Stroom van gelukwensen voor kardinaal Alfrink President Eisenhower „even'' in Suriname en hartelijk ontvangen e r k e 1 ij k L even EXTRA AANBIEDING Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 maart 1960 Derde blad no. 29991 Vreugde in r.-k. Nederland OUDSTE INWOONSTER VAN FRIESLAND 104 JAAR Mevr. C. Smits-Voortalleh te 't Meer bq Heerenveen, de oudste inwoonster van Friesland, heeft gisteren haar 104de verjaardag gevierd. Mevr. Smits, sinds 1925 weduwe, is na haar pensionering in 1921 in Heerenveen gaan wonen. Evenals haar man werkte mevrouw Smits by de N.S. Zij was spoorwachte- res. Zij moest daartoe, jaren geleden, voor 35 cent per dag by de overweg de mensen met een vlag waarschuwen voor de naderende treinen. Veelal moest zy 's morgens om vier uur op. Als bijzon derheid kan worden vermeld, dat me vrouw Smits veel meer pensioenjaren dan dienstjaren heeft. Onder de vele felicitaties en vrienden die zij gisteren ontving, was ook een ge lukwens van H. M. de Koningin. In verband met een lichte ongesteldheid werd afgezien van een serenade, die zou worden gebracht door de Heerenveense Jeugddrumband, het grootste tamboer en py perkorps van Nederland. VEEL GELD NODIG VOOR NIEUW-GUINEA De Nederlandse afgevaardigde in de commissie van de. V.N.-assemblee voor de gebieden zonder zelfbestuur, de heer De Bruyn, heeft gisteren gezegd, dat zyn regering nog jaren hoge bedragen moet leveren om een evenwichtige begroting voor Nieuyv-Guinea te waarborgen. De begroting voor het gebied was van f. 36.224.461 in 1950 gestegen tot f. 137.719.800 in 1959. Slechts een deel van deze uitgaven kon uit de eigen middelen van Nieuw-Guinea worden ge dekt. Voor de opening van een economisch onderontwikkeld gebied als Ned. Nieuw- Guinea waren grote kapitaalsinvesterin gen nodig, zowel door de regering als door particuliere ondernemingen. De investering van enige betekenis door particulieren was beperkt tot de oliemaatschappij en enkele handels maatschappij e n Aanbieding van geschenken .n De verheffing van mgr. dr. B. J. 1 Alfrink tot kardinaal der R.-K. Kerk is in rooms-katholiek Nederland met grote vreugde ontvangen. Een enorme stroom telegrammen en brieven bereikte gistermiddag het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht, terwijl ook velen persoonlijk mgr. B. J Alfrink kwamen gelukwensen met zijn verheffing tot kardinaal. Onder hen bevonden zich de minis ter-president, prof. De Quay die in de middaguren voor de radio reeds een gelukwens had uitgesproken de mi nister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de pauselijke nuntius in ons land, mgr. Beltrami en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Gisterochtend brachten verscheidene bisschoppen reeds een bezoek aan de nieuwe kardinaal, onder wie de nestor van het rooms-katholiek episcopaat, mgr. Mutsaerts. Mgr. Alfrink zei gisteravond tijdens een ontvangst van journalisten, moeilijk een antwoord te kunnen geven op de vraag, of hij verheugd was over deze verheffing. „Natuurlijk", aldus mgr. Al frink, „dien ik verheugd te zijn, maar niet in de eerste plaats om mijn eigen persoon, doch om geheel katholiek Ne derland". Voor het bestuur van de Ne derlandse Rooms-Katholieke Kerk zal er, volgens hem, niets veranderen. Over zijn taak als kardinaal zei mgr. Alfrink, dat hy zich als kardinaal bui ten Rome uiteraard niet zo intensief met het bestuur van de Rooms-Katholieke Kerk in de gehele wereld kan bemoeien, omdat deze taak meer voor de curie kardinalen in Rome is weggelegd. Toch zal zijn aanwezigheid vaker in Rome ge wenst zyn dan tot nu toe het geval was en zal hy ook deel uitmaken van het College van Kardinalen, dat de paus keuze bepaalt Op 28 maart a.s. zullen zeven nieuwe kardinalen gecreëerd worden. Mgr. Al frink zal een week tevoren naar Rome vertrekken. De anderen, die naar de Eeuwige Stad zullen reizen zijn mgr. Luigi Traglia, vice-gerens van Rome; mgr. Peter Tat- soeo Doi, aartsbisschop van Tokio; mgr Joseph Lefèbvre, aartsbisschop van Bourgès; mgr. Rufino Santos, aartsbis schop van Manilla; mgr. Antonio Bacci, secretaris van de Brieven aan de Vors ten en als eerste negerkardinaal, mgr. Laurian Roegambwa, bisschop van Roe- Franse socialisten gereserveerd over Kroesjtsjefs bezoek (Van onze Parijse correspondent) Na de hoge rooms-katholieke geestelijkheid hebben nu ook de Franse socialisten uit laten komen, dat zij zich bij het aanstaande be zoek van de Russische premier Nikita Kroesjtsjef zoveel mogelijk afzijdig wensen te houden. Geen bloemen voor monsieur K. zo heeft de assistent-secretaris-generaal van de SFIO, Charles Pot, gisteren laten weten. Nieuwsgierigheid is begrijpelijk, zo gaf hij dan wel toe. maar iedere vorm van geestdrift is misplaatst voor deze „medeplich tige van Stalin en organisator van de bloedige onderdrukking van de Hongaarse vrijheidsbeweging". Terwijl men zich in vry brede kringen van het Franse volk zo tevoren op ge reserveerde posities terug schijnt te wil len trekken, gaat de regering voort de reis van de Russische staatsman voor te bereiden. De minister van Onderwijs Louis Joxe, die vroeger ambassadeur in Moskou is geweest en Russisch spreekt als zijn Franse moedertaal, zal Kroesj tsjef op een deel van zijn reizen door net land als gids vergezellen. Later zal ook de staatsminister Jacquinot zich bij het reisgezelschap voegen. Over het aan tal Franse en buitenlandse journalisten, dat in het gevolg van de Russische regeringschef zal worden toegelaten, wordt momenteel door de verschillende persorganisaties en de regering een har tig partijtje touw getrokken. Van de negentig plaatsen, die ijl de Caravelle. die Kroesjtsjefs vliegtuig op zyn „tour de France" volgen zal, voor de pers wor den gereserveerd, zullen er slechts zegge en schrijve twee aan de geaccrediteerde correspondenten uit Latyns-Amerika, West-Duitsland, Scandinavië, Zwitser land en de Benelux ter beschikking worden gesteld. De Fransen en de Rus sen hebben zelf al 72 plaatsen in beslag genomen en de rest is voor de Engelsen en Amerikanen bestemd. Onnodig dap ook op temierken, dat alle persvertegen woordigers uit landen die toevallig niet het voorrecht smaken tot het exclusieve gezelschap der Grote Vier te behoren, vooralsnog weinig geestdrift weten op te brengen in het vooruitzicht bij het grote feest der verbroedering weer eens als Assepoesters behandeld te zullen worden. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay bood gistermiddag in Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink gelukwensen aan ter gelegenheid van zijn be noeming tot kardinaal. tabo in Tanganjika. Door deze nieuwe benoemingen wordt het aantal ..Prinsen der Kerk" weer op 85 gebracht. De verhouding tussen het aantal Ita lianen en niet-Italianen in het College is dan nog meer ten gunste van laatst genoemden gewijzigd. Het wordt 52 niet- Italianen tegen 33 Italianen. Voor het eerst telt het College dan ook een ne- gerkardinaal. een Japanner en een Phi- lippijn. Voor het overige zyn er dan acht kardinalen uit Frankrijk, zes uit de Ver. Staten, vijf uit Spanje, vier uit Duits land, drie uit Brazilië, twee uit Groot- Brittannië, Portugal, Canada en Argen tinië en verder één uit België, Neder land, Ierland, Oostenrijk, Polen, Honga rije, Mexico, Cuba. Equador, Uruguay, China, India, Australië, Armenië en Irak. Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatische Pijnen. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. Dóarom - wacht er niet mee. Begin de wéldadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware ver jongd en herkrijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van Uw pijnen te verdrijven. Twee Britse zeelieden bij scheepsbrand gedood (Speciale berichtgeving) Even na drie uur vannacht is in de bemanningsverblijven van het Britse kustvaartuig „Pool Fisher" 1028 bruto register ton, brand uitgebroken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de meeste bemanningsleden volkomen in hun slaap werden verrast. Twee van hen zijn omgekomen. Over de oorzaak van de brand aan boord van de „Pool Fisher", die eigen dom is van de rederij Fisher and Sons in Barrow, groot Brittannië, tast men nog in het duister. Het schip is leeg van Cardiff naar Rotterdam gekomen waar Inspectie van de militaire erèivacht Na het bezoek, dat president Eisenhower bracht aan enige Zuidamerikaanse staten heeft het vliegtuig, waarmee hij naar de V.S. terugreisde, een tussenlan ding gemaakt op „Zanderij", de luchthaven, die öp 60 km afstand van Parama ribo ligt. Voor Suriname was dit korte oponthoud (het duurde ongeveer een uur) een gebeurtenis, waarnaar in brede kringen met veel belangstelling was uitgezien. De president was bij zijn aankomst op „Zandery" slechts vergezeld door twee journalisten. Een apart vliegtuig met 80 journalisten, dat de president op zyn reis liad vergezeld, was rechtstreeks van Montevideo doorgevlogen naar Puerto Rico, de volgende bestemming van Eisenhower, die daar enige dagen rust zal nemen, alvorens door te reizen naar Washington. Doordat een der motoren door een de fect aan de clieleiding was uitgevallen, maakte het vliegtuig van de president een landing op drie motoren. Het op onthoud op .Zanderij" heeft hierdoor langer gaóuurd dan voorzien was. De president was door gezagvoerder Dra per eerst kort voor de landing over de stoor nis ingelicht. Passagiers en bemanrung hebben later de reis in een tweede vlieg tuig voortgezet. Toen de president in de deuropening van het vliegtuig verscheen, barstte een luid gejuich los, overal hoorde men de kreet ..We like Ike". De leden van de Amerikaanse kolonie in Suriname ver welkomden hun president door het zwaaien van vlaggetjes en verder cp ty pisch Amerikaanse wijze met borden met opschriften en met kreten alls „Hi Ike". President Eisenhower werd op het vliegveld verwelkomd door de consul der VS in Suriname, de heer E. R. Williams, waarna gouverneur J. van Tilburg, de minister-president mr. S. D. Emanuels, de voorzitter der Staten J. P. S. Kraag en de commandant der troepenmacht kolonel T. Beets, aan de president wer den voorgesteld. Nadat het Amerikaanse volkslied was gespeeld, inspecteerde de president, sa men met gouverneur Van Tilburg en premier Emanuels de erewacht van Ne derlandse en Surinaamse militairen, die onder commando stond van kapitein Van Veen. Hierna begaf de president zich met zijn gevolg naar het stationsgebouw. Op het laatste moment maakte hij. op verzoek van de autoriteiten, onverwachts een kleine omweg, waardoor het publiek de gelegenheid kreeg, hem van dichtbij te zien. Bij het stationsgebouw werd de presi dent opgewacht door een greep verte genwoordigers en vertegenwoordigsters van alle Surinaamse bevolkingsgroepen, gekleed in hun nationale klederdrach ten, juichend en zwaaiend met Neder- het ligplaats had genomen in de Waal haven. De brandweer is na het alarm met groot materieel uitgerukt en heeft on geveer vijf uur werk aan de blussing ge had. landse, Surinaamse en Amerikaanse vlaggen. De president genoot zichtbaar van deze kleurige mengelmoes van ras sen en groette de groep met een hand zwaai en zijn bekende lach. In het stationsgebouw waren de overi ge autoriteiten aanwezig., o.a. de fractie leiders van de drie grootste partijen in de Staten en vertegenwoordigers van handel en bedrijf. Hier bood de Suri naamse regering president Eisenhower drie geschenken aan; een klomp bau xiet op een voetstuk van ijzerharthout. met een gouden herinneringsplaatje, voorts een voor deze gelegenheid samen gesteld foto-album, een beeld gevend van het Surinaamse land en volk en een boek van Lou Lichtveld Albert Helman) ,in de Engelse taal, ..Birth of a nation". Tijdens het verblijf in de luchtgekoelde zaal van het stationsgebouw genoot de president van Surinaamse lekkernijen, die werden aangeboden door meisjes in de Surinaamse klederdrachten. Ook werd hem voor mevrouw Eisenhower de bekende Surinaamse bloem, de „rode paloeloe" aangeboden. Namens de oppositiepartij in Surina me bcod de heer Findilay, voorzitter van de „Surinaamse democratische partij", de president een damescollier aan, voorts manchetknopen en een daspeld. ver vaardigd van zware gouden ertsklompjes. Toen te vier uur (Surinaamse tyd) de tijd van vertrek was gekomen nam pre sident Eisenhower hartelijk afscheid van de Surinaamse autoriteiten en begaf hij zich naar het vliegtuig, dat zich even later in de lucht verhief, nagezwaaid door alle aanwezigen, die beseften, een voor Suriname b;storisch moment te hebben meegemaakt. Ter herinnering aan het bezoek heeft de Surinaamse regering een door een Su rinaamse schilder, C. Nieleveldt, ver vaardigd portret van president Eisenho wer aangevocht. Dit schilderij zal komen te hangen in de zaal van het nieuwe sta tionsgebouw van „Zandery", waar de president zojuist werd ontvangen. Eén ding interesseert hem maar: dat doosje Chalet-kaas metdie heerlijke, romige CHALET puntjes. Op elk uur van de dag een tractatie! Susana Y José r van voorname Stormachtige successen in de gehele wereld (Van onze Haagse redactie) „Toj-Toj", zegt Bob van Leersum tot Susana, die in haar Baskische kostuum juist vrouwelijk nieuwsgierig door een gaatje in het gordijn de zaal heeft opge nomen. Zij maakt een hoofs knikje voor dit „toj-toj", dat artiesten elkaar tegenwoordig toeroepen als succeswens. Susana en José zijn helemaal niet het soort kunstenaars, waarmee vlak voor de voorstelling geen land meer te bezeilen is. Ook dan zijn zij even vriendelijk en charmant als altijd. Susana en José worden op de handen gedragen door het publiek en door de mensen om hen heen. Niet alleen omdat zij tot het beste Spaanse danspaar zyn uitgegroéid in een voortreffelijk elkaar-aanvoelen en het ontgaan van concessies aan het showverlangen van het publiek. Neen, ook hun nimmer aflatende vriendelijkheid neemt ze voor zich in. Als José de schouwburg binnenkomt steekt hy zijn jongensachtig gezicht even om de hoek bij de bureauliste en zegt dan met het lijzig accent, waarmee buitenlanders onze taal trachten na te bootsen „daaaaag". Susana is een vrouw met tien gezich ten. Vóór het scherm rijst praat zij met iedereen over alles. Maar in een seconde kan zij de allure aannemen van een trot se, ongenaakbare vrouw met een niet te tonen temperament of die van een devoot, verlegen meisje. José lijkt iets meer gespannen. Deze aristocraat met zijn voor Spaanse begrippen grote lengte heeft jongensachtige interesse voor alles wat er om hem heen gebeurt. Wat de toeschouwers in de zaal als moeiteloze elegantie en zwierigheid ondergaan, vergt José in zijn dansen grote inspan ning. Steeds, bij elk van die heftige Spaanse bewegingen, spatten de parelen der energie in vele richtingen het lamp licht tegemoet. Wie teveel temperament bezit moet maar niet achter de coulissen verschij nen, of zich daar laten vastbinden als Odysseus eist op zijn boot in de kwestie met de sirenen. Want onweerstaanbaar treft de siddering van deze ritmen iedereen in de omgeving en nodigt uit mee te doen, niet zo perfect als José een Zapateado uit de planken stampt, doch met iets van de begeestering, die hij op ieder overbrengt, Susana en José's voor stelling is geen dood. routineprodukt Hun reacties vertellen dat, als zij elkaar sinaasappel citroen vruchtenlimonade Ds. P. Zandt, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor de Staatkundig Gereformeerde Partij, die zondag a.s. zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren. NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.-H.) (vac. S. Gerssen) G. H. van Kooten te Genemui- den. CIIK. GEREF. KERK Bedankt voor Sneek G. J. Buys te Pa- pendrecht. BAPTISTEN GEMEENTEN Arn- GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP J. van der GJIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Urk en voor Werkendam E. Venema te Zwijndrecht. Dominee zingt negro-spirituals AAN HET EINDE VAN DE PREEK Ds. K. M. Witteveen, predikant van de Hervormde Gemeente te Noordbroek (Gr.) kan o.m. heel goed zingen. Tydens de godsdienstoefeningen wordt er veel gezongen. De dominee weet door zyn voorbeeld ook de gemeente te inspire ren, die dan ook met veel ambitie en ,.con amore" zingt, zodat het resultaat van deze samenzang, lang niet slecht is. In de jongste dienst sprak ds. Witteveen over Jesaja 53 door Zyn striemen is ons genezing geworden) en haalde op het eind van de preek nog een spiritual van de Amerikaanse negers aan, waarin deze op eenvoudige, haast kinderlijke wijze, getuigen van hun geloof. Hierna eindigde de predikant met een solozang van de even tevoren geparafraseerde negerzang: „Prepare me one body" (maak mij een lichaam). Met vuur en overtuiging werd dit lied gezongen, dat aldus een zeer passend en bevredigend sluitstuk op de overdenking vormde. Na het amen was het doodstil in het kerk je:-de aanwezigen waren onder de indruk en reeds nu bereiken de predikant ver zoeken uit de gemeente om deze soort liturgie nog eens te herhalen. VRAGEN OVER INFILTRATIE OP NIEUW-GUINEA Het Tweede Kamerlid de heer Rit meester (VVD) heeft aan de Staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Heeft de Staatssecretaris kennis ge nomen van de berichten, dat in Ned. Nieuw-Guinea een zekere kapitein Boet- je Loen met een groep ongewapende Indonesiërs in twee prauwen, komende uit Amlbon, bij Fak-Fak is geland en naar Soring is doorgetrokken? 2. Kan dp Staatssecretaris medede len of deze berichten inderdaad juist zijn en in hoeverre het waar is, dat de bevolking deze infiltranten heeft ont vangen en hun gegevens heeft verstrekt, die niet onwaarschijnlijk voor spio- nagedoeleinden zijn bestemd? 3. Wanneer heeft deze infiltratie plaats gehad, hoeveel personen verge zelden Boetje Loen en hoeveel tijd is er verlopen voordat de infiltranten zijn aangehouden? Door wie en waar is dit geschied? 4. Is het juist, dat de gehele groep naar Manokwari is overgebracht en daar is uitgewezen, omdat geen straf rechtelijke maatregelen tegen hen konden worden genomen en vasthouden daarom niet mogelijk was? 5. Is het voorts juist, dat deze Boetje Loen reeds in 1956 met anderen in de Senggalabaai nabij Fak-Fak is geland en toen weder in de gelegenheid is ge steld om naar Indonesië terug te keren? 6. Is het ook juist, dat in de loop der laatste jaren verschillende infiltraties hebben plaatsgehad, zonder dat dit voor de infiltranten ook maar enige nadelige gevolgen van betekenis heeft gehad? 7 Zo de vragen 5 en 6 bevestigend worden beantwoord, was er dan sedert 1956 niet voldoende aanleidine om van gou vernemen tewege zodanige strafbepa lingen in het leven te roepen, dat de in filtranten de lust tot infiltratie defini tief vergaat? WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerardus Hermanus Maria. z. v. F. J. A. Spierings en Lena M. Jansen. Getrouwd: C. Schipper, 57 Jr. en J. Nek, 54 Jr. Overleden: G. Versluljs, 80 jr. soms tevergeefs zoeken tussen de donkere coulissen van de schouwburg. Susana en José zijn getrouwd, maar niet met elkaar zoals velen denken. Wel vormen zy al vele jaren een duo, dat de hele wereld doorkruist en overal storm achtige successen oogst. In Bali kregen zij van het publiek de opperste vorm van waardering: een pure stilte na afloop van hun dansen, een zeldzaam eer bewijs. De Nederlandse impresario Ernst Krauss, die twee jaar geleden overleed, zorgde voor hun entree op het interna tionale podium. „Pauvre Krauss' zegt Susana met een weemoedige glimlach. Zij herinneren zich nog hoe hy tydens een zaal-repe titie in Amsterdam onvindbaar bleek en toen in het donker van een balkon te voorschijn kwam met wat stoelen, die het uitverkochte huis aan wat meer zit plaatsen moest helpen. Elke stoel con troleerde Krauss op de kijkmogelijk- heden. En achter hem bracht de brand weer de stoelen weer naar buiten Susana en José hebben pas een lange tournee door de Ver. Staten achter de rug. Veelal was het een ononderbroken opeenvolging van optreden en reizen. Hoe vermoeiend het bezoek aan Amerika ook was. er ging tegelijk een inspireren de kracht van uit. En zonder dat kan ook de beste artiest niet. Zwaar is het leven van internationale kunstenaars. Vierendertig maal komen voor het voetlicht in de vyf weken, dat zij kris kras door Nederland reizen. Tydens hun toernee treden z(j ook voor K. en O. te Leiden op. Wat doet Susana het liefst als zy niet danst? „Slapen", zegt zij zonder aarze len. Zij is er in het gezelschap een beetje berucht om. Zy slaapt in bussen, treinen, vliegtuigen: overal. Training om op peil te blijven vergt haar andere tijd! Advertentie Van originele Amerikaanse import tabakken. PRINCE ALBERT van f2.— NU f 1.— KENTUCKY CLUB van f 2.— NU f 1.— UNION LEADER van f2.— NU fl.— MIRACLE TOBACCO, 250 gram van f 5.NU f 1.75 SIGARENHANDEL C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 - LEIDEN TELEFOON 21126 Ministeriële nota over de droogte De door de droogte van het vorige jaar veroorzaakte schade in de agrari sche sector is in het algemeen beperkt gebleven tot de landbouw en bepaalde vormen van extensieve opengronds- tuinbouw op de droogte-gevoelige gron den. De opgetreden schade is in eerste instantie ontstaan door het achterblij ven van de kwantitatieve opbrengsten per ha. bouwland en per ha. grasland. Een gedeelte van deze gewassenschade is echter gecompenseerd door de rela tief goede kwaliteit van de gewonnen bouw- en graslandprodukten en door de enkele produkten b v. consumptie aardappelen, stro, fruit en groenten relatief gunstige ontwikkeling van het prijsniveau. De opbrengstderving per ha cultuurgrond op de droogtegevoelk:. gronden heeft op de ernstig getroffen bedryven geleid tot aanmerkelijke finan ciële schade tengevolge van een gerin gere geldopbrengst van de produktie en extra uitgaven voor de aankoop var. voeder voor het vee. Dit deelt de minister van Landbouw en Vissery, mr. V. G. M. Marijnen mef in een uitvoerige nota aan de beide Kamers der Staten-C jneraal.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9