KON. MILITAIRE KAPEL HULDIGT 100-JARIGE ERNSTIG CONFLICT IN DE ROUWWERELD Personeel Leidsch Dagblad bood draaiende wereldbol met klok aan WEERBERICHT Smakelijke gelukwens koksschool GRUNDIG T.Y. 1960 WERKGEVERS TEKENEN CAO NIET Werknemers stellen hun eisen SCHILDER ZELF MET Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 MAART 1960 No. 29988 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onze eeuwfeestviering hedenochtend in de kring van het personeel en in tegenwoordigheid van commissarissen en directie was nog maar één uur oud of feestelijke klanken drongen tot onze bedrijfsruimten door. Een grote en zeer bijzondere klank- en kleurrijke verrassing wachtte ons. De Kon. Militaire Kapel o.l.v. adjudant onder-kapelmeester P. van Bruggen, was voor deze gelegenheid naar Leiden gekomen en bracht de honderd-jarige een aubade. Een verrassing zó groot en zó spontaan, dat de feestvreugde bij allen hoog oplaaide. Het bleef echter niet bij deze verrassing. Ook de Koksschool bracht haar waardering en sym pathie voor ons Blad op zeer speciale wijze tot uitdrukking. Vier koks droegen tot grote verwon dering van allen een kolossale taart, waarin niet minder dan 2300 roomsoesjes, waren verwerkt onze zetterij binnen. De commandant van de Koksschool, luit.-kolonel Th. Wessels deed dit feestgebak met een hartelijke gelukwens gepaard gaan. Alvorens dit feestelijke en zo onverwachte in termezzo plaats vond, waren allen in de kantine van ons bedrijf samengekomen om dit eeuwfeest allereerst in de bedrijfskring te herdenken. Helaas was de kleindochter van de oprichter, mevr. J. A. de KosterSijthoff door een lichte ongesteldheid verhinderd deze plechtigheid bij te wonen. De president-commissaris, de heer A. D. de Koster, sprak een kort openings woord, waarin hij teleurstelling uitsprak over de velen, die deze gedenkwaardige dag niet in het bedrijf konden bijwonen als gevolg van de heersende griep. Als oudste achterkleinzoon van de stichter van het Leidsch Dagblad deed het hem bijzonder genoegen het woord te mogen voeren bij het eeuwfeest van de ondanks zijn leeftijd nog jeugdige krant. Hij haalde persoonlijke herinneringen op, die er van getuigden, dat hij van jongs af aan nauw aan het Leidsch Dagblad ver bonden is geweest. Voorts wijdde hij een enkel woord aan de vorig jaar gereed gekomen uitbreiding van het gebouw van de krant. Hij verdiepte zich niet in de geschiedenis van de krant, aangezien hierover uitvoerig geschreven is in het eeuwfeestnummer, dat in zijn frisheid getuigd van het elan van de honderd jarige. De heer De Koster volstond met een gelukwens tot de directie en het personeel. Verwachtingen overtroffen De heer E. A. E. van Dishoeck, directeur van het Leidsch Dagblad, sprak zijn grote spijt uit over het feit, dat mevrouw De Koster door ziekte niet aanwezig kon zijn. Veel waardering toonde spreker voor de wijze waarop zij zich van haar taak als beschermvrouwe kwijt. Vervolgens heette de heer Van Dis hoeck allen hartelijk welkom en richtte zich daarbij in het bijzonder tot de commissarissen. „Op ons rust de plicht het werk, dat in de afgelopen jaren door zo vele generaties met zo veel vrucht werd uitgevoerd voort te zetten en uit te breiden. De ervaring, die wij hierbij opdoen moeten wij weer doorgeven aan de komende generatie". Voorts wees de heer Van Dishoeck op de grote verantwoordelijkheid van de krant wat de wijze van nieuwsvoor ziening betreft. Hij wees daarbij op de grote taak van de krant ten opzichte Advertentie Slechts nog één week. Alléén bij ons 43 cm. super f 625. 53 cm. super f 765. Volle garantie Onze bekende - bétere - service. EDLY-RADIO SERVICE MORSSTRAAT 20 - TEL. 33975 LEIDEN. Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half- tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 1115 uur) 2 MAART Zon op: 7-25 uur; onder: 18.21 uur. Maan op: 9.30 uur: onder; 23.57 uur. j Hoogwater te Katwijk te 6.21 en 18.38 uur. Laagwater te 2.01 en 14.25 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's van de gemeenschap en het individu in de gemeenschap. Tot slot van zijn toespraak sprak de heer Van Dishoeck zijn grote bewonde ring uit voor het vele werk, dat werd verzet bij de totstandkoming van het jubileumnummer. Niet alleen het tech- nisch personeel en de redactie bracht de heer Van Dishoeck dank, maar ook de krantenbezorgers, die veel werk hebben moeten verzetten om het „pak papier", dat jubileumnummer heet binnen de kortst mogelijke tijd te bezorgen. „De geleverde prestaties hebben mijn stoutste verwachtingen overtroffen", zo besloot de heer Van Dishoeck. Aanbieding huldeblijk Onze hoofdredact eur. de heer J. Brouwer, die hierna in zijn kwaliteit van voorzitter van de Eeuwfeestcommissie namens het gehele personeel het woord voerde en ook het jubileumgeschenk aanbood zei, dat deze commissie zich bij de vormgeving van het aan te bieden huldeblijk drie voorwaarden voor ogen had gesteld. Het moest in de allereerste plaats een blijvende herinnering vormen aan de dag van heden, voorts moest het in het leven van alle uag een nut tige functie vervullen en dat niet al leen ten bate van toekomstige perso neelsformaties, doch, indien mogelijk, van de gehele Leldse gemeenschap. Ten slotte moest het een zodanige vormge ving krijgen, dat het kon worden be schouwd als een bezienswaardigheid van Leiden. Deze gedachten als uitgangspunt aan vaardend, stelde de commissie zich in verbinding met de architect van ons ge bouw, de bekende bouwmeester W. M. Dudok uit Hilversum, die de aandacht vestigde op de Stichting „Kunst en Be drijf" te Amsterdam. Het overleg met deze stichting bracht de commissie in contact met de Rotterdamse edelsmid, de heer J. Bosman. Geschenk vol symboliek Na vele overwegingen viel de keus op een draaiende aardbol met tijd aanwijzing. De symboliek van een der gelijk geschenk ligt, aldus spreker, on middellijk en logisch voor de hand. Immers de krant brengt het nieuws van de gehele wereld, die altijd in be weging is. In combinatie daarmee een klok. als registrator van de snelvoort- schrijdende tijd ener- en als symbool van de eeuwigheid anderzijds. Een pas sender uitbeelding van het intrensieke wezenskenmerk van een dagbladbedrijf is volgens spreker nauwelijks denk baar. Nadat de heer Brouwer zijn grote be wondering had uitgesproken voor het thans tot stand gekomen resultaat, ver De Kon. Militaire Kapel presenteert zich. Tot grote verras sing van allen bracht de K.M.K. de honderd-jarige hedenochtend een aubade. (Foto L.D./Holvast) zocht hij de aanwezigen hem te willen volgen voor de officiële onthulling van het geschenk, dat aan de voorzijde van het gebouw op de hoektoren is aange- braoh. Met commissarissen en directie gaf het gehele personeel gevolg aan de ze uitnodiging. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, dat mevr. J. A. de KosterSijthoff de onthullingsplechtigheid zou verrichtend helaas verhir»^°-H een lichte ongesteld heid haar aan dit voornemen gevolg te geven. Op haar verzoek werd deze taak thans vervuld door het jongste lid van ons technisch personeel. Aad van der Spek. waarna de president-commissaris, de heer De Koster door het indrukken van een knop de aardbol in werking stelde. Geschenken voor de directie Terug in de kantine voerde namens het college van correspondenten en agenten de heer J. A. Dekker uit Kat wijk aan den Rijn het woord. Dat het Leidsch Dagblad, ondanks een eerbied waardige ouderdom, niet alleen blijk geeft met zijn tijd mee te gaan, doch daarbij tevens een gezonde groei ver toont. stemde hem tot vreugde. Agen ten en correspondenten zijn er trots op dat zij, ieder op hun edgen plaats en wijze, aan deze groei en bloei hun be scheiden medewerking mogen verlenen. Zij wilden het niet slechts bij een gelukwens laten, doch hebben gemeend hieraan een blijvend aandenken te moeten verbinden. Informaties leerden hen. dat er aan de inventaris van de directiekamer nog steeds een conferen tietafel ontbrak. De idee om zulk een tafel aan te bieden kwam de agenten en de correspondenten bijzonder aan lokkelijk voor, omdat dit nuttige ge bruiksvoorwerp, te plaatsen in het hart van het bedrijf als zinnebeeld mag wor den beschouwd van de stevige band, welke het Leidsch Dagblad verbindt met de grote groep van medewerkers in de omgeving van Leiden. De heer Dekker sprak de wens uit, dat de conferentie- tafei een lange reeks van jaren het middelpunt zal zijn van vele vrucht bare besprekingen, welke zullen mogen bijdragen tot meerdere groei en bloei van het Leidsch Dagblad. De heer J Klink was de tolk van alle krantenbezorgers in Leiden. Leiderdorp j en Oegstgeest. Hij sprak een kort woord van felicitatie en bood vervolgens een elektrische wandklok voor de directie kamer, een tafelaansteker en een album, met handtekeningen van de gevers, aan. In zijn dankwoord toonde de directeur zich zeer verheugd over het feit, dat zo- velen hun steentje hebben willen bij dragen aan de verfraaiing van het ge bouw. Hij noemde de grote wereldbol op het dak een fraaie aanwinst en zei, dat met de aanbieding van de conferen tietafel een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan. Behalve dat het personeel een diner in Avifauna en een schouwburgavond in het vooruitzicht werd gesteld, ontving net hedenochtend een jubileumgratifi catie. Advertentie zie adv. op pag. 4, le bl. Onze president-commissaris, de druk-op-de-knop het mechanisme heer A. D. de Kosterstelt met een van de aardbol in werking. (Foto L.D./Holvast) In de bouwwereld dreigt een ernstig conflict. De werkgevers organisaties hebben geweigerd hun handtekening te plaatsen onder een nieuwe C.A.O., welke een loonsverhoging van 5% en een aantal verbeteringen van de secun daire arbeidsvoorwaarden tot een feit zou maken. De regering eiste van de werkgevers, dat deze nieuwe CAO niet tot hogere prijzen voor de lopende werken zou leiden. De aannemers weigerden zich bij deze bepaling neer te leggen. Zij stellen zich op het standpunt, dat zij zich mogen houden aan eerder ge maakte afspraken. De contracten tussen aannemers en hun opdrachtgevers ple gen n.l. een risicoclausule te bevatten, waarin staat, dat eventuele verhogingen van lonen, sociale lasten of materiaals- prijzen, die zich tijdens de uitvoering van het werk voordoen, in de definitieve bouwsom berekend mogen worden. On danks deze bepaling in het contract eist de regering, dat een salarisverhoging niet doorberekend wordt. Derhalve hebben de werkgevers in het bouwbedrijf gisteren geweigerd hun handtekening te plaatsen. bepalingen inzake de werkingssfeer, de arbeidstijdverkorting en de prestatiebe loningsregeling. Laatstgenoemde bepa lingen kunnende hangende een advies van de Stichting van de Arbeid thans nog niet in de CA.O. worden opgeno men. Uiterlyk 1 mei zal zulks echter dienen te geschieden." Met de werkgeversorganisatie zou over de ontstane situatie vanmorgen gespro ken worden. Het zal daar ongetwijfeld hard tegen hard gaan. want de werk nemers hebben in hun communiqué reeds gedreigd, dat wanneer de werk gevers niet aan hun verlangen voldoen „de organisaties niet zullen aarzelen met alle hun ten dienste staande middelen de invoering van deze C.A.O. te reali seren." De drie samenwerkende organisaties van werknemers wijzen er de leden ech ter met klem op, dat z|j zich strikt die nen te houden aan de instructies van de organisaties, aldus de vakbonden in het uitgegeven communiqué. Op losse schroeven Daardoor is de C.A.O. voorlopig op losse schroeven komen te staan. Het lag in de bedoeling, dat de werknemers reeds za terdag as. de loon verbetering in hun loonzakjes zouden bemerken Dat is nu niet het geval. De thans geldende lonen en arbeidsvoorwaarden blijven onge wijzigd tot overeenstemming is bereikt. Over deze situatie hebben de bonds- besturen van de Alg. Ned. Bouwbe- drijfsbond, de R.-K. Bouwvakarbeiders bond „St.-Joseph" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in Hout- en Bouwnij verheid zich beraden. Deze werknemersorganisaties eisen nu van de werkgevers, dat zij de goedkeu ring van de concept-C.A.O. door het College van Rijksbemiddelaars mogelijk maken door onvoorwaardelijk hun hand tekeningen te plaatsen, opdat zaterdag a s. het verhoogde loon kan worden uit betaald. Vanochtend overleg De formele goedkeuring van het Col lege van Rijksbemiddelaars overeenkom stig het advies van de Stichting van de Arbeid zal betrekking dienen te hebben op alle door partijen overeengekomen ar beidsvoorwaarden met uitzondering van DE VERF VOOR HET SCHILOERFEEST SIKKENS-TJALLEHA PRODUKT De heer en mevr. E. A. E. van Dishoeck bij de smakelijke geluk wens van de Koksschool: een ko lossale taart, waarin niet minder dan 2300 roomsoesjes waren ver- (Foto L-D./Holvast) Nieuwe Arabische bedreiging van Israël De Arabische Liga heeft gisteren van Cairo uit een beroep gedaan op alle Arabische landen om terstond samen te werken voor de verdediging tegen Israël of machten die het Zionisme voorstaan. De Liga verklaarde voorts, dat buiten landse inmenging in kwesties van het Midden-Oosten de veiligheid van het gebied en de wereldvrede in gevaar zou den brengen. Besloten werd een commissie van vijf te vormen die zich bezig moet houden met de Arabische plannen voor het Palestijnse vraagstuk op nationaal en internationaal gebied. De raad wil een zone van 12 mijl voor de territoriale wateren van de Arabische landen en verklaarde, dat de Golf van Akaba tot de Arabische territoriale wateren behoort. Hierdoor zou de Israëlische haven £ilath binnen de Arabische territoriale wateren vallen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1