RUSTIG EN GEDISCIPLINEERD BEGON STAKING BOUWBEDRIJF Soekarno stuurt het parlement naar huis WEERBERICHT Hedenmorgen weer overleg regering-aannemers Wat met niet-georganiseerden President Prado van republiek Peru met veel luister ontvangen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 MAART 1960 No. 29993 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 OP 25 PLAATSEN IN ONS LAND Minister J. W. de Pous van Economische Zaken en minister mr. J. van Aartsen van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid hebben hedenmorgen een bespreking gevoerd met de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn en de voorzitter van het Verbond van Ned. Werk gevers, ir. F. Q. den Hollander, om een oplossing te vinden voor de ramp, die de bouwwereld bedreigt. Want al was het aarzelend en met enige schroom, de bouwvakarbeiders zijn vanmorgen rustig en gediscipineerd in de door de vakbonden aangewezen plaatsen in staking gegaan. Dat is wel de algemene indruk, die wij vanmor gen kregen uit de stroom van berichten, die ons uit alle delen van het land bereikten. Het was schier onmogelijk een gedetailleerd overzicht te krijgen. Temeer, daar er aanvankelijk hier en daar nog wat verwarring heerste. Niet overal had men tevoren een lijstje kunnen opmaken, welke werken „besmet" waren ver klaard. Vanmorgen wisten nog lang niet alle arbeiders in de betrokken plaatsen of zij wel of In Leiden en omgeving zijn hedenmorgen de bouwvakarbeiders vol- komen normaal aan het werk gegaan. ImmersLeiden behoorde niet tot de aanvankelijk 24 steden, die de bondsbesturen van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond. de R.-K. Bouwy vakarbeidersbond ..St.-Joseph" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid hadden aangewezen om de belangrijke nieuwbouwprojecten of wegenbouwprojecten neer te leggen. Dat waren Leeuwarden, Drachten, stad Groningen, Emmen, Hengelo, Enschede, Arnhem, stad Utrecht (en ook het uitbreidingswerk van het Utrechts Nieuwsblad te Zuilen, dat onder directie van Dura's Aan nemingsbedrijf wordt uitgevoerd)Amsterdam, V eisen, IJ muiden. Haar lem, de Zaanstreek, Den Haag, Delft, Rotterdam, VlissingenMiddel burg, Goes, Eindhoven, Tilburg, Kerkrade, Maastricht en voor de mijnstreek in Heerlen. Vanmorgen is daar op eigen verzoek nog Nijme gen bijgekomen, zodat er in totaal in 25 steden gestaakt wordt. De leden van de vakbonden werd medegedeeld, dat zij recht zullen hebben stakingsuitkeringen, zoals deze in de huishoudelijke reglementen van de betrokken organisaties in vastgesteld. De uitkeringen geschieden via de afdelingspenningmeesters. niet moesten werken. In de meeste gevallen werd dan in de bouwketen een „kaartje gelegd" en rustig gewacht tot de vakbondbestuurders ver schenen. Die renden of reden van het ene werk naar het andere om de arbeiders instructies te geven. Was het werk „besmet" en ging men naar huis, dan werden posten uitgezet om de niet-georgani- seerde werkwilligen te overreden zich solidair te tonen. Vrijwel overal gelukte het, maar over het algemeen waren de arbeiders toch niet met een heilig vuur bezield. Vooral de ongeorganiseerden gingen gebukt onder de onzekerheid van een uitkering Timmerlieden, stucadoors en andere vakmensen, die niet vallen onder de CAO voor het bouw bedrijf en dus normaal aan het werk gingen, waren eenzame figuren op de grote bouwwerken. Machinisten en heiers, die 's morgens vroeg de ketels gewoon hoog hadden opgestookt, moesten in de loop van de ochtend het vuur weer doven. Er waren geen mensen om aan het werk te gaan... en acht het onverantwoordelijk het op grond van materiële eisen tot een con flict te laten komen. Hij bleef bereid alle mogelijke pogingen aan te wenden om alsnog tot een oplossing te komen. Van een zelfde bereidheid heeft mr. F. J. E. M. van Thiel, voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging blyk gegeven. Hij betreurde het zeer, dat nog geen minnelijke schikking bereikt was. Maar tijdens het weekeinde waren geen besprekingen meer aan de gang. Wel licht zou vandaag of morgen weer een poging ondernomen worden om tot een overeenstemming te komen en de heer Dura heeft verklaard goede hoop te hebben, dat er dan spoedig een akkoord bereikt zou worden. Ontslag dreigt in andere plaatsen Maar, zo vraagt men zich onwillekeu rig af, wat gebeurt er met de niet-geor ganiseerden, die zich by de staking aan sluiten? Zy kunnen geen enkel recht doen gelden. In Den Haag zei een vak bondbestuurder, dat zü misschien ook een stakingsuitkering zullen krijgen. Dat moet nog bezien worden, als de actie lang gaat duren. Maar zeker is er dus nog niets. De verbondsbesturen zullen daarover beslissen. Velen lieten zich vanmorgen inschrijven, maar dat impli ceerde niet dat zü ook een uitkering zouden krygen. Het verbondsbestuur van de Eenheids vakcentrale uit de Vondelstraat te Am sterdam heeft erop gewezen, dat het de plicht is van de Unie-organisaties, die de staking geproclameerd en georgani seerd hebben „ook de financiële verant woordelijkheid te nemen voor alle bouw vakarbeiders, die aan hun oproep gehoor geven". In de uitgegeven verklaring wordt voorts een beroep gedaan op het bestuur van het O VB (Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties) en het op het „Zwarte Corps" „terug te ko men op het reeds ingenomen standpunt en zich eveneens achter de oproep van de Uniebonden te scharen". Daarnaast heeft ook het bestuur van de landelijke Federatie van Heiwerkers besloten zijn 1100 leden te adviseren gewoon door te werken. VREEMD Het vreemde van deze staking is eigenlijk, dat er gestaakt wordt om een kwestie, die eigenlijk buiten de werk nemers omgaat. De voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura, stelde zaterdag om twaalf uur precies nog eens vast, dat de bouwonder nemers beslist die vijf procent loonver- hoging aan hun werknemers willen toe kennen. Niet alleen de werkgevers zelf, ook de opdracht gevers zijn het volgens hem met de eisen van de bouwvakkers eens. Alleen de regering wil niet toe geven. „Alle opdrachtgevers zijn het er ook mee eens, dat de loonsverhoging wordt doorberekend", aldus de heer Dura. De heer A. Borst Pzn., voorzitter van het Verbond van Chr. Werkgevers was Koude oostelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: droog, koud en schraal weer met een matige tot krachtige oostelijke wind. Enkele overdrijvende wolkenvelden. In de nacht en ochtend overwegend lichte vorst. (Opgemaakt te 11.16 uur). 8 MAART Zon op: 7.11 uur; onder: 18.32 uur. Maan op: 13.34 uur; onder: 4.22 uur Hoogwater te 12.04 uur, laagwater te 7.07 en 19.58 uur Dit blad bestaat uit 14 pagina's. overigens niet zo bijster gelukkig met de houding van de aannemers. Hij is het eens met regering en de arbeiders Jan van Riebeeck vervangt Koningin Elizabeth De beeltenis van Koningin Elizabeth zal op de nieuwe munten in Zuid- Afrika vervangen worden door de beel denaar van Jan van Rieebeck, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van Finan ciën meegedeeld. De nieuwe munten zullen in omloop komen als het land volgend jaar het decimale geldstelsel aanvaardt. In Johannesburg zijn zaterdag de plechtigheden ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Unie van Zuid-Afrika begonnen. Gouverneur-ge neraal Swart noemde de Unie een „wonder na alle bezoekingen en misère, botsingen en oorlogen, verdeeldheid en wryving, en teleurstellingen en mis lukkingen". Hü bracht hulde aan hen, die het ontstaan van de Unie in 1910 mogelyk hadden gemaakt. Ongeveer 6000 mensen namen deel aan een optocht door de stad. Naar Huis ten Bosch en monument op de Dam (Van onze Haagse redactie) De Koninklijke trein, waarmee de Peruviaanse president Prado, diens echt genote en hun gevolg vanmorgen van Dusseldorp naar Den Haag reisden, bestond uit twee salonrijtuigen, twee bagagewagens en een speciaal le-klas rytuig voor het begeleidend personeel der Ned. Spoorwegen. Met het hoge gezelschap bevon den zich in de trein ook de ambassadeur van Peru in Nederland met echtgenote, de gepens. vice-admiraal titulair Rost van Tonningen, opperceremoniemeester van H.M. de Koningin, de particulier secretaris van de Prins, dr. De Graaff, luitenant kolonel jhr. mr. De Jonge, adjudant van de Koningin en mevrouw baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, die allen deel uitmaken van de Nederlandse eredienst voor de Peruviaanse president. Een brandweerwagen van het vlieg kamp Valkenburg, die zich gisteren vroeg naar het brandende hotel .Dutch Inn" tussen het vliegveld en Wassenaar spoedde, raakte daarbij in een sloot. Er moest een takelwagen aan te pas komen om het gevaarte te bevrijden. Elders schrijven wij uitvoerig over deze brand. Inmiddels hebben de werkgevers in het bouwbedrijf van hun organisaties bericht ontvangen, dat zij geen andere lonen mogen uitbetalen dan die welke voor 1 maart golden. Tevens zyn de werkgevers geadviseerd aan de werknemers, die vandaag op plaatsen, waar geen sprake is van een algemene of plaatselyke staking toch in staking gaan bij aangetekende brief op staande voet ontslag te verlenen wegens dienstweigering. O Slot pag. 2 Feestelijke begroeting Als erewacht fungeerde te ongeveer half elf op het eerste perron van het station S.S. te Den Haag 100 man van het Garderegiment Jagers met vaandel en vaandelwacht, het geheel onder com mando van kapitein J. M. Scheltinga. Van deze erewacht maakte ook deel uit de Kon. Militaire Kapel, onder leiding van majoor R. van Yperen. Alle leden van de erewacht, zomede die van de KMK, waren in ceremonieel tenue ge stoken. Toen de tonen van het volkslied waren verklonken vond de begroeting plaats van de hoge gasten door Vorstin, Prins en Prinses Beatrix. Op het perron werden voorgesteld de burgemeester van Den Haag, mr. Kolf schoten, de gouverneur der Residentie, de luitenant-generaal Valk, de groot meesteres van H. M. de Koningin, me vrouw Van Wickevoort Crommelin en de grootmeester, baron Van Harden- broek. Nu „alleenheerser'''' President Soekarno heeft het Indonesische Parlement naar huis gestuurd. In een verklaring, die het desbetreffende decreet begeleidde zei Soekarno, dat het Parlement als instelling niet is opgeheven, maar dat het zo spoedig mogelijk zal worden „gereorganiseerd". Volgens Radio-Djakarta nam de president het besluit na een bijeen komst van het Kabinet in zijn zomerpaleis te Bogor. Het parlement heeft, aldus het de creet, getoond niet te kunnen beant woorden aan de verwachting, dat het met de regering samenwerkt in de geest van de grondwet van 1945, de geleide democratie en het politieke manifest van de president van 17 au gustus 1959. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in de structuur van de volksvertegen woordiging. „Deze toestand mag niet voortduren, omdat hij de eenheid van de staat, het vaderland en het volk in gevaar brengt en omdat het bereiken .an een recht vaardige, welvarende maatschappij kan worden vertraagd", aldus het decreet. Om deze reden had president Soekarno besloten „de taak en de positie van de huidige leden van het parlement op te schorten" en deze instelling zo spoedig mogelijk te reorganiseren. Premier Djoeanda, vice-premier Lei- mena en de minister voor nationale vei ligheid en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Nasoetion, over handigden later aan de voorzitter van het parlement, Sartono, een brief van de president waarin deze zijn besluit mee deelde. In het Amsterdamse Bos werd za terdag een grote slipjacht gehou den met de meute van de Neder landse Jachtvereniging. Een aardig beeld van de jagers met de honden tijdens de jacht. President Soekarno heerst met feite lijk dictatoriale macht sinds hij op 5 juli j.l. de grondwetgevende verga dering ontbond en de revolutionaire consitutie van 1945 weer van kracht verklaarde. Politieke waarnemers in Djakarta zyu van mening dat president Soe karno na de opschorting van de be voegdheden van het parlement zelf de wetgevende macht zal gaan uitoefenen. Hij zou daarbij worden bygestaan door een groep van negen leden uit de kern van het kabinet, dat hij vorig jaar heeft gevormd toen hy de terug keer tot de grondwet van 1945 aan kondigde. lie Indonesische minister en de po litieke leiders hebben gisteren verga derd om de toestand te bestuderen na het presidentiële decreet om de be voegdheden van het parlement op te schorten, zo meldde Radio-Djakarta. Na lang beraad is besloten het Indo nesische parlement vanochtend bijeen te roepen voor een vergadering achter ge sloten deuren. Het huidige parlement was de eerste Indonesische volksvertegenwoordiging die geheel uit gekozen 'eden bestond. Het werd gekozen in 1955 en telde 258 leden. Alvorens de Koninklijke wachtkamer te betreden inspecteerden de president en H. M de Koningin de erewacht. Een zeer groot gezelschap autoriteiten was ter begroeting in de wachtkamer aanwezig. Hierna begaf men zich langs een ere haag van de Kon. Marechaussee, gesto ken in ceremonieel tenue, naar de rij tuigen. Tijdens de rit naar het Huis ten Bosch vuurde een batterij van zes stuk ken, die op het Malieveld stond opge steld 21 saluutschoten af. Voor het paleis stond een erehaag op gesteld van de Leidse Studenten Weer baarheidsvereniging „Pro Patria" en de Delftse Studenten Weerbaarheidsver eniging, onder commando van de le lui tenant P. K. M. Cremers. Allen waren in ceremonieel tenue, hetgeen een fraaie aanblik was. Ook de erewacht, opgesteld voor Huis ten Bosch, had de houding aangenomen. Deze erewacht bestond uit 100 man van het Garderegiment „Prinses Irene" met vaandel en vaandelwacht, onder com mando van kapitein J. A. C. Rozendaal. Nadat de hoge gasten uitgestegen wa ren, inspecteerde president Padro de op gestelde erewacht. Naar Amsterdam Tegen twaalf uur reden enige ko ninklijke auto's voor het Huis ten Bosch. Weldra openden de deuren van het bor des zich en president Padro en zyn echtgenote kwamen naar buiten om in de eerste van de auto's plaats te nemen. Wederom werden door de erewacht de eerbewijzen gebracht. Om kwart over twaalf vertrokken Ko ningin Juliana en Prins Bernhard van het Huis ten Bosch om zich, evenals het andere gezelschap, naar het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam te begeven. De Gaulle gelooft niet meer in snelle wapenstilstand Generaal Charles de Gaulle is zater dagavond door zijn pèrsoonlijke Cara- velle-toestel rechtstreeks naar zyn par ticuliere buitenverblijf in Colombé les deux Eglises teruggebracht, nadat hij drie dagen in Algerije had vertoefd. Vlak voor zyn vertrek heeft het staats hoofd nog een nieuwe politieke formule gelanceerd toen hij sprak van „een Algerijns Algerije", waarvan hij echter zeker wist dat het zich blyvend aan Frankrijk zou willen binden. Niettemin zijn vrijwel alle kran ten en politieke waarnemers het er in Parijs nu over eens dat het pes simisme in de politieke.verwachtin gen van De Gaulle nu de overhand heeft genomen. De generaal heeft het met zoveel woorden gezegd, dat hij niet meer gelooft in een spoedige wapenstilstand. En wan neer de rebellen de wapens niet vrijwillig zullen strekken, zo heeft hij zaterdag een aantal officieren nogmaals voorgehouden, zijn wij wel verplicht ze te gaan halen. Het Franse staatshoofd schijnt zijn volk dus op een lange oorlog De voornaamste fracties waren de ge matigde Mohammedaanse party Masjoe- mi met 60 zetels, de Nationale Partij met 58 zetels, de orthodoxe Nahdatoel Oela- ma met 47 zetels en de communisten met 32 afgevaardigden. Veel van de macht van het parlement had de pre sident al aan zich getrokken, maar de begroting moest nog door de volksver tegenwoordiging worden goedgekeurd De nieuwe begroting, opgesteld door pre mier Djoeanda, had van vrywel alle fracties kritiek ontmoet. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Kleindochters van president kwamen kijken (Van onze Haagse redactie) Drie meiskes, gekleed in camel jasjes, stonden vanochtend in ge zelschap van een gouvernante on der de overkapping van het Staats spoorstation te Den Haag. Het wa ren Nora (14 jaar), Hossa (13 jaar) en Enriquetta (12 jaar), de klein dochtertjes van president Prado van Peru. Eergisteren waren zy van Enge land, waar zy op een kostschool zyn, naar Duitsland gereisd om daar hun grootvader te zien en gis teren kwamen zy naar Den Haag om hier de ontvangst mee te ma ken. De meisjes sloegen vol interes se het opstellen van de erewacht gade. Prins Bernhard zag bij zyn aan komst onmiddellyk de drie klein dochters van de president, zy kre gen een beminnelyk knikje van hem en de kinderen wuifden naar hem. Kort daarop kwam de ambassa deur van Peru naar buiten om de drie meisjes mee naar binnen te ne men. Gewapende Arabieren in de Negeb gedood Een Israëlische patrouille heeft zater dagmiddag in het westeiyk deel van de Negeb-woestyn, op Israëlisch gebied, drie gewapende Arabische infiltranten dood geschoten en een Arabier ernstig gewond, aldus een mededeling van een woordvoer der van het Israëlische leger. De Arabieren hadden op de patrouille geschoten, maar deze had geen verliezen geleden. tc willen voorbereiden en zijn ver zekering dat ..Frankrijk de tijd heeft" zal in de ogen van het pu bliek die bittere pil vermoedelijk toch maar tamelijk ontoereikend vermogen te vergulden. President De Gaulle ziet zich intussen na zyn bezoek aan Algerye gesteld te genover een dringend verzoek van de socialistische party om opheldering over zyn Algerynse politiek. De socialisten en de gehele linkervleu gel zyn verontrust over de verklaringen die de president tydens zyn bezoek aan Algerije tegen Franse officieren heeft afgelegd. (De president verklaarde de hoop te hebben opgegeven dat de opstandelin gen de wapens zouden neerleggen en was van mening dat het Algerynse vraagstuk slechts kan worden opgelost na een overwinning van de Franse wa pens. Een regeling zou veel tyd vergen. Hy weigerde te voorspellen wat de toe komst van Algerye zal brengen, zeggen de dat dit zal afhangen van de Algery- nen, maar hy verklaarde dat Frankryk in Algerye moet blijven). In Parijs vraagt men zich af of de Algerynse politiek van generaal De Gaulle is gewyzigd of niet. In kringen in de omgeving van de president zegt men dat dit niet het ge val is en schijnt men verbaasd te zyn als het tegenovergestelde wordt geop perd. Maar de socialisten hebben een „officiële bevestiging" gevraagd. Zij zeg gen dat De Gaulle „een nieuw beleid" schynt vast te stellen dat in stryd is met dat hetwelk de socialisten steun den op een tijdstip dat sommige men sen meenden dat de ge beurt enissc- leidde naar een staken van het vuren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1