Laatste nieuws „Uw bedrijf gezien in de ogen van een ander" DONDERDAG 3 MAART 1960 Mr. A. Seret sprak voor departement Leiden Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel De leider van een bedrijf of organisatie, die in de komende tijd van snel wisselende omstandigheden niet méér aandacht aan public relations besteedt dan hij in het verleden heeft gedaan, loopt het risico zich gevaarlijk te isole ren en daardoor niet tijdig het begrip en de medewerking te vinden waarvan het voortbestaan van zijn bedrijf afhankelijk is. Dit was de conclusie van onze oud-stadgenoot mr. A. Seret, public relations adviseur te Scheveningen, die hedenmiddag voor het Departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een causerie hield over het onderwerp „Uw bedrijf gezien in de ogen van een ander". het algemeen méér aandacht verwach ten dan wel gerechtvaardigd is. Zeker in deze snel wisselende wereld ontkomt een bedrijf er niet aan de zorg voor goede public relations als een on derdeel van het directiebeleid te zien. De beoefening van public relations is de laatste jaren van een modeverschijnsel uitgegroeid tot een vak waarin cursus sen worden gegeven. In het Nederlands Genootschap voor Public Relations zijn ruim honderd beoefenaren van het vak verenigd. Mr. Seret, die na zijn studie aan de Leidse Universiteit vele jaren in de voorlichtingswereld van de overheid en het particuliere bedrijfsleven ervaring heeft opgedaan, zeide, dat er luchtrei zigers zijn, die over heel Nederland oor delen als zij op doorreis een paar uur op Schiphol hebben doorgebracht. Hoe vreemd ook, heel wat mensen doen in hun dagelijks leven iets wat daar op lijkt. Door het tempo van alle dag zijn velen haastgedwongen te leven op vluchtige indrukken en op grond daar van over denken en doen te beslissen. Als dergelijke oppervlakkige aanrakingen met segmenten van een bedrijf onge lukkig uitvallen, kan dit gemakkelijk tot misverstand leiden. Het is, aldus spre ken, zeer belangrijk hoe de ander U be kijkt. Als iemand een bedrijf opbelt en de telefoniste doet onvriendelijk is de conclusie al gauw „dat dan het hele bedrijf wel onvriendelijk zal zijn". Als de chauffeurs van de vrachtwagens waar de naam van het bedrijf met koeienletters op staat een keer de auto van een klant snydt, worden orders afgebeld. Hetzelfde zou kunnen gebeuren als de boekhouding eens een fout heeft ge maakt of de directie een bezoeker zonder tussentijdse boodschap een halfuur heeft laten wachten. Kleine ervaringen dus met dikwijls grote gevol gen. In dergelijke gevallen kan de be doeling goed zijn en het produkt prima, maar in de ogen van een ander krijgt het bedrijf bij de buitenstaander geen goede naam. Als de buitenstaanders, met wie het bedrijf te maken heeft (of kan krijgen!) niet voldoende door het bedrijf op de hoogte worden gehouden en het personeel niet doordrongen is van de invloed van eigen optreden naar buiten, kan de eigen onderneming en dus ook de werkgelegenheid benadeeld worden. Misverstand, aldus spreker, vormt vaak een barrière tussen efficiency en samen werking. Goodwill moet dan ook plaats maken voor misverstand. GOEDE VERSTANDHOUDING. Het is in het belang van het bedrijf ervoor te zorgen een goede verstandhou ding te hebben met de vele groepen van mensen, die het in de hand hebben een vlotte gang van zaken in het be drijf te stagneren. Daarbij kan men be halve aan het eigen personeel denken aan overheidsinstanties, aan de Kamer van Koophandel, banken, leveranciers, aandeelhouders, wetenschappelijke insti tuten, vakbonden, werkgevers organisa ties, de geestelijkheid, enz. Mr. Seret wees erop, dat zich een aan tal fundamentele veranderingen leer plicht, kiesrecht, techniek, publiciteits medium, industrialisatie etc. in de maatschappij vorm heeft voltrokken. Gezaghebbende informatiebronnen zullen nooit gunstig advies kunnen uit brengen of snel gevraagde medewerking kunnen verlenen, als er boven het be drijf een vraagteken hangt. De praktijkervaring is, dat de meeste bedrijven, bureaus en organisaties de eigen bekendheid bij anderen ver over schatten en dus van de ander meer uit nodigingen voor overleg, begrip en in Staal en ijzer krijgen voorrang in Indonesië Minister Saleh van opbouw heeft in Djakarta verklaard dat bjj de besteding van de Russische lening van 250 miljoen dollar de grootste voorrang zal worden gegeven aan een staal- en ijzerindustrie. De regering heeft reeds een begin ge maakt met het overleg met Russische deskundigen over dit projekt, dat de „ruggegraat van de industriële ontwik keling" zal vormen. De eerste staalfabriek zal waarschijn lijk worden gebouwd op Sumatra ef Zuid Borneo, in een steenkoolgebied, waar reeds metingen en bodemonderzoek wor den verricht. De steenkolen ter plaatse zijn geschikt om de smeltery en te voe den. Saleh zei dat de regering naar moge- lUkheden zoekt om inflatie als gevolg van de grote geldtoevoer te voorkomen. Een der voornaamste problemen van de deskundigen is, de projecten te ontwer pen op basis van de roepiah. Gedacht wordt aan een ingreep, die mogeiyk geld uit de circulatie zal trek ken, aldus Saleh. DE BRAND IN POESAN Het aantal doden als gevolg van de brand van gisteren in een rubberfabriek te Poesan (Zuid-Korea) is tot 62 geste gen. Men heeft vandaag in de rokende puinhopen nog tien doden gevonden. Er worden nu nog vyftig arbeiders vermist. Men vreest, dat ook zy om het leven zyn gekomen. IN MEMORIAM MR. W. DE CLERCQ Aan het begin van deze byeenkomst heeft de voorzitter van het departement, de heer J. G. J. Verhey van Wyk met een enkel woord herinnerd aan het over- lyden van mr. W. de Clercq, die zich, aldus spreker, op vele terreinen jran de samenleving zeer verdienstelyk heeft ge maakt. Van ons departement was hy ge durende tien jaar een actief secretaris, van wiens vriendelyke en minzame per soon wy node afscheid namen, aldus de heer Verhey van Wyk. Na het uitspre ken van dit „in Memoriam werden en kele ogenblikken stilte in acht genomen. De dirigent van het Jeugdorkest „De Burcht", dat het 100-jarige Leidsch Dagblad een serenade heeft gebracht, is niet de heer De Jeu, zoals gisteren in ons Blad vermeld stond, doch de heer W. Mark. De heer De Jeu is dirigent van de drumband, de heer Mark van het muziekkorps. Bevolkingsonderzoek is geëindigd Aan het bevolkingsonderzoek op tu berculose, dat in de afgelopen weken in Wassenaar uitgevoerd werd doorde stich- itng FOTU hebben 7989 personen deel genomen, dat is ongeveer 32 van de bevolking. Zoals bekend werden deze keer de kinderen beneden 15 jaar niet by het onderzoek betrokken; deze kin deren maken 28 van de bevolking uit. Van ongeveer 4000 ingezetenen werd bericht ontvangen, dat zy reeds in het bedrijf waar zy werkzaam zyn of uit an dere hoofde regelmatig op tuberculose worden onderzocht. Het comité tot opsporing van t.b.c., dat dit onderzoek voorbereidde, is over de opkomst niet ontevreden; de percen tages stemmen vrywel overeen met die in andere gemeenten. Prinses Margaret van Engeland en haar verloofde Antony Arm strong Jones gefotografeerd in de Koninklijke loge van het Royal Opera House in Londen waar het verloofde paar voor het eerst in het openbaar verscheen. LEIDERDORP Lezing over mesten van varkens voor C.J.B.T.B. Voor een zeer klein aantal leden der CJBTB sprak in het Dorps huis. de heer S. de Jong, hoofdassistent by het Ryksveeteel'tconsulentsohap van Zuid-Holland te Den Haag over ,,De varkensmestery'. Het, was voor de laat ste maal, dat de voorzitter de heer H. Heicoop, de voorzittershamer hanteerde, wegens zyn komende emigratie. De heer Heicoop heette speciaal wel kom de heer De Jong en het adviserend lid, de heer R. v. d. Hoek. De heer De Jong begon met te zeggen, dat de varkensmesterij op het ogenblik niet aantrekkelijk is, maar meende, dat er zeker in Zuid-Holland toch nog wel verschillende mogeiykheden liggen. Hy wees erop. dat met de fokkerij de hand wordt gelicht en dat de boer meer aan dacht dient te schenken aan goede huis vesting voor de varkens, daar deze in vele gevallen ondeugdeiyk is. Verder wees de heer De Jong op het grote be lang van het voeren. Hy vroeg zich af, wat het doel is van de voeding. In de eerste plaats moet het varken gezond gehouden worden. Men vindt in Zuid-Holland nogal veel verziekte be drijven. Verder moet men trachten een goed produkt af te leveren. In de derde plaats zei de heer De Jong, dat het van groot belang is om het voer, ook het aangekocht voer, zo goed mogelyk om te zetten. Tenslotte wees hy erop, dat het van zeer groot belang is, dat de varkens voldoende water krygen. Aan de hand van een schema behandelde de spreker de eisen, die men aan de varkensvoe ding moet stellen, voor het behalen van goede resultaten. Hy sprak o.m. over de eiwitten, zetmeelwaarde, vet, ruwvezel. mineralen en de verschillende vitami nes. Over het aantal keren per dag, dat men de varkens moet voeren, zei de heer De Jong dat zogende zegen minstens 3x per dag gevoerd moeten worden en drin ken gegeven; weegt het varken meer dan 40 kg dan is 2x per dag voldoende. Bij de bespreking kwamen nog wel enige actuele vragen naar voren. Daarna overhandigde de heer Heicoop officieel de voorzittershamer aan zyn, in de vorige vergadering gekozen opvol ger, de heer H. v. d. Stoel. Deze dankte de scheidende voorzitter voor zyn werk jarenlang voor de CJBTB verricht, eerst als penningmeester en de laatste jaren als voorzitter. Onder diens goede leiding is het ledental toch vrywel op peil ge bleven. ondanks de ook hier toenemende industrialisatie. De heer Heicoop dankte voor de woor den tot hem gesproken en wenste de vereniging onder haar nieuwe voorzit ter, in samenwerking met de CBTB nog voorspoedige jaren toe. Het adviserend lid, de heer P. v. d. Hoek. zei, dat hy zo in de loop der jaren by deze jongeren steeds prettige verga deringen had meegemaakt, en dat de leidende figuren der jongere generaties het bestaansrecht van deze afdeling had bewezen. De heer V. d. Hoek besloot deze avond met dankgebed. Begrafenis D. P. Weijers Onder zeer grote belangstelling, vooral van de zijde van de bewoners van het Zijlkwartier, vond gisteren de begrafenis plaats van de heer D. P. Weyers. In de aula voerden verschillende sprekers het woord. De eerste spreker was de heer Gerrit sen namens de Woningbouwvereniging „Ons Belang" uit Leiden. Hy gewaagde van de prima samenwerking, die er altyd had bestaan en zei, dat de over ledene de belangen van klein en groot steeds met de grootste zorg behartigd heeft. Hy noemde de heer Weyers een nobel mens, die streed voor de mensheid en wiens nagedachtenis in hoge eer zal worden gehouden. Burgemeester Van Diepeningen zei, dat men by plechtigheden als deze pleegt te zeggen, wat men by het leven van de thans overledene ook gezegd zou hebben. De heer Weijers noemde hy een beminnelyk mens, die bijgestaan door zyn vrouw veel voor de gemeenschap, speciaal het zyikwartier heeft gedaan. Hy wenste mevr. Weyers dan ook Gods troost toe. De secretaris van de Speeltuinvereni ging „Het Zyikwartier", de heer Bison, zei o m., dat de resultaten van het werk van de overledene straks zullen worden geplukt. Namens de P. v. d. A. sprak de heer J. Nievaart en namens de B B. de heer E. Kronenburg. WARMOND TTV STEEDS VOORUIT De uitslagen van de deze week ge speelde oompetitiewedstryden luiden: Heren; Steeds Vooruit IMVO I 6-4; Steeds Vooruit IITonido I 64; Steeds Vooruit III—LPSV II 3—7. Dames: Steeds Vooruit ISparkler I 6—4. WASSENAAR Jaarvergadering van Stille Omgang In de foyer van het R.-K. Vereni gingsgebouw heeft woensdagavond de Wassenaar se afdeling van het Genoot schap van de Stille Omgang de jaarlijk se algemene vergadering gehouden. On der voorzitterschap van de heer J. P. J. Alkemade werden de huishoudelijke za ken in een vlot tempo afgedaan. In het jaarverslag van secretaris F. P. van Leeuwen weerklonk bezorgdheid over de langzaam dalende belangstelling voor de jaarlijkse bedetocht door nachtelijk Am sterdam. Het ledental van de afdeling bleef vrywel constant: 546 onder wie 19 jeugdleden begrepen zyn. Aan de om gang in 1959 namen 225 personen deel. Het ledental ïykt tamelyk hoog, aldus de secretaris, maar is dat toch in wer- kelykheid niet, als men in aanmerking neemt, dat de afdeling zich over vier parochies uitstrekt: de drie Wassenaar- se en de parochie in Marlot. Penningmeester F. L. Roozen bracht een finanoieel verslag uit. De bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat de he ren F. P. van Leeuwen, Jac. F. Odijk en W. Welsink werden herkozen. De voor zitter deed daarna enkele mededelingen over de in de nacht van 12 op 13 maart as. te houden omgang. Het programma is gelyk aan dat van het vorig jaar: te middernacht een plechtig Lof in de St.- Wilkbrordlkerk, daarna vertrek per auto bus naar Amsterdam waar om kwart over 2 aan de omgang begonnen wordt. Om half vier wordt de plechtige Hoog mis opgedragen. Om 6 uur vertrekken de bussen weer naar Wassenaar. Na het huishoudelyk gedeelte leidde e geestelyk-directeur, kapelaan G. H. Lagerberg met enkele woorden een klankbeeld met lichtbeelden in over ,.De nood der wereld'. In woord en beeld werd een indrukwekkende schildering gegeven van de materiële en geestelijke nood in de wereld van vandaag en op geroepen tot christelijke solidariteit ten opzichte van de nood van zovele miljoe nen medemensen. Gymnastiek voor heren met zittend leven De chr. gymnastiekvereniging „Irene" heeft twee nieuwe afdelingen aan de reeds bestaande toegevoegd, namelyk een afdeling gymnastiek voor heren senioren en een afdeling volleybal, voorlopig alleen voor dames vanaf 14 jaar. Oe nieuwe gymnastiekafdeling is speciaal bedoeld voor heren met een zittend leven, dip wel iets aan lichame- lyke oefening willen doen, maar geen halsbrekende toeren aan toestellen wil len verrichten. Het programma ver meldt dan ook vrye oefeningen, grond- gymnastiek en spelen. De afdeling oefent op woensdagavonden van half 9 tot half 10 in de gymzaal van de chr. school aan de Heerenweg. De volleybalafdeling voor dames zal voortaan oefenen op dinsdagavonden om kwart voor 8 eveneens in de Heeren wegschool. Blykt er voldoende belang stelling te bestaan, dan zullen meer volleybal'afdelingen worden opgericht. Hef gaaf de R.-K. E.H.B.O. goed Uit'het jaarverslag over 1959 van de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Wassenaar blijkt, dat het ledental gestegen is tot 204. Het bestuur acht d/it aantal niet onbevredigend, gezien de nog jeugdige leeftyd van de vereniging. Het moet echter mogelyk zijn dit aan tal in korte tyd aanzienlyk te vergro ten. Het bestuur zal zich beraden over de wyze. waarop dit dient te gebeuren. De samenwerking met de algemene en de protestants-christelyke verenigingen in de Stichting OLB-federatie liet in het afgelopen jaar niets te wensen over. Zoals bekend is de r.-k. vereniging eer verleden jaar als derde partner in deze federatie toegetreden. Het voordeel van deze federatieve samenwerking is. dat volstaan kan worden met een gebouw en een staf personeel. Het merendeel van de in de openbare leeszaal aanwe zige boeken is bestemd voor leden van alle drie de verenigingen. Naast deze centrale boekerij bezit iedere vereni ging een eigen collectie, ter aanvulling van het geheel. Het financieel verslag over 1959 gaf een tekort van ruim f. 100 te zien. Er werd voor een bedrag van ruim f. 600 aan nieuwe boeken voor de r.-k. lees zaal aangeschaft. De subsidie, die de vereniging ontving wordt, zoals ook met de beide andere verenigingen het geval is, geheel afgestaan aan de stichting, die daarmee de exploitatie financiert en de aankoop van boeken voor de centrale bibliotheek. Secretaris van de R.-K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek is de heer W. M. A. Lammers. Schouwweg 57. De OLB-federatie beschikt sinds enige tyd over een uitleenpost in het Kerke- hout, die in een behoefte blykt te voor- rien. Er zyn besprekingen gaande over de opening van een tweede uitleenpost ten behoeve van de buurtschap Deyler- oord en omgeving. Bouwvolume Sf.-Josephkerfc per 1 april beschikbaar Het ministerie van Wederopbouw heeft aan het kerkbestuur van de St.-Joseph parochie meegedeeld, dat het bouwvolu me voor de nieuwe parochiekerk, dat aanvankelijk was toegezegd voor het derde kwartaal van 1960 per 1 april a.s. beschikbaar is. Dit betekent, dat nu niets de verwezenlijking van de bouw plannen meer in de weg staat en dat de aanbesteding kan worden voorbereid. Susana en José dansen op Nufsavond Op Donderdag 10 maart a.s. zal het wereldberoemde Spaarnse danspaar Su sana en José, dat op het ogenblik op toernee is door ons land optreden in het Verenigingsgebouw op een Nutsavond. Onder meer zal htt nieuwe ballet „De ballade van Carmen en José" worden uitgevoerd. Het Spaanse danspaar wordt begeleid door de pianist René Gerber. de gitaarist Paco Hernandez, de flamenco- zanger Manuel Mairena en de slagwer ker Claudio Iseli. Voor deze zeer bijzondere Nutsavond worden op het toneel van het Vereni gingsgebouw enkele voorzieningen getrof fen, o.m. een verhoogde dansvloer en speciale belichting. De avond begint om 8 uur Beeld in tuin van „De Burcht" onthuld De tuin van het flatgebouw voor be jaarden „De Burcht" aan het Zande rijpad in Wassenaar wordt sinds enige dagen gesierd door een fvaai beeldhouw werkje, dat vervaardigd werd door de 24-jarige Amsterdamse leerling van de rijksacademie voor beeldende kunsten Eric Claus. Het beeld is een geschenk van iemand die onkbekend wenst te biy- ven, maar die op deze wijze uitdrukking heeft willen geven aan zyn waardering voor de opzet van de stichting flatge bouw voor bejaarden van de Neder landse Protestantenbond. De onthulling geschiedde op de tweede verjaardag van het flatgebouw, die ge vierd werd met een feesteiyk diner voor alle bewoners in de gezellige hall. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer H. C. D. den Hertog aanvaardde het geschenk, na woorden van dank ge sproken te hebben aan de onbekend biy- vende gever en aan de jonge beeldhou wer. Het beeld, dat geplaatst werd op een gemetseld voetstuk, stelt een moeder voor met twee kinderen. Na de onthul ling waarby het bestuur van de stich ting aanwezig was werd in de recreatie zaal een glas gedronken op de verjaardag van het flatgebouw en op de nieuwe aan winst in de tuin. Daarna gingen bewoners en bestuurs leden in de benedenhal aan de feesteiyk gedekte tafel. Directeur vrijgesproken De rechtbank te Rotterdam heeft een 51-jarige fabrieksdirecteur uit Wasse naar vrygesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hy in april 1957 als directeur van een kartonnagefabriek te Rotter dam aangifte had gedaan van verduis tering van ongeveer f. 20.000 door zyn boekhouder, terwyl hy geweten zou heb ben dat dit feit niet gepleegd was. Er was destyds tegen de boekhouder een strafvervolging ingesteld, die na een onderzoek van de Rijksaccountantsdienst weer werd ingetrokken. De directeur zelf werd toen vervolgd. De eis wes negen maanden gevangenis straf. waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tyd Landdag der N.A.T.U. Op Hemelvaartsdag. 26 mei, zal in Den Haag de Algemene Landdag van de Ned. Amateur Toneelunie (N.A.T.U.) worden gehouden, de avond tevoren voorafge gaan door de jaarlijkse vergadering van de algemene raad van de NATU. Dit heeft de heer J. Jonker, voorzitter van de afdeling Den Haag van de NATU, gis teravond meegedeeld in de jaarlykse algemene vergadering van deze afdeling. De algemene raad van de NATU zal op 25 mei byeenkomen in de Rolzaal. Na afloop der vergadering volgt een gezellig samenzyn in de bovenzaal van Le Corvet (Kurhaus). In de morgen van Hemelvaartsdag komt de landdag byeen in Diligentia voor het aanhoren van een inleiding door een nog nader aan te wyzen spre ker, gevolgd door een korte cabaret voorstelling. Na de lunch, welke in de naaste om trek van Den Haag zal worden gebruikt, rydt men met bussen naar het Kurhaus paviljoen om de voorstelling te zien van een toneelstuk, onder regie van Luc Lutz te spelen door een centraal amateur toneelgezelschap, dat wordt samengesteld uit leden van diverse NATU-verenigin- gen uit de afdeling Den Haag. Herdenking slachtoffers bombardement Bezuidenhout Hei gemeentebestuur van Den Haag heeft vanmorgen tydens een korte plech tigheid by het moment op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag de slachtoffers herdacht, die gevallen zijn tydens het bombardement van het Bezuidenhout op 3 maart 1945. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. het byna voltallige college van B. en Wé van Den Haag. Onder het spelen van de „Last Post" legde burgemeester Kolfschoten een krans in de kleuren van Den Haag witte lelies en gele irissen aan de voet van het monument. Terwyl het mannenkoor .Die Haghe Sangers" met begeleiding van de politiekapel „Onder ling Kunstgenot" de liederen „Neder land let op uw saeck" en „O God, die droeg ons voorgeslacht' ten gehore brachten, legden twee kinderen van elke school in het Bezuidenhout bloemen neer by het monument. Ook vele fami liebeden van de slachtoffers brachten daarna een bloemengroet. De plechtig heid werd besloten met het Wilhelmus. Stand der werkloosheid Blytkens mededelingvan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve aan het eind van de maand februari 75.691 eindfebruari 85.755). Het aantel werioloze vrouwen was 5102 (5835). VOETBAL Geen prijs voor Visser Met betrekking tot de toekenning van een prijs uit toto 111 aan dhr. J. Visser uit Oosthuizen deelt de KNVB mee dat de notaris, gehoord de partyen, geen aanleiding heeft gevonden af te wijken van artikel 3 van het toto-reglement. In dit artikel is onder meer vastgelegd dat op grond van het originele formu lier wordt bepaald hoeveel wedstrijden gaed zyn voorspeld. Dit originele for mulier is, zoals eerder werd gemeld, niet in het bezit gekomen van de no taris. KUNSTRUDEN Canadese triomf bij het paarrijden Het wereldkampioenschap paarryden is voor de vierde achtereenvolgende maal gewonnen door de Canadese com binatie Barbara Wagner—Robert Paul, die ook het Olympische goud voor zich opeiste. Voor een complete Canadese triomf zorgden zuster en broer Jelinek, vierde by de Olympische Winter spelen die nu oprukten naar de tweede plaats en daarbij het „zilveren" Duitse paar Marika KiliusHans-Juergen Baumler naar de derde plaats verwezen. Aan de strijd namen twaalf paren, vyf landen vertegenwoordigende, deel. Bouwvakarbeiders eisen: „Tekenen of maandag staken!" Wanneer de werkgeversorganisaties niet onmiddeliyk en onvoorwaardelijk de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf ondertekenen, zullen de werknemers organisaties hun leden opdragen maan dag a.s. het werk neer te leggen. Dit is de strekking van de resoluties, die he denmorgen door de drie werknemers organisaties de Alg Ned. Bouwbedrijfs- bond, de Kath. Bouwvakarbeidersbond „St.-Joseph" en de Chr. Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouwnijverheid in afzonderlijke vergaderingen te Utrecht zijn aangenomen. Terwyl de drie vakbonden over de for mulering van hun eisen vergaderden, voerde de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, in Den Haag een bespreking met de minis ter-van Economische Zaken over de mo gelijkheid, het dreigende conflict in het bouwbedrijf alsnog te voorkomen. In werkgeverskringen leeft de hoop, dat dit gesprek met de juist uit Rome terugge keerde minister De Pous, zal leiden tot een compromis-oplossing. BEURSOVERZICHT Internationals flauw AMSTERDAM, 3 maart De stemming voor de internationale waarden was vanmiddag bepaald flauw De handel was, met een uitzondering voor de Unilever-hoek. uiterst kalm. Volgens de beurs, is het klimaat thans niet best waardoor men dan ook zeer huiverig is met kooporders. De laatste dagen gaat er van Wall Street niet de minste stimulans uit voor de Europese beurzen. Ook gisteren kwam New York met lagere koersen af, mede op de ver mindering van de produktie in de auto industrie aldaar. De lagere koersen uit New York veroorzaakten in Amsterdam voor de internationale waarden hier en daar gevoelige koersdalingen. De zwak ke tendentie van New York sloot van daag een opwaartse tendentie voor de internationals in Amsterdam geheel af. Het publiek ging eerdeT tot geringe ver kopen over, de beroepshand el vertrouw de de markt niet en de arbitage kon internationaal niet veel uitrichten De koersen op de Westduitse beurzen waren vandaag ook aan de lage kant, zodat van die zijde geen steun voor het Dam rak werd geboden. Aku's noteerden op 441 een koersverlies van circa 10 pun ten. vergeleken met de voorgaande slot- prijs. Voor Philips ging de koerswinst van de voorgaande dagen gehee] verlo ren: deze aandelen lagen op 755 circa 16 punten beneden de vorige slotprijs. Vanzelfsprekend werden ook de pre ferente aandelen Philips enige punten lager geadviseerd. Unilevers verloren op 729 circa 6 punten vergeleken met het slot van gisteren. In deze hoek ging nog wel het een en ander om doordat de bekende grote koper van vorige keren wederom de stukken uit de markt nam. Toch kon dit een koersverlies voor de margarinewaarden vandaag niet tegen houden. Kon. Olie, een halve dollar la ger in New York, verloor op f. 152 circa f. 1,30 en was op deze prijs iets beneden pariteit New York. Hoogovens werden nog steeds in een open hoek verhandeld en waren op 770 circa 10 punten lager. Ook Nationale Handelsbank werd lager geadviseerd. De scheepvaarten konden zich vrij goed op het vorige slotniveau hand haven by kalme affaire. De cultures verloren enig terrein. Staatsfondsen waren wederom aan de vaste kant. In de lokale sector vielen de koersverliezen heel erg mee. Claims Lindeteves werden op f. 9 (f. 10) geadviseerd- WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 3 maart Londen 10.56%1057%, Montreal 3.96%—3.96%, Brussel 7.5&—7.56%, Stock holm 72.80—^2.85, Milaan 60.66%—€0.71% Oslo 52.74—52.79, Lissabon 13.17—13.18%, New York 3.76%—3.77%, Parys 76.79', —76.84%, Frankfort 9058%—90.43%, Zurich 86.91%86.96%, Kopenhagen 54.62%—54.67%, Wenen 14.49%—14.50% Beurs van Amsterdam Donderdag 3 maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 99U 99ftGB Ned. '59 4% 99% 99 Ned. '59 4% 97% 97% Ned. '53 3% 93% 93%B Grootboek obl 3% 77ift Ned. '47 3% (3) 91% 91% Ned. '51 3% 94B 94ft Ned '53 (3%) 92% 92ft Ned '56 3% 92% 92% Ned. 48 3% 86 86 Ned '54 3% 86% 86% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. *55 II 3V4 89% 89% Ned. 57 3 88% 88% Dollaring '47 3 90% 90% Tnvesteringscert. 3.. 96% 96% Ned 62-64 3 96% 96% Indie '37 A 3 93% 93 ft Grootboek '46 3 89H Ned. W.B 6% 108% 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Han dl en Ind. B. 41GB 40% Nat. Handelsbank 170GB 169% Ned. Handelmy255GB 254 Amst. Rubber 119%GL 118% H.V.A158GB 157% Senembah 540 544B AJC.Ü450% 441 Berkel's Patent (v.) 283 279 Calvé Delft cert. 695% 689 Deli My en (Ver.) 175.50 174.95 Kon Pap v Gelder 241 241GB Hoogovens cert780% 771 Müller en Co. N3. 365GB 362 Ned. Kabelfabr402 400GB Philips 771% 756% Philips pref284 278 Unilever 735% 728% Wilton Feyenoord 215% 215% Biliton 2de r 343 Dordtse Olle gew. 708% 702 Kon Olie (f20.—) 154.50 154 Idem (50 ét f20.—) 153.30 152.30 Holl. Amer iyn 152GB 153 Java China Paket 162 161% KLM 109.— 109 Kon Ned Stmv MO 176% 177'! Kon Paket My 141 139 Stoomvaart My Ned 168 168%GB Nievelt Goudr eert 145 145* v Ommeren eert 247% 24 7 Kon Rott Lloyd 156 155 Ned Scheepv Unie 147% 147%GL NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 i3%) 3 93% idem 48 94 94% dam 5"' I 96% 97%L ld ld 37 I-U (3%) 94 92% Z.-Hollar.d *56 (4%) 98% 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.WJ3. *52 (4%) 96 95 Industr. Obligaties Philips DoUarlng '51 94% 94 Premieleningen A'dam '53 3 99 A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '56 I 2%83% 83% A'dam'56 n 2% 91% 91 Eindhoven '54 2% 79% 79 Enschede'54 2% 80% 79% Den Haag '52 I 2% 83 83 Idem II 2% 85% 87 R'dara *52 I 2% 85% Idem n 2% 86% 86', Idem '57 2% 98% 97% Utrecht '52 2% 85 84 Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 220.— Amst Bank 335 H8 U. eert219 Rott. Bank 280 Twentsche Bank 274 Industrie Ondernemingen Albert Heyn335 L Borsumy65 K. N Edrnet. A-AA 92 idem pref wd91 Electrolasmy 300 Kon Ned Grofsm 175% Holl Constructie 435 B Ing bur v. Bouwnyv 260 Intematlo 159 Int. Kunststof!. Ind. 63 Leidse Wolspinnerij 380 Rott. Droogdok My. 591 Sikken's Lakfabr. 594 Ver. Touwfabrleken 293 Walvisvaart 116% Wemlnk's Betonm. 162% Van wyk en Heringa 110 B Zaalberg 124% Spoorwegen Dell Spoorweg My 6 Amerik fondsen Canadian Pacific R 25 ft Intern Nlekei -102% Anaconda 56% Bethlehem Steel 48% Cities Service 44% General Motors 47% Kennecott 84% Republic SteeJ 64% Shell OU 69% Union Pacific 28% Un States Steel 85% 219 335 218 281 276 176 265B 157 63 375 590 116 160 25% 101 55- 47% 43% 46 83 63 69 28! 85%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5