Laatste Berichten Kaagkruiser voor Hiswa te water Hoe beoefent men skindiving? Enkele praktische wenken VRIJDAG 4 MAART 1960 Tragische aanrijding Omstreeks middernacht heeft zich op de Bornerbroeksestraat te Almelo een verkeersongeval voorgedaan, waarbü do 44-jarige L. Viskaal dodelijk werd overreden door een auto, waarin o.a. zUn echtgenote zat. De heer Viskaal had in de late avond uren gewerkt in een poeliersbedrüf, waarbij zijn vrouw behulpzaam was geweest. Hü had het bedrijf per brom fiets verlaten, maar zijn echtgenote werd met het oog op de hevige regen per auto thuisgebracht. De wagen werd bestuurd door een 28-jarige man. Deze moest volgens zijn verklaring aan de politie dimmen voor een tegenligger. Toen hü weer groot licht voerde, zag hü een bromfietser, die later de hèer Viskaal bleek te zün, op de weg liggen. Hü kon hem niet meer ontwyken. De heer Viskaal werd op slag gedood. Vrouw door trein gedood De 72-jarige mevrouw Van de Wilden berg te Vught is vanmorgen omstreeks kwart voor zeven op de onbeveiligde overweg aan de Middenweg aldaar ge grepen door een uit de richting Tilburg komende personentrein. Zü werd op slag gedood. Men neemt aan, dat zü de trein tengevolge van de krachtige wind niet heeft horen naderen. De Nederlandse brouwerüen hou den ook dit jaar weer landelüke natio nale biertapwedstrüden. de eerste van de reeks is vastgesteld op 23 maart a.s. in Alkmaar. Na de landelüke finale zal wederom aan de kampioen ,.Het rid derschap der biertappers" worden ver leend. LEIDERDORP C. Ton veertig jaar bij Touwfabrieken Wanneer iemand in staat is om van nabij mee te maken wat er op technisch gebied by een bedrijf gebeurt, is het wel een bankwerker-onderhoudsmonteur.' En vooral, wanneer hy veertig jaren onaf gebroken in dienst van dezelfde werk gever is werkzaam geweest, zoals de heer C. Ton, die dinsdag l maart Jubileerde De directeur van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp, de heer H. B. Haanappel, noemde het juist het aantrekkelyke van dit werk van onder houdsmonteur, dat diens werkzaamhe den niet beperkt blüven tot het normale onderhoud, maar dat hü medewerkt aan alle verbeteringen en vernieuwingen, die in de loop der jaren aan de apparatuur werden aangebracht. De jubilaris verricht zün taak op uit nemende wijze. Hy is een prima vak man. Maar, en dit onderstreepte de heer Haanappel, de wyze, waarop de heer Ton zyn taak verricht is kenmerkend voor zyn gehele persoonlükheid. Spreker vergeleek de jubilaris met een huisdok ter, die dag en nacht voor zijn patiënten klaar staat. Ook de heer Ton is vele malen buiten de normale werktijd erby gehaald, wanneer een machine de dienst weigerde. En het prettige van de heer Ton is dan, dat hü altyd even opgewekt en met plezier zijn werk doet. Dat ver aangenaamt in belangrüke mate de sfeer in zyn afdeling onder zijn collega's, maar ook met zün superieuren. Tenslotte bood de heer Haanappel de jubilaris een gouden armbandhorloge, het Vererend Getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel, het daarby behorende zilveren draaginsigne en een envelop met inhoud aan. De bedrijfsleider van de vezelafdelin gen, de heer I. Vogelenzang, sloot zich bij de woorden van de heer Haanappel aan en feliciteerde in het bijzonder mevrouw Ton. Van de chef der onderhoudsdienst, de heer Polhuys, die buitenlands vertoeft, had de jubilaris een schrifteiyke geluk wens ontvangen. De waarnemend chef, de heer R. J. Belonje, sprak waarde rende woorden, evenals de heer J. Nie- vaart, chef der Spinnerij, in welke af deling de jubilaris als onderhoudsmon teur werkt. De heer Nievaart voegde bü zijn felicitaties een kist sigaren. De vertegenwoordiger in de Onderne mingsraad, de heer P. Wouters, bood namens de collega's uit „de zwarte ploeg" een geschenk onder couvert aan. De heer Ton sprak een dankwoord. VOORSCHOTEN Sleutelactie wordt voorbereid Ook In Voorschoten heeft zich een comité van jongeren gevormd voor de sleuteltjesactie „Doe open". Secretaresse is mej. R. Overduin, terwyl verder in het comiteetje zitting hebben mej. Nel- leke de la Bije (Ned. Padvindsters Gil de), M. Madeira (V.V. Rouwkoop); J. Mooy (SVLV) en T. Trel (R.-K. Ver kenners). De bedoeling is, dat zaterdag 12 maart een huis-aan-huis collecte gehouden zal worden. Het comité heeft zich ten doel gesteld 5000 sleuteltjes te verkopen. Alle leden van jeugdverenigingen en jeugdbeweging zullen ingeschakeld wor den. Men stelt bovendien voor een cabaret avond in het Cultureel Centrum te or ganiseren (geheel met eigen krachten). De datum is nog niet vastgesteld, maar wel denkt men er over alleen hen die sleuteltjes zichtbaar dragen toe te la ten. Geen voorrang verleend Gistermiddag om ongeveer half zes heeft een dame met bromfiets komende vanaf de Voorschoterweg uit Leiden, bij het oversteken van de Leidseweg ter hoogte van de Zilverfabriek waar- sohynlyk geen voorrang verleend aan een motorrijder komende uit Voorscho ten. De bromfiets werd gegrepen door de motor. De dame werd per ziekenauto naar een ziekenhuis In Lelden vervoerd. Na onderzoek kon zü 'huiswaarts keren. De bij dit ongeluk betrokkenen waren afkomstig uit Voorschoten. Spoedvergadering raad Vanavond om 8 uur komt de gemeen teraad bijeen voor benoeming van een paar leerkrachten aan de Vlietschool. Wegens vertrek van mevr. W. Ruygh— Hazebroek en het aanstaand vertrek wegens benoeming in Delft van mej. E. Worm komen per 1 april aan de open bare lagere Vlietschool twee vacatures. B. en W. stellen in overleg met de inspecteur van het lager onderwijs en het hoofd van de school voor te benoe men mej. J. K. Hoekstra te Meppel en mej. Th. M. Jansen te Groningen. Symposium te Leiden over radio-activiteit In het Anatomisch Laboratorium te Leiden is gisteren voor hen, die werk zaam zyn op het terrein van de volks gezondheid, een symposion gehouden over de samenwerking, bü de beheersing van de gevaren door straling en radio activiteit. Een deel van dit symposion werd by gewoond door de minister van Sociale Zaken en Vonksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Achtereenvolgens werden inleidingen gehouden inleidingen gehouden door de voorzitter van de gezondheidsraad, dr. J. Wester, over „coördinatie door het ge ven van richtlynen", door de weten schappelijk", door de wetenscha schappelijk hoofdambtenaar bü de far maceutische hoofdinspectie van de volks gezondheid, dr. ir. N. D. R. Schaafsma, over „coördinatie by metingen" en door de algemeen directeur van het Ryksin- stituut voor Volksgezondheid dr. J. Spaander, over „Coördinatie in de prak- tyk by het ongeval". Het symposion stond onder leiding van de directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam. Wilhelminavereniging heeft grootse plannen De Koningin Wilhelmina Vereniging hield in „Het Wapen van Voorschoten" haar traditionele ledenvergadering. De voorzitter, de heer B. Hoogwerff Kroon heette de aanwezigen welkom en gaf een kort overzicht van de feestelükheden van vorig jaar. De heer Hoogwerff Kroon sprak de hoop uit dat de zo juist nieuw benoemde burgemeester evenveel met de K. W. Vereniging zou meeleven als indertyd burgemeester Van der Hoe ven heeft gedaan. De notulen van de vorige ledenvergadering werden zonder wyziging vastgesteld. Het jaarverslag van de secretaris sprak van een goed en rustig verenigingsjaar. Het ledental blijft blijkens dit jaarverslag schommelen om de duizend. Het jaarverslag van de pen ningmeester vermeldde een gunstige fi nanciële toestand met een batig saldo van f. 1252.96. Vervolgens sprak de voor zitter over het beleid van het bestuur. Spreker legde de nadruk op het feit dat de samenwerking met gemeentebestuur en met de plaatselyke muziekverenigin gen zoals altyd zeer goed is geweest. Ook dit jaar zal er weer naar worden gestreefd een aantrekkelijk feestpro gramma gratis huis aan huis te bezor gen. Ten einde het ledental op te voeren zal in dit programma een kaart worden verstrekt om zich als lid op te geven. De aftredende bestuursleden t.w. de heren B. Hoogwerff Kroon voorzitter, G. Nas- veld, secretaris en L. J. van Aken wer den bij acclamatie herkozen. In verband met het derde lustrum van de bevrijding heeft het bestuur ge meend, de feestelijkheden over Konin ginnedag en de Bevrydingsdag te moe ten verdelen. Met een taptoe op de vooravond van Koninginnedag zullen de festiviteiten een aanvang nemen. Vol gens de voorzitter zal de taptoe met meer muziekkorpsen er een worden zo als het behoort te zyn, onder leiding van de dirigent van de muziekvereniging St. Laurentius. Op 30 april wordt begonnen met een reveille verzorgd door de landelüke Ry- vereniging „Koningin Emma" uit Was senaar, waarna de kinderoptocht en de kinderspelen zullen volgen. De zaterdag middag blyft dan beschikbaar voor een puzzelrit voor auto's en een voetbalwed- strüd, verzorgd door SVLV. Uit de ver gadering kwamen enkele aardige sugges ties naar voren, zoals een demonstratie met een helikopter, vendelzwaaien, ge kostumeerde voetbalwedstryd. Hierover zou het bestuur zich nog beraden. Op de bevrydingsdag zullen de kinder voorstellingen, puzzelritten voor fietsen en bromfietsen en een ballonnenwed strijd plaats vinden. Dit jaar worden ook weer volksspelen gehouden op de voor dit doel uiterst geschikte Voorstraat. Verschillende grotere gebouwen worden in het flootlight gezet. Al met al een zeer oantrekkelyk pro gramma, dat ongetwyfeld bij gunstig weer heel Voorschoten op de been zal brengen. Met een gratis verloting werd deze ge animeerde ledenvergadering besloten. Nieuwe kernreactor voor ons land Kosten een miljoen De directie van het Reactor Centrum Haag een contract getekend voor de bouw van een tweede kernreactor in Ne derland. Deze reactor zal op het com plex van het R.C.N. In Petten worden gebouwd. Het instrument zal worden geleverd door de Engelse firma „Haw ker Siddeley" die met deze opdracht haar eerste kleine reactor uit Engeland exporteert. De kosten van de reactor zullen f. 500.000 bedragen. De bü komende werkzaamheden zul len een gelük bedrag vergen, zodat met het totale project een bedrag van een miljoen gulden is gemoeid. Men hoopt de reactor reeds in september van dit jaar in werking te kunnen stellen. Deze Engelse reactor, van het type „Jason", zal daarmee de eerste reactor worden, die in Nederland in werking zal komen. De nieuwe reactor zal een z.g. lage- flux-reactor zyn, die in het bijzonder zal worden gebruikt voor allerlei experi menten, afschermingsproeven, metingen en opleiding van bedieningspersoneel. De afmetingen van de „Jason" zyn 5,5 bü 5 by 2,7 meter. De flux zal 150 mil jard neutronen per vierkante meter per seconde bedragen en het vermogen 10 kilowatt. De spiytstof zal bestaan uit 4,2 kilo uranium in een verrijking van 907c. Het uranium zal worden geleverd door de V.S. WASSENAAR Rector Raadschelders over de weg naar de toekomst Het is een goede gedachte geweest van de Raad van Overleg te Wassenaar een orgaan van samenwerking tussen de R.-K. standsorganisaties, een samen komst te organiseren voor ouders over de opvoeding van kinderen en in het byzonder van kinderen rond de 14- en 15-jarige leeftyd. Rector A. C. Raad- sohelders werd bereid bevonden dit onderwerp in te leiden. Dat er belang stelling is voor dergelijke voorliohting bleek uit de verheugend grote opkomst, gisteravond in de foyer van het R.-K. V erenigingsgebouw. Rector Raadschelders stelde om te be ginnen vast. dat vele ouders wat de op voeding van de kinderen betreft, graag ouderwete blüven en hetzelfde proberen te doen wat hun vaders en moeders de den. Maar dat gaat niet meer omdat er in de laatste tientallen jaren een en ander veranderd is; door de techniek is de wereld kleiner geworden. Terwijl vroeger de ouders de enige gezagsdra gers waren in het gezin en het levens patroon van die ouders het enige pa troon dat de kinderen voorgezet kregen, brengen nu radio en televisie gedachten en levensbeschouwingen en levenspa tronen van de gehele wereld in de huis kamer. En al die indrukken werken in op het opgroeiend kind en brengen ver warring. Rector Raadschelders vroeg de ouders in de eerste plaats te proberen weer wat stilte te brengen in het gezin. En hij vroeg vervolgens de byzondere aandacht voor de jongen en het meisje in de overgangsleeftijd van 1415 jaar. Ter wijl dan juist de kinderen hunkeren naar belangstelling, laten vele ouders deze kinderen alleen tobben. De rector sprak ook over de keuze van het beroep. Uitgangspunt moet niet zijn een beroep dat de ouders graag willen zelfs niet uitsluitend het beroep dat het kind zich wenst, maar dat beroep, dat God voor dat kind wenst en waarvoor Hy het heeft toegerust. De godsdien stige opvoeding kwam ter sprake en ten slotte de kwestie van de priesterroe pingen. Heb de moed, zo vroeg de rector de ouders, te bidden voor een priester roeping in het eigen gezin. Er was na een pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. De vorige week heeft U iets kunnen lezen over het ontstaan van de sport „skindiving". Ik wil U nu iets vertellen over de beoefening van deze sport. Allereerst is er een primaire eis, die aan uw lichaam gesteld moet worden: de longen moeten in goede conditie zün. Verder moet U volkomen gezond zün. Nu, wat betreft de training. Omdat u in een geheel andere wereld komt, is het het beste, dat u eerst in het zwembad oefent. Nemen wy aan, dat u aan de rand van het zwembad staat, met uw uitrusting (vinnen, masker en snorkel) in de hand. Om te beginnen zün de zwemvinnen aan de beurt. Deze moeten eerst wor den nat gemaakt, omdat ze anders moeilyk over de droge voet kunnen worden aangetrokken. Hierna komt het duikmasker. De rfteeste duikmas- kers zün voorzien van plexiglas, een soort hard plastic. Het nadeel hiervan is dat het snel beslaat. Tegen dit be slaan zyn vele middeltjes, maar het eenvoudigste is er in te spuwen. Wan neer men het masker hierna goed om spoelt zult u bemerken, dat het glas niet meer beslaat. Tenslotte is de snorkel aan de beurt. Meestal wordt deze gewoon achter de draagband van het masker gestoken, maar het beste is deze met een afzonderiyk riempje te bevestigen. Nu gaan we het water in. Nooit mag men met het hoofd naar beneden dui ken, omdat het masker dan kan bre ken of van uw hoofd schieten. De eerste keer daalt u rustig van het trapje af, om later gewoon in het wa ter te springen (masker vasthouden!). Eindelyk zwemmen we in het water. Rustig gaan de vinnen op en neer, waarby u zorg moet dragen ze zo min STADSNIEUWS .Weggebruikers, wordt nooit boos op elkaar" BOZE AUTOBUSCHAUFFEUR MISHANDELDE AUTOMOBILIST (Van onze Haagse redactie) „Een eerste vereiste voor verkeers deelnemers is: samenspel en vooral nooit boos worden". Deze uitspraak deed van daag de president van het Hoogse Ge rechtshof tijdens deb ehandeling van de strafzaak tegen een 30-jarig e Leidse autobuschauffeur, die terechtstond om dat hij op 23 mei van het vorige jaar te Katwijk een bejaarde automobilist een schop had gegeven. Op de smalle weg door het vliegkamp Valkenburg had de bestuurder van de autobus herhaaldelyk getracht de voor hem rydende personenauto te passeren. Toeteren en het geven van lichtsignalen hielp niets. De auto bleef vlak voor hem midden op de weg sukkelen. Tenslotte verloor de buschauffeur zyn geduld en haalde hü de ander toch in door over de berg te ryden. „Reuze gevaarlyk. Als er een weke plek in de berm was geweest, had de bus met passagiers en al kunnen kapseizen", zei de president van het Haagse Hof. Waarna hy genoemde uit spraak deed. Na de inhaalmanoeuvre was de chauf feur gestopt en uitgestapt om demon stratief het nummer van de personen auto in zijn agenda te noteren. Toen hü weer naar de bus terugliep, had hü op eens van achteren een vuistslag van de andere automobilist gekregen. De bus- chauffeud reageerde door de 73-Jarige automobilist een zeer gevoelige schop tegen het onderlüf te geven, waardoor de oude heer schreeuwend van pün tegen de grond viel. „Het was een opwelling. Ik had allebei mün handel vol", zei de buschauffeur vanmorgen. „Dat boekje en het potloodje had U kunnen laten vallen", repliceerde de I president, „trappen vind ik gemeen, zeker waar het een 73-Jaar oude heer betreft." „De schop is erg ongelukkig terecht gekomen. Verdachte had het zo niet be doeld", bracht de advocaat in het mid den. De procureur-generaal eiste dat het vonnis van de politierechter zou worden bevestigd: f. 50.— boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De oude heer is al ver oordeeld wegens het geven van de vuist slag, doch hü was niet in hoger beroep gegaan. Het Hof zal op 18 maart uit spraak doen. Gistermiddag is op de werf van de Jachthaven van Gebr. Visch aan de Burgemeester Ketelaarstraat te War mond, de tien meter lange super-Kaag kruiser „Klieuw" uit Den Haag met succes, maar zonder ceremonieel te water gelaten. Dit schip zal worden ten toongesteld op de grote Watersportten toonstelling HISWA in het Amsterdamse RAI-gebouw. Voorts zal een kleiner type Kaagkruiser van de Warmondse jacht haven op de HISWA te zien zijn. De „Klieuw" (de naam is geïnspireerd op de schreeuw van de zeemeeuw) is 3.30 meter breed, heeft een diepgang van 1 meter, een holte van 2.80 meter en een waterverplaatsing van 5.50 ton. Het is een van de standaardtypes, die door de werf worden vervaardigd. Jaarlüks lopen op de werf 18 tot 20 van beide types Kaagkruisers van stapel. Zeventig pro cent is bestemd voor de binnenlandse markt. De Gebr. Visch zün voornemers de werf binnenkort uit te breiden, zodat ook de kiel kan worden gelegd voor schepen van 30 meter lengte. Dan zal men zich ook meer op de export toeleggen. De „Klieuw" wordt binnenkort naar Amsterdam gevaren, met een drijvende bok uit de Amstel getakeld en met een treiler naar de RAI vervoerd. De kruiser is uitgerust met een diesel motor, een hydrallsche keerkoppeling en dubbele besturing. Een grote slaaphut biedt plaats aan twee personen. (Foto LD/Holvast) mogelük boven water te doen komen, aangezien dit vele luchtbellen in het water brengt, waardoor u later de vis sen zult verschrikken. U zult bemerken, dat u in het begin hügt. Dit komt door de ongewone ademhaling, u was immers gewend door de neus adem te halen! Wan neer wü zo een tüdje gezwommen heb ben en onze belangstelling voor de groene tegels op de bodem van het zwembad wat is afgenoemen, gaan we duiken. De handigste methode is de volgende: u haalt eerst diep adem. zo dat u een tüdje zonder lucht kunt. Dan brengt u het bovenlichaam naar be neden waarbü u u met de handen af zet en tegelykertyd de benen omhoog- gooit Hierdoor schiet u byna loodrecht naar beneden. We bevinden ons nu op de bodem van het zwembad. U zult be merken, dat u geen gewicht meer hebt, u kunt draaien, waarheen u wilt, kort om, u beweegt u in de derde dimensie. Te vlug is de zuurstof uit de longen opgebruikt, we moeten weer naar bo ven. Aan de oppervlakte gekomen, ademt u uit, wat iemand overigens in stinctmatig- doet. wanneer hü zün a- dem lang heeft ingehouden. Hier door wordt het aanwezige water uit de snorkel geblazen, zodat u weer vrü kunt ademen. Deze oefening moet u zó vaak herhalen, dat u geheel gewend raakt aan de onderwaterwereld. U zult bemerken dat u op deze manier steeds langer onderwater kunt blyven. Nu komt de grote dag, waarop wü naar het buitenwater gaan. Helaas zyn er in Nederland vrü weinig plaatsen waar men helder water aantreft. Toch is er in sommige plaatsen in De Kaag, op bepaalde tyden in zee en in de Vinkeveense plassen, heel wat te be leven. Wat verdej* van huis liggen de Waddenzee en de Zeeuwse wateren. Nadat wü onze uitrusting hebben aangetrokken, begeven wü ons in het water. U zult opmerken, dat het licht heel anders is dan in het zwem bad. Dit komt, doordat de bodem an ders van kleur is. Wanneer we van de kant af zyn gezwommen, zien we de bodem dalen. Deze bestaat meestal uit een dik kleed van waterplanten. Als wy duiken en verder dalen, ver- dwünen deze planten en maken plaats voor veengrond. Op de zeebodem is het anders. Hier bestaat de bodem meestal uit zand en schaarse planten groei. Daarom is het interessant, om in de buurt van pieren en strekdam men te duiken, waarbü de verweerde granietblokken ons doen denken aan sprookjesachtige koraalgrotten. Pas echter zeer goed op de stroom en duik nooit alleen!! Het is het beste, wan neer er zich steeds iemand aan de kant bevindt, die de duikers in de ga ten houdt. Als we dieper dan b.v. 3 me ter gaan. zult u beginnen te klagen over pyn in de oren. Dit is niets bij zonders: u bent immers niet gewend aan de druk van het water! Meestal verdwünt deze pün, wan neer u uw masker tegen het gezicht drukt en door de neus probeert uit te ademen. Hierdoor komt de buis van Eustachius. die zich tussen de neus en het oor bevindt, vrü, waardoor de druk binnen en buiten het oor ge lük wordt. Verdwijnt die pün dan niet, dan kunt u die dag beter niet dieper duiken. Een lichte verkoudheid kan hier de oorzaak van zün. Het is verder aanbevelenswaardig niet te lang in het water te blüven want het relatief koude water onttrekt veel warmte aan het lichaam. Evenals by iedere sport, wordt ook bü skindiving gestreefd naar het be reiken van records. Zo ontstond in Duitsland het z.g.n. ..streckentauchen" waarbü de deelnemers om het hardst 50 meter onderwaterzwemmen. In de Middellandse Zee betwist men el kaar de eer, het diepst te hebben ge doken. Het wereld record is nu onge veer 45 meter. Wü kunnen ons beter niet met deze gevaarlüke experimenten bezighouden. Alleen het zyn onder water, is al een speciale ervaring. Wanneer u ooit het geluk moogt hebben in de Middel landse- of een tropische zee te duiken, dan zult u het met mü eens zün. dat er geen stimulerende middelen meer nodig zyn om iemand enthousiast te maken voor deze nog jonge sport. U zult dêin ook kunnen begrypen waar om er mensen zyn, die hun hart aan de onderwaterwereld verpand hebben. Jaap Stenger. Het Leidscli Dagblad De krant voor iedereen (Deze pagina ls ongecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Internationals verdeeld Amsterdam, 4 maart De laatste beursdag van deze week bracht een verdeelde stemming voor de internationale waarden. De handel was vry levendig. Vergeleken bü de koersen uit de niet-officiële oahtendihandel, toen voor Aku. Philips, Unilever en Kon. Olies als laagste koers resp. werd be taald 430, 740. 717 en 151, was de stem ming op de officiële beurs vast. Aku's openden op 440, vrijwel onveranderd bü de vorige slotprijs. Philips- steeg welis waar van 748 to 754, doch verloor op deze prijs toch altyd nog circa 5 punten vergeleken bij de slotkoers van donder dag. Unilevers liepen op van 731 tot 736, om op circa 733 de markt te verlaten tegen een vorige slotkoers van 728%. Kon. Olies op f.152 slechts een weinig beneden het slotmiveau van de vorige dag. Wall Street was gisteren wederom flauw; ditmaal ook voor de Nederland se hoofdfondsen Philips en Unilever. De economische bedrüvigheid in Amerika is niet in zodanige mate toegenomen als enige maanden geleden was voorspeld. GeBien de aanhoudende koersdalingen van de laatste tyd in Wall Street is men in New York van mening, dat er thans een bodem is bereikt. Flauwe koersen uit Wall Street waren oorzaak voor de flau we stemming op het Damrak in het be gin van de ochtendhandel. Op het lagere niveau trad het buitenland als koper naar voren. Dit gaf de beurs weer wat vertrouwen en hier en daar ging men tot dekikingsaankopen over. Aangezien tegenover deze vraag niet voldoende aanbod aanwezig was. stegen de koersen snel. De officiële beurs opende boven het hoogste niveau van de oohtenduren. Unilevers en Aku's profiteerden van dekkingsaankopen, voor de Philips-aan- delen had Zwitserland belangstelling, terwyl voor Londense rekening de olie waarden uit de markt werden genomen. Al met al viel de stemming bii het slui ten van de beurs voor de internationale waarden heel erg mee. Hoogovens ver loren op 765 ca. 6 punten De scheepvaartwaarden hielden zich prachtig en vertoonden hier en daar be scheiden koerswinsten. De cultures vie len tegen en moesten met kleine koers verliezen genoegen nemen. Vooral Scheepvaart unies lagen goed in de markt. Staatsfondsen waren iets gemak kelijker. Bieraandelen werden door el kaar hoger geadviseerd, daarentegen kregen de Grootbanken een lagere ad viesprijs. Overigens viel ook in de lokale afdeling de stemming mee. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 maart Londen 10.56%—10.57%. New York 3.76%—3.77%, Montreal 3.%%—3.%%. Parüs 76.79%—76.84%, Brussel 7.55%— 7.56%, Frankfort 90.38—90.43. Stock holm 72.79V.—72.84%. Zürich 86.91%— 86.96%, Milaan 60.70%—60.75%, Kopen hagen 54.63%—54.68%, Oslo 52.74—52.79. Wenen 14.49%—14.50%Lissabon 13.17 —13.18%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 4 maart, ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% Ned. '59 4% 99% 99* Ned. '59 4% 97% 97* Ned. '53 3% 93%B 93% Grootboek obl. 3% T7* .TTT*, Ned. '47 3% (3) 9111 91%Cte Ned. '51 3% 94ï« 94% Ned. '53 (3%) 92ft 92% Ned. '56 3% 92% 92% Ned. '48 3% 86 86% Ned. '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 8888% Ned. *55 II 3V* 89% 89% Ned. *37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 96% 96fi Ned. 62-64 3 96 j I 96%GB Indië *37 A 3 93ft 93% Grootboek '46 3 89H Ned. W3. 6% 108% 108tf ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank 169% 167 Ned. Handelmü254 247 Amst. Rubber 118% 117 %GL H.VA157% 156% Senembah 544B 547 A.K.U441 439% Berkel's Patent (v.) 279 275GB Calvé Delft cert. 689 692 Dell Mü en (Ver.) 174.95 173.50 Kon Pap v. Gelder 241GB 241GB Hoogovens eert771 763% MUller en Co. NJ3. 362 358 Ned Kabelfabr400GB 395GB Philips 756% 751% Philips pref 278 276 Unilever 728% 732% Wilton Feyenoord 215% 214% Biliton 2de r 343 340% Dordtse Olie gew 702 700 Kon Olie (f20.—).. 154 153.— idem (50 f20.—) 152.30 151.80 Holl Amer lün 153 153% Java China Paket 161% 161% K.L.M 109 107.— Kon Ned 8tmv Mü 177% 177% Kon Paket Mü 139% 141% Stoomvaart Mü Ned 168%GB 172% Nlevelt Goudr eert 145% 145% v. Ommeren eert. 24 7 247% Kon Rott. Lloyd 155 158 Ned 8cheepv Unie 147%GL 149% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 92% idem '48 (3%) 94% 93% R'dam "52-1 (4%) 97%L 97 ld. ld "37 I-II (3%) 92% 93 Z.-Holiand '56 (4%) 98% 97f| Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% id. N.WB. '52 (4%) 95 103* 94* Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94 Premieleningen A'dam *53 3 99 A'dam '51 I 2% 82% A'dam '56 I 2%83% 83% A'dam '56 II 2% 91 90% Eindhoven '54 2% 79% Enschede'54 2% 79% 79% Den Haag '52 I 2% 83 83 Idem II 2% 87 86% R'dam '52 I 2% 85% 85% Idem n 2% 86% Idem *57 2% 97% Utrecht '52 2% 84 84% Z.-Holl 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 219 218. Amst. Bank 335 325% HJ3.U. eert 218 215% Rott. Bank 281 275% Twentsche Bank 276 274% Industrie Ondernemingen Albert Heyn350 350% Borsumy 65 63 K. N Ed.met. A-AA 92 95 (dem prei wd 95 Electrolasmy 300 295% Kon Ned Grofsm 176 175% Holl Constructie 435 B 435 Ing bur v Bouwnyv 265B 264% Internatlo 157 155% Int. Kunststof! Ind 63 62% Leidse Wolspinner y 375 372 Rott. Droogdok My 590 586 Sikken's Laklabr 589% 584 Ver Touwfabrieken 293 Walvisvaart 116 115B Wernlnk s Betonm 160 162 Van Wük en Heringa 110 B 110L Zaalberg 123 124 Spoorwegen Dell Spoorweg MÜ 5% 5% Amerik fondsen Canadian Pacific R 25% 25* Intern Nickel 101 99% Anaconda 55% 53% Bethlehem Steel 47% 47V8 Cities 8ervice 43%B 43{J Genera) Motors 46% 46% Kennecott 83 82% Republic Steel 63 62% Shell OU 69 ft 68% Union Pacific 28ti Un. States Steel 85% 84%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7