Wethouder A. J. Jongeleensloeg eerste paal bejaardencentrum 99.- Achtenveertig galerijwoningen en pensiontehuis van 7 woonlagen Bouw duurt circa IV2 jaar Kreymborg HUISVESTING VOOR 185 OUDEN VAN DAGEN Twen - cost uums nu In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en het bestuur van de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra heeft de wethou der van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, hedenochtend op een terrein aan de Churchilllaan de eerste paal geslagen voor het in deze omgeving te bouwen bejaardencentrum, waarvan de bouw circa V/2 jaar in beslag zal nemen. Het centrum is onderverbeeld in een pensiongebouw van zeven woonlagen, geschikt voor bewoning van 85 bejaarden en het nodige personeel en de bouw van 48 woningen, gebouwd in vier woonlagen (galerij-woningen), geschikt voor huisvesting van 100 bejaarden. Het complex, ontworpen door architect K. Landers te Rotterdam, ademt een frisse geest en bezit een moderne monumentaliteit en is begroot op f. 2.189.000. Het bouwterrein heeft een rechthoekige vorm. De gebouwen zijn daarop zodanig geprojecteerd, dat alle woonvertrekken gunstig zijn gelegen. De tuin ligt geheel op het zuiden. De toegang tot de 48 woningen vindt plaats via twee trappenhuizen, r*sp. aan de oost- en westzijde van het woningblok De trappen verbinden vier boven elkaar geplaatste galerijen. Aan iedere galerij zijn twaalf woningen gelegen, waarvan elf woningen elk beschikken over een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een douchecel en een w.c. De eindwoning heeft twee slaapkamers. Voor de wo ningen in het pensiongebouw ligt de toegang aan de noordzijde. Deze toegang voert via een vestibule naar de centrale hal van het gebouw. Aan deze hal ligt het hoofdtrappenhuis en de liftschacht. Teneinde in het pensiongebouw over een tweede lift te kunnen beschikken, is de naast gelegen lift van hej woongebouw doorgevoerd tot de zevende woonlaag van het pensiongebouw. Links van de hoofdingang is de toe gang tot een ruime eet-recreatiezaal ter grootte van ongeveer 170 M2. Deze zaal geeft uitzicht op de Churchill-laan, het geen voor de bewoners een aantrekkelijk element vormt. Achter het trappenhuis bevindt zich een biljartkamer. Op de begane grond zijn vervolgens ontworpen de vertrekken voor de admi nistratie, de keuken, vier ziekenvertrek ken en een kleine rouwkamer. De ruim ten voor de centrale verwarming, rijwiel berging, provisie enz. zijn ondergebracht in een kelder, die onder het gehele ge bouw is ontworpen. De vertrekken zyn verdeeld over vijf woonlagen, te weten 40 eenpersoonskamers en 5 tweepersoons kamers aan de oostzijde. 30 eenpersoons kamers aan de westzijde en aan de noord- en zuidzijde resp. 4 en 1 eenper soonskamers. Elk vertrek heeft boven dien nog daarnaast een w.c. Voor de di rectrice en het inwonend personeel zijn vertrekken en een recreatieruimte ont worpen op de zevende woonlaag. De voorzitter van de raad van bestuur der Stichting, de heer W. A. Kasteleijn, sprak hedenochtend in de directiekeet een uitvoerig woord van welkom, waar in hij zich in het bijzonder richtte tot de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouders Jongeleen en Stolp, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. directie voor de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, ir. Mackenzie, ir. D. Y. Lem, directeur van Gemeente werken en de heren ir. J. J. G. van Hoek en J. A. Herfst, die namens de Leidsche Spaarbank aanwezig waren. Na dit inleidend woord sloeg wethou der Jongeleen hij is vandaag jarig de eerste paal. Terug in de directiekeet wees de wethouder op het belang van deze bouw, waaraan hij de opmerking verbond, dat het noodzakelijk zal zijn, dat nog meerdere van dergelijke centra in de toekomst worden gebouwd. Verder voerden nog het woord de directeur van Panagro, de heer Brouwer, ir. Macken- UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN. Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn benoemd: aan de Leidse Universiteit alsnog gerekend van 1 december 1959 in vaste dienst, tot on der-bibliothecaris bij de bibliotheek mr. J. R. de Groot, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst; als nog gerekend van 1 januari 1959, tot we tenschappelijk hoofd-ambtenaar A voor de tropische hygiëne dr. H. L. Wolff, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar; voor het tijdvak van 1 februari 1960 tot en met 21 januari 1961 tot wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse voor de bio chemie mejuffrouw dr. ir. S. Wagenaar; met ingang van de dag, waarop zij haar werkzaamheden zal aanvangen, voor de duur van een jaar tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de sociolo gie mevrouw dr. H. M. in 't Veld-Lange- veld. zie, die het belangrijk achtte, dat by de opzet van het plan is uitgegaan van de gedachte: „schenk in de allereerste plaats aandacht aan de mensen, die in dit centrum moeten wonen", en architect Landers. Allen hadden grote waardering voor de prettige samenwerking, die by de voorbereiding en realisering der plannen steeds bestond. ij Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 3 maart 1960 Tweede blad no. 29990 C. A. de Grauw veertig jaar bij S.L.F. Gisteren herdacht de heer C. A. de Grauw het feit. dat hij 40 jaar in dienst was bij de Stedelijke Lichtfabrieken. In de directiekamer werd de jubilaris bij af wezigheid van de directeur toegespro ken door ir. F. J. J. Meuwese, die de heer De Grauw dank bracht voor de wijze waarop hij zijn werkzaamheden ten behoeve van de installatiedienst en de straatverlichting heeft verricht. Nadat de oorkonde namens het Gemeentebestuur was overhandigd richtte zijn directe chef, de heer G. Grévecoeur, zich met een kort woord tot de jubilaris. De voor zitter van de personeelsvereniging bood een blijk van attentie aan. In de kan tine werd de heer De Grauw vervolgens door zijn collega's gehuldigd. De vele goede woorden gingen vergezeld van een geschenk, waarvoor de jubilaris in een kort slotwoord hartelijk dank zegde. Pelotonsvlag Nat. Reserve In de loop van het jaar 1959 is de Nationale Reserve zodanig georganiseerd dat uit het beschikbaar aantal vrijwil ligers per provincie geleidelijk een aan tal pelotons kon worden geformeerd, uit sluitend behorend tot het wapen der infanterie. Na een oefenperiode, waarin het peloton wordt opgeleid voor zijn oorlogstaak, zal het moeten voldoen aan een aantal eisen o.a. betreffende indi viduele en gezamenlijke geoefendheid en paraatheid. Het peloton wordt daartoe aan een gevechtsvaardigheidstest onder worpen. Ten teken, dat het als „ge oefend peloton" wordt opgenomen in het setysem van de territoriale verdediging ontvangt het een pelotonsvlag. In de komende weken zal aan die pelotons, welke voor de test zijn ge slaagd de pelotonsvlag worden uitge reikt door de territoriale bevelhebber, dan wel de territoriale commandant. In Leiden zal de uitreiking plaats vinden op 15 maart as. te 20.30 uur in de kantine van de Doelenkazerne. Lezers schrijven GEEN MOTORVERKEER IN DE HAARLEMMERSTRAAT. Toen het rijverbod voor auto's tussen 1418 uur op de Haarlemmerstraat is ingesteld, was dat een uitkomst voor het winkelend publiek. Maar het is verschrikkelijk als men ziet en hoort hoe motorfietsen en brom fietsen een racebaan van deze drukke winkelstraat maken. Het zou zeer wen selijk zijn ook voor -deze motorvoertui gen het verbod te laten gelden. De Oude Vest loopt toch parallel met de Haarlemmerstraat voor dit verkeer, dat naar m\jn mening de Haarlemmer straat voornamelijk als doorgangsweg gebruikt. Bij voorbaat u dankend voor de plaat sing. B. Erades, Javastraat 3 Leiden. WERPT GEEN VUIL OP STRAAT! Een bewoner van Tuinstadwuk zag gaarne dat de bewoners geen vuil op straat werpen. Als wij bijv. aan het einde van de Koninginnelaan op het gazon kijken, zien wij uitgerolde rollen behang selpapier en pakpapier liggen. Dan op de hoek bij de tramhalte een gehele mesthoop. De bewoners werpen wat zij kwijt willen in de sloot. De jongens ha len* stoelen uit de sloot, breken ze stuk en werpen de brokken op straat. Ook zijn er bewoners, die zogenaamd netjes op hun tuintje zijn. Het papier, dat in hun tuintje waait, halen zij er uit, doch in plaats van het in de vuilnisbak te wer pen, gooien zij het op straat. Zij den ken er niet bij na dat dan buurman het in zijn tuintje krijgt. Aan de vuilnisem mers ligt het niet, want deze zijn behoor lijk gesloten en op de dagen, dat de vuil nisman niet komt, ligt de straat ook vol. Mensen, die op een hoek van een straat wonen, boffen. Dekseltjes van melkfles sen en lege sigaretten-doosjes werpt men in de tuin. De zomer breekt aan. Laat de stad met het oog op de vreemdelingen er keu rig uitzien. Werpt geen huisvuil op de straat. Een Tuinstadwijk-bewoner. OEGSTGEEST Dokter Lanen-Baron vierde jubileum Mevrouw dokter J. J. Lanen-Baron heeft haar zilveren arts jubileum ge vierd. Zij begon in 1935 een praktijk in Den Haag, maar verhuisde vijf jaar later met haar echtgenoot naar Oegstgeest. Het echtpaar Lanen heeft zich in deze plaats zeer vele vrienden gemaakt. Geen wonder dus dat de receptie, welke gis termiddag ten huize van de arts Anna van Burenlaan 1 gehouden werd, druk bezocht was. Groot was vooral het aan tal patiënten, dat mevrouw Lanen kwam feliciteren. Aan hartelijke woorden en waardevolle geschenken heeft het de ju- bilaresse op deze feestelijke dag niet ont broken. Hoogheemraadschap van Rijnland SALARISVERHOGING VOOR PERSONEEL Tijdens de verenigde vergadering van het Hoogheemraadschap Rijnland werd besloten tot toelating van de heer P. M. M. van der Weyden, burgemeester van Noordw ijkerhout, aangewezen als hoofdingeland voor de bebouwde eigen dommen wegens de z.g. ,restgemeen ten in de plaats van de heer C. J. van der Hoeven, die vorig jaar het burgemees terschap van Voorschoten verwisselde met dat van Ridderkerk en in verband daarmede ontslag nam als hoofdinge land. Na discussie werd besloten de La- genwaardse polder tot de helft tegemoet te komen in de voor de polder reste rende kosten van de in 1955 plaats ge vonden hebbende kadeverbetering. ZWAMMERDAM 1000 JAAR Op een verzoek van het Comité .Zwammerdam 1000 jaar' om een Rijn landse geldelijke bijdrage voor de In juni a.s. te beleggen feestelijkheden werd gunstig beschikt. Daartoe was alle aanleiding, gezien de oeroude banden tussen Rijnland en Zwammerdam, waar reeds vóór 1165 de Hollandse Graaf Floris III door het aanleggen van de Svadeburgerdam toonde dat het hem ernst was met zijn streven naar een be tere waterbeheersing in het Rijnlandse gebied en als voortvloeisel waarvan het Hoogheemraadschap van Rijnland en het Groot-Waterschap van Woerden nog heden ten dage de Zwammerdamse- brug gezamenlijk onderhouden. De vergadering besloot voorts tot wij ziging van de bestaande overeenkomst met het Hoogheemraadschap Amstel- land inzake wederzijdse hulpverlening op het punt aran waterimlating en wa terlozing; de mogelijkheid werd geopend een meer evenredige vergoeding te vragen voor hulpverlening van Rijn- landswege ten behoeve van Amstel- landse gronden met kascultures. Van de meer huishoudelijke besluiten zij nog vermeld, dat aan het Rijnlands personeel in navolging van het Rijk 3% salaris-verhoging werd toegekend en dat zodra terzake van officiële zij voldoende uitsluitsel is verkregen, c nadere Rijksregeling inzake toekenni van 5% salaris-verhoging zal wordt gevolgd. L Zoals men vanuit het n.w. tegc het bejaardencentrum aankijkt BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Lia Elisabeth Maria, dr. v. J. W. A. Meijer en M. J. van der Plas; Job je Cor nelia, dr. v. C. J. Vermeulen en G. Huis man; Benjamin, zn v. J. Volkers en R. Hartevel't; Hugo, zn v.P. Mlooh en A. M. MuggeRudolf Cornells Theodoras, zn v. C. G. J. van Diest en H. C. G. M. Krom; Geert Johannes, zn v. S. Wels en D. Veldhuis; Maria Johanna Müohaela, dr. v. J. van Dijk en P. Brama; Robert Nicolaas, zn v. H. Gordijn en A. J. Stig- be; Theodoras ,zn v. H. van Aliphen en J. Vink; Gerardus Johannes Joseph, zn v. M. G. J. van der Hoeven en L. G. J. van der Wielen; Dirk Anne, zn v. C. N. van der Zwan en J. Haasnoot; Leonar- dus Adirianus, zn v. E. M. Sinke en M. S. van Deursen; Dirk, zn v. C. A. Guijt en T. Hoek; Karin, da* v. J. S. A. Pels en J van Heijningen; Leunt je, dr v. J. Hoek en A. Dijkstra; Wilhelmus Jacobus Petrus, zn v. W. J. A. Jacobs en M. P. van der KleijRené Jacobus Matthijs, zn v. C. G. Smit en A. H. Nijs; Dirk, zn v. P. van Duijn en W. van der Meij Ronald Johannes, zn v. P. W. de Graaf en M. M. van Doorn. GETROUWD: J. Dees en B. Palm; M. W. Vermeeren Jn E. L. Steensma; F. Dubach en J. M. heete. OVERLEDEN: M E. C. de Haas, 78 jr., vrouw, wed. v. Jh Jansen; J. B. A. Heijdeman, 71 jr., an; C. M. van Oosten. 75 jr, vrouw, ed v. T. Hoogeveen; M. T. E. Bik, 80 vrouw wed. van D. A. Gijbels; J. G. J Elders. 54 jr, man; M. van den Berg, >2 jr, man; D. Ouwerkerk, 71 jr.. man. H. Mes. 79 jr, vrouw, e.v. W. Jansen; H. Oevilee, 65 jr., man; C. W. de Keijzer, 71 jr.. man; J. Hundersmarck, 84 jr., wed. van J. Magielse; R. Bijlsma, 6 mmd., z.; H. Groes, 54 jr., echtgen. v. W. Veld- 'Jizen. Het bejaardencentrum gezien aan de zuidzijde. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Maak, bij de aanvang van het nieuwe seizoen, voordelig kennis met een van de troeven uit de rijke Waarborg-collectie. Nieuwste model Twen-costuum, in prachtige kleuren, moderne dessins en in de vertrouwde Waarborg-kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3