Enige aannemers willen een individueel contract LJ AKKERTJES Geen incidenten bij bouwstaking Met een enkel woord Agenda MAANDAG 7 MAART 1960 Tijdig gered (Van onze t.v.-medewerker) Uit het NTS-journaal bleek weer eens een keer te meer van welk een groot be lang de waarneming van het oog is ter aanvulling van het oor. Daar was in de eerste plaats de verwoesting in Noord- Afrika. Het was of de mens, die het zag niet alleen de verwoesting, maar voor al ook de betoonde hulpvaardigheid zich met minder tegenstribbelen kon neerleggen bij de harde beslissing om het reddingswerk te staken dan de kran tenlezer en de radioluisteraar. Op een heel ander plan speelde zich hertzelfde af, nl. bij de interviews over de drei gende stalking in het bouwbedrijf. Zowel de vakverenigingsman als de vertegen woordiger van de werkgevers maakten een indruk, die ver uit ging boven de woorden, die zij spraken, boven de be slissingen ook, die zij meenden te moe ten verdedigen. Want de met zijn ver antwoordelijkheid worstelende mens trad ons tegemoet. Over het daarop volgend VPRO-pro gramma waren we in het begin bepaald niet erg warm te krijgen. Daar was in de eerste plaats de tweede aflevering van Laurens Vanderpost's Kalahari-film, waarin ons aanzienlijk teveel heer Lau rens en te weinig (Bosjes)man werd ver toond. We hadden na de introductie de vorige keer gehoopt dat er ditmaal gang in zou komen, maar het was weer alle maal lang gerekte inleiding, doorspekt met erg veel woorden van een man, die zichzelf nogal gewichtig vond. Daar •kwam bij, dat de vertaling niet samen viel met het in het Engels gesproken woord, zodat de tekst de beelden stoor de en we dan nog eens de uitgebreide toeliching van de expeditieleider moes ten zien door te komen. Laten we onze hoop gevestigd houden op de derde af levering en daaraan de verwachting toe voegen, dat de VPRO er duchtig in kapt, er dus een voor Nederland bruikbare montage van maakt (en dat kunnen ze daar, zoals later blijken zou). Simon van Collem schonk ongetwij feld ten pleziere van grote groepen kij kers, uigebreide aandacht aan „Het meisje met de blauwe hoed" van Johan Fabricius, die in de studio aanwezig was. Een sportieve geste, als men uit zijn „Vrijmoedige memoires" weet, dat hij de film maar een .miserabele bewerking van mijn eerste roman" vond. Van Col lem was dan weer zo sportief hem ge legenheid te bieden daarvan uitdrukke lijk gewag te maken. Zo dient een eer lijk spel gespeeld te worden en daar mee kan die televisie alleen maar ge diend zijn. Bepaald minder verrukt zijn we van de draagdbaire mode (van eigen bodem) ons voorgespiegeld als een smaakvol vooruitzicht. Nu is het best mogelijk, dat dames, die bij de tijd zijn, hebben geno ten, maar wij bekijken het geval nu al leen maar als televisiepresenita/tie en dan moet ons van het hart, dat het naar onze smaak onder de maat bleef. We zullen onze teleurstelling moeten toelich ten. De mannequins zullen wel zeer lie ve meisjes en vrouwen geweest zijn, die in aantrekkelijkheid nauwelijks onder deden bii Miss Corine, die ook van de partij was. Maar ze leken opgemaakt voor optreden in een grote zaal en moes ten ziah niettemin close-ups laten wel gevallen, die een smoezelige indruk maakten. We houden van vlot werken, maar de snelheid, waarmee deze dames langs de camera's fladderden, kon hoog uit slechts een oppervlakkige Indruk van de geboden mode schenken. Er lijken ons weinig werkjes zo dom als het toe lichten van een modeshow. Daarvoor had regisseur Leen Timp echter zijn vrouw Mies Bouwman geëngageerd, een fleurige verschijning op de beeldbuis, die echter buiten beeld bleef deze keer, waardoor haar gebrekkige uitspraak van verschillende woorden sterk opviel. Zo bijvoorbeeld bevobbeld en galla-creatie. Dat is niet elegant, nooh galant. Om het maar kort en duidelijk te zeggen: dit leek ons een misgreep van de VPRO. Gelukkig werd de uitzending nog tij dig gered door een kostelijke drie kwar tier tot besluit, waarin flitsen vertoond werden uit de telereoording van de gran dioze manifestatie van Nederlandse ar tiesten in het Amsterdamse Concert gebouw ten bate van de actie „Redt een kind". Ds. Van Nieuwenhuizen kwam dit deel van de uitzending persoonlijk toelichten, waarbij hij globale verant woording aflegde van het eindresultaat, dat neekomt op een kleine 50.000 gered de kinderen, dank zij de vaderlandse milddadigheid, de daadwerkelijke mede werking allerwege, maax niet het minst de bijzonder warm-menselijke en psy chologische verantwoorde wijze, waarop de VPRO -t .v-secti e deze actie heeft ge voerd. Voor deze herhaling waren stuk ken geknipt, die geknipt leken voor de ze herhaling, dank zij goede smaak van de samensteller en uitstekend niveau van de medewerkers. Veel kinderen ge red en een televisie-uitzending, die dreigde in het slop te raken. Vrouwen in Genève krijgen kiesrecht Voor het eerst in de geschiedenis van Genève zullen de vrouwen in dit kanton in kantonnale aangelegenheden de zelfde zeggenschap hebben als mannen. Bij de volksstemming over de vraag of vrouwen aan de kantonnale verkiezin gen zullen mogen deelnemen of afge vaardigd zullen mogen worden in het kantonnale parlement, luidde de uit slag: 18.162 stemmen voor en 14.593 tegen. Genève is na Waadt en Neuf- chatel het derde van de 25 Zwitserse kantons waar de vrouwen kiesrecht krij gen. De Zwitserse vrouwen hebben nog geen zeggenschap ln federale kwesties. Madurodam schonk ton aan studenten sanatorium De Stichting' tot Bijstand van het Ne derlands Studenten Sanatorium (minia tuurstad Madurodam) heeft honderd duizend gulden geschonken aan het stu denten-sanatorium als bijdrage over het exploitatiejaar 1959. De aanbieding van deze schenking geschiedde in een bijeenkomst van de besturen van beide instellingen in het sanatorium te Laren. Deze bijeenkomst droeg tevens het karakter van een plechtigheid ter herdenking van mevr. B. Boon-Van der Starp, de in 1959 over leden stichtster en voorzitster van Ma durodam. In de vergaderkamer van het sanato- riumbestuur, waarvan mevrouw Boon jarenlang deel uitmaakte, werd te harer nagedachtenis een portret geplaatst. Vandaag en gisteren De KRO bracht voor de zondagavond een hoogst eigenaardig programma, let terlijk een uitzending van een geheel eigen aard. Zij opende met een portret van de nieuwe nog te creëren Neder landse kardinaal. Het is bepaald een compliment waard zoals met de kortste tijd vanaf het bekend worden van het bericht tot aan deze uitzending is ge woekerd. We aarzelen niet te stellen, dat dit werk, waar normaliter een paar weken voor nodig zijn in even zo veel dagen tot een zeer bevredigend resul taat heeft geleid: het leven van een kind, dat tot mens werd en uitgroeide tot een kerkvorst. De KRO zal hiermee stellig aan zijn aanhangers een bijzon der groot plezier hebben gedaan, maar dat staat niet te onzer beoordeling. Wij willen alleen maar zeggen, dat er een fantastische prestatie op het gebied van actuele voorlichting is tot stand ge bracht. De stijl en het gehalte van het Parijse magazijn, geproduceerd door Joop Si mons, was van dien aardi, dat het geheel niet stoorde na de reportage over een kerkelijk hoogtepunt. Dat pleit voor de smaak, het vakmanschap en de relaties, die Simons zich in de Lichtstad heeft verworven. Een ster, die na jaren strijd de top in het verschiet ziet oplichten: die van het ene baantje als winkel- of kantoorbediende in het andere terecht kwam eindelijk voor haar groot talent erkenning gaat krijgen. Een tentoonstel ling van Van Goghs schilderijen in Pa rijs, die een ongekend succas wordt, me de dank zy de werken, die van achter het ijzeren gorden na eindeloos lijkende onderhandelingen, in bruikleen werden afgestaan. Een sierlijk en charmant bal letje, van de markies geleend. Een vraaggesprek je met een paar Nederlan ders, die in de ijsrevue optreden. Ten slotte Edith Piaf, genaderd aan de grens van haar lichamelijk, geestelijk en ar tistiek kunnen.... Weer van gehesl an dere aard, maar toch als overgang niet storend, was het 'bezoek aan Caro van Eyck. Het werd tijd, dat de televisie eindelijk eens wat uitgebreider aan dacht aan haar, die zo glorieus in het nieuws kwam, ging besteden. Maar als men ons nu vragen zou, of dit bezoek van Hofstra ons bevredigend heeft, dan zouden we ontkennend moeten antwoor den. Het is lastig, ook voor de gastvrouw, maar er was bij grotere souplesse van de bezoeker zeker meer van te maken ge weest. Het waren eenvoudig geen men sen, die met elkaar harmonieerden. Hof stra was vormelijk en mevrouw Van Eyck wilde het maar liever vooral niet deftig doen. En daarom was eigenlijk het enige bevrijdende moment, toen haar man er bij kwam en zich even later be scheiden terugtrok. Een genoe gelijker sfeer had zeker meer opgeleverd in de geest van: „Hoe de première van giste ren is geweest, weet ik nog niet. Dat kan ik pas zeggen, als ik morgen de kranten heb gelezen." „Hoogconjunctuur", een cabaret,pro gramma, selectie uit een kwart eeuw werk van Martie Verdenius, was duide lijk van gisteren, al werd het aan een hedendaagse problematiek opgehangen. Er was nogal wat zuurs in, vooral door het vaak ten onrechte generaliserende karakter van de teksten. Er was veel met een wrange smaak en dat wekt al snel weerstanden op. ook bij ons. Maar als er door dat alles 'heen iéts was, wat duidelijk werd. was het wel, dat me vrouw Verdenius de tijd heeft meegehad. maar ook een daarbij passend talent. En daarvoor brengen wij haar graag een eresaluut. Handelsdelegatie Sovjet-Unie in ons land De heer Nicolai Vasiljev, leider van de uit 15 personen bestaande Russische handelsdelegatie, die gisteren met de TupoIev-104 op Schiphol is aangekomen voor een verblijf van een tweetal weken in Nederland, verklaarde tijdens de ont vangst op de Amsterdamse luchthaven dat de missie uit vertegenwoordigers van de organisaties voor de buitenlandse handel en industrie van zijn land be staat en naar Nederland is gekomen op uitnodiging van de minister van Econo mische Zaken en het Centraal Orgaan voor de Economische betrekkingen met het buitenland. „Wij zijn van plan nieuwe zakelijke contacten te leggen", aldus de heer Va siljev. ,,en ons op de hoogte te stellen van een groot aantal Nederlandse in dustriële ondernemingen. De delegatie wil mogelijkheden onderzoeken om de handel tussen Rusland en Nederland te bevorderen. Vergadering Vereniging „De Hollandsche Molen" „De toestand van ons molenbezit moge dan niet hopeloos zijn hij Is toch verre van rooskleurig te noemen", is een uit spraak. ontleend aan het jaarverslag over 1959 van de Vereniging tot behoud van Molens in Nederland „De Holland sche Molen", uitgebracht op een zater dagmiddag in Krasnapolsky te Amster dam gehouden algemene ledenvergade ring. Het verslag geeft vervolgens provincie- gewijs een uitvoerig overzicht van de activiteiten der vereniging in het afge lopen jaar. In dit overzicht, wordt dik wijls gesproken van een „stilstaande" molen. Over het geheel werken er van de op dit ogenblik in ons land bestaande 991 molens slechts 392. Dit is nog geen 40%. Van de overige stilstaande 60% ofwel 599 molens verkeren er tenminste 80 in slechte tot zeer slechte staat, zodat op enkele hiervan de benaming molen" nauwelijks meer van toepassing is. Daar om wordt het in het verslag toegejuicht dat molens in toenemende mate eigen dom van gemeenten worden. Voor zeker een zestigtal is de toekomst op deze wijze verzekerd. Tijdens de vergadering werd aan een zestal leden de onderscheiding der ver eniging „het certificaat" uitgereikt. Hollywood staakt De strijd tussen film en televisie heeft in Amerika een nieuw facet gekregen. Ditmaal vindt de televisie niet de film maatschappijen tegenover zich, maar talrijke acteurs en actrices van naam onder wie Marylin Monroe en Eliza beth Taylor. Ingevolge een stakingsop- roep van hun spelersgilde met 14.000 leden van grote of geringere bekendheid hebben zij vandaag het werk neerge legd. Zij eisen extra-honoraria voor films van na 1948. die nog voor de tele visie vertoond zullen worden. De mach tige maatschappijen als Metro-Goldwyn Mayer. Twentieth-Century Fox, Para mount. Columbia, Warner Brothers en Allied Artists weigeren. Alleen Univer sal-International en enkele onafhanke lijke produktiegroepjes van o.a. Frank Sinatra en Tony Curtis, hebben toege geven. In de filmstad was het dit week einde drukker dan ooit. Overal werd overgewerkt om de produktie zover mo gelijk te voltooien voor de staking van kracht werd. Na het officiële gedeelte hield de heer A. J. de Koning eo» „restauratiepraatje" met lichtbeelden. Ten slotte werd de kleurenfilm „Los de vang" van Otto van Nijenhof vertoond. 9 Vervolg van pag. 1 De landelijke stakingsleiding, die zich vanmorgen in het gebouw van de R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St.-J oseph" heeft gevestigd, is tevreden over de uit voering van de instructies door de ge organiseerde bouwvakarbeiders. Uit alle delen van het land wordt ge rapporteerd, dat de staking op juiste en waardige wijze wordt uitgevoerd. Bij de plaatselijke stakingscomité's worden de stakende arbeiders geregistreerd. Men heeft nog geen juist beeld van het totale aantal stakende arbeiders. Tot nu toe hebben zich, volgens de landelijke sta kingsleiding, geen incidenten voorge daan. Men is tevreden over de discipli ne onder de stakers. Verschillende aannemers en directies van bouwbedrijven hebben zich zowel tot tot plaatselijke stakingscomité's als tot de landelijke stakingsleiding gewend met het verzoek, of de mogelijkheid be staat, dat individuele arbeidscontracten worden afgesloten tussen het betrokken bedryf en de vakbonden. Deze aanne mers en bouwbedrijven tonen zich be reid, afstand te doen van de doorbere keningsclausule en direct met de vak bonden een contract te tekenen. Momen teel wordt de mogelijkheid onderzocht, of het afsluiten van dergelijke contrac ten realiseerbaar is. De vakbeweging, zo zei men ons, staat er in principe niet afwijzend tegenover. Wanneer het tot individuele afsluiting van contracten komt en het College van Rijksbemidde laars hieraan zijn goedkeuring verleent, dan kunnen de werkzaamheden op de betrokken bedrijven worden hervat. Dit geldt ook voor aannemers en bouwbedrijven die niet georganiseerd zyn. Zo heeft zich een groot bouwbedrijf in Den Haag, dat niet is georganiseerd, inmiddels tot de vakbeweging gewend methet verzoek, een dergelijk contract af te sluiten. Verzet De landelijke stakingsleiding heeft zich verzet tegen pogingen van aanne mers en bouwbedrijven, hun arbeiders, woonachtig in plaatsen waar gestaakt wordt, naar werkobjecten buiten hun woonplaats, die niet besmet zijn, over te brengen. In Arnhem waar een bouwbe drijf zyn werknemers naar een andere plaats wilde vervoeren, hebben vak bondsbestuurders dit voorkomen. Telegrammen bereiken de landelijke stakingsleiding van verschillende afde lingen in het land, waarin gepleit wordt voor een algemene staking. „Als ooit bewezen is, dat er geen kloof bestaat tussen de vakbondsbesturen en hun leden, heeft deze staking dit wel be wezen", zo verklaarden vanmorgen en kele hoofdbestuurders van de werkne mersvakbonden. Verantwoordelijkheid Over de verantwoordelijkheid van de staking in het bouwbedrijf zullen de partijen het vermoedelijk wel nooit eens worden. De heer Dura stelt zonder meer de re gering verantwoordelijk. „Het is voor ons onbegrijpelijk, dat de regering ook het bouwbedrijf, waarin de prijsvorming een geheel eigen karakter heeft, wil persen binnen de aanwijzingen van algemene aard, waaronder men het gehele be drijfsleven wil vangen. Zij wil een ge deelte van de Nederlandse aannemers- wereld de lasten doen dragen van een gehele bedrijfstak. Dit zal voor een deel der aannemers betekenen, dat z\j ten gronde gaan". Halsstarrig De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het NVV sprak daarentegen over de „onbegrijpelijk halsstarrige houding van de bouwpatroons. Zij zullen zich ook te houden hebben aan een van de belang rijkste voorschriften van de nieuwe loon politiek, namelijk, dat een loonsverho ging niet mag worden doorberekend. Dat wisten zij al van 31 juli 1959. De Cen trale Werkgeversorganisaties hebben deze voorwaarden aanvaard. En daarop is voor het bouwbedrijf geen uitzonde ring gemaakt. Hier is sprake van mis bruik van machtspositie". Fout De heer C. van Nierop, bestuurslid CNV noemde de werknemers „het kind van de rekening". De werkgeversorgani saties zijn hier in alle opzichten fout. Zij vechten hun geschil met de regering uit op de ruggen van de werknemers. De regering heeft reeds een concessie ge daan aan de bouwers (drie procent kor ting op stortingen in het risicofonds.) Zij zijn dus beter behandeld dan de an dere bedrijfstakken, maar desondanks zeggen de bouwondernemers nu „neen". En het verwijt, dat de vakbonden hun leden niet in de hand zouden hebben, geldt nu in versterkte mate voor de werkgevers organisaties in het bouwbe drijf", aldus de heer Van Nierop. Niet bereid Een woordvoerder van de KAB klaag de er ook tal over, dat de bouwvakpa troons geen enkele bereidheid hebben getoond om het conflict te voorkomen, ook niet toen de regering een laatste poging tot bemiddeling heeft onderno men. „Zij laden daardoor een enorme verantwoordelijkheid op hun schouders". De KAB vraagt zich af, hoe een betrek kelijk kleine groep een dergelijke hou ding kan aannemen en niemand in staat is deze groep een halt toe te roepen. GRIEP GRIEPGRIEPGRIEPGRIEP HELPEN DIREKT BINNENLAND Toen de 81-Jarige H. van Mourlk uit Barneveld 's avonds per fiets de Stations weg te Barneveld overstak, werd hij ge grepen door een personenauto uit Nljkerk. De heer Van Mourlk werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis de Lich tenberg te Amersfoort, waar hij kort na aankomst overleed. Rusland overweegt dit Jaar deel te nemen aan de elfde Internationale ten toonstelling op het gebied van electronlca radio en televisie, de „Flrato", welke van 30 augustus tot 6 september in het oude RAI-gebouw te Amsterdam wordt gehou den. BUITENLAND De premier van Nepal. Kolrala, ls per vliegtuig naar Peking vertrokken om te trachten een ondubbelzinnige verklaring van China te verkrijgen waarin de huidi ge grens tussen Nepal en het door Chi na bestuurde Tibet erkend wordt. In een boodschap aan de bevolking zei Kolrala te hopen dat zijn reis naar Peking de vriendschap tussen belde landen zal be vorderen. Tevoren zal hy een staatsbezoek van twee dagen aan Birma brengen. Zaterdag ls uit het museum van Hannover een kopergravure van Jan Brue- gel (bijgenaamd de fluwelen Bruegel) ter waarde van ongeveer 5.000 gulden gesto len. De gravure, die een doorsnede van 12.5 centimeter heeft, stelt een groep schippers voor. De diefstal werd pas ont dekt na sluitingstijd van het museum. Er ls een beloning van 1.000 gulden uitge loofd voor degene die bijdraagt tot het terugvinden van de gravure. In oktober vorig Jaar verdween ook een kunstwerk van klein formaat. Koning Boudewljn heeft zaterdag bil het skiën ln de omgeving van Courchevel in het Franse departement Savoje een spier in het been gescheurd. Nadat de vorst ln het ziekenhuis van Moutlers was onderzocht, werd meegedeeld, dat hij waarschijnlijk over drie of vier dagen weer zal kunnen skiën De r.-k. bisschoppen van Zuld-Afri- ka hebben ln een herderlijk schrijven, dat vandaag is gepubliceerd, met kracht stelling genomen tegen de rassendiscrimi natie van de Zuldafrlkaanse regering op politiek, economisch en sociaal gebied. In het schrijven wordt een beroep op de rooms-katholieken van de Unie gedaan er voor te zorgen dat hun houding tegenover het rassenvraagstuk volkomen in overeen stemming ls met de christelijke leer. Op de basis Vandenberg van de Amerikaanse luchtmacht ls zaterdag een Intercontinentale raket van het type At las op haar lanceerbasis ontplqft. Er de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. Op het oefenterrein te Kaap Canaveral in Florida deed zich een soortgelijk geval voor. Hier werd een Bomarc-B op het ogenblik dat de raket de lucht fn zou gaan, tot explosie gebracht. De Spaanse regering heeft zaterdag de doodstraf bekrachtigd waartoe een 24- Jarlge arbeider, Antonl Abad Donoso, is veroordeeld wegens medeplichtigheid aan bomaanslagen. Men verwachtte, dat Do noso vandaag zou worden terechtgesteld. Ook de levenslange gevangenisstraf van een 37-jarige caféhouder, Montero, zou bekrachtigd zijn. Donoso en Montero wa ren gearresteerd nadat op 18 en 19 fe bruari twee kleine tijdbommen in Ma drid waren ontploft. De secretaris-gene raal van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen ln Brussel, de Ne derlander J. H. Oldenbroek, heeft telegra fisch tegen de veroordeling van deze bur gers door krijgsraden geprotesteerd. Het Russische regeringsblad Izwestla heeft het afgelopen weekeinde voor het eerst in zijn geschiedenis een zondagsbij voegsel met ontspanningselementen uit gegeven. Het blad bevat huishoudelijke De Verenigde Arabische Republiek zal ln de komende weken een enkel „Ara bisch parlement" vormen. De gedachte van afzonderlijke Syrische en Egyptische par lementen ls opgegeven daar één parlement beter de eenheid van belde delen van de V.A.R. weerspiegelt. Dit heeft president Nasser ln een rede te Damascus verklaard. De Liberiaanse tankboot „Caribbean Wave" (ruim 10.000 ton), die te Port Said aan de ketting was gelegd, op weg van de Israëlisch Rode-Zeehaven Eilath naar Ve nezuela. heeft zaterdag toestemming ge kregen zijn reis te vervolgen. De douane autoriteiten verklaarden dat 't vasthouden slechts een routine-aangelegenheid was daar het schip op de zwarte lijst staat en Ellath had aangedaan. De „Carribbean Wave" had geen lading aan boord. De bekende Zweedse pianist Curt Ro man heeft een boete gekregen gelijk aan het Inkomen van twintig dagen omdat hij door het voortdurend spelen van Cho- pln-muziek zijn buurman slapeloosheid en verhoogde bloeddruk bezorgd zou hebben. De uitspraak van de lagere rechter in deze werd ln beroep bevestigd. De klager, een tachtigjarige gepensioneerde onderwijzer, ls tijdens het geding overleden. Volgens het observatorium van Bochum zal de derde spoetnik, die de Rus sen op 15 mei 1958 in een baan om de aarde brachten, omstreeks 20 maart ln de dampkring terugkeren. De zenders van de satelliet werken nog steeds. Gezien de om vang van de kunstmaan mag men ver wachten. dat de terugkeer ln de damp kring waarneembaar zal zyn. Nabij Santa Fe in Argentinië ls een autobus tengevolge van een defect aan het stuur ln de Rlo Colastlne gereden, waardoor zestien mensen verdronken en acht werden gewond. Het exploderen van granaten uit de tweede wereldoorlog heeft zaterdag aan zes Poolse Jongens het leven gekost, ter wijl zes van hun kameraden ernstig wer den gewond. Te Katowice kwamen drie jongens van 12 en 13 Jaar om het leven toen zij speelden met een gevonden gra naat. Een zelfde aantal Jongens werd ge dood. toen kinderen ln het dorp Knapy met een granaat voetbalden. Na uitgebreide proefnemingen heeft men ln Zweden een op grote koude bere kende ..gezondheidsjas voor de militairen gemaakt, die ook in de open verkoop komt. Het weefsel van deze jas heeft dik ke verticale draden en heel dunne hori zontale nylondraden waardoor de lucht- clrculatle tussen lichaam en kleding ver gemakkelijkt wordt. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lich te muz. 18.50 Staatslebezoek president van Peru .19.00 Pari .overz. 19.15 Rege- rlngsultz.: Serie: Studeren en student zijn, I, door prof. dr. J .F. Nuboer, voor zitter van het Rectorencollege. 19.30 Caba ret .20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.20 Cabaret. 21.50 Marimba. 22.25 Staatsie- bezoek president v. Peru .22.30 Nws. 22.40 Radio Philh. Ork., groot omr.koor en so list. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 18.00 Orgelrecltal. 18.30 Gram. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit, le zing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af .praatje .19.15 Gew. muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Rep. Staat- slebez. v. pres. v. Peru. 20.25 Dombey Zoon, hoorsp. 21.35 Muz. voor koperbla zers en koor. 22.00 Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram .met toe lichting. 23.40 Het evangelie ln Esperan to .23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 21.15-21.25 Extra journ. l.v.m. het bezoek van de president van Peru. 21.25-22.45 Rep .uit de Kon. Schouw burg te Den Haag: Balletprogr. VOOR DINSDAG 8 MAART Hilversum I, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- Advertentle Als met aambeien sukkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit Een complete kuur in tabietvorm, die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zyn daarbij overbodig. De complete kuur (f 1.47) is verkrijgbaar in iedere apo theek of drogisterij. Vrije artsenkeuze voor militairen Na langdurig overleg is een oplossing gevond die het mogelijk maakt dat mili tairen die thuis ziek zijn en in een plaats wonen waar geen militair-ge neeskundige dienst is, zich door him eigen arts laten behandelen. De inspecteur van de militair genees kundige dienst heeft aan de leden van de landelijke huisartsenvereniging de voorwaarden en tarieven toegezonden waartegen dezen zich bereid kunnen verklaren tot het verlenen van hulp aan militairen die recht hebben op genees kundige behandeling vanwege het Rijk. Totnutoe was de situatie zo, dat bo venbedoelde militairen behandeld moes ten worden door zogenaamde contact artsen. Zij waren weliswaar vrij de hulp van hun eigen arts in te roepen, doc'h moesten deze dan particulier be talen. Hooigracht 84: Vrouwenbond N.V.V. Le zing mej. Arnoldussen over kinderbescher ming. 8 uur nam. SchouwburgLeldsche Schouwburg vereniging en K. - O.-Jubileumvoor stelling Albert van Dalsum ..Sauls dood" door Haagse Comedie. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. Ned. Ver. van Suikerzieken. Spr. Th. R. Janze. 8 uur nam. DINSDAG Acad. Ziekenhuis (Aula): Uitreiking Landsteineronderscheldlngen Bloedtrans fusiedienst. 8 uur nam. Gulden Vlies. Receptie 50-jarig bestaan Leidse Chr. Besturenbond. 89.30 uur Salonboot Ursula (Galgewater): Bevol kingsonderzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ned. Madrigaal koor voert de Johannes Passion uit. 8 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Reis- ver. naar „La femme et la fleur". 9 uur voorm. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning 12.501.20 uur nam. Chr. Geref. Kerk: Biddag voor het ge was. 10 uur voorm. en 8 uur nam. ds. C. v. d. Weele. Gerecht 10: Spirltisch Genootschap. 8 uur nam. Leger des Hells (Hooigracht): Reünie met oud-officieren olv. It. comm. A. C. Beekhuis. 7.30 uur nam. Rehoboth: Ver. tot bev. der belangen van Slechthorenden. Spr. dr. J. D. van Ramshorst. 8 uur nam. Rijksmuseum van Geologie (Garen- markt) Lezing dr. P. C. Zwaan over „Mi neralen van Ceylon". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing dr. J. Pouwer „Mens en maatschappij in het Sterrengebergte". 8 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater)Bevol kingsonderzoek t.b.c. 9-12 voorm. en 2-4.30 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing P. v. Vliet over Hongkong. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jubileumsamen komst Leidse Chr. Besturenbond. 8 uur nam. Zuiderkerk: Concert Studentenzangkoor en Collegium Muslcum. 8 uur nam. DONDERDAG Doelenkazerne: De Schouwspelers „De nacht van de 16de Januari". 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Ver. van Hulsvrou wen. Causerie mvr. H. J. Karreman-Ver- meer over de vrouwen als mens, minna res en moeder. 2.30 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De tijd vooruit" door prof. dr. J. G. Bomhoff. 8 uur nam. Rehoboth: Lezing H. Kleibrink voor Veron. 8 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater): Bevol kingsonderzoek t.b.c. 9-12 voorm. en 2-4.30 uur nam. Station N.S.: Excursie Ned. Chr. Rels- ver. naar „La femme et la fleur". 9 uur voorm. VRIJDAG Rapenburg 8: Vlro. Lezing de heer J. Meijer. „De algemene vergadering der V.N.". 8 uur nam Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. prof. dr. T. Jansma m.m.v. Collegium Muslcum. 19.1519.50 uur nam. Salonboot Ursula (Galgewater)Bevol kingsonderzoek t.b.c. 2-4.30 en 7-9.30 uur nam. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedie. „De dolleman of de verliefde reactionair". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclessia". 8 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn". „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. bespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V .d. zieken. 12.00 Hummondorgelspel. 12.20 Regeringsultz.: ultz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Metropole-ork. en koor. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Mil. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 V -d. vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Van alle breedtegra den. praatje. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.15 De dierenwereld en wfj, —aatje. 17.25 V. d. Jeugd. 17.50 Staatsle- •zoek president van Peru. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 RVU: Elektronenmicroscopie (blo- logisch) door dr. P. F. Eibers. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Ra diowedstrijd. 19.50 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Planomuz. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Ka mermuz. m. comm. 23.20 Zijn de Perua nen onze tegenvoeters?, causerie. 23.35 Ork.conc. 23.55-24.00 Nws Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Gram. 12.50 Staatslebezoek president van Peru. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Nwe. gram. 13.25 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Pianorecital. 15.05 Lichte muz. 15.30 Lichte muz. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zlekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Eco nomische ontwikkeling van Nieuw-Gui- nea's bevolking, door dr. D. J. van Doo- ren. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Streekklankb. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.00 Lijdens meditatie .21.00 Kamermuz. 21.35 Bra bants ork. 21.55 Gram. 22.15 Staatslebe zoek president van Peru. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Gezin en huwelijk lezing. 22.50 Omr. Filharm. Ork. 23.35 Filmmuz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA Eurovisie: NTS: 15.45—16.30 Recht streekse ultz. uit het Unescogebouw te Parijs.19.30-20.00 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Filmrep. 20.35 Praatje. 20.55-22.00 Film. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Nws. en ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discus sie. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoorsp. 16.30 Lichte muz. 17.00 Idemeneo, opera. 17.45 Lezingen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. Nws. 22.15 Lezingen. 22.45 Ork.conc. 23.45 20.00 Ork.conc. 21.30 Quizprogr. 22.00 Pari. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06- 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13 30 Nws. en progr. v .d. arb. 14.00 Ge var. muz. (Om 14.30 nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Races. 16.25 Jazzmuz. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs .Dale's dagboek. 17.45 Orgelspel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19 29 Weerber.. nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws .en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en lichte muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23 40 Gevar. muz. (Om 0.30 nws.) 0.56- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.20 Pianorecital. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.20 Lichte muz. 21.15 Gevar. muz. 21.45 Nws. 24.00 Nws. (L10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: geviW. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamer muz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.00 Kamer muz. 21.45 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianospel. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Kamerork. en solist. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.10 Saxofoon- recital. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Kinderkoor. 19.50 Praat- ie. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 fws. 22.15 Oude muz. 22.35 Gram. 22.55- 23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.15 Plano- spel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur. DE BIOSCOPEN Trianon „En eeuwig zingen de bossen". 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxnr „De valstrik" (The trap)18 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Whisky als water" Whl6ky Ga lore). 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Lido Rififl onder de vrouwen". 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „De verstrooide professor". 14 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex „Tarzan, de aapmens". 14 jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden is geopend Apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. By geen gehoor by Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Atacclo Madrid Mallorca

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2