c°Jw U Fa 29 J AI i 1*1 2 ill 3 3 4 111 5 lil U L^vjzz.» VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN „SS». ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Nieuwe burgemeester Voorschoten heeft hart voor zijn burgerij Ovaties en traangasbommen voor president Eisenhower in Uruguay Na overstromingsramp stond hij huis af aan getroffen gezinnen Belangrijk Engels boek van prof. Weevers over onze poëzie Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 maart 1960 Derde blad no. 29990 Advertentie TlTS^MFTÊ F"W VVQgNSD^Ir—l^D0NDERSafyiy VRIJDAG ffl ZATERDAG W f25° y t ^BRtMW r T *"wr m A mamt m im MA*RT A M;<A'i7' A wCmulmn President Eisenhower is gisteren in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, aangekomen. Hy werd op het vliegveld verwelkomd door president Nardone en reed daarop met hem in -een open wa gen naar de carnaval vierende stad. Bij de faculteit voor bouwkunst van de uni versiteit van Montevideo deed zich een de Verenigde Staten imperialistisch zijn. De president wees er met nadruk op, dat het Amerikaanse volk zich grote finan ciële offers getroost om degenen te hel pen, die de vrijheid liefhebben. Mevrouw De Kool en haar jongste dochter aan de afwas. Ook dat moet gebeuren. (Foto LD./Holvast) Engelse televisie weer in diergaarde Blijdorp (Speciale berichtgeving) Kortgeleden heeft de televisiesectie van de BBC een uitzending gewyd aan de Rotterdamse diergaarde. Dit gebeur de in een serie, waarin bezoeken aan Europese dierentuinen worden gebracht. De uitzending uit Blij-dorp is zo in de smaak gevallen by de kijkers, dat de BBC heeft besloten voor de tweede maal naar de Rotterdamse tuin te komen. Dit gebeurt eind mei Een week na het maken van de telerecording, waartoe de NTS haar volle medewerking geeft, zal de reportage op het beeldscherm komen. Wat eens een prachtig badhotel aan de moderne boulevard in Aga- die wasis nu veranderd in een grote puinhoop. incident voor. Studenten ontvouwden een groot aanplakbiljet, waarop te lezen stond: „Verdwijn Eisenhower". Direct daarop braken er vechtpartijen uit. De brandweer greep in en zette de brand spuit op de vechtenden. (Van een onzer redacteuren) De nieuwe burgemeester van Voorschoten, de heer L. de Kool, thans eerste burger van het (nog) rustieke dorpje Zuidland in Zuid-Holland leest graag detectieves. Maar veel tijd zal hij er op het ogenblik wel niet voor hebben. Om de haverklap wordt hij namelijk in zijn gerieflijke ambtswoning in Zuidland opgebeld. „Nou ik ga niet naar een ander werelddeel", zegt hij dan en lacht eens. Over nog geen twee weken zal hij zijn woning in Zuidland, waar hij veel lief en ook bijzonder veel leed heeft gedeeld hebben verwisseld voor de bijna even fraaie ambtswoning in Voorschoten. woond, terwijl de burgemeester met zijn gezin zijn intrek had genomen in het raadhuis. „Het is maar goed, dat ook myn huis van de overstroming te lijden heeft ge had. Dan weet je tenminste hoe het er met je burge* voorstaat. Dan pas kun je meeleven met de burgerij." Hoewel de burgemeester tot de A.-R. partij behoort, Staat hij een neutrale po litiek voor. „Een burgemeester hoort neutraal te zijn. Dat brengt zijn ambt mee." Vier kinderen De heer De Kool heeft vier kinderen. De oudste dochter (26 jaar) zit in Oos tenrijk, waar zij in een vluchtelingen kamp werkt. De oudste zoon (24 jaar) vervult een funotde bij de B.B. de jongste zoon (21 jaar) werkt bij de Rijkspluim- veedienst en woont in Purmerend. Mevrouw De Kool ondervindt veel steun van haar jongste dochter, die nog op school zit en wel in de hoogste klas van de M.M.S. in Rotterdam. Het echtpaar De Kool heeft onlangs zijn zilveren bruidsfeest gevierd en ook by die gelegenheid heeft het in het middelpunt van de belangstelling van de bevolking gestaan. „Het is een rondbor stig en gelukkig volk, dat ik hier ach terlaat. Ik ben vol verwachting wat mijn komende ambtsperiode betreft. Maar wat meer zegt: ik ben vol goede moed". bond, waarbij 400.000 oudstryders zijn aangesloten, heeft gisteren besloten zyn bezoek te boycotten. Deze boycot heeft in het bijzonder be trekking op een bezoek, dat Kroesjtsjef aan het slagveld van Verdun zal bren gen, waar tydens de eerste wereldoorlog lang en verwoed is gevochten. In Afghanistan heeft de Russische pre mier een stormachtige ontvangst meege maakt. Ongeveer zevenhonderd Russische tech nici, die werken aan projecten, waarvoor Rusland steun verleent, behoorden tot de velen, die hem bij zyn aankomst in Kaboel begroetten. Het vliegtuig van Kroesjtsjef was door zes Afghaanse Migs naar het militaire vliegveld, dat door de Russen is aangelegd, begeleid. Koning Mohammed Zahier was ter be groeting aanwezig. Na wederzijdse vrien delijke woorden reed Kroesjtsjef naar Kaboel. In de stad moest zijn auto ver schillende keren stil houden door de op dringende mensen. Kroesjtsjef zal zaterdag een dag later dan het plan was naar Moskou vertrekken. Bij zijn vertrek uit Calcuttahad de Russische leider gezegd te verwachten, dat premier Nehroe en de Birmese lei der Oe Noe, Moskou zullen bezoeken Nehroe hoopte naar Rusland te gaan als de gelegenheid zich voordoet. Burgervader is vol goede moed De burgemeester is al eens eerder in Voorschoten geweest. Dat was onder meer tijdens de bezetting het geval. .Heel wat keertjes ben ik er op de fiets met antiplof-banden doorgetrokken. Veertien dagen geleden ben ik er ook nog geweest. Er is wel heel wat veran derd. Wat mij het meest frappeerde? Dat het maar drie kilometer van Leiden af ligt. Wat ik erg prettig vind van Voor schoten? Dat het dicht bij zee ligt. Ik zit graag aan het strand. Zie graag de zee. Dat is een enorm voordeel". Mevrouw De Kool vindt het wel een .beetje jammer, dat zij Zuidland moet verlaten, maar staat bijzonder reëel tegenover de voordelen, die Voorschoten biedt. „Het lijkt me een rustig dorp en dicht in de buurt van verscheidene grote steden". Telefoontje De burgemeester werd gistermorgen door de Commissaris van de Koningin telefonisch op de hoogte gesteld van zijn benoeming. Des middags had hij al een bespreking met de wethouders en de loco-burgemeester van zijn toekomstige gemeente. Hij heeft verscheidene alge mene zaken besproken om enigszins een inzicht te krijgen, hetgeen er op ge meentelijk niveau in Voorschoten speelt. „Natuurlyk ken ik de achter gronden nog niet, maar dat komt wel. Daar ben ik niet bang voor." De burgemeester, die niet alleen graag leest, maar ook van vissen en voetbal houdt „elke zaterdag sta ik langs het lijntje om de verrichtingen van de plaatselijke club DES te volgen. Ze zitten weliswaar maar in de derde af deling, maar het zijn enthousiaste jon gens" gewaagt van het bloeiende ver enigingsleven van het dorpje Zuidland, waar hij altijd wel een warm plaatsje in zijn hart voor zal bewaren. „Zuidland telt maar 2350 inwoners, maar er zijn wel 60 verenigingen. Toen ik hier 12'- jaar was en op bescheiden wijze mijn koperen ambtsjubileum vier de. heb ik pas met recht geweten wat dit te betekenen heeft. Ze hebben me toen echt niet vergeten, al die vereni gingen." Dan vertelt de burgemeester, dat de gemeenteraad van Zuidland uit 7 leden bestaat: 4 A.-R., 1 CHU, 1 VVD en 1 P. v. d. A. „De samenwerking is ge weldig". Dat er ondanks het geringe aantal inwoners ook in Zuidland binnen niet al te lange tijd grootse dingen te gebeuren staan, bleek duidelijk uit het relaas van de burgemeester over de industrialisatie plannen. „Voor Zuidland geldt het probleem van de ruimtelijke ordening, maar voor Voorschoten geldt dit nog veel meer. Dat t? volgens my het probleem: hoe maak ik myn gemeente leefbaar?" Zwarte dagen heeft burgemeester De Kool meegemaakt tydens de overstro mingsramp. Er vielen toen in Zuidland 22 slachtoffers, onder wie een wethou der. „Ik zou er een heel boek over kun nen schrijven," zegt de burgemeester. Zyn gezicht betrekt. Een ogenblik maar, Al weer een telefoontje. (Foto L.D./Holvast) want de burgemeester is een vrolijke man die graag laoht en de zonzijde van het leven ziet. Burgerzin De ambtswoning van de burgemeester heeft toen uiteraard ook onder water gestaan, maar viel vroeger droog dan de andere huizen. Ruim een jaar hebben twee gezinnen in de ambtswoning ge- Even verder op zijn rit naar de Ame rikaanse ambassade wachtte Eisenhower een nieuwe onaangename verrassing. Voor de autocolonne ontplofte een traan gasgranaat. Eisenhowers ogen deden ken nelijk nog pijn. toen de leden van de re gering van Uruguay later aan hem wer den voorgesteld. De studentenvereniging van de stad, die zeer links georiënteerd is, belegde gisteravond in het universi teitsgebouw nog een bijeenkomst, gericht tegen het imperialisme. Later werd vernomen, dat Eisenhowers ogen zijn ontstoken door de inwerking van traangas. De president werd ook aan traangas blootgesteld, toen hij het ge bouwvan de juridische faculteit passeer de, waar de politie zes tot tien traan gasbommen tegen jeugdige betogers had gebruikt. Het gas was nog niet wegge trokken, toen de president de plaats be reikte. Bij de zuivering van het gebouw van de faculteit voor bouwkunst liepen vier studenten verwondingen op, van wie één een schotwond in zijn enkel. De politie trad op met traangas, lichte vuurwapens en getrokken sabels. Bij een schoolgebouw werd een kleine ijzeren stang naar de auto van dc presi dent geworpen. Een van de begeleidende leden van de motorpolitie werd er door aan de hand gewond. De politie deelde mee krachtig te zijn ppgetreden. Behoudens deze enkele anti-amenkaan- se incidenten, is president Eisenhower nergens op zijn Zuidamerikaanse reis zo uitbundig begroet als te Montevideo, i De Amerikaanse president heeft een 1 toespraak tot het Congres van Uruguay gehouden, waarin hij gereageerd heeft I op het verwijt van de betogers in de straten van Montevideo volgens hetwelk In afwachting van hun evacuatie kamperen de meeste overlevenden van de aardbevingsramp in Agadir op de straten. Dergelijke tafe reeltjes kan men overal in de ge troffen stad zien. Arbeid van 20 jaar (Van onze Londense correspondent) Prof. Th. Weevers, hoogleraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan de Londense Universiteit, heeft de ver spreiding van de Nederlandse kuituur in het buitenland een grote dienst bewezen door de publikatie van een boek in de Engelse taal over de Nederlandse poëzie tegen de Europese achtergrond, behan delende de periode van 1170 tot 1930. Hy heeft twintig jaar aan dat boek ge werkt en meer dan vijftig klassiek ge worden Nederlandse en Vlaamse ge dichten in het Engels vertaald. lectoraat daarover is belast. De uitgave van het bok van prof. Weevers is finan cieel door de Nederlandse regering ge steund teneinde hef onder het bereik van een zo ruim mogelijke lezerskring te brengen. Het is een verheugend verschijnsel, dat de belangstelling voor de studie van het Nederlands in Engeland speciaal in de laatste jaren sterk is toegenomen. Onze taal wordt op het ogenblik, behalve aan de universiteit van Londen ook in Cam bridge gedoceerd, waar dr. King met een In de nacht van dinsdag op woensdag is voor de Bretonse kust een Spaanse treiler op de rotsen gelopen en gezonken. De elf leden van de bemanning zijn vermoedelijk vedrongen. Franse oudstrijders boycotten Kroesjtsjef Dit is de eerste maal dan een Neder lander een dergelijk boek in de Engelse taal heeft samengesteld. Er bestond reeds een Engels boek over Nederlandse dichtkunst, geschreven door wijlen Sir Herbert Grierson, die destijds hoogleraar in de Engelse taal was aan de univer siteit van Edinburgh. Deze had o.a. ge dichten van de Tachtigers vertaald. Prof. Weevers, die al sinds 1937 Nederlandsin Londen doceert en in 1945 hoogleraar werd tijdens de oorlog was hij een van de bekende nieuwsomroepers van de Nederlandse sectie van de BBC heeft in zijn geschrift bijzondere aandacht be steed aan de invloed van de Neder landse en Vlaamse dichtkunst op de "overige Europese literatuur. Hij be spreekt ook de populariteit van de Ne derlandse toneelschrijfkunst in Scandi navië gedurende de gehele 17de eeuw. Wanneer de Russische premier Nikita Kroesjtsjef in de loop van deze maand een bezoek aan Frankrijk brengt, zal hjj niet alleen geen geestelijke ontmoeten. Hij zal ook geen Franse veteranen zien. Want de Franse Nationale Veteranen- Spaanse treiler vergaan Slachtoffers von concert Twaalf mensen zijn gisteren omgeko men en 22 gewond in een geweldig ge drang voor een gebouw in Yokohama, waar de Japanse zangeres Tsjiyoko Sji- makoera zou zingen. Bij de nauwe in gang verdrongen zich naar schatting 5.000 mensen om binnen te komen in de zaal, die slechts ruimte biedt voor 2.500 personen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9