo aan de lage kant bleef, ging toch de lange adem een woordje meepraten. Onder de toenemende druk bezweek de Leidse veste tweemaal; zodoende be haalden de Amsterdammers de over winning, niet onverdiend overigens. De Leidse invallers Kloppenburg en Schrij ver. alsmede Gerth van Wijk en Ren- gers speelden een behoorlijke wedstrijd. 1 Ook de Leidse dames zijn aan de laatste ronde toe, daarmee het hockey- seizoen besluitend op 'n zeer vroeg .tijd stip. Het in nood verkerende VCL streed op leven en dood en daar ook de dames van Leiden met junior invalsters in het veld versohenen was de strijd geheel open. Het werd een gelijkwaardige partij tussen de Leidse verdediging en de Was- senaarse aanval. Deze verdediging j speelde uitstekend en het zou 00 zijn gebleven indien de uitblinkende mej. I Goekoop niet te zelfverzekerd was ge worden. Een nonchalant foutje was vol doende voor een doelpunt van de VCL voorhoede. Leiden speelt de laatste wedstrijd te gen Groen-Geel, dat de laatste plaats deelt met VCL. Van de uitslag zal af hangen wie degradeert óf VCL óf Groen Geel. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand februari 1960 werd er bij de Leidsche Spaarbank f. 1.954.663,40 in gelegd en f. 1.319.378,09 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 401 en het aantal afbetaalde boekjes 215. Op 6.528 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 149.340, bijgeschreven. Er werden 1.256 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 32.206,69. Het tegoed der 45.106 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 36.140.515,58. REEDS F. 1473 VOOR INTERKERKELIJKE GEZINSZORG Een voorlopige telling heeft uitgewe zen, dat de hier ter stede gehouden col lecte voor Interkerkelijke Gezinszorg reeds een bedrag van f. 1473,heeft opgebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Timotheus Gerardus, zn van W. A. van Engelen en M. A. van der Leeden; Thl- motheus Johannes, zn van J. de Vink en H. van Vegten, GJJsje, dr van L. de Ro- j mijn. en S. M. Versteegt, Petrus Cornells, zn van P. H. Timmers en J. L. van der Voort, Jan Willem, zn van W. A. Hoger- vorst en J. Zaalberg. Judith Maria Petro- oella, dr van N. Smittenaar en P. Lagen dijk, Jacobus, zn van J. Bavelaar en M. Fasel, David, zn van M. Slerat en P. de Zwijger, Johanna, dr van W. J. Caspers j en E. Bokstijn, Gart Thomas, zn van G. I Westerhout en J. M. Monaghan, Marlnus Hendrik Coene, zn van M. Kloot en A. R. van der Zee. Tjoan Tiong Olaf. zn van T. T- Tan en S. J. Schoots. GETROUWD G. Lafeber en G. Mink. OVERLEDEN A. van den Berg, 65 Jaar. man, S. M. Meljers, 84 Jaar, wed. van J. Taffijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3