ver keers probleem weinig te verwachten! heeft later ]Z)agelijkse berichten over over stromingen, verwoestende stormen, droogteperioden waarin oogsten ten onder gaan, hittegolven en bittere koude waar ook ter wereld tonen aan, dat de invloed van het weer ondanks alles nog groot is. Grote mogelijkheden en gevaren Wordt het minder somber? LEIDSCH DAGBLAD ECHO EN VISIOEN 1 MAART 1860 - 1960 U avond tot morgenavond Deze dagelijkse leuze in Uw lijfblad is een beperkte ouderdom beschoren. Hoe bejaard deze term worden zal, is nu niet met zekerheid te zeggen, maar wel staat vast dat de menselijke techniek en wetenschap er in de toekomst in zullen slagen het weer op aarde zodanig te beheer sen, dat een dagelijkse voorspelling weinig nut meer heeft. Hoewél de mensm door de techniek, waarmee hij zich'vooral de laatste, honderd jaar heeft omringd, heel wat minder afhankelijk van het weer geworden is dan in de eerste honderd duizenden jaren van zijn bestaan, heeft dit weer nog steeds een zeer grote invloed op de samenleving. Reeds nu spelen geleerden met de gedachte, dat eens een vrijwel absolute weercontrole de mensheid van meteorologische rampen kan bevrijden en zelfs meer dan dat: weercontrole zou grote delen van de aarde beter bewoonbaar kunnen maken, zou grote gebieden kunnen toevoegen aan het land bouwareaal en zou ook in ander opzicht een zeer belangrijke bij drage kunnen leveren tot een stabiele economie. In de loop van 1959 werden in Amerika enkele kunstmanen ge lanceerd waarmee men (met ge- deeltelijk succes) poogde de wol kenvelden en hun bewegingen in een groot deel van de aardatmos feer te registreren. Dit waren eerste stappen naar een betere kennis van de atmosferische toe standen, waaruit men op den duur tot een nauwkeuriger weersvoor spelling ook op langere termijn hoopt te kunnen komen. Voor Amerika betekent dat in de eerste plaats een mogelijkheid, de dik wijls verwoestende wervelstormen vroegtijdig te signaleren en maat regelen te kunnen nemen, waar mee de gevolgen tot een minimum kunnen worden beperkt: tijdig waarschuwen van de bevolking, het brengen van schepen uit de gevarenzone, het in veiligheid brengen van kostbare goederen ea eventueel een tijdig binnen halen van de oogst. De voorkennis van langdurige regenperioden zou het mogelijk maken, de oogst binnen te halen voordat deze verrot op de velden. Dat alles is echter slechts een voorkennis van het weer, een zeer nuttige zaak, die echter berust op een passieve verdediging tegen de aanvallen van de natuur. De des kundigen streven evenwel verder: zij willen die aanvallen zelf onmo gelijk maken, zij willen niet het weer vóór zijn, zij willen het weer maken! A-bommen tegen wervelstormen Het is nu nog niet te voorzien, in welke mate men er mettertijd inderdaad in zal slagen, het weer geheel te beheersen, maar het staat toch wel vast, dat de mense lijke techniek daarop binnen niét te lange tijd aanzienlijke invloed eal kunnen uitoefenen. Het weer wordt bepaald door vele aardse factoren en door fac toren van buiten af, in het bijzon der de zonneactiviteit. Beheersing van deze aardse factoren is zeer wel mogelijk. De Amerikanen overwegen reeds een proef te nemen met atoom bommen tegen wervelstormen. Zou men een wervelstorm ver uit de kust kunnen waarnemen (b.v. door kunstmanen) dan achten zij het mogelijk, deze te verstoren of uit een te slaan door in het centrum een atoombom te laten explode ren. Tot dusver is deze proef nog niet genomen, omdat men nog niet over een voldoende „schone" bom beschikt, maar de verwachting is gerechtvaardigd, dat men ook deze mettertijd weet te produceren. Gigantische projecten In Rusland is men reeds bezig met gigantische projecten waar mee (ook weer met behulp van atoombomexplosies) de loop van rivieren wordt gewijzigd, waardoor in bepaalde streken klimatolo gische veranderingen optreden en bovendien irrigatiemogelijkheden worden geopend. Op den duur kun nen hierdoor dorre steppen in vruchtbare streken worden omge toverd. Zeer belangrijke klimatologische veranderingen verwacht men van het in cultuur brengen van de grote woestijnen in de noordelijke helft van Afrika. De Sahara begint zich nu te ontwikkelen tot een be langrijk olie-wingebied, maar men verwacht deze overigens thans economisch waardeloze onmetelijke gebieden binnen afzienbare tijd (d.w.z. toch altijd nog honderd of meer jaren) in vruchtbare streken om te toveren. De laatste jaren zijn veelbelovende proeven gedaan met een nieuwe methode om zoet water uit zeewater te winnen. Slaagt men erin deze methodes bruikbaar te maken voor econo misch verantwoorde projecten op grote schaal, dan is woestijnirri gatie binnen bereik van de mens. Een volledig in cultuur gebrachte Sahara zou het klimaat in een groot deel van de wereld aanzien lijk veranderen. Volledig begrip van de invloeden van de aardse omstandigheden op de weervor- ming zou het mogelijk maken door middel van dergelijke projecten het weer de meest ideale vorm te geven. Afdamming van zeestraten in het hoge noorden, en daarmee ver legging van de warme en koude zeestromingen betekent een ver dere beïnvloeding van het klimaat. Er zijn bovendien zeer vele pro jecten in ontwikkeling, die beogen de regenval te reguleren, wolkvor ming te bevorderen of tegen te gaan, neerslag te stimuleren of temperen. Weeroorlog: een ramp Bij dit alles komt echter ook een heel groot gevaar om de hoek kij ken. De militairen hebben zich reeds (in Amerika en Rusland bei de) meester gemaakt van de ont wikkelingsprojecten op dit gebied. Vele deskundigen zijn de mening toegedaan dat een „weeroorlog" wel eens veel effectiever zou kun nen zijn dan een strijd met atoom bommen. Rusland zou reeds spelen met de gedachte, door beroeting van de ijskappen der polen een smelt- proces in werking te stellen dat het zeeniveau enige tientallen me ters zou doen stijgen waardoor alle grote haven- en industriegebieden beneden het nieuwe zeepeil verlo ren gaan in een tientallen jaren durend proces, dat te snel verloopt om er effectieve maatregelen te genover te kunnen stellen. Een dergelijke zeespiegelstijging zou Amerika in veel ernstiger mate treffen dan Rusland, dat eventueel de minder betekenende lage ge bieden zou „afschrijven" als kosten van een oorlog. Ook deze zeespiegelvergroting zou een uitzonderlijk groot effect hebben op de algehele weertoe- stand op aarde. Alleen in samenwerking De kwestie van de waterverde ling van de Nijl, waarover ernstige geschillen hebben bestaan tussen Egypte en Soedan, heeft boven dien aangetoond, dat een weer controle de mens onmiddellijk zou plaatsen voor ernstige poli tieke verwikkelingen. Wanneer een enorm land als Rusland ertoe zou overgaan, bepaalde klimatologische veranderingen te bewerken, heeft dat een directe invloed op het weer elders op aarde. Kan Rusland dan verantwoordelijk worden gesteld voor eventuele nadelige gevolgen elders? Zijn die gevolgen aantoon baar als consequentie van de Rus sische maatregelen ten eigen bate Het ziet ernaar uit, dat men ir de komende vijftig jaar erin zal slagen middelen te vinden, om het weer op aarde in sterke mate te beïnvloeden, te beheersen, te rege len naar eigen goeddunken, maar dat dit zonder het veroorzaken van grote natuurrampen en ernstige verwikkelingen alleen zal mogen geschieden in een volkomen har monische internationale samen werking. Dus ook hier weer: grote moge lijkheden zijn voor de mens weg gelegd, maar hij zal deze pas mo gen en kunnen uitbuiten, wanneer hij zijn medemens respecteert. Eerst zullen de wervelstormen, koude oorlogen en donderbuien uit het menselijk klimaat moeten worden opgeruimd! Wie met de cijfers over de toenemende verkeersdichtheid in de laatste tientallen jaren benevens een statistiek van de wegenbouw voor zich gaat zitten, kan maar tot één conclusie komen: dat verkeer van de toe komst kan het beste geschetst worden door een reusachtige knoop in een heel dik kabeltouiv. Onder deze omstandigheden is het weinig aantrekkelijk, iets meer op dit gebied te zeggen. U zult het ons echter moeten vergeven, wanneer wij een iets roos kleuriger toekomstbeeld schetsen dan op het eerste gezicht gerechtvaar digd lijkt. Reeds tientallen Jaren geleden zag het ernaar uit, dat het verkeer hope loos in de knoop zou komen te zitten. Toch blijken er nog jaarlijks heel wat auto's, brommers en andere vehikels bij te kunnen zonder dat de zaak vol komen tot stilstand komt. Volgens re delijke toekomstverwachtingen van een kwart eeuw geleden zou het nu reeds helemaal mis geweest moeten zijn. Ondanks het feit, dat het wegenbouw schema in het gehele land ver tekort geschoten is in het realiseren van noodzakelijke voorzieningen, blijkt het nog steeds mogelijk te zijn om per auto van de ene plaats naar de an dere te komen. Op de een of andere heel merk waardige nog nimmer duidelijk begre pen manier blijken de verkeersproble men zich vanzelf op te lossen, als de mensen er niet voldoende aan doen. Wij mogen natuurlijk niet op grond van deze ervaring de handen maar in de schoot leggen uit de overweging, dat het toch wel in orde komt, maar wel mogen we in het uitspreken van deze onderstaande verwachtingen uit gaan van de veronderstelling, dat er nog een toekomst voor het verkeer is. Spitsuren verdwijnen Het verkeersvraagstuk wordt in hoge mate bepaald door de maatschappe lijke omstandigheden. In de komende tientallen jaren kan een aanzienlijke verkorting van de werktijd worden verwacht. Dit betekent meer vrije tijd en meer gelegenheid tot forensen op grote afstand. Enerzijds lijkt het, of deze factoren alle een nadelige invloed op de ver keerssituatie op de openbare weg heb ben. Niets is echter minder waar. Vooral de arbeidstijdverkorting zal in bepaald opzicht een ontlastende in vloed op het wegverkeer krijgen. De moeilijkheden in het wegverkeer worden op het ogenblik voornamelijk veroorzaakt door het optreden van de spitsuren. Naarmate een arbeidstyd- Huidig parkeerterrein in een grote stad verkorting optreedt, gepaard gaande aan een verwacht gelijk blijken of verlengen van de produktietijd der in dustrie treedt een steeds sterkere ploegenindeling over uiteenlopende werktijden op, waardoor het begrip spitsuur op den duur verdwijnen zal. Paar dagen weg om te werken Verwacht wordt, dat omstreeks de eeuwwisseling een arbeidsweek van 25 tot 30 uur aan de royale kant is, voor al door de verdere automatisering. Sociologen vermoeden, dat deze nieuwe arbeidsverdeling leiden zal tot een zeer korte werkweek, b.v. van drie of vier dagen. Dit zal weer tot'gevolg hebben, dat een steeds grotere afstand tussen woon- en werkplaats econo misch aanvaardbaar wordt. Revolutionaire wijzigingen in de in dustrie zouden daarvoor verwezenlijkt moeten worden: in de eerste plaats is daarbij te denken aan tijdelijke onder komens voor de arbeiders in de directe omgeving van de industrie, waar zij enkele dagen per week zouden verblij ven om in zo kort mogelijke tijd hun weekuren vol te maken. De overbevolking van de industriële centra en hun omgeving leidt ertoe, dat de gezinnen de steenjungle zullen ontvluchten. Dat is slechts mogelijk, wanneer de arbeider tijdens een zeer korte werkweek een onderkomen bij de industrie krijgt, om na vervulling van zijn arbeidsuren het grootste deel van deze week als vrije tijd elders by zijn gezin door te brengen. Drievoudige verlichting Een dergelijke situatie zou het ver keer in sterke mate ontlasten, in de eerste plaats omdat slechts een- of tweemaal per week per arbeider een beroep op de weg tussen huis en in dustrie gedaan zou moeten worden, in de tweede plaats omdat in een derge lijke situatie door het ploegenstelsel het begrip spitsuur geheel zou ver dwijnen, en in de derde plaats omdat de gezinnen niet in de industriecentra geconcentreerd zouden zijn, dus door dat een veel sterkere bevolkingssprei ding zou optreden. Als bijkomend voordeel zou be schouwd kunnen worden het halt toe roepen aan een uit menselijke over wegingen bepaald ongewenst geachte urbanisatie. Het zou wellicht de op lossing zijn van het probleem van de Randstad Holland, een probleem dat reeds thans vele hoofden bezig houdt. Interlokaal luchtverkeer Ongetwijfeld zal ook in de niet te verre toekomst het lokale luchtverkeer een belangrijke rol gaan spelen. Met de huidige vliegtuigtypen is b.v. in Nederland een binnenlands luchtnet onrendabel. De zeer snelle opkomst van de heli kopter rechtvaardigt evenwel de ver wachting. dat het luchtverkeer over een kwart eeuw een belangrijke rol zal vervullen in de oplossing van het interlokale en zelfs misschien lokale verkeersprobleem. Gaan wij meer op fantasie-basis dan met thans reeds reële mogelijk heden voor ogen nog iets verder zien, dan zou de laatste definitief ver lossende revolutie in het verkeer inge zet kunnen worden door de ontwikke ling van anti-zwaartekrachtinstalla- ties. Dan zal er een volledige, spreiding van de bevolking plaats vinden, welke voor wellicht eeuwen ieder wegver- keersprobleem uit de wereld helpt. Fantasie? Ja, maar de verbeelding is reeds zo dikwijls achtergebleven bij de werkelijkheid! Luchtlocomotieven met atoomkracht Inmiddels is het ook aantrekkelijk, andere terreinen van verkeer-in-de- toekomst te verkennen. Het luchtverkeer zal zijn explosieve ontwikkeling van de laatste halve eeuw ongeremd voortzetten. Vermoedelijk zullen nog voor het einde van de twintigste eeuw op de intercontinentale luchtvaartroutes straalvliegtuigen in gebruik zijn, welke vliegen met snelheden van rond 3000 km. per uur, plaats biedend aan twee honderd tot driehonderd passagiers. Niet onmogelijk is, dat omstreeks de eeuwwisseling ook reeds door atoom energie aangedreven vliegtuigen in dienst zyn gesteld, waarschijnlijk als vrijwel permanent in de lucht blijven de „locomotieven" voor treinen van passagiers- en vrachtvliegtuigen. Van de vliegvelden stijgen de straaltoestel- len op om op meer dan tien kilometer hoogte aan te haken aan de vliegende atoomcentrales, die met duizelingwek kende snelheden him vracht naar de overzijde van oceanen slepen, om daar weer nieuwe slepen voor de retour vlucht op te halen. Rollende verkeersbanen Waarschijnlijk zal zich iets soortge lijks op de grond ontwikkelen. Men zou dergelijke luchtslepers kunnen vergelijken met huidige roltrappen in warenhuizen en met de rollende verkeersbanen in de steden van de toekomst. Het gemak dient de mens: waarom zouden we niet de trottoirs langs de wegen tot rollende tapijten transformeren, eventueel ook voor het thans rijdende kleinere verkeer? Vei ligheid en economie zouden daar on getwijfeld bij gebaat zijn. Het tech nisch vernuft van de mens is ertoe in staat. Treinen blijven Wij durven de verwachting uit te spreken, dat ondanks alle zware con currentie (zeker wanneer het lucht verkeer op korte afstand rendabel wordt) het spoorwegverkeer een be langrijke plaats zal weten te behouden. De ontwikkeling op dit gebied doet verwachten: steeds meer vrije kruisin gen met een vlottere dienstregeling en verhoogde snelheden als gevolg, groter comfort in de treinen, sterkere econo mische concentratie (reeds ingeluid door de Europese samenwerking op spoorweggebied van thans) en vervan ging van de elektrische tractie door kernenergie. Dat laatste moet echter nog wachten op een veiliger vorm van kernenergie, aangezien de huidige technische mogelijkheden het gevaar van catastrofale rampen meebrengen bij op zichzelf vry onschuldige onge vallen. Datzelfde geldt trouwens ten aanzien van het gebruik van kern energie in het luchtverkeer. Meer boven en in, minder op het water Ook in het scheepvaartverkeer zal kernenergie een steeds grotere rol gaan spelen. Voorts zal deze verkeers- vorm zich in de komende vijftig jaar steeds meer gaan toeleggen op reu- zenschepen, die snelle en goedkope vervoersmogelijkheden bieden. Verwacht mag voorts worden, dat de „hovercraft", die vorig jaar als een „zweeftuig" voor het eerst op een luchtkussen het Engelse Kanaal over stak, de voorloper zal zijn van geheel nieuwe scheepstypendoor propellers of straalmotoren voortbewogen toe stellen, die op een luchtkussen over het water zullen scheren, met zeer grote snelheden en veel onafhankelij ker van de zeegang dan de huidige scheepstypen. Het wateroppervlak is trouwens het minst gunstige deel van de zee voor transport. Vermoedelijk zal dan ook de diepte van de zee mettertijd druk ver keer te zien geven. Vracht- en passa giersduikboten van zeer grote omvang, voortgestuwd door kernenergie, zullen deze rustige wateren op tien of meer meter diepte doorklieven. De eerste A-onderzeetanker van 30.000 ton is in Amerika op papier al gereed. Een geheel nieuw verkeersgebied zal in de komende tientallen jaren wordei geëxploreerd: de ruimte. Daarover schryven wij uitvoeriger elders. Zoals U ziet: er bestaat nog hoop voor het verkeer. Ook al zeggen dui zenden pessimisten, dat de cijfers van vandaag anders uitwijzen! Wij geven nu eenmaal de voorkeur aan een zon nige blik op de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 71