STAKING IN HET BOUWBEDRIJF LIJKT THANS ONVERMIJDELIJK Ziekten en ongedierte bedreigen thans Agadir WEERBERICHT Werknemers: ultimatum gesteld - Werkgevers: handschoen opnemen GRUNDIG T.V. 1960 EDLY-RADIO SERVICE DE GAULLE MAAKT NIEUWE RONDREIS DOOR ALGERIJE Vierduizend doden begraven en misschien nog 3000 doden Leidse verfhandel „de Valk' Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 MAART 1960 No. 29991 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 HARD TEGEN HARD Een staking in het bouwbedrijf lijkt onvermijdelijk. Gisteren zijn de bij het gerezen conflict betrokken partijen druk aan het confereren geweest, maar men is geen stap nader tot elkaar gekomen. Regering, werkgevers en werknemers blijven zich star aan hun standpunten vasthouden. De werkgeversorganisaties hebben hun ultimatum per aangetekende brief verzonden: „Onvoorwaardelijk de C.A.O. voor het Bouwbedrijf ondertekenen of maandag a.s. zullen tenminste 150.000 georganiseerde bouwvakarbeiders het werk neerleggen". Regering wil ook niet toegeven Minister W. J. de Pons van Econo mische Zaken heeft gisteren twee lang durige, maar vergeefse, besprekingen gevoerd met de voorzitter van de Raad van Bestuur van het Bouwbedrijf, de heer Dura. De regering is er niet van af te brengen: geen prijsverhoging op de lopende werken. Tenslotte zijn de werkgevers bereid een eventuele staking het hoofd te bie den. De Ned. Kath. Bond van Bouw- patroons heeft het hoofdbestuur reeds gemachtigd alles te doen om de schade tot het uiterste te beperken. En de leden verklaarden zich bereid op de conflictsituatie in te gaan. Het gaat dus hard tegen hard en een botsing lijkt onafwendbaar. Vastbesloten Nadat gistermorgen in Utrecht de bondsraden van de drie werknemers organisaties hun besturen gemachtigd hadden het ultimatum op te stellen en dit per aangetekende brief was verzon den, hebben de drie besturen zich in de middaguren in Utrecht uitvoerig beraden over de technische uitvoering van hun eis. By het samenstellen van het ultima tum heeft men zich laten voorlichten door een aantal juristen, in verband met het vooral de laatste tijd ter sprake ge brachte stakingsrecht, waarover de drie vakcentrales zich nog onlangs in een adres tot de ministerraad hebben ge wend. De vakbonden zijn vastbesloten de staking door te zetten. Koortsachtig wordt thans op de diverse bondsbureaus gewerkt aan de instructieformulieren voor de stakers. De weerstandskassen van de bouwvakarbeidersbonden zullen worden aangesproken en zo nodig wor den aangevuld met speciale fondsen van de drie vakcentrales. Slechts nog één week. Alléén bij ons 43 cm. super f 625. 53 cm. super f 765.— Volle garantie Onze bekende - bétere - service. MORSSTRAAT 20 - TEL. 33975 LEIDEN. Geen misdaad, maar ongeluk? Het blijkt dat de Rotterdamse fabri kant vermoedelijk tengevolge van een verkeersongeval de dood heeft gevon den. Gistermorgen is men erin geslaagd met behulp van een takelwagen de bij Capelle a/d IJssel zeven meter onder water liggende auto op het droge te brengen en naar een garage te slepen. Deze auto was zwaar beschadigd, ver moedelijk door het feit dat zij enige malen over de kop is geslagen, toen zij de dijk is afgestort. Enkele ruiten waren verbrijzeld. Het vermoeden bestaat dat tijdens de val de bestuurder uit de wa gen geslingerd is, waarna hij bij hoog water stroomopwaarts naar de houtwerf is gedreven. De technische dienst van de Rijkspolitie heeft het autowrak in onderzoek. Gebleken is dat het stoffe lijk overschot van de fabrikant geen sporen van verwondingen vertoonde. Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met opklaringen. Van nacht kans op nachtvorst, morgen over dag iets zachter dan vandaag. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 maart Zon op: 7.18 uur; onder: 18.26 uur. Maan op: 11.09 uur; onder: 1.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.17 en 20.48 uur. Laagwater te 3.41 en 16.10 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's De Raad van Bestuur Bouwbedrijf kwam gistermiddag in spoedzitting bij een. Gisteravond werd weer vergaderd. Hoewel er niets uitgelekt is van hetgeen er besproken werd, kan toch worden aangenomen, dat de besprekingen niet tot een positief resultaat geleid hebben. Althans niet tot een resultaat, dat een oplossing zou geven voor de moeilijk heden in het bouwbedrijf. Dwangpositie In Arnhem werd een vergadering ge houden door de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond. Vanzelfsprekend werd daar ook druk gesproken over het con flict, dat ontstaan is door de weigering van het College van Rijksbemiddelaars de nieuwe CAO goed te keuren. Het Col lege eiste, dat de aannemers vrijwillig afstand zouden doen van hun contrac tuele recht van verrekening van de hogere kosten op de onderhanden wer ken. De vergadering was van oordeel, dat hierdoor de aannemers in een dwangpositie waren geplaatst. Het hoofdbestuur werd derhalve door de ver gadering met algemene stemmen ge machtigd in het conflict een beleid te voeren, dat de eventuele schade voor de aannemers tot een minimum zou be perken. In dit standpunt kwam geen wijziging, nadat de vergadering kennis had genomen van het gesprek tussen minister De Pous en de heer Dura. De voorzitter, de heer Nelissen, ging nog even in op de poging van de Ned. Chr. Aanpemers- en Patroonsbond om uit de impasse te geraken. Hij was echter van oordeel, dat de van deze zijde voorge dragen gezichtspunten weinig of geen soulaas gaven. Geen toenadering tot Ferliat Abbas. maar evenmin concessies aan Franse officieren Langs <le paden der geleidelijkheid (Van onze Parijse oorresipondent) Gisterochtend is generaal Charles de Gaulle opnieuw vertrokken voor een reis door Algerjje, die oorspronkelijk voor 5 februari al op het programma stond en toen vanwege de fascistische revolte moest worden verdaagd. De generaal zal vermoedelijk drie dagen in Algerije blij ven, doch de plaatsen, die hij bezoeken zal, worden nog om begrijpelijke redenen tot op het laatste moment geheim ge houden. Naast enkele ministers en hoge stafofficieren maakt slechts één journa list, de corresppndent van het officiële Franse persagentschap, deel uit van het gevolg van de generaal. De tournee heeft een zuiver militair karakter: De Gaulle zal zich uitsluitend richten tot en ver staan met legerleiders en ook wel lagere officieren te velde om opnieuw te pogen van zijn inzichten, die in deze kringen zeker nog niet algemeen worden ge deeld. te doordringen. Naar verluidt zal na De Gaulle's te rugkeer in Parijs spoedig de vervanging bekend worden gemaakt van de huidige opperbevelhebber in Algiers, generaal Challe, wiens rol tijdens de gebeurtenis sen van eind januari, zacht gezegd, van een zekere dubbelzinnigheid niet geheel was vrij te pleiten Dat het Franse staatshoofd zich be wust is. dat hij de legerleiding misschien alleen langs de paden der geleidelijkheid voor zijn liberale politiek in Algerije mee zal kunnen krijgen, is gisteren intussen opnieuw gebleken uit de eerste rede, die hij heeft afgestoken. In Constantine verzekerde De Gaulle de hoge militairen dat zij in Algerije nog een periode van lange jaren voor de boeg zullen hebben. Slechts na een overwinning onzer wa penen, zo vertelaarde de Franse presi dent, zullen verdere stappen overwogen kunnen worden. Frankrijk moet in Al gerije blijven, zo herhaalde hij met klem. De toekomstige positie waarin we hier aanwezig zullen zijn zal echter door het Algerijnse volk bepaald, moeten worden. Vergeleken met vorige verklaringen van het Franse staatshoofd leek De Gaulle dus eerder" een stapje terug te hebben gedaan en van enige neiging de dialoog met Ferhat Abbas, de premier der Algerijnse rebellenregering, voort te zetten valt in deze uitlatingen weinig te bekennen. Anderzijds heeft De Gaulle er echter bij de hoge militairen geen twij fel over laten bestaan, dat hij geen en kele politieke actie van hun zijde meer zal gedogen en dat zijn gezag als „pa troon" een woord dat hij graag ge bruikt als absoluut moet worden be schouwd. Dikke laag sneeuw in New York: scholen zijn gesloten Het noordoostelijke deel van de Ver. Staten wordt sedert gister middag geteisterd door een zware sneeuwstorm, die reeds aan 31 mensen het leven heeft gekost. In New York viel 25 cm sneeuw waardoor het verkeer vastliep. De scholen zijn gesloten. Duizenden mensen wachten op autobusstations vergeefs op aansluiting. Op de buitenwegen zijn honderden auto's gestrand. Ook in andere delen van de Ver. Staten heeft men van het weer te lijden. In een resërvaat van Navajo-Indianen in Arizona zijn '73 gezinnen van de bui tenwereld afgesloten. Men hoopt hen. zodra het weer dat mogelijk maakt, vanuit de lucht te kunnen bevoorraden. Van veel van deze mensen heeft men in tien dagen geen tekenen van leven meer gehoord. In Seattle aan de noordwest-kust heeft de directie van de grote Boeing- fabriek het bedrijf moeten sluiten en de 60.000 arbeiders naar huis moeten stu ren. Advertentie Ga de lente tegemoet in een karaktervolle sportcombinatie Het Kynoch tweedcolbert is van een "gladdere" struc tuur en doet denken aan kamgaren. Gedistingeerde ruitdessinsl Als pantalon draagt u zo'n kamgaren Marzotto Stroset. Plooivast I Kynoch colbert v.a. 119,50 MarzottoSïrosetv.a. 59,50 House of England Van Rie nog niet naar ons land De Nederlandse marconist W. van Rie, die heeft terechtgestaan, en zijn echtgenote hebben hun vertrek naar Nederland wegens immigratieformali teiten moeten uitstellen. De marconist had gezegd gisteravond te zullen vertrekken maar immigratie- autoriteiten hebben later gezegd dat het echtpaar zich eerst bij hen zal moeten melden. Volgens deze Amerikaanse ambtenaren heeft de Nederlandse con sul te Boston gezegd dat het Neder landse echtpaar thans niet verwacht voor zondag of maandag naar Neder land te kunnen vertrekken. De marconist heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse tele visie gezegd dat de ondervraging door de politie van New York het ergste is wat hij ooit heeft meegemaakt. Zijn ondervragers maakten hem ,gek' zei hij. Een van de ergste dingen vond hij dat hij zo ver van Nederland ver wijderd was en dat hij zonder familie en vrienden was. Hij zei voorts dat de taal hem moei lijkheden had opgeleverd bij het ver hoor. „Op de openbare behandeling is het zo eerlijk toegegaan als maar mogelijk was", aldus de marconist. Ned. ambassadeur te Tunis Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. Th. P. Bergsma. laat stelijk consul-generaal der Nederlan den te Sydney, tot Nederlands ambas sadeur te Tunis. De minister van Oorlog en Marine, rikaanse Zesde vloot in de Middel- ir. S. H. Visser rechtsheeft aan landse Zee. De minister op de brug boord van het vliegdekschip „Franklin D. Roosevelt" de ma noeuvres bijgewoond van de Ame- met de commandant van de vloot, George W. Anderson jr. (Foto US Navy) Er zijn thans in de dodenstad Agadir bijna vierduizend stoffelijke overschotten gevonden en begraven. Men vreest er nog drieduizend te zullen vinden. Sommige deskundigen zijn zelfs van oordeel, dat er tenslotte tienduizend mensen zullen blijken te zijn omgekomen. Met man en macht wordt nu gewerkt aan de bestrijding van epidemieën, o.a. van pest. Het gevaar daarvan is te groot geworden om pog langer te wachten met het neerhalen van gebouwen, die gevaar opleveren. Meer dan vijftig bulldozers zijn reeds begonnen gevaarlijke restanten omver te halen, nadat eerst vastgesteld is, dat er geen tekenen van leven meer zijn. Direct daarna wordt het puin besproeid met desinfec terende middelen. De mannen, die hiervoor zorgen, zijn uitgerust met maskers om zich tegen ziektekiemen en de afschuwelijke geur te beschermen. Er dreigen nog andere gevaren: bij de reddingsploeg van de Franse Marine zijn drie zwaar en dertien lichtgewonden, deels tengevolge van beten van jakhalzen, honden en ratten. En dan zijn er nog de plunderaars. De Marokkaanse politie heeft reeds op een aantal verdachte individuen geschoten. Zeebodem honderden meters gerezen Marokko's Kroonprins Moelai Hassan, die de reddingsoperaties in Agadir leidt, heeft gisteravond kort voor zonsonder gang een rit door de geteisterde stad gemaakt en daarna het leger bevolen elke inwoner of hij wil of niet, binnen een uur te evacueren. Een reddingsploeg heeft gisteren in de ruïne van een huis een vrouw aange troffen, die het leven schonk aan - een kind. De vrouw was drie dagen lang van de buitenwereld afgesloten geweest. Moeder en kind heeft men in veiligheid kunnen brengen. Er zijn gisteren nog 37 overlevenden onder het puin aangetroffen. Woensdag waren er 71 gevonden. Gisterochtend werden o.a. twee Marokkanen uit de puinhopen bevrijd, die alhoewel zij uit- Advertentie iOfficiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL t TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Gisteren ifas het vijftien jaar ge leden, dat het Bezuidenhoutkwar- tier in Den Haag het slachtoffer werd van een verkeerd gericht ge allieerd bombardement. Burge meester Kolfschoten legde een krans bij het monument op de Algemene Begraafplaats. LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 ZIJN VROUW GEWURGD In een vlaag van verstandsverbijste ring heeft een 43-jarige koperslager uit de Beverstraat in Rotterdam-Zuid vannacht zyn 42-jarige vrouw van het leven beroofd. Eerst heeft hy haar met een aardappelmesje gestoken en toen gewurgd. Het twaalfjarig zoontje, dat wakker was geworden, rende om hulp de straat op en ontmoette een politieagent. De koperslager is overgebracht naar het Delta-ziekenhuis (psychiatrische in richting) te Poortugaal. Hij is daar eer der verpleegd geweest. Een paar we ken geleden was hij uit deze inrichting ontslagen. Onderzoek naar t.v.-zendtijd voor politieke partijen Nu de televisiezendtijd per 1 januari jl is uitgebreid tot 18 uur per week en wel licht in de loop van dit jaar nog met vier uur zal worden verhoogd, is de re geringscommissaris voor het radiowezen verzocht in overleg met.de Nederlandse Televisie Stichting na te gaan, in hoe verre en wanneer uitzendingen van po litieke partijen in feite mogelijk zouden zijn, zo deelt de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn Memorie v. Antwoord nopens de begro ting voor 1960 van zijn departement aan de Eerste Kamer mede. geput waren, weigerden in verband met de „Ramadan" Mohammedaanse vasten voedsel tot zich te nemen De Wereldraad van Kerken, die zijn hoofdkwartier in Genève heeft, verzond gisteren telegrammen aan godsdienstige organisaties in vele landen, met het verzoek gelden in te zamelen voor hulp verlening aan Agadir. Vijftien Rode-Kruisorganisaties in Afrikaanse, Europese en Noordameri- kaanse landen, waaronder i ook het Nederlandsche Roode Kruis, nebben te zamen totnutoe een bedrag van bijna 170.000 gulden voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Agadir geschon ken. Nederlandse Kerken hebben een bedrag van omstreeks f. 10.600 beschik baar gesteld. Diepe schok Kroonprins Moelai Hassan heeft gis teren bepaald, dat vandaag enkele scho len in Agadir heropend moesten worden. Hü wil de kinderen in staat stellen iets van de verschrikkingen van de laatste dagen van zich af te zetten De Kroon prins heeft opdracht gegeven Agadir te herbouwen, doch vele inwoners schijnen hun geloof in de toekomst van de stad te hebben verloren en geven er de voor keur aan naar elders te vertrekken. Zij vrezen nieuwe aardbevingen en de spookachtige herinneringen aan de doden, die onder de nieuwe stad begra ven zullen blijven. Een kapitein die de leiding heeft van een vijftig man sterke Amerikaanse reddingsploeg verklaarde, dat vele Ma rokkanen door de verschrikkingen, die zij hebben moeten doorstaan zodanig geschokt zijn, dat zij pogen de redders te verhinderen doden en gewonden te vervoeren„Echtgenoten en moeders proberen soms lijken van de draagbaren weg te nemen", verklaarde hij. Hij deel de ook mee, Marokkaanse vaders te hebben gezien, die bewegingloos op puin hopen zaten, waaronder hun dode gezinsleden waren bedolven. Officieren van de Franse oorlogs bodems die by Agadir zijn aangekomen om hulp te verlenen, hebben meegedeeld dat op sommige plaatsen voor de Marok kaanse kust de zeebodem tot slechts 15 meter onder het wateroppervlak is ge stegen. Op deze punten was de zee vroeger 300 meter diep. Men veronder stelt, dat de aardbeving, die Agadir grotendeels heeft verwoest het gevolg was van een vulkanische uitbarsting onderzee op het continentale plateau van de Atlantische Oceaan. Slot pag. 2

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1