Bombardement op Bezuidenhout - foutieve voorlichting bemanning Trieste vergissing kostte meer tlan vijfhonderd mensenlevens Eeuwfeest Bloembollencultuur concentreert zich op Haarlem Kern der jeugdmoeilijkheden ligt bij de opvoeding in het gezin iiiiiiiiiiniiiniii Wij presenteren U de CORVAIR de enige compact-wagen die werkelijk nieuw is! MOEDER WORDEN... H.'lYl-ni BelgiscK boekliandelaartje had succes als bisschop van Tiberias Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 4 maart 1960 Vierde blad no. 29991 Gisteren was het vijftien jaar geleden Het bombardement door vliegtuigen van de R.A.F. op het Bezuiden- I out in Den Haag op de morgen van de derde maart 1945 gisteren L'us 15 jaar geleden is niet het gevolg geweest van een fout der cmanning van het eerste toestel, zoals veelal wordt aangenomen, <aar van een foutieve voorlichting der bemanningen voordat de vlucht rn aanvang nam. Dit feit, dat nagenoeg onbekend is gebleven, blijkt uit de in 1953 en I 154 door de Britse Staatsdrukkerij gepubliceerde drieledige geschie- 'enis van de „Royal Air Force", gedurende de tweede wereldoorlog. aan het licht dat .er zich geen V-wapens meer bevonden in het Haagse Bos. Het bleek dat ze waren overgebracht naar een noordelijker gebied, bij een renbaan. Dit nieuwe gebied werd spoedig daarop onder vuur genomen. Niet enige fout.... Hoewel van het begin af aan vrijwel vaststond, dat er bij dit bombardement een fout was gemaakt, maakt het, met het oog op de vele slachtoffers en de frote materiële schade tengevolge van dit bombardement weinig uit wie de fout heeft gemaakt. Het is met het oog op je blaam, die al die jaren wegens onbe kendheid met de feiten is geworpen op je vliegtuigbemanningen zelf echter misschien niet zonder belang melding te maken van de semi-officiële zienswijze fler Engelsen. De schrijvers van deze niet-officiële geschiedenis van de RAF (de officiële geschiedenis wordt een werk van veel grotere omvang, waarmede men in het begin van de jaren vijftig al bezig was), Hilary St. George Saunders en Denis Richards kregen in 1947 reeds de op bracht deze niet-officiële historie te schrijven. Zij werden gemachtigd daarbij paar goeddunken gebruik te maken van wie geheime en niet-geheime stukken fon Britse en Duitse zijde. V-WAPENS De twee schrijvers hebben bij hun ge- iedschrijving, uiteraard, veel aan- it besteed aan de maatregelen die geallieerde zijde werden beraamd en .omen, eerst om de vervaardiging van Duitse V-wapens zoveel mogelijk te jagen en daarna om het gebruik van wapens zoveel mogelijk te beperken. De eerste V-l werd op 13 juni 1944, even dagen na het begin van de inva- ie der geallieerden in Europa, op Enge- ind afgeschoten en zestien dagen later ing de tweeduizendste V-l reeds die ichting uit. De eerste V-2 kwam op 8 eptember 1944 in Engeland terecht. De ag tevoren had Duncan Sandys ver- laard, dat de slag om Londen voorbij fas en dat er misschien nog een paar latste schoten zouden komen. In de aarop volgende zes maanden zouden, delen de schrijvers droogjes mede, eze paar laatste schoten in aantal stij- 1 tot meer dan duizend V-l raketten bijna vijfhonderd V-2'en. In augustus 1944 hadden de geallieer- en. min of meer tot hun verrassing, be- lerkt dat de V-wapens door de Duit- irs van lanceerinrichtingen in Neder- tnd werden afgeschoten inplaats van Dais tot dan toe, van Frankrijk uit. len wist echter aan geallieerde kant iet waar men de lanceerinrichtingen in ëderland precies moest zoeken. Men oopte, dat de luchtlandingen van zon- ag 17 september 1944 bij Arnhem die incering onmogelijk zou maken, of al- hans afbreuk zou doen. Die luchtlan- ingen werden echter, zoals de rest van liet-bevrijd Nederland maar al te zeer öu ondervinden, niet met succes be- roond en de V-wapens konden vrijwel ingehinderd verder op Engeland en ook ip Antwerpen worden afgeschoten. AARZELING De schrijvers maken er voorts mel ing van, dat de natuurlijke aarzeling an de Britse regering om een dichtbe- olkte stad als Den Haag te bombarde- en (omdat in de directe omgeving er- an lanceerinrichtingen voor V-wapens raren opgesteld) geleidelijk aan minder 'erd, in het bijzonder toen bleek, dat e leden van de Nederlandse regering iet erover eens waren dat zulke aan- allen moesten worden ondernomen als e kans op succes boden. Van dat mo- ïent af begonnen jachtbommenwer- •ers, in hoofdzaak „Spitfires" met hun anvallen op doelen in het Haagse Bos. gedeelten van Wassenaar, waar op- agplaatsen van V-wapens werden ver- noed en op Hotel Promenade waar. naar uen aannam, bedieningspersoneel was indergebracht. De Britse minister van Binnenlandse laken drong er bij de luchtmachtstaf op an dat scherpere maatregelen werden enomen, omdat hij het gevaar niet enkbeeldig achtte dat V-wapens een tation van de ondergrondse zouden bin- lendringen, waar de stadsbevolking van «onden een schuilplaats zocht tegen de anvallen. De staf was evenwel van oor- leel, dat het inzetten van zware vier- notorige bommenwerpers de vernietiging an veel eigendommen in Nederland du betekenen zonder dat er, naar men [eloofde, voorshands enig beslissend mi- tair voordeel mee zou worden bereikt, te „Spitfires" gingen dus door met hun anvallen. MAGERTJES Eind december 1944 en in de eerste aanden van 1945 bleek het winterweer e oorzaak van de onmogelijkheid voor 'e „Spitfires" om aanvallen uit te voe- ïn. Maar als het weer het maar even Jeliet waren de machines boven Den aag of omgeving op zoek naar lan dinrichtingen en opslagplaatsen. Het as echter, aldus de schrijvers verder m. haast onmogelijk vast te stellen of resultaat mee werd geboekt en zo ja 'k. In het algemeen, zo zeggen ze, /oeten de resultaten van toen mager arden genoemd. wel was het opgevallen dat, toen de 'chtbommenwerpers tussen 4 en 15 de- rmber 1944 in staat waren op vrij grote uaal aanvallen te doen op doelen in de |r'geving van Den Haag, het aantal ge- jnceerde V-wapens in die periode aan- -Qlijk was verminderd. Daaruit werd Concludeerd, dat niet alleen overdag aar ook des nachts aanvallen zouden 2®ten worden gedaan. De „Spitfires" hernieuwden het offen- en in het laatst van februari 1945 °u men vaststellen, dat er successen 'aren geboekt omdat er een merkbare ermindering van het aantal afgescho- en V-wapens was. Een fotoverkenningsvlucht, gemaakt m de ochtend van 24 februari bracht NOG TWIJFEL Er bleef echter nog twijfel bestaan ten aanzien van het Haagse Bos en de Brit se inlichtingendienst was er niet zeker van, of de Duitsers dit gebied nu had den verlaten of niet. Een toeneming van het aantal V-wapens, dat kort daarop in Engeland neerkwam, scheen er het be wijs voor, dat de Duitsers het niet had den verlaten „en daarom werden de aanvallen hernieuwd". Een bijzonder hevige aanval werd op 3 maart uitge voerd door de „Second Tactical Air Fór- ce", die daartoe gebruik maakte van de „Wings" 137 en 139 van de tweede groep, welke bestond uit (tweemotorige) „Mit chell" en „Boston" middelzware bom menwerpers. Ongelukkigerwijs was de vluchtvoorlichting verkeerd en het bom bardement veroorzaakte - zoals maar al te goed bekend - veel schade in Den Haag en veel slachtoffers onder de be volking! Het gevolg was dat Coningham (de bevelhebber van de tweede tactische luchtmacht) bevel gaf, dat van dat ogenblik af geen bommenwerpers van deze typen meer tegen Den Haag zouden mogen worden gebruikt. By dit bombardement kwamen 511 mensen om het leven, er werden 344 ge wond. Verwoest werden 3250 woningen, 285 liepen zware schade op en 3241 lich te. Meer dan tienduizend mensen wer den dakloos, ook als gevolg van de na het bombardement ontstane, niet te stuiten brand. Het bombardement was niet de eerste en enige vergissing in de tweede wereld oorlog. Uit de verscheidene geschied- Goldrush in Venezuela Een oude ziekte blijkt niet uitge storven: de goudkoorts is weer opge stoken, nu in Venezuela, en blijkt met 20'n besmetting om zich heen te grijpen dat de autoriteiten in Caracas zioh on gerust maken en gepaste maatregelen bestuderen. Onder de duizenden dia mantgravers voor het grootste deel uit Brazilië afkomstig van Uriman. Aicabaru en Caroni deed het gerucht de ronde dat het fabelachtige eldorado uit Columbus' dagen in het oerwoud van het Amazonegebied zou zijn terug gevonden. Zeer velen trokken te voet naar het binnenland van de provincie Bolivar waar op een hoogvlakte op 80 km van de gevangenis Eldorado de oude rijke goudader zou zijn herontdekt. Intussen onttrekt de beweging te veel arbeidskrachten aan de Venezolaanse diamantmijnen en zoekt het ministerie van Mijnwezen ook al koortsachtig naar middelen om de produktie op peil te houden. De oude Spaanse en Portu gese chroniqueurs besohreven Eldorado als een land waar het goudstof zo over vloedig voor het grijpen lag dat de in landse vorst zich er elke morgen mee poederde. Zo ontstond de naam El Do rado, de vergulde man, hetgeen al gauw werd: „Eldorado". schryvingen over deze oorlog is bekend geworden, dat aan weerszijden eigen troepen door eigen vliegtuigen werden gebombardeerd of beschoten, dat artil lerie eigen troepen en opslagplaatsen on der vuur nam en dat vliegtuigen ver keerde doelen in bezet gebied of zelfs in neutraal gebied aanvielen. De dag na het bombardement op Den Haag maakte bjjv. een onderdeel van de Amerikaanse bommenwerpervloot een ernstige fout door plaatsen op Zwitsers1 gebied te bombarderen. ALPHEN AAN DEN RIIN Geref. Kerk begin mei gereed Ds. Wyma spreekt in de Rijnlandse Kerkbode van deze week de verwach ting uit, dat de nieuwe Geref. Kerk be gin mei wordt geopend. De kosterswo ning bij de kerk zal waarschijnlijk aan het eind van deze maand geopend worden. Auto in het water In de nacht van woensdag op don derdag is een auto, bestuurd door een inwoner van Zwammerdam op de Zien- deweg ter hoogte van het watergemaal te Alphen aan den Rijn in het water gereden. De bestuurder was waarschijn lijk door slaap overmand. Doortastend optreden van de machinist van het ge maal was niet meer nodig. De auto mobilist had zich zelf uit de auto we ten te bevrijden. De auto moest door een kraanwagen worden weggesleept. (Speciale berichtgeving) De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zal de officiële herdenkingsrede uitspreken tijdens de eeuwfeestviering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Óat gebeurt op 6 mei des middags in het Haarlemse Krelagehuis. Muzikale medewerking tijdens deze viering verleent het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst zal een voor de eeuwfeestviering ingesteld comité het jubileumgeschenk aanbieden. Na afloop zal het hoofdbestuur van Bloembollencultuur recipiëren. Des avonds biedt de Bond van Bloem bollenhandelaren in de Grazenzaal van het Haarlemse stadhuis aan de buiten landse gasten een diner aan. De beschei- Een kijkje in de vergaderzaal in Utrecht, waar gistermiddag de hoofdbesturen van de bonden van bouwvakarbeiders bijeen kwamen om de moeilijke situatie te bespre ken. Minister Cals: De jongeren dienen beschermd te worden van Jus(itie> te beraden over maatrege len welke genomen kunnen worden om de jeugd tegen de door hen gesignaleer de gevaren te beschermen. De minister van O., K. en W. is het met vele leden van de vaste commissie uit de Eerste Kamer eens, zo zegt hij in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van zijn departement voor 1960, dat de kern van de moeilijkheden met de jeugd, waarvan jcugdbaldadig- heid en jeugdmisdadigheid uitingen zijn, moet worden gezocht bij de opvoe ding in het gezin. Ilij verwacht daarom meer resultaat van pedagogische maat regelen dan van strafrechtelijke, hoe wel deze in bepaalde gevallen uiteraard niet achterwege kunnen blyven. Daar naast speelt ook 't gebrek aan ruimte voor recreatie van de jeugd 'n belang- ryke rol, waardoor de jeugd genood zaakt is zijn vertier op straat te zoeken en daarbij veelal tot baldadigheid komt. Voorzover de minister bemoeienis heeft met het treffen van voorzieningen ten einde bedreigde jeugd in 't goede spoor te houden of daarin terug te brengen, heeft hij hiervoor sedert jaren de no dige maatregelen getroffen, die voorzover de financiële mogelijkheden reikten een niet te verwaarlozen steun aan deze jeugd hebben geboden op de weg naar een goede toekomst. Hij wijst hiervoor op de kampen en inter naten voor sociale jeugdzorg, waarin be dreigde jeugd een heroriëntatie onder gaat, alsmede op de subsidiering van bijzonder jeugdwerk, uitgeoefend door particuliere instellingen, welke voor deze jeugd clubhuizen openstellen, waarin een aan de mentaliteit aange past vormings- en ontspanningspro gramma wordt geboden, aldus de Me morie van Antwoord. Met enige leden is de minister van oordeel, dat het zeer gedetailleerd weergeven in de pers van de door deze leden bedoe'd? rechtszittingen ongun stige gevolgen kan hebben voor de jeugd. Ook de gevaren die het op groeiend geslacht bedreigen door de zich duidelijk manifesterende ontucht, hebben zijn aandacht. Hij zal dan ook gaarne aan het verzoek van deze leden voldoen om zich met zijn ambtgenoot den feestviering begint op 5 mei. Het gemeentebestuur van Haarlem zal des middags het bestuur van de 100-jarige Koninklijke Algemene Vereniging in het stadhuis ontvangen. Van het bordes van het stadhuis af zal een historische optocht worden gadegeslagen. De dag daarna zullen des morgens de buitenlandse gasten, vertegenwoordigers van zusterorganisaties en van afnemers organisaties worden ontvangen op de Floriade in Rotterdam. Op 7 mei wordt het eeuwfeest op de Floriade gevierd. Des middags zal de" postkoets uit Turkije haar intocht doen. Om zes uur zal die dag het hoofdbestuur van de jubileren de vereniging door het gemeentebestuur van Rotterdam ten stadhuize worden ontvangen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zal een gedenkboekje aan een aantal autoriteiten worden aangeboden. Van het jubileumfonds, dat in totaal uit ongeveer 37.000 gulden zal bestaan, zal een bedrag van 20.000 gulden worden gereserveerd voor een blijvende herin nering aan het eeuwfeest. Van het resterende bedrag worden onder meel de feestelijkheden, de uitgave van het gedenkboekje en vier historische praal wagens bekostigd. Verrassend nieuwe CHEVROLET conceptie extra lage lijn allure. sportieve gemakkelijk manoeuvreer- baar en te parkeren, ruim comfort. 4 brede, openslaande deuren. motor achterin: sobere, voorname stijl, volmaakt uitzlchtop de weg. stijve en lichte zelfdragende carrosserie. volmaakte geluidsisolatie, verwarming onafhankelijk van de temperatuur van de motor. 6 cil. aluminium boxer motor LUCHTGEKOELD Maakt U vrij en bezoekt onze showroom. Showroom: Stationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel 1b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 Herhaaldelijk zat hij in gevangenis In de gevangenis beraamde hij nieu we. echter veel grootsere plannen. Zo stapte hij na de bevrijding van Frank rijk op een mooie ochtend uit de trein Brussel-Parijs, gekleed in priesterkle- dij, en zich bekend makende als de eer waarde vader van het Heilig Kruis, een door de nazi's vervolgd Belgisch pries ter. In Franse rooms-katholieke krin- Opening „Florida" te Boskoop 10 maart De voorzitter van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, zal 10 maart 's middags om 2 uur in Boskoop het Siertuincen- trum „Florida" in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit de tuinbouwwereld openen. Het centrum is een modern in gericht verkoopcentrum van boomkwe kerijgewassen aan particulieren. Nadat men verleden jaar reeds op be scheiden schaal gepoogd heeft, de ver koop van planten aan particulieren op een beter peil te brengen, o.a. door mid del van het zelfbedieningssysteem, heeft nu een aantal Boskoopse kwekers met medewerking van verscheidene instan ties, o.a. de gemeente Boskoop, een stich ting gevormd met eenzelfde doel. Deze stichting heeft dit siertuin-centrum aangelegd en gaat de verkoop ter hand nemen. Eventuele winsten «komen aan een algemene doelstelling ten goede. Direct na de opening vertoont de stichting „Plantpropaganda Holland", Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Maar hij wekte wantrou wen door onhandige manier, waarop hij de mis opdroeg (Van onze Brusselse correspondent) De socialistische „Peuple" publiceert een fantastisch verhaal over de Belg Leon Page, die er jarenlang in geslaagd is zich als rooms- katholiek priester, bisschop, pater, predikant, ingenieur, advocaat, etc. te doen accepteren in de beste kringen, ja zelfs tot in het Vaticaan! De 43-jarige Page uit Malmedy, waar hij in 1933 een bescheiden boekhandelaartje was, heeft inderdaad een bewogen carrière achter de rug. In 1933 werd hij vrijwilliger in het Franse Vreemdelingen legioen, en in 1939 streed hij in het Franse leger tegen de Duitsers. Intussen had hij enkele veroordelingen opgelopen wegens bedrog en diefstal. Onder de bezetting keerde hij naar België terug, maar werd na enkele maanden wegens smokkelen en diefstal in de gevangenis van Brussel opgesloten. gen werd deze helfhaftige geestelijke warm onthaald. Eind 1944 gaf hij in de Vlaamse Katholieke Universiteit een voordracht over de toestanden in de Duitse kerkers, een voordracht die tot een enorm succes uitgroeide. Maar enkele maanden later had een aantal Franse priesters al gemerkt, dat er iets fout was met hun arme vervolgde Bel gische collega, slachtoffer der nazi's. De opvallend slechte en onhandige ma nier waarop hy de mis opdroeg, en zijn gebrekkige kennis van de rooms-katho lieke liturgie, verwekten wantrouwen. Hy verliet Parijs, na zich de volledige kleding van rooms-katholiek bisschop te hebben aangeschaft, natuurlijk zon der te betalen. In Noord-Afrika ging hij aan land als een speciaal door de Paus van Rome afgevaardigde bisschop, belast met de bijzonder delicate opdracht om de cle rus van Algerije te zuiveren. In Marok ko werd deze bijzondere afgevaardigde van de Heilige Vader met de grootste eerbewijzen ontvangen, des te meer I daar hy nu tevens verwant Y"as me* I de beroemde Belgische prinselijke fami- i lie D© Croy, verwant met het vorsten- huis van België." Maar hy beging een grove fout door zich In Marokko voor te stellen als de coadjutor van de pauselijke nuntius te Rabat. De zaak was al te gemakkelijk controleer baar! Enthousiaste preken Hij werd ontmaskerd en ging vijf ja ren de gevangenis in. In 1949 vrijgela ten, werd Page gastvrij opgenomen door een Franse bakker, Leon Bellet. Hij verliet die bakker, maar niet zonder diens paspoort en geld mee te nemen. Page dook toen weer op in de omge ving van Lyon, waar hij missen las in de kleine afgelegen dorpen als pre dikant van de orde der paters van Foucauld, een van Frankrijks beroemd ste orden. In het zonnige zuiden kreeg de grootheidswaanzin hem opnieuw te pakken en hij verwekte grote vreugde toen hy aan zyn gelovigen meedeelde, dat de Paus hem tot bisschop had wil len verheffen. Het was echter als ge woon pater dat hy Rome in het heilig jaar bezocht. Signor Camarelli, een van de bekend ste kleermakers van het Vaticaan, le verde hem een volledig ornaat van bisschop, een ornaat dat hij eveneens vergat te betalen. In Italië hield de nieuwe bisschop talrijke voordrachten over de verwoeste kerken van Frank- ryk en de centra voor melaatsen in Afrika. Ook Zwitserland genoot de eer om de enthousiaste preken te horen van monseigneur Bellet, bisschop van Tiberias en Kameroen, zoals zyn nieu we titel luidde. De vicaris-generaal van Genève rook echter lont, want monseigneur Bellet had nog steeds niet veel vorderingen gemaakt in het celebreren van de mis! In de kathe draal van Genève vergat hij bovendien zijn Breviarium, waarin alles behalve het de moraal overeen te brengen fo to's werden gevonden. Zo liep hy tegen de lamp, maar toen de Zwitserse politie hem wilde arres teren, was de vogel gevlogen, niet voor lang echter, want de Franse gendarmes arresteerden hem in Bourg en Bresse, in Bourgondië. Op het ogenblik zit Leon Page in de gevangenis van Huy, na ook in België nog enkele veroordelingen te hebben verdiend als vals advocaat, in genieur, geneesheer en leraar! Zijn „echte" advocaat, mr. Charpentier, heeft Page voorgesteld als een geestes zieke, chronisch leidend aan geheugen verlies. Hy zal opnieuw een evenwich tig man worden by zyn echtgenote die hy jaren geleden verliet, aldus de ad vocaat, maar die hy nog steeds vurig bemint, meer althans dan de twee an dere dames, die eveneens hoopten z vrouw te worden. Op 10 maart is de uitspraak in deze zaak en intussen speelt Page uitstekend de rol van de man, die aan geheugenverlies lijdt. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Johan z. v. J. D. Vun- derink en J. H. Wolbers; Eduard John z. v. A. de Vries en H. M. Arler; Jacob Bastiaan z. v. j. van Sandyk en L. A. Vermomd: Theo- dorus Petrus Cornelis z. v. M. P. J. van Es en E. den Oude; Brigitta Theodora Johanna d. v. G. P. de Gunst en M. W. M. Bruines: Flori- mond Petrus z. v. F. J. Mey en G. H. P. Bezuyen. .Ondertrouwd: Kastelein W. M. 29 j. en Burgerjon, E. M. 20 j. Overleden: J. van Wouw, 70 jaar. die al gedurende acht jaren de onper soonlijke reclame voor Nederlandse boomkwekerij gewassen in het buitenland organiseert, voor de eerste maal haar kleurenfilm „Het tovervierkant". Deze film is voor haar vervaardigd door Pro- filti met een tekst van Wim Povel. Een schaap van de veehoudc Vreugdehil in Loosduinen zette de lente goed in door het leven te schenken aan een viertal lam metjes.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11